ens IT, tens raurium ÜS series gjes i Zalf tie OEL :.w. o. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 84" Jaargang No. 18737 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen okken landen. )OO. sn. en lanel Loon Ping ken oosjes. I Februari Iders, ergplaats of VEG 51. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAJPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. Maandag 8 Januari 1826 en herinnerd DIRECTIE. /O.K. Op GOUDA. lakte vies gratis A NS. Notaris i welke (Wordt vervolgd). 3+ 99 uk zijn, otheek- ,,/n alle ding aanziet het end.” De Wantier. stellen Frankrijk heeft gedaan. 1 agentschap Mussolini heeft gisteren in de Kamer een zeer heftige en agressieve rede gehou den naar aanleiding van de critieke toe- Pa- dat ovei- MARKT 6. MAANDAG avonds 8 uur, 89 15 ^RINGSTR. 'EG 5. OUDA. 995 30 21 50 en en In tIBOc.M. (EN. BUITENLANBSCH NIEUWS OUITSCHLAND. Het Barmatt-banktehandaal. Gisteren zijn, zoo meldt men uit Berltfp, een der directeuren en een procuratiehou- GOHISCIIE COURANT. NOORWJ5GEN. De atad Oslo. Een N. T. A.-telegram uit Osk> meldt, dat het gemeentebestuur ter gelegenheid van de naamsverandering, telegrammen van gelukwensch ontving van de gemeente besturen van Londen, Manchester, Birming ham, Giaugow, Den Haag, Rotterdam, Hel singfors, Parijs, Madrid en andere steden. Branting*a gezondheidatoealand. Het critieke moment in Brantii<’« ge- zondheidstoeetand schijnt voorbij. De jong ste telegrammen maken n.1. melding van een aanmerkelijke verbetering ia zijn toe stand en spreken niet meer van gevaar voor lijn leven. VERMEN1GDE STATEN. De hevige storm. D« hevige storm, welke gedurende tien dagen op den AUantiachen Oceaan woedde, blijkt bedaard te «ijn, volgens radlo-berich- ten, ontvangen van vertraagde mailbooten, die thans met groote snelheid kunnen va ren. De Fransche boot „Paria” kwam heden 24 uur over tijd te New York aan. De White Star Liner „Adriatic”, die vandaag had moeten aankomen, zal Now York pas Dins dagmorgen bereiken. De Schotache boot „Assyria”, die 28 December uit Glasgow maar de leelijke rimpel was bijna ge heel verdwenen, tusscben zijn oogen, en ook hij vermeed, dicht bij Hugh te komen of hem toe te spreken. Dien halven dag en den volgenden zat Neit-akrit naast hem, op de rust bank, die uitzicht gaf op het meer, en babbelde met hem otp een vroolijke manier over duizend beuzeling en, die hem meer verheugden dan een koor nachtegalen zij nam een harp en liet lu.ar slanke vingers zacht glijden langs de snaren en zong lieve vreemde ligd- )es» die hem in een rustig en droom- loozen slaap brachten. Als hij sliep bleef zaj nog naast hem zacht haar eentonige wijsjes neuriëna, gereed hem met een zonnigen lach te begroeten, als hij de oogen zou ope nen, als ik dan beproefde met haar te spreken, bracht zij een waarschuwen den vinger aan haar mond en ik zat haar gade te slaan, terwijl zij acht gaf op den machtigen Pharaoh en een paar keer zag ik dikke tranen langs haar wangen druppelen. Zij bracht mij^Q de war. Ik kon mij niet indenken, dat zij plotseling voor haar zieken bloedver want ging voelen, die, uitgenomen door zijn rang, weinig aantrekkelijks bezat voor een jong en schoon meisje, even min wilde ik bekennen, dat zij een wreed spel speelde teneinde de jaloe zie van Hugh op te wekken. Wat Girlie betrof, hij was zonder ling stil over de prinses, en een paar begrijpen, en mijn tevlóed over -C-l is gevestigd dan kan ik voor stuk beginnen te vernieti- door deze onoverkomelijke De politiek* crisis in Berlijn. Frankryk’s schuld aan de Ver. Staten Een rede van Mussolini. Zooals wy reeds hebben gemeld zal Dr. Mjarx in opdracht van President Ebert ais kabinetsformateur optreden. Dr. Marx heeft deze opdracht aanvaard, en zal wel zyn toevlucht nemen tot het vormen van een zakenkabinet en wel een burgerlijk ka binet d’affaires, dat zoogenaamd boven de partyen staat en waarvan de leden zullen worden aangewezen, zonder dat hieromtrent van gedachten wordt gewisseld met de par tijen, die in den ryksdaig zyn vertegenwoor digd. Zelfs verluidt reeds, dat als leden van het zakenkabinet in hoofdzaak de ministers zullen worden aangezocht, die tot dusver de regeering uitmaakten. Alleen zyn enkele ministeries (die voor binnenlandsche zaken, economische zaken, verkeer en justitie) op het oogenblik vacant. Daarvoor zouden dus nieuwe gegadigden moeten worden opge spoord. Wanneer inderdaad deze weg wordt bewandeld dit is waarschynlyk, daar zoowel Stresemann’s orgaan, de Zeit, als Marx’ blad de Germania, een advies in dezen zin geven zou men te doen heb ben met een herleving van het ministerie- Marx-Stresemann, waarin de leidende per sonen der Duitsche politiek dus opnieuw zitting zouden hebben. Al zou waarschijn lijk het meeste heil voor Duitschland zijn te verwachten van de groote coalitie, niet temin schijnt onder de gegeven omstan digheden en voor het «ogenblik een zaken kabinet, als boven geschetst, nog het ver- k.eslykst, althans de eenig moge lijke op lossing, te zijn, omdat bet weder-optreden van een ministerie Marx-Stresemann er een waarborg voor is, dat de ryksdag in zijn groote meerderheid de buitenlandsche politiek der regeering zal goedkeuren. On- dertuaschen kan niet ontkend worden, dar een dergelyk zakenkabinet nog allerlei moeilijkheden in het leven kan roepen. Im mers: practisch komt de reconstructie van het kabinet, zooals wy die boven uiteen zetten, neer op het handhaven van een ouden toestand. Alleen de naam van het kabinet verandert een ietsje en deze om standigheid wettigt de verwachting, dat het nieuwe kabinet by de soc.-dem. n:35 een al te gunstig onthaal te beurt zal val len. Dezen tóch zullen waarschijnlijk het „opgelapte" ministerie beschouwen als een verkapte rechtsche regeering en dit als mti-socialistisch misschien bestrijden. Roos kleurig ziet het er in Duitschland met be trekking tot de politieke crisis dan ook nog niet uit cieel opzicht heeft kunnen herstellen, dank zy het moratorium, dat Engeland heeft toegestaan en dat dit herstel niet mogelyk zou zijn geweest, indien Engeland niet zoo veel geduld had betoond. Het 'gaat daar om, naar de meening der Britsche regee ring, niet aan, dat de financieele hulpbron nen, waarover Frankrijk zoodoende de be schikking heeft gekregen, gebruikt wor den om andere crediteuren het eerst tevre den te stellen. Het Britsche standpunt, zooals dit reeds fibor den gouverneur van de Bank of Eng land in Amerika is ontwikkeld en zooals het deze week door Churchill te rys zal worden uiteengezet, is Frankrijk weliswaar verschillende eenkomsten kan sluiten, eenerzijds met Amerika en aan den anderen kant met En geland, maar dat de sommen, die Engeland ontvangt in geen geval minder mogen zijn dan de bedragen, die Frankrijk aan de Ver- eenigde StAen betaalt en dat, indien Ame rika aan Frankrijk een moratorium toe staat, daaruit geenszins volgt, diat Enge land het bestaande moratorium, dat het voor den tijd' van vyf jaar aan Frankrijk heeft toegestaan, zal verlengen. Engeland wenscht voor alles een onaf hankelijke overeenkomst tusschen debiteu ren en crediteuren. Indien Frankrijk en Ita lië hunnerzijds en Amerika aan den ande ren kant echter mochten wenschen, dat, overeenkomstig het plan van den Franscfren minister van financiën, een soort pkanyDa- wes voor Frankrijk zal wonden opgemeld, waarbij in de eerste plaats zou wonden na gegaan hoeveel Frankrijk kan betalen, dèn is de Britsche regeering bereid dit plan dezer dagen of wanneer dan ook te be spreken. Als eerste voorwaarde zou de Brit sche regeering in dat geval echter verlan gen dat voor alle geallieerdte schulden en waarborgen een pool zou worden gevormd en dat de verschillende onafhankelijke over eenkomsten zouden worden vervangen door één coöperatieve overeenkomst. Inmiddels wordt in Amerika, zy het ook niet officieel, bekend gemaakt welke voor- aan de Vereenigde Staten Het Exchange Telegraph- vemeemt dienaangaande uit Washington, dat men er in het Witte Huis over voldhan is dat Frankrijk zich bereid heeft verklaard zijn schulden, te fundeeren, maar dat ofschoon het verzoek om een mo ratorium voor den tyd van tien jaar aanne melijk wordt geacht, het voorstel van Frankrijk om slechte rente te beta len ongetwijfeld door de fundeeringscom- missie en door het Congres met veront waardiging van de hand zal worden gewe zen. keer, toen ik haar naam noemde, ver anderde hij plotseling van onderwerp. Ik meende, dat de opwinding of mis schien de drukkende lucht van Kamt invloed op hem begon te krijgen. Hij zng zeer bleek en uitgeput, en ik wist, dat hij 's nachts niet s-iep. Zijn hanu voelde warm en koortsachtig, evenals in die vreeseiijae jaren toen hij op zich nam het werk zijns vaders, te voltooien als ik mij beangst over hem toonde, lachte hij slechts droog jes, en sarcastisch, geheel anders dan met zijn gewopen, helderen en zonni- gen lach. Laat in den avond gelukte het mij eindelijk alleen met hem te zijn. Hij had verschillende deputaties ontvangen had toespraken gehouden en aange hoord, gedurende den geheelen mor gen. geen wonder dat hij vermoeid wes en blij in gedachten Egypte te verlaten en een poos in Engeland rond te dwalen. „Maat-kha heelt den wensdi gooit”, zeide hij plotseling, „dat wij binnen een maand zullen trouwen. De -stad Tanis heeft heden reeds een deputatie gezonden om te melden, dat ze gereed is ons te ontvangen. Ik heb vernomen dat de tempel van Isis, waarin de vorsten van dit land altijd worden getrouwd in Tante staat en ik wens ch mijn huwelijk niet uit te stel len.” 1t <l t „Girlie, ik vraag mij af, of je be- \als al deze processie en ontvangsten c opgeëisebt zyn iftxit den eigemuir, den heer Joseph Fener uit Rotterdam. De heer Fe uer, die zich th«uis te Monte Carlo bevindt, heeft verklaard, dat hy de effecten/, ver geten had en dat de waarde er van over dreven was voongeeteld. Ken goederea trein in een rivier geetert. Ook in België heeft <te storm van de laatste dagen vele en ernstige scliude aan gericht. Van de stoomboot „Vllte de Liège", die, met bestemming voor Ostende uit Dover was vertrokken met passagiers en de mail, werd de brug gedeeltelyk vernield door de zware golven. Den voortdurendan krach- ligen wils en het aanhouden van den re gen is voor de vaart op de Maas voort durend moeiiyker. Een ernstig ongeval heeft plaats gehad op de spoorlijn Silenrieux-Faileempnee (ten 2. van Charleroi) toen een goederen trein tusschen die twee stations reed. De lyn passeert een brug over een rivier, welke zoo gezwollen was dat de pyien van de brug gebeukt door den stroom, beawe- ken op het oogenbltk, dat de train over de brug reed. Twaalf volle goederenwagens stortten in de rivier. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Uit Brussel heeft men reddingsmateriaal gezonden. De marinedienst te Ostende heeft eerst Zateq^M met een vertraging van vjjf da gen WBMonaakt door den storm, de be manning kunnen aflossen van het Westhin- der-lichtschip, dat ter breedte van Nieuw- poort op H4 varens van Ostende gelegen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorgd^ per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 8.80. Ahennementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redpctia Tel. 545. der der in de affaire-Bannat gearresteer den van d£ Meikur-Bank, uit de hechtenis ontslagen. Het door de verdediging ingediende ver- izoek tot invryheKhstelliQg van de vier ge- bixieders Barmat is op het oogenblik nog in behandeling. In handels- en beurskrin- ^gen schym de meening te bestaan, dat de „QbenJ^aatsanwaitechaft” met zyn forsche actie tejfen het Barmat-ooncem iets te ver is gegaan. By de motiveering van het verzoek tot invryheidsstelling wyzen de verdedigers nadrukkelyk op, dat de Barmats hun eerste credieten niet van de Pruisische Staatsbank maar van de Ryksbunk hebben gekregen en wel tegen accepten, zonder eenige zekerheid te hebben gesteld. Eerst later hebben lij zich om credieten tof de Staatsbank ge wend, aanvankelijk teneinde de vooraieoing van grondstoffen van de D E M A (de Deutsche Maigarinewerke, die Voor 75 aan het Ryk en voor 26 aan Bannat be- luioren) te financieren. Deze credieten zyn altyd door het geheele presidium van de Staatsbank goedgekeurd. Voorts wyzen de verdedigers er nog op, dat de Bannats ge durende den oorlog en in de eerste vredes jaren aan een groot aantal Duitache staten levensmiddelen op crediet hebben geleverd en daardoor hebbe geholpen om den voed- selnood te lenigen. Tot de verdedigers vun de gebroeders Barmat behoort ok 1# oe- kemie advocaat dr. Ateberg. Naar het Hbld. van de zyde van het Barmatooncem verneemt bedraagt het to- Xaalcrediet van het concern in het geheel nüllioen mark, waarvan 12 miiilioen van de Pruisische Staatsbank, 14 millioen vw- de Rijkspost, 6 millioer van de Rijks verze keringsmaatschappij er oog eenige kleine bedragen van andere instituten. De run op de Merkur Bank, die Vrydag tegon, was Zaterdag weer afgeloopen. De bank kon aan idle haar gestelde eisriien voldoen. 75 van depothouders kwa men hun geld terughalen en konden vol daan worden. Intueschen is het verhoor van den ande ren directeur van de Merkur-Bank voort- 'gezet. Het arrestatiegeval tegen den mi nisterial-director Kautz is bevestigd, daar het bewijsmateriaal tegen hem zeer bezwa rend was. Hy had, na zijn positie te An gora te hebben opgegeven, by zyn terug keer in Berlyn een leidende positie verkre gen in het Barmat-concem. Hy wordt er van beschuldigt, getracht te hebben by de Seehandlung nieuwe cre dieten te verkrijgen en loopende te verlen gen. Hy zou daardoor den toestand gunsti ger hebben afgeschilderd dan deze in waar heid was. Kautz moet in de gevangenis psychisch geheel gebroken zijn. BÉLGIB. De in een trein gevonden effecten. De „Temps" meldt, <lat de Nederiandache effecten, die in een eerste klas-coupé in het station van Mentone werden gevonden, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omatrekan (behooreadn tol dea beaorgkriag): 1—5 regels 1J0, elke regel moer /0J15. Van buiten Gouda ea dan besorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advortentiën in bat Zatofdagnummer 20 Ljjaiag op dea prijs. Liefdadigheids-advertcntiën do helft van INGEZONDEN MEDEDEEMNGEN1—4 regels ƒ2.06, elke de voorpagina 50 booger. Gewone advortentiën en ingezonden mededeeiingen by contract tot neer geredeceer- den prys. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advortentiën kunnen wordsn ingezonden door tuMchenkomat ven zoliedo Beekhen- delaren, Advertentiebureau* on onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan hol Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to zijn. grijpt, welk een ontzeilendeu ernstigen stap je gaat doen. Mogen de plechtig heden heideiwch aijn, het huwelijk is altijd een heilige band en ofschoon je verwijderd woont van je geboorteland, moet je thuis altijd naast je vrouw zijn waar zij ook moge zijn.” „Ik weet het, beste Mark, ik weet het. Ik heb over de zaak nagedacht, maai je moet bedenken, dat er dingen zijn, die even heilig zijn als het hu welijk en een van deze is het woord van een Engelschma».” „Ik hoor je zoo niet graag spreken, Girlie. Ik vrees, dat je in dit wilde avontuur iets van je gelim waagt.” „Oh, wat een tragedie, Mark!” zei de hij met een gedwongen lach. „Mijn geluk Wel, dat te volmaakt. Heb ik het doel van mijn leven niet bereikt? Kan ik nu niet bewijzen, dat krank zinnige Tankerville en zijn dwaas van een zoon noch dweepers noch leuge naars waren. Ben ik in werkelijkheid niet koning van het schoonste land op aarde Wel, mijn waarde, wij kwa men hier terwille van de wetenschap, niet voor zulk een nietig doel ate mijn „Dat te alles heel gos^d, Girlie, maar met al je wetenschappelijk en thusiasm e heb je ergens een groot en goed hart en dat lijkt mij niet geheel tevreden.” „Het ml tevreden zijn, beate kerel, stand in het laad. Zyn uiteenzetting over trof eAlës wat tot dusverre van hem was getkoord. By den aanvang wees hy erop, dat hy geen politieke rede zou Ivouden, maar een rede, aansluitend aan de verkla ringen, welke hy kort na de fascistische revolutie in de Kamer had aigelegd, toen hy hqd gezegd, dat hetin zyn hand lag om van het parlement een soidatenbivak te maken. „Artikel 7 van de grondwet zoo zei hy geeft aan de Kamer het recht, de ministers van den koning in staat Van beschuldiging te stellen. Ik vraag u, is er iemand hier in de Kamer of daarbui ten, die 'van dat recht gebruik wil maken. Degenen, die my tropw zijn gebleven, kun nen er zeker van zijn dat ik hen zal weten te gedenken”. Voor de vertegenwoordiging van het volk neem ik de verantwoordelijkheid op mij voor alles wat er is gebéurd. Ais er een gehei me bond heeft bestaan, dan ben ik daar de leider van. Acht-en-veertig uur na <ieze rede moet de toestand zyn opgehelderd tot tevredenheid V'an allen. Het volk zal zyn vrede krygen. Deze verklaring maakte grootén indruk op de Kamer, hoewel men niet dadel yk in ziet, weike dreigementen daarin zjjn ver bolgen. Na te hebben medegedeeld, dat het hem niet aan energie ontbreekt, isprak Mussolin» zyn levendige afkeuring uit over de „sme rige en ellendig^ „journalistieke campagne, welke Italië drie maanden lang onteerde. Hij zal z(jn normalisatie-werk voortzetten en, zoo zei hy, „wanneer (jux het fascisme een bond is van misdadigers, zooals men beweerd heëft, welaan, dan ben ik het hoofd van dien misdadigersbond!” Toen Mussolini zyn rede had uitgespro ken, werd een motie van wantrouwen in- gediend met name door Giolitti en Orlando. Mussolini vroeg een uitstel van zes maan den voor de behandeling daarvan. Ten slotte trok de oppositie haar motie weer in en besloot de Kamer, voor onbe- paalden tyd uiteen te gaan. Volgens het Stefani-persbureau is er na de zitting der Kamer een ministerraad on der voorzitterschap van Mussolini gehou den waar in werd besloten de spoorwegmi- litie te mobiliseereif ter versterking van de wachten by de spoorwegen en in de sta tions. Verder werd besloten, alle verdachte politieke vergaderingen onmiddellyk te ver bieden. De prefecten hebben volmacht ont vangen, aan de commandanten de mobili satie van afdeelingen der vrywillige mili tie voor de nationale veiligheid aan te vra gen. Frankryks schuld aan de Ver. Staten wordt nog eens in de „Manchester Guar dian” besproken. Het blad vernam van bevoegde zyde by zonderheden omtrent het standpunt van die Britsche regeering ten aanzien van de quaestie der schulden. De Britsche regeering gaat, zoo zegt het blad, uit van de opvat ting, dat Frankrijk zich in finan- v oor bij gullen zajn en ik aan het wer.% kan gaan om het lot van dit schilder achtige volk te leiden en hen gaande- weg de myateriee kan leeren van een wereki daar buiten. En ate aij begin nen te trzr1' kon geheel «tuk gen, en door deze onoverkomelijke stegboomen heendringen, die hen van Europa on de moderne beschaving scheiden. Dan zullen wij langzamer hand zien, dat mijn schilderachtige on derdanen hooge hoeden gaan dragen en gepatenteerde lederen schoenen en koningin Maat-kha er prachtig uitziet in een Parijech kleed. Wij zullen sporen aanleggen van Men-jie-Ier tot Tante en stoombooten zullen de kanalen bevaren. Er te ge noeg om van te droomen, beate vriend, wees maar niet bang. In mijn teven iAl geen gebrek zijn aan enthusiaeme van nu tot het einde, en er zal geen plaats in zijn voor gevoel of geluk.” r Wij hadden het einde van hel ter ras bereikt en waren dicht bij de ver hoogde zitplaats, waar wij een uur te voren den Pharaoh, stepende hadden gelaten met zijn jonge nicht, die fee der als een duif tegen hem koerde en zijn voorhoofd met een groot palmblad vei koeling toewuifde FEU1LLETOB, (Nadruk verboden). DE LIEVELING DER GODEN. Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 61 DoA au 8ch©ea Neit-akrit zich tot hebben hem al zijn leed te doen vergeten en zij slaagde er volkomen in, door al haar bekoring en lieftalligheid over hem uit te ator- Weer kwam ik in mijn rol van acneux troteième en ofschoon de Pha raoh verlangde, dat ik op alte uren *2®. J*'en dag bij hem was en zelfs des cftts, waren er toch veel oogenblik- *eo, waarop ik het verstandiger vond «P een afstand te blijven. Het was <*n vreemde soort flirt en gedurende enkele gedenkwaardige dagen **8® nu en dan een zonderling ge voel in mijn prozatech hart, bij het »en van dit schoone meisje, stralend vtel' w gezondheid, naast den gelijken, uitgemergelden man, die voet in het graf stond. t «‘J was even zwijgzaam als altijd, EN.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1