ns EN ilinziji. I.S IING skende totaal wing. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN *o. 15720 •4» Jaargang Vrijdag 12 December 1924 iUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen taf ;rvan ge- icht is en iheid, die 1.50 2.25 0.75 1.10 1.75 2.75 1.75 3.75 1.95 2.10 0.50 1.75 0.50 1.25 0.75 vel willend BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK )UOERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK. SCHOONHÖVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. DE LIEVELING DER GODEN. W n Minister Churchill’s eisch tot automati- FEUILLETCe. cunen, ima ue «ete, peraaroentacntige nuia „muien je uiagnwe juist is, vin duistere onderzocht, die bedekt was met pui»- dan dat deze ongelukkige man rer- (Wordt verviüqd). i i zijn Ver- Al gaat het noodlot iemand dikwijls voorbij, eenmaal vindt het hem toch. Seneca. Do kabinetscrisis in Ouitsohland. Het proces wegens smaadschrift tegen Ebert. De ontruiming van de ,,maar” Mark. Wij .1 van dezen armen gen oogen aanzien, fiOllDSCHE COIRA W. Keulsche zóne. De regeling der Int. Geall. schulden met de Ver. Staten. Een beroep op het Haagsche Hof. Trotsky in ongenade. Het Duitsche Kabinet zal thans, zoo is bepaald in een onderhoud dat Dr. Marx met president Ebert heeft gehad, de volgende week ontslag nemen. Voordat het kabinet evenwel officieel zijn ontslag zal aanbie den, zullen de fracties Maandag gelegen heid hebben, de nieuwe regeeringisvorm te bespreken, te voren zal Dr. Marx de leiders der coalitie-partyen (centrum, democraten en Duitsche Volkspartij), Duitsch-nationa- len en de leiders der sociaal-democratische partij ontvangen, en met hen confereeren. (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSEL INK—VAN ROSSUM. 45 - ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoor «nde tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie© in het Zaterdagnummer 20 Lu dag op den pifje. Liefdadigheide-advertentien de helft van den prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot aeer geroduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekemd naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ten en vleuken, de oogen door donker blfiiwe kringen omgeven, de ingezon ken slapen en ingevallen neusgaten en hoewel ik er geen aanspraak op maak groote ervaring te hebben in de me dische praktijk, toch ben ik een MD. van Londen en had eenig verdienste lijk werk in St. Mary verricht, en het duurde niet lang om tot de conclusie te komen, welke ziekte het leven van den jeugdigen vorst ondermijnde. „Ik 2ou zeggen, dat hij in een ver gt, vorderden stadium van diabete* ver keert, hoewel ix er natuurlijk niet ze ker van kan zijn, voordat ik hem gron dig onderzocht heb. Indien mijn gis singen juist zijn, dan hebben die kale zotten hun uiterste best gedaan hem in het korist mogelijk tijdsverloop te dooden.” En ik wees op het fijne wit tebrood, de vruchten en het zoete ge- op een blad onder het bereik zieke stond.” Trouwens, ge- ik, dal het ons moeilijk zou zijn In het Britsche Lagerhuis heeft giste ren Minister Baldwin in antwoord op een vraag of de regeering de quaestie had over wogen van de ontruiming der eerste zone van het bezette Duitsche gebied na ver loop van vyf jaar, gelijk bepaald in het verdrag van Versailles, geantwoord, dat de quaestie zorgvuldig werd overwogen. Men zal beseffen dat de beslissing afhan kelijk is van overeenstemming der ge allieerden inzake de feiteljjke quaestie in welke mate Duitschland de voonwaarden zou zijn nagekomen, bjj het verdrag van Versailles voorgeschreMen, als dienende vooraf te gaan aan de ontruiming. iuaaiMódot ftci) gelaat va» ivonmgin Kaat-kha in het oog. Het was doods bleek, en in haar groote oogen, die op de roerlooize gedaante van haar zoon rustten, was een blik van bitteren haat, vermengd met een vurige en bit tere hoop, die mij bijna deed rillen. Voorzichtig brachten wij den be zwijmde naar zijn eigen vertrekken, en Hugh beval de doktoren en bedien den op gebiedenden loon het vertrek te verlaten. Zij waren veel te ver schrikt om hem niet te gehoorzamen en tezamen begonnen wij den grooten Pharaoh te ontkleeden en hem op zijn rustbed te leggen. ,,Ik geloof, dat je nu of nooit kans hebt, Mark, den armen man te onder zoeken en te zien, waaraan hij eigen lijk lijdt,” zeide Hugh, toen wij het bloedlooze, uitgeteerde lichaam op het prachtige rustbed gelegen hadden en het bleeke hoofd op de rose zijden kussens deden rusten, die het gelaat nog spookachliger en bleeker deden schijnen dan te voren.” Indien die twee kaal geschoren idi oten in het geel een staaltje zijn der medische faculteit in dit hoogverlichte land moet ik voor mij bidden voor el ke ziekte bewaard te blijven, waarin ik mij zelve niet zou kunnen helpen,” zeide ik, terwijl ik allereerst trachtte hem de opwekkende middelen toe te dienen, die ik altijd bij mij droeg. Ik luid de gele, perkaroentachtige huid w, bak, dat van den i«.of r. op zijn medische omgeving invloed te cefenen.” „Denk je, dat je hem kunt redden?” vroeg Hugh ernstig „Redden Neen Alleen misschien lui haastig voortwoekeren der ziekte tegengaan. Ik kan niet direct zeggen, hoe ver hij heen is, en natuurlijk kan ik mij niet in het geval mengen zon der de doktoren te raadplegen, die er mee belast zijn.” „Indien je diagnose juist is, vindt sche vermindering van.de betalingen aan Amerika naar gelang van de betaling van de schulden door de andere schuldenaars vindt bij alle partijen instemming. Snow den nam als kanselier van de Schatkist hetzelfde standpunt in. De Arbeiderspartij heeft alleen bezwaar tegen Churchill”» in stemming met de nota van Balfour. Zy vreest n.l. dat als de geallieerden -een som terugbetalen, even groot als Engeland aan Amerika schuldig is, n.1. 900 millioen pond sterling, er nog altijd 1'100 millioen pond schuld, die aan Engeland overbluft, over het hoofd zou worden gezien. Het schrap pen van meer dan de helft van de Britsche vorderingen komt de Arbeiderspartij te drastisch voor. Deze quaestie, zoo meent men, dient vóór de financieele conferentie te Barys te worden opgelost. In ieder ge val zal Ohurchill te Parijs alle drie de par tijen achter zich hebben. In Londen heerscht verder, naar ver luidt, de meening dat in de eerstvolgende weken het Haagsche Hof van Arbitrage in internationale aangelegenheden zeer op den voorgrond zal treden. Het is bekend, dat de Italiaansche regeering dit Hof hooger stelt dan het nieuwe gerechtshof van den Volkenbond en dat ook de regeering der Ver. Staten zich herhaaldelijk op hetzelfde standpunt heeft geplaatst. Dit geschiedde vermoedelijk in hoofdzaak omdat zij in het nieuwe Hof van den Volkenbond een recht bank met eenigszins partijdige karakter trekken meenden te zien. Thans schijnt men ook in Engelsche kringen het oude Haagsche Hof meer naar voren te willen brengen, en dit voornamelijk in verband met het vraagstuk der geallieerde schuld regelingen. Het schijnt, dat Engeland zoo zeer overtuigd is van zijn goed recht om niet te willen goedvinden dat Frankrijk op eenigerlei wijze aan Amerika een priori teit verleent, dat Londen juist het door Amerika steeds voorop geschoven Hof de beslissing in deze zaak wil opdragen. Ame rika zou moeilijk de autoriteit van het oude, ook door de Ver. Staten erkende Hof kunnen ontkennen, en zou zich zoodoende moeten neerleggen bij een beslissing, die naar het oordeel van de rechtsgeleerde raadslieden der Britsche regeering niet an ders dan gunstig voor het Engelsche stand punt kan uitvallen. De Engelsche juridische adviseurs van meening, dat het verdrag van sailles ten opzichte van alle schuldrege lingen, dus bok ten opzichte van den Ame- rikaanschen eisch tot vergoeding van kos ten voor het bezettingsleger in Coblenz, den voorrang heeft boven afzonderlijke overeenkomsten. Men ontkent hier geens zins, dat Amerika recht heeft op terugbe taling, doch betwist, dat dit recht gelijke tred zou houden met de schadevergoeding krachtens het verdrag van Versailles. Het bericht dat Trotsky in een milder klimaat genezing zal zoeken voor zijn ziekte, wat gelijk staat met ,4n ongenade kt erd behandeld wordt, ol niet „Ja, dat vind ik zeer zeker.” „Zeer goed I Dan moot jij van dit oogenblü af hem behandelen, en die kaalhoofdige negers moeten doen wat jij hun zegt.” „Maar „Daar is geen „in willen den doodstrijd slakke» niet mei o£ __w als jou bekwaamheid zijn lijden kan verlichten, ik stel jou aan als de bui tengewone geneesheer van mijn toe- kumstigen zoon dit zal de eerste daad van mijn autocratisch bewind zijn.” „Stil I” waarschuwde ik hem, „hij beweegt zich." Ik fluisterde Hugh haastig in heen te gaan, want ik was bang, dat bet gezicht van hem den patient zou be- nadeelen. „Stuur zijn eigen bedienden binnen, m’n jongen zij kunnen hem voor het oogenblik verplegen, totdat wij beslo ten hebben, wat het beste is om te doen.” Schuifelend en nederig gehaarzaam- den de beide in het geel gekleede per sonages Hugh's bevelen om hun door luchtige» patient te verzorgen. De Pa- raoh keerde langzaam tot bewustzijn terug en ik vond hel v lorzichtig hem alleen te laten met gezichten, die hem Ixkend en hem meer welkom waren dan het mijne. kow, Kaïnenew ea. beleedigt en over de fouten v*n de leden van het Centrele Co mité der communistische partij tijdens den staatsgreep spreekt.’’ Deze fouten zijn al gemeen bekend on daaraan kunnen Kame- new e.s. ze niet ontkennen; z(j erkennen ze dan ook ootmoedig, maar voegen er b(j. dat de verschillen van meening tusschen hen en den „grooten leider" (d.w.«. Lenin) niet zoo groot waren als Troteky liet doel voorkomen. I>at nb i» onwaar. In tien zo mer van 1917, dus vóór den bolsjewisti- schen staatsgreep, lag het Centrale Co mité van de partij voortdurend overhoop met den party leider Ixjnin. Kamenew, 'IA- novieff, Stalin enz. waren tegen alle plan nen van Lenin, zij waren zelfs togen de October-revolutie, die zoouIb bekend de macht aan de bolsjewiki gaf. Ismin heeft de revolutie op eigen gezag en verantwoor delijkheid ontketend en de hoeren uit het Centrale „Comité hebben «ie overwinning „erkend” toen de macht in «Ie handen van Lenin en Trotsky, zijn toenmaligen adju dant, watt. Deze rol van Trotsky tulens de Octo ber-revolutie is in Rusland algemeen be kend en zijn tegenstanders kunnen alleen inainueeren om de beteekenis van den te genstander te verkleinen. Stalin geeft wel toe, dat Trotsky „tulens de revolutie «Up per heeft gevochten”, maar hij heeft daar bij eenvoudig zijn plicht gedaan tegenover de partij. et is natuHurlijk niet doenlijk alle be schuldigingen te herhalen die tergen Trotsky worden ingebracht, en Trotsky zelf is blijkbaar ook niet bij machte er op te antwoordetn. Utt het bericht Van zijn vertrek kan men opmaken «lat h(j opnieuw heeft moeten bukken voor zijn tegenstan ders. Bolsjewistische pers deze ontelbare en i Het proces van Hjkspresident Ebert te gen de „Deutschvölkische Mitteldeutsche Ztg.” werd gisteren voortgezet met de voorlezing van de verklaring, gisteren door rijkspresident Ebert in zijn paleis te Ber lijn afgelegd. Nadat de getuige Syrib her haald had, dat Ebert in een in Januari 1918 gehuden vergadering van stakende metaal arbeiders in Treptow zou hebben gezegd: „Alleen staking kan den oorlog verkor ten. Wie opgeroepen wordt om dienst aan het front' te doen, moet dienst weigeren", legde Ebert een uitvoerige verklaring af, waarin hij pertinent ontkende, zich aldus te hebben uitgelaten. Hij is nooit van mee- ning geweest, dat staking den oorlog zou kunnen verkorten. Evenmin heeft hij ooit tot dienstweigering aangespoord. Een der- gelijke uitlating zou trouwens in flagran- ten strijd zijn geweest met zijn geheele houding gedurende den. oorlog. Met zekerheid weet Ebert zich te her inneren, dat het bestuur der soc.-dem. par ty juist ten tijde der staking in Januari uitvoerig de houding heeft besproken, die de stakers moesten aannemen als ze voor den militairen dienst te velde werden op geroepen. Eenparig wae het partijbestuur van oordeel geweest, dat aan een dergelijk bevel gehoor dient te worden gegeven. Ebert bevestigde dat in 1917 twee van zyn zonen waren gesneuveld en dat de der de, die reeds ernstig gewond was geweest en daarom was vrijgesteld van den front dienst, zich met toestemming van zijn va der in 1918 weer vrijwillig had aangemeld en tot het eind van den oorlog in Italië had meegevochten. Nadat het proces-verbaal was voorgele zen en nog eenige getuigen waren ge hoord, die allen voor den rijkspresident gunstige verklaringen aflegden, werd een brief voorgelezen van den bekenden Ri chard Müller, bijgenaamd „Leichenmüller" die by de metaalbewerkersstaking in 1918 een leidende rol heeft gespeeld. De verdediger van den beklaagde redac teur verzocht, na de voorlezing van dezen brief, Richard Müller als getuige te doen dagvaarden, waartoe de rechtbank ondanks de tegenkanting van Eberts advocaat be sloot. Draadloos bereikt ons zoo juist het be richt dat een voorloopig rapport van de Intergeallieerde commissie in Duitschland is verschenen. Dit rapport is evenwel niet het definitieve document dat «le volgende week in den Raad van Ambassadeurs zal worden besproken. Volgens inlichtingen welke de Matin heeft ontvangen, staat het vast dat de Raad van Ambassadeurs zaj moeten con- stateeren dat het Duitsche Rijk de mili taire bepalingen van het Verdrag van Ver sailles niet heeft nageleefd en dat er tot nader order geen wijziging in de bezetting van het Rijnland zal kunnen plaats hebben. De Daily Mail weet met betrekking tot de mislukkingen van de militaire controle in Duitschiland een aantal voorbeelden te noemen van arsenalen in geheel Duitoch- land waar munitievoorraden gevonden wer den, welke de toegestane hoeveelheden ver overschrijden. Krwpp verklaarde, zoo zegt het blad, dat er geen oorlogsmateriaal is gemaakt in 1922, doch bewezen kan worden «lat tus- schen Februari en Aug. 1924 22.600 ge- weerloopen zijn vervaardigd. Ontlanks de tegenwerking stelde de Commissie vast dat de wapendirecteur van de Rijksweer, de werkelijke opperbevelhebber is. De Duit- sche regeering zou aan «ie controle-com missie hebben meegedeeld dat z|j niet voor nemens is, wijziging in deze toestand te brengen. De ernstige toestand die tenge volge van deze ontdekkingen door de ge allieerde officieren is ontstaan, zal de vol gende week in een zitting van den Raad van Ambassadeurs te Parijs besproken worden. Gij wenscht mijn kroon, gij ziel van hhefren?” schreeuwde de ongelukki ge nu, terwijl hij van het hoofd tot de voeten begon te beven en trachtte op Hugh toe te loopen. „Gij wenscht de koningin te huwen en op den troon van Kamt te zitten Ik zeg u, dat voordat dlie tijd komt, gij roet uw blee- ke hoofd in de doodsvallei zult liggen en bidden, dat Uw heiligschennende voet nooit het voetstuk van Ra had durven betreden, omdat Uw tegen woordigheid haar van een troon be roofde 1 Hier I neem gij ntijn kroon 1 Mijn hoofd heeft lang genoeg pijn ge daan door het gewicht ervjin. Neem wm, zeg ik en moge elke juweel die zij bevat, in Uw vleesch branden en uw martelaarschap dubbel verschrikke lijk maken om te dragen, daar bet BUITENLANB8CH NIEUWS. BNGKLAND. De mist. Gistermiddag was de mist enkele o«,gentilikken iets opgetrokken maar onmiddellijk daarop kwam de zwarte mist weer opzeKen on tegen den avond uerd bet nog erger dan eergisteren. 1 e extra-kosten der straatverlichting bedragen te Londen 1* 20.000 per uur. Het aantal treinen naar de voorsteden is met ongeveer 40 verminderd. De ze treinen vertrekken nog slechts op ongeregelde tijden. Tailooze automobi listen moeten den nacht in de open luchl doorbrengen, daar het hun on mogelijk was verder te rijden. Het aantal gevallen waarbij mensdien wer den gewond is legio. Twee voetgan gers werden gedood door een trein, uien zij niet hadden zien aankomen. Bij etsi botsing tuswhen een autobus en een Iran» werden drie passagiers gewond. De scholen worden reed» vroeg in den middag gesloten. Aan het publiek ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. van U, aie ue Lieveling der góden zijl, den verafschuwden en verfoeiden overweldiger van den troon van Neil- akrit zal maken.” Hij had met bevende handen de mas sieve gouden kroon van hel hoofd ge rikt, en met een laatsteii kreet van vertoeing en vervloeking smeet lüj baar aan de voeten van Hugh Tanker- ville, waar zij met luid geraas neer viel, terwijl enkele der robijnen uit hun zetting losgeraakt door de kracht van den schok, als schitterende bloed droppen over den vloer rolden. Maar de inspanning was te veel ge weest voor het zwakke lichaam de doktoren, volkomen verlamd door de woede van hun patient, ^schenen niet in staat hem te steunen, want met een wilden kreet viel de machtige Pharaoh voorover op zijn aangezicht voor den man, wien hij zijn vervloeking toege slingerd had. Hugh was opgesprongen, gelukkig juist in tijd» om den va<l van den on gelukkige» man te breken en zijn krach tige borst ontving den grootste» schok van he< willooze lichaam. Toen, alsof de groote Pharaoh zoo licht als een veer geweest was, lichtte hij hem van den grond, en mij een wenk gevend, droeg hij hem door de zaal in zijn armen, terwijl hij de verbaasde dok toren en fakkeldragers beval hem den weg te wijzen. Terwijl ik hem volgde mi tradhtte het lichaam te steunen, keek ik om en kreeg bij het - gevallen", wordt door de bladen besproken en allen zijn het er over eens dat Kaïnenew, Stalin en Zinovieff, «ie overwin naars van Trotsky, hun overwinning uit buiten en al het mogeiyke «toen om hun tegenstander belachelijk te maken in de oogen van zyn partijgangers. Zy beginnen hun beschuldiging met het aanhalen van het algemeen bekende feit, dat Trotsky voor de revolutie een mensje wiek is geweest, hiermede bedoelende een Russisch sociaal democraat. Dit is inder daad waar en er is zelfs een tijd geweest «lat Trotsky een verbitterden stryd tegen Lenin en de zynen heeft gevoerd, maar Le nin heeft hem deze „misdaad" vergeven en heeft herhaaldelyk er op gewezen, dat het bespottelyk ia nu nog oude koeien uit de sloot te halen. Voor Kamenew c.s. is dit evenwel ntMxlig, omdat het voortdurend her inneren aan het verleden van Trotsky in hun kraam te pas komt. Trotsky, zeggen zij, is in wezen dezelfde mensjewiek ge bleven als hy vroeger is geweest. Zyn leer, het „tnotskieme”, is niets anders «tan een gewijzigde voAn van het mensjewisme. Trotsky, zeggen zyn tegenstanders, was vanaf het moment dat het mena je wisme ont staan is ('1903) tot zijn volkomen ineen storting (1917) de propagandist van het mensjewisme onder de arbeiders. Kamenew steunt in de stelling «kor ontelbare citaten uit ar tikelen van Lenin en in Rusland wordt nu iedere uitlating van Lenin als onfeil baar beschouwd, als een soort van Commu nistisch evangelie. In 1903. toen Trotsky zich bij de tegenstanders van Lenin voeg de, heeft Ij«BSvin zich op niet vleiende wijze over Trotsky uitgelaten, hetgeen volkomen begryipeiyk is, vooral als men in aanmer king neemt, dat de revolutionairen in hun discussies elkaar soms op allesbehalve rid derlijke wyze aanvielen. In 1905 tijdens de eerste Russische revolutie, werden de ver- houxlingen tuwstüien Lenin en den woord voerder der mensjewiki, Trotsky, steeds vyanderlijker, hetgeen tengev«>lge had, dat de uitlatingen van Ionita over Trotsky in de revolutionaire pers steeds feller werden. Tijdens de tweede revolutie poogde Trots ky de eenheid der sociaal-democratische party te herstellen, hetg«»en ook door Le nin ten zeerste werd afgekeurd. Later kwam echter een verzoening tusschen Le nin en Trotsky en zij werden de twee er kende leiders van het Cranmunisme, maar hiervan maken Kamenew c.s. natuurlijk geen gewag. Wel wyzen zij er op, dat Trotsky ook later zyn mensjewistischen aard her haal «lel ijk toonde en dat hij in vele vraagstukken (betreffende den vre«le van Brest-Litowsk, de politiek tegenover de vakvereenigingen, in de quaestie van den Gosplan en?..) de tegenstander van Lenin is geweest. Waarom worden dan deze oude koeien opnieuw uit de sloot gehaald? Op deze vraag antwoorden de leiders: omdat Trotsky in zyn nieuw boek „Zinovieff, Ry-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1