s 1l Zoon NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15738 Dinsdag 8 Januari 1925 hoekbank Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Ik 1 .BOER Gouda. |e te n n DE LIEVELING DER GODEN. 84* Jaargang De ontruiming der Keulsoho zóne. B7.t71.85. Westhaven 2908 40 worden ver- BINNENLAND. ui L als liet. dt de verzen- Maar FEUILLETOa. Den Haag. tering, gebrek I; duizeligheid. jdat hun alles komen; die te veerstandsver- i voor haar oog en DE-PEKELA. 9907 60 B 3488 40 middelen vèr bovengenoem- dankbaarhekl BUITffNLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het Barmat-Concern. Friedlander pleegt zelfmoord. De 73-jarige bankier Leopold Friedlan- (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 63 parlementaire aibewl kunjpn richt, omdat het kabinet alsdan steunt op een belangrijke meerderheid in den rijks- Hiet Is thans de vraag of indien het juist is dat de heer von Kries heeft bedankt, Dr Marx een andere gegadigde zal kunnen vin den. zich in de volgende zitting voor het presidium beschi stellen. omstreken (behoorende tot den bexorgkring) )26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnununer 20 Ljjsla# op den prijs. Liefdadigheids-adverteotiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels ƒ2.06, elke rf«el meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot eeer geredueeer- den prys. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMcheakomat van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to zijn. -1---4--- VEKEENIGDE STATEN. Beperking der Immigratie in Australië. 50 pond aterling bezit per persoon vereiocht. Ten einde den toevloed van geheel onbe middelde immigranten te voorkomen, zal zoo wordt uit Melbourne gemeklt, aan geen enkelen immigrant worden toegestaan aan land te gaan, tenzij hij in het bezit is van 60 pondsterling. duizelig maakte Ilir.sterde Ur-tasen weer en ik uw hand in de mijne aan den tan den troon van Isis, voor al daar veraamelde volk.... want zij wa ren gekomen om te zien dat de mach tige Pharaoh Neit-akrit nam.... tot zijn vrouw.” Zijn stem stierf bijna weg in een snik, hij was van de rustbank gegle den op zijn knieën en lag, half bewus- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en 1—5 regels 1J0, elke regel meer 0J fiOHDSCHE C01R1NTT Geen van beiden hoorde onze voet stappen - sselfde -*WW8gM,rigt, het slecht bij elkaar toen ik iets op Hugh’s gelaat waar nam, dat mij ueed stilstaan. Ook hij keek naar het tafereel voor ons nel jonge meisje en den zieken, bijna ster venden man maar er was een uitdruk king in zijn oogen, die ik niet kori verklaren. ,.In het eerst”, hernam de Pharaoh met dezelfde trillende stem, „dorst ik L'r-tasen ternauwernood gehoorzamen. Dat ik uw hand zou nemen aan den voet van den troon van Isis, voor al het daar verzamelde volk, scheen voor mij zulk een 'vreugde, dat de dood gemakkelijker te dragen zou zijn dan hel gevoel van zulk een oneindig ge luk. M'aar Ur-tasen wachtte en ik wendde mijn hoofd omr en gij, Neit- al rit, stond naast mij uw hoofd met rood-blonde vlecht was verborgen ach ter den diadeem, die aan de heer- schers van Kamt toebehoort en van aar tot uw kleine voetjes waart gij bedekt met een gouden sluier, waar- 'oor ik m mijn droom' uw blauwe oegen kon zien schitteren, hetgeen mij -van vreugde. Toen nam voet het In de galerij des levens hebben de on- beduidenste schilderijen meestal de prachtigste lijsten De tekortkomingen van Duitschland. Onderhandelingen van Dr. Marx met de Duitsch Nationalen. De conferentie te Parijs. De crisis in het facisme. Die gemeenschappelijke nota inzake de ontruiming der Keulsche zone, geteekend door de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België, Italië en Japan, is he den aan den Duitschen rylcskanselier over handigd. De tekst der nota luidt als volgt: Art. 428 van het Vredesverdrag van Ver sailles van 28 Juni 1919 bepaalt, dat het Duitsche grondgebied, gelegen bewesten den Rijn, tezamen met de brugigehoofden, door de geallieerde en gaasocieerde troepen zal worden bezet gedurende een periode van 15 jaren, ingaande bij het van kracht worden van het Verdrag bij wijze van waarborg voor het ten uittvoer brengen van genoemd verdrag door Duitschland. Krach tens de bepalingen van art. 429 zal de be zetting, ingeval de voorwaarden, welke bij genoeemd Verdrag zyn gesteld, getrouwe lijk door Duitschland zijn nagekomen, suc cessievelijk worden beperkt by het verstrij ken van de eerste vijf, en daarna bij de eerste tien jaren. De geallieerde regeerIngen zijn reeds in de gelegenheid de Duitsche regeering mede te deelen, zonder den 10en Januari 1925 af te wachten, dat zij het bewijs hebben ver kregen, dat Duitschland de voorwaarden, die in art. 429 zyn vervat, niet is nageko- men of tegen dien datum kan hebben na gekomen, opdat het zou kunnen profiteeren van de clausule, welke op de gedeeltelijke ontruiming betrekking heeft. Zich slechts beroepend op deel V van het verdrag is er voldoende grond voor het be sluit der geallieerde regeeringen in de in lichtingen, welke de intergeallieerde mili taire controlecommissie heeffc vergaard, on danks eenige obstructie, ten opzichte van de mate, waarin de militaire clausules zijn vervuld. Om b.v. slechts eenige der voor naamste punten uit de reeds bekende fei ten te noemen: Met schending van art. 160 is de generale staf van het Duitsche leger in een anderen vorm gereconstrueerd; met schending van art. 174 is er een vrijwilli gers strijdmacht met korten diensttijd ge- recruteerd en afgericht: in strijd met art. 168 is de hervorming van fabrieken van oor logsmateriaal verre van voltooid; in strijd met de artikelen 164 tot 19 zijn er hoeveel heden oorlogsmateriaal van allerlei soort gevonden, die de toegestane hoeveelheden overschreden, terwijl er aanzienlijke, onge oorloofde voorraden oorlogstuig zijn ont dekt; in stryd met art 162 en met het besluit der conferentie van Boulogne in Juni 1920 is de reorganisatie der politie nog niet be gonnen; in strijd met art. 211 heeft de Duitsche regeering op lang na nog niet alle wettelyke en administratieve maatre gelen genomen, welke door de geallieerde regeeringen in haar nota van 29 September '1922 werden geëischt. De geallieerde re- I geerangen verwachten bovendien binnen- «n beiden bleven wij met de nieuwsgierige gewaarwording dimar passende paar gadelaan. De Pharaoh was wakker en sprak, maar de hartstocht deed zijn ingevallen oogen gloeien met onnatuur- schittering en nam eiken druppel bloed uit zijn wangen en lippen weg, zijn mond scheen verdroogd, en rijn verstikt, terwijl hij sprak, rwijl rij, een stralend schilderij van J^igd en schoonheid', met frissehe kleur °P de wangen en een verbaasden blik n de blauwe oogen, er uitzag als een nu* naast een sater. 74.1a? dTOOm' dikwijte, Neit-akrit” de Pharaoh, „als gij naast mij Ik geloof, dat Anubis mijn droo- DWn v®*jaagt, en mijn slaap even ver kort een rapport der intengeallieerde con trolecommissie, hetwelk de volledige resul taten zal bevatten van de huidige algemee- ne inspectie. Dit rapport zal hun in staat stellen vast te stellen wat er nog door Duitschland te doen staat, opdat zjjn ver-/ plichtingen ten opzichte der militaire aange legenheden als nagekomen kunnen worden beschouwd. Verdere mededeelinigen te dier zake zullen nog aan de Duitsche regeering worden gericht. Het voorritterachap der Tweede Kamer. Het Centrum verneemt „uit goede bron”, dat de voorzitter der Tweede Kamer, mr. dr. L). A. P. N. Kooien niet meer likbaar De regeling der intergeallieerde schulden zal in den loop der week, zoo men weet in Darya besproken worden en reeds zyn vel schillende Ministers in de hoofd stad van Frankrijk gearriveerd. Men verwacht dat deze conferentie vele moeilijkheden met zich zal brengen. Minister Churchil’ zal reeds heden met Clemente! en Stephani op verzoek van de Fransche regeering eerst een voorloopse bespreking houden over de schulden en heeft volgens berichten uit bonden alle volledige volmachten van zijn regeering wat betreft zyn pogingen om de belangen der Britsche belastingbetalers te behartigen. Engeland en Franklijk zijn volkomen vry om met elkander een overeenkomst te slui ten, welke hun goed dunkt, en men hoopt in officieele kringen dat Churchill er al thans in zal slagen de quaestie in zooverre te regelen dat spoedig na de conferentie te Parijs een overeenkomst betreffende de oorlogsschulden tuisachen Frankrijk en En geland kan worden gesloten. Gisteren is de rijkskanselier dr. Marx besprekingen begonnen over de voi- ming van een kabinet d’affaire en uit het geen bekend is geworden van deze bespre kingen blijkt dat de samenstelling eener nieuwe regeering wel in hoofdzaak zal neerkomen op een reconstructie van het huidige kabinet Men mag aannemen, dat de thans aan het bewind zijnde ministers zullen aanblijven en dat er nieuwe plannen zullen worden gezocht voor de vacante mi- nisterszetels. Vermoedelijk ziillen vier de partementen opnieuw moeten worden be zet, maar het kan ook zyn, dat dr. Jarres, de minister van binnenlandsche zaken, die naar men eerst algemeen meende, zou heen gaan, niettemin minister blijft. In dat ge val zouden slechts drie ministers behoeven te worden vervangen. Het is nog met be kend, wie voor deze post zullen worden aangezocht. Wel weet men dat Dr. Marx het Duitsch- nationale lid van den Pruisischen landdag von Kries, het ministerie van binnenland sche zaken en het vice-kanseiierschap heeft aangeboden, en het rykssninisterie van Staatshuishouding aan den Duitsch-nationa- len afgevaardigde Neuhaus. 'De heer von Kries moet echter reeds voor een ministersfunctie hebben bedankt. Het plan van Dr. Marx om het kabinet met enkele conservatieve staatslieden aan te vullen, lykt zoo op het eerste oog inder daad een handige tactiek, omdat het aan vullen der regeering met conservatieven, die niet behooren tot de party, welke zoo zeer geschuwd en gehaat wordt door de democratische en republikeinsche partijen, waarschijnlijk de goedkeuring zal wegdra gen der drie huidige regeeringspartyen en tevens der Duitsch-nationalen, die wel is waar in een dergelyk geval zelf niet in de regeering worden opigenomen, maar noch tans mannen mede met de verantwoorde lijkheid zien belast, waarmee zy vry te vreden kunne zyn. Een dergelyke gang van zaken zou voorloopig het groote voordeel meebrengen, dat een regeering wordt ge vormd, die ook op den steun kan rekenen van de numeriek in den rijksdag sterk ver tegenwoordigde Duitsch-nationalen. Daar door zou de oppositie dezer krachtige par ty worden uitgeschakeld en zou er nuttige irisschend maant als de dood, zooeven droomde ik.” „Wilt gij hel mij vertellen, neef?” „Ik droomde, Neit-akrit, dat ik in den heiligen tempel van Isis stond te l'airis. Rondom mij verhief zich de yvierook in dichte wolken, zoodat ik mijn volk niet kon onderscheiden maar schemerachtig zag ik Ur-tasen, den hooge priester met zijn geschoren kruin, gekleed in rijn prachtigst ge- wead hij stond voor mij met uitge spreide armen, alsof hij een zegen uit sprak.” „Hij zegende u ongetwijfeld, Pha- raoh, voor het vele goede, dat gij voor uw volk hebt gedaan, nu de gezond heid u is teruggegeven.” „Zoo dacht ik in het eerst in mijn droom,” antwoordde hij, het hoofd dichter naar haar toe buigende „maar Ur-tasen kwam spoedig naar mij toe en fluisterde iets, dat mijn polsen deed kloppen van vreugde en mij bij na deed flauw vallen, Ur-tasen had gefluisterd, dat ik uw hand moest ne men.” Zij wendde het hoofd van hem af en van de plek, waar ik stond, kon ik zien, dat elke zweem van «kleur haai wangen had verlaten en haar ga- heel bloedelooze lippen trilden. Ik meende dat wij geen recht hadden te staan waar wij stonden of verder te luisteren naar een gesprek, dat blijk baar op zeer intieme banen voerde en ik had mij juist omgewend om te gaan, der, vroeger mede-firmant van het ban kiershuis Hoffman en Friedlander en di recteur der Bremer Privatbank heeft zich in den afgeloopen nacht met zün vrouw vergiftigd. Genoemde banken hooren tot het Barmait-conceiji en moesten in verband met de voorvallen der laatste dagen tyde- lijk sluiten. Relaties met een Nederlandach soc.-dem. blad 7 De. Berlynsche correspondent van de „N. R. Qt.'" melde over het Barmat-concern nog het volgende: L*e advocaten van de gebroeders Banmat hebben de mvxyheaisstelling van hun cliën ten geëischt. Zy hebben dit schriltelyk ge daan en hun eisch zeer uitvoerig toegelicht. Dit dit stuk blykt o.a. dat de gebroeders Barmat aan Duitsche bondstaten levens middelen op crediet hebben geleverd op een tydstip waarop in Duitschland groot gebrek aan levensmiddelen heerachte. Alleen ih 1919 kreeg Saksen op crediet voor 150 mii- lioen mark waren. Voorts wordt er op ge wezen dat de familie Barmat sinds 1906 in Nederland woonde en dus niet tydens den oorlog uit Lodz te Amsterdam is ge komen. Hun eerste oredieten hebben de Barmats niet van de Pruisische staatsbank maar van de rijksbank gekregen en zulks alleen tegen accept ronder dat ze verdere waarborgen behoefden te stellen. Dit stuk verzekert ook, dat het blad „Voorwaarts” te Rottendam eigendom van ue gebroeders Barmat is. De „Voorwaarts” zou aldus het adres, de Duitech-Fruisische belangen steeds hebben behartigd. Volgens informatie# van de „Ta#" Volgens informatie# van de „Ta#" zal van een invryheidsstellin# voorloop!# geen sprake zyn. Het materiaal van den staats- procureur in deze aangelegenheid is zoo omvangrijk, dat het schiften van de dos siers noodzakelijk zal zijn om een gerech telijk verhoor van de arrestanten mogelijk te maken. De verhooren zijn, naar de „Ta#" ver der meldt reeds begonnen. Verschillende scheepsungelukken voor de Duitsche Noordzeekust. Tydens den zwaren zuidwesterstorm der laatste dagen bereikte de Elbe gisteren haar hoogsten stand met 13 voet. Het ge vaar voor verdere stormen is nog niet ge weken. Op de Deensche kust strandde een En- gelsch stoomschip. Een Noorsche bank boot liep op de kust en moest Cuxhaven binnengebracht worden. Het Duitsche stoomschip „Horst” is met avery uit zee teruggekeerd. Het Duitsche stoomschip „Faust” kwam in aanvaring met de stoom boot „Trier” en moest naar Hamburg te- rugkeeren.' Het Amerikaansche stoomschip „Pittsburg” geraakte op drift en moest met behulp van vyf sleepbooten weer wor den bevestigd. Groote ongerustheid heerscht voorts over het lot van talrijke vlschtrawlers. De nieuwe Tariefwet. Na afkondiging der Tarief wet m het Staatsblad No. o08 a.jn alleen nog slechte in werking getreden de artike len der nieuwe wet, welke betrekking nebben op de Tarieloommissie, haar rechten en verplichtingen. Bij K. B. van 24 December J.I., opgenomen in het St.bl. 578, is voorts nog bepaald welke colleges, voor het plegen van oterleg ter benoeming van de buiten- gewoug 'leden der TarieloouMnissie aan- gewezau worden. De volgende colleges worden ge noemd „De Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Twente, Tilburg en Omstreken, en Maastricht en Om streken. Voorts het Kon. Nederlandsch Landbouw comité, de R.-K. Nederland- sche Boeren- en Tuindersbond, de L'hr. Boeren- en Tuindersbond1 in Nederland ue Nederlandsclie Tuinbouw raad, de Alg. Ned. Zuivelbond, de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, het Centraal Industrieel Verbond, de Alg R.-K. Werkgeverevereeniging, bet Verbond van Ned. Fabrikantenvereeni- gingen, de Chr. Wergeversvereeniging, ue Nederlandsche Middenstandsbond, de Ned. R.-K. Middenstandsbond, de Vereeniging van den Chr. Handeldrij- venden on Industrioelen Middenstand in Nederland.” Vorenbedoeld besluit i* in werking getreden, tegeKjk met de artikelen, welke bepalingen bevatten betref feilde de samenstelling en de werkwijze der 'Tarief commissie. Wijziging Landarbeiderswet. Verschenen is het wetsontwerp lot wijziging van de Landarbeiderswet. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend In de eerste plaats is gedacht aan do verleening van voorschotten uit s Rijks Kas bij Kon. besluit. In den waarmede zij neerzag op den ongeluk- ligen man aan haar voeten. „Om Godswil neem hem weg, Markl” Het was de stem van Hugh Tanker* ville, die het mij toefluisterde, muar ik herkende ze nauwelijks, zoo heesch klonk ze. Verbaasd keek ik hem aan en eensklaps verkilde een voorgevoel van het een of andel naderend leed mijn liart. Op het gelaat van mijn vriend was zulk een uitdrukking van geestelijk en lichamelijk lijden, het was zoo doodsbleek, dat ik werktuige lijk mijn armen uitstak otn hem te helpen, want ik vreesde dat hij in zwijm zou vallen maar hij zeide snel mei een gedwongen lach „Niets dan een plotselinge duizeling oude jongen. Ik denk, door de warm te Maar het medelijden met haar en neem den stervenden sater van haar weg.” „Het zou een noodeloos ingrijpen zijn, beste kerel”, antwoordde ik, „en een waarvoor zij u niet zou danken En ik keek weer naar het tooneel df.t tot mijn verbazing als door de magische aanraking van een tooverstaf v,as veranderd. Neit-akrit, lieftallig en glimlachend, met tranen van medelij den in haar, weer zacht geworden, blauwe oogen, boog rich over den «ie- kv, terwijl haar stem, zacht en ge dempt fluisterde (Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, ovqral waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureau* zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. De crisis in Italië en het optreden van Mussolini ^noet naar men beweerd aanlei ding zijn tot een verwijdering tusschen den Ixaliaanschen Koning en den premie.-. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Westminster Gezette” althans zou de campagne tegen de pers, door Musso lini gevoerd, niet hert gewenschte result -at iwbben, daar hy er tot zelfs de vijandschap des konings door zou hebben gewekt Zyn jongste daad, het verbod van „II Mondo”, het orgaan van den leider her oppositie; van het „Giomale d’ltalia”, het blad van Salandra; de „Voce Republicana", het republikeinsche orgaan, en „II Populo", het groote clericale blad, moet een laatste wanhopige poging zijn om te beletten, dat de waarheid bekend wordt Er is geen wet in Italië, waarop dit verbod steunt; het heet, dat de koning waarschijnlijk zal wei geren een eventueel besluit tot verbod van alle oppositiebladen te bekrachtigen. Voorts beweerd men dat Salandra Volkenbondsgedelegeerde is afgetreden. Volgens de ,XJiornale dTtalia" zou de Regeering bevolen hebben de ontbinding van de vereeniging .Jtalia Libera" waar van voorzitter is een kleinzoon van Gari baldi. teloow, door de aandoening, die zwax als hij waa, hem overweldigde, terwijl zijn armen bevend het meisje trachtte te omvatten. Zij was doodsbleek. Haar blauwe oogen staaruen hem aan, met ontzetting, met een Uitdrukking die mij loescheen voi walging te zijn. Maar hij kon niet zien. Zijn oogen waren half gesloten. Ik ben er zeker van. dat hij zich niet bewust was van zijn daden, zijn handen, bevend en aan klauwen gelijk, gingen langs haar schouders en middel, terwijl hij steeds onverstaanbaarder prevelde „Gij zijt schoon, Neit-akrit en oen troon van Isis glansde uw rood en warm en deed mijn pijn van den gloed uw sluier bedek te u slechts gedeeltelijk en toen ik naar u keek hel scheen mij, dat ik mijn dubbele kroon van Kamt er voor zou willen geven u nog eens te zien en misschien u te rien glimlachen. En c j beloofdet mijn vrouw te worden en Isis glimlachte mij toe. En rij fluis- tt'de, dat in den nacht.... als rij door dr fuchsiaboomen gluurt en neer ziet op de leliën on lotusbloemen gij in uw lieftalligheid- mij geheel zc.udt toebehooren.” Hij was half flauw neergevallen, op den marmeren vloer en omklemde nog steeds onverstaanbare woorden preve lend haar knieën. Neit-akrit had recht op gestaan, strak1 als een marmeren beeld het was ónmogelijk den blik vau afschuw en walging te beechrijven

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1