14 Zoon JID- )ERS 1-BpeolaJitelt heeft een tegen Eczema en andere nderbaarlijke oplosging ie allereerste toepassii^ t van verlichting slaken dig miraculeus. Venuimt middel te probeeren. f tH1 systeem ad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK, OU DE WATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. r Woensdag 7 Januari 1925 No. 15739 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen II - Gouda r zijn geld. 84*Jaargang t met de 2982 DE LIEVELING DER GODEN. FEUiLLETOa. mannen slechts één woord, Den Haag. Gouda. (Wordt vervolgd). o ituiuniiuliliiiiiiiiiiiiiiiuiiilUiilUllliidUi& merk van schte caart- ïzing, ïverd lerstaand zijt ge in vredenll! xlat hun alles komen; die te veerstandsver- koningin”, hernam Hugh, ter- r zacht bij de hand nam, 34881 40 middelen vèr bovengenoem- dankbaarheid en a 65 en 45 Cts. lllllilllltlIlllllllllllHIIUIHIHIIIIIIIIIIIIIIliyjj 8848 14 HUBLAND. Een complot tegen Zinovieff. Naar de „Daily Tel." uit Riga verneemt, is te Moskou een samenzwering tegen Zi- noviaff ontdekt welke door militaire ca detten, trouwe aanhangers van Trotxki op touw was gezet. Tien cadetten van de militaire school zijn gearresteerd. Te Leningrad zyn verschei dene roode commandanten, alsook officie ren van de cavalerie aklaar eveneens ge vangen genomen. De moord zou plaats hebben op het sta tion te Leningrad, wanneer Zinovieff uit Moskou zou aankomen. Agenten van Tsjeka te Leningrad, die Zinovieff moesten beschermen, slaagden er in op het station Nikolajeff twee militairen te arresteeren, die bekenden, dat hun be doeling was Zinovieff te vermoorden en hün medeplichtigen verrieden. Vigens de laatste berichten zouden ver scheidene „Trotzkisten’ in leidende posities bij de samenzwering betrokken zyn, o. m. Skilianski, Trotzki’s vroege ren assistent en chef van den staf. Het verbod voor Russen naar Zwitserland. Het in het vorig jaar uitgevaardigde ver bod voor Russen, om Zwitserland binnen te komen, is naar uit Bern wordt gesneld, in zooverre verzacht, dat nog aan staats burgers van Bovjet-Rusland den toestand tot Zwitserland verbalen blijft. Goudveld in Siberië ontdekt. Volgens den correspondent van het „Ber liner Tageblatt" te Kopenhagen is bij de Aldana, een zijrivier vah de Lena in Sibe rië een goudveld ontdekt. De goudhouden- de zandlaag ligt twee meter beneden de op pervlakte. Het bericht van de ontdekking heeft een groote toestrooming van goudzoe kers in het leven geroepen; naar gemeld wordt, zijn reeds 7 duizend personen op weg, om hun geluk te beproeven. Eerzucht maakt zich lichter meester van kleine dan van groote zielen, gelijk het vuur gemakkelijker stroohutten aan- tast dan paleizen. Da politieke crisis in Duitschland. De finantieele conferentie te Parijs. De crisis in het fascisme. Onrust in Italië. De besprekingen van Dr. Marx over de vorming van een nieuw kabinet zyy nog niet veel verder gekomen, staan eigenlijk zoowat op het doode punt. De verschillende candidaten, aangezocht om een ministers- .portefeuillé te willen aanvaarden, hebben geweigerd, of opperen bezwaren tegen de tot dusver gevolgde handelsverdragpolitiek van de regeering. Als candidaat voor het Rykisverkeersimi- nisterie wordt thans weer genoemd dr. Most van de Duitsche Volkspartij. Dr. Most staat, zoo zegt het Hbld., in zeer nauwe econo mische relatie met Nederland, in het bij zonder met de Rotterdamsche scheepvaart. In parlementaire kringen verluidt, dat rijkstkanselier Marx in een bespreking met de fractieleiders nogmaals zal aandringen op een spoedige afwikkeling der regeerings- crisis. Hjj zou vandaag in nieuwe onder- handelingen mej de Duitsch-nationalen een definitief besluit dezer fractie eischen. FRANKRIJK. De expeditie door de Sahara. Het Hbld. verneemt uit Brussel dat Ci troen thans definitief heeft afgezien van zijn reis naar Tomboektoe (waaraan koning Albert zou deelnemen). Ook ziet hy af van z(jn plannen om een geregelden transport dienst door de Sahara te organiseeren. Om zy'n gasten schadeloos te stellen wil Ci troen echter later, een reisje per „rups”- auto inrichten naar Kongo. Thans heeft hij zijn personeel uit Afrika teruggeroepen. Hetgeen niet vervoerd kan worden van het materieel, za| ter plaatse worden verbrand. De oud-apotheker Danval overleden. Dezer dagen is in een gesticht voor ze nuwlijders de oud-apotheker Danval over leden, die in 1878, onder beschuldiging zijn vrouw vergiftigd te hebben, tot levenslan gen dwangarbeid was veroordeeld. Men had in de organen der overleden vrouw een hoe veelheid arsenicum gevonden, die buiten sporig groot lede Slechts eenige jaren vóór den oorlog stelde de wetenschap vast, dat hét menschelijk organisme eenige milli grammen van dit vergif bevatte of kon be vatten. Destijds was aan Danval reeds gra tie verleend door president Loubet, nadat hij vier en twintig jaar had doorgebracht in het bagno van Nieuw Oaledonië. Op grond van een „nieuw feit” vroeg de oud- apotheker herziening van zijn proces, met het gevolg, dat hij in Januari 1924 eer herstel verkreeg. Behalve een schadever goeding van 20.000 francs, kreeg hij een jaargeld van 1000 francs per maand. Se dert zijn terugkeer leefde hjj vreedzaam te Malakof, bij Parijs, tot hij onlangs wegens een aandoening van de hersenen werd op genomen in het gesticht, waar hij thans overleden is. Met betrekking tot de financieele confe rentie welke in Parijs wordt gehouden, is nog niets te melden. Volgens Minister Churchill zal de conferentie vermoedeljjk slechts vier dagen duren; de rest van de tijd zal aan niet-officieele besprekingen worden besteed. Minister Theunis heeft zich over de resultaten van de conferentie vrij pessimistisch uitgelaten. Hjj vreesde toch dat niet gemakkelijk ov^reen^terruning zal worden bereikt, dair de te bespreken quaesties volgens Theunis van zeer kieschen aard zijn. luid een snik eindigde. „Is het om den stervenden Pharaoh, dat gij zucht, o, mijn beminde,” zei l’dseling een scherpe stem achter ons „<n om haar, die zoo vrijwillig dood De politieke gebeurtenissen in Italië vra gen nog steeds de aandacht, immens alles wijst er op dat Mussolini thans met de oppositie definitief wil at rekenen. Trou wens: den laatsten tijd werd tegen de bla den van de tegenstanders der fascisten reeds kras opgetreden. Het is duidelijk dat als wie niet „jaren amen” zeggen op het geen Mussolini en diens medestanders ver klaren, den mond zal worden gesnoerd. De vrijheid, die in Italië toch reeds den laat sten tijd een denkbeeldig begrip was, wprdt door de fascistische maatregelen nog meer beperkt. Wij hebben reeds in ’t kort weergegeven wat de dictator Mussolini in zijn jongste rede in de Kamer heeft 'gezegd en men heeft er uit kunnen opmaken, dat Mussolini voor nemens is zich met man en macht te kee- ren tegen degenen, die niet in zijn schuitje mee willen varen. Klaarblijkelijk is het den premier er om te doen de tegenstan ders door een intimidatiepolitiek tot rede te brengen. Mussolini heeft ook verzet aan- geteekend tegen de bewering, dat hij een Tsjeka in het leven had geroepen, gequali- ficeerd als een leugen. Wel is er een Tsjeka naar hij verklaarde in Rusland ge weest, die volgens vrijwel officieele mede- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een moordenaar gevat.1 Sinds 23 Dec. heerachte er onder het in het Rijnland reizend publiek groote onge rustheid, daar in den *C*md van dien dag in een tweede klasse coupé een reiziger was vefmoord en uitgeschud, zonder dat het de politie gelukt was eemg spoor van den da der te vinden. Intusschen had de z«. moordaïdeeling van de recherche te Keulen niet stilgeze ten. Nadat zy verschillende aanwyzingen ‘had gevolgd, doch steeds tevergeefs, ver nam zy enkele dagen geleden, dat een te W or ringen wonende en te slechter naam en faam bekend staande jongeman ervan ver dacht werd vroege reiziger», die zich in hun cpupé te slapen legden, te hebben be- stoleó. Ook was men er achtei gekomen, dat de man in het bezit was van een leger- revolver. Na een nauwkeurige bewaking is de man thans gearresteerd. Toen hem een portret van den vermoorde werd getoond, verklaar de hij eerst den man nooit te hebben ge zien. Maar tenslotte vied hjj door den mand en erkende den moord en de berooving op zijn geweten te hebben. Een wanhoopsdaad. Op het kantoor van een Berlynssche film- onderfteming heeft zich gisterochtend een 38-jarige bankier een kogel <loor het hoofd gejaagd. Hij was onmiddellyk dood. De re denen van deze wanhoopsdaad zyn onbe kend. De bank, aan welks hoofd de man stond, verzekerde niet in financieele moei lijkheden. Krachtige hand de teugel» van het be stuur over het oude Kamt kan aan tuurden. Neit-akrit heeft liet de moeite waard geacht, hem toe te lachen, too- dat hij zijn andere hand kan uitstrek ken en daarmee den diadeem eener Koningin op haar hoofd kan plaatsen. Geloof mij, er is niets droevigs in de ze verbintenis, behalve misschien voor een teleurgesteld en bedrogen vorst. „Ge spreekt harde woorden van oen vrouw, dien u geen kwaad gedaan heeft,” zei Hugh. „Is het u niet ge noeg, dat gij haar door uwe voorge nomen huwelijk dreigt te berooven van dat, waarvan ge zegt, dat het haar het liefst is? Wilt gij bij de onrecht vaardigheid haar ook nog lasteren „Geen kwaad riep de koningin hartstpchtelijk uit. „Denkt ge, dat ik blind bon en niet kan zien Dat ik suf ben en niets begrijp Heeft zij mij geen kwaad gedaan O l dat ik nop niet meer wist. Uw gezicht is ondoorgrondelijk, maar de góden zul len mijn oogen opénen. Wat zij mij gaven, zullen zij niét wegnemen. En wanneer zij komt als een sluwe jak hals, rondsluipende om mijn kostbaar sten schat, laat haar dan oppassen, want Maat-kha is maichtig en zal we ten. hoe wraak te nemen op de die vegge.” „Wat bedoelt ge?” vroeg Hugh zeer kalm „Neem u in acht, o, koningin opdat gij in uw verblinding niet mijn 1 50 »t met heele bon. it met heele bon. it met halve bon. t met heele bon. it met heele bon. 1 CADEAULIJST. ntweg 18. 3480 17 en smart deelt Het was Koningin Maat-kha, die on hoorbaar naderbij was geslopen, en nu naast Hugh stond, hoog on gebiedend, met een leeiijkun blik van haat in de richting van den slapenden Pharaoh eu zijn gezellin Hugh sprong op als uit een droom. Hij stree, met de hand over zijn oogen als om een of ander onaangenaam visioen .e verdrijven en richtte zich tot zijn schooae verloofde, d’e zijn blik beantwoordde met een zonderling zoekende ujitdirukking |n haar oogen. „Ge antwoordt niet” zei ze. „Was de zucht voor haar „Inderdaad, mijn koningin, het is droevig zulk een jong meisje gebon den te zien aan een man, die met een voet in het graf staat” bracht Hugh er ten laatste met moeite uit. „Dan begrijpt gij het meisje voor u niet, en vergeet, dat de man, ofschoon hij met een voet in het graf staat, de andere stevig op den 'troon van Kamt heeft gezet.” Prinses Neit-akrit moet elk woord van Maat-kha gehoord hebben, en toch schonk zij er geen aandacht aan en bleef kalm waken bij den slapenden 1 haraoh. „Gij zijt dus vergeten,” voegde de koningin er aan toe, „dat gij en uw wijze raadsman hebben besloten den machtigen Pharaoh van zijn ziekte te genezen, zoodat hij weldra weer met ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal^waar_de^bezorging per looper geschiedt. Abenrcmenttm^orden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. ging Zij naast noau zitten en leg au zijn hoofd tegen haar schouder en sussend also* hij een ziek, ongezeggelijk kind was, zong zij hem een eenvoudig lied je voor. Ik keek verbaasd toe, niet wetende wat ik zeggen of denken moest. Ofschoon, ik haar aandachtig gadesloeg, zag ik haar oogen niet an- der„ dan teeder, medelijden^* en lief hebbend terwijl zijn oogen gesloten waren en zijd ademhaling steeds gere gelder werd, alsof haar lied hem ein delijk in slaap had gewiegd. Ik begon te denken, dat ik jnij vergist moest hebben, het scheen' 'onmogelijk te ge- looven, dat het onbeweeglijke stand beeld, slechts levend door de uitdruk king van afschuw en walging op het sleenen gelaat dezelfde aanhankelijke, liefhebbende vrouiV was, voT teeder medelijden, en vrouwelijke deernis voor den zieken man, die gelukkig en tevreden in haar armen lag. HOOFDSTUK XVIII. Een kus. Ik durfde bijna niet naar Hugh te kijken. Ik voelde zijn tegenwoordig heid als die van een standbeeld en plotseling vingen mijn ooren het ge luid op van een zucht, die bijna in' (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P. WESSELINK— VAN ROSSUM. 64 ..Stil, stilneefI bedenk, dat gij ziek zijt uw gezondheid is kostbaar en1 uw zenkiwen overspannen, kunt gij zelf opstaan en hier naast mij komen zitten. Zie, gij kunt uw hoofd op mijn schouder leggen en ik zal met mijn vingers het haar van uw brandend voorhoofd wegstrijken, ze zijn zacht £n koel. Of als gij liever hebt, zal ik op de harp voor u spelen en gij kunt zien, hoe Sen-tur de ibis na jaagt langs het terras. Stil I spreek nu niet I Op ^en anderen keer vertelt gij mij uw droom, maar nu niet. Nu moet gij rusten.” En met bewonderingswaardige kracht en handigheid, hief zij den Pharaoh op, ondersteunde hem en zette hem weer op de rustbank. Daarna De zaak-Barmats. Gisteren, de zesde dag van het voorloo- pig arrest van de gebroeders Barmat, is men oiuniddellyk begonnen met het ver hoor van Julius Barmat. Het duurde den geheelen dag en zal waarschijnlijk eerst hedenavond geëindigd “zyn. Dan komen de andere broeders aan de beurt. Een officieel bevel tot inhechtenisneming is nog steeds niet uitgevaardigd. Eveneens werd gisteren begonnen met het verhoor van den ,„Ober- regierungsrat' Kautz. De beslissing over de verzoeken tot invryheidsstelling van de heeren Bannat en Kautz zal waarschijn lijk wel niet vóór Donderdag te verwach ten zijn. Het “s ru>g de vraag of het offi cieele onderzoek beperkt aal blyven tot de crediettransacties van Banmat met de Staatsbank. De oud-minfeter van finan. Gustav Bauer deelt in een -uitvoerig ingezonden stuk in de lx>kalanzeiger” mede, dat het absoluut onjuist is, dat de vroegere leger- consei-venfabrieken te Spandau door het rijkaministerie van financiën aan Barmat zouden zyn verkocht. Bauer verklaart nooit lid van den raad van commissarissen van het Barmat-concern of van één van de by het concern aangesloten ondernemin gen te zyn geweest. Ook met de crediet transacties van het Barmat-concern met de Pruisische Staatsbank of met de posterijen heeft Bauer nimmer iets te doen gehad. De „Oldenbungische Landeszettung” deelt mede, dat de Oldenburgische Staats bank, die aan het Barmat-concern even eens credieten heeft verleend, dit geld van de Rykspoet had gekregen. Naar het blad meldt, hadden de posteryen als voorwaar- de gesteld, dat tenminste de helft van de ter beschikking gestelde bedragen aan het Barmat-qoncem zou worden gegeven. Over de andere helft van het geld kon de Olden- burgische Staatsbank naar eigen goed dunken bësciukken. De directeur van de Óldenburgische Staatsbank heeft nogmaals de panden, die de Staatsbank als garantie voor de credieten aan het Barmat-concern heeft gekregen, laten taxeeren en ver klaard dat depe onderpanden uitstekeml zijn, zoodat der Staatsbank geenerlei ver lies dreigt. BOIDSCHE COURANT. ters door fascistische heeft goedgekeurd waaruit men zou kunnen opmaken, dat de verstoordheid van den Koning op Musso lini waarvan gisteren sprake was niet zoo heel erg is geweest. Zeker is dat zoo Mus solini erin slaagt een geheel fascistisch kabinet samen te stellen, hij zich nog krach tiger zal kunnen doen gelden, en zijn dic tatuur uitoefenen. Dit alles zal er zooals vanzelf spreekt niet toe bijdragen om de politieke vrede in het land te herstellen, en het is best mu- gelyk dat ernstige gebeurtenissen op dit alles zullen volgen. Reeds maken de bladen melding van tal van strenge maatregelen, welke op vele plaatsen zyn genomen om alle manoeuvres en pogingen der oppositie partijen en republikeinsche en communisti sche groepen den kop in te drukken, en meldt de „Nuovo Paese” dat er in Bologne groote fascistische be toegingen hebben plaats gehad. Naar aanleklftig van de ver nieling van de appartementen van verschil lende advocaten zou de raad van de Orde van Advocaten en bloc zyn afgetreden. Het zelfde blad zegt nog, dat eergisteren in het zesde district der fascistische militie een mobilisatie-order werd uitgevaardigd, ter wijl tal van huiszoekingen en arrestaties worden gemeld. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreade tot den bexorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 lij slag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prü«. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke mgel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tu&schenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. deelingen zonder vorm van proces 150.000 tot 160.000 personen heeft laten terecht stellen en die zoowel tegen de bourgeoisie als klasse als tegen de afzonderlijke leden der bourgeoisie een stelselmatige terreur uitoefende. Wianneer ik aldus Mossolini een Tsjeka zou hebben gesticht, dan zou ik dat hebben gedaan volgens de beginse len, die ik steeds voor oogen heb gehouden. n.l. volgens de beginselen van een geweld, dat nooit volledig uitgeschakeld kan wor den, een geweld, dat genezend, intelligent en ridderlijk moet zijn. Beweringen als zou hy een aanval op Rome hebben bevolen of aanslagen op man nen als Misuri en Fomi noemde hij een ab solute leugen, en voegde hy aan dit alles toe, dat het hem niet aan energie ontbrak en dat hij de kracht bezat om de oppositie te vernietigen. Hiertoe had hjj te eerder besloten, omdat zijn tegenstanders al zyn pogingen om tot pacificatie te komen, had den gedwarsboomd en opgevat als een blijk van zwakheid. Daarom moet aldus de strekking van zyn betoog het geweld maar beslissen, wie aan het langste eind zal trekken. Vandaar dat hy ook een actie tegen de „smerige journalistieke campagne” aankondigde. Bij dit dreigement zal het wel niet blyven en men kan er van op aan, dat Mussolini onverschrokken „zuiverings"- maatregelen zal nemen. Naast hert besluit om een contingent spoorwegmilitie te mo- bijiseeren, zulks om. de* bewaking te ver sterken van de spoorwegen en de station^, is ook aan de prefecten de bevoegdheid ver strekt om den commandanten te vragen de vrijwillige fascistische militie, zulks ter wille van de veiligheid, te mobiliseeren. Het gevolg hiervan is dat de fascisten, die goed in de wapenen zitten en over een ge weldig leger beschikken, roerig zijn en ver schillende hdnner afdeelingen provoceeren- de betoogingen houden, terwijl excessen tegenover het particulier bezit van tegen standers evenmin zijn uitgebleven. Er heerscht dan ook een opgewonden stem ming en onder deze omstandigheden kan het wel gebeuren, dat Mussolini’s mannen zich laten verleiden tot handelingen, die verder gaan dan Mussolini zelf misschien wel lief is. Dfe toestand is nadien nog ingewikkelder geworden. De liberale ministers Casati en Sarotti hebben er den brui van gegeven en zyn af ge treden en Mussolini aanvaardde dit ontslag, waarop ook de fascistische mi nisters en onderstaatssecretarissen hun ontslag indienden. Dit is natuurlijk niet ge schied, omdat deze mannen zich niet met de politiek van Mussolini konden vereeni- gen, maar waarschijnlijk om dezen in staat te stellen een kabinet samen te stellen, ge heel „van vreemde smetten vrij”. De laat ste berichten melden reeds, dat de koning de vervanging van niet-fascistische minis- eor en uw zelfrespect vergeet.” „Ik vergeei alles”, zeide aij, ter wijl zij vlak bij hek kwam staan, „be halve, dat ik u bemio en dat gij koud zijl. Ik heb u niet gozochX, ik vroeg zeilt niet aan de góden u op mijn weg te pl latsen gij kwaamt en stond voor mij met uitgestrekte armen en eisch ic! mij tot vrouw. Nu zult ge zeker wat gij mij gegeven hebt, weer terug- nen-en uw woord, uw trouw aan mij „Mijn kóüiiC wijl hij haar zacht bij de hand nam, „in het land, vanwaar ik kom, heb ben de 7^;; één belofte. Woorden, zooals gij spraakt gedachten, als gij koesterdet, zijn een bcleediging kijk mij aan, Maat-kha, en zeg mit, of ik kan liegen.” Zij keek tot hem op, en ik, die op Neit-akrit lette, zag, dat deze ook keek Ik wist niet of deze twee vreemde, impulsieve vrouwen het karakter van oen man uit zijn gelaat konden lezen, maar Hugh’s aan! was niet moeilijk te doorgronden voor allee was4 hij oprecht en waar en welke gevoelens <x,k bij mij mogen opgekomen zijn, toen ik voor hét eerst de geheime ge dachten van mijn vriend vermoedde, wist ik, dat, wat er ook mocht gebeu ren, zijn verloofde geen vrees behoef de te hebben, dat hij haar ontrouw zou worden. 2653 50

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1