RT! a teilen ZillMJUiil II sp dil M I ra PEND WEWER NIEUWS*. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ■o. 15731 Zaterdag 27 December 1824 84"Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen niestrait 9. 00N -. 82 Oa Gamaentskigrosting 1826 wvtbaa J BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, R REUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. OOL. ’«-G ra van haf e. 0E LIEVELING DER GODEN. ÏÖËKUNGEN: 1—4 rogda 2.06, elke mgel meer fOM. Op GOUDA U5IX) 40 N. FEUILLETOB. te na, en laat RIJS (Wordt vervolgd). f. ELENDOORN. Wanneer gij een groot en goed werk wilt doen, Bekommer u dan niet om succes. Het verslaK en de Memorie van Antwoord.'-. J. DE MOL EN ZOON Tartaarkt 71 - Tal. 411 - 8aa4a Hiiru- ii m OiiuUi|iiig WNAS mromco S) 1,01 IIM IIi: COIRANT. SN TE GA AM ZIEN, zertoond zijn. D. -VOORSTELLING in. onderhoudt en dat per slot van rekening het "er'hem om te doen is, gesteund door Rus sisch geld en Russische wapenen, zyn macht te bevestigen, die thans is aangetast door Ahmed Bey Zogoe en de zynen. Een feit is inmiddels, dat het voor Alba nië uiterst moeilijk is zich tot een rustigen, eensgezinden staat te constitueeren. Groo- tendeels moet dit mede worden geweten aan het feit, dat Albanië bewoond wordt door een mengelmoes van volkeren: Slavische elementen in het Noorden, Grieksche ele menten in het Zuiden, Muselmannen in het centrum des lands. MEXICO. Een trein geplunderd. Vijftig bandieten deden te El Cobre in Mexico City een passagierstrein ontsporen, doodden een vrouwelijke passagier en zes soldaten, die den trein bewaakten, en plun derden den trein. Verscheidene passagiers werden gedurende het gevecht gewond, waarin de soldaten dapper doch vergeefs tegenstand boden. ieel bijzonder pro- gatin,” zeide zij. „Ik en hij een zijn, en ik niet voor hetgeen ik wii- BUITENLANÜSCH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Een tweede Haarmann. Benemen uit Silezië bevestigen, dat men in de plaats Nunsterberg een tweeden Haar mann op het spoor is gekomen Het bet'eft hier een zekeren Denker. In zijn woning werden verschillende brie ven gevonden van arbeiders, die in den laat- sten tijd zijn verdwenen. Men heeft reeds gecom tateend, dat hij minstens vier moor den moet hebben gepleegd. In een schuur bij zijn huis werden eenige vaten met pekelvleesch gevonden, dat bij onderzoek menschenvleesch bleek te zyn. De ontruiming van de Keulsche zone. Volgens de Quotidien heeft men op het moment, dat de Fransche regeering het antwoord op de Engelsche nota redigeerde inzake de ontruiming van de Keulsche zone, te Berlijn in een fabriek, zorgvuldig in kas ten verborgen, tienduizenden cylindervor- mige blokken staal ontdekt, bestemd om te worden vervormd tot loopen voor zware mitrailleurs. Het blad meent, dat de ge- heele wereld het zal begrijpen en goed keuren, wanneer Engeland, België en Frankrijk, op hun hoede, op het oogenblik niet geneigd zullen zijn de militaire ban den prys te geven, die zij in handen hebben. ENGELAND. Het verongelukte vliegtuig. Omtrent de oorzaken van het verschrik kelijke ongeluk met het vliegtuig van den dienst LondenParijs, dat even na het ver trek van Croydon in brand is gevlogen en verongelukt, waarbij met den vlieger mee, negen menschen het leven verloren hebben, J UW GOUDEN REN WERKEN 'REEKS VAN ABRIKANT. De brief van den oud-gezant Beuvist heeft in Frankrijk aanleiding gegeven tot een officieele bekendmaking, waarin gezegd wordt, dat in strijd met de beweringen van Beuvist, deze gepensioneerd is krachtens een algemeen besluit van den Ministerraad, betreffende de leeftijdgrens. Hij zou slechts in zijn functie gehandhaafd kunnen zijn door van dit besluit af te wijken, hetgeen door niets werd gerechtvaardigd. Ook gelegenheid ie pas de school (Nadruk verboden). Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 56 - Wij stoorden een troep witte gazel len in hun slaap in het hooge gras goudvisschen? j en karpers zwommen rondo onze boot, niet het minst ver schrikt door het geklots der riemen, en openden hun bek om kruimels te ontvangen. Wij spraken niet veel en dan slechts ovei de fraaie voorworpen om ons heen, (k moei bekennen, dat ’n vreem de liefde voor dit schilderachtige land begonnen was zich van mijn hart mees ter te maken en terwijl onze boot zoo vredig tusschen de groote bossen lotus en waterlelies heen gleed, was het mij aangenaam te bespeuren, dat al deze schoonheid, deze vrede, deze poi-oie, werkelijk mijn eigendom was. Bedrij vig Engeland met zijn politiek, zijn gekrakeel, zijn socialisme, zijn vakver- Oa burgeroorlog in Albanië Het ontslag van den Fransehen Gezant. Sinds eenige dagen wordt in Albanië een bittere strijd gevoerd tusschen de burgers van het land. In dit woelige land waar Xe- orde en de rust voortdurend worden ver stoord, is een felle strijd ontbrand tusschen de partijgangers van monseigneur Fan Noli den tegenwoordigen minister-presideyi van Albanië en de aanhangers van Aliméd Bey Zogoe, die vroeger premier is geyeast en gewelddadig ten val werd gebracht door Fan Noli. Deze laatste op zyn beurt Ireigt thans hetzelfde lot te zullen ondergaan, daar de opstandelingen het eene succes na het andere schijnen te behalen en o.a. zich reeds meester hebben gemaakt van Tirana en Skoetari. Wanneer de Albaneesche rebel lie tot dit land beperkt bleef en geen buiten- landscheverwikkelingen met zich zou kunnen brengen, zou, wat thans gebeurt, zeer stel- Ijg moeten worden betreurd, maar zon men er in buitenlandsch-politiek opzicht toch niet al te veel belang aan mogen hechten. Echter worden, naar men zich herinnert uit de desbetreffende berichten, ook andere landen genoemd, die met betrekking tot dit conflict een zekere rol zouden spelen. Zoo beschuldigt de officieele Albaneesche re geering Zuid-Slavië ervan, dat het den op stand heeft aangemoedigd en in velerlei opzicht gesteund. Zelfs is in verschillende berichten ervan gerept, dat onder de krijgs gevangenen, die Fan Noli’s aanhangers heb ben gemaakt, zich geregelde Zuid-Slavische soldaten bevonden. Hoe dit ook zij, Fan Noli heeft zich bij den Volkenbond be klaagd over Zuid-Slavië’s houding. Dit land echter, dat nimmer zijn genegenheden voor Ahmed Bey Zogoe onder stoelen en banken heeft gestoken, terwijl op zyn beurt Fan Noli weer meer bij de Italianen is gezien, verklaart met den meesten nadruk, dat het van den prins geen kwaad weet en getrouw blijft aan zijn principe, om zich nooit te mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van andere staten. De berichten over dit alles zyn natuurlijk niet alle betrouwbaar, maar zooveel is wel zeker, dat verscheidene Fransche bladen Zui^-Slavië bijvallen en zonder blikken of blozen beweren, dat Zuid-Slavië geheel vreemd is aan de tegenwoordige onlusten in Albanië en in dit land heelemaal geen byizonderen invloed wenscht te verkrijgen. Ten bewijze, dat Zuid-Slavië wel correct moet zijn opgetreden met betrekking tot den Albaneeschen opstand, wordt aange- haaki, dat Zuid-Slavië zoo weinig voelt voor het aan tasten van de onafhankelijkheid van een land, dat het in 1919 op de vredes conferentie weigerde Albaneesche gebieden te annexeeren, die het door Clemenceau, Lloyd George en Orlando werden aangebo den. Terwijl Ahmed Bey Zogoe, de vriend van Zuid-Slavië, in bescherming wordt genomen door de Fransehen, wordt Fan Noli verwe ten, dat hy te nauwe relaties met de sovjets tast men tot dusver nog in het duister. De machine was een De Havilland 34 en deed al twee jaar op deze route dienst en de vlieger was een ervaren man. Dit is het ergste ongeluk, dat sinds de invoering van den geregelden Engelschejj vliegdienst is voorgevallen. Sinds in 1919 de eerste lucht lijn met Engelsche vliegtuigen geopend werd, hadden nog slechts zes passagiers en acht man personeel tengevolge van een ongeluk het leven verloren. Onder de verongelukten is er een met een niet-Engelschen naam, Lima geheeten. Het vliegtuig was nog maar twee myl van Croydon verwyderd en vloog met ge ringe snelheid, toen er een ontploffing plaats greep. Het toestel had slagzy en kon, vanwege de geringe hoogte, waarop het zich bevond, niet meer manoeuvreeren. Het viel zijdelings met den kop vdoruit naar bene den, de benzinetank barstte en een twintig meter hooge vlam sloeg uit het toestel op. Voordat er hulp geboden kon worden, wa ren inzittenden en toestel volkomen ver brand. Ondanks het ongeluk vertrok eenige mi nuten nadien uit Croydon een tweede toe stel naar Parijs met vyf passagiers, die het eerste gemist hadden. ITALIË. Het katholieke jubeljaar. In tegenwoordigheid van alle te verblijf houdende kardinalen en stonden op het punt den tuin door te gaan, toen Hugh eensklaps een hand op mijn arm legde en naar het terras wees. Tusschen ue pilaren, die den ingang tot onze slaapkamer vormden, stond iemand die het gordijn terug hield. Wij konden alleen den bevalli ge» omtrek zien, helder en scherp af- geteekend door het licht, dat binnen ,,Wie is het?” fluisterde ik. „Dei prinses,” antwoordde Hugh, toen de gedaante zich van de poort losmaakte en zacht en voorzichtig over nel terras gleed, in het spookachtig rose licht van de ochtendschemering. Het was werkelijk prinses Neit-akrit alleen en zonder gevolg, zij was ge huld in een sluier maar haar hoofd was bloot en de kleur van haar haar was niet te miskennen. Zij kwam recht op ons af, en zag ons beiden dadelijk. Zij bleef staan, keek rond, also» zij wilde vluchtten daarna bracht zij haar vinger aan den mond en kwam dicht bij Hugh. „Stil 1” fluisterde zij. „Het verwon dert u, ik weet het, mij Jiier op dit uur alleen te zien, zelfs niet met Sen- lur bij mij. Ik kwam, omdat ik u al leen wilde spreken.” „U bewijst mij werkelijk eer,” zei de Hugh kalm, terwijl ik een beschei den beweging maakte om mij terug te trekken. „Zeg uw raadsman, dat hij niet be- Rome van een groot aantal buitenlandsche vorstelijke per sonen heeft de Paus op den avond vóór Kerstmis de deur in de SL Pieterskerk ge opend, waardoor het Jubeljaar is ingeluid. VBRBISNIGDE CTATBN. Te Mount Vernon in den Amerikaanschen staat Illinois hebben een zekere Lawrence Hight en mevr. Elsie Sweetin terecht ge- st tan wegens vergiftiging van Wilford Sweetin, den echtgenoot van de tweede be klaagde. Hight is veroordeeld tot levens lange, mevr. Sweetin tot 35 jaar gevange nisstraf. Een brand in een school. By een paniek tengevolge van een brand, die in Hobart in Oklohama in een school, waar het Kerstfeest werd gevierd, uitbrak, werden meer dan veertig personen, voor het meerendeel kinderen, gedood. Door een kaars vloog de Kerstboom in brand, die zoo heftig om zich heen greep, dat het gebouw spoedig een vlammenzee geleek. De alge- meene wilde vlucht versperde de deurope ning met een worstelende menigte. Zesen dertig lyken zyn reeds te voorschijn ge bracht heelt heen te weet, dat gij .-■chaam mij ni de zeggen.” „(la dan binnen, prinses De och tend is koel.” „Neen, wat ik wilde zeggen neemt met veel tijd toch kon ik niet sla pen, voordat ik het u had gezegd. De nacht leek drukkend. Ik dwaalde door den tuin en kis voerde mijn schreden naar uw rustbank Ik meende, dat gij sliept en ik naast u kan zitten zonder u te wekken en toch u vertellend wat zoo zwaar op mijn hart ligt. Ik meen de het zacht te fluisteren on» u niet te wekken, dat zoo te prevelen, dat gij hall droomend mijn stem zoudt hoeren en haar hoorende voort zoudt droo- men” Zeer zeker had zij die onbeschrijfe lijke bekoring een aangename fijne stem en Hugh en ik luisterden naar haai vreemde woorden bekoord door de liefelijke klanken, de melodie er van „Neen, prinses” zeide Hugh, toen zij zweeg,” liefelijk als de droom aou zijn geweest, verkies ik verre de wer- 11lijk heid en zoolang gij wilt spreken, zal ik luisteren.” „Ik kwam om u te vertellen, dat Er was eenige beklemming in haar keel, maar zij beproefde haar aandoe ning te beheerschen en stak haar bei de handen uit in een lieve bijna kin- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. gemeente naar de eiachen des tyds is in gericht; b. of het niet wenschelyk is een „Cen trale boekhouding in te voeren, en deze commissie te doen byhtaan door een bevoegd deskundige, zeggen B. en W. dat de financieele ad ministratie is ingericht conform de van lioogei’hand gegeven voorschriften, en «lat een nuMisconunassie in deze veelal niet, «am- petent zou zijn voor deze taak, aangezien doze krachtens wettelijke bepalingen be- hooit collogc van B. °n W- ‘k‘n den Bungemeester. De wenschelykheid eener Centrale Boek houding zullen B. en W. overwegen. De ook reeds vroeger ter aprake gebrachte mogelijkheid van de invoering van een geneeskundigen «Uenat in samen weriüng met het Van Iterson-Ziekenhuls, wordt door B. en W. urn de financieele ge volgen, ontraden. Er is in een afdeeling gevraagd naar de inrichting van een aparte kaasmarkt. Wat daarmede bedoeld wordt, is B. en W. niet duidelijk. De ruimte en plaats van de kaas markt zooals die thans is, wordt voldoemle geacht. Naar aanleiding van een gedane vraag «kielen B. en W. mede bereed te »(jn het vraagstuk van de instelling van een „Op- naaldienst" voor de belastingen in ernsti ge overweging te namen, «laar dit alleszins reden van bestaan heeft. In 1924 zijn de volgende dwangbevelen uitgereikt: door <len gemeente-ontvanger voor inkomstenbe- hiwting 43, voor schoolgeld 203 en voor hon- «lenbelusting 218 en door de R(jksbelasting- administratie voor inkomstenbelasting c.a. 3000. De ten aanzacn van het logies in met be hoorlijk ingerichte volkslogementen gestel de vragen zyn reeds beantwoord door de wyzigingen, die m «ie politieverordening zyn aangebracht. Er wordt in dit rapport aan den Burge meester «Ie vraag gestekt of de w(jze waar op aan den heer I. IJssel de Schepper, Di recteur der Kon. Stearine Kaarsenfabriek pol itiesteun wordt verleend by wijze van bewaking, niet in strjjd ia met de zuinig heid en het prestige van het stadsbestuur Op deae vraag antwoorden B. en W. dat „liet stellen en de beantwoording van «leze „vraag valt buiten de competentie van den „Raad”. Ten aanzien van den in een afdeeling ge stelde vraag omtrent de noleeringsplan- nen van Kort-Haarlem deelen B. en W. mede «lat met spoed de uitvoering der rio- leering van de Korte Akkeren ter lerlijke smeekbede. „Ach, ik weet, dat iemand u kwaad van mij heeft verteld en ik verlangde er naar met u te «preken over overAinen-hct Zij hebben u ge zegd dat ik ijdel, en wreed ben, maar wil mij gelooven als ik zeg-dat ik vervolgd wordt door lasteringen.... en Hugh trad een weinig nader en nam een van haar kleine bevende panden in de zijne, en er viel niet aan twijfelen, ook zijn stem haperde. - „Lieve prinsew” zeide hij zacht „ge loof mij, als ik zeg, dat ik geen laater over u heb gehoord, die niet door uwe tegenwoordigheid is weggenomen. Zij keek hem vlak in het gelaat en vroeg „Meent gij werkelijk, wat gij zegt?” „Ik zweer het,” zeide hij ernstig. „Ik zal u gekloven, want gij zijt groot en goed ik zal u gelooven, in dien gij recht in mijn oogeo wilt zien en mij een kus w'lt geven tinachen mijn wenkbrauwen als bewijs, dat gij mijn vriend zijt.” Zij ging op haar teenen staan, want Hugh is heel lang, en Britsch en st.jf van rug Er was een zonderlinge halt verbaasde uitdrukking in zijn oogen, toen hij neerkeek naar het lieftallige gelaat, dat naar hem werd opgeheven. f>e sluiei was van haar schouders ge gleden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ra omatrokra (bohoorrade tot den braorefcring): 1—5 rogols 1.30, elke rogol meer ƒ0.26. Van buiten Gomia en dra braorgkring 1—5 regeto 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 Ltjslag op dra prjjs. Liefdadigheids-advertentaën de helft van den prjja. INGEZONDEN MEWEL“_"'2r:’ 1 ƒ2 de voorpagina 50 nooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen bjj contract tot «eer gereducoer- den prjjs. Groote letters ra randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomet van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux ra onze Agenten ra moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomra, teneinde van opname verzekerd te zijn. Verschenen is het verslag van de Com missie 'van Rapporteurs en de Memorie van Beantwoording van B. en W. van de ont- werp-gemeentebegnooting voor 1925. Het is een zeer omvangrijk rapport, waarin vele details der begrooting zyn aangeroerd. Na opneming van algemeene beschouwingen ayn daarin vermeld de besproken uit- gaafs- en inkomsten posten der begrooting en vervolgens die der begroetingen van de bedrijven. De door de Commissie van Rapporteurs gestelde vragen zjjn door B. en W. in hun memorie op den voet gevolgd en beant woord. Wy nemen daaruit het volgende over; al lereerst uit de Alg. Beschouwingen. De meening in twee afldeelingen gewit dat in deze begrooting de ontvangstpoaten laag en de uitgaafposten hoog zyn geraamd, wordt door B. en W. niet gtxleeld; de voor zichtigheid gebiedt de ontvangsten niet hoo ge r en de uitgaven niet lager te ramen dan is geschied. B. en W. ontkennen dat een dengelijke raming aanleiding zou kunnen geven tot het geheel opgebruiken van het geraamde bedrag; de praktyk toont het te gendeel. B. en W. zyn het eens met de opmer king in een afdeeling gemaakt dat het wenachelijk is de begrooting tydiger in te «kenen, maar dan moeten de omstandig heden zulks ook toelaten. Van de behande ling der begrooting in de Commissie van Bijstand voor de GemeenteClnanciën zoo- als dit mede is gevraagd, verwachten B. en W. vertraging, terwjjl deze behandeling ook niet overeenstemt met het doel waar voor deze commissie van bijstand in het leven is geroepen. In een afdeeling is de meening geuit da. de bedrijfswinsten van het Electr Bedrijf en het Grondbedrijf een indirecte belasting vormen van C4L 16 van het ingekomen belastingbedrag. Een dengelyke verhouding werd by het huidig belastingstelsel niet gewettigd geacht. B. en W. gaan op deze opmerking, waar de Raad zich kortelings over de belastingpolitiek heeft uitgespro ken, thans niet in. De ramingen van than- zyn belangryk lager dan enkele jaren te rug. De aandacht wordt er ook op geves tigd dat destijds de straatverlichting geen uitgaven voor de gemeente met zich bracht. Een in een afideeling geuite klacht dat adviezen van de Commissie voor de Licht fabrieken door B. en W. in 't algemeen zou den worden voorbijgezien, wordt «loor B. en W. niet juist geacht. Feitelijke mededee- Iingen worden daaromtrent gevraagd. Waar in een tweetal afdeelingen <ie mee ning van B. en W jis gevraag«i omtrent de lienoeming eener Commissie, dan wel het belasten der Financieele oommiasie,met een onderzoek a. of de financieele administratie dezer eenigingen en weridiedenc.ubH, scheen nu een geheel andere wereld, onwer kelijk zelfs de oude „Chestnuts” was een droom geworden, naast de schitte rende tooneefen van marmeren terras sen en albasten hallen. Voor één keer in mijn leven was ik het niet geheel eens met Hugh. Ik verlangde te spre ken over onze reis, onze poëtische aan komst, over onze schoone jonge gast vrouw met haar groote, onschuldige oogen en haar lieveling, den witten panter maar hij scheen gemelijk en ik gevoelde, dat mijn geestdrift, voor prinses Neit-akrit geen weef klank in zijn hart zou vinden. De eerste straal van den morgen was in het Oosten zichtbaar, toen wij de stoep van het paleis weer bereik ten, vermoeid, maar toch opgefrischt door het middernachtelijke u.istapje op het meer. Onze sandalen maakten geen leven op de marmeren treden en wij bleven in de schaduw der borstwering, want wij wenschten niet aangezien te wor den voor nachtelijke plunderaars en de slaven te wekken, die het paleis b «.‘waakten. Al de lichten waren uitgedaan, al leen het vergulde dak schitterde in de ondergaande stralen der maan. Wij liepen langs het paleis want de ka mera, die ons waren toegewezen, kwa men uit op het breede terras dat uit zag op een tuin van witte rozen. Wij

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1