M ia Bun- tl Wart, Levertraan.^ Uitverkoop 1 Rotterdam Vi" Henri C. J. DE MAK D« BMMiaUksgrottlog 1926. jrmjk li 1 M PREDIKBEURTEN. Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. Anton zeer corpulente Dames Da Dar, Statan aa da aohadawarpaadiagaa. Een nieuw Jutbinet-Marx. Oslo, de hoofdstad van Noorwegen. dAci Uekwe.-itie van dfe schulden der gaalLieer- den underling, stoat, we wezen er gisteren reeds op, in het toeken der belDOgeteUing en vooral het probleem der Fmmgfea schuld aan de Ver. Staten wordt wel,.feat moest besproken. Door dit laatste vraagstuk schynt zelfs de verhouding tuaacben de Ver, Staten en Frankrijk moer of minder moei lijk te zijn geworden. De Paryache berichten laten inmiddols uitkomen, d*at Herriot de Amerdoaansche gezant Myron lierrick gerust heeft gesteld en erop gewezen' heeft dat Frankrijk aan een verloochening zijner schulden niet denkt; een verzaken der financieele ver plichtingen tegenover Amerika allerminst! wordt overwogen. Alleen heet het, dat Frankrijk vodrloopig een afwachtende hou ding aanneemt, tot het tijdstip, waarop een oplossing is gevonden van het vraagstuk van de schulden der geallieerden onderling. Vandaar dat Frankrijke schulden aan Ame rika slechts pro memorie werden vermeid. Op een onverwijlde betaling dioor Frank rijk schynt Amerika echter niet te kunnen rekenen, daar van Fransche Zijde nadruk kelijk te kenne wordt gegeven /lat het on billijk zou zijn, wanneer zulks van Frank rijk werd gevergd ;uit verschillende Fran sche verklaringen blijkt, dat Frankrijk op dezelfde wijze wenacht te worden behandeld als de geallieerden Duitschland behandelen. Tal van Fransche bladen stellen de beta ling aan Amerika dan ook van de inwil liging van verschillende voorwaarden af hankelijk. Zoo dringen verscheidene Fran- schen erop aan, dat zoowel de schuld aan Amerka aan een revisie wordt onderwor pen (m, a. w.: wordt gereduceerd) als dat Frankrijk een moratorium wordt toege staan en waarborgen worden geboden ter voorkoming van de daling van den franc. De Franschen wenschen klaarblijkelijk, dat tokening worift gehouden met het actueele betaalvermogen van Frankrijk en dat de Fransche betalingen aan Amerika geschie den, naarmate Frankrijk geld van Duitsch land Int. De korte strekking van de talrijke Fransche be toog en is, op de keper be schouwd; wy gaan niet eerder tot betaling over, voordat wij, door betaling van IXiit- sche zijde, geld in de la krijgen. Dit niet er dus niet erg bemoedigend uit voor Amerika en sommige Fransche journalisten, die geen blad voor den mond nemen, kritiseeren dan ook scherp, wat zij noemen, de hebzucht der Ver. Staten. Vooral wordt de ongelijke be handeling gegispt, die Frankrijk en die Duitschland wedervaart. Terwijl dit land fei telijk een moratorium is toegestflqifi en door het toepassen van het plan-Dawes angstval lig er voor wordt gewaakt, dlat de mark niet opnieuw naar berieden tuimelt, i woédt al dus de Fransche zienswijze niet ge schroomd den franc te doen dalen, wat on vermijdelijk het gevoLg zou zijn van dim eisch van Amerika om tèrstond met de be talingen to beginnen. Het vraagstuk is voor Frankrijk vooral heel ingewikkeld pn pijnlijk toot»! omdat Frankrijk ook met Engeland te maken heeft. Volgens die „Morning Post" zóu Engeland echter geen enkel bezwaar hebben togen eventueele concessies, die Amerika aan Frankrijk wenscht te dloen, onverschillig of de Vereenigde Staten een moratorium wil len toestaan, dan wel of zij de rente wil len verlagen, op voorwaarde echter, dat Frankrijk zyn schulden aan Engeland ge lijktijdig en in dezelfde mate zal afbetalen als die aan Amerika. De Amerikaansche regeering kent dit standpunt van Engeland, ofschoon geen of- fioieele nota's over deze quaeetie werden gewisseld. Mocht echter, hetgeen niet waar- schpnlyk is, de uitdrukkelijke formuleeriwg va® het Engelsche standpunt alsnog nood zakelijk blyken, dan zal de Britsche regee ring daartoe overgaan. Maartdag zal Churchill met Baldwin en andere ministers oonfereeren, Dinsdagmor gen zal een kabinetsraad plaats hehben; daarna vertrekt GhurchilJ met Guinness en Sir Otto Niemeyer naar Parys, waar de conferentie zal aanvangen. Melding wordt verder gemakt van een Britsche nota aan de Ver. Staten, waarin de Amerikaansche aanspraak op een aam- deel in de schadevergoeding wordt betwist. In Berlijn is gisteren een officieel com muniqué bekend gemaakt, volgens hetwelk de Rijkspresident aan den Rijkskanselier nog eens opdracht heeft gegeven, met de leiders der Ryksdagfracties in verbinding te treden. Den leidenden persoonlijkheden der fracties moet nogmaals op den ernst van den toestand gewezen wonden, welke het noodzakelijk maakt, dat de vorming van een extra-parlementair kabinet zoo moge lijk vermeden wordt. Vermoedelijk zal dus de nieuwe Rijksdag die op 16 Januari a.s. bijeenkomt, een nieuw kabinet-iMarx tegenoy^r zich vinden. Het derde kabineteMarx zal de tot dusver gevoerde politiek voortzetten, waarbij men hoopt, dat de nieuwe samenstelling een za kelijke ndersteuning van het kabinet door de Duitsch-nationalem mogelijk zal maken en een scherpe oppositie zal vermijden. Sinds gisteren heet Chriatiania dus Oslo. Het doet nog een beetje vreemd aan, maar hebben wy er ons ook niet in geschikt, dat Petersburg Petrograd moest heeten en la ter Leningrad ,al is dlat dan ook niet tot alle hoeken der aarde doorgedrongen? - En zijn wy er niet volkomen mee ver zoend gerankt, dat na d« annexaUf der buit tengemeenien in ons eigen Amsterdam de bordje# bij dozijnen tegelijk werden verham- gent Neen, het snl wuuecMjnMjk niet eoo héél leng duren <rf wy zullen glimlachen over dien enkelen oer-conservatief voor wien Oslo tot in lengte van dagen Uhristknia is gebleven. Maar, waarom hebben de Noren het eigenlijk noodlg geoordeeld die verandering aan tie brengen? Uit historische overwe gingen" heeft men gezegd. En wanneer wij ons de moeite getroosten even dieper op de zaak ia te gaKn, dan zien wy, dat de naam Oslo inderdaad een door de traditie gehei ligd bestaansrecht heeft. Want ais wij te ruggaan in de grijze oudheid, als wy ons v©diepen m de legenden en mythen van het Norenvolk; dan zien wij, dat de fee Oslo door die ruwe volksstammen bewonderd en vereerd werd. Op de plek, waar eens haar paleis moet hebben gertaan, liet koning HaraLd Har- ch-aadfc in 1047 een kapel bouwen met veer tien altaren. Het godshuis was aan Maria gewyd en droeg haar naam maar de poor ters, die zich rond de kaj^t kwamen ves tigen noemden hun nederzetting naar de geheimzinnige vrouw die er in vroeger tij den de menschenkinderen met too verkrach ten had gesteund. Koning Olov Kyrre, de opvolger van HaraLd Hardraade, verhief Gsio tot bisschopstad en liet er een kathe draal bouwen, gewyd aan den plaatselijken heilige Simt Hallvard, een tijdgenoot van Sint Olav, wiens stoffelijk overschot onder het hoogaltaar werd begraven en wiens martelaarschap werd vereeuwigd in het stadszegel van Oslo, dat Later het waar merk van Chriatiania zou worden. Oslo was vroeg reedseen centrum van godsdienstig leven. In de veertiende eeuw, toen de koningen van Noorwegen er resi deerden telde de stud negen kerken en drie kloosters. Toen in 1537 koning Christiaan III, die, zooals men weet, behoorde tot het huis Ol denburg, den Noren den Dutherschen gods dienst had opgedrongen, kwamen die ker ken van Oslo in verval. In 1628 werd de kapel van de Heilige Maagd op bevel van den koning leeggeplunderd en in brand ge sloken. De kerken en kloosters werden met al hunne bezittingen door de kroon gecon fisqueerd en in 1639 werd het bisschoppe lijk paleis in Oslo als steengroeve ter be schikking van de burgery gesteld. Gedurende de oorlogen met Zweden heb ben herhaaldelyk groote branden gewoed in de oude stad, die meer en meer van haar belangrijkheid verloor. En toen in Augus tus 1624 weder een groot gedeelte van Oslo in de asch was gelegd, beval koning Chris tiaan IV den bewoners naar het fort Akers- bus te trekken, onder welks muren een nieuwe stad werd gesticht ,die naar den monarch, Christiania heette. Het was in 1869, dat de groote Noor se he geschiedschrijver P. A. Munch er op aandrong Chriatiania den oud-hiatorischen naam Oslo te heigeven. In 1918 herkreeg het bisdom Christiania zyn historischen naam Oslo, en van 1906 tot 1923 heeft de gemeenteraad van de hoofdstad by herhaling de vraag bespro ken of het niet tyd werd Christiania offi meel te herdoopen. De wry ving tuaschen Denemarken» en Noorwegen die het gevolg was van het Groenland-dispuut, gaf hun, die de herin nering aan de Oideraburgsche koningen en de vereeniging met Denemarken gaarne zoo veel mogelyk wilde verdoezelen, opnieuw aanleiding om met het Oslo-plan voor den dag te komen. In den gemeenteraad staak ten d« stemmen over het voorstel, maar uit de discussies bleek toen, dat er tegen ver andering van den naam Christiania geen principieel verzet bestond. De leden die tegen het voorstel hadden gestemd, deden dit alleen, omdat zij, alvorens tot de naams verandering over te gaan, het driehonderd jarig bestaan van Christiania wilden her denken, hetgeen dan ook in September j.l. is geschied. Men zal zdch wellicht herinneren, dat de Storting den dertigsten Juni j.l. met 81 te gen 23 stemmen besloot Christiania voort aan Oslo te heeten, het Hooger Huis be krachtigde dit besluit op 4 Juli j.l. met 21 tegen 16 stemmen, echter met dien ver stande dat het wetsonwerp in 1926 van kracht zou worden. Hetgeen dan nu, op 1 Januari j.l., zeer ten genoege van alle po litieke partijen in den lande, is geschied. BUITENLAND8CH NIEUWS. BELGIE. De koning niet naar de Sahara. Een B. T. A.-bericht uit Brussel meldt, dat de koning heeft afgezien van zijn mis naar de Sahara. DUITSCHLAND. Het pasverkeer met Duitschland. In een mededeeling der regeering wordt aangekondigd de opheffing van den visum- dwang voor Duitsche onderdanen en voor in het buitenland wonende Duitschers. De Duitsche regeering is voorts in principe niet ongeneigd, te onderhandelen over opheffing van den visumdwang ten gunste van alle andere buitenlandera. De Bar mat-af faire. Volgens berichten uit Berlijn zou geble ken zyn dat tusschen h^t Barmat- en het Kutisker-concern geen zakenrelaties be staan hebben. De credieten, welke d© See- handlumg aan de Barmats verstrekte, zyn onafhankelijk van die, welke Kutisker ver kreeg. De door de Pruisische Staatsbank aan het Barmat-concem verleende credieten kwamen hieruit voort, dat bedrijven in het Barmat-concem werden opgenomen, die reeds vroeger met de Seehamdlung in rela tie stonden en van die credieten verkregen hebben. De „Deutsche Allgemein« Zeitimg" publi ceert een protest v«n professor R. v. <L Velden tegen de wijze waarop Kautz werd gearresteerd. Op' den morgen der arrertatie lag Kautz te bed, lijdende aan een hart- 1NGEZONDBN MJCDEDKELINGEN. Laat bij /ON8 Uw aehaanaa lappan Dan kant ga waar MAANDEN «tappen. L. v. ESCH Wz. L. Titndewag 33. ziekte als gevolg van malaria. Hoewel hij absoluut niet vervoerd moCht worden, is hy toch naar de gevangenis overgebracht. ENGELAND. De storm. Pe storm, die reeds eenige dagen boven Engeland heeft gewoed, is gisteren een ware orkaan geworden. In de buurt van Londen had de wind af en toe een uuranel- hcld van 100 K.M. Talrijke schoorsteenen zyn ingestort. Te Bristol werden drie personen, die zich op straat bevonden, gekwetst. Te Folkestone werd een groote Ford-vrachtauto door de iracht van den storm in de haven geslin gerd. De chauffeur, die onder den auto in het élyk van de haven terechtkwam, is ge stikt. Te Portsmouth werd een tram uit de rails gesmeten en door den gevel van een mul huis heengeslingerd. De passagiers en de bestuurder liepen gelukkig slechts lichte snywonden op. In de haven van Manches ter vloog een stoomschip van ongeveer 5000 ion geladen met katoen, in brand. Deze brand kon eerst na uren lang werk ge- bluscht worden.De vrachtboot „Gleusan- der" heeft Hastings draadloos om hulp ge vraagd, daar zy stuurloos in het Kanaal dryft Het Schotsche poflBagiersschip „Mo hawk" is aan de Oostkust der Ver. Staten in brand geraakt; vyf sleepbooten zyn het schip te Hulp gesnéld; de passagiers loopen geen gevaar. Te Brighton waren verscheidene straten aan den zeekant wegens den hevigen wind onbegaanbaar. Enkele personen werden er omvergeworpen en door den val gedood. Voetgangers liepen te Brighton gearmd in Ideine ryen om op de been te kunnen blyven. Te Dover sloeg een vervaariyken golfslag met enorme kracht tegen den zeemuur. Te Soutihsea sloegen stukken van de promenade weg. Vele huizen te Chatham zyn beschadigd. De kleine stad Shepperton ten W. van Londen is geheel door het Theemswater omringd. Het eenige voordeel van de Theems-overstroomimg is, dat de vloed meehelpt by de bestryding van de rattenplaag. Over den rivierdam te Paddington stroomde in de laatste 24 uur ongeveer 30 millioen M3. water, dat is 900.000 M3. meer dan tydens den vloed van 1903. Worcester wordt met overstnooming bedreigd; de Severn stijgt daar iedere twee uur 25 m.M. Voor den dam te Digiis heeft de rivier een hoogte bereikt van 1294 voet; de laatstgenoemde stand is 3% voet bene den dien van de hevige overstrooming van Mei 1886. Sommige lagere stadsdeelen van Worcester staqn reeds onder water, hier en daar 1% voet. Geïmproviseerde waterbarri cades zyn voor vele woningen opgeslagen. De hoofdstraict van de stad staat oVer een lengffc van 3Ö0' M. ander water. /Het treinverkeer van Croydon, de kanaal boot naar Dieppe, het omn'ibusverkeer op de straatwegen in de omstreken van Lon den waren heden stopgezet. De rennen wa ren afgelast. Het vertrek van het Engelsche kruiserseskadèr werd wegens het stormge vaar uitgesteld. De Theems is wederom 25 c.M. gestegen. Het grootste ovenstroomingsgebied boven Londen is een meer dan 8 K.M. lengte en 3.2 K.M. breedte. We vreeselljke storm, vergezeld gaande van slagregens, die gisteravond en geduren de den nacht boven Engeland hoeft gewoed, heeft de telefoon- en telegraaflynen in het geheele land ernstig doen lij don. De stad Plymouth is geheel van verbinding versto ken. Ook de yenbindingen tusschen Londen en Southampton, Manchester, Glasgow, Bir mingham en Liverpool zyn onklaar. Van de veertien telefoonlijnen tussohen Engeland en Parys zyn elf beschadigd, terwyl de ver binding met Brussel eveneens gestoord is. De scheepvaart heeft tegenvolge van den storen ernstig geleden. Van verschillende plaatsen langs de kust werden scheepson- gelukken gemeld. Hooge zeeën hebben op vele plaatsen ernstige vernielingen aange richt. Het vertrek van de groote stoomsche pen, dat gisteravond zou plaats hebben, is tot heden uitgereid. Alle luchtdiensten met het vasteland moesten weder wonden ge staakt RADIO-NIEUWS. Programma's voor Zondag. Londen (2? LO, 365 M.). 3.20 orgel concert (ook 5 NQ) 3.20 kinderhoek- je (5 NO); 9.20 concert 10.20 tijdsein nieuws, weerbericht. Birmingham (5 IT, 475 M.) 3.20 con cert 9.20 concert (2 LO). Köaigswusterhatmen (LP, 680 M.). 11.201^.30 oencert 4.20 kinderuurtje ,20—11.20 deneert en dansmuziek idem 2700 M. 's middags 12.10—1.20 concert. Parijs (RadiorParia, 1780 M.) 1.05 concert Trigane-orkest 5.05 cencert 9 20—11.20 dansmuziek. (PTT, 450 M.) 8.50 causerie, eoncert. Brussel (SBR, 265 M.) 5.20—6.20 en 8.35—10.20 concert. Stuttgart (437 M.) 10.50 concert 3.20 concert, nieuws 5.20 sportnieuws 7.20 concert 9.35 sportnieuws, rechts- kroniek. Frankfurt a. M. (467 M.) 7.20 con cert gewijde muziek 10.30 nieuws 3.20 concert 4.20 kiitderhoekje 5.20 causerie7.20 concert 8.50 nieuws, dameehoekje. De Hilversumeche Draadloos» Om roep geeft morgen geen concert, in verband met de verbouwing van de entenne. Op 9 Januari zal de eerstvol gende oproep plaats hebben. Afdeetingaveralag en Memorie van Toe lichting. In alle afdeel ingen zyn «temmen opge gaan om de Huurconmvissie op te heffen, terwyi enkelen zich daartegen hebban ver klaard. B. en W. achten het niet gewenscht op do door de Regeering to nemen besüuaing vooruit teloopen. Hoewel hat dbor B. pa W. aan den Minister uitgebracht adVies niet behoort tot de competentie van den Raad, zyn R. an W. wel bereid de bescheiden hier over aan den Raad ter visie te leggen. Naar aanleiding van de in een afdeel! ng gestelde vraag welk bedrag als bijslag door de Gemeente op den woningbouw wordt ge geven, verwyzen B. en W. naar de begroo ting van het Woningbedrijf. De bijdragen beloopen in totaal 17807.22%, inbegrepen een verplicht bedrag voor kapitaalvorming groot 1227.66 voor het complex van 126 gemeentewoningwL Het verschil met het op de begrooting uitgetrokken bedrag ad 4063.32%, wordt gevormd door bydragen van het complex Burgvliet en de nog on bebouwde gronden in het complex St. Jo seph, reap, bedragende 3742.60 en 320j82 Met den in twee afdeel ingen geuiten wensch om den opzichter by het Bouw- en Woningtoezicht een vaste aanstelling te ge ven, kunnen B en W. zich niet vereenigen, daar daaraan vele moeilykheden verbonden zyn. Ten aanzien van de Openbare Werken onzer gemeente zym in de afdeedingen ve lerlei vragen gestekt omtrent bestrating van bepaalde straten, het leggen van trottoirs, de samenwerking van de gemeentebedry- ven enz. B. en W. hebben hierop gedetailleerd ge antwoord onder betuiging van erkentelyk- hekl voor de waardeerend'e woorden die ten aanzien van dezen dienst zyn geuit. De voorziening der Spieringstraat, hoe noodig dit ook *i», kan, waar de kosten op 10.000 worden geschat, op deze begrooting nog niet geschieden, gerekend wordt op 1926. Van de Blauwst raat is vorig jaar een deel herstraat, dit jaar komt een ander deel aan de beurt. Gedeeltelijke herstrating van den Kattensingel is beslist noodzakelyk en kam niet worden uitgesteld. De Boomgaard straat wjtat'Jn 1925 hersteld. Omtrent de Vierde KsWreullen voorstellen worden ge daan. De samenwerking tussohen de ver schillende bedryven, is vooral wat het op breken van straten betreft, goed te noemen. By gemeentewerken zyn gedurende 1924 7 werkloozem voor den plantsoendienst te werk gesteld tegen het door den Minister vastgestelde loon van 17.46 per week. Op de gunstige resultaten by gemeentewerken heeft dit geen bij zonderen invloed gehad. In een afdeeling is voorgesteld den poot onderhoud en schoonhouden van markten met 4000.te verminderen, daar deze door den gemeentel Ijken reinigingsdienst worden schoolgehouden. In antwoord op de vraag waarom dit bedrag niet onder de ontvangsten op die begrooting van den Rei nigingsdienst voorkomt, deelen B. em W. mede dat deze post er wel op staat en dus van een verkapt subsidie geen sprake is. In een der afdeel ingen is de post arbeids loon groot 2200.by het onderhoud van wandelpaden en plantsoenen te hoog ge acht. B. en W. achten dezen poet noodza kelijk. Ten aanzien van het verkeer over de bruggen werd in een der afdeelingen vol doening uitgesproken over de bestaande re geling. Ook ten aanzien van de Rabaitbrug werd zoodanige regeling gevraagd. B. en W. zyn bereid daarover nogmaals in over leg te treden met de betrokken autoriteiten. In alle afideelingen is de wenschelykiheid geuit om te onderzoeken of afkoop van de schadeloosstelling aan de Ned. Herv. Ge meente voor het gemis van begrafenisrech- ten mogelyk is. B. en W. zyn van oordeel dit, indien de wederparty daarin bewilligde, dit tot zeer groote uitgaven in de toekomst leiden zou, daar dam een belangryke leening zou moeten worden aangegaan, waarvan de rente en de aflossing zouden drukken. Het contract werd gesloten in 1829 en omstreeks 1850 is by gereohtelyk vonnis deze uitkee- rimg bevestigd. In twee afdeel ingen is de wensch geuit dat een commissie van bijstand voor onder- wysaangelegenheden zou worden ingesteld. B. en W. zullen dit overwegen. Ook is geklaagd over den onhoudbaren toestand der schoollokalen van school voor g, 1. 0. no. 4 (aan de Nieu/wehaven). De klacht dat de oudercommissies niet voldoende aan hun doel beantwoorden, is dóór B. en W. als buiten de bevoegdheid gaande van het gemeentebestuur, terzyde gelegd. Jm antwoord op een gestelde vraag deelen B. en W. mede dlat voor restauratie der on- derwijzerswoning aan den Groeneweg, be woond door Mej. Bak, is besteed 450-96 aan arbeidsloon en materialen. Als poging tot bezuiniging op de kosten voor verlichting en verwarming van de schoten voor lager Nyverheidsonderwy s is in een afdeeling voorgesteld den betreffen- den poet met 500.of nog meer te ver minderen. B. en W. deelen mede dat ondier- zocht wordt of electrische verlichting niet belangryker goedkooper zal zyn dan het thans gebezigde. Maar voorshands is het bedrag nog noodig. Omtrent den toestand der gebouwen der Ambachtsavondschoolwaarover in een af deeling is geklaagd, deelen B. en W. mede dat daarover advies is gevraagd aan de Commissie voor Openbare Weiken. De by vergissing niet op de begrooting by de Kosten van de Muziekschool geplaat ste post salaris voor den leeraar voor orgel spel, ia daarop noggebracht. Naar aanleiding van den wensch om de getneente-apotheek op te heffen en de ver strekking der geneesmiddelen door de apo theker» te doen geechtodem, of akhans eea onderzoek naar de werking der apotheek ia te «tellen, verklaren B. en W. zich tot ee»< onderzode bereid. (Wordt vervolgd.)) STADSNIEUWS. GOUDA, 3 Januari 1926. De Storm. De storm, die heeft gewoed, heeft ditmaal geen hoog water voor onze gemeente ge bracht. Het water bereikte een peil van 0A8 -f- AP., zoodat de dienst voor de water- keering niet behoefde te worden opgeroe pen. Een nieuw orgel voor de Kleine Kerk. De Restauratiecoanmussie voor de Kleine Kerk is vo mem ens binnenkort by de leden der gemeente aan te kloppen voor bydra gen voor een nieuw oorgel. Gm echter geen geLdelyk nadeel te doen aan de komende Bazar voor liet Wyhge- bouw, wacht men met plannen om gelden te verzamelen tot na het houden van die Baziar. De Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Volgens het Predikbeuntenblad zal alt voorzitter van den Ned. Herv. Kerkenaad alhier optreden voor 1925 Ds. Hospers. Als scriba blyft fungeeren d'e ouderling, de heer v. Driesten, Turfmarkt, aan wien. men zyn correspondentie met den kerkeraad richten kan. Vierde Abonnemeiitsvoorstellmg. In den Grooten Schouwburg zal op 14 Ja nuari de vienje abonnemenitscomedie plaats hebben. Ditmaal zullen de abonné's kennis maken met het vermakedyke blijspel „De Politierechter", waarmede het Hofatad- Tooneel, zoowel in den Haag als andere plaatsen zeer veel succesmocht oogsten. Besmettelijke ziekte. Ten stadhuize werd in de afgeloopen week aangifte gedaan van een geval van beamertteiyke ziekte tfiphtheritus. Bekroningen duivententoonstelling. Te Gouda behaalden de Gehr. Alphenaar alhier met 27 inzendingen op de tentoon stelling voor sierdudven: 6 ©ereprijzen, 17 eerste prijzen, 7 tweede pryzen, 2 derde pryzen. Als eereprys een bloempot van de Plateelbakkerij Zuid-Holland voor het hoogst aantal punten. Postduiven-ten toonstelling. Op den len en 2en Kerstdlag werd door de Ptostuku ivententoonsteJJ ing Club „<le Ver eenigde Gouclsche Liefhebbers" een tentoon, stelling gehouden van postduiven. Er wa ren 486 inzendingen. Deze waren verdeeld in 16 open of schoonheidsklassen. Ala keur meester trad op db heer H. ZeeJenberg uit, Rotterdam. De vliegklaasen waren verdeeld in 14 klaseen, waarvoor de heeren H. Krul en v. Heusden als keurmeesters fungeer den. Een woord van dank voor deze heeren keurmeester? is wel op zyn plaat» «por hun zoo moeilijke taak. De pryzen werden be haald als volgt: Klasse 1: Blauwkras doffers: le J. G. Jdngeneel, 2e en 3e A. v. Veen, 4e P. Ver schuur, 5e H. F. Verblauw, Z.E.V. J. Fer- werda. Klasse 2: Blauwkras duiven: le. A J< Koemans, 2e. Zwaluw en de Bruin, 3e. T. H. Staalduinen, 4e. K. v. d. Voorden, 5e. TV de Waal, Z.e.v. J. v. Dam» 3. Blauwe Doffers: 1. J. G. Jon- 2e. Joh. Stalenberg, Z^.v. Gebr. Blanken, E.v. P. M. Baks. Klasse 4: Blauwe Duiven: le. J. Prang, 2e. T. H. Staalduinen, Z.e.v. Zwaluw en de Rruim, E.v. A. Jansen. Klasse '5: Roodkras Doffers: le. Zwaluw en de Bruin, 2e. W. J. Rietveld, Z-e.v. H. Dernéé. Klasse 6: Roodkras Duiven: le. Zwaluw en de Bruin, 2e. J. H. Rietveld, Z.e.v. J. v. 7: Bonte Doffers: le. J. G. Jon geneed, 2e. H. Dernee, 3e. K. v. Voorden, 4e. J. J. Holthuyzen, 5e. G. Brinkman, Z. e.v. Th. de Waal. Klasse 8: Bonte Duiven: le. P. Kul*, 2e. N. Swart, 3e. G. Vooye, 4e. H. Dernee, Z^.v. B. Wout, E.v. N. Roest. Jóngbroed klasse. Klasse 9: BlauwkfW Doffers: le. P. Koek, 2e. H. Dernéé, 3e. Z. H. Kuys, 4e. en 5e.. J. Ferwerdla, Zje.v. J. G. Jongeneel, E.v. G. Verkerk. Klasse 10: Blauwkras Duiven: le. en 2e. J. G. Jongeneel, 8e. C. de Braber, 4e. H- Dernéé, 5e. D. G v. d. Berg, Zav. J. Per- werda, E.v. G. Grandia, en T. H. Sfcaaldui- 11: Blauwe Doffers: le. H. Der néé, 2e. A. Jansen, Z.e.v. H. F. Verblauw. Klasse 13: Roodkras Duiven: le. J. Uit-' hol, Ze-v. P. C. Verschoor. Klasse 14: Roodkras Duiven: le. m 2e. J. G. Wassing, Z-ejv. K. v. d. Kley. Klasse 15: Bonte Doffere: le. P. Kulik. 2e. A. J. Koemans, 3e. J.G. Wassing, 4e. H. Dernée, Z.e.iv. D. C. v. d. Berg en L Bartóe, E.v. Gebr. Blanken. Klasse 16: Bonte Duiven: le P. Knhk, 2e'H. Dernée, 3e J. G. Jongeneel, 4e K. v. d. Voonden, Ze.v. en E.v. J. G. Waasiaf- Vttegklaase, oud, 460 KjM.: Doffers: Kla#® 17: le C. P. J. Boer, 2e A. Jiansen, 3e N. Roest, 4e H. F. Verblauw, 6e D. M. Gib bon, Z.e.v. A Jansen e« A G. Dyke. Klasse 18: Duiven: le L. H. Kuys, 2* J. v. Dam, Zje.v. T. v. Vlnet, E.v. P. M. Bak" en B. 9tolk. Klasse 19: Doffers: le A. Frie, 2e Jansen, 8« J. H. Rietveld, Z.e.v. J. J. Holt?; huyzen en C. P. J. Boer, E.v. H. J. Schol Klasse 20: duiven: 1« H. L Tom. Klasse 21, Doffere, 200 KiM.: le C. F J. Boer, 2e Zwaluw en de Bruin, 8e J. 1 Hokhuyzen, Z-e.r. M. v. d. Hoven, C. Vi E.v. A. v. d. Kleljn. Klasse 22, duiven: le P. Koek, 2e G. 1 J. Boer, Z-e.v. C. A. v. Klis, Ejv. B. Klasse 28, Doffere: le N. Swart, 2e H. Rietveld, Z*.v. J. A. Herache, E.v. J Prang en T. D. Both. Klasse 24, duiven: le P. Kulik, 2e G. Vooy*, Z.e.v. P. Koek, E.v. T. A. Sas. Klasse 26, Jongbloed, 160 KM., Doffers: le em 4e C. P. J. Boer, 2e L. H. Kuys, 8e B. J. Buurman, 5e B. Stolk, 6e W. Rh. Jan sen, Z,e.v. P. Kulik, E.v. H. L. Tom. Klasse 26, duiven: le en 2e H. M. Koo reman, 3e M v. d. Hoven, 4e P. Hulleman, 5e G. Brinkman, 6e C. P. J. Boer, Z.e.v. T. D. Both, E.v. T. J. Stoppelenburg. Klasse 27, Doffers: le L. de Bruin, 2e Th. de Waal, 3e J. J. Holthuyzen, 4e W. Amonerlaan, 6e T. D. Both, Zejv. T. J. Stoppelenbeng en J. Soet, E.v. J. Wasse naar. Klasse 28, duiven: le N. Roest, 2e C. P. J. Boer, 3e L Herache, Z.e.v. C. d« Braber, E.v. Ruetwmt. Klasee 29, Doffers van 600 KM. :1e H. L. Tom, 2e B. J. Buurman, 3e P. Kulik, 4e J. Fenwarda, Z.e.v. M. v. d. Hoven en B. Praa*g, E.v. J. T. Signer. Klasse 30, duiven, 600 KM.: le C. P. J- Boer, 2e J. H. Rietveld, 3e J. Uithol, Z.e.v. A. Harreman en T. J. Stoppelenbeng, Ejv. T. A. Sas. De wisselbaker van het 15-jarig bestaan werd behaald door J. G. Jongeneel. De prijs uitreiking zal plaats vinden op 11 Januari in U lokaal van K. v. d. Sprang, Karne- melkaloot, om 14 uur 's morgens. intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 81 December 192^ 5 aardewerkers, 8 pypmakers, 2^lateel- schiidera, 1 smoutzetter, 8 drukkers, 11 let terzetters, 16 grondwerkers, 1 uitvoerder voor spoor- en grondwerk, 4 metselaars, 9 beiers, 21 opper- en 17 timmerlieden (1 scWeeps- en 2 leerlingen), 19 achitdieis, 1 hulipstraatmaker, 1 atucadoor, 1 rietdJekker, i werkt, toekenaar, 1 halfwas atucadoor, 3 houtdraaiers, 2 kisten- en 4 meubelmakers, 1 witwerker, 3 stoffeerders, 3 mach. hout bewerkers, 2 heiteers, 3 behangers, 6 kleer makers, 1 scheepstuiger, 1 zeilmaker, 1 kapper, 2 bleeker«knechten, 1 schoenmaker, 1 aanhouder, 4 monteurs, 1 gieter (metaal), 6 scheepaklinkers en yzerwerkers, 2 ma chinisten, 5 smeden, 5 stokers, 1 kopergie ter, 1 waterfitter, 8 blikslagers en lakkers, 1 leert, fietsenmaker, 1 rywielmonteur, 1 imatitenwever, 3 h^ikwerkers, 5 electriciens, 1 hulpmonteur, l\raaier (metaal), 3 tex tielarbeiders, 2 touwslagers, 1 hekelaar, 12 suikerwrekers, 4 brood- en 1 banketbakkei s, 40 sigarenmakers, 1 slager, 3 sorteerders, 2 plakkers, 3 tuinlui, 21 pakhuis-, 2 expe ditie- en 13 schippersknechts, 8 reizigers, 1 winkel- en 10 kantoorbedienden, 6 koet siers, 6 boekhouder^ 116 transport- en fa- 4 chauffeurs, 1 verstel- Aanvragen werkgevers. •1 dienstbode, stripsters en ringsters, meisjes voor fabriek, 14 16 jaar, aden voor Gouda; 1 bankwerker-kachel smid, te Lange Ruige Weide; Jongens (14 16 j. meisjes (14 16 j.) te 9tolwyk. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 1 Januari: Maria Dorothea Hemlrica, d. v. M. van den Heuvel en M. W. van Vliet, Muileppoort 13. Catharina, d. v. F. S. Vermeulen en S. H. Goudriaan, Kanaalstraat 13. 2 Januari: Mangaretha, d. v. C. S. Slaman en J. Verhoef, St. Jo- eephstraat 84. OVERLEDEN: 31 Dec.: Geertruido Kar- stan, 6 w. Cornelia Klyn, wed. van G. J. Kruijsheer, 80 j. Maria Margaretiha van Waas, gehuwd met M. van Beuzekom, 73 j. Agenda 3 Jan. 7% uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Antoinette van Dyk. Kinder bal. 3 Jan, 8 uur. Zaal Concordia, Westhaven. Uitvoering Harmonie. 5 Jan. 8 uur. Luthersche Kerk. Orgelconcert. 6 Jan. 8 u. Groote Schouwburg. Concert Uitvoering van het Dames Zangkoor van de Toonkunst Afdeeling. 18 Jan. 794 u. Groote Schouwburg. Con cert Caecilia. 14 Jan. 8 u., Groote Schouwburg,Abonne- mentsoomedie „De Politierechter". De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, is deze week tot en met Vrynlag 9 Jan., be nevens den daarop volgenden nacht, ge opend na 8 uur des avonds (des nachts al leen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De aangifte voor de Nationale Militie lichting 1926 zal alhier plaat» hebben voor belanghebbenden op Donderdag 8 en Vry- dag 9 Januari aa. des voormiddags tus schen 10 en 12 uur op het Raadhuis. MARKTBERICHTEN. Coöp. TuinieMvei-eeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 2 Januari. Spruiten le soort 23.80-30.20, id. 2e soort 16.10—18.60, Witloof le soort 16— 30, id. 2e soort 11—16, Uien 3—6.60, Kroten ƒ1.60—3.80, per 100 K.G.; Gele Sa- voye Kool 1.70—7.60, Groene idem 2.40 3.60, Roode kool ƒ0.606.20, Knolselde- rie 1.3015 per 100 stuks; Andyvie 1.26, Boerekool 0.27—0.38 per 100 stuks, Selde rie ƒ2.70—6.90, Prei ƒ0.90—4.90 per 100 bos, Eieren 10.20—11.90 per 100 stuks. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8 Jan. Hoogste stand 768.5 te Toulon. Laagste stand 716^1 te Roeot. Verwachting Krachtige wellicht tij delijk stormachtige zuiden tot westen wind. Meest zwaar bewolkt of betrok ken. Waarschijnlijk regen. Weinig ver andering in temperatuur. TOOtfEEL. „Hans de Klokkenluider". Kerststuk, door Johan Fabric ius. „Hans de Klokkenluider", het tooneelwerk" van den jeugdigen auteur Johan Fabricius, is vorig jaar door het gezelschap van Cor Rüys in den Haag en tal van andere plaat sen in ons land met veel succes ten tooneele gebracht. Dit alleraardigste wonderlijke sprookje wordt thans door het gezelschap van het Odeon Theater, directeur Jan Fa bricius, opgevoerd en heeft ook in onzen Schouwburg de aanwezigen een aaidigen avond verschaft. Het stuk van den jongen dichter is aigeniyk een Keretstuk, en evenals In de Oude kerrtspelen, verschynt ook in „Hans de Klokkenluider" het Kerstmannetje ten tooneéle, het vertegenwoordigt er het gewe ten. Natuuriyk wordt tegenover hem de duivel 'als de verleiding gesteld, en deze duivel, die door zyn hellemoer, die in dit helech concert de eerste viool speelt, ter zielevangst wordt gedreven, begeleid door zyn komischen trawant, den helledienaar Snuf, is min of meer een ridder van de droe ve figuur. Immers 't Kerstmannetje wint het van dezen te duchten sinjeur, die zoo hel- sche grimassen maakt, dat wy werkelyk biy zyn, dat de idylle van Hans en zyn Gaaike, het lieve dochtertje van Kasper en Anne Marie, er maar tydelyk door wordt verstoord. Maar voor het zoover is, maken we heel wat door. Gaaike droomde van mooie kasteelen en fraaie toiletjes en leende maar al te gewillig oor aan de influisteringen van Belzebub, en byna had Hans zyn klok voor dit alles verkocht. Maar het is het Kerstmannetje, dat des Klokkenluiders klok redt uit de handen van den duivel, de klok die de zingende ziel der Christenheid is. Hel en hemel openen beurtelings hun poor ten, de schoonste muziek streelt ons oor, een helech concert van alle duivelen deed ons af en toe sidderen. Lucie van Ees, het jeugdige vrouwtje van Jan van Ees, was een allerliefste Gaaike; de titelrol was by Adolf Rij kens in goede handen. Dick van Veen was een geweldi ge duivel; Jan de Vos een heel bewegelyke Snuf. Nico de Jong was het Kerstmanne tje, dat den stryd met den duivel aanbond, zeker van zyn overwinning; Mevrouw de VosPoolman natuuriyk ee® pracht van een Anne Marie. Ook de overige rollen wa ren in goede handen. Na het laatste bedryf stonden van het gezelschap Roeland van Gorcum en Sofie Stein op het tooneel in het fleurige costuum van Thomasvaer en Pieternel. Thomasvaer begon er zyn vreugde over uit te spreken ook hier in 't schoone Gouda te kunnen zyn, maar Pieternel betreurde het, dat de wegen er heen zoo slecht zyn. De stad wordt wel verfraaid, maar de we gen er heen waren volgens PLeternel al heel slecht Zy zegt: Ik zat in myn Rolls Royce te schudden en te schokken Keg, ligt die weg van den Haag naar hier nou heelemaal aan brokken Dan prefereer ik altyd nog onze oude sjees of brik, Want van die wegen hier ki-yg ik toch maar steeds de hik. Ja, daarin heb ik gelyk, de stad wordt wel verfraaid, Doch voor de wegen hier naar toe wordt geen hand omgedraaid. Er zyn bollen by de vleet en overal is het „schokken", Doch desalniettemin blyf je in kuilen en bochten hokken. Hopen wy, dat elke weg naar Gouda beter wordt, Anders komen wy nog plaats in 't ziekenhuis tekort. Thomasvaer: In 't' ziekenhuis, ja da's waar, daai is een nieuw chirurg, De vroegere, die is weg, 't is stof voor een dramaturg. Wat herrie en kabaal is daarom niet geweest, De patiënten misten den scheidende het meest. Want dit staat voor een ieder toch onom- stooteiyk vast, Dat Dr. Steffelaar een kundig snyer was. Helaas, dat deze kracht voor Gouda ging verloren. Laat allen nog voor hem een driewerf hulde hoeren. Dat Steffelaar in Haarlem een ideale werickring vinde! Thomasvaer wyst dan op de zware taak, die de nieuwe chirurg op zich nam en zegt: Doch me® bedenke wel, dat het een zware taak is, Om van hem diens praktijk (die werkelyk nog al raak is) Te erven, want een ieder is steeds min of meer partydig, En in 't belang der zieken, men houde zich onzydig. Dat is eeriyk en 't is juist, men moet de tyd hem geven, Moge daarna ook den nieuwen zooveel lof in de couranten worden gegeven. In de couranten Zyn hier dan couranten Thomasvaer: Nog meer dan In den Haag, 5 kranten we ten hier van wanten, 't Nieuws wordt hier bezien van 5 verschil lende kanten, 't Is voor de adverteerders een strop. En 't levert de couranten zelf ook niet veel op. De sporting wordt te dun, 't is voor Gouda „des güten zu viel", Als er nu nog maar een styging van fond sen in te lezen viel, Don was t nog iota, doch helaas, 't is waar, Do aandeden kaareen sakken steeds maar. Hort Gouda slot reikhalzend naar styging uit, Doch bemerkt alinea een rtofwerend sproei middel-spuit. Wat ben je somber, wut ben je melancho liek. zegt Plate mei. 'k Zal Fabriaan roepen met zyn muziek, Dit korps Is muzikaal zoo verbeterd, t is bekend, Dat als je het nu hooct, je het niet meer van vroeger herkent. Het debat SnydereVan Embden, de Ned. vliegers, die hun tocht naar Indië vol brachten, de voetbalwedstryden tuaschen de Goudse he clubs krygen een beurt, hoe het begrip sport verkeerd wordt uitgelegd en Thomas zegt: Neen Goudsche jongens, a je wilt een eer lijke stryd, Speel het spel om het spel, geen haat en nijd. Pieternel Het verwondert me, dat je zelf nog niet meedee, Ze konden je best gebruiken by de G.Z.C. Voor een poloclub kan je geen betere keuze doen, G.Z.C. werd zelfs voor kort kampioen. Dit is een club waar met ambitie wordt ge werkt, Daar wordt met „feu sacré" het rtftal ge sterkt. Het verkeer, de autobussen, de voorliefde van Minister van Swaay om postzegels te maken, geven Thomasvaer aanleiding te zeggen, In 't buitenland steken ze met onze zegels den draak. Ze getuigen van futurisme en geen smaak. Wel nene man, die zegéle vim! ik magnifiek, Jy snapt het niet, 't is allemaal symboliek. De Markt heeft dan de aandacht van Thomasvaer. In 1925, zegt hy, zal handel en industrie weer gaan bloeien, Tenminste als ze de markt hier niet blyven verknoeien. Ze doen niets dan in de raadsiaal tie markt maar bepraten, Terwyl een goede verandering wordt na gelaten. 'Voor de kaasmarkt moest de schapen- markt voort! Waar een boer toch ook hoort. Alen moet het een boer niet zoo lastig maken. Anders konden wy de klandizie wel eens kwyt raken. Een boer mag een boer zyn als je hem ziet, Maar zoo stom als hy er uitziet is hy toch niet. Daarom heb je gelyk, want de Plattelander Braat Wordt nog eens Neerlandsch beste diplo maat. Wat heeft hy niet gestreden en gevochten. Dan begint Thomaesvaer over de belas ting, de rywielplaatje8, Minister Coiyn. De damesmode, de japon zonder mouwen krygen een beurt, dan raadzaal, deze is, zoo zegt Thomasvaer tegenwoordig een attractie, Want elk spreekt hier .uitsluitend voor zyn fractie. Ten slotte brengen Thomaesvaer en Pie ternel hun beste wenschen aan Koningin, Prins en Prinses, de Burgemeester, de ge meente en hare inwoners. Deze nieuwjaarswensch, samengesteld door den heer Kleinbloesem, kreeg veel applaus. DAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda", Secretaris Steynkade 27, lokaal der club Markt 49. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 17 Januari. Probleem No. 207. Zwart schyven op: 1, 2, 5, 7/1Q, 14, 20, dam 16 en 46. Wit schyven op: 6, 17, 19, 21/2S, 28, 80, 31, 33, 34, 38, 40, 43, 44, 47, 50. Probleem No. 208. Zwart schyven op: 3, 6, 7/10, 12, 14, 16/20, 22/24. Wit schyven op: 21, 26, 31, 34/37, 40, 41/44, 47/60. De oplossing van probleem No. 203 is: wit speelt: 36—30, 39—34, 37—31, 30—24, 28 17, 17—11, 28—33, 43 1. De oplossing van probleem No. 204 is: wit speelt: 36—31, 37—81, 34—30, 43-37, 24—20, 36-80, 40 9.- Zondag 4 Januari. GOUDA Ranoartr. Kerk. 10% u. v.m. Dr. L. J. Holk uit Utrecht N. v. a. gw In J. N. v.. (in du Kleine Kerk. 10 u. v,m. Ds. J. Borger. Luthersche Kelk. 10 u. v.m. Dn. J. J. Simon, Bev. v. Kerkeraadsleden. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. D». W. Vedar. 6% u. n.m. Da. T. Sap. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 5% u. n.m. Ds. W. Veder. Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10 u. v.m. an 5% u. n.m. Ds. Verhagen. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Da. J. N. v. d. Heyden uit Berkenwoude. BEUKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Da, <L HetidMT® Obebgambaoht. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. De heer de Redeiykheid te Nieuwerkerk a. d. IJosel. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. von. Dr. P. Glaa. Bev. v. Kerkeraadsleden. Kemonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgaat. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. De heer de Vries, G. O. te Stolwyk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 1 Ou. v.m. Ds. J. W. Roo- bol. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Nieuwburg uit Boskoop. OUDE WATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Hoek. 6 u. n.m. Ds. Hospertv uit Gouda. STOLWJK. Ned. Herv. Kerk. u. v.m. Da. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer Muller, G. O. te Bodegraven. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. LO u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. H. IJsebrands. WADDINXVEENjO Kemonstr. Kerk. 10 u. v.m. Geen dienst OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u, v.m. Ds. H. v. Wes- «rt te Rotterdam. 6% u. n.m. Ds. Luyendyk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Da. Luyendyk te Nieuwerkerk a. d. IJseel. GOUDA. Maandag 5 Jan. 7% u. n.m. Geb. tot Heil des Volks v. d. Ver. Calvyn. De heer W. v. Leeuwen, G. O. te Dordrecht. tu (tooien Out nut UoofubtMtuUi vun »L Michael de door hem gewonaehle be sprek ingen met hem wil voeren. Met nel voeren der be#prektag«n werden betaal, l'rol. Veraart, Duron Wittert van Hoogland en Uerurd Hou. Hbt hoofdbestuur vereenigde rich oeiMtomtuig mol de zienswijze van de hettfen Voruurl en Wittert van Hoog land, dut liet uilerougotukkigat eomnu- qué, vuii het dag. bestuur vun den Al- genveenen Hoik* van K.-K. Kijkakie^ ingorgunisaiiea waarin de beniidde- [ngspotting van Prof. Aeugonent werd rnngokouuigd zoowel al» net onwaur- 'dig en onwuar betoog van den heer v. Wijnbergen in liet interview vau de Tijd naar uuuieiding van zijn Alk- maaruche rode uitermate geschikt wa ren 0111 verdere onderhandelingen te verijdelen. Aten meende echter dat er uog volop genegenheid zul kouien, om daaraan alle aandacht te wijden, en dat men de zoo welwillende poging vun Prof. Acngeneret thans niet ut ge vaar mug brengen. tVJrohiJkÓLltehLV 8 Jon. Officieel. 4 Jan. 11 uur. l.onden 11.72% 11.7194 Beriyn 0.6876 06870 Parys 13.41% 1369 Brussel LL87% 126494 Zwitserland 48.10 48.10 Italië 10.3 i 10.41% Oslo 37.30 3760 Kopenhagen 43.62% 4366 Stockholm 66.60 66.45 New-York 2.4694 2.46 9/16 Weenen 0.0034% 0.003494 Praag 7.46 7.46 Mud r Ui 34.60 34.46 ADVERTENTIEN. Met wederkeerigen heil wensch myn dank (DRAADLOOZE DIENST.) De wedstrijden van den Arasterdamachen Voetbalbond afgelast. in vermuu mei de tcrruiugeateldhe- den rijn alle wedstrijden voor morgen door den Amsterdam»chen Voetbalbond ufgelast. De nota aan Duitschland. BEUJ.j.i, h Jan. De-nota van de Geallieerden wordt heden aun de Duit sche rtpeering aangeboden. 111 d. 1. .1., wordt gezegd uut Duilsch- tand het verdrag van Versailles ge schonden heeft door het hebben van een getieruien staf voor een leger ^rooter dun 100.000 uian, en dat in verband daarmede do Keulsohe zone op 10 Januari niet zal worden ont ruimd. De Maas wassende. Het water der Maas is bijna 2 M. gestegen, en is nog wassende. De uiterwaard, de groote Grient, is voor do helft ondergeloopon. Mocht het regenachtige weer dor laatste da gen blijven aanhouden dau is het ge vaar voor een tweede overs»rooming met denkbeeldig. St. Michael en Prof. Aengenent. iiet I100I.1 bestuur van St. Michael .wam Vrijdag in voltallige vergade ring bijeen. Men mum kennis van het' zoo sympathieke schrijven dat Prof. Aengenent aan Prof. Veraart richtte, en besloot aan Prof. Aengenent mede aan alien, die my by de jaarwisseling blij ken van belangstelling gaven. A GOEDEWAAGEN Sr. au s Met wederkeerigen heilwenech betuigt onilergeteekende zyn dank voor de belang stelling op 1 Januari ontvangen. Dr. RUPS. M S Met wederkeerigen heilwensch betuigen de Heer en Mevrouw IJSSEL DE SCHEP- PEIt—DE RIDDER hunnen oprechten donk voor1 de blyken van belangstelling op 1 Jéhuuri ondervonden. WM |7 g i-Voor, de vele blijken van belangstelling ondervonden by gelegenheid van myn 25- juiig ambtsjubileum betuig ik hiermede myn hartelIjken dank. J. OUWERSLOOT. SSI T^'HUHK GEVRAAGD teien t M.i, voor "echtpaar zonder kinderen: huurprys ƒ26.per maand. Aanbieding onder no. 41, Bureau Goud- scho Courant. 10 BURG. MARTENSS1NGEL 115, te GEDIPLOMEERD aan het Kon. Conservatorium te Den Haag. ORGANIST der St. J an kerk. LEEK A Alt aan de Sted. Muziekschool. ONDERWIJS in ORGEL- en PIANOSPEL. DROGIST WIJDSTRAAT 31 Sfwdfda uabiwüig van Muitoli m MantelcMtuuma nar SM 'HOOI

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2