IAvanW.KEIIBURG'S' i •iLEVËRTRAmI u Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. meo rend eels leden van de in een slechten reuk gekomen Anfoc-party. Soen Yat-sen, die zou deelnemen aan de vorgenomen besprekingen van alle leider* heeft te Tientsin een maagkwaal opge daan en er is wel niemand die nog gelooft, dat hjj ooit te Peking ral aankomen. BÜ1TBNLAWP8CH NIEUWS. ENGELAND. Het chantageproces. Volgens de „Evening Newe" wordt de In dische prins Hari Singh in den loop van de volgende week te Londen verwacht. Hy had Kasjmir reeds vóór het begin van het pro- ces-Robinson verlaten en vertoefde ©enigen tijd in het zuiden van Frankrijk. Hef proces heeft in Indië groot opzien verwekt, dash de Indische pers sympathi seert over het algemeen met den prins, die hoog staat aangeschreven als troonopvol ger, als lid van den staatsraad en als op perbevelhebber van het Jeger, dat tijdens den oorlog belangrijke diensten heeft bewe zen en dat thans de noordgrens van Indië beschermt. De ministers van binnenlandsche zaken, Joynson Hicks, had heden weder een be spreking over het geval met den minister voor Indië, lord Birkenhead en den director op public prosecution. Het testament van Sir Max WÜchter. Sir Max WBchter, een Duitscher van ge- boorte, een der kampioenen voor een Euro- peeschen Statenbond, die begin October in Engeland overleed, heeft naar thans gebit- ken is, de helft van zjjn vermogen nage laten aan zijn te Berlijn wonenden neef, onder voorwaarde dat deze zich in het Briit- ache rijk zal vestigen en Britsch onderdaan zal worden. Volgens een bericht uit Berlijn heeft de neef van Max Wachter, dr. Max Wachter, geweigerd het legaat van 230.000 te aan vaarden, daar ihy Duitscher ia en wil blyven tot zyn dood. Wembley in April heropend. De heropening van de tentoonstelling te Wembley zal tusschen half April en half Mei geschieden. Die dominions-koloniën nemen er allen weer deel aan, op een enkele uitzondering na. FRANKRIJK. Kraasin's bezoek aan Herriot. Herriot heeft Zaterdag den Rupsischen vertegenwoordiger Krassin ontvangen, voor het overhandigen van diens geloofbrieven. Na zijn bezoek aan Herriot, waar hij een eopie van zijn geloofsbrieven heeft over handigd, bracht de Russische ambassadeur Krassin een bezoek aan senator De Mon- zie, den voorzatter der Russische commis sie. Het onderhoud met Herriot duurde 20 minuten. OOSTENRIJK. Nederland en Oostenrijk. Een interview met Dr. Mataja. De correspondent van het Persbureau Vaz Dias te Weenen heeft een onderhoud gehad met den nieuwen Oostenrykschen Minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Heinrich Mataja, met wien hy uitvoerig ge sproken heeft over do betrekkingen tus- tschen Nederland en Oostenrijk. De nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken van Oostenryk, dr. Heinrich Mataja aldus meldt de V.D.-correspondent is betrekkelijk nog een jonge man. Hoewel hy eerst 87 jaren oud is, heeft hij reeds veel politieke ervaring. Hy is sinds jaren een zeer vooraanstaande politici der Christel yk Sociale Party, een snedig, temperamentvol parlementslid, een gwed redenaar en een handig en slagvaardig debater. In het par lement, in den gemeenteraad en in verkie zingsvergaderingen is hy reeds herhaalde malen in heftige botsing gekomen met de sociaal-democraten Dr. Mataja heeft uit stekende relaties met buitenlandsche poli tici en staatslieden, welke relaties hy als leider der Interparlementaire Unie steeds aanhoudt. Deze goede betrekkingen, even als zyn groote kennis omtrent het buiten land, welke hy door vele reizen verkregen heeft en het feit, dat hy bovendien vloeiend Fransch, Engelach en Nederlandsch spreekt, hebben zyn partygenooten er toe gebracht hem de portefeuille van buitenlandsche za ken toe te vertrouwen. Daarmede hebben zy zeer zeker een goede keuze gedaan. Dr. Mataja heeft zich ook door zyn uit stekenden publicistiischen toestand en zyn le zingen in het buitenland een goeden naam verworven. Na het ineenstorten van de Oostenryksch- Hongaarsche monarchie was hy in de eer ste regeering van de Republiek Oostenryk staatssecretaris voor Binnenlandsche Za ken. Van beroep is hy' advocaat en hy be schikt niet alleen over een benydenswaar- dige lichaamskracht, doch over een bui ten- gewonen werkkracht. Van 6 uur 's morgens tot in de date avonduren is hy aan den ar beid. et dr. Mataja is een ,belaneeeeeeeee,e„„e Met dr. Mataja is een belangwekkende persoonlykheid in het Ministerie van Bui tenlandsche zaken gekomen, volstrekt geen bureaucraat, doch yverig man, die byna al les zelf doet In het onderhoud met den V.D.-corres pondent verklaarde dr. Mataja: „Ik ben er volkomen van overtuigd, dat de nieuwe Oostenryksche regeering in Ne derland voor de politieke ideeën, die zy ver tegenwoordigt, dezelfde tegemoetkoming zal vinden, als het kobinet-Seipel. De voor naamste denkbeelden, die dr. Seipel, zoowel in hot binnenland als in het buitenland met het bekende resultaat heeft voorgestaan, gelden ook voor de nieuwe regeering. Deze denkbeelden zyn in het kort: De financieele en economische wederopbouw. De buitenlandsche politiek van de nieuwe regeering wordt gekenmeikt door haar le- vendigen wensch met alle staten goede be trekkingen ito onderhouden. In het by zon der bestaat hier te lande voor Nederland een levendige sympathie. Er bestaat om zoo te zeggen een onge schreven verdrag tusschen Oostenryk en Nederland, een verbond door kinderhanden geknoopt en dat desniettemin duurzamer is dan zoovele andere, welke slechts door be middeling vandiplomaten zyn tot stand ge komen. Het vervult any met trots en vreug de, dat onze kinderen, die de Hollandsche gastvryheid genoten hebben, voor het over groot® deel een aangename herinnering achterlieten. Zy zyn het, die, in het vader land teruggekeerd, de beste propaganda voor Nederland in Oostenryk maken. Persoonlyk heb ik meermalen in Neder land vertoefd en ken al zyn groote steden. Ik bewaar taliooze herinneringen aan het Hollandsche landschap, aan het Nederland- sche volk, aan vele leidende Nederlandsche persoonlijkheden. Myn bezoeken aan Ne derland hebben my steeds opnieuw met die pe bewondering voor d© groote Nederland- sche cultuur vervuld en ik hoop, <lat het any ook als Minister van Buitenlandscche Za ken vergund zal zyn, de betrekkingen -met Nederland zoo levendig en vriendschappe- lyk mogelijk te hanhaven. ZUID-AMERIKA. Capriano Castro, t De vroegere dictator van Venezuela, Castro, ia heden te San Juan de Portorico, waarheen hy, zooals bekend, verbannen was op 65-jarigen leeftyd gestorven. De Venezolaansche staatsman Cipriano Qaatro werd in 1857 geboren. Hy werkte zich in de woelige dagen der burgeroorlo gen van soldaat op tot generaal en werd in 1899 dictator. Door 2yn optreden en dat rij- ner soldateske bleef het land dn onrust In weerwil daarvan riep Castro in 1900 een constituante byeen, welke in October een nieuwe grondwet de elfde sedert de stich ting der republiek samenstelde. Gastro werd in April 1901 tot president gekozen. Hy behield de overhand op zyn te genstanders, maar kwam herhaaldelyk In moeilykheden met het buitenland. Zyn beheer had allerlei rampen over zyn land doen komen; de revolutie was schier permanent, een zware crisis in den lanfl bouw en de industrie volgde voorts epide- miën, ontstaan door gebrek aan hygiënische maatregelen. In 1903 werd de Venezolaansche kust ge blokkeerd door Britsche, Duitsche en Ita- liaansche oorlogsschepen. Hiat geschil, wend door arbitrage in Den Haag bygelegd. Twee jaar later ontstond een nieuw geschil en wel met de Vereenigde Staten, in 1906 kreeg Frankryk een beurt en 1907 België. Einde- ïyk kwam het ook tat vry groote moeily'k* heden tusschen Castro en ons land. De dictator had, verstoord over de gast- vrye ontvangst, die zyn politieken tegen standers in de Britsche en Nederlandsche koloniën, vooral op Curasao ten deel veel. Engelsche en Nederlandsche handelssche pen in beslag genomen. Ook had hy den Nederland schep ^consul uit Caracas verwy- derd. Nederland' zond toen eenige oorlogs schepen naar Venezuela, deze blokkeerden de kust en er werd door Nederland beslag gelegd op de, overigens niet veel beteeke- nende, Venezolaansche oorlogs- en handels vloten. In 1909 kwam er een verdrag tot stand, waarby de betrokken Nederlandsche kooplieden schadeloos gesteld werden. Cas tro vluchtte en werd na zyn vertrek zelfs wegens hoogverraad ter dood veroordeeld. Toen de blokkade werd opgeheven; vierde het verdrukte volk en heel Caracas feest 1 Er klonken jubelkreten en er werd gedanst in de straten BINNENBAND. De verhooging van den tabaksaccyns. Verschenen is de Memorie van Ant woord, betreffende het wetsontwerp tot verhooging van den accijns ap tabak. Het is den Minister van Financiën niet gelukt, nopens den invloed \an de invoering van den tabaksaccijns p tie werkloosheid) eenig betrouwbaar gegeven te verkrijgen. Naar zijn per soonlijke meening is die invloed van weinig beteekenis geweest en hij deelt niet de vrees, dat de voorgestelde ver hooging der werkloosheid in de ta baksindustrie zal doen toenemen en d»e eertijds zoo bloeiende industrie geheel ten gronde aai richten, i Integendeel, nu het wetsontwerp zich bepaald lot een verhooging van den accijns voor sigaretten en rook- en pruimtabak en snuif, is het zelfs niet ondenkbaar dat het gebruik van sigaren weer eenigs- zins zal toenemen ten koste speciaal v.'.n sigaretten en indien dat gevolg m- tieedt, zal een vermindering van de werkloosheid daarvan het gevolg kun nen zijn, omdat bij de sigarenindustrio de meeste arbeiders betrokken zijn. De Minister geeft een overzicht van de werkloosheid in de tabaksnijver heid. Do Minister acht zich na al het geen daarover reeds herhaaldelijk is gezegd ontslagen van den plicht om r.og eens uiteen te zetten waarom hij her dekking van tekorten op de mid delen niet zijn toevlucht neemt tot de directe belastingen. Een in het leven tc roepen commissie zal een onder zoek instellen naar de mogelijkheid van een ander systeem van heiting van belasting op tabak. Dat de Minister van een verhooging van den accijns voor rooktabak zou moeten .afzien, omdat, daaruit werk loosheid zou kunnen voortvloeien, acht de Minister niet juist, omdat hij zoo danige wenk loosheid mietf vireest en omdat hij den uit de verhooging voort- Moeiende baten niet kan missen. De navordering zooals die thans ge regeld is, heeft dit gunstige gevolg dat winkeliers zich in den aankoop van voorraden zullen beperken tot de be hoefte van ten hoogste drie maanden. Ware de navordering achterwege ge bleven dan zouden enkele koopkrachti ge winkeliers ziqh wellicht voor één of twee jaar van sigaretten hebben voorzien. Tegenstanders vani het banderolle- stelsel wijst de Minister op de in uit zicht gestelde commissie, öitnoodigin- gen om in die commissie zitting te ne men zijn bereids aan enkele daarvoor In aanmerking komende personen ver zonden. Nederland en Turkye. Een ontwerp is ingediend tot goed keuring van net op ld Augustus 1924 te Angora tussen en Neaerlajid en de lUTKsme ropuaiiek gesloten verdrag van vriendschap. Het oen loen Augustus te Angora geteekende verdrag brengt de volledi tje erkenning oer l'urkscne republiek en naar te Angora zetelende regeermg mede en steit levens het sluiten van nadere verdragen tol regeling der han dels- en andere betrekkingen in het vooruitzicht. De Ziekte- *a Ongevallenwet. Del Kamer van Koopnandel voor Rijnland heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid omtfent de Ziekte- en Ongevallenwet 1925. Ze is o.a. bevreesd, dat de wettelijke rege ling, welke voorgesteld aal worden, te gioote lasten op de industrie #al leg gen en ze protesteert daarom tegen de vernietiging dezer ziekenkassen ter wil le van een stelsel, hetwelk in de prac- tijk zijn goede werking nog geheel moet bewijzen. Handelsavondscholen. Do Minister vun Onderwijs heeft aan de besturen der gemeenten, die met rijkssubsidie! Handelsavondscholen in stand houden en aan de besturen der van rijkswege gesubsidieerde bijzon dere handelsavondscholen meegedeeld, dat hij van plan is een nieuwe leid draad vast te stellen voor de bezoldi ging van het personeel der handels scholen, met ingang van 1 Jan. 1925. Vooi het personeel der avondscholen zuilen daarbij dezelfde salarissen wor den vastgesteld, welke vermeld staan op blz. 12 en 16 van den leiddraad van 1923. De thans geldende over gangsbepaling ten bate van de leer aren aangesteld voor 1 Sept. 1923, zal echter komen te vervuilen, zoodat na 1 Januari 1925 voor allen zonder on derscheid de salarissen zullen gelden, uie thans worden genoten door de op of na 1 September 1923 nieuw aange stelde leeraren. De minister noodigt de bovenbedoelde gemeentebesturen en bijzondere schoolbesturen uit tijdig die maatregelen te txeffeu, welke voor de in\ oering per 1Jan. 1925 vereischt worden en verzoekt hun voorts, voor 15 December aan zyn departement in tc zenden een opgaaf van het totaal bedrag der salarissen, die volgens de nieuwo regeling jn 1925 voor de school noodig zijn bij de berekening van hel bedrag den plaatsaftrek toe te passen en de pensioenbijdrage van het personeel afzonderlijk te vermelden. Saiariscongree van de georganiseerde R. K. Onderwijzers. Door de St. Willibrordusfederatie (federatie van Alg. Dioc. Ver. R. K. Rijz. Onderwijzers ia. Nederland) en do St. Canisiusfederatie (federatie van onderwijzersbonden in de bisdommen 's-Hertogenbosch, Breda en Roermond, de R. K. Openbare Onderwijzersbon den in 't Aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem en de R. K. Onder- v-ijzeressenvereeniging in het bisdom 's-Hertogenbosch) werd gisteren in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht een salariscongres gehou den. Het woord werd gevoerd door de heeren Wiltschut, voorzitter, A. J. H. Brugman, de Boer en hel Kamerlid Suring. Op voorstel van het bestuur werd de volgende motie aangenomen De georganiseerde R. K. Onderwij zers, bijeen in congres te Utrecht op 7 December 1924, keuren de door de Centrale vaini R. K. OveiHieidsperso neel gevoerde actie goed. Zij vragen als deze 1. Introkking vkn het B.B. 1925 2. zoo noodig een gelijke aitrek voor gehuwden en ongehuwden op het sa laris van 1 Januari 1924 8. technische herziening van het B. B. 1920, rekening houdend met norma le omstandigheden en bovendien 4 een betere regeling van hun pe riodieke verhoogingen. Een schenking van H. M. de Koningin. De burgemeester van Coev orden heeft van de Koningin voor verdeeling on der de noodlijdende veenarbeiders in den Z. 0. hoek van Drenthe een zieer btlangrijke hoeveelheid mannen-, vrou- v en- en kinderkleeding en dekens ont vangen. Na de Giro-debacle. Wij hebben reeds gemeld dat de Staat een elftal firma's en personen, voor verschillende rechtbanken heeft gedagvaard, die meer' geld bij den Postchèque en Girodienst hadden op genomen, dan waarop zij volgens hun rekening recht hadden. Van de elf gedagvaarden zijn er 2, bij wie het onrechtmatig opgenomen bedrag in de tienduizenden loopt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. LEEUWARDEK- 2731 10 Voigeiis ue iel. nam een tirma voor meer dan een ton boven haar werke lijk saldo op. Behalve deze elf zijn er nog veel meer rekeninghouders, die te veel opnamen. Met dezen is men ech ter nog in correspondentie in de hoop lot een minnelijke schikking te komen. Er zijn rekeninghouders, die in ter mijnen afbetalen, wat zij te veel in casseerden. Gaat het niet goedschiks, da* zullen ook dezen worden vervolgd. De actie van St. Michael. Het 'hootobestuur van de R.K. Staats partij heeft een krachtig beroep geaaan op het bestuur van St. Michael om af te zien van de ondernomen actie, die de eenheid der katholieken op staat kundig terrein verstoort. Op verschil lende gronden, is door het hoofdbe stuur in oen schrijven aan *St. Miohaëi uiteen gezet waarom het zich niet met de denkbeelden van de nieuwe orga nisatie kan vereenigen, en het heeft daarbij opgemerkt dat, wanneer de actie St. Michael in haar tegenwoordi ge gedaante ui de K.K. Staatspartij zou worden geduld, andere groepen zich eveneens geroepen kunnen acnten op dezelfde wijze te handelen, ten ein de op gelijke wijze haar invloed in de partij-organisatie te organiseeren en tot gelding te doen komen. Het bondsbestuur zegt in dit schrij ven van oordeel te zijn dat het Ver bond St. Michael in zijn tegenwoordige gedaante is eene zelfstandige politieke partij, waarmede de KK. Staatspartij geen relatie onderhoudt, voor welker doen en laten zij niet aansprakelijk is en niet de minste verantwoordelijkheid draagt en het bondsbestuur is voorne mens dit besluit ter goedkeuring aan do bondsvergadering voor te leggen. Het bondsbestuur heeft voorts een krachtig en ernstig beroep gedaan op het bestuur van St. Miohaëi, niet als tegenstanders, doch als mede-Katholie ken, om af te zien van de ondernomen actie in bovenomschreven vorm' en geest gevoerd, een actie, die de een heid der Katholieken op staatkundig terrein verstoort, de Katholieke'Staats partij verzwakt, den invloed der Ka tholieken vermindert en onder de Ka tholieken verhoudingen in helt leven roept, waarvan de gevolgen zich wel licht buiten het staatkundig terrein zul len doen gelden. Ernst en luim? Do Tel. schrijft onder bovenstaand opschrift nog eens over de decoratie van Van den Broeke, de mecanicien die de vliegtocht naar Indië meemaak te en. aan wienr slechts een medaille werd uitgereikt. Op den zelfdên dag dat dit Kon. besluit gepubliceerd werd vermeldde de Staatscourant een ande re decoratie, n.l. van den emeritus predikant H. G. de Jonge te 's-Gra- venhage. Ds. de Jonge werd benoemd tot rid der in de orde van Oranje Nassau, maar diezelfde ridderorde werd hem twee jaar geleden ook reeds verleend. Twee grappen zegt het blad die toch niet behoorden voor te komen. Twee menschen hebben alzoo op 24 en 25 Nov. raar opgekeken. De een daalde uit de hemelen op Indischen bodem, en werd een medaille opge prikt, die men gewoon is te geven aan een tramconducteur of een portier, die zijn leven niet anders deed, dan brie ven aanpakken. En de andere, de eme ritus-predikant omdat hij deze zelfde decoratie reeds twee jaren geleden ontving. Een naamlooze vennootschap. De N. R. Ct. vestigt de aandacht op de Staatscourant vati Donderdag 4 De cember, waarin zijn opgenomen de sta tuten van de te 's-Gravenhage geves tigde N. V. tot Exploitatie van het L andgoed De Hoogstraat onder Leer- sum en Maarn, in de naamlooze ven nootschap ingebracht door den heer H. Colijn, minister van financiën. In het maatschappelijk kapitaal ad. f 250.000 wordt deelgenomen door den heer H. Cc lijn voor 248 aandeelen en door de heeren K Floor, gep. 0.-1. ambtenaar te Doorn, eu P. A. Colijn, burgemees ter van Boskoop, ieder voor 1 aandeel. D« verkoopwaarde van het ingebrach te onroerend goed wordt door partijen geschat op f 248.000. De vennootschap heeft ten doel de exploitatie in den meest uitgebreiden zin des woords van het landgoed De Hoogstraat, bestaande uit heeronhuis poortgebouw, portiersgebouw en ver dere bijgebouwen, benevens eenige perceeleo bouwland, dennen, bosschen, lanen en wegen, ter totale grootte van 64 hectaren 82 aren, daaronder begre- l-en andere eventueel later op ©eni gerlei wijze te verwerven onroerende goederen. Als directeur van de vennootschap zai optreden de heer K. Floor voor noemd. Men heeft hier te doen, zegt het'blad niet de creatie van een rechtsvorm, die, als het wetsontwerp tot bevorde ring van de richtige heffing van di recte belastingen mocht worden aange nomen, door den rechter wel ©mis zou kunnen worden opgevat als een recht£ handeling om, zoonls de l|ewoordin- gen der memorie van toelichting tot dut ontwerp luiden, „een reductie en een vrijdom Vfn| belasting" te verkrij gen, „die voor geheel andere omstan digheden bestemd waren." Het blad verwijst naar wat in den aanhef "der memorie van toelichting voorkomt over „de bestaande neiging om ondernemingen met een klein aan tal deelgenooten onder den vorm ©ener naamlooze vennootscliap voort te zet ten, met de bedoeling aan de heffing c'er inkomstenbelasting over de behaal de winst te ontkomen." Behalve de personeele belösting, j8 hierbij dan ook de inkomstenbelasting in het spel, omdat de eigenaar van 'n buitenplaats daarin naar de geschatte opbrengst wordt aangeslagen. Nu moeten wij, aldus de N. R. Ct. waai de minister van. financiën in hoogsteigen persoon onder de oprioh- tere is, aannemen, dat zoo iets als een poging 'bot misbruik van een rechts vorm om geheele of gedeeltelijke ver mindering van belasting te verkrijgen, hier niet mag worden verondersteld.' Maai de rechter, zou die geen termen kunnen vinden om de wet toe te pas sen op een Oprichter, die voor 248/250 eigenaar is van de aandeelen GEMENGDE BERICHTEN, Overtreding der Loterywet. Te Zwolle is proces-verbaal opge maakt tegen zes barbiers en kappers, wegens het in voorraad hebben en ten verkoop aanbieden van loten, z.g. „Amsterdammertjes".,' De ondernemer heeft de Koninklijke goedkeuring ge kregen op zijn naamlooze vennootschap „do Volksbouw". Hij heeft daaraan verbonden een premieleening en doet het nu in zijn biljetten voorkomen als of hij Koninklijke goedkeuring gekre gen heeft, zoowel op zijn N.V. als op de premieleening. Dat laatste is on waar. Een Kath. dagblad te Zwolle, dat een advertentie ter plaatsing had gekregen, is door de politie gewaar schuwd1 dat bij plaatsing proces-ver baal opgemaakt zou worden. Inbraak in een schoenenmagazyn. öoor opensluiting hebben dieven zich in den afgeloopen nacht toegang ver schaft tot de magazijnen van de firma Veerman en Co., groothandelaren in schoenen, Warmoestraat 145 te Arfv- sterdam'. Een hond die aansloeg bij 't vreen- de bezoek moest zijn trouw met ilen dood bekoopen. Het dier werd opge hangen. Daarna hebben de indringers een 5-tal koffers dor firma volgestopt met schoenen en die geladen op de handkar van de firma. Daarna rijn ze weggereden. Waarheen is tot nu toe onbekend. De waarde van hért gestolen© be draagt ruim f 2000. De Nederlandsche Kunstzydefabriek naai Amsterdam. Naar gemeld wordt, bestaan er plan nen bij de N.V. Nederlandsche Kunst zijdefabriek, welke haar bedrijf te Arnhem en Ede gevestigd heeft, om deze gedeeltelijk te verplaatsen naar Amsterdam of Rotterdam. In verband met deze plannen heb ben, zoo zegt men, de Amsterdamsche makelaars J. C. van Staveren Zoon de gebouwen van de Nederlandsohe Automobiel- en Vliegtuigonfabriek Trompenburg" aan den Amsteldijk reeds aan de kunstzijdefabriek aange boden. Een Van den Broecke-straat. Bij het geven van een nieuwen straat naam op het gemeentelijk woningbouw terrein te Rijssen stelde de burge meester voor, een der straten „Van der Hoopstraat" te noemen, om den gjooten Nederlandschen vlieger te hul digen. Volgens „Het Volk" kwamen uit den Raad hiertegen protesten. Meu wilde de straat noemen naar den me canicien Van den Broeoke, als protest tegen de handeling der regeering, die de heeren vliegers tot officier en rid der van Oranje Nassau benoemde, doch den mecanicien met.... een medaille afscheepte. Aldus werd besloten, zoo- dat Rijssen haar Van den Broecke- straat krijgt. Zwavelwaterstof-vergiftiging in een taanketel. Aan den Maassluissohedijk te V'laar- dingen is gevestigd de nettenstaande- rij en boeterij der Reedersvereoniging aldaar. Als gewoonlijk stonden Zat et- dag de baas, J. v. d. E. en zijn hel per J. de R. in de taanketel om deze schoon te maken. Beide zijn daarop bevangen door de gasdampen, die rich daar ontwikkeld hadden. Toen 't werk volk tegen 2 uur in de werkplaats kwam, hoorden zij, bij de taanketel gekomen, een snorkgeluid. Zij gingen in den ketel kijken en zagen belde mannen op den bodem liggen. Zij haal den hen onmiddellijk eruit en moes ten tot de ontdekking komen dat de R. reeds overleden was en v. d. E. in bewjusteloozen toestand verkeerde. Deze kwam wel b'j kennis, doch de man is later ook overleden. Een styging der haring prijzen a.s.? Algemeen wordt in het vissdhersbe- drijf in de komende maanden een stij ging der haringprijzen verwacht. In verband daarmede gaan verschillende reeders er toe over de haring, die door de thans nog binnenkomende log gers wordt aangevoerd, in de pakhui zen op te leggen, in plaats van ze naar den afslag te brengen. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 December 1924. Politiehonden in dienst. B ea W. achryven aan den Rami dat het hen' wenschelyk gebleken is volgnummer 260 der Uitgaven „Reisgeld voor passan- tón en overige uitgaven der politie" te ver jon met een bedrag van 410.— en te brengen op 1060.—. Ter toelichting dezer wyziging diene het Zoowel in verband met de ve: van het aantal agenterriBla het de vermindering icht *j"n van meerdere surveillance in de par- krtL plantsoenen en terreinen waar huizen- aanbouw zyn teneinde baldadigheid L jeugd te voorkomen wordt het door ,len Commissaris van Politie noodzakelyk «■acht dat de politie beschikt over een weetal afgerichte politiehonden. Gebleken is toch dat deze een doeltref fende surveillance zeer ten goede komen Door beschikbaarstelling van het genoem de bedrag is te bereiken dat een gedresseer de hond voor gemeenterekening kan wor den aangekocht; kosten plan. 160.—. Aangezien deze hond steeds denzelfden dresseerder en geleider zal dienen te heb ben, komt in een drieploegenstelsel deae politieversterking niet geheel tot zyn recht. Het ware daarom wenschelyk om in eiken dienstploeg een agent met politiehond ter beschikking te hebben. Uit een onderzoek is gebleken, dat een agent van politie be reid is een jonge politiehond (8 maanden oud) voor eigen rekening te koopen, wan neer hem voor dat dier vrystelling van be lasting wend gegeven en onderhoudskosten werden vergoed. Wanneer op Gemeentekosten eén politie hond zoude worden aangeschaft en voor- kunnen zyn, dat reeds tiwee dienstploegen in het 3-ploegenstelsel van een politiehond waren vooorzien. Zeer waarschynlyk zal dan de derde ploeg ook wel op den duur in het bezit van ei De kosten van onderhoud per hond be dragen ongeveer 2.50 per week (kostgeld) of voor twee honden ongeveer 260.— per jaar. B. en W. achten deze aanvulling van den politiedienst zeer gewenscht en geven den Raad dan ook in ernstige overweging hier toe te besluiten. Buitengewoone algemeene vergadering van de aid. Gouda van den Vryheidsbond. üe leden van de afdeeling Gouda van den ryheidsboiul zyn opgeroepen voor een bui tengewone algemeene vergadering op Woensdag 10 December te 814 uur, in de bovenzaal van „het Schaakbord" aan den Kleiweg, alhier. Lezing Mr. P. H. Ritter. Vrijdag 12 December spreekt in de Soc. de Réunie voor de afd. Gouda van de My. tot Nut van 't Algemeen de heer Mr. P. H. Ritter, Hoofdredacteur van het Utrechtsch Dagblad over sensa schandaal-leetuur en hare gevaren. Bybellezing. In het Predikbeurtenblad stond abusieve- iyk vermeld, dat in de Bybellezing Kleine Kerk op a.s. Woensdag zal voorgaan Ds. Bijl. Dit moet zyn Ds. Borger. Spreekbeurt Ds. Borger. Op Maandag 15 December as., des avonds 814 uur, spreekt in de Zaal Kunstmin der Sociëteit „Ons Genoegen" Ds. J. Borger voor de Vereenigdng van Vryzinnig Her vormden. Ds. Borger zal het volgende on derwerp behandelen: „Is de levens en we reldbeschouwing der eerste Christenen een vergissing?" Een populaire rioolavond. De heer P. den Hertog, vioolleeraar al hier is voornemens in de zaal „Central" aan de Zeugstraat alhier op Vrydag 12 ber te 8 uur een populaire vioolavond te Het St. Nicolaaafeest voor de kinderen der S. D. A. P. In de zoal Kunstmin van de Sociëteit „Ons Genoegen heeft St. Nicolaas gisteren met de kinderen van de afdeeling der S. D. A. P. een prettig feest gevierd. Gekomen met de stoomboot de „Volharding", werd de hooge gast door de kinderen die aan het Bolwerk stonden opgesteld, geestdriftig ontvangen en te paard reed de goede Sint gevolgd door,een juichende schare naar de Sociëteit, waar de kinderen op allerlei heer- lykheden werden onthaald en waar prettig feest werd gevierd tot half acht des avonds. Dat de jeugd zich hierby buitengewoon heeft vermaakt, is zeker. Volks- en Schoolbod. In de afgeloopen week werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 167 kuipba den, 190 sproeibaden en 1116 kinderbaden. Af «aria. 10 Dec., 8% uur. Het Schaakbord. Boven zaal. Buitengew. ledenveng. van den Vry heidsbond. 11 Dec. 7 uur. Soc. Vredebest. Pry napelen om wild voor de leden. 11 Dec. 8 uur. Soc. De Réunie. Volksuniver siteit afd. Gouda. Inleiding van den heer Vink voor het concert van Kathleen Par- low. 12 Dec. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Mr. P. H Ritter voor de afd. Gouda van de My. tot Nut van 't Algemeen. 12 Dec., 814 uur. Gebouw Tot Heil des Volks, de heer B. E. J. Bik. 16 Dec. 814 uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen", Djs. Borger voor de Ver. van V ryz. Hervo rmden. 15 Dec. 8 uur. Soc. de Réunie. Concert Kathleen Parlow. 19 Dec. 8 uur. Groote Schouwburg, 8e Abon nementsvoorstelling. 20 Dec., 7to u. njn. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Uitvoering „Kracht sport." De apotheek van de firma Weyer, Gou we 131, is deze week tot en met Vrijdag 12 December, benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). Het programma vermeldt o.m. van A. Corelli, Lyrische Stücke van Edv. Grieg, Praeludium van Pugnani Kreisler, Sonate in F, Gr. T. van G. F. Handel en Sonatine op 100 van Ant. Dvorak. De heer H. C. Calatz uit Middelburg zal den violist begeleiden. Concert Kathleen Parlow. Maandag 15 December des avonds 8 uur zal op het tweede abonnementsconcert van de Volksuniversiteit in de Soc. de Réunie optreden de beroemde violiste Kathleen Parlow. Te voren op Donderdag 11 December door den heer Vink een inleiding voor dit ncert worden gehouden, eveneens in de Réunie, te 8 uur des avonds. De Actualist en in actie! Zaterdagmiddag reed door onze straten een auto versierd met oranje- en fascisten- vlaggen en oranjekleurige doeken, waarop met groote letters te lezen stond: „Steunt de Actualisten en Leest de Vaderlander" en derigelyke opwekkingen meer! „Vaderlan ders" werden in ruime mate verspreid door Actualisten in oud-nationaal ooetuum. Dit alles had natuurlyk veel bekyks. Uitvoering „Krachtsport". De Goudsche Athletiek- en Gymnastiek- vereeniging „Krachtsport" geeft op Zater dag 20 December te 7 to uur dee avonds een uitvoering in de Zaal Kunstmin van de So ciëteit „Ons Genoegen". Expositie schilderyen. Een tweetal stadgenooten, de heer P. Mare* en J. Th. Wagner zullen van Woens- dug 10 tot en met Dinsdag 16 December een zevental schdideryen exposeeren in de etalage van de firma Edauw aan de Dub We Buurt alhier. Wjj vestigen op deze ex- Positie gaarne de aandacht van belangstel- UIT DEN OMTREK, •osKeop. Dinsdag 9 December a^. zal in de R«m. Kerk een openbare samenkomst van de Pro- testantenbondafdeeling gehouden worden, waarin ds. Mispelblom Beyer uit Schoonho ven zal spreken over de ontwapenangsge- dachte. CAPHLLB Jl 9. 1JM1L. Vanwege het Electriciteitsbedryf is per circulaire aan de inwoners dezer gemeente bekend gemaakt dat met ingang van 1 Ja nuari a.s. electrische stroom betrokken kan worden voor huishoudelijk gebruik op „vast recht overeenkomst" en wel tegen 13 cent per K.W.U. Om verdere inlichtingen te be komen heeft de commissie besloten zittin gen te houden op Dinsdag 9 Dec. a.s. van 7to9to uur in school No. 1 op het Dorp; op Woensdag 10 Dec. a.s. van 7to—9to uur in School II in Keeten en op Donderdag H Dec. van 7 to9to uur in School no. Ill aan den Kanaalweg. SCHOONHOVEN. De inschrijving der leermiddelen voor de scholen I en II voor het dienstjaar 1925 heeft Donderdag plaats gehad. Voor de school behoeften (schriften enz.) werd ingeschreven door J. C. Wolff voor school I 110 en Schooi II 276, totaal 395; door W. Timmer voor school I 310 en school II 125, totaal 435; door de fa. J. de Gruyter voor school I f 298.31 en school II 121.83, totaal 420.14. Voor de handwerkleermiddelen werd in geschreven door mej. A. C. Breeveld voor school I 72.23 en school II 141.36, totaal 213.59; door de wed. C. Monteban weid een onvolledige inschryving ingeleverd, die derhalve werd terzyde gelegd, terwyl door mej. N. van der Ree-—Pluut geen biljet werd ingeleverd. De leveringen zyn gegund aan J. C. Wolff en mej. A. C. Breeveld voor bovengenoemde bedragen. SPORT Eli WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstryduitsiagen van Zondag 7 December. N. V. B. Afdeeling I le klasse. Zaandam ZFC't Gooi Den Haag Quick—Haarlem Amsterdam .Bi. WitUnitas Haarlem HFC—-Sparta Rotterdam Feijenoord^-ASC Afdeeling II le klasse. Dordrecht DFC—Excelsior Den Haag HW—EDO Rottterdam VOCUW Haarlem RCH—Ajax I.lmuiden Stormvogels—HBS 2e klasse iB. Utrecht Kampong—VUC Utrecht Hercules—SVV Gtouda Gouda,—St. Hooger Rotterdam Neptunus—Olympia afgek. Rotterdam Transvalia—ADO afgek. Qa IrlflaoA A Alphen a.d. Rijn: Alphen-UVS 8-1 Leiden LFCSIOD gest. Leiden Lugdunum—Bodegraven 2—0 3e klasse C. Rotterdam SaturnusDelf ia Den Haag VIOS—Celerita» Schoonhoven Schoonh.— Delft 4e klasse B. Rotterdam WESCOFluks Rotterdam DCL—(WA Reserve 2e klasse A. Utrecht UW II-ASC II Den Haag ADO II-HVV III Den Haag BMT II—Quick II Reserve 3e klasse A. Schiedam: H.-DVS III—Alphen II 8 0—0 2-1 0—0 1-4 7-1 5—3 1—1 4-1 0—5 0—0 3-1 4-3 0-2 afgek. 3-1 afgek. afgek. 1-2 6—1 2-2 3-0 Den Haag: HBS Ill-Conoordia II afgek. Den Haag VUC II-LFC II 3-3 Afdeeling III le klasse. Zwolle ZAC-UD 6-0 Nijmegen Quick—Hengelo l—l Enschedé Ensch. Boys—Vitesse 2—3 Wageningen Wagen.—Enschedé 1—2 Deventer Go Ahead—Heracles 31 Afdeeling IV le klasse. Tilburg Willem II-NAC 2-3 Maastricht MVVPSV 3—0 Den Bosch BW—Wilhelmina 1—0 Roosendaal AllianceNOAD 1—0 Eindhoven Eindhoven— Bredania» 2—3 Afdeeling V le klasse. Meppel Alcides>—Velotitas 22 Leeuwarden Friesland—Leeuw. 2—2 Groningen GW—Veendam 0—0 Assen Achilles^—Frisia 1—5 Winschoten WWBe Quick 2—0 G. V. B. le klasse A. Gouda II—ON A II afgek. Olympia IIIWoerden I 10 le klasse B. ONA III—Gouderak I afgek. Zwervers I—Schoonhoven II afgek. GSV II—Haastrecht I afgek. 2e klasse A. OudewaterAlphia 00 2e klasse B. Kiimpen I—Schoonhoven 111 1—0 Moordrecht II—Gouda III afgek. GSV IIIWaddinxveen I afgek. 3e klasse Waddinxveen IIBodegraven 111 35 Alphia III—Vriendschap II 1—6 Stolwijk I—ONA V afgek. 4e klasse A. Gouderak li-Stolwijk II afgek. "Vriendschap LHOudwwatesr II 21 GoudaSteeds Hooger 02. Het gaat er voor .onze stadgenooten in Bdoeniendual bedenkelijk uitaten. Elf wedstrijden gespoeld! ©n nog slechts 5 punten, met 7 goals voor en 24 te gen, demonstreert de improductiviteit van de voorlioede. Hadden we hoop, dat althans ditmaal eens een puntje zou worden veroverd1, helaas, deze ver wachting is niet verwezenlijkt, geen enkele maal heeft de keeper der gas ten behoeven te vissohen. Ging voor de trust de strijd' tamelijk gelijk op, in de tweede helft werd er door Gouda erbarmelijk geknoeid. Te gen het einde raakte de verdediging er ook uit, met gevolg dat de bezoe kers kort achter elkaar twee doelpun ten konden fabrioeeren, waarmede ze do overwinning binnen hadden. Het gladde terrein deed veel afbreuk aan het spel, maar de gasten pasten zich hierbij beter aan. Gouda verscheen wederom met een andere opstelling. Verdenk, Middel koop, Koolmees en Walthie waren dit maal afwerig. Onze stadgenooten hadden den af trap en het leek er weékelijk na, dat ze dezen middag hun "supporters- nu eens njet teleur wilden sfellen. De eerste aanvallen met gbed samenspel v&n de rechtervleugel bracht hun her haaldelijk voor liet vijandelijk doel, maar fortune bleek afwezig, want de schoten van Spee konden geen doel treffen. Maar ook bij de gasten was het schot zoek. De eerste helft ver streek puntloos. Het tweede gedeelte pakte Gouda flink aan, maar wederom trapte Spee tot tweemaal toe naast. Het spel ver plaatste zich spoedig naar de andere zijde en de Gouda-keeper werd door de bezoekers aan het werk gezet. De gasten wisten het spel beter open te houden, met gevolg, dat de strijd zich eenigen tijd hoofdzakelijk op de Gou- da-helft afspeelde. De e«kele doorbra ken der roodwitten werden hopeloos door het binnentrio verknoeid. Het korte samenspel werd te ver doorge voerd, waturdoor de St. Hooger backs telkens gelegenheid kregen het ter rein te zuiveren. Ongeveer een kwar tier voor het einde na een ingooi en een snel doorgegegeven bal, liep de Gouda keeper uit en de midvoor der gasten trapte in het verlaten doel. 01 Enkele minuten later uit een voorzet vun links kreeg hij wederom gelegen heid, doordat de verdediging der Gou wenaars niet dekten en ten tweeden male joeg hij den bal in het net .02. De druk op het Gouda doel bleef aan houden en ten derdemale dachten we dezelfde speler te zien scoren, maar vlak voor doel grabbelde Valk de bal voor zijn voeten weg. Het laatste ge deelte ging uit als een kaars. De fceohlspraak van scheidsrechter van der Schalk kon ons niet altijd be koren. De stond luidt thans: S. V. V. Neptunus V. U. C. Kampong Transvalia Gouda 17—20 8—19 18-19 16—24 14-18 7—24 D. C. L.' O. N. A. Sliedrecht Weaco D. R. V. G. S. V. Fluks. Afdeeling H. 4« klasse B. 18—7 17<11 10—7 11—dl 3—10 A. D. O. II S. V. V. II 8 Quick II 10 H .V .V. III 10 Olytmpia II 7 U. V. V. III 7 A. S. C. II 7 B .M. T. II 7 28—9 18-9 1 Afdeeling II. Reserve 2e klasse A. 18 13 12 10 5 6 4 2 038 0.80 0.64 0.64 QJ0 0.45 1.60 1.43 1.20 1.17 0.8(» 0.57 0.20 23—26 12—11 21—18 13—31 8—18 MARKTBERICHTEN. Afdeeling I. le klas se. 1.40 Blauw Wit 10 6 2 2 14 27—15 Feyenoord 8 5 1 2 27—11 1.38 Sparta 9 6 0 3 12 18—13 1.33 Quick 9 4 2 3 10 15—16 ui H. F. C. 9 4 1 4 9 18—15 1.— 't Gooi 10 4 2 4 10 '1813 1.— Unitas 11 4 2 5 10 14—26 0.91 Z. F. C. 10 4 1 6 9 1823 0.90 Haarlem 12 4 2 6 10 25—29 083 A. S. C. 10 1 1 8 3 14—34 080 Afdeeling II. le klasse. Stormvogels 9 6 3 0 15 21-8 1.67 H. B. S. 10 6 2 2 14 18—10 1.40 Ajax 10 6 2 2 14 23—13 1.40 E. D. O. 11 6 1 4 13 21—15 1.18 R. C. H. 9 6 0 4 10 21—17 1.11 H. V. V. 11 3 3 5 9 15—19 082 U. V. V. 11 3 3 6 9 12—21 0.82 Excelsior 10 4 0 6 8 15—19 040 D. F. C. 11 2 2 7 6 9—ai 0.54 V. 0. C. 10 2 0 8 4 13—29 0.40 Afdeeling II. 2e klos se B. Hercules 11 10 0 1 20 32—11 182 A. D. O. 10 8 1 1 17 27—7 1.70 Olympia 10 1 a 13 20—16 1.30 St .Hooger 10 6 1 3 13 19—18 1.80 Veemarkt Rotterdam. 8 December. Aanvoer: 428 vette runderen, 110 vette en graskalveren, 1887 varkens, 1415 schapen en lammeren. Pry zen: Runderen le kw. 1.181.24, 2e kw. 1.05—1.15, 3e kw. 0.85—0.95, Ossen le ƒ1.12—1.20, 2e 1—1.10, 3e ƒ038— 0.90, Kalveren le 1.80—2, 2e 1.35—1.60, 3e 1.05—1.20, Schapen le 0.95—1.10, 2e ƒ0.70—0.85, 3e ƒ0.60—0.65, Lammeren le 1.101J25, Varkens le ƒ0.80—0.82, 2e ƒ0.73—0.18, 8e ƒ0.67—0.70, licht soort le ƒ0.72—0.77. Kaasmarkt. OUiDEWATER, 8 Dec. Aanvoer 63 par tyen, 2835 stuks, gewicht 14176 K.G. Prys Goudsche Kaas le soort 6062, 2e soort 5860, le soort met Ryksmerk 6267. Haiftel traag. 437e STAATSLOTERIJ. 2e Klasse. Trekking van Maandag 8 Dec, ƒ5000.— 21282 ƒ400.—: 460 15197 15725 16916 ƒ200.— 7244 ƒ100.—: 5461 13071 14596 14736 17435 Pry«en van 80.—i: 32 46 101 134 161 197 218 228 828 389 443 462 517 537 569 608 739 779 806 857 874 825 1026 1167 1178 1225 1257 1279 1292 1324 1359 1410 1454 1530 1555 1638 1767 1790 i860 1851 1875 1898 2086 2113 2186 2194 2228 2260 2280 2297 2299 2325 2404 2418 2428 253! 2565 2624 2674 2691 2696 2776 2849 2868 2875 3141 3305 3314 3348 3326 3392 3494 3496 3532 3620 3629 8658 3770 3819 4021 4274 7361 4545 4608 4616 4635 4648 4738 4754 4904 4916 4926 4979 4983 5039 5119 5120 5147 5262 6271 5294 5303 6330 5431 5468 5487 6527 6577 6609 5624 5778 5826 5870 5897 5931 5934 5935 5961 5991 5092 6037 6056 6069 6217 6243 6429 6557 6734 6761 6812 6824 6872 7090 7165 7207 7248 7348 7362 7366 7463 74Ö1 7510 7661 7662 7567 7634 7665 7686 7810 7820 7831 7872 8038 8072 8164 8168 8203 8255 8330 8411 8414 8431 8438 8470 8478 8479 8502 8563 8595 8644 86*6 8681 8721 8863 8929 8951 9019 9038 9042 9065 9067 9097 0143 9404 9627 9667 9660 9721 9738 9781 9831 9844 9941 9967 10016 10081 10112 10118 10134 10228 10266 10318 10366 10399 10669 10606 10698 10711 10741 10746 10777 10814 10610 10867 10685 10888 10910 10936 10938 10944 11046 11058 1-1061 11233 11257 11296 11362 11369 11412 11414 11510 11560 11761 11817 11890 11944 1-1960 11966 12087 12135 12138 12152 12192 12218 12272 12278 12346 12410 12506 12516 12528 12646 12564 12599 12648 12816 12849 13026 13066 13208 13289 13342 13347 13383 13480 13527 13583 13612 13660 13739 13751 13752 13779 18935 13938 13984 14078 14138 14212 14232 14244 14264 14296 14360 14369 14397 14435 14490 14641 14657 14569 14611 14629 14630 14664 14665 14679 14929 16066 15087 15160 16168 15241 15300 15304 15342 16423 15458 15489 15601 15558 16622 15798 15810 16890 15937 15961 15965 16059 16110 16126 16176 16214 16292 16304 16312 16316 16357 16368 16473 16640 16641 16560 16621 16690 16746 16776 16778 16795 16816 16869 16937 16964 17031 17054 17145 17172 17173 17239 17322 17384 17469 17478 17514 17583 17692 17714 17716 17717 17736 17816 17871 17876 17934 18061 18073 18262 18296 18370 18396 18404 18414 18426 18454 18616 18542 18612 18621 18637 18648 18672 18683 18696 18726 18770 18865 18908 19004 19046 19080 19173 19233 19265 19363 19395 19414 19455 19514 19520 19563 19571 19678 19623 19625 19626 19646 19664 19658 19674 19683 19761 19812 19839 19875 19690 19918 19927 19940 19981 20043 20117 20139 20206 20208 20217 20248 20260 20278 20315 20336 20407 20447 20676 20710 20823 20911 20926 20940 20975 21024 21091 21098 21129 21209 21333 21838 21361 21492 21496 21517 21562 21572 21586 21650 21662 21671 21680 21739 21822 21882 21900 21916 21923 21988 22031 22079 22064 22090 221 UI 22131 22165 22218 22261 22307 22318 22331 22404 22642 22685 22657 22751 22771 22797 22825 22852 22925 12960 22998 23000 De executie van de 3 Soedaneesch* officieren LONDEN, 8 Dec. De Times oieldt uit khartoen. Het vuurpeloton dat Zater dag de executie op de 8 Soedaneesohe officieren die gemuit hebben verrich te bestond uit Arabieren onder com mando van een Britsch officier. De doodstraf van den vierden offi cier word op het laatste oogenbliit op geschort, nadat hij reeds voor 't vuur peloton was geplaatst. Nituwo luchtlijnen. STOCKHOLM, 8 Dec. Waarschijnlijk zullen het volgend jaar 5 luchtlijnen tusschen Zweden en de andere landen geëxploiteerd worden. Namelijk Maltnö —Kopenhagen, MalmöHamburgAm sterdam, Chrisjtiunaa—GotentRjrg—Mal- mb—iWarnemunde—Berlijn Malmö— Berlijn en StockholmH eiste fort. Chamberlain in conferentie met Mussolini. ROME, 8 Deo. De Engelsche minis ter van Buitenlundscho Zaken, Cham berlain, heeft gistermiddag een onder houd gehud met Mussolini. In Engelsche kringen verzekert men, dat de besprekingen een karakter droe gen, analoog aan die welke te Parijs zijn gehouden. Nasporingen nsar Milsgni. CAIRO, 8 De©. Do politie doet na- sportegen naar Milagni, den leider der studenten, it» verband met den moord op den Sirdur. Het orgaan van Zugh- loel Pasja, Kawkooishark, dringt er bij Milagni op aan zich aan de politie ovei te geven,, on* de sohiju niet op de studenten te tuten vullen. De poli tie heeft een groote bolooning uitge loofd voor de arrestatie van MUogiti. Verkoop Tabak. AMSTERDAM, 8 Deo. De Serdang Cultuur Mij heeft verkocht uit haur oogst 10*24 het zandblad, groot 485 pak ken tot don prijs van f 4.10. Eea schip gestrand. HOEK VAN HOLLAND, 8 Dec. Op den Banjaard is een stoomschip ge strand. öteepbooteii vertrekken der waarts. Bijzonderheden ontbreken. Staking van zeelieden te IJ muiden. UMU1DEN, 8 Dec. De organisatie* van arbeiders in het Stoomvisscherü bedryf hebben heden vergaderingen gehouden ter bespreking van het geschil met de reeders- vereeniging, welke de door hen gedane loonsvoor»tellen niet wil aanvaarden. Met 158 tegen 8 stemmen werd tot staking be sloten. De afdeeling van den Central en Bond van Transportarbeiders besloot rich by dit besluit neer te leggen. De Christelijke Zeeliedenbond, afdeeling IJ muiden daarentegen besloot met meer derheid van stemmen niet te staken. Het gevolg van dit stakingsbeeluit is, dat heden reeds meer dan 2U stoomtrawler* niet zijn uitgevaren. De scholen gesloten. In Marken zyn wegens het veelvuldig hcesten der kinderen de byxondere scholen tot 6 Januari gesloten. (DRAADLOOZE DIENST.) De verkiezingen voor den Rijksdag. BERLIJN, 8 Dec. Hoewel het nog niet geheel 1b vastgesteld, schynt het vast te staan, dat de soc.-democraten 29 zetels heb- ten gewonnen, het Centrum 2, de Duitsche Volkspartij 6 en de democraten 4 zetels. De Duitsch Nationale» verloren 2, de commu nisten 18 en ook de nationaal socialisten 18 zetels. Een h anderhalf millioen kiezers is meer opgekomen dan by de verkiezingen or 4 Mei. De overwinning der Republikeinen. BERLIJN, 8 Dec. In de nieuwe Ryks- dag zullen de republikeinen over de vol gende zetel» beschikken: Soc.-dem. 186, Centrum 78, Democraten 32. I>e monarchis tische partyen, Duitsch-Nutumalen, Duit sche Voiksparty en de Beiersche Volkspar ty en de Völkisohe zullen beschikken over ongeveer 220 mandaten. Zaghloel Pasja ziek. LONDEN, 8 Dec. Uit Cairo wordt gemeld dat Zaghloet Pasja ongetiteld is Hij is lijdend© aan influenza. WISSELKOERSEN. 6 Dec. 8 Dec. Officieel. Luoden 11.56% •1140% Berlyn 0.5890 04876 Pary» 1384 1388 Brussel 12.21 12.22 to Zwitserland 4787to 47.80 Weenen 0.0034% 0.0034% Kopenhagen 48.75 43.80 Stockholm 66.60 6645 Christiania 37.05 37.10 New-York 2.47 2.46% Niet officieel. Madrid 84.15 34.27 to Milaan 10.70 41 10.72% i'raotf 7.45 7.46 Beureoverzicht. Op do beurs te Amsterdam voerden heden oliewaurden de boventoon, en werden die geregeld uil de markt ge nomen. Koninklijke kwam daarbij bo ven 860, en Gecoiiaolideerden avan ceerden meerdere procenten. Vast ge stemd waren de tabakswaarden. Spe ciaal wat de Suuiutrusoorten betreft. Senembahs kwamen in de nabijheid van 400. Voor rubberfondsen was vraag in verband met de verdere prijsver- lioogteg van het artikel rubber. Am sterdam rubber en meerdere in cou rante soorten wisten zich opnieuw hoo ger te plaatsen. Suikerwaarden rustig verloop en waren niet veel veranderd. De scheepvaartmarkt bleef een kalm voorkomen houden ©u de noteeringeu die tot stand k*amen weken niet voel af van die van Zaterdag. Nederland sche industrieelen genoten slechts ma tige belangstelling. Op de Vankee af- deeliag was de handel gering. De meeste spoorwegsheers ou indusrieelen bewogen rich op de vorige prijzen. Prolongatie 8)<j Buitenlawkche Wiudkotraetu LONDEN, 2 uur, 8 Dee. Bériyn 1966 Porys 8676, Brussel 9496, Amsterdam 1169to, Italië 10810, Madrid 3380, Zwitsei- land 2423. RARIJS, 2 uur, 8 Dec. Madrid 257%, New-York 1867, Zwitserland 369%, landen 8750. BERLIJN, 2 uur, 8 Dec. Amsterdam 17009—51, Brussel 2079—85, Londen 1971 —76, ParUs 2270—76. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Dec. Verwachting Zwakke tot matige Z.- O. tot Z wind, nevelig of licht tot hall bewolkt. Waarschijnlijk droog weer, lichte vorstj nachts, weinig verandering te temperatuur overdag.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2