3 IOP (systeem 1 Pillen t Blad gen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu W ER KERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. |o. <5717 84*Jaargang Dinsdag g December 1924 OUDEW ATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i 31 - Gouda a (Gron.) DE LIEVELING DER GODEN. leekbank l igste! Onze Redactii een een tribune van ..Hij, FEUILLETON. beer ze maar dan geschiedt (Wordt vervolgd). van nschte kaart- iezing, leverd De verkiezingen in Duitschland. De ontruiming van de Keulsche Zóne. Officieele opening van het Brit- AB0NNEMENT8PRU3: “r kwartaal 2.90, 'ranco per poet per (10) (10) (5) (4) bied en van de zone vagi Keulen wellicht gtiyktydig zullen plaats hebben. geen pun- 130 102 68 45 50 14 32 19 17 8 4 0 tot dusver (100) (90) (65) (62) (44) (32) (28) (16) Puit een vinden de i-en- tering, gebrek heid, duizelig- 1 met i” I en aambeien 2.Wonnen Met betrekking tot de ontruiming van de Britsche zone van Keulen wordt gemeld dat die niet op 10 Januari zal plaats heb ben. Het verslag der intergeallieerde controle-conumissie inzake de ontwapening van Duitschland zal deze maand voltooid z(jn. De geallieerden gezamenlijk zullen be slissen hoe op grond van dit verslag te handelen. Te verstaan wordt evenwel ge geven, dat de ontruiming van het Roenge- (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 42 - van de schuld ter Angerstein, vrouw en zeven an il la vermoord heeft, b oogen van een der ;rafeeren. De oogen van per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Armoede en domheid zijn steeds de oorzaken van een groot kwaad. schappelijk dweeper als hij was, ken de Hugh Tankerville de menschelijke natuur goel, wist hij, dat niet ontzag vervuld door hun eigen bijgeloof, zij hem op dat oogenblik evenmin zouden hebben durven aanraken omdat zij een van hun eigen goJen zouden hebben ontheiligd. Er heersrhte een lange cm doodelijke stilte, terwijl Hugh beve lend en uitdagend met opgeheven hand voor hen stond, langzaam de een na den adder, de rechters en de jury, de gunsche verzamelde menigte viel op hun gelaat en kusten den granieten vloer, terwijl een gedempt gemompel zacht door de pilaren van de hal weer galmde ,,Oh, afgezant van Osiris Lieveling* der góden Daarna keek ik naar Ur-tasen en zag, dat de hoogepriester evenals de anderen, knielde. Voor het oogenblik had Hugh gezegevierd door het bijge loof van dit vreemde volk en de too- verkracht van zijn persoonlijkheid maar ik durfde er niet aan denken, wat het gevolg van deze vermetele daad zou kunnen zijn. Met een enkel woord verzocht hij mij hem te volgen, en samen verlieten wij de rechtzaal van Men-ne-fer. HOOFDSTUK XI. De kroon van Kamt. Hugh vergde veel van mijn bekwaam heid, toen wij dien avond in het pa leis teruggekeerd door onze bedienden Of is het uw besluit, dat ingevolge den wil van Ra, die aan geen rnensch toestaat het bloed van een rnensch te vergieten zij buiten het land van Kamt wqrdt geworpen en haar zondig bloed GOÜDSCHE COURANT. uie hem dikwijls met ontzetting hajl zien terugdeinzen bij de gedachte een dier te dooden, die begreep, welk een buitengewone, bijna bovenmenschelijke opoffering hjpt hem gekost moet hebben deze rampzalige vrouw met zijn eigen hand te bevrijden van haar ontzettend oordeel. Maar met al zijn geestdrift, weten in zake het complot tegen de Britsche ministers wondt thans officieel bevestigd dat Lord Allenby, de Britsche hooge com missaris voor Egypte, Donderdag een tele gram heeft gezonden aan de Britsche re geering, waarin hy seinde dat hy in het bezit was gekomen van een rapport betref fende een nationalistisch complot om in Londen een moordpartij t® organiseeren Lefst op ministère. Uit particuliere, neutrale bron, welke in nauwe bet rekking staat met de Nationalis tische Party, verneemt de „Daily Mail” dat er thans duidelyk een bepaalde „nihilisti sche kliek” bestaat in het hart dezer orga nisatie. Deze desperado’s hielden geheime bijeenkomsten in de huizen van ryke Egyptische partijgenooten. Alle Egyptische ministens hebben een circulaire ontvangen, geteekend door het comité van Egyptiséhe officieren, hetwelk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ130, elke regel meer ƒ035. Van buiten Gouda en den beaorgkring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 Lyslag op den pr(js. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 7c hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen b(j contract tot «eer gereduceer den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. als voedsel dient voor de roofvogels en dieren van. de verschroeiende val lei des doods?” De Pharaoh haalde onverschillig zijn schouders op, alsof de zaak hem niet meer aanging. Dit besdiouwde Ur-ta sen als een koninklijke toestemming, want hij beval „Neemt de vrouw weg en bindt haar met koorden. Laat twintig mannen om haar heen staan om haar te bewaken, opdat zij haar goddelooze bedreiging niet vervult. Laat haar noch slapen, noch eten, noch drinken. Morgen bij het aanbreken van den dag, als de eerste stralen van Osiris achter de en Drogisten „Het Groene 3106 50 17.272 85. ijS! 8 Westhaven 2908 40 Hedenmiddag zal in het Britsche Lager huis door den Koning de troonrede worden voorgelezen, daarna zullen MacDonald en Lloyd George als leiders der oppositie het woord voeren. De tyd die dan nog 's avonds beschikbaar bljjft en de geheele volgende dag zullen gewyd zijn aan het algemeene debat over het adres van antwoord. Don derdag en Vrjjdag a.s. zal het Lagerhuis dit debat afbreken om zich in afwachting van den terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken uit Rome, bezig te houden met de behandeling van eenige dringende aangelegenheden, met name de verlenging van wetten, die anders zouden vervallen. Chamberlain wondt tegen het einde van deze week të Londen terug ver wacht. Men verwacht van de troonrede bijzondere verrassingen. De meeste ten, die er in ter sprake zullen komen zijn reeds bekend. In hoofdzaak komt de alge meene politiek der regeering er in tot uiting. Behalve over de reeds vroeger ver melde punten zal worden gesproken over de electrificatie en de bebossching, over de nieuwe tentoonstelling te Wembley, over d« venhooging der salarissen der regerings ambtenaren in Indië en over het handels- verdrag met Duitschland. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de troonrede mededeling doen van het prijsgeven der verdragen met Rusland, ter wijl terloops melding zal worden gemaakt van de bolsjewistische propaganda, waar schijnlijk zonder dat 4» naam Zinofjew daarbij zal worden genwÉfttf. Vóórts komen de maatregelen ter sprake welke de regee ring ten aanzien van Egypte heeft geno men, alsmede de Volkenbond en de reis van minister Chamberlain naar Rome. Verklaard zal worden, dat de regeering alvorens haar houding ten aanzien van het protocol van Genève vast te stellen, het ad vies der dominions zal inwinnen. „Hij, die hei bioed van een mensen vergiet,” Kioiia donderend de slem van den hoogepriester „diens bloed zal vergoten worden, volk van Kamt, gij d*e staat voor het aangedicht van Isis, ik beveel u te zeggen, wiens hand het bloed van ueze vrouw vergoot. „De mijne’, zeide Hugh kaïn», het ire. ver van zich werpende, dat met een onheil.- pellend en metaalachtig ge rinkel op den granieten vloer viel. ,.De hand van hem, dien Ra in het midden van u zond, de hand van hem, dien Osiris lief heeft, die gekomen is om over u te regeeren en u een bood schap te brengen van den voet van den troon van uw god. Raak hen» een vun allen aan. als gij durft I” Huiverend, van ontzag vervuld, staar den allen hem aan, terwijl ik zonder te zien, onstuimig tot hem snelde, om dicht bij hem te zijn, den slag af te weren, dien, ik was er zeker van, op zijn vermetel hoofd zou neervallen, of dien met hem te deeien, indien ik machteloos zou zijn on» te redden. Ik geloof niet, dat ik hem ooit zoo heb bewonderd als op dat oogenblik ik, Verflauwende belangstelling. De belangstelling van het publiek proces-Haarmann dag toch is de nieuwe Rijksdag als volgt samengesteld tal mandaten verloren. Met bevrediging wondt dit door de geheele linksche pers vastgestekl. Zy juicht natuurlyk over de versterking van de positie der republikeinen in het parlement, maar toch zoo sterk is de aan was van hun partij niet geweest, dat zy, zooals velen hoopten, met elkander een re geering zullen kunnen vormen, die op een breede meerderheid steunt. Immers Cen trum, democraten en sociaal-democraten hebbed te zamen slechts iets meer dan de helft van het totaal aantal mandaten, zoo- dat zy toch nooit geheel zeker van hun zaak zouden zijn. De rechtsche pers spreekt van een sterk burgerlijk blok van Duitsch-Nationalen tot Centrum, spreekt zelfs van een sterke bur gerlijke meerderheid'. Men acht zelfs het oogenblik gekomen voor de vorming van een burgerlijk blok, die alle burgerlijke partyen met uitzondering van de ‘demo craten, die natuurlijk van een dergelyk rechts blok niets willen weten, zou omvat ten. Zonder de democraten zou een denge lijke burgercoalitie in den nieuwen rijks dag op ten minste 270 mandaten kunnen rekenen, waartegenover een oppositie van een goede 220 mandaten, béhoorende aan democraten, sociaai-democraten, communis ten en nationaal-aocialisten, zou staan. In verechilende bladen wondt de mogelijkheid optgewonpen, dat wederom de groote coali tie van Duitsche Volkspartij tot sociaal democraten te herstelden. Die bladen, wel ke in nauwe relatie tot de Duitsche Volks partij staan, melden echter, dat de sche Volkspartij in geen geval voor herstel van de groote coalitie te zouden zijn. Het Centrum schijnt niet bereid te zün aan de zoogenaamde Wirtih-coalitie, welke' Centrum, democraten en socialisten zou omvatten, mee te doen. Op het oogenblik valt er evenwel nog niets van te zeggen op welke basis de nieuwe regeering tot stand zal komen. Dr. Marx keert eerst morgen uit Freiburg te Berlijn terug. Overmorgen zullen waarschijnlijk de besprekingen over den regeeriDgsvorm beginnen. In alle politieke kampen rekent men er op, dat er ook ditmaal weer een zeer lang durige en moeilijke regeeringscrisis zal ontstaan. Sociaal-de moe raten Du i tsch-nationajen Centrum Communisten Duitsche Volkspartij Nationaal-social. Democraten Beiersche Volkspartij Wirtschaftsparty en Beiersche Boerenb. Landbond Duitsch -Hannoveranen Duitsch-socialen Samen 489 (472) zetels. De algemeene indruk van den uitslag, voor zoover hij zich op het oogenblik laat overzien, is dat de drie republikeinsche partyen, Centrum, democraten en sociaal democraten aanzienlijk versterkt uit den slag zijn gekomen. Het aantal republikei nen in den nieuwen rijksdag zal waar schijnlijk met 40 man versterkt worden. Beschouwt men de rechterzijde als een ge heel, dan heeft zij, ondanks de overwinning, die Duitsch-nationalen en Duitsche Volks partij konden boeken tengevolge van de débacle der extremisten, toch nog een aan- heuvels le voorschijn nomen, z-il aj door het geheimzinnig gebied van den tempel van Ra, women geleid en voor altijd door de poorten van Kamt in de wildernis worden geworpen.’’ „Bij al de góden van. hemel, aarde en hel,” zèide Hugh zeer kalm, „ver klaar ik u, dal het niet zal gebeuren En voordat ik hem kon tegenhouden was hij letterlijk naar voren gespron gen en langs de verslagen rechters en jury gaande, had hij het midden van de. hal bereikt en boog zich over de neer liggende vrouw. Het was een ontzettend oogenblik, een eeuwigheid van ontzaglijke span ning. Ik wist niet, wat Hugh zou doen, durfde er niet aan denken, wat zijne overijling na zich zou kunnen sleepen. ,Raak haar niet aan, oh lieveling der góden,” riep Ur-tasen Waarschu wend „zij is geoordeeld en schuldig bevonden, de aanraking van haar is bezoedeling.” Zij hief het gelaat op naar Hugh eene aschachtige schaduw er op was niet te miskennen, het was die van een stervende, maar in haar oogen, terwijl zij naar hem keek, kwam een laatste flikkering van leven, een vonk van de diepste, aandoenlijk ste dankbaarheid. Daarna, eerst zacht, daarna gaande weg duidelijker, werd gefluisterd „Zij is dood I” En wij allen konden in het maan- bdit op het kleed der vrouw een snel zieb verbreidende bloedvlek zien. sche Parlement. Het conflict met Egypte. De vergadering van den Volkenbondsraad. De definitieve uitslag van de verkiezin gen in Duitschland is nog wel niet geheel bekend, maar de reeds door ons gepubli ceerde voorloopse resultaten worden be vestigd door de berichten, dat de beide uiterste partyen een flinke nederlaag heb ben geleden, de sociaal-democraten groote overwinning hebben behaald. Tegenover de sterke mandaten vermeer dering van de S. D. A. P. zy zal door ruim 180 afgevaardigden in den niéUwen ryksdag vertegenwoordigd zyn tegen slechts 100 afgevaardigden in den ouden rijksdag zinkt de overwinning van de andere republikeinsche partijen (Centrum en democraten) en ook van de beide recht sche partijen (Duitsche Volkspartij en Duitsch-nationalen) in -het niet. De zwaar ste nederlaag leden de nationaal-socialis- ■ten, die meer dan de helft van hun manda ten verloren, n.I. 18 van de 32. Niet minder zwaar werd de partij van den anti-semiet Kunze getroffen. De Duitsch-sociale frac tie die in den ouden ryksdag slechts vier leden telde, verdwijnt geheel. Zij heeft geen enkel mandaat verworven. Minder zwaar zyn de verliezen der communisten. Zy had den in den ouden ryksdag 62 zetels en zul len er in den nieuwe waarschijnlijk slechts 45 hébben, zoodat zij toch nog ruim een vierde van hun mandaten hebben ingeboet. Volgens den voorloopigen officieelen uit slag *van de verkiezingen voor den Ryks- voor het proces-Haarmann was gisteren veel kleiner dan de drie eerste dagen. Talrijke plaatsen op de publieke tribune bleven onbezet. Als eerste getuige werd gisteren ge hoord de rechter van instructie Schaper, die het vooronderzoek tegen Haarmann en Grans heeft geleid. Hij legde een voor Haarmann vry gunstige verklaring af, be zwaarde daarentegen Grans zeer sterk. Hij zeide namelijk den indruk te hebben gekre gen, dat Haarmann in een soort van „hoo- righeidsverhouding" tot Grans stond. De inspecteur van politie I^inge, die het poli- tie-onderzoek tegen de beide beklaagden heeft geleid, zeide overtuigd te zijn, dat Grans de aanstichter van de meeste moor den van Haarmann was. Een vrouwtje, dat een winkel had vlak naast dien van Haarmann, deelde mede, <lat zij eigenlijk niet precies wist, wat haar buurman uitvoerde. Zij dacht dat hjj ham- stertie. Hjj had in zijn winkel altyd konij nen en kippen. Hij kreeg veel bezoek van jongelieden, die rugzakken droegen, en ook verlaten en veilig in onze afzondering waren. De spanning, die hij te verdu ren gehad had moet vreeselijk zijn ge weest. Zijn lichaam was inderdaad één bundel zenuwen die bijna tot brekens toe gespannen waren, zoowel in zijn gevecht met Ur-tasen als gedurende dat vreesel.jke oogenblik. toen hij terwillv van een beginsel zijtr hand bavlekte met het bloed van een zijner mede- riK-nsohen. Zoodra wij alleen waren, ging ik naai hem toe, met al de warmte en genegenheid, die mijn bewondering voor hem opwekte, en ik was zeer getroffen, toen ik als antwoord een zachte blik van teederpeid en dank in zijn groote, donkere oogen gewaar werd.. Gedwee, als een ziek kind, stond hij mij toe hem te verzorgen gelukkig had ik ondanks alle wissel- vallighedeci, die ons eindelijk naar dit Wonderbare land gevoerd hadden, nooit mijn kleine, beknopte, draagbare me dicijnkist van de hand gedaan, en spoe dig vond ik een geneesmiddel voorde arme, doodvermoeide, pijnlijke z«iu- wen. „Ziezoo, zoo is 't tx‘ter, nietwaar Girlie?” zeide ik, toen hij eindelijk sti en gemakkelijk op de rmdbank lag n.et een minder onnatuurHjken glans in zijn oogen onlangs uit Spedan is verbannen. In doze circulaire worut ineegedeeld, dat de offi cieren voornemens zyn een militaire op stand te verwekken en alle Britten in Egypte te vermoorden. De circulaire wordt beschouwd als nationalistische vervalsching. De Raad van den Volkenbond heeft he den in het Paleis Doria, onder voorzitter schap van Mello Franco (Brazilië), opendnigszitting gehouden van zijn twe«,-< dertigste bijeenkomst. Salandra (Italië) heette den Raad na mens de Italiaansche regeering welkom. De Italiaansche regeering en het {taliaan- sche volk, zoo verklaarde Salandra, stre ven met denzelfden Ijver naar vreedzamen vooruitgang en gevoelen diep de waarde der internationale solidariteit, zonder wel ke de menschheid niet kan voortschrijden op den wog der beschaving. Mello Franco dankte namens den Raad en heette den Britschen minister van bui tenlandsche zaken, Chamberlain, welkom. Chamberlain verklaarde, dat zijn tegen woordigheid in den Raat! getuigenis aflegt, van den wensch der Britsche regeering om den eerbied, dien zij koestert voor den Vol kenbond, de achting voor diens werkzaam heden en de hoop op het welslagen ervan te toonen. De Raad onderzocht en regelde vervol gens een geheele reeks vraagstukken. van scholieren. De man van getuige heeft iluatununn eens gevraagd, wat die »clu>lie- ren toch eigenlijk van ham wilden. Haar mann antwoordde: dat zijn jonge liedqn. die het goede pad hebben verlaten, en die ik er op terug wil brengen. Op een vraag van den voorzitter of getuige Haarmann eens „inenschensLager” heeft genoemd, dat er iets niet in den haak was en dat woord heeft gesproken, toen Haarmann voor de eerste maal gearresteerd werd. Toen Haar mann kort daarop weer werd vrijgelaten stapte hy den wmkel van getuige binnen met de woorden: „Hier is den menschen slaver weer”. Getuige heeft Haaniaw» vaak hooren hameren in zijn woning. Eens heeft zij een paar beenderen van hem ge kregen, die zy gekookt heeft Zij vond dat zy er verdacht wit uitzagen. Een enkele maal is de vader van een verdwenen jon gen bij haar geweest. Hy had haar het por tret van zijn zoon getoond en zij had hem herkend. Verschillende getuigen, die nu volgen weigeren op bepaalde vragen te antwoor den, zoodat de indruk wordt gewekt, dat zy reden hebben om de waarheid te ver zwegen.' Een vrouw vertelt, dat zy Haar mann op het station leerde kennen. H(J deed alsof hy politieagent was en verzocht de vrouw hem te volgen. Een half jaar lang heeft getuige daarna by Haaranann ge woond en zyn woning schoongemaakt. Hiervoor kreeg zy voedsel en zakgeld Ook deze getuige weigert op enkele vragen ta antwoorden. Zy vertelt nog, dat Haarmann veel bezoek van jongelieden ontving en dat zy ton slotte was weggeloopen, omdat Haarmann tegen haar een aanklacht we gens diefstal van beddagoed had ingediend. Het drama te Haiger. Een merkwaardig bewys van Angeratein’a schuld. Een merkwaardig I van den mergel groej die zooals bekend, aere personen in zin werd verkregen slachtoffers te f< den vermoorden kleik^ die in Angeretein’s dienst was, waren wyd open, en een foto, die ervan weid genomen, toonde dat een nauwkeurig beeld van den moordenaar met een byl in zyn hand, op het netvlies was achtergebleven. Professor Bohner, die deze ontdekking in de „Kölnische Zeitung” bespreekt, zegt dat er niets onwaarschyniyks in steekt. Het vastgehouden worden van een in druk door de retina is een verschynsel, dat sedert het begin der zeventiger jaren is bestudeerd. Men heeft geconstateerd, dat in een oogen blik van groote spanning der zenuw-centralee, het netvlies niet slechts een voorwerp weerspiegelt, maar bovendien de eigenschappen krygt van een fotografi sche plaat, en dat het beeld bewtaud biyft zoolang de stoffen waaruit het vlies is op gebouwd, onveranderd blyven. HI JITEN LANDS( H NIEUWS DUITSCHLAND. Een spoorwegconferentie. Te Königsberg begint ftiMden December een spoorwegconferentie tussche.n Duitsch land, Sovjet Rusland en tie Balkisohe lan den.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1