Stoom- oo Cbomistbo Wasscherij m W. IDENBURG ZONEN r.j.rotmi,installss - wai M. A. CATS s-ï GOUDA Stucadoors- en Witwerken. B. W. VAN DE PAVOORDT Ml*uw|a«r*wn*ch*n (Zl« wk Twë» W«d) W. F. FURRER „DE GROOTE ZWAAN" A. HOLLANDER, Huis- en Decoratieschilder, p.f. GOUWE 20 TEL. 678. Dei Familie KEUS cTrift c7Cl«in6loM9m A". VAN MAAREN A. PUNT, J. DE ROOM, der der radioaal -hoc i&l ioti sche meerderheid minister-president geworden, voor Frank rijk met de Dawes-rapporten volledig ge noegen nam, onder de enkele voorwaarde, dat hun uitvoering nog nader geregeld zou wonden. Die vogeling had daarna op de Londensche conferentie plaats, nadat Mat Donald en Her riot haar op hun samenkom sten te Chequers en daarna te Parijs hadden voorbereid en ©en -gezamenlijke uitnoodi- gmgsnota, ter vervanging van de oompron kelyke Engelsche, waarmee dg Franschen niet tevreden waren, aan de verschillende staten hadden gezonden. De Dawes-rapporten gingen uit van de noodzakelijkheid van een internationale leening aan Duitschland en van het herstel zgner financieele en oeconotnische eenheid, wat dus een althans ©economische ontrui ming van het Roergebied noodzakelijk maakte. Zy voorzagen dan in d© oprichting eener emiseiebank en stelden de Duiteche betalingen vast op achtereenvolgens 1 mil liard, 1220 millioen, 1460 millioen, 2 mil liard en 2% milliard jaarlijks en na deze 5 jaren 2 Mi milliard, vermeerderd met een bedrug, telkens vastgesteld overeenkomstig Duitochlanti's welvaart. De Lontlensche con ferentie benoemde nu drie commissi ca, waarvan de eerste het Lichaaim moest vast stellen, dat omtrent het in gebreke blijven van Duitschland zou beslissen, de tweede het herstel der fiscale en oecononusohe een heid moest onderzoeken en de derde de wijze van overdracht der Deutsche betalin gen moest regelen. De arbeid dezer com missies had weer onder modewerking van Amerika plaats, terwijl Duitschland weid uitgenoodigd, nadat de Entente-imogendhe- den tot overeenstemming waren gekomen, om besprekingen te voeren over punten die van het vredesverdrag van Versailles af weken. Maar het waren ten slotte niet de Pudtschcrs, die aan het werk der commis sies de meeste moeilijkheden in den weg legden. Nog voor deze zich lieten hooren, waren de internationale bankiers in verzet gekomen tegen de macht die men de Com missie van Herstel luul toegedacht. Zij vreeaden namelijk, dat, wanneer deze com missie, waarin Frankrijk, ondanks het op voorstel van Engeland zitting nemen van een Amerikaan, het overwicht had, het in gebreke blijven van Duitschland en het boe- passen van sancties kon vaststellen, Duitschland'ö oeconomisch leven te onze ker zou zijn om de gektonarkt willig te ma ken tot het plaatsen van de noodzakelijke internationale leenjng van 40 millioen pond «sterling. Na langdurige» tegenstand van Herriot slaagden zij er ten slotte in vast gesteld te krijgen, dat bij gebrek van een stemmigheid in de commissie, een door het Haagsche Hof van Internationale Justitie benoemde arbitrage-commissie de beslissing aou hebben, wat dah* echter naar Frank rijk'* meening geen afbreuk zou doen aan het fecht der afzonderlijk© staten om een zelfstandige actie te voeren, wanneer de eenstemmigheid niet verkregen was. Celukkiger dan met hun verzet tegen de eischen der bankiers waren de Franschen «net hun tegenstand tegen de Duitsche eischen tyt ontruiming van het Roergebied Een oogenblik scheen het, of op deze te genstand de conferentie stranden zou. Maar de tusschenkomst van Engeland en Ame rika noopten Duitschland tot toegeven, dat nog een jaar het Roergebied bezet bleef. En door de tegemoetkomendheid van Her riot, die al dadelijk enkele steden liet ont ruimen en reeds vroeger amnestie aan de uit het Roergebied gezette Duitse hers had verleend, bleef de slechte invloed van deze bepaling en den geoefenden dwang op de Duitsche stemming grootendeels uit. Zelfs een deel der Duitach-nationalen stemden, zij het eerst na de belofte der Volkspartij, dat ze in de regeering zouden worden op genomen, voor de noodige wetten ter uit voering der rapporten. Den 3Qsten Augus tus werden de overeenkomsten geteekend. Den 12den September verdiween de douane- grens tusschen het bezette en het onbe zette gebied. En de internationale leening ten slotte wend 6 i 6 maal oventeekend. Voor het schadevergoedingsvraagstuk was daarmee een regeling gevonden, die zijn eindelyke oplossing en den toekomsti- gen vrede in Europa scheen te verzekeren, al blijft het nog twijfelachtig, of Duitsch land werkelijk in staat zal blijken de vast gestelde annuïteiten te betalen. En dit vre deswerk heeft nog bijzondere beteekenis en een eigenaardig relief gekregen door de volkenbondsvergodering, die er op gevolgd en HET PROTOCOL VAN GENèVE, dat uit die vergadering voortgekomen is. De redevoeringen door Mac Donald en Herriot ter opening van deze Volkenbonds- vergadering gehouden, voorspelden reed* de bijzondere beteekenis, die de vergadering krygen zou en wezen op de plannen, die men ten optfichte van arbitrage en ontwa pening zou trachten te Verwèzenlljken. De ontwapening van Denemarken, dat aan al len het voorbeeld heeft gegeven, heeft be wezen, dat de tijd voor een dergelijke ver wezenlijking rijp was. Maar niettemin heeft het nog heel wat moeite gekost de togen strijdige meeningen te verzoenen, waarbij weer de tegenstelling tusschen Engeland en Frankrijk, dat geen ontwapening en geen arbitrage wilde, zonder voorafgaande ver zekering van -zijn veiligheid, duidelijk aan het licht kwam. Tenslotte i» men het over het bekende protocol eens gewordö^ waar bij tot aanvaller wordt verklaardj^rie ar bitrage weigert, die arbitrage aan den Volkenbond wordt opgedragen, sancties van oeconomisch en aard tegen den aanval ler worden vastgesteld en beroep op het Haagsche Hof open blij lit. Maar dit proto col Is van de groote mogendheden nog slecht* door Frankrijk geteekend. In En geland is nog al verzet daartegen geble ken. En ook de onderteekening van NEDERLAND schijnt nog niet vaat te staan. Over 't al gemeen zyn y/e voor den Volkenbond met zoo by «ter geestdriftig geetemd en wan trouwen we een beetje de vredesbeweging. Al neemt dan ook de drang tot ontwapening sntl toe, toch zyn we nog allerminst geneigd ons weerloos te maken. De oorzaak van de ministeheele crisis, di© het afgeloopen jaar van 1923 had overgenomen, bewees reeds voldoende. En de plannen van net nieuwe miniaterie-Ruys de Beerenbrouck na een vergeefsche poging ook van de drie rechtsche leiders tot vorming van een mi nisterie toonen, dat daarin nog geen ver andenng is gekomen. Want ondanks de noodzakelijkheid van bezuiniging, waaraan we oa het veel bestreden pian-üolyn, cle salarisverlaging der ambtenaren en het Kfc baar der Koningin om een deel van haar inkomsten ter beschikking der schatkist te stellen, danken, is blijkens de jongst.' Troonrede eejn nieuwe Vlootwet te wachten. Die noodzakelykheid van bezuiniging en van vermeerdering van inkomsten, die Ce-- telyk ons heele publieke leven beheerschte, had naast de genoemde natuurlijk nog tal van andere gevolgen. Zoo dankten de nieu we tarief wet, de belasting op rijwielen, de opheffing van het Hoog Militair Gerechts hof, de wijziging der Arbeidswet, de ver hooging van de tabaksaccijns en de verlen ging van het schoeneniwetje daaraan haar ontstaan. Bovendien noodzaakte de toe stand onzer geldmiddelen ons tot een nieu we leening van 40 millioen dollars te New- York. Maar het succes van deze maatre gelen bleef gelukkig niet uit. Onze begrto- ting is thans ten naastenbij in evenwicht, onze gulden lijkt veilig en nieuwe vooruit zichten schijnen zich, dank ook het lang zame herstel van het oecohomisch leven der wereld, ook voor ons land te openen. Dat de financieele toestand niet al onze aandacht bad. bewijzen tal van andere wet ten, die tot stand kwamen, als de wijziging van de land- en Tuinbouw-Ongevallenwit, van de Leerplicht- en lager Onderwijswet, van het Wetboek van Strafrecht, waardom ook de poging tot uitlokking van misdrijf strafbaar werd, van ons Zeerecht, van de Motor- en Rijwielwet, di© by ongevallen Je bewijslast ten nadeele van den motorrijder en automobilist omkeerde, van de Postwet in verband möfc den Postchèque- en Giro dienst, de nieuwe regeling betreffend© de kasten by openbare verkoopingen en ver pachtingen, de Indische belastingwetten, het ontwerp tot invoering van ruilverkave ling, van Plaatselijke Kieuze ten opzichte van het drankgebruik, enz., maar ook het Eucharistisch congres, dot in tegenwoor digheid van Kardinaal van Rossum te Am sterdam plaats had, d© 100-jarige herden king der NederLandsche Handelmaatschap pij, de buitengewone belangstelling di© het volk bij de begrafenis van onzen grootsten tooneelsclu ijver Herman Heyermans toon de, de strijd over dé weigering van de Ko ninklijke goedkeuring op de statuten van de vereeniging „D© Dageraad" en zooveel andere gebeurtenissen. Onze verhouding tot andere staten, zoo verklaarde ook dit jaar de Troonrede, blyft vriendschappelijk. Maar niettemin zullen tal van Nederlanders wel eens moeite heb ben vriendschapsgevoelens te bewaren voor BELGIË, waar nog telkens de gedachte aan annexa tie van een deel van ons grondgebied blijkt rond te spoken en waar de behandeling, die er de Vlamingen ondervinden, getuige hei weerzinwekkende optreden van de Gent sche politie by de begrafenis van Dr. Meert, de behandeling van den Waalschen student, die ter "gelegenheid van het groot- Nederland8ch studentencoongres te Leuven een Vlaamsch student neerschoot, in tegen stelling met die van den Vlaming De Man, die in zelfverdediging te Brussel een Waa. doodde, nog weinig sypattole en achting voor het Nederlandsche volk zich uitspreekt. Toch toont de verwerping van het Fransch-Belgische handelsverdrag, dat het verzet tegen een achtemaloopen van FRANKRIJK zich er beslaster begint te openbaren. In Frankrijk voelde men deze verande ring te pijnlijker, omdat in het afgeloopen jaar Frankrijke machtspositie ©ngetwyle.d verzwakte, zoowel door de gewijzigde ver houdingen aan den Rijn als door de nieuwe verhoudingen in Midden-Europa en de ver zwakking van het Franache crediet, die van de daling van de franc het natuurlyk gevolg werd. Deze daling noopte tot de in grijpende financieele maatregelen ter be zuiniging, vermeerdering van inkomsten iloor nieuwe belastingen en tot tegengaan van speculatie, welke Poancaré ondank-* heftig verzet wist door te voeren en tot het aanvaarden van een Engelsch-Ameri- kaansch crediet. Maar zij werkte bovendien in niet geringe mate mee tot de wijziging van de Fransche mentaliteit, die de neder laag van Foincaré by de verkiezingen ten gevolge had. De radicaal-socialistischs overwinnaars bleve nechter door Poincaré's heengaan niet tevreden gesteld, maar eisch- iten ook het aftreden van den president der republiek Millerand, die het nationale blok gesteund had. Na eenig verzet gaf Mille rand toe. Maar tl© tegenstand van den Se naat had tengevolge, dat niet de oamlwlaat der overwinnaars Painlevé, maar Doumer- gue tot president gekozen werd. Poincaré's opvolger, Herriot. volgde van den aanvang af een tegemoetkomende po litiek tegenover Duitschland en wist ook de ENGELAND aanmerkelijk te verbeteren. Daar was Sn het begin van het jaar de arbeidersparty aan het bewind gekomen. Maar de afhan kelijkheid van de liberalen, zonder wiens steun het in de minderiieid bleef, hield het nieuwe ministerie zwak. En herhaaldelijk moest het dan ook van een voorgenomen maatregel afzien en een nederlaag in het Lagerhuis trachten te verduwen. De moei- lylcheden met Ulster, dat weigerde in de grenaoommissie een lid te benoemen, baar de het bovendien, evenals de Egyptische kwestie, veel zorg. Teneinde aan de Ulatei- sche moeilijkheden een einde te maken, stelde het een wet voor, die de regeering tot de benoeming van het benoodigde lid machtigde, welke wet door het parlement werd goedgekeurd, waarna de benoeming plaats had. De Egyptische moeilijkheden, die zich dadelyk by de opening van het eerste Egyptische parlement al aankondig den, toen de troonrede Egypte's volledige onafhankelijkheid eischte, maakten een conferentie met Zaghloel-pasja, den Egyp- tischen eersten minister en leider der Egyptische nationalisten, noodzakelijk. Maar de Egyptische eischen betreffende Soedan deden die conferentie zonder resul taat eindigen. En 't was voor 't ministerie, dat Mac Donald opvolgde, weggelegd, deze kwestie op een hardhandige wyze tot een oplossing te brengen. Want 't bewind der arbeiderspartij mocht geen vol jaar duren, be tegenstand tegen het Russisch verdrag dat Mac Donald na de erkenning der Sov jet-regeering en moeizame onderhandelin gen gesloten had, had de liberalen steeds meer van de regeering vervreemd. En toen tengevolge van het staken van de vervol ging van een communistisch journalist het Lagerhuis een motie tegen de regeering aannam, ontbond Mac Donald het Lagerhuis. De uitslag der daarop gehouden verkiezin gen, waarop waarschynlijk de brief van Zinovieff, welks echtheid door de Kussen ontkend wordt, niet zonder invloed is ge bleven, beteekende een schitterende over winning voor de conservatieven, die met 'een groote meerderheid in het Lagerhuis terugkwamen. De nieuwe conservatieve regeering onder Baldwun, die van deze overwinning het ge volg was, kwam, tengevolge van de ver moording van den Sirdar, al vry spoedig na haar optreden voor de Egyptische kwes tie te staan, die zy door een ultimatum, waarvan het aftreden van Zaghloel-pasja en de inwilliging van alle Engelsche eischen het gevolg was, tot een wat gedwongen op- 1. DUITSCHLAND bleek men met dez© conservatieve overwin ning in Engeland maar matig ingenomen, daar men er een minder tegemoetkomende houding van vreesde, welke vrees zich tot nu toe niet bewaarheid heeft. De stemming In Duitschland zelf onder ging trouwens ook een merkbare veran dering. De geweldmethode van Foincaré had de nationalistische strooming byzon- der versterkt, zoo^at de Ryksdagverkiezin- gen aan de voUtischen 32 zetels opleverden, en aan Duitsch-nationalen en communisten, die eveneens tegen de vervuilingspoJitiek in verzet zyn, een winst respectievelijk van 40 en 43 zetels. Niettemin aanvaardde ook de uit deze verkiezingen voortgekomen Ryksdag de overeenkomsten van Londen. Maar een deel der Duitsch-nationalen had zich door stemmen voor de overeenkomsten alleen laten overhalen door de belofte der Duitsche Volksparty, dot zy de Duitsch- nationalen in de regeering zou doen opne men. Toen ze er tengevolge van het ver zet der andere regeeringspartyen niet in slaagde deze belofte gestand te doen, werd de ontbinding van den Rijksdag noodzake lijk. De nieuwe Verkiezingen, die daarvan het gevolg waren, brachten de gewenschte uitkomst. De uiterste partyen, de volkischan rechts en de communisten links, leden groo te verliezen, terwijl de sociaal-democraten op de 100 meer dan 30 zetels wonnen en ook centrum, democraten en volksparty vooruitgingen. Hoewel ook de Duitsch-na tionalen nog een paar zetels winst hadden, werd niettemin de positie der regeering, die op de midden-partyen en ten deele ook op de socialisten steunde, veel sterker, zoodat ze de Duitsch-nationalen niet langer naai ue oogen hoefde te zien. De uitslag, die zeker voor een groot deel aan de verander de houding der Entente en de verbeterde oeconomische toestand van Duitschland te danken was, bewees trouwens, dat ook de meerderheid van het volk het gevolgde,, re geer ingisbe leid goedkeurde. Tegengyér de ontevredenheid, die de regeling <dnhet mi litair toezicht op Duitechlaiid door den Vol kenbond, in wiens handen nu dit toezicht overging, in Duitschland gewekt had, kreeg die goedkeuring een bijzondere beteekenis en verzekerde ook verder een voortzetting van de vervullingspolitiek, al werd in de besprekingen, die Chamberlain en Herriot te Parys hielden, ook een lichte verandering van de Engelsche politiek merkbaar. Met RUSLAND had Duitschland een plotseling conflict, tengevolge van het binnendringen der Ber- lynsche politie in het gebouw van de han- dejsafdeeling van het Sovjet-gezantschap. De erkenning van Engeland, Italië, Frankrijk en kleinere staten, verzekerde de Russische regeering een vastere positie, hoewel in het land zelf de tegenstelling tus schen Trotzki en de doctrinaire bolsjewis ten onder Zinovieff zich na den dood van Lenin bedenkelijk toespitste. Het conflict met Roemenië over Besea- rabië bleef na de mislukking van de Ween- sche conferentie slepende en schiep een nieuw gevaar in het Zuid-Oosten. OP DEN BALKAN zelf wilde de rust ook nog niet terugkeeren. Roemenië had zyn antisemitische troebelen In Zuid-Slavië duurde de strijd met de Kro- aten, die meerder© centralisatie verlangden, voort. En Griekenland zette konii* George II buiten de landsgrenzen. Ook in Albanië bleef het onrustig. ITALIË, dat nog altyd streeft naar versterking zij ner positie op de Oostkust der Axiriatische Zee, bleef deze onrust met bijzondere aan dacht gadeslaan. Het land herbergde marineconferentie, die een voortzetting der Washingtonsche zou zyn, maar zonder suc ces verliep,en de veigodering van den Vol kenbondsraad. De positie van Mussolini Weef uiterlijk dezelfde, maar verloor door den toenemen- den tegenstand tegen het fascisme, die zich vooral na den moord op het socialistisch Kamerlid Matteotti zoo stierk openbaarde, ongetwijfeld aan innerlijke kracht. Nog in sterkere mate geldt dit voor het directorium in SPANJE, dat ook met het verzet van het leger te kampen kreeg en op welks pjestige de on gelukkige afloop van den veldtocht tegen de Rif-Kabielen in Marokko een allerongun- btigsten invloed oefende. De roeriigheid der Arabieren, die zich in dezen opstand uitsprak, toonde zich overal in de Arabische wereld, ook vooral in het naby Oosten, waar TURKIJE ze met leedvermaak gadesloeg niet al leen, maar de nationalistische Turksche re geering, die o.a. het kalifaat ophief en den laatsten kalief het land uitzette, ze ook zooveel mogelijk tot haar voordeel trachtte aan te wenden bij haar streven naar herstel der vroegere Turksche macht. Dit streven bracht haar met de Franschen in botsing in Syrië en met de Engelschen over Mosoel en had een algemeene onrust in het nabyë Oosten ten gevolge. Maar ook in het verre Oosten, met na me in CHINA. was het het afgeloopen jaar onrustig. In den strijd, die er opnieuw tusschen Woe- pei-foe en Tsjan-tao-lin uitbrak, werd de eerste, tengevolge van het verraad van generaal Feng, verslagen. De Japansche regeering zag ongetwijfeld dezen uitslag met genoegen. En het is daarom zeer waarschijnlijk, dat AMERIKA met nieuwe bezorgdheid de ontwikkeling der gebeurtenissen in het verre Oosten gadesloeg, waar de nieuwe immigratiewet geving reeds een zekere spanning tusschen Japan en de Vereenigde Staten veroor- De presidentsverkiezingen brachten er, evenals de verkiezingen voor Huis van Afgevaardigden en Senaat, de overwinning van de republikeinen, zoodat president Coolodge van zyn verkiezing verzekerd kan zyn. De verkiezingen in ZUID-AFRIKA daarentegen brachten aan de regeering van Smuts ©en nederlaag, waarna een ministerie van nationalisten en arbeiders party onder Hertzog aan het bewind kwam. Het beteekent de overwinning van het Hollandsch-Af rikaansche element en een winst voor het Hojlandsch-Afrikaansche leven, zoodat ook Zuid-Afrika in het vre desjaar een stap naar den innerlijke vre de schynt te hebben gedaan. BINNENLAND. Eerste Kamer. In de gisteren gehouden zitting van liet Centraal Stemoureau voo; de ver kiezing van leden van de Eerste Ka mer der Staten-üeneraal is, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer lden- burg, tot lid van de Eerste Kamer be noemd verklaard mr. E. Briét te Lei den. Het Bezoldigingsbesluit. Het Corr. Bur. verneemt, dat bin nenkort een wijziging van het Bezol digingsbesluit 1920 te verwachting is, dat in hoofdzaak neerkomt op een be perking van den achteruitgang van in komsten voor alle ambtenaren, die BI December e.k. gehuwd of kostwinners zijn tot 10 oehoudens voor ambte naren-werklieden in gemeenten derde klasse, voor Wie de vermindering hoog stens 15 zal bearagen. Voor de overige ambtenaren is de achteruit gang gelimiteerd tot 20 uitgezon derd voor ambtenaren-werKlieden van t.crde klasse gemeenten, waarvan deze tot 25 beperkt wordt. Voor zoover het Bezoldigingsbesluit 1925 aan een functie, die volgens het Bezoldigingsbesluit 1920 met meer dan i ö00d in het maximum wordt gesala rieerd en hooger wedde toekent, dan dnarin 1 October 1924 werd genoten, wordt voor die lunctie de op 31 Dec. geldende regeling gehandhaafd. De arbeidsvoor waarden voor het gemeente-personeel. Gisteren is te Arnhem opnieuw ten sladhuize een vergadering gehouden van het gecombineerde georganiseerd overleg onder voorzitterschap van wet houder C. Smeenk. Omtrent de ar beidsvoorwaarden voor 1925 werd over eengekomen, dat die arbeidsvoorwaar den in dezen zin zouden worden ge wijzigd, dat voor de werklieden en voor de ambtenaren die met de werk lieden gelijke diensttijden hebben, een werktijdsverlenging van 3 uur per week zal worden ingevoerd op be paalde in nader overleg vast te stel len voorwaarden voor enkele groepen en zoo spoedig mogelijk ingaande. Voor de overige ambtenaren wordt de nominale werkweek eveneens op 48 uur gebracht. Voorts is overeengekomen dien va- cantiebijslag voor de ougehuwden af te schaffen voor de gehuwden werdi de afschaffing verworpen. De voorstellen van den wethouder om de pen&ioeukorting van 4% op 8% te brengen werd afgewezen. De wethouder deelde mede, dat thans slechts een besparing van onge veer I 63.000 zou worden bereikt, ter wijl hij een besparing van ten minste f 200.000 noodig achtte. GEMENGDE ÜEkTcHTEN. Snelle was van de Maaa. Was voor enkele dagen de stand der Maas wederom zoo laag geworaen dat de schepen met een middelmati- gen diepgang nog slechts ternauwer nood Roermond konden bereiken, sinds /.ondagnamlddag ne* water te Maas tricht wederom stijgende, en 20 c.M. per uur opgeloopen is. Overal is men druk bezig voorberei dingen te maken, die gewoonlijk aan een hoog en waterstand voordf gaan. l'e Liane en Roermond trok men de schuiven van de stuwen om het water in zijn alvoer niet te belemmeren. Ieder die het water met zoo n feno menale snelheid zag rijzen, dacht met angst terug aan de Novemberdagen, die nog zoo verseh in het geheugen liggen. ue oorzaak vian den snellen was moei gezocht worden in de hevige re gens, die Zaterdag en Zondag in het stroomgebied der rivier vielen. Uit Maastricht wordt gemeld, dat het water daar nog zeer langzaam wast, zoodat het niet wel aan te nemen is, dat van dezen was een belangrijke overstrooming het gevolg zal zijn. Voorts wordt gemeld dat ten gevol de van den plotselingen was der Maas, door het onderloopon van den stuw- put, de werken der Maaskanalisatie zijn stop gezet. Het werkvolk is gedeeltelijk naar huis gestuurd. Gestolen kippen boven een kampvuur geroosterd. Sinds eenigen tijd bestaat in Gor- cum een grenzelooze tuchteloosheid an der de straatjeugd. De politie die we gens de bezuiniging met een aantal agenten verminderd was, is, zoo schrijft men aan de Tel., niet bij machte, de baldadigheden, inbraken, diefstallen en vernielingen te verhinderen. De ban deloosheid ving aan tijdens de kermis met diefstal van sigaren, sigaretten, nougat enz. uit een kennistent, daar- nu zijn banket- en sigarenwinkels ge plunderd, dan volgden inbraken in scholen. De kasten werden geledigd on pennen, potloodon enz. toegeëigend Terwijl in een gyuvnasliekschool de leerlingen geoefend werden, hebben de boefjes de portemoiuiaies uit de zakken van de ktejereh, die in de gang ophingen, gehaald. Ten slotte hebben de jongens een aantal kippen en duiven gestolen en deze op Indi- aansdie wijze boven een vuur, dat buiten de stad werd gestookt, geroos terd. De kippen, welke men niet kou verorberen, hebben zij verkocht. De politie heeft de daders van de inbra ken en diefstallen, benevens helers opgespoord. De boefjes zijft 12 tot lti jaar oud. Alweer een vervalsching van postwissels. Het had sinds eenigen lijd de aan dacht van ambtenaren van het post kantoor te Amsterdam getrokken, dal iemand aldaar verschillende koeren postwissels van een bedrag van één gulden ontving. Naar de Tel. meldt, is aan de politie bij onderzoek gebleken, dat de verdachte zichzelf onder een geiingeerden naam- die wissels zond. Thuis maakte hij op een of andere wijze de woorden „één gulden"' on zichtbaar en schreef daarvoor een hoo ger bedrag in, de plaats. Zoodoende kreeg hij verscheidene honderden gul dens binnen ten nadeele van het rijk. De man weigert de politie inlichtin gen te verschaffen. RADIONIEUWS. Concerten van hedenavond. 7 u. 50 Londen. Oude-jaarsavond- ex, neer t voor orkest en mannen-quar- tet. Birmingham- Opvoering van „Maritana" van Wallace voor koor, /ver&erkt orkest en soli. Bourne mouth. Concert, overgenomen uit de NV inter Gardens voor orkest, bariton- solo en voordrachten. Cardiff. Re- sue van Oud- en Nieuwjaar „The Nu bian programme". Newcastle Con cert van Engelsche componisten voor sopraan, tenor en orkest. Aberdeen Gevarieerd programma voor vocaal quartet, orkest en humoristische voor drachten Glasgow. Concert voor Koor en orkest, bariton-solo en opvoe ring van „Hogmanay" (New vears eye) spel in een bedrijf van Fred. W. Sid ney. b u. 20 Brussel. Voordrachten. 9 u. 20 Parijs. Fragmented uit „Wer- ther", lyrisch drama van Massenet met medewerking van Mme Nadia Martel en de heeren Charlesky en Murano- 9 u. 50 Londen. Greenwich-tijdsein en nieuwsberichten. Voordracht Roor den heer J. C. Stobart over „The art of living the annual audit." 10 u. 20 Brussel. Nieuwsberichten- 10 u. 25 Londen. Savoy jazz-band. 11 u. 20—1 u. 20 Parijs. Dansnru- 11 u. 50 Londen. Chriatmastide and New Yaer carols. 12 u. 5 Londen. Toespraak door rev. Archibald Fleming. Gewijde GOUDSCHE COURANT REDACTIE EN ADMINISTRATIE C. V. „DE PAPIERHANDEL" P APIER W AREN F ABRIEK Enveloppen Loonzakjes Sigarenzakjes p. f. FLUWEELENSINGEL 52-53 TEL. INT. 83 R1JWIELFABRIEK „DE ADELAAR", TURFMARKT 119. N.V. MODE-ETABLISSEMENT „GOUDA" MARKT 26 GOUDA p. f. p. f. J. N. v. d. HEIJDEN, Marict 68, Vollcsbazar. W. G. HEMMELDER, Brood-, Koek- en Banketbakker, p f. Karnemelk sloot 169. Compliment van den Dag aan myne ge- trhte Begunstigers en Vrienden, zoowel binnen als buiten de J. J. DEN HOLLANDER, Zwarteweg 9. Gelukkig Nieuwjaar aan »1 myn begun stigers. LUNCHROOM „HOLLANDIA", J. H. DOUJW KEMPEN. H. HOOGENDOORN, Bloekeraeingel 41, Gouda. Taxateur en Commissionair in Onroerende Goederen. P- L JOH. HOOIMEIJER Jr., Mr. Schilder, Steynkade 8. Aan begunstigers, vrienden en bekenden een gelukkig Nieuwjaar. P- L J. HOOGLAND, Brood- en Banketbakkerij, Gouwe 161. J. VAN HOORN, Tombergstraat 3. Agent der Orgel- en Pianohandel van de firma A. S. J. Dekker. P- L p. f. L. HUISMAN, Sigarenmagazijn, L. Tiendeweig. BURGERHOTEL EN RESTAURANT „HET BLAUWE KRUIS". J. HUISMAN, m. ig. Concierge. W. M. VAN HULZEN. P. t. JACOB, Spoorwegboekhandel Station, Gouda. P. JANSSEN, Rund-, Kalfs- en Varkensslager ij, f.- L Groenendaal 33. Het GampLiment van den Dag aan nuyn geaenbe Clientèle en Vrienden by de intreu<- van het Nieuweyaar. A. DE JONG, Lood- en Zimkwerker, L. Dwarsstraat 29. A. DE JONG, Café „DE OUDE DOELEN", Spieringstraat 101. P BALT A. DE JONG, Parfumerieën, Oosthaven 29. FIRMA B. DE JONG, Gouwe. Tel. 462. p. f. GEBR. DE JONG, Banketbakkers, Peperstraat 34. G. DE JONG, Korte Tiendeweg 2. K. DE JONG, Zuivelproducten en fijne Vleeschwaren. Telef. 393. p. f- P. f- P. DE JONG, Firma de Goederen. Banketbakker. P. J. W. JONGENEEL, Markt 41, Tel. 666, Bruilofts- en Feestartikelen. Compliment van den Dag. N.V. A. JONKER ZONEN, in Brandstoffen en Agenturen, p. f. Jaagpad 25. p. f. C. KAARS, Rund- en Varkensslachterij, Weothaven 36. J. G. C. KAMPHUIZEN, Banketbakker, Gouwe 19. FIRMA P. DEN HERTOG EN ZONEN GOUDSCHE METAALWARENFABRIEK p. f. p. f. VAN HOORN, v.h. Van Hoorn en De Jong, RIJWIEL. EN MOTORHANDEL, DOELENSTRAAT 12. Wed. ML L. KINT—VAN DAM, Modes, p. f. Wydstraa. J. KEY, Gediplomeerd Kapper, Dubbele Buurt 8, Gouda. Ruim* sorteering in Parfumerieën en Toiletartikelen. H. N. KOREVAAR, Handel in Aardappelen. Groenten en Fruit, f. Doelenstraat 2. I Gods besten zc^en toegewenscht aan myne geachte Begunstigers, Vrienden en Bekenden. W. KRANENDONK, Brood-, Koek- en Banketbakker. STUC ADOORS, Kleiwegstraat 2224, wenschen hun geachte Vrienden en Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar, en blijven zich beleefd aanbevelen voor alle voorkomende van SGHEVENINGEN wenscht haar Clientèle en Bekenden een GELUKKIG NIEUWJAAR. DE KLEINE WINST. f. D. G. KLOOSTERMAN, In Kruidenierswaren, Tabak en Sigaren, f. Wachtelstraat 18—19. I P. KOOIJMAN, Tailleur. Nieuwe Haven 49. H. KRIMPENFORT p. f. H. KULIK, Metselaar, p. f. Nieuwe Haven 298. C. LAFEBER, Coiffeur. Stoofsteeg. f. MAGAZIJN ,JDE LELIE", Burg. Martemwingel 123. Het Compliment van den Dag aan Be gunstigers, Vrienden en Bekenden, by de n trede van het Nieuwe jaar. C. VAN LEEUWEN, Kuiperij en Fuathandel, Tuinstraat 85. Drukkerij en Binderij „Volharding A. C. v. d. LINDEN, g. F. W. Reitastraat 13. Fa. J. v. d. LINDEN Gz., ïn Oliën en Verfwaren, Turfmarkt. p. f. TH. VAN DER LINDEN, Kruidenierswaren, Nieuwe Haven 5 p. f. JAC. LOEF, Vogelhandel, P. C. Bothstraat 26. A. LOK, Blikslager, Loodgieter en Zinkwerker. Compliment van den Dag. 1 Geuzermt raat 58. p. f. DE Familie VAN MAAREN, Schoen magazijn en Reparatie-inrichting. f. Vijveratraat 10. p. f. T. MAASLAND, Kleiwegstraat. p. f. J. MEYER, Fotograaf. p. f. Kleiweg. C, MOERMAN, Groenendaal 74, beveelt zich beleefd aan voor aanleg en onderhoud van tuinen. p. f. on Echtgenoote p. f. GROSSIER IN GALANTERIEëN EN ROOKARTIKELEN, WESTHAVEN M. ELElTR. MEUBELMAKERIJ, BEHANGERU, STOFFEERDERIJ EN BEDDENMAKERIJ. LANGE TIENDEWEG 10—12 TEL. 200. N. NOORDERGRAAF. Luxe Autoverhuurinrichting, Kleiweg 12. Telef- m 9 Firma M. p7oOSTERBEEK, Handel in Melk, Boter en Kaas. I P- A. J. OPSTELTEN, P. t. G. OUDIJK, In Melk, Boter en Kaas, Doelenstraat 7. G. PALSGRAAF, Specialiteit in Autogeenlaaschen. p f, Groenendaal 66. A. PEEK, Rijwielhandel, p. f. Gouwe 188. W. F. PEERENBOOM. Firma van Kiuyve, Horlogemaker. p. f. Wijdatraat 15. Firma PETIT Co., p. f. T. POELENIJE, Limonade- en Spuit water fabriek, p. f. Keizerstraat 8387. Handel in Wijn en Gedistilleerd FIRMA LOURENS. Tel. 57. I P f- FIRMA S. H. POLAK, Optioiën, Markt 25, Gouda Compliment van den dag aan mijne Cliëntèle, Vrienden en Bekenden. H. LUGTHART, In Sigaren. WilheLminartraat 4. Firma A. D. VAN DER POOL, Kuiperij Vatenhandel, p. f. Gouwe 76—78, Gouda. L. N. POLDERVAART, Goudlicht Dienstverrichting. Turfmarkt. Verhuizingen door heel het land onder garantie, wenscht zijn Cliëntèle een gelukkig Nieuw jaar. C. N. v. MEERTEN, ((lompenhandel, Kleiwegstraat 25. p. f. E. B. M. PONSIOEN, Chocolaterie, Spoorstraat 29. Heil en Zegen toegewenscht aan al onze Begunstigers en Bekenden, zoowel buiten al» binnen de stad. DE ERVEN A. VAN MEUH0, Markt 44. Winkels: Oosthaven 36—Nieuwe Haven 149. Handel in Binnen- en Buitenlandsch Gedistilleerd. Wijn- en Likeurhandd. Gjj raakt het juiate PUNT indien gij bu ons koopt. Turfmarkt 140, Gouda. p. I. GEBR. DE RAADT, Manufacturen, Westhaven 8. p. f. N. J. MOKVELD, Machine-herstelptaats. Groenendaal 9395. Heil en Zegen toegewenecht aan al mijn I Vrienden en Begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad. H. J. RABOUW, Loodgieter, Raam. H. RADEMAKER. Kocnynxteeg 67, beveelt zich beleefd aan voor het Slijpen van alle soorten Snij-instrumenten. p. f P- f- B. A. REEBEEN, Schilder. Keizerstraat 67". J. F. REVET ZONEN, Vee ratal 30, Gouda, Zeilmakerij, Seheepstuigerl). Dekkleeden fabriek. Onze hartelijke gelukwenachon bij den aanvang van het nieuwe jaar» Ondergeteekende wenscht ieder een ge lukkig nieuwjaar. K. J. REVET, Huiaachikter, Wachtelatraat. p. f. R. VAN REGTEREN, Huisschilder. Weathaven «0/70. p. f. A. RIETKERK, Markt 10—11. p. f. Fa. WED. A. RIETVELD, Fruithandel, Laag* Tiendeweg. P- L B. RIETVELD, VleeachkouwerU en Spekslagerij, Wachtelatraat 46. p L. RIETVELD, Dubbele Buurt 4. p. f. ril JAC. SCHAAP, Dames- en Heerenealon, Parfum* riewinkel lange Groenendaal 88. H. J. VAN SCHALEN, Tapijten en Meubelen. Wijdrtraat 21. Te P f. P f. N. H. VAN SCHELVEN, Meienaar. Punt. Sigarenmagazijn W. M. SIRRE, Vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar toegewenscht. Dr. Leydeetraat L P. f- A. SCHOONDERWOERD, Mr. Kleermaker. Nieuwe Heven 37. 1900—1025. J. SLEGT, Mr. Timmerman, Boelekade 113 W. SLIEDRECHT, Timmerman, p. f. Kleiwegatmat 10. W. SLONT, p -f- Weathaven 66. H. VAN SLINGERLAND, Kleermaker, p. t. Lage Gouwe ML p. t. J. SLOOF, Stoelenmsher. Saoyet mat lt. p. f. JOH. DE MOL, Koek- en Banketbakker. Groenendaal 27. MULDER OOMS, Wijnhandel. Groenendaal 53, 56, 58. p. f. HANDEL IN VERFWAREN, VENSTERGLAS EN GARENS, BIND- EN PAKTOUW. p. f. p. tr- L. J. MULLER, Dames- en Kinderhoeder. Lange Tiendeweg 74. P». J. RRVIT ZONIN HUISSCHILDERS p f OOSTHAVEN. TH No. 280. Vleeachhouwerij N. NIBBERING, p. f. Keizerstraat 88. NIEUWE GOUDSCHE MUZIEK- HANDEL, Lange Tiendeweg 11, Rijwielhandel. p. f. ERASMUSSTKAAT 12. Reparatid-inrkhtin p. f. Gouda. Bü de intrede van het Nieuwe jaar Gods besten zegen toegewenscht aan Begunstigers, Vrienden en Bekenden. E. J. NIJKAMP, Drukkerij, Turfmarkt 38, p. f. J. P. W. TUWION, GED1PI.OMKKRD ELECTROTECHNIQUS. Rottcrdamwche Brood-, Bonket, Koek- en BeochnltbnkkerU C. J. A. VERGEER. RAAM «o-eo. COCOA.

GC | 1924 | | pagina 2