JE sjiisO ‘Been ik, zeer diep,vol afscheiding rdag, nachts geen rust, ar druppels slechts van ds ■koelende vloeistof, D.D.B. ng en pijn over, ‘s Nachts en verfrisschende slaaf jen tijd volmaakt genessa :ende middel. UDS s artikelen. Japan. ellen: ouwe 14. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOORjjGOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACRT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEL WERKERS/OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eiu. X~ Woensdag 3 December 1924 84-Jaargang No. 15712 Ltalage. 7 is-Cadeaux j FEUILLETON. Sorteering 1 Sigaar shaven 324. t 54-56. en Seriemerk 3281 De communistische Putsch te Reval. 0E LIEVELING DER GODEN. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 11 804 38 he< BOtra 40 Ik I rijk NIBUW! nieuwe stelsel niet verminderen, zal En geland er zyn goedkeuring niet aan ont houden. kamer- dooden MEN, HARTEN, S GEBAK? ’AIN, enz. enz.?? |udant van den trjj-H zyn ietwat iblad liedt. 3284 SQ en positie van „mr. A.” (die her werd) Drogisterij N IJ ■M per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondag*)! t week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschi 'artaal 3.16, met Zondagsblad 3.80. Want hij is braaf, want hij is opregt, Die meet noch afweegt wat hij zegt; Die pijnlijk nooit zijn aard bedwong, Maar 't hart laat rollen van de tong, En lezen laat in 't rond gemoed: Waarachtig, die is rein en goed. H. Tollens. 3270 40 Prima kwalteit. N BOEKEN. M 1—, letfenjeh, die hij had bedreven: en >yénal zijn onwettige hartstocht voor i^UL-ka, die zijn slavin was geweest Directorium, deaer dagen de leuren der «tagbladen b(j zich heeft ontbo eien om een „beroep op hun vaderlandslief de” te doen. Na hun te hebben medegedeeld «lat in het buitenland «ie revolutie wordt voorbereid en dat de revolutionnairen op den steuh van Frankrijk, of beter van de Kranschi! regeering rekenen, „welke slecht» een deel der openbare meening, ofschoon hot grootste, vertegenwoordigt”, verzocht hij hun den koning te verdedigen. ,X»o moogt óns aanvallen”, zeide hy, „de cen suur zal voortaan minder streng zijn, maar ik vraag u den koning te verdedigen. De hoofdredacteuren, die eenigszins vet- Het nieuwe Briteche parlement is giste ren byeengekotnen voor de beëediging van «yn leden. Naar gewoonte werd de liberale afge vaardigde Whitley, de vorige speaker, als zoodanig herkozen. In een door de liberale fractie van het Lagerhui* gehouden vangadering is Lloyd George als leider der party gekozen. f. t.K. D.D.D. Mtf A L- 40 ent. adraux. Zooats gemeld, is gistermiddag om drie uur te Londen het Duitech-Engelsche han- delsverdrag onderteekend. In het verdrag verleenen de beide mogendheden elkander wederkeerig onbeperkte meestbegunstiging ten aanzien van de toltarieven, in- en uit voer, scheepvaart, visschery, vestigings- recht en consulaire diensten. Eventueels meeningsversch.il l«n, die uit het verdrag voortvloeien, zullen door een scheidsgerecht worden beslecht. De volledige tekst van het verdrag zal Vrydagmongen in Enge land en in Duitschland worden gepubli ceerd. By de onderhandelingen over het handelsverdrag is men overeengekomen, ten aanzien van de heffing van de 26 ‘4 rechten op den Duitechen uitvoer, de hef fingsmethode in dier voege te wijzigen, dat de Duitsche exporteur en de Engeische importeur de heffing niet zelf behoeven te betalen. Duitschland aal samen met den ge- neraal-agent voor de herstelbetalingen en met hrt overdrachto-comité een stelsel uit werken, dat aan Engeland ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Men denkt aan eer. stelsel van verrekening. Indden de Engei sche ontvangsten uit de heffing door dit I EEN ZOETE I JIOELIJKE EN I 3CH EEN I TTIOE WIJN. I IfVlIlllTIRY I 43 UW MAALTIJD I T ER DAAROM EEN I DON TE VAN VOOR I TEN N GLAS OUD» I IINKEN. I 5 LEKKERDER EN... I GOEDKOOPS» DAN I ITTERTJE. IJ VKRK«UaMM.U F.235.PerhLitXlttll f 0.65. zonder glas. II BUITEN LANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. Het proces Haarmann begint Donderdag. A.s. Donderdag begint het proces tegen den massamoordenaar Haarmann, wien 27 moorden ten laste worden gelegd. Aan zyn medeplichtige Granz wordt aanstichting tot moord en heling ten laste gelegd. Het aan tal gedagvaarde getuigen bed raagt 190. Men denkt, dat het proces 2 i 3 weken zal du ran. Spoorwegongeluk op de lyn Augsburg München. Een spoorwegongeluk heeft gisteravond plaat* gehad op de lyn AugsburgMün chen. De D-trein 59 liep in het station Has- pelmoor op een goederentrein tengevolge van het haperen van een electrische sig naal inrichting. Verscheidene wagens van den goederentrein geraakten in brand. De machinist van den goederentrein is in de vlammen omgekomen. Een aantal reizigers in den sneltrein werd gedood. De onlusten in Zuid-Buden. De Zuidduiteche Htrafnenaat van ryksgerechtshof veroordeelde 13 commu nisten wegens de bekende onlusten in Zuid- Baden in heit najaar van 1923 tot tucht huisstraffen tot acht jaar. rechtbank veroordeelde 12 commu nisten wegens samenzwering en landvrede- breuk tot gevangenisstraffen tot zes jaar. De verwoesting eener villa by Siegen. Omtrent den overval eener rooverebende op de villa van den myndireeteur Haiger by Siegen meldt oen radiogram uit Berlyn nog, dat behalve de reeds genoemde perso nen ook de moeder van den directeur, zyn schoonouders, zyn schoonzusters, een dienst meisje en nog twee andere personen zyn vermoord. Een 12-jarige knaap wordt ver mist. Een Wolffbericht meldt, dat een groot» afdeeling Schutapolizei en crimineele poli tie naar Siegen is vertrokken voor het in stellen van een onderzoek. Tot dusver heeft men van de daders nog geen spoor.' ENGELAND. Het ^hantageproces. De aanhouding van den adjudant van „mr. A.” De berichten in de Engeische bladen over ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.90, per Franco per post per kwa .Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Een herleving der revolutionnaire beweging in Frankrijk. Het handels verdrag van Engeland en Duitschland. Het Lagerhuis bijeen. de revolutie in Zuid-Slavië zou een bolsje wistische inval in Centraal-Europa plaat» hebben. Onder deze omstandigheden behoeft het niet te verwonderen, dat Zuid-Slavië van zins is een vertoog tot Moskou te rich ten en Rusland opheldering te vragen. Ondentusschen heeft men hier nog slechts met, zy het heel ernstige, voornemens te doen. In Estland, het Russische grensgebied, zyn de communisten reeds verder gegaan en hebben zy getracht de openbare gebou wen in bezit te nemen. Felle gevechten hadden als gevolg daarvan plaats in de straten van Reval en heel wat bloed heeft er gevloeid. Nochtans de Putsch is mislukt en de revolutie, die stellig verband hield met het Estlandsche communiStenproces, dat vele geestverwanten der bolsjewisten in de gevangenis bracht, is in de kiem ge smoord. De regeeningstroepen. wisten zich volgens de berichten te handhaven en den toestand tenslotte meester te worden. Klaarblykelyk hadden de communisten hun krachten overschat en de gearresteerden zullen nu voor hun daden moeten boeten. De leider van de regeringstroepen, ge neraal Laidonner, die thans de opstand wist te onderdrukken, heeft ook in 1920 een groot aandeel gehad in den stryd tegen de bolsjewieken. De hoofdleider Jan Pomp, is destyds gefusileerd, niettegenstaande het protest van de Russische gezant, 81 be klaagden die vanaf 1920 reeds in de ge vangenis hebben doorgebracht, zyn juist deze week tot lange jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Uit het proces is gebleken, hoe sinds 1922 de verschillende organisaties in een front waren samengevat, waarvan het doel was de oprichting van de Sovjetrepubliek in Estland. Ondersteund werden de Estland sche communisten niet rechtstreeks door de Sovjetregeering, maar de Derde internatio nale. De aangesloten Estlandsche vakver- eenigingen kregen hun aanwyzingen van de Moskousche vakvereenigingsintemati onaile Was de proletarische beweging in Estland in de eerste plaats een landarbeidersbewe- ging, in de gnoote steden werden daarnevens z.g. sportclubs opgericht, die fedtelyk agita- tiecentra waren. Zoowel bij de verkiezingen voor het parlement als voor den gemeente raad te Reval werden verschillende commu nisten verkozen, die voor een deel betrok ken zyn by het proces. De agitatie der com munisten was vooral hevig in het najaar van 1923. Uit in beslag genomen correspondentie moet voorts nog gebleken zyn, dat de Der de Internationale de Estlandsche kamera den beschuldigden van slapheid en hen ver- wyten geld van de communitische Intema- t.onale aan te nemen, zonder dat er iets gebeurde. iemand, die zwijgend was, die daar in ontzagwekkende majesteit stond, en aanklacht on verdediging met dezelfde iu in ach lend o plechtigheid aanzag, de zelfde waardigheid van eeuwigen slaap Toen aanklagers en verdedigers ge sproken hadden, volgde er een gerui- men lijd stilte, daarna stonden de drie rechters op, en herhaalden in het kort de zonden en deugden van den ge storvene. Ik moet zeggen dat 'ik, In dien ik in de plaats van de jury was geweest, het heel moeilijk zou hebben gevonden een oordeel over het geval uit te spreken Suem-ka, de slavin, met haar armen en handen, bedekt met juweelen, was volgens, mij de sterkste getuige tegen den meester, dien zij verdedigde. Maar het bleek niet, dat de gestorvene een vrouw of kinderen had. De, uit velen bestaande jury, scheen echter spoedig met haar oordeel klaar te zijn. Toen de laatste rechter had gesproken, stonden zij al len op eenigen hielden de lotus bloem, die zij in do hand hielden hoog boven het hooM, terwijl de an deren, en ik zag, «lat deze ver in de minderheid waren met de bloem naar den grond wezen. De rechters telden en spraken een plechtig „ja*’ waarop Suem-ka, door aandoening overmand, snikkend aan de voeten van den dood en men viel. Hierna stond Ur-taven op en sprak het vonnis over den doode uit. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Uit 1 het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSËLINK—VAN ROSSUM. 37 - Jn het midden van hen, gedragen door vier mannen, was de misdadiger, hij, die bedekt met Zöndén voot >den Pliaraoh moest staan om recht, barm hartigheid of vergeving te ontvangten. Die misdadiger was het doode lichaam van een man, gewikkeld in wit linnen doeken, waardoor de lijnen duidelijk zichtbaar waren. De mannen, die het lijk gedragen hadden, zetten het recht overeind in het midden van het ge bouw, met het gelaat naar den Pha raoh, daar stond het recht op, onheil spellend en spookachtig, stijf en wit, scherp afgeteekend in het schitterende maanlicht tegen het dichte zwart der (.(H IlStlIE (0I R1XT. een zwijgenden misdadiger het woord. Blijkbaar zijn vrienden en bloedver wanten, zij, die profijt Wadden gehad van zijn rijkdom of niet hadden gele den door zijn hardheid. Misschien ook zij, die door den dood van den rijke iels wonnen. Do belangwekkendste ge tuige in deze vreemde verdedig.ng was ongetwijfeld Suem-ka, de slavin. Zij was een mooi, eenigszins ruw-uitziend meisje, met groote donkere oogen en weelderige gestalte. Zij was geheel gehuld in de plooien van een dichten, zwarten sluier, haar lumen en handen waren met ruigen en edelgesteenten versierd, hetgeen ik kon zien, toen zij ze smeekend tot den Pharaoh apiüel en bij fsis bezwoer, dat zij nooit anders dan een t"*—— iieisje was geweest van haar eester. De rijke man luid veel vrienden. Zij vormden een ware slagorde rondom zijn lijk, tartten de verwoede bloed verwanten, stonden zijn vijanden te woord, smeekten om het recht, dat hij i wor(|en tM1 een heilige de aanhouding |vaa den Doste nschen potentaat Ij. tejremttrydig. sommige berichten is hy gearresteerd, volgens andere heeft hy zichxelf aangameld. Zyn naam wordt nu eindelyk onthuld: lu>t is een tekere ka pitein Charles Arthur, 42 of 43 jaar mal Heden xouden de pleidooien gchumden wonden over de conclusies van de jury. Volgen» de „Daily Chronicle’’ ia Charles Arthur een Ier van geboorte en »eer bekend in lersche wed renkringen. In het begin van <ien oorlog kreeg hy een tydeiyke aanstel ling al» officier by de terrüoriala Hy werd tot kapitein bevorderd en by het Indische leger gedetacheerd, waarby hy in Mesopo tamia en later in Frankryk diende. Na den oorlog nam kapitein Arthur een aanbod aan urn by het Indische leger in dienst te treden. Dat was in 1919 toen „mr. A.", die een hoogen rang bekleedde by het Indische leger, een bexoek aan Engeland bracht. Met het oog op den militairen rang de hoogs haaldol ijk aan het hof ontvangen moest er een adjudant benoemd worden en kapitein Arthur verwierf die positie. Kort na de gebeurtenissen te Parys in Decem ber 1919 verliet de adjudant «yn superieur en nadat ,,jnr. A.’’ naar Indië terugkeer de, bleef kapitein Arthur nog eenigen tyd in Parys. Later ging hy naar Indië en ont moette Newton in Calcutta. Robinsons eisch af geweien. Lord Darling, de rechter in het procee van den heer Robinson tegen de Midland- Bank, heeft vonnis gewezen. Hy noemde het ontoelaatbaar, dat iemand met een eisch voor het gerecht komt, die gebaseerd is op diefstal en afpersing als loon voor hei wangedrag eener getrouwde vrouw. lx»rd Darling ontsloeg de Midland-Bank van de betaling der kosten en veroordeel de Robinson tot betaling daarvan. Hy zei de, dat het geheele geval nooit voor de rechtbank had mogen worden gebracht en dat slechts een Laagstaand individu tot zon iet» in staat wa», daar by dit proces niets dan immoraliteit aan den dag kon komen. SPANJE. De koning moet worden verdedigd. De „Matin” weet te vertellen dat admi raal Magaz, waarnemend president van het hoofdredcc- TELEF. 216. staan bovenaan. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—6 regels 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regeis 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiëu In het Zaterdagnununer 20 1 yslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te »yn. Het is de sovjetbewóndhebbers nog steeds niet gelukt zich van de volledige sympathie der andere Europeesche en bui- tEuropee sc he regeeringen en volkeren w verzekeren. De politieke en maatschap pelijke leerstellingen die zy in heel de we reld ingang trachten te doen vinden, bezit ten zeer weinig aantrekkingskracht en wanneer dan ook zoo successievely-k ver scheidene landen, na het ixxxle Rusland een heelen tyd lang links te hebben laten lig gen, nauwer relaties met Moskou aanknoo- pen, dan is dit geenszins, omdat die landen instemmen met de sovjetpolitiek. Econo mische noodzakelykhedcn, vooral de over weging, dat op voordeelige wyze thans of in de toekomst met Rusland handel gevoerd kan wonden, heeft de regeering van Mac Donald tot toenadering gebracht en is aan leiding geweest tot den stap, die spoedig door andere landen wend gevolgd. Zelfs Frankryk, nadat het kabinet-Poincaré door de regeering-Herriot was vervangen, erken de Rusland de jure. Merkwaardig is echter dat alle landen, die de banden met Rusland nauwer toehalen, uitdrukkelyk in hun over eenkomst stipuleeren, dat de Russen zich niet in de binnenlandische aangelegenheden der landen die de unie der sovjetrepublieken erkennen, zullen mengen en zich absoluut moeten onthouden van communistische pro paganda. De Russen plegen heel plechtig lyk te beloven zich hieraan te zullen hou den, maar de natuur ia by hen meestal sterker dan de leer en het jongste conflict met Engeland is dan ook toe te schryven aan het feit, dat de Russen hun toezeggin gen niet gestand deden. Evenals in Engeland probeeren de Rus sische communisten aan te sporen in de verschillende landen de kapitalistische re- geeringen omver te werpen, en in de lan den het meest naby, maar vooral in de grensstaten en in de Balkan!anden en juist daar waar de politieke toestanden niet erg stabiel zyn en de kans op succes het grootst is, roeren zy zich voortdurend'. Vooral Zuid- Slavië was den laatsten tyd het centrum eener levendige communistische activiteit en zelfs wordt openlyk gezegd, dat de re- geering-Pasitsj in het bezit is gekomen van documenten, waaruit onomstootelyk zou zyn te bewyzen, dat er een plan de cam pagne zou worden uitgewerkt door de Ra- ditsjpartn in samenwerking met Moskou. Gezanjenlyk zou men, hierby nog gesteund door Macedonische organisaties en de Al- baneesche franc-tireurs-party, de revolutie in Zuid-Slavië ontketenen. Het lag in het voornemen dit plan einde Januari 1925 uit te voeren. De hoop werd klaarblykelyk ge koesterd, dat, slaagde de omwenteling in Zuid-Slavië, zoodat dit land uit elkaar viel, ook de revolutie naar de andere Balkan- landen zou overslaan. Zelfs had men reeds verder liggende doeleinden op het oog: via Kjomen alzoo uit deze grensstaat al dnze berichten van communistische propaganda, ook in Frankryk, zoo zegt men, gist het vooral in de industriede centra en ofschoon de bladen er weinig aandacht aan schenken, schynt er toch wel degeiyk in het commu nistische kamp iets te wonden voorbereid. Omtrent de organisatie der communisti sche party in Frankryk verluidt dat or in Parys dertig en in het geheele land onge veer 2000 revolutionnaire communistische comité*» zouden bestaan. De Executieve der Derde Internationale van Moskou zou zelfs hebben bepaald dat de revolutionnaire be weging den komenden Eersten Kerstdag zou worden ontketend, gelyktydig in Parys Toulon, Brest, Cherbourg en La Rochelle. Het i» natuurlyk moeilyk na te gaan in hoeverre deze mededeelingen juist zyn, doch een communistische betooging te Ryssen eergisteren, wyst, volgens den correspon dent van de „Matin” aldaar, op een K®e<l voorbereide actie. De betoognig was op touw gezet togen de duurte van het levens onderhoud nog wel naar aanleiding van het feit dat de socialistische burgemeester Delory weigerde om een delegatie van com munistische arbeiders te ontvangen, die „onder het mom van stappen te onderne men tegen de duurte, trachten misKkulige verdeeldheid onder de arbeiders te verwek ken.” De betooging verliep vry rustig, «laar een sterke politiemacht den stoet vergezel de. De correspondent echter in het be zit gekomen van een vertrouwelyke circu laire der-plaatselyke communistische party waarin de leden worden aangespoord een onderzoek in te stellen naar het aantal ga rages voor motorirachtwagens en de ge schiktheid daarvan1 rtot het snelle vervoer van personen. schaduwen er achter, terwijl er om heen, in schilderachtige groepen, een dozijn mannen en vrouwen knielden en stonden de vrouwen weenend, de kinderen angstig en stil op elkaar ge drongen de mannen plechtig en zwij gend. De Pharaoh met zijn hoogepriester, de drie geleerde rechtere, de talrijke jury zaten in plechtige) rechtspraak over den doode. Uit den groep trad een man naar voren, en begon op kalmen toon van allen hartstocht gespeend, de zonden van den gestorvene op te noemen. „Hij bezat drie huizen,” zeide hij, ,.en vijf en twintig ossen, een» had hij zeventig schapen en zijn koeien gaven hem overvloed van melk. Zijn akkers waren rijk aan haver en gerst, en hij vond goudstof tusschen de kie- w’steenen in den stroom1, vlak bij zijn huis. En toch”, vervolgde de aankla ger, „ik, het kind van zijn moeders zuster, vroeg hem een paar geldstuk ken ter leen, en ook een koe, daar mijn ziek kind de melk noodig had en hij weigerde het mij, ofschoon ik het hem drie maai heb verzocht, en al dien tijd overlaadde hij Suem-ka, zijn geliefde met juweelen en goud, of schoon Isis, haar zegen niet had uit gesproken over de verbintenis.” Het kostte dezen spreker eenigen lijd al de misdrijven van den gestor vene op te sommen I Zijn hardvochtig heid, zijn veronachtzamingen en de be ur iej bo« Sid en zijn miynares was geworden. Toen hij gereed was, trad n vrouw naar voren, die verhaalde den rijken man vergeefs Ie hebben verzocht be rouw te hebben over zijn zonden en de lage slavin weg te zenden, maar hij had haar ruw van zijn deur weg gejaagd, ofschoon zij zijn eigen zuster was. Er waren verscheiden aankla gers, die vertelden van de zonden van den gestorvene, en ieder besloot, als hij zijn verhaal gedaan had, plechtig „Daarom smeek ik van u, zeer hei lige Pharaoh I van u die recht spreekt in den naam van den al-scheppenden Ra van Horus, den al-bemiddelende en van Osiris den al-goede, dat gij zult beslissen, dat het lijk van Har- sen-tu niet waardig is om bewaard te blijven, zoodat het een verblijfplaats zou zijn voor zijn lage ziel, en in la tere jaren wier zou kunnen ópstaan, Gm verdere bedriegerijen en wreedhe den te kunnen volvoeren.” Terwijl de aanklagers spraken wer den er geen protesten van rouwdra gers vemotnen, die zich rondom den doode verdrongen. Een paar maal ont snapte, een spoedig onderdrukte snik aan de keel der vrouwen. Rechtereen jury luisterden in plechtige stilte en toen er niemand meer naar voren trad cm over de zonden van Har-sen-tu te spreken kregen de verdedigers van •n, WUUIXl, SIII gebalsemd zou worden en een heilige giaftombe zou krijgen, zoodat zijn li chaam rein en onbezoedeld voor ver- vai, behouden kon worden, om op nieuw de ziel te kunnen ontvangen, als ze haar zwerftochten in het rijk der schaduwen zou hebben voleindigd, waar Anubis en Hor en Ra, de Aller hoogste, wonen. Ik kwam buitengewoon onder den indruk van dit vreeme pleidooi voor

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1