LIPS dit Bla< ENTA jken Goudi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR rGOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, N1EI WERKERK OUDERKERK, OU DEWATER. REEUWTJK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ene 84- Jaargang Donderdag 4 December 1884 Ro. 15713 'potheekbank i OOGEN. a, Oosthaven 29, rELEFOON 118. H.L. thuisbezorgt DE LIEVELING DER GODEN. is tusschen9en12uu Artikelen 10 f 2.327.272.85. E Czn., Westhaven GD. FEUiLLETOH. ik den de wijze behandeld. acht, vrouw,” waar- cnter opdat qw gtxls Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen --7-- >4 zijn de cokesprlja D. IOO 1% a 98 Levenslust is ’t ware leven, Is het liefelijkste goed, Dat de lachende aard kan geven Van haar weelde en overvloed. De Oenestet. anttere uit- oket, per telefoon No. 7( 4 dagen worden uitgevoeri zoodat de levering klein- 3295 i itend Philips 1 van melkglas)! per week 17 cent, met Zondagsblad ar de bezorging per looper geschiedt. Iblad 3.80. ■aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, :-de postkantoren. f Administratie Tel. Int. at; 1UZ ntalamp met ;e voordeelen zelfden prijs de Philips gerstein is lütgevaaidigd, doch hy biyft voorloopig in het ziekenhuw. Een dievenbende te Bentheim. De pontie heen te bentheim gearrcsteeiu oen eigenaar Van een bekend warenhuis ai- naar, die er van verdacht wordt ,te amnen tnev eon grossier uit Hamburg en tal van andere personen, groote hoeveelheden, voor .»et buitenland bestemde goederen te heblx* gerooid, lal van kisten nart. Meiasnor-po» ceiem, kristallen voorwerpen, pelswerk en andere waardevolle artikelen, welke voor net buitenland en buiten Europa geleden tanden bestemd waren, weiden d« laatst* maanden in Bentheim opengebroken, van haar inhoud ontdaan en met steenen en pa pier gevuld, zóó, dat het gewicht weer over eenkwam met «tot op den vrachtbrief Na een langdurig, nauwkeurig onderzoek, is de Hamburgsche politie er ten slotte in ge laagd dé dieven te ontdekken. Tot dusver zijn rvedi 2 peOrsonen gearresteerd. De eigenaar van het warenhuis te Bent- heun is later tegen een borgetorting van 200.000 Goudmark voorloopig weer op vrjje voeten gesteld. »TCD In Hongarije whar door de houding vrfn h»t kabinet een parlementaire crime dreigt lieerscht vooral groote opwinding onder de arbeiders. In het parlement hadden heftige tooneelen plaats en in de ministerraad, die uren duurde, is de toestand als byna revo lutionair geschetst. ■De Regeering beschuldigt <te sociaal-de- mocnaten en hun Ixirulgenooten thans open lijk een opstand te beramen. iDe geweklmaatregelen, die het kabinet- Bebhlen systematisch tegen de arbeiders beweging aanwendt, hebben reed* lang een groote verbittering in de arbeiderswe- reld gewekt, welke thans tot uitbarsting dreigt te komen. appen VPDOOZEN, RS, ÉTUl’S. dat Amerika met goede hoop «ie groote mogendheden had kunnen nepdigen tot een nieuwe conferentie over dat onderwerp, zoodna de uitvoering van het huidige herstelplan er een geschikte gelegenheidvoor bood, maar hy meende met het oog op de voorstellen door andere re gee ringen ge«laan voor een Europeesche conferentie het n^dig zal zyn, de uitkom sten daarvan af te wachten. De President hechtte zijn goedkeuring aan de pogingen tot codificatie van het volkenrecht, en besprak ten slotte de bui- tenlandeche schulden aan Amerika) Hy Duitsche onderhandelaars van nun «'vroeg het Congres den duur der wettel ijk ingestelde fundeeringscommiasie, welke in Februari 1925 afloopt, te verlengen, en voegde eraan toe te zijn tegen annuleering van die schulden en hif achtte het in bet belang van de welvaart der wereld, die schulden zoo spoedig mogelijk geliquideerd wortlen. PUITENLAND8CH tyEUWS DUITSCHLAND. Nadere bijzonderheden over de gruweldaad te Siegen. Eergisteren werd geheel Duitschland op- gesehrikt «koor het ontstellende bericht over den achtvoudigen moord te Haiger by Sie gen, gisteren kwam, we hebben het nog onder ons laatste nieuws kunnen melde^ het nog ontstellender bericht, dat de zwaar gewonde Angerstein zelf de moordenaar ia geweest. Het had reeds verbazing gewekt, dat een moordenaarsbende van naar het heette 20 tot 25 man onmiddeliyk na de gru- weldaad spoorloos verdwijnen kon. Men liad den geheelen omtrek met politie en politie honden afgezocht, zonder ook maar een spoor van de daders te ontdekken. Ze wa ren ala door den aardbodem verzwolgen. Later bleek dat er in het geheel geen moor denaarsbende bestaan heeft, maar dat An- gerstein zelf zijn vrouw, zijn schoonmoeder, zijn kantoorbedienden en zijn tuinlieden vermoord heeft, toen inkoopen is gaan doen, om zichzelf een alibi te verschaffen, daar na zyn buis in brand heeft gestoken en zich zelf, om alle verdenking van zijn per soon af te leiden, een dolksteek in de borst heeft toegebracht. Bij het onderzoek stelde men namelijk vast, dat de vingerafdrukken, die voorkwamen op de bijl en op de ver schillende slachtoffers, overeenkwamen met die van Angerstein. Na uren lang halstarrig te hebben ont kend, heeft Angerstein een volledige be kentenis afgelegd. Naar het heet, heeft hij groote sommen gelds verduisterd en uit vrees voor ontdekking van dit feit, de «la*1 gepleegd. Hy schijnt geld van zyn firma door mislukte speculaties te hebben verlo ren. De correspondent van de „Nationalzei- tung’’ meldt, dat Angerstein aan een onge- neesiyke ziekte leed, die toch op verlam ming zou zijn uitgeloopen. Een bevel tot inhechtenisneming van An- (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSEL INK— VAN ROSSUM. 38 - „Har-sen-tu Har-sen-tu 1 Har-sen-tu! verheug u I De heilige Paraoh heeft uw zonden gehoord I Maar de góden hebben barmhartigheid in de lucht ge fluisterd, Isis glimlacht vol vreugd u toe. Har-sen-tu 1 Har-sen-tu 1 Har-sen-tu! verwijder u van den rediterstoel van den Pharaoh, om zonder vrees den niojestueuser, geheimzinniger troon van Osiris aan te zien! „Har-sen-tu Har-sen-tu Har-sen-tu! moge Anubis, de god met den jakhals kop, u geleiden I moge Horus voor u pleiten en Osiris u in het schitterend hemelgewelf ontvangen. Waar Ra woont en waar noch zonde noch ziekte, noch *art noch tranen zijn Har-sen-tu, gij rijt rein I” gestoolen door een paar ge- BELGIE. Georges Marcoco in een krankzinnigen- gesticht. De psych laters, die door eken rechter van onderzoek belast waren met het uitbren- X gen van oen nipport over den geestestoe stand van George Maresco hebbén hun s*>n- clusies ingediend. Volgens deze concludes lydt de vrouw, men zal zich herinneren dat zy zich als man voordeed, aan hysterische psychose, vergezeld van mystisch de'irium van leugenmame. De deskumtagen achten een vervolging van het gerecht ónmogelijk maar zyn van meemng, dat de openbare geestesgezondheid en de openbare veilig heid eischen, dat de patiënte in een zinne- loozengesticht wrdt opgesloten. De advocaat van Maresco heeft oen te genonderzoek gevraagd. George Maresco bevindt zich sinds haar arrestatie zoowat een maand geleden nog steeds in een toestand van algemeene paralysie. Belangrijke diefstal in den trein. Zondag werd in het Centraal Station te Antwerpen ontetekt een belangrijke dief stal, in den internationalen trein Parijs Amsterdam gepleegd. De ingenieur M. Thurlcow van Antwerpen was met een dame tijiiens- hetoponthoud naar den restaura tie wagen gegttaJ1 ln de borgnetten had hy haar pels en zyn valies geborgen. Toen hy weerkwam, waren de mantel en het valies verdwenen. Het valies bevatte benevens allerhande voorwerpen twee creddettoneven, van 10.000 gulden en van 300.000 Franache franken en twee paarlen hemdknoopen. Dadelijk werden natuurlek de noodige maatregelen getroffen, opdat de gauwdief geen gebruik zou kunnen maken van de credietbneven. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad. Minister Chamberlain aan het woord. Het Engelsch-Duitsche handels- verdrag. Een parlementaire crisis in Hongarye. De betaling der oorlogsschulden. De Volkenbond zal dezer dagen te Rome byeenkomen. Van deze bijeenkomst had men zich veel voorgesteld in verband met het protocol van Genève, maar zag men zich toch in zyn verwachtingen teleurgesteld toen Engeland verzocht de belangrijke aan gelegenheden van de agenda af te voeren, omdat het alvorens te beslissen, met de do minions wilde overleggen. Toch zal Enge land wel te Rome dezer dagen vertegen woordigd zyn en niemand minder dan de tegenwoordige minister van buitenlandse he zaken, Austen Chamberlain, heeft zich he den naar de Italiaansche hoofdstad begeven. Zyn reis naar deze stad zal hy te baat ne men om tydelyk te Perys te vertoeven, waar hij gelegenheid zal vinden van ge dachten te wisselen met den Franschen pre mier, Herriqt. Ofschoon hog niets officieels is uitgelekt omtrent hetgeen door den Fransche en Britsche politici zal worden besproken, valt toch wel uit de hardnekkige geruchten dien aangaande, welke op hun beurt hun oor sprong vinden in de actaieele Fransch-Duit- sche verhouding en den algemeenen Euro- peeschen politieken toestand, af te leiden, welke punten waarschijnlijk vooral zullen worden aangeroerd. Men neemt met name aan, dat onmdddellijk vooral de kwesties van het nabye Oosten onder de oogen zul len worden gezien. In Fransche kringen heerscht namelijk de opvatting, dat Enge land het er op aan wil sturen Frankrijk er toe te brengen een gemeenschappelijke politiek in het Oosten te voeren, waardoor er een einde zou komen aan de rivaliteit tier beide landen ten opzichte van den Is lam. Voor de hand ligt het eveneens, dat Hierriot en Chamberlain van gedachten zul len wisselen over de houding, aan te nemen tegenover de sovjetrepubliek. In elk geval komt in de Fransche pers de hoop tot uiting, dat via overeenstemming inzake de kwes ties van het Naburige Ooöten het zal luk ken de Fransch-Engelsche entente, die door Europeesche kwesties op het oogenblik weer gevaar loopt, te consolideeren. Ont kend kan niet worden, dat de houding van Frankrijk den laatsten tyd van dien aard was, dat Engeland daarover in menig op zicht tevreden kan zyn. Immers: terwijl de Fransche pers en Fransche corporaties er in verband met het Engelsch-Egyptische conflict, dat zoo gemakkelyk tot een oor log had kunnen leiden het woord Sera- jewo werd herhaaldelijk genoemd op aandrongen, dat Herriot het initiatief zou nemen wat de Volkenbondsinterventie be treft, de Fransche regeering zelf zich zoo neutraal mogelijk hield en zoodoende de ge voeligheden van Engeland uiterst zorgvul dig ontzag. Chamberlain zelve heeft zich reeds open- I OB8CHE MII IIAM. ADVERTENTIEPRIJS, uit Goud» en onu>t«ken (bohoorondo tot don bj»orgWn«)‘, 15 regels 1.30, elke regel meer 0.26. Ven buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels 1.56, elke regel meer 0.30. Advertentie® in het Zaterdagnummer 20 I üsiag op den prijs. Liefdadigheide-advertenUèn de helft van den prijz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels /2.06, elke regel meer ƒ0.60. Op de voorpagina 50 hooger. 7 Gewone advertentiën en ingiuontlen mededeelingen by contract tot eeer gereduceer- den prys. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen wordt® ingezonden door tusachenkomat van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Btfreau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. - - --—r In Britsche legeeringakringen wordt er naar aanleiding van dó ondenteekening van het Engelsch-D Mtschaj handeJsverdrag 'op gewezen, dat Engeland tengevolge van dit xerdrag voorrechten in Duitschland ver krijgt, die het nooit te voren, ook niet vóór Gen oorlog, heeft geoeten. Engeland ver- kiügt o.a. gelijke rechten als Duitschlund zelfs ten aanzien van belangrijke aange e- genheden, als scheepvaart- en bankverze- keiingen, het verkeer van emigranten uit en hun verkeer «loer Duitschland. Men ver wacht derhalve, dat de City zeer tevreden zal zyn over de bereikte resultaten. De - - - kant hebben vóór hun vertrek uit Lootten eveneens hun tevredenheid uitgesproken over de tot stand gekomen overeenkomst. Daarentegen hepft de „Mercantile Marine Service Association" geprotesteerd tegen de bepalingen van het verdrag, waarbij Duit sche matrozen en stewards tot de Britsche koopvaardij worden toegelaten. In dit pro test wordt er op gewezen, dat volgens de officieele gegevens op 27 October j.l. 24.26(1 Britsche zeelieden weridoos waren, zoodat er alle reden was den Duitschers een con cessie te weigeren, die het toenemen van de werkloosheid in Engeland tengevolge zou hebben. lyk gisteren in Londen in zeer waandeeren de woorden over de Volkenbond uitgelaten, maar merkte toch op, dat de gebeurtenissen in Egypte niet vielen onder de bepalingen van het Convenant, die uitnoodigden of uit lokten tot inmenging van den Bond. Chamberlain zeide echter verder, dat hy door zijn ambtsgenooten gemaditigd was den Volkenbondsraad te Rome alle inlich tingen te verstrekken betreffende def ge beurtenissen in Egypte, of de retlenen voor de politiek der regeering, wanneer de Raad daarin belang mocht stellen. Hy herinner de aan de plechtige belofte, door Groot- Brittannië aan de Soedaneezen gegeven, dat het oude slechte Egyptische bestuur niet zou terugkeeren, doch anderzijds zeide hy, dat de Britsche regeering den wensch koes terde, zich in de minst mogelyke mate met de Egyptische regeering te bemoeien en hy sprak de hoop uit, dat zoodra de tegenwoor dige moeilijkheden zouden zyn overwonnen de vriendschappelijke betrekkingen zouden worden hervat en de besprekingen her nieuwd. Wat de besprekingen in den Volkenbond verder nog betreft, verwacht wordt dat in behandeling zullen komen: het protocol van Genève en de ontruiming der Keulsche zo ne. Veel illusies omtrent een oplossing ite- izer kwesties mag men echter niet koesteren. Immers wat de ratificatie van ’t Geneel- sche protocol betreft, schakelt reeds ly voorbaat de door Engeland gewenschte raad pleging der dominions een dadelijke be slissing uit Maar ook wat de Keulsche zone aangaat, omtrent d« ontruiming hiervan is een besluit op staanden voet niet tegemoet te zien. Ln Fransche kringen toch is men van oordeel, dat de kwestie van de ontrui ming, die de Duitschers oplO Jan. a.s. wen- schen te zien plaats hebben, pas kan wor den uitgemaakt, wanneer Duitschland niet alleen zyn verplichtingen, die uit het plan- Dawes voortvloeien, getrouwelijk is nage komen, maar ook aan de voorwaarden van art. 429 van het vredesverdrag heeft vol daan. Of dit ook inderdaad is geschied, moet officieel worden vastgesteld door de intergeal lieerde militaire controlecommis sie te Berlijn, die er verslag over heeft uit te brengen op grond van haar jongste algemeene inspectie in Duitschland of Duitschland heeft ontwaped in de mate als het vredestractaat van Versailles voor schrijft. Reeds uit het feit, dat het defini tieve rapport der genoemde commissie pas in 't gunstigste geval einde der volgende week tegemoet kan worden gezien, volgt, dat Chamberlain en Herriot bij hun bespre kingen nog geen besluiten op dit stuk van zaken kunnen nemen. Eerst later zal deze I quaestie dus geregeld kunnen worden. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, r per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waai Franco per post per kwartaal 3.15, met Zon<’ Abonnementen worden dagelijks aangenomt hy onze agenten en loopers, den boekhandel Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Redactie Tel. 545. HOOFDSTUK X. Het verhoor van Keah-ta, de slavin. Daarna kwam de beurt aan de le- widen. 0en« riep de heraut een naam u.t die van een vrouw 3 maal ,,K|6wh-ta Kesh-ta I Ktsh-ta en driemaal weergalmde de kreet. „Is rij er? Is rij er? Is rij er?” Nu werden er geen geruststellende Moorden vernomen van barmhartigheid en genade. De leventien werden blijk- baai harder behandeld in Kamt dan de dooden. Geduwd en mannen, de handen op den rug tienden, een koord om den hals, ver scheen eensklaps een vrouw in lichtcirkel- Haar oogen dwaalden woest rond, half uitdagend, half verschrikt, de haren hingen verward over haar schouders en de eene helft van haar gelaat vertoonde een leeiijke, gapende ^wonde. „Wie en wat rijt gij?” vroegen de rechters. De vrouw antwoordde niet. Zij scheen mij half een krankzinnige en volkomen ontoerekenbaar te zijn; maar de mannen achter haar, stieten haar met hun speren, totdat rij op haar kniefti viel. Hugh vertoonde het hem eigen, onheilspellend voorhoofd!ronaen Ik kon zien, dat hij dit niet lang zou dulden, en ik hield mij bereid, hem zon mogelijk tegen te houden leis verantwoording geroepen voor de Ie venden. Zijn deugden geprezen, door zij 1 vrienden, rij» zonden, vergroot door zijn vijanden maar in dit geval werd de gestorven onwaardig bevon den gebalsemd te worden de ziel zou de woonplaats niet meer vinden, die jle zetel was geweest van wreedheid en bedrog en leugen ze zou zonder verblijfplaats moeten ronddwalen in de donkere schaduwen des doods, totdat zo zou wegzinken als een levenloos atoom, verzwolgen in de onmetelijke diepten van Nu, de vloeibare chaos, die vernie'iging is. Het gejammer der betrekkingen van dit veroordeelde lijk wh.. Werkelijk deerniswekkend: de wet had voor den boosdoener het vonnis van eeuwigen dood uitgesproken. Nog twee gevallen werden op dezelf de wijze behandeld. De-heer Tanker* ville had ons dikwijls op rijn sehri- derachtige manier, deze rechtsprak over de dooden in oud-Egypte verteK. en ik herinner mij eens een plaat hc^bben gezien van de cirkelvormige hal, de rechters en den aangeklaagde, maar evenals alle* in dit wonderbare land, was ook deze werkelijkheid' veel mystieker dan de beschrijvingen Het nachtetyjk uur, de wassende maan om hoog, het zwijgende en plechtige lijk, het waardigste in stille majesteit, te midden van al dezen, die hem durfden te vonnissen dit alles heeft een beeld President Coolidge heeft rich gisteren tot het Congres gewend en te kennen ge geven dat Amerika zal moeten medehelper aan de bevordering en de handhaving van de wereldvrede. Met betrekking tot de verhouding van Amerika tegenoer het Permanent Hof van Internationale Justitie zeide de President te gelooven, dat het een duurzaam voordeel aan Amerika zal geven en de stabilisatie van andere naties zal bevorderen, als Ame rika aan het protocol, waarbij dat Hof werd ingesteld, adhaesie wil betuigen op de voor waarden, uiteengezet in een aanbeveling, thans by den Senaat aanhangig, en waarbij dit land niet gehouden zal zyn aan een oor deelvelling van het Hof nopens zaken, wel ke qiet vrijwillig door Amerika erheen ver wezen werden. Nopens de ontwapeningsconferentie merkte de President op van meemng te overijlds te doen, of hem te helpen, indien hij niet tegengehouden wilde worden. Eensklaps werd onze aandacht ge- 4 trokken door een nature, verbaasd luis terden wij, gebannen door de vreem de on onverklaarbare betoovering. Do rechter» hadden gebieden her haald „Antwoord, wie en Wat rijt gij Y’ „ik ben Ke»h-ta” antwoordde de vrouw met norsdie uitdaging, en ik ben een slavin van prinses Neit-akrit.” „Waarom rijt gij hier?” „Omdat ik haar haat, stiet rij, hal! sissend, half schreeuwend, uit, terwijl rij het afsdiuwelijke gewond gelaat naai het maanlicht keerde, als om ge tuigenis a fff te leggen van haar booien hertstocht. „Neem u in acht, vrouw,” waar schuwde eeti rechter „opdat qw ggods lasterlijke long niet nog een ontzetten der óórdeel over u brengt, dan gij reeds verdient.” Zij lachte zonderling, somber krank zinnig en zeide „Dat kan niet, oh, geleerde en wijs te aller rechters van Kami. Denkt gij misschien, «fat uw hoofd een africhte- lijker straf kan uitdenken, o! eene wreedheid bedrijven kan, dan die, welke ik gister onderging, toen mijn straffende handen haar booze gedaante trachtten te bereiken en het niet ge lukte door gebrek aan kracht en macht. (Wordt vervolgd). Een schrijver overhandigde hem een document, dat hij vour den Pharaoh neerlegde, die er met zijn gewone min- echtende onverschilligheid zijn zegel op drukte. Daarna zag ik, dat de hoogepriester een oogenblik aarzelde, terwijl de schrijver wachtte en de Pharaoh rijn schouders ophaalde terwijl hij op rijn gewone, spottende wijze lachte. Ur- tasen fronste en keek nu eens naar Hugh, dan weer naar het document in zijn hand, maar Suem-ka, do slavin, gelukkig door haar triomf maakte een einde aan het dralen, door uit te roe pen „Uw hand op het zegel, oh Lieve ling der góden 1” Met een licht gefrons beval Ur-tasen aan den schrijver het document aan Hugh te overhandigen, die rijn naam naast dien van don Pharaoh plaatste in flinke hiërogliefen. Daarna werd het perkament door een der redhters aan de verwanten van don doode gegeven, die even stil, als rij waren gekomen, weer vertrok ken. en hun doode medenamen. De wetten van Kamt hadden hun verlof gegeven de laatste en»- plechtige cere moniën het balsemen van het lichaam van hun bloedverwant te vervullen, het tot een woonstede te maken voor de ziel, als ze weer op aarde zou te rugkeeren van het land der schadu- wen. En weer riep de heraut driemaal I gevormd, dat het levendigst in mijn een naam eu weer werd de doode ter lerinnering is gebleven. -s A1 .Mat

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1