JT I Pillen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU ?en No. 15718 64- Jaargang WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx ir zijn geld. (Gron.) 3TSTE swaarde. ANEN’S abrieken Donderdag II December 1924 dotiMin.wint. xr dag enkele leekbank B| 7.172.85. DE LIEVELING DER GODEN. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen -- it met de 2982 2653 50 FEUILLETON. eer ze maar an geschiedt (Wordt vervolgd). derstaand zijt ge in svredenü! d. ZOO ver- I.V. ER VEER, oh, 176S. B Westhaven I 2908 40 i 1st geluk, 1st ongheval, Die 't hebben sal, Die krijghet al. BUITENI.ANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. De arrestatie van een communistisch leider De communistische leider te Dusseldorf en lid van den gemeenteraad aldaar, Ewald Ochel, is door de politie gearresteerd. Ochel heeft een voorname rol gespeeld in de re volutionaire actie van 1918 en 1919 en vluchtte, toen de ryksweer de stad bezette, naar München. Op grond van zijn gedra gingen aldaar werd een bevel tot in hechte nisneming tegen hem uitgevaardigd. Hy vluchtte wederom en kon in het bezette ge bied niet worden gevat. Nu echter de Duit- sche justitie aldaar weer kan optreden, is men tot de arrestatie overgegaan. De bezettingsautoriteiten hebben, na ont vangst van de voorgeschreven mededeeling door de politie van de arrestatie, beslist, dat de beschuldigingen tegen Ochel ingé bracht, niet in eenig verband staan tot de betrekkingen, welke deze met de bezettings autoriteiten gehad kan hebben, zoodat er geen aanleiding is voor eenige stap ten gunste van Ochel. evenveel paar mannen, rooken uit smerige steenen py'pen on een kil, bedompt lokaal. Laat die mannen een uur lang in dat lok.ial zitten rooken en gooi er dan den peper en den mosterd in, dan heeft men precies de atmosfeer, die op het oogenbllk in Londen heerscht." Ook het scheepvaartverkeer ondervindt groote moeilijkheid. Te Gravesend liggen meer dan honderd schepen, die het niet wa gen uit te varen en hot verkeer over het kanaal is gedeeltelijk stopgezet. ering, gebrek eid, duizeJig- en aambeien Wormen z.tuiuo kroon van Upper- en Neder Kamt. Aan lederen kant van hem »ton- lên twee fakkeldragers, die een bran- cnde toorts omhoog hielden, welker (akkerend licht zijn gelaat een zon.fer- i'ng duivelachtig aanzien gaf, met de uilöruKfcing van haat en verachting, terwijl hij met een langen, blauwach- tigen vinger spottend naar Hugh wees. Hel waa de eerste maal, dat ik hem ad hoo.-en spreken, en zijn stem klonk hard en hoog Plotseling brak hij in etn luid en onnatuurlijk lachen uit. „Hi, /hi, hi! gij Lieveling der gó den I welk een uitgezóchte kwellingen wachten u 1 want gij zult haar 'bemin nen, zeg ik u en zij zal lachen en u bet-potten Wist gij niet, dat Isi» haar een steeri gaf. toen zij. geboren werd, inplaats van een hart Ja mevrouw, ntijn moeder, gij held recht te vreezen 'rt uw geliefde uw zijde verlaat om* de schoonheid van Neit-akrit te aan schouwen. Ik zal geen jaar meer le ven zegt Uw Groot-Kanselier, nu, mia- schien nietmaar ik zal lang genoeg lever, om de Lieveling der góden, de t-ekomstige koning van Kamt, als een zwak en jammerend sterveling te zien, aan de dwazen gelijk en geschopt dnor de b'anke voeten van een vrouw Advertentiebureau* enionze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK— VAN ROSSUM. 44 - Tusschen do massieve albasten zuilen strekte zich voor ons een boschje van palmen en acacia's uit, waardoor de juist opgekomen maan duistere en ge heimzinnige schaduwen wierp. Op den marmeren vloer stapten trotsch rose flamingo’s, terwijl rondom sohoone mu zikanten gezeten waren, die aan hun vreemde, halve maanvormige harpen zoete, eentonige melodiën ontlokten. Slechts een lamp, laag en duister bran dend, gevoed door welriekende olie, verlichte met fantastisch licht de zaal, wrarin wij zalen, evenals de gouden schalen met uitgezóchte vruchten, die de tafel overdekten, terwijl rondom tengere meisjes heen en weergin- Ren, terwijl zij telkens weer onze be kers met geufrigen wijn vulden uit Broote steenen kruiken, die zij op hun ENGELAND. De toeneming der Slaapziekte. De slaapziekte blijft in Engeland zich op onrustbarende wyze uitbreiden. In 1918 kwamen er slechte ettelijke hon derden gevallen van de»e ziekte voor, ter wijl hun aantal thans tot 8000 gestegen Is. Te Londen zijn 300 schoolkinderen ern stig in hun geestesontwikkeling geschaad, als gevolg van de slaapziekte. Men schrijft de ziekte toe aan de wer king van een bacil, die door den neus in (h hersens dringt. hi is aan u en uw huis verknocht.” „Omdat ik hem met geschenken over laid,” zeide zij droog „en omdat hij de góden vreest, wier lieveling gij t maar Neit-akrit is ion?, sommi gen noemen haar schoon.... en.. ,Is zij dan ZO9 schoon, deze gehe in- zinnige Neit-akrit die ik nooit gezien heb, maar die mijne verwante zal zijn wanneer gij mijn vrouw zijt Vertel ni' /van haar.” Ik vond, dat dit een verkeerde zet was van Hugh. Het is nooit geraden belangstelling te tooneu .’h een dame, in tegenwoordigheid van een andere et* het verwonderde mij niet de oogen van Koningin Maal-'iha van toorn te zien flitsen en, naar ik meende, ooi; van jaloerschen achterdocht. ,,Wat kan ik u vertellen., zeide zij onverschillig, „behalve, dat sommigen haai schoon genoemd hebben „Is zij jong?” „Zij is weinig meer dan e4n kind, inar gestalte is recht en hoekig zij heeft groote oog en. maar zij zijn niet donker en haar haar heeft een eigen aardige kleur. Wat kan ik u van haar v tellen.” ..Vertel hem, dal Neit-akrit schooner is dan een man, uit een vrouw gebo ren, zich denken kan,” zeide plotse ling een onaaivenime sarcastische s'em recht achter ons, „dat haar oogen bir.uw en geheimzinnig zijn als het licht van Isis, wanneer zij stil en een zaam opkomt in den nacht, dat haar inzake buitenlandsche aangelegenheden, waarover zy niet zorgvuldig geraadpleegd waren. Curzon geloofde, dat het niet ón mogelijk was, dat de dominions zouden wenschen, te dezer zake gehoord te wor den voor men tot een definitieve conclusie kwam. Er moest, zoo meende hij, derhalve heel wat t(Jd verloopen voor een verklaring kon worden afgelegd nopens de politiek der regeering. sierlijk gevormd hoofd droegen hun gladde, donkere huid glinsterde nu en di-n als oud, gesneden ivoor. Ik be ken. dat, temidden van deze pracht en oservloed, ik er juist aan dacht hoe heerlijk een goeie sigaar zou zijn, uen ik geheel onwillekeurig want k oefende mij langzamerhand een ge- chikt derde wiel aan den wagen te worden een paar woorden opving, ie Koningin Maal-kha half hoorba.tr oefluisterde „Zijt gij dan niet gelukkig met mij?’ Hugh fluisterde iets tot antwoord, dat ik niet verstond, mnar hetwelk 1 'aarblijkelijk niet geheel bevredigend was, want zij schudde het hoofd en zeide „Waarom wilt ge dan heengaan? Ik zou de góden wel willen smeeken de tijd te gebieden stil te staan en Osiris zijn’ dagelijksehe tochten aan het ge- v elf des hemels te staken. Ik verlang niet anders dan dat de eene dag den anderen in dezelfde liefelijke, onver anderlijke eentonigheid zou volgen.” ,.Het is noodzakelijk mijn volk te gaan bezoeken, liefste,” zeide Hugh, ,,en noodzakelijk dat ik mijn nederige hulde ga brengen aan Prinses Neit- akrit, die door mijn tegenwoordigheid san een troon beroofd is.” „Ja, dat weet ik. Dat heeft Ur-tasen verzonnen. Hij betreurt in zijn hart, dat hij de kroon van Kamt niet op het hoofd van Neit-akrit zal plaatsen. „Ik geloof, dat ge hem onrecht doet Lagerhuis over de Laiowin medegedeeld dat Maandag ge legenheid zal «yn over den bnel van Zriao- /»exï te spreken en is door Minister Gnur- cnilj de geallieerde schulpen en de Engel- sche Amerikaansciie schuldregeling bespro ken. \v ij wenschen met «enigerlei schik king tot wederzydsch voordeel te belemme ren, die getroiien wordt door twee bevrien de naties, met ons in den grooten oorlog geallieerd en geassocieerd, zeide de Minis ter. Wij beschouwen het evenwel ais essen tieel, dat tedere betaling, door onze ecitiui- .lonaars in Europa aan hun schuideischeis in de Vereenigde Staten gedaan, geiykty- dig vergezeld dient te gaan van evenredige betalingen aan Groot-Brittanmë. Wat de Engelsch-Amerikaansche schuld regeling betreft, Churchill meende, dat die regeling moest worden nagekomen. Zy ’vormde het uitgangspunt voor alle toekom stige besprekingen op het gebied der intci- gehllieerde schulden en was de essentieels grondslag voor de handhaving van den En gel sch-Amerikaanse hen wisselkoers, die de vitale factor is op het geheele terrein van de nationale en internationale financiën. in Treptow heeft hij noch tot de staking aangezet noch ueze afgeraden; hy heen siechte tot kalmte aangemaand; hy is toen ook in het stakingsconuié gegaan om de staking snel te beëindigen. Geld van het buitenland voor de staking heeft hij niet aangenomen, met de stakingskas heeft hy ook niete te maken gehad. Op een. vraag of hy betrokken was geweest bij de samen stelling van zekere vlugschriften, welke op ruiden tot een staatsgreep en tot algemee- ne staking, verklaarde Eibert, zich dit niet meer te kunnen herinneren. Em. Barth, die het eerst als getuige werd gehoord, verklaarde dat de leiders van de sociaal-democratische party eerst in het stakingscomité waren gekomen, toen de staking reeds lang aan den gang was. Hij had den indruk, dat zy dit op aandringen van de sociaal-democratische arbeiders had den gedaan en dat zy er slechts toe beslo ten hadden, teneinde te voorkomen, dat de staking zich zou uitbreiden. Getuige Wuschick, secretaris van een der afdeelingen van de sociaal-democratische party was op het tijdstip van tie staking werkzaam in een der munitiefabrieken. Met enkele sociaal-democratische kameraden be gaf hy zich naar het kantoor van het par tijbestuur, waar zij door Hermahn Muelle» werden ontvangen. Deze gaf hen den raad in de fabrieken moties aan te nemen, waar in het sociaal-democratisch partijbestuur weid uitgenoodigd zich in het stakingsco mité te laten vertegenwoordigen. De arbei ders vonden zulks echter onpractisch, waar op rechtstreeks onderhandeld wend met Ebert, Scheddemann, Mueller en Braun. Ebert verklaarde weinig voor de beweging van de arbeiders in de munitiefabrieken te voelen, Scheidemann en Braun stonden op hetzelfde standpunt, doch ten slotte beslo ten zy in het landsbelang vertegenwoordi gers in het stakingscomité te benoemen. De stakers zelf hadden in.tussch.en reeds twee maal geweigerd sociaal-democraten in het comité op te nemen. Na nieuwe onderhan- delingen besloot men zich echter niet lan ger tegen de benoeming van drie sociaal democraten te verzetten. Wuschick voegt hier nog aan toe, dat een aantal stakers onmiddellijk naar het le ger was gestuurd. De Spartakusbund maak te van de gelegenheid gebruik om de arbei ders aan te sporen in elk geval te weigeren oorlogsdienstcn te verrichten. De rechtbank besloot na een uitvoerige gedachtenwisseling 's middags naar Berlyn te gaan, teneinde den rykspresident aan een verhoor te onderwerpen. De sociaal-de mocratische afgevaardigde Dittmann, even eens gewezen volkscommissaris, zou <ie zit tingen te Berlyn als getuige bij wonen. unuMine Troonrede heen Lord Curzon behandelde de kwestie van het protocol van Genève en zeide het te be- twyielen of het onderzoek van het proto col wel zoo tijdig kan wonden voltooid dat het bespreken kan worden in de Maartver- gadering van den Volkenbond. Hy wees er op, dat hej protocol in vele opzichten heel wat venter ging ‘kwi het convenant. Terwijl convenant vrü „vioeibaar” en elastisch was in zijn be woordingen, had men in het protocol iets, dat veel meer star en scherp omlijnd en, nien zou kunnen zeggen, gevaarlijker was. Het stuk was gezonden aan de verschil lende betrokken cegeeringsdepartemeuten en de geheele zaak werd overwogen door de commissie voor de rijksvenlediging. In het protocol w^ren omvangrijke vraagstukken belichaamd, die de geheele toekomst van den wereldvrede raakten. Voor het oogenblik de quaestie van der. invloed er van op de betrekkingen met i rankrijk ter zijde latend, bleef er dan nog de quaestie van Amerika. Curzon was er niet heelemaal zeker van, dat het stand punt der nieuwe Ainerikaansche regeering veel zou verschillen van dat harer voor gangsters. Men moest ten aanzien van de ze zaak aan de openbare meening in Ame rika denken en Lachten om, bij wat er ook gedaan werd, zich <|e sympathie te verze keren van Ameiika voor ieder plan om den Volkenbond meer doeltreffend of het con venant bruikbaarder te maken. Afgezien van Frankrijk en Amerika wa» er dan nog de quaestie van de betrekkin gen met de staten, die geteekend hadden en de quaestie der Britsche dominions, die zeer gevoelig waren ten aanzien van iede" optreden der regeering van het moederland luiui is als tie strajen, waarmede Osi ris de hemelen overgiet, wanneer hij zei! ter ruste gegaan is. Vertel hem, dat haar lichaam lang en slank is als de sierlijke papyrus, die zach.kens zich beweegt op den wind en dat tiaar voe ten wit on doorschijnend zijn als do gepolijste slagtand van den jongen oli fant. Vertel hem, dat haar stem zoe ter is dan het gezang der vogelen of het koor der godinnen om den troon van Ra, en dal haar wangen de tinten der lotusbloemen, beschamen. Wanneer ■d; dit a.les en meer beschreven hebt, aan hem, die de lieveling der góden is. vertel dan, dat, hoewel zijn ziel .•edits reeks van de voet van den troon ken Ra is neergedaald, en zijn hart oor de hand van Osiris zelf gevormd werd, hij geen enkele sprank leven in het hart en de ziel der schoone Neit- akrit kan doen ontvlammen, maar dat i ij de zijne gewond en ten doode toe «oud door de ivoor witte voeten der allerverrukkelijkste dochter van dit setoone land van Kamt vertreden zal ion, terw jl zel’s de apen in de hoo rnen van haar paleis zijn verloren man nclijkheid en de knagende pijn in zijn hart bespotten.” Wij hadden ons omgewend naar het deel der kamer, waar de Pharaoh stond aan ie leren kant door twee van zijn geschoren doktoren gesteund, zijn bleek eelaai, door lijden uit eteerd, zag er onheilspellend uit onder de reusachti ge dubbele, gouden, met juweelen be- Mist te Londen. landen en voorsteden waren gisteren in een buitengewoon zwaren mist gehuld, die des avonds te voren reeds ia komen opzet ten en het verkeer zoowel op de wegen als op de sporen z(?er bemoeilykt. Overal bran den de lantarens. Bij de Cenotaaf en bij vete kruispunten van straten worden zoek lichten gebruikt. Terwyl in den loop van den dag reeds 1300 autobussen uit het verkeer werden ge nomen, was het noodzakelyk dit verkeer te gen den avond geheel te staken. In verband hiermede moesten b(j de „underground” vele extra-treinen worden ingelegd. De politie waarschuwde tegen de *4f- „linkman", dat zijn personen, die ap kruis punten hun dieneten aan de voetgangers aanbieden. Deze personen vormen een g«- oi’ganiseerde bende en maken er hun werk van de voorbijgangers te berooven. Om dit gevaar tegen te gaan, wenden honderden politieagenten beschikbaar ganteld om den voetgangers bij het oversteken van kruis punten behulpzaam te zijn. De stad ia den goheelen dag volop verlicht Gebruikmakend van de allee bedekkende mist hebben, zooaLs te verwachten waa, op verscheidene plaat oen gauwdieven hun slag geslagen. Zoo werd uit een magazijn in het westen van Londen voor een bedrag van 1000 aan juweelen en bontwerk gestolen. De wol beurs moest vanmidag worden ge sloten, 'omdat de koopers niet in staat wa ren (te wol te keuren. Zelfs in het parle ment was de mist mertebaar en het was onmogelijk van de perstribune af de ge zichten van de leden te onderscheiden. De Daily News geeft den toestand als volgt W(*fr: „Neem honderd pond zwarte peper en mosterdpoeder; zoek verder een die de goedkoopste tabak Bijzondere aandacht heeft op het oogen blik het proces tegen de Mitteldeutsche Zei- tung wegens beleediging van president Ebert. Hét betreft de oude, telkens weer naar voren gebrachte beschuldiging, dat Ebert in Januari '18 debet zou zijn geweest aan <le staking der munitiearbeiders. De beklaagde Rothardt, de nationalisti sche redacteur van het blad, die verschil lende vonnissen heeft, o.a. wegens persde licten en verboden handel in goud, verklaar de, dat de afgevaardigde Gansser reeds vroeger den rykspresident had beschuldigd van hoogverraad; een begonnen vervolging was toen door toedoen van den rykspresi dent gestaakt. Dit moest een pijnlijken in druk maken en daarom had hij het geïncri mineerde artikel van Gansser in zijn bla/i c-pgenomen, ten einde zoodoende de zaak te forceeren. Toen hy dit deed was hy nog niet ten volle overtuigd van de juistheid van de beschuldiging: deze overtuiging had hjj echter sindsdien gekregen. Op de vraag van den president of hy Je uitdrukking „Fritae Ebert" geen krenking vond van den rijkspresident, antwoordde hij ontkennend men sprak toch ook zaak van den „alten Fritzen”. Daarop werd het rapport voorgelezen van de commissie, die rijkspresident Ebert ver hoord had. Daarin verklaart deze, dat hy van het begin tot het einde van den oor log zich gesteld had op het standpunt van de landsverdediging; steeds heeft hy zich verzet tegen elke rtaking in de oorlt gsin- lustrie. De staking van de munitiearbei Iers in 1918 is zonder toestemming en overleg met het soc.-dem. partijbestuur uitgebroken en heeft dit verrast. Ebert heeft zich daar op met andere partij vrienden beijver! de staking by te leggen, hetgeen ook na een week gelukt is. Bij de groote vergadering I ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omgtreken (behoorende tot den bozorgkrinf): 1—5 regels ƒ1.30, élke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring 1—5 regels ƒ1.55, ejlte regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 lyslag op den pry». Liefdadigheids-advertentièn de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGiiNi 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezom en medcdeelingen bij contract tot «eer gereducaer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Opgezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, J -xx“ J“ aan het De mogendheden, die het Boxer-pro- tocol teekenden, met name Groot-Brittan- nië, Amerika, België, Frankrijk. Italië, Ja pan, Portugal en Nederland, hebben dbor den Nederlandschen gezant op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken in Pe king een nota doen overhandigen, waarin zij de voorloopige regeering de facto er kennen. Zulks geschiedt echter op de uit drukkelijke voorwaarde, dat deze voorloo pige regeering is geconstitueerd met sa menwerking der natie, en met 'tdoel de staatszaken waar te nemen in afwachting van de vorming eener formeels regeering, welke alle provincies en partyen vertegen woordigt en dat zy alle verdragsbepalingen nakomt, waarby de rechten der buitenlan ders worden gewaarborgd. Deze bepalingen zijn vervat in de internationale overeen komsten, welke de vroegere Mantsjoe-re- geering gesloten heeft, en daarin kan geen wijziging worden gebracht dan na weder zijdsch goedvinden der contracteeronde partyen. Ten slotte verklaart de nota, dat de mo gendheden onder bovengemelde mitsen ge negen zjjn, de fact.» betrekkingen met voorloopige regeering aan te gaan, spoedig mogelijk over te gaan tot de vulling van hetgeen te Washington omtrent China is overeengekomen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. j545. De rogeeriagscrisis in Duitschlana. Het proces wegens beleediging van President Ebert. De quaestie der intergeallieerde schulden. Curzon over het protocol van Geneve. De mogendheden en de voorloopige regeering in Uhina. Het rykfikabinet is gisterenmiddag in Berlijn bijeengekomen, teneinde de conse quenties uit de uitslagen der ryksdagver- kiezingen te trekken. Van het resultaat van deze besprekingen is natuurlijk nog niets bekend geworden, en het heeft geen zin thans in te gaan op de vele geruchten, die op het ©ogenblik in Duitechland de ronde doen in parlementaire kringen. Onder an deren mompelt men reeds van een kabinet- Stresemann in het rijk en een kabinet-Hergt in Pruisen. De „Alg. Pari. Korr." weet te melden, dat dr. Stresetnann in het rijkska- binet zou voorstellen, dat de rijksregeering op 3 Januari, dus even voor het bijeenko men van den nieuwen rijksdag, zal aftreden- Hoe dit zij, in ieder geval verwacht men ook in democratische kringen, dat het ka- binet-Marx, zoo al niet heden, dan toch binnen enkele dagen zal aftreden. 50 ant met heele bon. ent met heele bon. üit met halve bon. •nt met heele bon. mt met heele bon. ;e cadeaulijst. BBtW«0 18.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1