Prijsverlaging Het schilderij No. 41. Electrische Rijwiellantaarns Rijwielhandel „Struisvogel", WYBERT LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. KNGKLAND. De affaire Robinson. De Ooatersche voret, wiena imam in Lou den dezer dafta by het RoWiwenproces werd verzwegen, hettgeen naar de rechter verklaarde, op verzoek van hooger hand ge schiedde, wordt than» door de „Prose As sociation" openiyk gemeld. „Mr. A.", zooal» de vorst by het proces genoemd werd, ia, zoo zegt het blad, Radjah Sir Hari Singh, een neef vtfn Zyne Hogheid den Maluimd- Jah van Janunoe (in Kasjmir) een inboor- lingenstaat in het Noorden van Britech-In- dië, welke ruim 3 millioen inwoner» heeft en aan de Indische regeering onderworpen is. In verband met de vervolgingen, inge steld tegen Hobba en kapitein Arthur, twee van de hoofdpersonen, die uan den 80-je rigen Radjah d© chèque van 150.000 wis- ten af te troggelen, kon men zyn naam niet langer verzwijgen. De in Parijs gearresteewle Mr. Arthur, de adjudant van den IndLachen prins, stamt uit een der oudste geslachten van Ierland en is een afstammeling van de koningen van Munster. Hy is 42 jaar oud en eigenaar van een prachtig landgoed in het graaf schap Limerick. Niet minder dan 48 Ar thur's zijn burgemeester van de stad Lime rick geweest; de ecffte werd dat in 1840. Twee voorvaderen van den man, die thans gevangen zit, zyn parlementsleden geweest en één bisschop. De familie was steeds ko ningsgezind; vandaar dat Cromwell haai heur oigendomonen afnam. Gharles Arthur trouwde in 1909, vertrok met zijn vrouw naar Indië, leerde daar den negenjarigen prins kennen, die later gno- niem door het Londensche proces zou spo ken, maar nam in 1914 dienst in het Engel- «ehe leger. Midden in den oorlog keerde hü n#ar Indië terug en werd door den prins inmiddels vorst geworden geënga geerd als adjudant, in 1919 vergezelde hij den Oosterschen heer op oen reis door Euro pa. Te Londen geraakte men in een wereld van pret en uitgaan. In die wereld werd kennis gemaakt met mevrouw Robinson. BINNENLAND. De tweede Ontwapeningsconferentie. In antwoord op een drabotreticude uitnoodiging van den seorotaris-geue- roul van uen Volkenbond, Heelt de Neuorlandsohe Kegeoring bericht, dal zij berei i is ueei te nemen dan een conlerentie, welke tegen April ot Mei ilU25 zal worden bijeengeroepen ten einde te beruauslagen omtrent het om werp-voru rug nopens ne. toezicht op aen mteiiiutionaion nanuer ui wapenen mum.ie en oorlogsmateriaal, als uitge werkt uoor ue ueiuengue lijdelijk© Commissie van den Volkenbond. De Landsdrukkerq. In de Memorie van Antwoord nopens do Landsarukkerij begrooting zegt uu minister vuil oiuuenaaiultsciie Zaken nat tbatW reeds als vaststaand kan wordqu aangenomen dal bij het niet bestaan van een Staatsdrukkerij nimmer die zekerheid zou worden verkregen dat stood voldoende aan de eisen on, wel ke de dienst stelt, wordt voldaan, bo vendien zou do geheinnüouding bij de particuliere drukkerij minder goed ver zekerd zijn. lie minister ucht in elk geval thans geen aanleiding aanwezig om een onderzoek in te stellen naar de beantwoording van de vraag of de Alg. Landsdrukkerij wel voldoende re den van bestaan heeft. Hij wenscht eerst de uitkomst af te wachten van een reorganisatie van het bedrijf, wel ke steeds verder wordt voltrokken. Uok onder de bestaande organisatie en ouder het tegenwoordig beheer kan uifct worden toegegevon, dat de prij zen van het drukwerk zeer hoog zijn. Beaumd wordt de juistheid der op merking dat de Landsdrukkerij niet in slaat is ul hot door den Staal benoo- digde drukwerk te vervaardigen. D« R.-K. Staatsparty en St. Michael. Het dagelijkseh bestuur van don Al- gemeeuen Bond van R K. Rijkskira- kringorgaiiisaties deeit aan de Katho lieke bladon naar aanleiding van de verscliillonde persberichten mede, dat o\er het besluit tot afkeuring van de actie St. Michael niet is gestemd, en dat het communiqué, zooals het is ge- publioeerd| naar aanlieiding van de bondsbestuursvergadering van Vrijdag j.L, is aangenomen mot 13 tegen 7 sl. De Res.bode had den dag tevoren meegedeeld dat het besluit van het hoofdbestuur genomen was met 10—8 stemmen. Daaromtrent schrijft zij nu „Voor de stemming, boven bedoeld, werd er gestemd over een motie Go- seling, die onderhandeling met St. Mi- ehqël wilde door een nieuwe commis sie zonder den voorzitter, en deze mo no werd verworpen raet 108. Eereraad. Naar het llbld. verneemt, is Jhr. mr. D. .1. do Geer aangezociil om zitling le nemen in den eereraad, welke de rechterzijde vön den Amhemschen ge meenteraad gevormid wil zien inzake de gratie van den Aruhenmche wethou der J. W. Ysselnvuiden, als accountant vuii de failliet verklaarde N. V. Han ze bank. De heer De Geer heeft in deze nog geten beslissing genomen. Het verkeersvraagstuk in Nedcrlutdsche steden enia de omgeving daarvan. Op 80 December a.s. zal ter jaarver gadering* van de Veijfceniging „Hiet Ned Wegen-Congres" te den Haag een bespreking worden gehouden over het Yerkeersvraagstuk in Nederlandsche ste èn in de omgeving daarvan. Hiervoor zijn prae-adviezen uitge bracht door do hoeren A. H. Sirks, hoofdoonunissaris van politie te Rotter dam, C. Snethlugo, hoof.l inspecteur afd. V orkeerswezen te den Haag en C. Bakker, hoofdinspecteur, chef bureau Verkeerswezen te Amsterdam. Wijziging Invaliditeitswet. Bij het yoorloopig verslag over dit wetsontwerp word een aanvulling be pleit ter voorziening in de leemte, dat het niet mogelijk is, om indien twee echtgenoolen, hetzij beiden een ouder domsrente ingevolge arl. '28 Ouder domswet 1919 of art. 78 Invaliditeit» wet genieten, hetzij de eene echtge noot eerstgenoemde en do andere laatstbedoelde rente genieten het, in geval van intrekking vun een dezer renten, niet mogelijk is de rente .vun den anderen echtgonoot van f '2.50 tot f 3 te verhoogeu. Lenige leden luidden bezwaar tegen de wijziging, die er toe zul leiden, aal do renten, ingevolge art. 75 Invalidi teitswet toe te kennen, in vele geval len aanmerkelijk lager zullen worden waartegenover echter vele andere le den oordeeldon, dat van een aanmer kelijke verlaging slechts in zeer enke le gevallen sprake zal wezen. 5 Pensioenaftrek. De Haagscne gemeenteraad heeft be sloten op voorstel vlui B. en W. over te gaan tot een peusioenaftrek voor het gemeen lepe rsoneei van 5 lannen voor een Nationale TeiitoonstellinK Li bestaan plannen om in 19'28 te Amsterdam een tenUxHfstelluig van pro ducten en faorikaten van IN ede r la nu en Aederlanuscfc-inoiu te houden. Burge- tu ©rater l>e Vlugt heeft in den loop vo.i de laatste dagen hieromtrent een voorioopige bespreking gehouden met ue heeren l. Heldring, dr.'C. J. K van Aalst, H. C. Hen dock, Muysken, Delprat, Vati.er Kraaue, H. W. van Marle, Gderwald, li. üremer eo Ter Kuile. Men heeft bij het opvatten van dit plan gedacht aan het voorbeeld van Wembley. Indien ue pluimen, die nog pa> m oen eerste stadium van voorbereiding zijn, worden verwezenlijkt, kooit bet tentoonstellingsterrein aan deu Nieu wen Amsteluijb, ter l»oogte van den Nieuwen Wandelweg. Teraardebestelling Baronesse Van V reden- burch. Onder enorme oeluiigsteliing is gis termiddag op Uud Lik en Duineu te s-Gravenluige ter aarde besteld het stofteiijk overschot van mevrouw de baronesse A. M- E. C. van Vreden- burch—li av elaar, mede-oprientster van de Nederlandscii-Hongaarsohe kinder- besdhermiiigsliga en echtgonoote van den voormaller van liet Centraal conme voor Hojigaarschcj kinderen in Deu llaag. Men zal zich herinneren, dat mevr. van Vredonbuxeh te Boedapest, -waar zij 17 October overleed', met de hoog ste eerbewijzen werd ter aarde be steld. Thans was het stoffelijk" over at hot naur den Haag overgebracht en ustte tijdelijk in de met Kaarsen ver lichte rouwkapel op Oud Eik en Dui nen. Een grool aantal kransen dekte de baair, waaronder een van het Hon- gaursche gezantschap met de opdracht: ,Aau de groote welooenster van Hon garije". Onder klokgelui werd de metalen kist, voorafgegaan door de kinderen niet hun bloemen, uitgedragen en langs het paviljoen naar den familiekelder gebracht. Om de groeve schaarden zich de kin deren en bij het neerdalen in de laat ste rustplaats sprak 'n klein Hongaarscii meisje in zuiver Hollandsch ,,Uit naam van al mijn Hougaarsche vriend jes en vriendinnetjes dank ik u voor alles wat u voor ons hebt gedaan." Het was een aandoenlijk oogenblik, toen de kleine haar bloemen neerleg de. TWEEDE KAMER. Voorz. Mr. Dr. Kooien. Vergadering van Woensdag 3 Dec. Voortgegaan werd roet de behande ling van hoofdstuk V A (Onderwijs) der Staatsbegrooling voor 1925. De algemeen© beschouwingen wer den voortgezet. De heer VAN WIJNBERGEN (r.-k.) do tijden in aanmerking nemend, meen de reden tot tevredenheid te hebben. Deze minister heeft ten volle aan spraak op dank en waardeering voor zijn werk. Wanneer de minister had kunnen doen wat -hij wilde dan had hij nog oneindig voel meer dan dank erdiend. Ten onrechte is critiek ge oefend op 's ministers bezuinigingen. Miischien zijn nog meer bezuinigingen mogelijk en daarom is hij er voor, dat d« L. O.-wet nog eens grondig wordt herzien.. De eenheid voor de wet is e eniger mate gedaald en dat bespeurt men ook een ig er mate bij het onderwijs. Het ge vaar bestaat dat de bezuinigingen wor den dienstbaar gemaakt aan de achter stelling van het bijzonder onderwijs, epi wees b.v. op het bijzonder be waarschool-onderwijs. De heer KETELAAR (v.-d.) besprak art. 73. Hij citeerde het geval te Arnhem, waar van de 160 handteeke- rtingen er maar 12 waartle bleken te hebben. In Utrecht liet men teekenen door ouders die jongen* hadden, ter ijl het voor ©en meisjesschool wat. groote doozen «i Drogiatea. 65. Met slinksche streken tracht men op richting van sctioien mogelijk te ma ken. De minister kan dit niet helpen, maar hij moet onderzoek Instellen. Het zijn slinksche streken, kwade praktij ken teu spr. begrijp) niet dat de rech terzijde niet wil meehelpen, om deze tegen te gaan en door een commissie dii punt te laten onderzoeken opdat er paal en perk aan gesteld wordt. Spr. kwatu op tegen de bewering \an inej. Wraterman, dut de ophei.ing mui liet ainbulantisme m het nadeel vuil de school is geweest. Hij begrijpt piel, hoe het plaatsen van don besten onderwijzer voor een klas in het na deel van het onderwijs kuti zijn. De heer KUr.QtèRS (a.-r.) zeido voor liet vraagstuk, vuu de splitsing der scholen wel degelijk oog te heoben. tol tutur den Bosch reed, werd bij het i>e stichting der sonaten in de groote^ plotseling \nerdtraen van den weg gemeenten lie-eft niet dit vraagstuk Puoor een uuobus overreden en gedood mets te maken. Die moot men or bui- geweest, die de Utrectitsche universi teit wilde opheffen. De Minister vroeg den heer Vissohor zijn practisahe conclusie eens te geven opdat spr. houvast krijgt uan Mjn be doeling. Wat het Fransch betreft, zeide spr. dat hij nog steeds op hetzelfde stand punt staat, maar dat hem het gemis aan medewerking van de zijde van het middelbaar onderwijs zeer is tegenge vallen. Als dat niet verandert, zal nij genoodzuakt zijn het Fransen weer in oo 5e en oe Klasse der lagere schooi in te voeren. De vergauering werd verdaagd tot heden één uur. STADSNIEUWS. GEMKNUD1S UUttlCHTKN. Verdronken. Gisteravond is de 18-jarige arbeider T. uit Alkmuur, die zich per liets vun zyn werk huiswaarts begaf, op den weg tusschen Brook op Laugendyk en St. Pancras ge slipt en tc water geraakt. Zyn kaïneraden slaagden er niet in hem te redden. Toen hy eomgen tyd later met behulp van de po litie op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. Door een autobus overreden en gedood. De la nu bouw er J. E. die gisteroch tend per rijwiel vun St. Miuhieis Ges- ten la teu en dtm verandert de kwestie ul zeer. Aan de faciticatie dien te worden vastgehouden. De kijk dien niej. W es te min n op de splitsingen heeft, is niet overeenkomstig de UroiKiwet. Een urbdaire beslissing van Gedepu teerde Staten over de wensciielijklieid ven de dichting van nieuwe scholen acht iiij met altex'ti ui strijd met de Grondwet, muur ook het beate middel om gauw een eind le maken aan de pacificatie. Tegen art. 73 heeft spr. ook wel be zwaar. Feitelijk is het een onmogelijk - id wat daarin gevraagd wordt, want men vraagt een verklaring vun een liekomsüg feit en dat is uiterst moei- lijk Met eenige gegevens liditte spr. toe, dat verschillende gevallen b.v. het ge beurde te Oud-Beijerhuid niet juist is voorgesteld en dat in het geval te Gouda wel rekening is gehouden met De verklaring van art. 73 achtte spr. er één van twijfelachtige waarde. Spr. wenschtte er voor in de plaats testel len dat bij de opening der school het vereisdhte aantal kinderen aanweziu moet zijn wil men subsidie kunnen kiijgen. De verklaring wordt dan ver vangen door een toets bij de opening. De heer HEUKELS (a.-r.) bepleitte een regeling voor het bijzonder be- waarschoolonderwijs en verplichting voor de gemeenten om voor dit onder wijs te doen wat zij voor het openbaar bewaarsehoolonderwijs doen. Ten aanzien van het kwbekschoolon- dervfijn uitte spr. eenige weuschen, o. wat 'betreft het school-eindexamen. Algemeen beschouwt men dat als zeer eslaagd. De heer RUTGERS VAN ROZEN BURG (c.-h.) verdedigde het Nijver heidsonderwijs, waarvoor altijd nog ele millioenen, worden beschikbaar gesteld. Het denkbeeld van mr. Rut gers achtte hij onnoodiig, omdat nog nimmer een school geopend is met te weinig leerlingen. De heer VAN RA VESTE IJN (c.-p.) besprak dei salarissen der onderwij zers, die hij zeer onvoldoende achtte. De heer SCHOKKING (c.-h.) verde digde de handhaving van de theologi sche faculteit aan de openbare univer- teiten tegenover den heer Visscher, die eerst alles wil afbreken eer hij gaat opbouwen, een communistische opvatiing, die spr. afwees. De minister van Onderwijs, de heer E VISSER, beantwoordde eerst eeni ge detailpunten. Hij wees af het ver wijt, dat hij partijdig zou zijn tegen over het openbaar onderwijs. In 31 van de 33 gevallen vun opheffing van openbare scholen heeft spr. het advies den Raad van 'State gevolgd in de heide andere gevallen deden zich zeer bijzondere -omstandigheden voor, die spr. nader uiteenzette. Onjuist wa ren ook do opmerkingen van den heer Ketelaar inzake de normaalscholen, ge lijk spr. met voorbeelden toelichtte. Do kwestie van do handteekeningen is verkeerd voofgesteld. Spr. hiold wel degelijk rekening met do waarde der handteekeningen en hij citeerde een Kon. besluit, wuarbij een uynvrage is vernietigd omdat zij onvoldoende ge steund was. De klacht inzake het bewaarschool- onderwijs wees de minister eveneens af. T)e grief van het kweek schoolon derwijs is eveneens ongegrond. Men ergeet) maar steeds de financieele westie. Inzake de rechtskwestie meen de de minister vast te staan. Op de toepassing dor L. O.-wet zijn tal van aanmerkingen gemaakt, maar men vergeet alweer dat het hier een nieuw stelsel betreft en dat het aantal geschillen steeds daalt. (Een finale her ziening achtte spr. ongeweuscht, tenzij alle partijen het eens werden en er de politiek buiten lieten. Ten slotte verdedigde spr. het be houd der theologische faculteit aan de openbare universiteiten. Spr. had gaar ne gehoord of de heer Visscher het is Hongerstaking. Naur Het Volk verneemt, hebben zich in de hjkjzouuere| struigevangenis te Scheveningen weer onaangenaamheden met aldaar verblijf houdende dienst weigeraars voorgedaan. Lenigen van hen weigerden, «uur do directeur hel blad mededeelde, opdrachten, uit to voeren, hoewel de wet het uitoefenen van werKzaniimeaen voorsohrijlt. AL straf werden de werkwetgeraars in ue cel opgesloten. Degenen, die op zaai bleven, zoowel als de geetraïlèn, wei gerden hierop als protest voedsel te geotrüikten.) Miaundtagmotrgen is deze hongerstaking door tien dienstweiger aars begonnen. Thans blijven nog vier van het voedsel weigeren. Sabotage in een azynfabriek. Dezer dagen is melding gemaakt van een schade uoor sabotage in de azijn- ntakerij van de bierbrouwerij De Ge- Kroonde ValK te Amsterdam, tvlaar- olijkelijk door toedoen van 'n kwuad- willige is des nachts een groote hoe- veelheid azijn weggevloeid. Het blijKi, dal men hier met een zeer ernstig ge- vul van schade door sabotage te doen heett. Niet, zooais aanvanKelijK was veimeld, is van slechts één reservoir s nachts de kraan geopend, doch van tien azijnreservoirs zijn ue kranen opengedraaid, en niet minder dan 400 H .L. (40,000 liter) azijn zijn wegge vloeid. Bovendien is in verschillende Kuipen, waarin de azijn wordt ver- aardigd, soda geworpen. De directie heeft t 300 uitgeloofd voor hem-, die aanwijzingen omtrent den dader verschaft. Verzekering dekt de schade, aange zien de brouwerij lid is van de ver een iging Molrat-disieo, welke vareeni- ging voor haar leden het risico van subotageschade draagt. Tegen het gemengde huwelijk. De groote actie van Joodsche zijde tegen het gemengde huwelijk, dat in die kringen schrikbarende afmetingen gi'at innemen, zal warden ingeluid met een meeting in de -groote zaal van den Dierentuin oy a.s. Zaterdagavond. De bijeenkomst zal worden geleid uoor den voorzitter van het Connté de lieer Jac. Herzberger te Utrecht, ter wijl als sprekers zullen optreden dr. J. H. Vos, wethouder van Amsterdam, L. Wagenaar, rector van het Neder- lundsch Is-raDlietisch Seminarium te Amsterdam en de heer Ch. UUyianu, lid van voornoemd comité. MARKTBERICHTEN. Graanmarkt. GOUDA, 4 Dec. 1924. Granen flauw 'gestemd, alleen de puikste kwaliteiten prijs houdend. Tarwe 14—20.50, Rogge 13.60—14, Gerst 18.60—14, id. chev. 16—15.76, Httver 11—^18^0, Erwten 16>21, Bruine boonen 26—31, per 100 K.G. Veemarkt. Melkvee redelyke aanvoer. Handel vlug. 300360. Vette varkens redelyke aan voer. Handel vlug. 0.39—0.41 per half K-G. Magere varkens groote aanvoer. Han del matig, 0.320.36 per half KA3. Ma gere biggen redelyke aanvoer. Handel ma tig. 814 per stuk. Lammeren redelyke aanvoer. Handel redeiyk. 3035. Nuch tere kalveren redelyke aanvoer. Handel flauw, 1618. Kaasmarkt. GOUDA, 4 Dec. 1924. Aangevoerd 152 partyen. Handel flauw, le kw. 63—65, 2e -kw. 6062, Zwaardere Rykstn. 70, met Ryksmerk 64—66, 61—63. BOTER: Redelyke aanvoer. Handel flauw. Weiboter 1.101.20. EIEREN: Redelyke aanvoer. Handel vlug, 11—18 per 100 stuks. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 4 Dec. Hoogst© stand 770.3 te Valdersund. Laagste Kmiid 729.5 te Vratmanoer. Verwachting Krachtige, later afne mende Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, iets zachter. GOUDA, 4 December 1924. Gemeentebegrooting 1925. Naar wy vernomen zal de behandeling van de Gemeentebegrooting 1926 in de af- deelingen plaats hebben op 11 Dec. a.s. IB verband hiermede zal het wel niet moge- lyk zyn dat de openbare behandeling in den gemeenteraad nog dit jaar kan aanvangen. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zij vengunning hebben ver leend aan: de N. V. „Acetylena", van Oldenbarne- veldstraat no. 49 te Rotterdam en hare rechtverkrygenden tot het oprichten van een benaine-installatie, bestaande uit een ondergrondach reservoir in het perceel Veeratal no. 30, en een bovengroiylsche af tap- tevens vul-inrichting voor dat perceel kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie D no. 630; C. Teekens, L. Tiendeweg no. 49 te Gott- da, en zyne rechtverkrijgenden tot het uit breiden zyner spekslagerij en vleeschhau- wery door het in gebruik stellen van een koelcel met autofrigor, in het perceel plaat- selyk gemerkt L. Tiendeweg 49 kadastraal bekend gemeente Gouda C No. 1460; 'behoudens het recht van beLanghebben- de(n) tot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het be- roep instelt, geeft daarvan geJyktydig kennis aan het gemeente-bestuur en (by deurwaardersexploot) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. De electriciteit in de huishouding en Lichtbeelden en Filmvoordrachten over Zwitserland. Het bestuur van de afd. Gouda van de Volksuniversiteit verzoekt ons mede te dee- len, dat het in de bedoeling ligt na de Kerstvucantie nog 2 cursussen te houden. De eerste zal een cursus zyn over: Elec- tnciu.il in de Huishouding, door den heer Davindson en gegeven worden in samen werking met de nieuw op te richten ofd«e- ling van de „Vereeniging voor Huisvrou wen" hier ter stede. De tweede is een cur sus van Lichtbeelden en Filravoordrachten over Zwitserland, door Dr. v. d. Sleen. De inschryviig voor beide cursussen zal nader worden bekend gemaakt. Verkooping gehouden door Notarie R. W. H. Pitlo. By de hedenmorgen in Hotel de Znl»n gehouden aifiag zyn kooper geworden var a. Een woc nhuis mei tuin en open giood, aan den K.eiweg in Bloemendaal oadei Waddinxveen met eenige perceelen weitad, dt heer N. van Klaveren, in de Willens on der Gouda voor 18500. b. Een boumanswoning met getimmerten en eenige perceelen weiland, de heer H. 2a- uen alhier voor ƒ40000.—. Uitspraken kantongerecht. In de zitting van 8 December werden veroordteld: Wegens ryw. op trottoir: J. S. te Gouda 2 subs. 1 w. t. Wegens met auto een wagen aangere den: W. T. de G. te Gouda vrijspraak. Wegens overtr. wet op den boterhandel: A. B., Zevenhuizen 2 maal 15 subs. 2 maal 5 d. h.; J. J. v. D., Iieeuwyk 50 subs. 10 d. h. Wegens voertuig niet ontdaan van slik: T. D. v. D., H. K., en K. K., allen te Wad dinxveen, ieder ƒ6 subs. 2 d. h. Wegens visschen zonder vergunning: J. N., Gouderak 2 m. 5 subs. 2 m. 2 d. h., v. 5 aalkorven of 6 subs. 2 d. h. Wegens rywiel zonder licht: J. J. V., Gou da ƒ3 subs. 2 d. h. Wegens zonder noodzaak schreeuwen: J. A. M., C. V., beiden te Gouda, ieder ƒ6 subs. 2 d. h. Wegens ho#d niet gemuilkorfd: J. S., Gouda 5 subs. 3 d. h. Wegens straatschenderyD. V., Moor drecht 15 subs. 10 d. h. Wegens autobus op den weg laten staan: D. A. S., Ouderkerk f5 subs. 2 d. h. Wegens baldadigheid gepleegd: G. G. D., Gouda 5 subs. 4 w. t. Wegens rywiel zonder licht: J. B., Zeven huizen, H. F. V., Gouda, S. v. d. L., Gou derak, G. N. B., Boskoop, ieder 3 subs. 2 d. h. Wegens auto gereden op verboden weg: J. M. K., den Haag, 8 subs. 4 d. h.; R. K., Schoonhoven en G. V., Nymegen, ieder ƒ2 subs. 2 d. h. Burgerlijke Stand. QEBOREN30 Nov.: dhristiaan Anto- nie, z. van A. J. Groobveld en J. L. Binnen- dyk, Snoy straat 44; Laurentius Wilhelmus, n J. Kramer en M. W. Gravesteyn, Wachtelstraat 20; 1 Dec.: Willem, z. van J. J. Kolenbrander en J. W. van der Pool, Kanaalstraat 23. GETROUWD: M. Schiebnoek en M. J. A. Pans; A. Kwinkelenberg en M. den Déél» E. Berg en G. de Rotte; K. Schuurman en M. van den Beng; H. N. Spruyt en M. C. van Leeuwen; J. Verschuur en R. J. Gru ber. OVERLEDEN: 30 Nov.: Jacoba Eg-ber- ta de Groot, gehuwd met G. van Essen, 38 1 Dec.: Gerrit Zuidam, 75 j. Agmda. Dec. 8 uur. Gebouw Tot Heil des Volks. Ds. den Hertog voor de Herv. Geref. Staatsparty. 9 Dec., 10 uur. Zaal „Kunstmin", Soc. „Ons Genoegen", Mevr. W. L. Boldingh—<Goe- mans, voor het Comité voor Arbeiders- on wikkeling. 12 Dec., 854 uur. Gebouw Tot Heil des Volks, de heer B. E. J. Bik. 19 Dec. 8 uur. Groote Schouwburg, 3e Abon nementsvoorstelling. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrij dag 5 December, benevens den daarof Ml uur des gütiê (des nachts alleen echter roer re- UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De bazar voor Volksonderwijs Gistermiddag is do Bazar, die in een tweetal schoollokalen van de O. L. school wordt gehouden ten bate van de afd. vun Volkaonderwys geopend met een rede van den Voorzitter, den heer C. P. Vleggeert. De heer Vleggeert begon met de aanwe- sigen namens de afdeeling hartelyk te ver welkomen en dankte allereerst het Ge meentebestuur voor de bereidwilligheid de schoollokalen beschikbaar te willen stellen. Dank bracht hy aan de Commiss'eleden, die de regeling van de Bazar op zich ge nomen hebben. Hy sprak er zyn groote vreugde over uit, dat deze commissieleden hun moeilyke taak zoo uitnemend vol bracht hebben, en dat hunne pogingen om de bazar zoo goed mogelyk te doen sla gen, schitterend zyn beloond. Spr. begrypt wel, dat liefde tot de Open bare School hen deze taak zoo heeft doen opvatten, zy géén dank verlangden, maar toch bracht hy hen namens Volksonderwijs hartelyk dank. Ook de vrouwen en meisjes, die vele avonden in hqt lokaal zyn samen gekomen om kleedingstukken te vervaardi gen en de dames, die weer op zoo eminente wyze bijstand hebben verleend om alles met vrouwelyken smaak te rangschikken en smaakvol te plaatsen, komt grooten dank toe. Ten slotte bracht spreker dank aan al len, die hun bijdragen voor deze bazar heb ben toegezonden, en hy sprak de hoop uit, dat vele koopers zullen komen voor de vele fraaie en nuttige artikelen. Hy wekte voorts op om kennissen en vrienden mee te bren gen op dezen bazar, die door hunne inkoo- pen mede kunnen helpen om het batig saldo zoo hoog mogelyk te doen zyn. Na deze woorden van den Voorzitter, die een hartelyk applaus kregen, nam Dr. T. Beekenkamp het woord. Spr. zeide eenigs- zins te aarzelen om te spreken na deze uit nemende rede van den voorzitter, maar hy meende toch met een enkel woord zyn mee ning te moeten zeggen over de afwezig heid van het Gemeentebestuur by de ope ning van dezen bazar. Spr. laakte op scherpe wyze deze handelwyze van het college van B. en W. Dit partykiezen is echter voor ons geen motief om veront- moedigd te zyn, zoo meende spr. De liefde voor het openbaar anderwUs, jaren en jaren ook in onze gemeente hoog gehouden, rust, Zoo blykt immers ook thans weer, op vasten grond. Dit kan immers ook niet anders, en spr. spoorde de aanwezigen aan steeds voor het openbaar onderwys te stryden en hy wees er op, dat ook by het openbaar onder wijs de Godsdienst wordt hoog gehouden. Na deze woorden van Dr. Beekenkamp maakten allen zich op om het tentoonge stelde in oogenschouw te nemen. Maar daar bleef het niet by, want de kykera werden koopers, ja er werd zelfs zooveel gekocht, dat bijna alle artikelen aan het einde van den avond een kooper gevonden hadden. De grabbelton had zooveel rucces, dat hy totaal leeg gegrabbeld werd en men naar Gouda moest tuffen om nieuwen voorraad op te doen. Zoo slaagde deze eerste dag uitste kend, en dit blykt nog te meer als wy vertellen, dat de bazar bezocht werd op dezen eersten dag door 365 betalende be zoekers. HAASTRECHT. Als kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer J. Zuidervliet Als nota belen zyn herbenoemd de heeren A. Leeu- wis en W. Beukers. Allen hebben de functie aanvaard. STOLWIJK. Naar wy vernemen is door den water- schipper D. Burger tegen 1 Jan. eervol ont slag aangevraagd wegens zyn hoagen leef tijd. Voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van de Gebr. Knoop waren de laagste inschryvers C. Vonk voor metsel werk, J. v. d. Vlist schilderen en smidswerk Schakel Het timmerwerk was al opgedra gen aan P. Koot, allen alhier. Naar wij vernemen is door de Gemengde Zangvereenigirvg „Eensgezindheid'' alhier besloten met Hemelvaartsdag alhier een concours te houden voor zang- en muziek gezelschappen. Een waarborgsom is reeds beschikbaar. Tot concierge van de evangelisatie is be noemd de heer de Deugd alhier. SCHOONHOVEN. Een tragisch ongeval. In het naburige Lopik heeft zich een ge val van vergiftiging voorgedaan, naar men meent door het gebruik van anacardium te gen kiespyn. Van het echtpaar de Bruin is de man reeds overleden, de vrouw be vindt zich in het ziekenhuis te Utrecht. Men hoopt haar in het leven te houden. Het me delijden in het dorp met de 9 kinderen van het echtpaar is heel groot. Rechtbank te 's-Gravenhage. Getuigenverhoor Slavenburgh en Scheurleer. Gisteren is voor den rechter-commiasari s mr. Rueb de contra-enquête tusschen Sla venburgh en Co.'s Bank en Scheurleer en Zoonen's Bank begonnen. Als eerste getuige werd gehoord mr. Diemer Kool. Deoe zette uiteen hoe einde Juli 1928, tijdens verlof van mr. v, d. Hoeven, welk verlof hy in Den Haag doorbracht, hy hem Leeft vervangen als directeur van gedaag- de*8 bijkantoor te Gouda. De zaken, die v. Galen toen met ge- fcegd bijkantoor deed, waren nog niet van grooten omvang. Het ging toen om onge veer een ton. In dien tijd placht v. Gelen 's morgens op te geven, welke chèques hü noodig had, die werden dan voor hem ge reed gemaakt en hij kwam ze dan in den loop van den dag halen. Soms kwam h|j om 10 uur, soma om 12 uur en soms ook wel 's middags. Soms nam hU de chèques ook wel direct mede. In dien tyd geschiedden die transacties niet dagelijks. Er was wel eens een tus- scheruimte van enkele dagen. Voordat get. het bijkantoor van mr. v. d. Hoeven overnam, vroeg hij dezen naar den grondslag van het crediet, dat v. Galen ge noot. v. d. Hoeven zeide toen, dat hij het niet gewenscht achtte in het belang van v. Galen daaromtrent iets mede te deelen. Mr. v. d. Hoeven zeide, dat hy met het oog op commissarissen aan v. Galen eenig onderpand had gevraagd en dat hy een paar cognossementen, die v. Galen ge geven had, in de safe had liggen. Zelf vond hy v. d. Hoeven dat eigen ïyk niet noodig. Ik geloof wel, zeide get., dot ik destyds die cognossementen eens in handen heb ge had. Ik kon in elk geval aan de cognosse menten niet zien, of ze valsch waren. Het lag niet op myn weg om de onderpanden van cliënten in dien korten tyd, dat ik den directeur verving, te gaan controleeren. v. Galen maakte op my een jovialen idruk. v. Galen heeft my destyds nooit verteld, dat hy in dienst was van een concern, het welk zich bezighield met het verschepen •an goederen naar Noord-Frankryk. Van ongeveer 4 Augustus 1923 tot 5 De cember 1923 ben ik niet meer te Gouda ge- Op 5 Dec. 1923 's morgens vroeg belde de heer de Meester my op. Hy was toen lid van de directie van de fr. Scheurleer en Zoonen, en als zoodanig myn «hef. De heer de Meester zei my: Kun je den trein van 8.19 naar Gouda halen, want ik zou giaag willen, dat je vandaag waarneemt het Kan toor Gouda. Hy zeide dat hy dit vroeg in overleg met den heer W. Scheurleer. Aan trein trof get. de Meester en ge tuige Tekelenburg. In den trein vertelde de Meester, dat hy angstig was, dat de cognossementen, di ils onderpand gegeven had, valsch waren, of dat althans enkele daarvan valsch varen. Was dat zoo, dan was alles wat Galen ge<laan had, het werk van een >p- ichter. Heel in 't kort vertelde hy van de bezoeken von den heer Scheurleer en van hem te Rotterdam ter inwinndng van infor maties nopens het onderpand van v. Galen wat hem de Meester - betrof. Get. wist dien morgen, dat v. Galen den vorigen dag van gedaagdes bykantoor te Gouda ongeveer 600.000 in chèque's had --■*De Me>ester heeft hem dit dien De Meester heeft in den trein ook iets verteld over het onderhoud, dat de heer Scheurleer met den heer Crena de Jongh had gehad. Zy hebben toen nog gezocht naar een mogelyke oplossing inzake den Loop der chèque's in verband met de stor tingen door v. Galen. De Meester zeide, dat er voor gezorgd moest worden, dat v. Galen geen argwaan kreeg, want was hy een oplichter, dan was er groot gevaar dat hy of zyn combinatie er van door ging met de chèques en, was hy geheel te goeder trouw, dan zouden wel licht de kennissen van ham, die ok cliënten waren van gedaagde's bykantoor te Gouda, zich zoo beleedigd gevoelen, al zy merkten dat v. Galen door hen was g< wantrouwd, dat zy dan geen zaken meer met gezegd bykantoor zouden doen. De Meester zeide: denk er dus om, de trans acties met v. Galen worden vandaag niet voortgezet, voordat er met hem gepraat is en de zaak is onderzocht. Hy zeide:,Als v. Galen vanmorgen heeft gestort, worden hem geen nieuwe chèques gegeven en hy voegde er by, dait hy de Meester dan aan v. Galen zoo voorzich tig mogelyk zou vragen, hoe het zat niet het onderpand. Voorts zeide hy: Er hadden gisteren nog aan v. Galen 2 chèques ad totaal 800.000 francs moeten wonden afgegeven. rDat kon niet, omdat een gezegeld chè- queboekje niet aanwezig was; v. Galen zal vanmorgen wel vragen om die chèques, imaar ik zou liever maar niet aan hem af geven. Toen get. het er over had, dat de hand- teekening van Lokhorst al op de chèques moest staan, zeide de Meester dat hy daar niets voor voelde, maar dat hy dat straks nog nader met get. zou bespreken. De Meester heeft het denkbeeld om één handteekening op de chèques te zetiten, uit- drukkelyk verworpen, omdat hy zeide, dat indien wozenlyk v. Galen iemand bleek te zyn als men vermoedde, hy wellicht zich van die chèques zou kunnen meester ma ken en hy de Meester niet wilde, dat chèques met één handteekening door van Galen of door zyn handlangers in handen van derden te goeder trouw zouden kunnen geraken. v. G. stelde op ',t kantoor aan get. een lysteje ter hand van de chè<juee, welke hy dhra dag noodig had en zeide, dat hy (Hen mórgen zou storten in het Gouden Hoofd 880.000 en by de HandeLMy. 320.000. Hy zei voorts, dat hy groote moeilyk- heden had gekregen, doordien hy den vo rigen dag niet had gekregen 2 cheques ad franc 800.000 samen, die hy toen had moe ten ontvangen, en hy vroeg get. om die chè ques. Lokhorst haalde ze en zeide tegen my: Als u z© teek ent zal ik ze ook teeke nen en dan kan v. Gelen ze meenemen. Get. zat voor een groote moeilykheid. Eenerzyds had de Meester gezegd, dat van Galen geen argwaan mocht krygen. Het lag dus in zoover in de lyn om ze wei aan v. Galen te geven. Anderzyds wist hy, dat v. Galen dien morgen al voor 6 ton crediet had. In zoover was het bedenkelyk hem nog 1 ton crediet er by te geven. v. Galen zeide, dat de chèques ad 800 francs nog dienselfden morgen door hem zouden worden betaald. Get overwoog toen: we moeten de ton maar wagen. Getuige geeft toe dat hy aldus handel de tegen den wenech in van de Meester. Duideiyk omschreven instructies had hy toen van de iMeester nog niet ontvangen. Zoodra v. Galen was vertrokken, ging ge*, naar de woning van mr. v. d. Hoeven, waar de Bleester was, om instructies te halen. Hy trof daar de heeren v. d. Hoeven en de Meester en vertelde het besprokene met v. G*len. De heer de Meester zeide, dat hy het jammer vond. Hy zesde niet, da* get.- dat te voren met hem wel eens lutd kunnen overleggen, hy vroeg, hoe nu verder alles precies zou gaan en de vraag kwam ter sprak© of lokhorst dan wel Derksen dan wel Niekerk naar Rotterdam zou gaan. Noch Derksen noch Niekerk kon teeke nen,daarom voelde get. er het meeat voor dat Lokhorst ging. De Meester verwierp nog eens het idee, dat alvast één handtee kening op de chèques zou worden gesteld en besliste dat Lokhorst zou gaan, dié im mers, naar hy zeide, een volwassen maü was, en procuratie had. Get. kreeg toen de volgende instructies: lokhorst moest gaan, hy moest het geld van v. Galen ontvangen jol» v. Galen daar na om de nieuwe chèques vroeg, moest hy zeggen, dat get. vergeten had ze te teeke nen, maar dat hy get. had opgebeld en dut get. naar Rotterdaan zou komen om ze te teekenen als de zaak in orde was. Tevens moest get- aan Lokhorst zoggen, dat hy onder geen voorwaarde de nieuwe chèques aan v. Galen mocht afgeven. Aan de mogelykheid dat Lokhorst ze tocb zou teekenen of afgeven is zelfs niet ge dacht. Niet is besproken, of Lokhorst ze uan v. Galen, als hy er om vroeg, kan laten zien. In de lyn van het toen besprokene lag ech ter, dat hy dat wel kon doen. De moge'ykheid, dat de Meester of get. de chèques naar Rotterdam zou meenemen is niet ter sprake gekomtfn. Tegen Lokhorst zeide get. op kanc 'or ge komen, (tat v. Galen geen argwaan mocht krygen en niet mocht merken, dat de /.aken dien dag niet als gewoonlyk zouden loopen. Lokhorst heeft toen niet gezegd dat hy vroeger een heei enkele maal de nieuwe chèques aan v. Galen had gegeven, voordat deze had gestort. Mr. v. d. Hoeven was zeer sterk van oor- .eel, dat allee op een misverstand berust te. Hy zeide meer dan eens: denk er toch om, dat je myn klant niet wegstuurt. Wel degel(jk is besproken tusschen de Meester en get. dat er gevaar was, dat als v Galen eerst kwam storten by -ie Hon- deliny., voordat hy Lokhorst H het Gouden Hoofd ontmoette en hy dan geen nieuwe chèques op de Han-Jelrotj. kreeg, hy daar door argwaan kon krijgen. Dat was ook de angst van get., maar daarvoor wus geen oplossing te vinden. Dat moest geriskeerd worden. Lokhorst vertrok circa 10.30 'tur; daarna kwam de Meester op het kantoor. Ge*, zette verder uiteen hoe hy in gezel schap van den heer de Meester naar Rot terdam is gegaan en hoe zy daar van Lok horst hadden vernomen dat hy de chèques had geteekend en aan van Galen ter inzage had gegeven. Hoe hy zyn verontwaardiging daarover had te kennen gegeven; vervol gens' hoe van Galen is gekomen, die zeide alles in orde te zullen maken. Hy is toen met van Galen op weg gegaan naar hy dacht naar de Uniebank. Onderweg merk te hy dat van Galen hem kwyt wilde zyn, hy zeide o.a.: Gaat u maar vast naar de Uniebank, dan kom ik daar zoo dadelijk by u, ik loop wel even hard vooruit en hy be gon hard te loopen. Get volgde hem, haal de hem in en samen gingen zy een bank binnen. In die bank stonden twee personen ken nelyk op v. Galen te wachten. Een hun ner herkende get. als mr. Jacoonetti; met hun drieën gingen zy een kamertje binneq. Get. wachtte even; v. Galen kwam daarop weer in de hall, zeide: de zaak is in orde, en meteen liep hy naar Duiten. Op Straat stelde hy get. terstond ter hand een bundel bankpapier en een aanwyaing op de Ned. Bank. Get. geloofde dat deze van de Inoas sobank was. v. Galen zeide: Wy gaan nu naar de Han- delmy. Neen, zeide get. we gaan naar het Gouden Hoofd terug, want ik moet myn chèques hebben. Toen zeide v. Galen: Ik ben eerst omdat het zoo laat was gewor den, het geld in orde gaan maken, maar de chèques liggen nog in het Gouden Hoofd en ik zal ze u direct geven. Samen gingen zy dot café binnen. Get. gaf aan Lokhorst, die daar nog was, het bankpapier en de aan/wyzing over en droeg hem op een en ander te brengen naar de Unie-Bank. Te gen de Meester, die er ook nog was, zeide get. dat hy het geld had, waarop hy zeide lk zal vast naar de Handelmy. gaan. Van Galen even later komend uit de rich ting van het achtergedeelte van gezegd café, zeide tegen get.: I)e man aan wie ik de chèques gegeven heb, is ©ven uitgegaan, maar i kkvyg ze toch in elk geval terug; laten wy maar vast naar de Handelmy. gaan. Van Mr. v. d. Hoeven wist get. dat van Galen de Seheurleerchèques 's midags nog placht te vertoonen ten kantore te Gouda, hy docht dus, dat van Galen ze dien mid dag wel zou hebban. In de Handelmy gekomen, sag get. Galen toeloopen op iemand die bij een der loketten stond en hoorde g«*. dat hy dezen vroeg: Is er voor my al gestort? Er wend hem geaegc: Neen, waarop van Galen tegen hem zeide: Hoe is dat nu mo gelyk, dan ga ik dien man even tegemoet. Get. wilde hem niet uit het oog verliezen; samen liepen wy de trap af en by den in gang bleven zy samen staan. Al wachtende, zag get. iemand aankomen en zeide v. Galen: daar heb je hem met het geld. Die man liep hard en gaf voor de deur der Handelmy. aan v. Galen een stuk pa pier over. v. Galen ging door de tochtdeur naar bin nen; get. volgde hem. Aan een der loket ten overhandigde hy dat papier nadat hy eerst had afgeteekend. Het was een chè que van de Natobank op de Rotterdamsche Bank, groot 320.000. In een kamer heeft get. daarop met van Galen gesproken. Zy waren daar alleen. Hy vroeg hem naar bedoelde chèques, en toen zeide v. Galen: als ik u ze teruggeef, kryg ik dan nieuwe chèques van de Handelmy Get antwoordde, dat hy dat niet beslis sen kon, doch dat de heer de Meester, die mede te Rotterdam aanwezig was daarover zou beslissen. Terstond daarop werd van Galen verzocht by de Meester tc komen. Ge*. wachtte enkele minuten, klopte daarop aan en tVad binnen. Hy trof binnen alleen de Meester en vaa Galen aan. Van Galen zat verslagen in een stoel. Get. vroeg aan de Meester of hy nu iets wis*. Hy zeide dat hy aan v. Galen had gezegd, dat er een vermoeden was dat er met de cognos sementen iets niet in orde was en dat van 'Galen daarop niets had geantwoord. Ge*, kreeg toen sterk de overtuiging dat de cognossementen valsch waren. Hy keek van Galen eens aan; hy zeide: lk vermoed de het wel. Ik begreep uit die woorden, dat hy al vermoed had dat ze valsch waren. iHy zeide tegen got. en de heer de Mees ter: U bent er uit en ik zit er in. De Meester zeide: ik ga de banken waar- schuwon, want ik begin nu ongerust te wor den, dat hy zal probeeren om onze chèques met een handteekening er op aan een of ander bank in handen te spelen. Het was toen circa half één. Get. vroeg nogmaals aan v. Galen om de bewuste chèques. Hy zeide dat ze nog In het Gouden Hoofd waren, waarop get. zeide: dan gaan we ze daar halen. Op weg daarheen trachtte hy by gat. de overtuiging te wekken, dat hy zelf, wat de cognossementen betreft, het slachtoffer zyner oombinatie waa Tegen dien persoon, get. thans bekend als Klarenbeek, hoeft get. toen gezegd: Maak maar nie* zoo'n drukte. Wat staat u toch te praten over „myn" chèques. Die chè(jues zyn niet van u. Hot is niot waur, dat get. er tegen Kla renbeek zou hebben bijgevoegdDe zaak is oide. Get. hield Klarenbeek voor iemand van het concern. Om 6 uur is het verhoor verdaaigd tot vunochtend 10 uur. l)e Telegraaf tegen Het Volk. Den 4en Maart j4. is namens de N.V. Dagblad De Telegraaf te Amsterdam voor de eerste kamer der rechtbank ingediend voor conclusie van eiech tegen de heeren mr. P. J. Troelstra en J. F. Ankersmith, samen vormende de hoofdredactie van het dagblad Het Volk. De kwestie betrof het uitgeven, omstreeks het einde van 1916, vun speciale byvoegsels, waarvoor de Russische iegeering volgens „Het Volk" aan het blad van de heeren Holdert en Schröder een be drag van 60.000 be&uald zou hebben. In deze zaak is gisteren gepleit, voor Hot Volk door mr. M. Mendels en voor De Te legraaf door mr. J. dé Vrieoe. Mr. de Vrieze kwam tot de conclusie dal Ht-v Volk geen letter kan bewyzen van het door haar beweerde als zou de Telegraaf zich hebben laten omkoopen of afpersen. Er was by de transacigr van de Tele graaf geen sprake vttn geheimzinnigheid. Er werd op grond van een advertentiecon tract 8000 per byvoegsel ontvangen, en dit werd gewoon geboekt. De Telegraaf behoeft zich niet op een dergelyke wyze te laten beleedigen en vraagt vergoeding van de toegebrachte schade. Het geld zal worden afgedragen voor een liefdadig doel. Pleiter verzocht aan de rechtbank, het bedrag zoo hoog mo gelyk te bepalen „naar den rang en den stand van het Volk", dat een zeer aanzien- lyk orgaan is. Mr. Menclel» zette breedvoerig uit een dat de 60.000 eerst 30.000 onder het Russische ('zuren rijk en daarna nog 30.000 onder de volgende Russische gemengd- burgerlyke regeering werden aanvaard, teneinde onder den misleidenden schyn van journalistieken, zelfstandigen arbeid van „De Telegraaf" Russische invloeden op de mentaliteit van het Russische publiek te doen gelden. Het tarief werd door „De T( legroaf" berekend naar het tarief van de „ingekomen mededeelin'gen". M.a.w., het verschenen byvoegsel was een betaalde nonce. Eigenaardig was 't ook, dat een me neer te Petersburg voor „De Telegraaf' optrad, die tegelijkertyd correspondent en agent was. PI. concludeerde dat de beroepsplicht, de beroepseer meebracht, geen dergelyke by voegsels te laten verschynen, betaald tegen den prys van ingezonden mededeelingcn. De Rechtbank zal op 5 Januari a.s. von nis wyzen. I)e moord te Wychen. Een onderzoek naar van Munster's geest vermogens. ARNHEM, 4 Dec. Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden in de moordzaak te Wychen bevolen dat een onderzoek door des kundigen zal worden ingesteld naar de geestvermogens van den beklaagde Jun van Munster. Voor dit onderzoek werd de zaak haar den Rechter-Oommiasaris terugver- (DRAADLOOZE DIENST.) Jac. Sadoel gearresteerd. PARIJS, 4 Dec. De communistische ka pitein Jac. Sadoeldie in 1919 ter dood werd veroordeeld wegens desertie en spionnage en die sc<lcrt dien in Rusland leefde als Sovjetautoriteit, is hedenmorgen te Parys gearresteerd. He* nieuws van zyn terug keer werd gisteravond bekend, men beweer de dat hy gevlucht was in de Russische am bassade. Detectiven bewaakten den gehee- len nacht het ambassa»leursgebouw en zoch ten geheel F'arys af. Heidenmorgen slaag den zy erin Sadoel te arresteeren. Botsing tusschen trein en auto. DETROIT (Michigan) 4 l)ec. Bijeen overweg in oen trein op een vracht auto, beladun mot terpentijn, ingere den. De terpentijn vutte vlam, met het gevolg, dat de chauffeur en vier vrou wen verbrandden en tien personen ern stigo brandwonden opliepen. De moord op Worofski. LONDEN, 4 Dec. Een bericht uit Üe- «óvo meldt, dat de Zwltaerscho politie vernam, dat er eon oompiot bestaat om L'onradi, die Worofski tijdens do con- frrontie van Lausanne doodde, te out- voereu teneinde hem de macht der Sovjet» te stellen. Sir Henri Deterding gehuwd. LONDEN, 4 Dec. Sir Henri Detdr- ding, de directéur van de Royal Dutch is heden in het huwelijk getreden met prinses Lydiu Bugratouni, de geschei den vrouw vun den Rus Jacob üera- simovitch. Sir Henri Deterding is ttian» 68 jaar. Kraasin in P«rys. PARIJS, 4 Dec. De Russische graant Kraasin is te Parijs aangekomen. Hij werd aan de Uare du Nord ontvangen door een luid juichende communisti sche menigte. De ontruiming van Keulen. LONDEN, 4 Doe. Volgen» de bluden sud, hoe hot rapport van de ontwape ningscommissie ook zal luiden, Keulen in geen geval op 10 Januari wor den ontruimd. Dit bericht is kluartrtij- kelijk overgenomen in Duitsohlaiul en als een aanwijzing beschouwd van de nutteloosheid vuil het nakomen vun de verplichtingen van het vredesverdrag. Een feit i» evenwel dut de kwestie van de ontruiming van Keulen een m- tergeallieerde zaak is, waarover tot nu toe nog geen beslissing is genomen. De betrokken geallieerden wachten nog steeds op het rupport. MINISTER AALBERSE BLIJFT. DEN HAAG, 4 Dm. By den aanvang van de zitting van de Tweede Kamer van he den deelde de Voorzitter mede, dat zooeven een schrijven was ingekomen van Minister Aalherse, waarin hy zegt na gehouden be raad bereid te zyn, de behandeling van de begrooting van arbeid te hervatten. WISSELKOERSEN. 8 Dec. 4 Dec. officiéél. Londen 11.61* 11.54* Herlijn 0.5890 0.6882* Parys 13.69 13.69 Brussel 12.41 12.37* Zwitserland 47.85 47.82* Weenen 0.0035 0.0084* Kopenhagen 48.45 43.55 Stockholm 66.70 66.60 Christiania 36.75 36.85 New-York 2.47* 2.46% Niet officieel. Madrid 34.02* 34.12* Milaan 10.70 10 70 Praa(g 7.48 7.46 Bsurso verzicht. Do beurs bad lieden een kalm ver loop, maar o»p de locule markt ging toen iets meer om dan do luatsto da gen hot geval was. Vast gratemd wa ren de oliewaarden, waarvan Konink lijke een avails van meerdere procen ten behaalden. Ook Geconsolideerde» kwamen hooger te liggen. Vervolgens waren de suikeraaiuloelen gunstig ge disponeerd, hetgeen in de allereerste plaats tot uitdrukking kwam in het koersverloop van H.V.A. De handel Mij.-waarden waren niet vectl veran derd, doch eerder toch iets zwakker. Up de soheepvaartafdeeling waren oude vaarten weer in reactie. Guustig ge disponeerd waren de tabakken, in het bijzonder de Sumatrusoorten, waarbij Senombah aan den spits gingen. Rub ber fondsen waren prijshoudend, doch hadden een beperkte markt. De Yan- keemarkt was vast in spoorwegen. De beweging ip Wabash was afge nomen. Prolongatie 3% Buitenlandsche Wisselkoersen. BERLIJN, 4 Dec. 2 uur. Amsterdam 16989—17031, Brussel '1097—2103, Londen 196066, Parys 2308—14. LONDEN, 4 Dec. 2 uur. New-York 467*. Parys 8495, Brussel 9340, Beriyn 1958, Ita lië 10755, Amsterdam 1154 1/16, Madrid 3363, Zwitserland 2408. ADVERTENTIEN. verloot ten behoeve van het fonda tot stichting van een tehuis voor Oud- Gepensionneerden der Ned. Spoor wegen is gevallen op w emgik. bol. Ln«. CIÜIU2IK.I1M. V. Tf 13,75 BOSCH13,50 BULLI7,25 MET INBEGRIP VAN MONTAGE. Lange Tiendeweg 24, Tel. No. 326.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2