Handschoenen VISITEKAARTEN Huisvrouwen. Leest dit De Hollandsche Huisvrouw" Goedkoopste Geïllustreerde Weekblad van en voor de Huisvrouw. C. L tAtalzinp CEREBOS ZOUT DG GOUDSOIË FltUITIIAIVDEL Columbia platen A.vanMAAREN, 19 GOUPSCHE COURANT - ZATERDAG 20 üfec. 1924 - TWEEDE BLAD Opruiming. Electrische Rijwielïantaarns Rijwielhandel „Struisvogel", Fa. P. COHN Wijnhandel A. BRINKMAN ZOON - GOUDA. Extra diensten Gouda IJsselstein J. L. van Eijk, Kerst- en Nieuwjaarsaanbieding OPRUIMING Groote sorteering 'i V Vraag Uw winkelier toch om U te laten zien de practische gepatenteerde zoutvuller waardoor men het zout direct van uit het busje in het zoutvaatje stort. heeft iedereen noodig voor 1 Jan. a.s. Met ingang van 1 Januari a.s. zal het bekende halfmaandeljjksch, reeds 10 jaar bestaande tijdschrift dank zij de groote belangstelling, die het bij veie duizenden in Nederland en Indië ondervindt, wekelijks gaan verschijnen. In verband hiermede is de redactie belangrijk uitgebreid met de beste medewerksters en mede werkers uit de practijk, die er zijn. Buiten de gewone rubrieken zullen voortaan regelmatig bijdragen verschijnen over alles wat de vrouw kan interesseeren: haar huis en de inrichting daarvan, hoe het gezellig te maken, wat de gezondheid kan bevorderen, den tuin en de verzorging der bloemen, over kleeding in huis en daarbuiten, handwerken en leuke dingen maken, aardige snuisterijen, waar mogelijk door illustraties verduidelijkt; verder over de opvoeding in huis, en daarbij ook interessante novellen en een pracht-roman, die alle lezeressen en lezers zal boeien. De HOLLANDSCHE HUISVROUW zal door deze uitbreiding, die nagenoeg geen meerdere kosten van de abonné's vraagt, zijn het Ondergeteekende wenscht zich te abon- neeren op het Weekblad DE HOLLANDSCHE HUISVROUW ad ƒ1.25 franco per post bij vooruit betaling. Gratis proefno, van „De Hollandsche Huisvrouw". Naam en Adres: Lezers van deze courant, die de HOLLANDSCHE HUISVROUW nog niet kennen, vraag een proefno. aan. Ge zult ongetwijfeld dit Weekblad voor ƒ1.25 per kwartaal willen bezitten. Zend daartoe nevensstaand biljet ingevuld toe aan de Uitgevers MARKT 31. Uit ons Parlement. V T. f 13 75 BOSCHf 13,50 BULLIf .7,25 "'fi MET INBEGRIP VAN MONTAGE. Lange Tiendeweg 24, Tel. No. 326. LANOE TIENDEWEG 27 - TELEF 313 - GOUDA BLAUWE DRUIVEN. SINAASAPPELEN. CITROENEN. BANANEN. DOFFE KASTANJES. heeft in vtxiraad: TAFELPEREN. TAFELAPPELEN. NIEUWE VIJÜBN. DOOSJES TUNISDADELS. DIVERSE SOORTEN NOTEN. 995 30 BLIKGROENTEN (mefk sleutels) 'tegen scherp concurreere-nde prijzen op HEIDE KERSTDAGEN en NIEUWJAARSDAG. Vertrek uit GOUDA: 11.30 v.m. en 4 en 8 uur n.m. DE ONDERNEMERS. loopen geruischloos. Ontvangen de bekende KERST NUMMERS en laatste nieuws. Agent voor Gouda en Omatreken. Muziekhandel, GEUZESTRAAT 52 - GOUDA. 3445 15 ROODE en WITTE PORT vanaf 75 cent per fkwi, SAMOS tgQ BLGEDWIJN 80 BOERENJONGENS 125 ,"w BOERENMEISJES 125 "P° ADVOCAAT 200 u.fl, Elke kooper van 6 fl. wijn ontvangt een Z, pot Boerenjongens cadeau. Geopend Maandag en Woensdag 24, 29 en 31 Dec. van 9—10 u. 's avonds Vraagt gratis prijscourant. NAAIERSTRAAT 19. TELEF. «49. 3449 S0 PRACHT COLLECTIE EXTRA LAOE PI*1|ZEN. Westhaven 66. ao markt 18-19 Groote verscheidenheid van letter en uitvoering. DRUKKERIJ A. BRINKMAN ZOON, MARKT 31 - TELEFOON 82. *j 17 p|j< S flk*1 U- ip* (Duidelyk t.r.p.) ier heeft de Tariefwet van de warmste veidedigers van de wet was de heer Blomjous, di« zelfs vond dat de wet niet ver genoeg ging, hy had Wel 40 millioen meer uit het tarief willen halen, W«t de beswaren van ambtenaren en loontrekikemlen in overheidsdienst betrof, de heer Blomjous wees er op, dat deze ta riefsherziening geld in het laad je bracht dientengevolge verdere salarisverlaging onnoodig maakte, terwyl bvendien de op brengst der belastingen door den te ver wachten opbloei van het bedrijfsleven zou stijgen. De Minister voegde daaraan nog toe, meer bymonder naar aanleiding van de landbouw-bezwaren, door den heer Wes- tenlijk geopperd, dat Denemarken, een land met sterke kpscherming, een groote export van landbouwproducten heeft, dat Zwitser land, eveneens een land met protectie, zijn kaas op voordeeliger voorwaarden in Span je en Duitschland kan invoeren dan wy en gemheid zal leiden tot vermindering van de kosten van werkloozensteun. Hy meende dan ook, evenals de bekende reclame van Hrennimkmeyer, te kunnen dfegen: C. en A. (d. w. z. Golyn en AalberJI, die dit ont werp hadden ingediend en naast elkaar aan de regeeringstafel zaten) zyn toch voordee liger. Men had dit ontwerp protectionistisch genoemd, omdat tariefsverhooging toch een beschermende nevenwerking had. Ik ont ken dat nevenverschijnsel niet, zeide de Mi nister, maar aanvaard hpt dankbaar! Op de vraag, of nu nog meerdere stappen zou den volgen in beschermende richting, ant woordde de Minister met de wedervraag of men zou. meenen dat er nooit omstan digheden zich zouden kunnen voordoen, waarin de Kegeering byaondeie maatrege len zou moeten nemen. Maar dit ontwerp bracht geen wijziging in onze handelspoli- De minister van marine heeft van de Tweede Kamer zijn aangevraagde nieuwe twee torpedojagers gekregen; het amende ment-B rautig-am c.s. om de gelden voor den eersten termijn van dien bouw dezer ja gers 1.200.000) niet toe te staan, is ver worpen met 58 tegen 27 stemimen, die van de sociaal- en vrijzinnig-democraten, de communisten en de plattelanders. Met 58 tegen 26 stemmen (dezelfden minus den Plabtelandersbond) is de marinebegrooting aangenomen. Minder i nooit van Swaay; menit-Oud om den hooft aies-chef, ter staat niet te bevorderen tot referendaris aangenomen en by de besprekingen over de verschillende havenverbeteringen moeet de Minister telkens antwoorden „geen geld" Het glanspunt van den avond was wel de interpellatie van den heer van der Voort van Zijp (A.-R.) over de havenwerken te Vlissingen. De interpeltant constateerde dat thans krachtens een beschikking van het Kabinet het werk tot eenvoudiger pro porties zou worden teruggebracht; de leng te van de kaaimuur zal kleiner worden en aan de Oostayde zullen een paar steigers worden aangebracht. Maar het ware beter geweest, indien de Kamer dit twee jaar geleden had geweten. Thans was de Ka mer de interpellant zeide het zoo wel niet, maar dit was toch de strekking van zyin betoog door den Minister in de luren De Minister antwoordde, dat de voor stelling door den heer Van der Voort van Zyp van den loop van zaken gegeven, ten eenenmale onjuist was. De bedoeling van de wet, waarbij besloten was tot den be doelden havenaanleg, was geenszins van Vlissingen een groote havenplaats te ma ken, maar alleen on een ligplaats te ma ken voor de booten van de Zeeland, den veerdienst naar Breakerts, en de Maat schappij de Schelde, en enkele kleine ver beteringen aan te brengen. De Minister zei in zyn geweten over tuigd te zijn dat hij in deze zaak hier eer lijk stond. Aan de grootte en de diepte van de havenkom wenschte hij niets te ver anderen; alleen den kaaiimuur zou hy wat inkorten omdat de lengte van 650 M. niet beantwoordde aan het doel zooals men zich oorspronkelijk heeft vooi gesteld. Hem zweefde voorioopig voor een lengte van 400 M. Maar hij wilde zich nog niet direct aan «lat cijfer binden. Hij zou de zaak nog eens laten onderzoeken. Mocht later de be hoefte grooter Wijken, dan kon men altijd den kaaimuur nog verlengen. Ging de Ka mer met deze oplossing accoord dan zou na aanneming der begrooting door de Eer ste Kamer de aanbesteding ten spoedigste plaats hebben. Den interpellant bleek door 's Ministers antwoord de zaak niet helderder geworden. Toch vertelaarde hy dit artikel te moeten slikken. Maar na alles wat er gebeurd was, moest hy eerste de aanbesteding zien al vorens ze te kunnen gelooven. Hert, speet hem het te moeten zeggen, maar hij had geen vertrouwen meer in dezen Minister. „Gij handelt in strijd met de wet" voegde de heer Boon (VjB.) den Minister toe en hij diende de volgende motie in: „De Ka mer, van oordeel dat er geen reden is terug te komen op de motie van den heer Van der Voort van Zy'p, aangenomen 2 Decem ber 1922 handhaaft ook thans deze uit spraak en gaat over tot de orde van den dag." Maar de heer Fruytier R.K.) trad tegenover deze bestrijders van den Minister als diens paladijn op en verklaarde te ge looven dat er veeleer reden was, den Mi nister dankbaar te zijn omdat hij thans met ernst het werk doorzette. Voor de motie was in zyn oog geen aanleiding. De heer Krijger (CJL) tapte uit hetzelfde vaatje, doch bepleitte medezeggenschap van Vlis singen en Gedeputeerde Staten van Zee land by den aanleg van den kaaimuur. De Minister verklaarde dat de heer Boon Vlis singen geen grooter oiwiienat kon doen dan door zijn motie. Weid deze immers aange nomen, dan zou van dè uitvoering der wer ken niets komen, want dan zou hij opnieuw met zijn ambbgenooten daarover in overleg De heer Boon trok later zijn motie in. Het »s Donderdagavond heel laat gewor den in de Tweede Kamer. Te half één pas kwam de afdeeling luchtvaart aan de orde, waarbij de heer v. Dijk (rjk.) over 't hoofd van den Minister heen een aanval richtte op diens hoofdambtenaren die op z.i. onbe hoorlijke wijze jarenlang de verbetering van het vliegveld by Schiphol hadden ver traagd door medezeggenschap van den Mi nister van Waterstaat te eischen in deze zaak, welke ten slotte .gebleken was uit sluitend te behooren tot de competentie van den Minister van Oorlog. De Minister verklaarde dat dit meenings- verachil op goede gronden had berust en dat men ten slotte de knoop maar had door- Daarop volgde de afiL spoorwegen. 10 sprekers; elk 12 minuten. Ie de heer Bak ker (c.h.): dubbel spoor MeppelLeeu warden; Zondagsrust voor het personeel, dat (gelegenheid moet hebben om ter kerke te gaan; 2e de heer Kuiper (rJc.): absent; Se. de heer Smeerak (a.r.): gevoelt geen vrijheid aan te dringen op een duurteby- slag voor het personeel, doch wenscht we! een tegemoetkoming aan dat personeel, daar de salariskortingen voor het Rijksper soneel later zyn ingegaan en tot een lager ibeorag van voor het spoorwegpersoneel. Bepleit voorts o.a. beter pensioenregeling voor dit personeel, zooveel mogelijk beper king van het treinverkeer op Zondag. De heer Duymaer van Twist besprak de onbewaakte overwegen, waarop de Minis ter erkende dat de opheffing van afslui ting van overwegen het gevaar vergroot, maar groote baten oplevert. Het aantal klachten is afgenomen, men moet eraan .gewennen. In den Haag zyn wel honderd onbewaakte overwegen. Men moet behoor lijk uitkijken. De speciale klachten der af gevaardigden zullen nader worden onder zocht. Inzake duurtebyslag wacht de Mi nister de voorstellen of adviezen der direc tie af; idem inzake de pensioenregeling. Toestemming tot ontheffing van de bepa lingen inzake dienst- en rusttijden wordt niet verleend dan nadat hat Hykstoezicht is gehoord en daarmede aceoord gaat. Inzake den Personeel raad betreurt de Minister, dat dc organisaties met <i« directie niet tot overeenstemming kunnen komen. Te 2.10 sprak heer De Boer (p.b.1 over tramwegaanleg in Groningen. Om half drie zeide de heer Hermans (r. k.) zich te verheugen in de aangebrachte verbeteringen Ln het Staatsmynbedry f waardoor de kostprijs la verlaagd en de juistheid van zijn vroegere critiek is ei kend. Te 2.50 oreerde de heex Fruytier (rk.) over de exploitatierekening der Staatsmij nen en over de ontginning der Peelvelden. Te 3 uur protesteerde' de heer Gerhard (vd.) tegen het ontslag van twee mijnar beiders bjj de Staatsmijn Emma, bestuurs leden van een aftleeling van De Dageraad, wegens verspreiding van een circulaire on der de inwoners, aandringend* op afschei ding van de kerk. Te 3.15 kwam de heer Vliegen (ad) op tegen de critiek op het Staatsmijnbedrijt' en sloot h(j zich aan b(J den heer Hermans, waar deze overlegging van gegevens aan de arbeidere-organitaties bepleitte. Te 3.50 beantwoordde de Minister de sprekers en feliciteerde den heer Hermant- met zyn succes en betoogde dat hy geen bevoegdheid heeft in te grijpen in de con- tractcommdasie en dat er ook geen aanlei ding tot dwingend ingrijpen bestaat. Om vier uur begon men met de afdee- lmg scheepvaart. De heer Ketelaar (v.d.) is tegen de verplaatsing Van den Raad voor de Scheepvaart van Amsterdam naar Den Haag. De heer ter Hall (v.b.) kwam op tegen de wyze waarop het onderzoek heeft plaats gehad naar den nood der helden der zee de oud-redders, waarvoor de Minister slechts 6000 heeft uitgetrokken. Volgens den Minister konten slechts 25 personen voor steun in aanmerking, terwijl bij het Hoofdbestuur van 't Dofte Rijkersfonds 92 personen bekend zijn die steun behoeven. De Minister trekke minstens 10.000 voor dit doel uit en benoeme hen commissie met opdracht een nauwKeurig onderzoek in te stellen naar den steun aan deze mensohen. De Minister antwoordde met 's Rijks mid delen zeer voorzichtig te moeten zijn. Te 4.25 maakte de heer Beu me r (a.r.) nog een opmerking, totdat vyf minuten la ter de begrooting werd aangenomen en de vergadering geslotenI Wy gelooven wel dat de Tweede Kamer hiermede het nacht-record heeft geslagen' Gisteren werd bij den aanvang van de zitting gestemd over de motie-Boon, om het tractement van den gouverneur van Cu rasao te handhaven op 27.000.—, terwyl daarvoor op do beg rooting 32.000.— was uitgetrokken. Het vooh*el werd aangeno men met 43 tegen 38 stemmen. De begrooting van Koloniën werd daar na aangenomen. Tegen waren de sociaal democraten en de communisten. Gisteren heeft de Kamer zich bezigge houden met de Oorlogsbegrooting en zoo als begrijpelijk is de leuze van de natio nale ontwapening niet van de lucht geweest. Het begon al dadelijk bij de opening der vergadering met den heer Van Zadelhoff, tot wiens domein tegenwoordig de ontwa pening (en de zalmvisscherybehoort. Men hoorde weer de bekende klanken: het aan houden van een weermacht vergroot de kans om in een oorlog te worden betrok ken, ons leger was in dein wereldoorlog geen factor geweest, kortom, nationale ontwa pening is opeens mogelijk geworden. Volgens den heer Zadelhof zal de S. D. A. P. spoedig komen met een initiatief-voor stel voor ontwapening. Voor het overige de jaarlyksche klach ten en wenschen, vooral op het gebied der bezuiniging, dat zeker nog niet geheel is afgewerkt; klachten over het weinige re- I sultaat dat met veel geld zou worden ver kregen, klachten vooral, dat de Regeering te weinig oog zou hebben voor de nieuwe perspectieven op het terrein der interna tionale verhoudingen. Voorn) op dit ter rein heeft m.r, Dresselhuijs zich bewogen. wiens standpunt t. a. v. het legerstelsel- Van DUk bekend Ie. Dit stelsel geeft een voor onze krachten te groot leger, dat daar door niet voldoende geoefend, geëncadreerd en uitgerust k«n worden. Er 1« bezuinigd, ongetwijfeld, maar de te groote opzet van ons leger brengt mede, dat bezuinigd wordt op punten waarop niet bezuinigd mag worden. Zoo aal ons lager ln het moeras blijven «vreest de liberale leider, zoolang de ministers aan een te groote massa vast houdt. De Vrijheids bonders zouden dan ook, evenals verleden jaar, geneigd zijn tegen de Oorlogsbegrooting te stemmen, indien de minister mocht weigeren een andere rich ting in te slaan. Dm politltkt orlsls in Dultnohlnné. Uitstel der kabinetavormiiiK. De Belgische sociaal-democraten en het leger. De strijd in Marokko. ln Duitschland blijft men met de kabi netscrisis voortsukkelen en zü, die een pes- simisti-schen kyk op den toestand hebben, voorspellen zelfs, dat hot nog wel tot na Kersttijd kan duren, voordat een oplossing wordt gevonden. Wij wezen er reeds op dat Stresemann, lid der Duitechc volksparty, en tot dusver minister van buitenlandsche zaken, ervoor heeft bedankt om te trachten een kabinet samen te stellen. Hy besloot tot dezen ne gatieven stap in hoofdzaak op grond v«n het verrassend besluit van het centrum, waarin op zoo nadrukkelijke wyze positae werd gekozen tegen het deelnemen der Duitsch-nation&len, die nog steeds niet tot de politiek van het kabinet-Marx-Strese- mann zyn bekeerd, aan d« rageering. Dr. Marx, die wol geen officieele opdracht had ontvangen, om een regeering te formeeren, maar wien was verzocht zijn voelhorens eens uit te stoken en de leider» der ver schillende partijen eens te polsen, heeft geen resultaten bereikt, omdat alle par tyen hardnekkig vasthouden aan hun stand punt. Feitelijk kan zelfs van een verscher ping der situatie worden gesproken; be kend wap immers reed», dat de Duitsche volkspartij alleen heil zag in het samen stellen eener burgerlijke regeering; thans heeft zich ten overvloede de Beiersche Volkspartij voor een burgerbloc uitgespro ken als de eenige regeeringemogelijkheid, terwijl voorts deeconomische partij (Wirt- schaftaparteite kennen heeft gegeven, dat zij alleen een kabinet genegen k te steunen, waarin de burgerlijke meender- heidapartijen zijn vertegenwoordigd. Van /jtcun aan een regeering, waarin de soc.- dem. zitting hebben, wil de economische partij echter niets weten. Verwachten dua deze drie partijen alleen iet» van een recht- sche politiek, de democraten en het cen trum wenschen minstens een regeering van het midden. Men heeft reeds kunnen lezen wat het standpunt is van de .sociaal-democraten ten aanzien van de crisis. Z ijzijn iets an ders kon trouwen» niet worden verwacht ten zeerste gekant tegen een recfvtsfch ministerie en wanneer dit ooit tot stand mocht komen, tullen zij dit met alle mid delen, die hun ter beschikking staan, be strijden. Dit alle» is door den Rykspresident en de Rijkskanselier nog eens besproken en zij zijn ten slotte overeengekomen de vor ming van een nieuwe regeering uit te stel len, tot kort voor het oogenblik dat de nieuwe Rijksdag bijeen zal komen Dr. Marx heeft van deze beslissing mede deel ing gedaan in den kabinetsraad, waar op hy alle ministers bereid vond hem te ondersteunen by de afwikkeling der loo- pende zaken. Onder deze omstandigheden zou het dan ook niet behoeven te verwonderen, indien men omdat alle andere mogelijkheden uitgeput zijn er tenslotte toe besloot het kabinet-Marx te doen herleven, hetzij on veranderd, hetzij meer of minder gereoon- stueerd. Gehoopt mag in elk geval worden, dat spoedig de mannen worden gevonden voor de verschillende ministersposten. Een permanente crisis kan Duitschland niets clan nadeel bezorgen, temeer, daar allerlei internationale kwesties dringend behande ling vereischen. De Belgische Kamer heeft gisteren met 81 tegen 58 stemmen en 6 blanco het door de regeering' voorgestelde contingent voor 1926 goedgekeurd. By de besprekingen heeft de heer Van- dervelde het standpunt der Belgische so ciaal-democraten ten aanzien van het le ger uiteengezet. Daarbij betoogde hij, dat de socialisten zich internationaal tegen den oorlog richten en meenen, dat zij hun po gingen in deze richting moeten verdubbe len, maar dat dR niet belet om onder de huidige omstandigheden van meening t* zijn, dat kger noodig is om het land te verdedigen, want wy zijn, zoo verklaar de hij, voor het beginsel dor landsverdedi ging. Wat de regeering wil was z.i. infcus- achen een stap terug, daar het een terug keer is tot het leger van vóór den oorlog. Het is een militair stelsel, dat verschrikke lijk duur is en byna een milliard kont op een totaal van vier milliard, waarby nog twee miliard Is, voortvloeiend uit de gevol gen van den oorlog. Tegenover het stelsel der regeering be pleitte VanderveUle een kaderlpger met oen sterke kern vrywilligers benevens militie- kader mot korten diensttijd. Een dergelijke gewapende natie zou een doeltreffende ver dediging van het land opleveren. Minister Forthomme kwam ertegen op, dat do heer VanderVelde, ojl de kosten der gendarmerie by die voor het leger had ge voegd en meende, dat diens stelsel veel duunler zou z(jn don het hüufige. In het Britsche Lagerhuis is gisteren de quaestie van Marokko ter sprake gekomen. Lloyd George was van meerling dat «1e ge beurtenissen in Marokko, o.a. de met suc ces bekroonde opstand van bclangryke stammen en de ontruiming van het achter land door de Spaanscho troepen, ongetwij feld tot een hoogst belangrijke intergeal- lieerde conferentie aanleiding zou kunnen geven. Hij sprak de hoop uit, dat de Brit sche regeering ieder poging tot herovering van het Riff-gebied sou verhinderen. Minister Chamberlain zeide dat hy niet kon voorspellen welke houding de Britsche regeering zou aannemen ten aanalen van een reeks van gebeurtenissen, die nog nlrt hebben plaats gehad en dat hy zich daarom moest bepalen tot de uiteenzet*)!* van het standpunt, dat de regeering ten aanzien van den huldigen toestand inneemt. Der gelijke onlusten, als die in de Spaansche zone van Marokko, kunnen door de andere Europeescho mogendheden niet onopge merkt biyven. Het meest is Frankryk er by geïnteresseerd, doch ook de andere mo gendheden, welke belangen in No<ml-Afri- kan hebben, kunnen niet als vreemden blyven. toezien wanneer er in een der gebieden van Noord-Afrika veranderingen plaats hebben, want indien in één streek onlusten uitbre ken, kan dat het begin zUn van ongere geldheden in andere gebieden. De belangen van alle by Nooid-Afrika betrokken mo gendheden zyn in hoofdzaak dezelfde, on danks meeningsvemchlllen over quaeeties van ondergeschikt belang. Het standpunt der Britsche regeering Is, dat *y alk» «Bent te doen wat ln haar vermogen ligt om te voorkomen dat locale onlusten tot Inter nationale quaestie» worden. De Minister deed een beroep op het La gerhuis om hem by zyn pogingen te onder steunen. BUITKNLANP8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. Hitier cji. in vryheid gesteld. Volgens officieele mededeeling zijn Hitler en Kriebel bekend uit de dagen van den Hitler-PuUoh, in vrijheid ge steld. Het proces-Ebert. De Officier van Justitie bij de recht bank te Maagdenburg heeft tegen den redacteur van de ,,Milteldeutaohe Ztg." die wegens beleediging van rijkspresi- Het verried van Hopman Mnerten Sehets. Historische schets van Th. A. BOEREE. O) Het verhoor was geëindigd en toen de man, die dit alles had aan het licht ge bracht, was weggebracht naar zyn cel, heerschte er een tydlang stilte onder de mannen, die het verhoor hadden afgeno men. Verschrikkelyk warpn zyn onthullingen geweest, en ze voedden even een koude ril ling langs hun rug gaan by de gedachte aan het bloedbad, waaraan ze te nauwer- noad ontsnapt waren. Maar verschrikkeiyber nog in hun oogen was het feit, nu als aanleggers werden aangewezen twee mannen uit de stedelijke regeering, de burgemeester en de tol lenaar. Was dit alles waarheid, of was hy om gekocht om deze mannen in het verderf te storten Er was slechts één uitweg, om te zien of hy loog. Men moest hem naar de beide hui zen zenden, hij moest ze zelf aanwyzen, binnengaan, en toonen, dat hy ook daar binnen den weg kende, en zyn medeplich tigen kon aanwijzen. Dien zelfden avond om negen uur ging de poort van het kasteel open, en Maerten Schets trad naar buiten, gevolgd door eenige mannen, in hun zwarte mantels ge huld Het wazen van Hombringe, de leden van de vroedschap Jan Coenens, Gerrit Franss en enkele anderen. Naby de Janskerk op de haven komen de, en voor de kapel van het gasthuis staande zei Schets: „We moeten de andere zijde nemen." Hij liep de brug over, en zwygend volgden hem de anderen. Alle hui zen nauwkeurig opnemend, bleef hy stil staan voor de woning van Jan Gerrit Stempels, zeggend: „DSt is een van de bei de huiizen," en voortgaande en het volgen de huis aanwyzend zei hy: „Dit is het andere." Nog eens ging hy terug, en het huis van Stempels binnentredend, gevolgd door de anderen, liep hy, zonder aarzelen door naar de kamer, opende die en zeide tot Stempels die aan de tafel zat: „Goeden avond, va der." De ander antwoordde: „Goeden avond", daarby zoo verbaasd opziende, als of hy Schets nog nooit te voren had ge zien. „Kent 8Ü so11*» niet?"»vroeg Schets waarop de ander antwoordde: „Ik heb u myn levensdagen nooit gezien." Schets, zich tot de anderen wendende hield styf en strak vol, dat hy Stempels wel degelijk kende, en dat de geheele be spreking in die kamer had plaats gehad. Door Van Hombringe weggeleid en we der op straat gekomen, betrad hy het huis van Dirck Cornelisaoon en in de ledige zaal komend, keek hy rond. Aan de muur hing een 'groot schilderij den bewoner voorstellend, en op het achll- derij wijzend nel Sehete: „Dat 1* de man, met wien ik gesproken heb, maar nu is zyn baard witter en spitser." Het huis doorloopend, en de slaapkamer der vrouw betredend, zei hy, wyzend op de vrouw, die te bed lag: „Dat is de vroüw met wie ik gesproken heb." Weder naar buiten gebracht en langs de straten loopend, wyzend op het huis van Jan Hey, zei hy: „Hier woont ook iemand, onet wien ik gesproken heb." Het huis binnen gaande en op de slaap kamer komend, waar Jan Hey voor zyn bed stond zei hy: „Dit is niet de man, dien ik zoek, de ander is lang zoo oud niet." Langs het Herthuis gaande, vroeg hy ver gunning zyn vrouw te zien. In haar kamer komend zei hy: „Goeden avond, Cleercken." Hem aanziende zei ze: „Goeden avond lief, ik had niet gedacht, u in dezen toestand te zullen zien, daarvoor had ik u te vroom gehouden." Het hoofd schuddend antwoordde Schets: „Ik heb niets onvrooms gedaan", maar van Hombringe hem in den reden vallend zei: „Was je plan dan niet de geheele stad uit te moorden?" Schets kromp ineen, nauw hoorbaar zeggend: „Ja 't is waarachtig, zoo is het." Klaart je, op van Hombringen toetre dend en de handen smeefcend uitstrekkend, riep: „Ik bid U, heer Commissaris, wilt hem recht doen wedervaren." Schete antwoordde slechte: „Dc vraag om genade, eft niet om recht." Weder weggeleid en op de haven komend ter hoogte van de kapel zeide Schets: „Ik weet nog een huis, het i» een hoekhui», het staat aan het water tegenover de viach- markt." Hen voorgaande, wees hy hun het huis van den deken, zeggend: „Hier woont een pastoor of paap. Toen ik hem sprak, zei hy tegen m(j: Hopman, ik ben gisteren in een klooster geweest, met vele anderen, als alles goed is afgeloopen, zult gy tevre- «ien zyn, gy zult geld in overvloed krygen en de kerken zullen weder in hun ouden staat hersteld worden." Enkele dagen waren voorbygegaan, en nog eens werd Schets verhoord, thans door den heer van Qbdam, Ortel en Groenewe- gen. Dagen van rust volgden, en in suffe be rusting lag Schets in zyn cel. Wat sou er met hem gebeuren? Den dood had hy ver diend, dat wist hy, en dien zou hy ook ze ker niet ontgaan, het was slechts een questie van tyd, wanneer het ton gebeu ren, en hoe men een eind aan zyn leven zou maken. 17 September werd hy weder uit zyn cel gehaald en voor twee mannen gebracht De eene was de griffier van het hof van Hol land, de andere de substituut griffier Mr. Hendrik Meyster. Nog eens werd hy uitdrukkeiyk onder vraagd over zyn verstandhouding met den tollenaar en nog eens verklaarde Schets, dat deze tegen hem gezegd had: „Ik wou om duizend daalders, dat de geuzen uit As stad waren en gy met uw vendel er ln waart" Twee dagen later wordt Schei» opnieuw verhoord, thans door een tnin of meer zon derling samengestelde commissie. In de eerste plaats de heer van Swieten als gou verneur der stad, verder Dirck van Bronck- horst als raad van den Graaf van der Ma rek, en ten slotte de advocaat Claea Ca- raerlingh, en Cornells van der Wolff, secre taris van het hof van Holland, als gecom mitteerden van de Staten van Holland. Vier dagen duurt dit ondersoek en stel selmatig wordt hem de bekentenis van all« büzonderheden van zyn verraad ontlokt. Steeds houdt hy echter vol, dat zyn commissiebrief werkelyk van den graaf van den Berg afkomstig Op 24 Septem ber bevonden zich in de zaal van het kasteel te Gouda <k heer van Bronkborst, de advocaat Kamerling en Cornells van der Wolff. Vbor hen stonden vier mannen, Dirck Janaz, Jacob van Foreeat, Jan Pieterzz, en Dirck Corneliszoon, de tollenaar. Ze waren met opzet zoo bijeengezocht, en door den deurwaarder Willem Jaspers opgeroepen, omdat ze oude mannen waren, met witte haren en baard, en Dirck Jansz geleek bo vendien op het eerste gezicht veel op den tollenaar. Allen gekleed in de zelfde zwar te mantel» en met de zelfde ronde hoeden op, waren ze moeieiyk van elkaar te on derscheiden. Alleen Jan Pieteraz droeg een lange tabbaart, met zwart bont gevoerd. De vier mannen werden op een r(j gezet. Daarna wend Schets binnengeleid en hem gelast voor de mannen op een bankje plaats te neme®. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 3