lartsysta n i Zooi 900 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ■o. 15714 64’ Jaargang Vrijdag S December 1824 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen kt 31 - Gouda Gouda* 'nigste I m, U met det" I Maatschappij naar zijn geld BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. DE LIEVELING DER GODEN. Ver. Staten en de schadevergoedingen. liteit met de Staal. Uit 11 geven FEUILLETOH, het ik wil niet zwijgen en ben (Wordt vervolgd). onderstaand uikt zijt ge in it tevreden!!! ring, nagenoeg geheel passief zal zijn. Dit is begrijpelijk, daar de minister nog geen gelegenheid heeft gehad zich in de burten- landsche aangelegenheden, de Egyptische quaestie uitgezonderd, in te werken. Wel is Chamberlain voornemens zich volkomen op «ie hoogte te stellen van het standpunt van den Raad van den Volkenbond en van dat der verschillende mogendheden, die in den Raad vertegenwoondigd zyn, ten einde bij zijn terugkeer te Londen aan het kabinet ten volledig rapport te kunnen uitbrengen. ANSGOtDEREN OUDA - kwartaal ƒ2.25, p 12 cent, overal waai JAPAN kelen Ziet Industrieele Risico’s, die 1625 «l hting van ewenschte or kaart- erkiezing, geleverd „Daarom vraag ik, de openpare aan klager, in naain Wat de reis van Austin Chamberlain naar Rome betreft, vernomen wordt dat de rol die Chamberlain daar zal innemen, over eenkomstig den wensch der Britsche regee- beweert de Amerikaansche „Paris Times’’ (die vermoeddyk goede be trekkingen onderhoudt met de Amerikaan sche vertegenwoordigers in Plarijs), dat op 26 October van dit jaar een overeenkomst wend geteekend door den Franschen minis ter van financiën, dementel, en den Ame- rikaanschen niet-officieelen vertegenwoor diger in de Commissie van Herstel, mr. Ja mes Logan, waarbij Frankryk het recht van Amerika erkende om ook deze tweede vor dering in te dienen. Engeland had deze erkenning echter nog niet gegeven. De ver bazing in Fnansche regeeringskringen had dus, indien dit juist is, niet behoeven te be staan. Volgens de „Paris Times” heeft Was hington initusschen de bedenking van geal lieerde zyde, dat het plan-Dawes reeds de masimum-betaling van Duitschland eischt, zoodat er geen ruimte overtrfijft voor Ame- rikaansche extra-vorderingen, beantwoord met de verklaring, dat juist om die reden de Amerikaansche vordering mede uit het Duitsche maximum moet worden vergoed, al krjjgt elke beneficiant van het plan-Da wes daardoor dan ook voorloopig wat min zier uitgekeerd. Want als de Duitsche be taling werkelyk het maximum is wat Duitschland kan betalen, hoe moet Ameri ka dan z(jn vordering op eigen gelegenheid incasseeren Van geallieerde zijde is tevens gewezen op de kostbare Duitsche eigendommen, die tijdens den oorlog in Amerika in beslag werden genomen. Stel u daarmede schade loos! zeggen de geallieerden. Maar Was hington, dat met particulier Duitschland al weer beste maatjes is, denkt daar niet aan en is juist bezig om deze eigendommen aan moeren- van do j-voorzitter, D. B. GROO. M. J. OOSTERLING en 52. Tel. 575. 70 per duizend. 80 90 van de Engelsche regeering is voorbehou den. Reeds meldden wij dat de nieuwe Sirdar of gouverneur-genenaal voor den Soedan is benoemd, en wel Sir Geoffrey Archer, gou verneur van Oeganda. Voorts wordt nog bericht dat de plannen voor de bekostiging van de ontwikkeling van Port Soedan, aan de Roede Zee, het eindpunt van het spoor wegstelsel in den Soedan, zoo goed als ge reed zijn. Deze ontwikkeling zal uitbreiding van de bestaande werven en den aanleg en outileering van moderne kolenopslagplaat sen omvatten. (lOl lkSCIIE HIIHHT. In de Belgische Kamer heeft gisteren Mi nister-president Theunis een overzicht ge geven van de door hem gevolgde politiek. Hij sprak over zijn Roerpolitiek, de re sultaten der Ijondensche conferentie, de uit werking van 'de Belgisch-Luxembungsche tolunie en de verbetering der betrekkingen met Nederland. Wat de binnenlandache po litiek aangaat, vestigde Theunis de aan dacht op de stabilisatie der openbare schuld en op de vermindering van het aantal amb tenaren. Daarna gewaagde h(j van liet be- lastingswetsontwerp. Aanvankelijk had hij, zoo betoogde hy, 400 millioen francs ge vraagd; dit bedrag is op 120 millioen te ruggebracht en zal, in den vorm, waarin het wordt gevraagd, Van geen invloed zijn op de kosten van het levensonderhoud. De nieuwe belastingen zijn volstrekt noodza kelijk voor het evenwicht der begrooting. 'De uiteenzetting van Theunis maakte niet veel indruk. Met betrekking tot de verhouding tus- schen Engeland en Egypte wordt gemeld dat het departement van buitenlandsche za ken van Engeland zich met een nota heeft gewend tot den Volkenbond. In deze nota wondt herinnerd aan de be palingen van de acte, die een eind maakte aan het Engelsche protectoriaat over Egyp te en verklaard, dat de regeering van Groot- Britbannië alle inmenging in de Egyptische zaak als een onvriendelijke daad zal beschouwen. Het zou, zegt de nota verder, ontoelaat baar zyn, wanneer een arbitraal protocol door de regeering van Egypte zou worden geteekend, waarin de interventie van den Volkenbond wordt gevraagd in de regeling van de Egyptische zaken, welke door boven genoemde acte uitdrukkelijk aan den wil Altijd, altijd zonneschijn, Zou den bloesem schaad’lijk zijn: Levenwekkend daalt de regen. Altijd vreugd verschroeide 't hart: Als een bloesem koelt de smart Ook in tranen is een zegen. Ten Kate. dat omgeving. „Vrouw, gij hebt de aanklacht tegen gehoord, wat hebt gij te zeggen?” Zij keek naar de rechters en naar de menigte mennehen, op wier gelaat zij niet» anders dan weerzin ea af schuw las. Daarna rustien eensklaps haar woeste en dwalende oogen op Hugh en met een luiden kreet rukte zi.s de armen uil de koorden en strek te ze naar hem uit, roepende „Gij, Lieveling der góden, luister naar mi]ik vraag geen vergeving, geen barmhartigheid Bedenk, dat de dood, hoe ontzettend ook, voor mij le ven is de schroeiende wildernis waar de góden niet wonen, waar het ge beente van ni'.sdadigere ligt te rotten in de zon, zal voor mij een verblijf plaats van zaligheid zijn want ontoe gankelijke bergen zullen liggen tus- schen mij en haar. Daar, terwijl de strenge en langzaam kruipende dood mij overvalt, zal ik tijd hebben mij te verheugen, dat ik met mijn eigen han den Sem-no-tha, mijn zoon, mijn lie veling, redde van denzelfden vreese- lijke vloek. Hij was een slaaf, ver achtelijk aan haar voeten, maar is lang en schoon en zij glimlachte hem toe. Weet gij wat er met een man gebeurt, dien Neit-akrit toelachl Hij zij een vrije of een slaaf hij verliest zijn gezag van den troon, kunnen meer lij den over Kesh-ta brengen dan zij reeds heeft verduurd.” „Zwijg !ldoridierlden- de rechters weer op een teeken van hen benden de beide mannen snel een doek voor laar mond en eenige ellen koord rond om haar lichaam- Aldus gedwongen te zu ijgen, uitdagend en naar ik meende krankzinnig, knielde zij voor haar rech tere, terwijl haar aanklagers langzaam de beschuldiging begon te lezen. „K-ebhda, de laag geboren tlavui, d\e n0ch vader no|oh I moeder, noch broer noch zuster heeft, want zij js het eigendom van de reinste en groot ste, van prinses Neit-akrit, van het huis van Memanoun-ra. „De góden gaven haar een zoon, dje door de goedheid der edele prinses, bekwaam werd in vele kunsten, en daarbij een geoefende handwerksman was, zeer werd geacht door de groote Neit-akrit, van het huis van Memmoun- ra „Gisteren, toen Sem-no-tha knielde voor de hooge prinses, omdat zij zich verwaardigde tot haar slaat te spre ken, sloop Kesh-ta zijn moeder, vjak achter hem, en doodde haar zoon met haar eigen hand voor de oogen van Neit-akrit de jonge en reine prinses, en daarna besmeerde zijn moordenares het gewaad van Neit-akrit met ’t bloed van den lagen slaaf, waardoor de prin ses ziek en bewusteloos werd van wal ging- 'i laten fouilleeren. Jn het geheel zijn er thans 190 ge tuigen ge ‘agvaard, voor het deel ouders en familieleden slachtoffers van Haarmann. Terwijl de president bezig was Haar- n.ann te ondervragen over zijn jeugd, riep de beklaagde, wien dit blijkbaar (Nadruk verboden). Uit het Engefech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSEL INK—VAN ROSSUM. 39 - „Zwijg 1 en hoor van de lippen uwer aanklagers het verhaal van de misda dige zonde, die gij gisteren hebt be dreven, en waarover de hoogepriester van Ra weldra het vonnis zal uitspre ken.” „Neen, ik wil niet zwijgen en ik wil niet hoorenIk wil u en den hei ligen Pharaoh en hem, die uit den he mel is gekomen, om te leven onder bet volk van Kamt, ik wil allen al mijn zonden vertellen). Laten zij tolj Laten en verachten, laten zij mij straf fen ate zij willen, de Pharaoh is mach tig en de góden zijn groot, ma ir noch de machten van den hemel, noch het Een nota van Engeland aan den Volkenbond. Het Duitsch-Britsche handelsverdrag. Chamberlain’s bezoek aan Rome. Minister Theunis aan het woord. de betrokken Duitschers terug te geven. Bovendien zou verbeurdverklaring de Diuit- sche regeering weer verplichten om haar benadeelde onderdanen schadeloos te stel len, waardoor de Duitsche regeeringsschuld nog weer grooter zou worden, niet ten voor- deele van de vlotte uitvoering van het plan- Dawes. Amerika houdt, blijkens al deze berich ten, dus voet by stuk. Volgens een bericht van het Exchange- agentschap uit Washington is men in regee ringskringen zelfs zeer verwonderd over het verzet van Britsche zyde en acht men het mogelyk, dat deze quaestie nog tot ernstige diplomatieke verwikkelingen aanleiding zal geven alvorens een definitieve regeling tot stand zal zyn gebracht. Men hoopt even wel, dat door niet-foraneele onderhandelin- geh tusschen Engeland en Amerika een ver gelijk zal worden getroffen, waardoor een verdere bespreking van de quaestie op de uitgestelde financieele conferentie te Parijs mogelyk wordt. De Vereenigde Staten verlangen, zoo zegt men met het volste recht deel te nemen aan de conferentie te Parijs om de volgende re denen: le. De Vereenigde Staten hebben door hun afzonderlijk verdrag met Duitschland dezelfde aanspraken gekregen als de geal lieerden door het verdrag van Versailles. 2e. De geallieerden hebben deze aan spraken op de conferentie te Londen ten volle erkend. 3e. Het plan-Dawes bepaalt, dat de be talingen van Duitschland de vorderingen der geallieerde en geassocieerde mogend heden volkomen moeten dekken en dat geen betalingen van Duitschland mogen worden ontvangen op een wyze, die de Vereenigde Staten van die ontvangsten zou uitsluiten, een bepaling, die ook geacht wordt te gel den voor de vorderingen, voortvloeiende uit de bezetting. Dat Amerika op de a.s. conferentie der ministers van financiën der geallieerden (die op 6 Januari zal plaats vinden) een aandeel in de Duitsche betalingen krachten., het plan Dawes zou vragen als vergoeding voor de onkosten van het Amerikaansche bezettingsleger, was reeds lang bekend. Maanden geleden werd daarover reeds on derhandeld en het bedrag werd vastgesteld op ongeveer 250.000.000. Wat evenwel ver bazing en eenige ontstemming in Frankrijk en Engeland heeft gewekt is, dat Amerika nu ook plotseling uit de baten van het plan Dawes de oorlogsvorderingen van Ameri kaansche particulieren op Duitschland wi! zien voldaan, ten bedrage van circa 1.250.000.000. Immers, men had blykbaai verwacht, dat deze vordering tusschen Amerika en Duitschland afzonderlijk zou worden verrekend. .(Het totaal dezer cijfers, 1.500.000.000, zou weer niet overeenkomen met de bedra gen van 500.000.000 of van 5 milliard goudmanken, die van andere zyde wonden genoemd. Intusschen IX 2’« IA’ M 35 cent met heele bon. 60 cent met heele bon. 36 cent met halve bon. 60 cent met heele bon. c 23 cent met heele bon. 2 ONZE CADEAUL1JST. 18, Teatwig 18. De tekst van het Britsch-Duitsche Han delsverdrag, welke heden gepubliceerd wondt, houdt in, dat de contracteerende lan den elkaar op den voet van meestbegunstig- de natie zullen behandelen. Door Engeland zullen bijzondere wettelyke maatregelen genomen moeten worden, welke zullen op heffen het verbod voor Duitsche onderda nen en vennootschappen deel te nemen aan het bankbedrijf on de metaal-industrie, waarbij geen ijzer wordt verwerkt in het Vereenigde Koninkrijk; tevens zal het ver bod voor Duitsche zeelieden, om op Brit sche schepen te dienen, worden opgeheven. Een groot aantal Duitsche invoerverboden van goederen, welken den Engelschen han del belemmerden, zullen worden ingetrok ken. Men zal trachten, de clausule van de meest-begunstdgide natie zoo ruim mogelyk toe te passen. Beide partyen komen over een zich te onthouden van tarieven, welke het belemmeren van den handel van den ander beoogen. Beide landen zullen zich aansluiten bij internationale conventies, welke geslote., zyn onder de auspiciën van den Volken bond, met name die van Barcelona en Ge nève. De noodige maatregelen zyn genomen voor onmiddellyke besprekingen over de kwesties, welke uit de thans beëindigde onderhandelingen voortspruiten. Het protocol bevat ook speciale bepalin gen in het belang van Britsche assuradeu ren en banken in Duitschland en van Brit sche reederyen, welke Duitsche emigran ten vervoeren. Het verdrag is niet van toe passing op Indië of eenige andere Britsche dominion, kolonie of protectoraat, welke evenwel het recht zullen hebben, ten allen tyde toe te treden, terwijl zy, wat betreft aldaar geproduceerde goederen in Duitsch land, op den voet van meestbegunstigde natie zullen worden behandeld, zoolang zy Duitsche goederen op gelijke wijze behan delen. De Duitsche regeering is evenwel ge rechtigd, dit privilege ten opzichte van die deelen van het Britsche ryk in te trekken, welke uiterlijk 1 September 1926 niet tot het verdrag zyn toegetreden. BUITEN LAND8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. De moord te Siegen. Angerstein heeft volgens de bladen be kend, dat hy zyn vrouw reeds in den nacht van Zondag op Maandag tusschen 3 en 4 uur heeft vermoord, z*g. omdat hy haar wilde vrywaren van de pijnen, die zy leed in verband met de verlammingsverschijn selen na een tramwegongeluk. Hy beweert dat by daarop in een vlaag van waanzin alle anderen heeft gedood en daarna de lij ken naar de verschillende kamers heeft ovengebracht. Uit vrees voor wraak van de woedende bevolking is Angerstein naar een kliniek te Giessen overgebracht. De genees- heeren gelooven hem in het leven te kun nen houden. Toen Angerstein zyn vrouw de doodelijke dolksteken toebracht, riep zij om hulp. Haar moeder kwam toegesneld, maar werd onmiddellyk met twee bijlslagen geveld. Zy was onmiddellyk dood. Het lijk wierp An gerstein in de badkuip. Het dienstmeisje, dat eveneens toegesneld kwam, werd ook met bijlslagen gedood. Angerstein bracht het lyk naar haar kamer. Den volgenden ochtend keerde de zuster van mevrouw Angerstein van een uitstapje terug. Terwijl zy in <le keuken voor de ka chel stond om eten te koken, sloeg haar zwager haar onverwachts met een byl op het hoofd. Zy viel bewusteloos neer, waar- naai hetgeen de vrouw te z®ggen zou hebben. De prop was weggenomen, en toch sprak Kesh-ta niethet scheen, zij zich niet bewust was van haar en bedriegen om haar weer te glim la dien, dat hij rijn riel j»u koopen en een eeuwigen dood sterven, en ik, zijn moeder, die boten alles lief had, die niets van het volk van Kamt, zoowel do vrijen als de slaven, dat de«e vrouw, voor de®e wreede zonde, welke zij bedreef, voor altijd buiten de grenzen wordt geworpen van dit land dat haar lichaam wordt ge geven als een prooi aan de roofdieren die in de wildernis van de vallei des uoods wonen, opdat de jakhalzen en' gieren, de riel verteren, die gemeen on laag zulk een verachtelijke misdaad beeft uitgedacht.” Doodelijke stille volgde hierop, ik kon zien, hoe Hugh met gebalde vuis ten en vast op elkaar geklemde lippen gereed stond tot eiken prijs de vree- selijke en ontzettende daad te voorko- p.en, waarvan wij de gevolgen reeds hadden gadegeslagen, in de eenzame woestijn, buiten de poorten van Kamt De Pharaoh was doodsbleek geworden hij zag er in zijn witte draperieën spookachtig en meer dood uit dan de lijken dio zoo juist voor ons hadden gestaan het gelaat van Kesh-ta was nog steeds onbeweeglijk. Daama zeide de rechter plechtig „Neem den prop weg van den mond der vrouw nu is. het haar beurt om te spreken.” Ik slaakte een zucht van verlichting. Er was zeer veel eerlijkheid in deze handelwijze, die voor een oogenblik de spanning mijner overprikkelde ze nuwen wegnam. Ik zag, dat ook Hugh bereid was te wachten en te luisteren ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal /3.15, met Zondagsblad f3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyis geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. op Angerstein haar met een dolk afrnaakte. Vervolgens lokte hy een 24-jurigen hulp- tuinman naar binnen en doodde hem. Daar op kwam de tuinman zelf aan de beurt, qen groote. .krachtige man, die veel sterteer dan de moordenaar was. Angerstein verstopte zich achter de deur toen de man het huis binnentrad en kon hem toen zonder moeite in den rug aanvallen. De beide kantoorbe dienden werden op dezelfde wjjze omge- bracht. Elk slachtoffer wend in een ander vertrek gedood, zoodat de lyken ten slotte over het heele huis waren verspreid. Nadat de acht moorden waren gepleegd, heeft Angerstein de noodige voorbereidin gen getroffen om het huis in brand te ste ken. Hy hoopte, dat al de lyken zouden verbranden en iedereen dan geloof zou heb ben gehecht aan het door hem opgedischte verhaal, dat een bende roovers de moor dden en de brandstichtingihad gepleegd. Hy had zelfs de waterleiding afgesloten,’ zoo dat de brandweer de grootste moeite zou hebben gehad om tot het blusschen over te gaan. Het .<aat nog niet vast of Angerstein de misdaafl in een oogenblik van zinsverbijs tering pleegde of dat h(j inderdaad belang rijke bedragen had verduisterd. Angerstein verdiende 8(H) mark per maand en bezat geen eigen vermogen. Onlangs had hy ■greote bouwgronden gekocht en veel meu bels en kostbaarheden, die h(j voor 73.000 mark had verzekerd. Angerstein was methodist en wegene zijn vroomheid zeer gezien. Hy leefde heel kalm en teruggetrekken. DUITSCHLAND. Het proces-Haarmann. Gistermorgen 11 uur is voor de Han- nuvérsche j»ezworenen-recihtbank het proces begonnen tegen den mnsea-nioor denaar Haannann, die beschuldigd v ordt 27 jonge mennen te hebben ver woord. Tol dusverre heeft Haannann slechts bekend, elf moorden te hebben gepleegd. Voor het begin Wn het proces deel de de president tnede, dut de getuigen eerst Maandag zullen worden gehoord, omdat hij hoopt, het gehoele proces in veertien dagen ten einde te kunnen brengen. Haarmann riep daarop „Dat is ónmogelijk, dal houd ik niet uit.” De president deelde voorts mede, dat bem ter oore is gekomen, dat verschil lende getuigen, wier zonen door Haar- mann vermoord zijn, het voornemen l-oesteron een aanslag op beklaagde te plegen Hij zal daarom alle getui gen daarom alle getuigen zorgvuldig verstand, hij wordt bedwelmd, hij wordt een lafaard en een meineedige, zijn verstand verlaat zijn lichaam als een vagebond. Hebt gij gehoord van Ajn<sn- het, den architect, oh, Lieveling der góden Hebt gij gehoord, dat hij voor een glimlach van haar, slecht was je gens zichzelf en zulk oen verschrikke lijke heiligschennis bedreef, dat Osiris zelf een- gansdien dag rijn aangezicht gtduterd hield, totdat Amen-het bui lt n Kamt was geworpen, on langzaam en ellendig, naar lichaam en ziel te vergaan. En ik zag Sem-no-tha aan de voeten van Neit-akrit I Ik <zag, hoe rij hem toelachte en wist, dat hij ver vloekt was wist, dat hij zou liegen rien ver zou hem dan hem o» de wereld had, zag hem liever nood aan mijn voeten, dan vervloekt voor den rechterstoel van den Aller- hpogste I „Ja, ik ben schuldig aan moord”, vervolgde zij nog opgewondener. „Ik heb niets te zeggen 1 Ik doodde Sem- no-tha, den slaaf van Neit-akritHaar eigendom 1 Niet het mijne I* Ik slechts rijn moeder en bon te oud, te vermoeid om te glimlachen 1 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring): 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiëu in het Zaterdagnummer 20 Lyslag op den pr(js. Liefdadigheida-advertentien de helft van den prtja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot eeer gereduceer- den prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomst van aoliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daag* vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. te*. det en len lan i te al* rpe

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1