Had. JT ndaal63 aise rrty/ I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Donderdag 8 Januari I92B Ho. 15740 84* Jaargang nsalon van Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ourant. latuur out *e- I ao I JTSTE swaarde. ANEN’S abrieken BERGAMBACHT, B ERKEN W OUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. tiiddel OE LIEVELING DER GODEN. lag’». JE BEDIENING. CHAAP. 7702 52 t de juiste ARKT 31. n 01 ‘Het volgend oogenblik was Hugh FEUILLETOM. iets, ze (Wordt vervolgd). we ;n in Dopers van heeft men ït het niet, rinst is te Da Duitsche nota owor do Koulooha zone. De Duitsche Rijksdag bijeen. Löbe gekozen tot voorzitter. De inter- gealiieerde tinantieele conferentie geopend. De strijd in Spaansch- hoe ook het ook tyd het die de Lieve- zeide zij nog was en en FICTIONS 25 ct 1.25 25 ct 25 ct den by de beoordeeling van zyn wyze van handelen. I.V. ERVEER. oht 1765. - zijt boven alles -- -i om- E onberispelijk, Marokko. Het Duitsche antwoord op de nota van de zen werd. Het was de beate keuze, die men kon doen en stellig heeft hy dit succes aan zijn eminente* pensoonlyke eigenscnappev. en met aan party bedoelingen te danken. Daarom stemden ook veie rechtsstaande politici op hem en werden alle plannen, oan dit resultaat te verhinderen, verydeld. Met een uitstekende rede begon hy zyn nieuwe presidentsperiode. Belangrijk waren in de Ryksdagzitting ook de debatten over de vraag, of de rijks dag verdaagd zou worden, dan wel reeds heden bijeen zou komen en dan met welke agenda. Hier kwam even, maar heel duide- lyk de verontwaardiging van het parlement tot uiting over de bedroevende omstandig heid, dat enkele dagen voor den fatalen da tum van 10 Januari nog altyd geen regee ring tot stand is gekomen. Voor de afgevaardigden der Duitsche Volkspartij waren dit geen aangename oogenblikken. De sociaal-democraten ver langden evenals de president een nieuwe zitting op hedenmiddag en aldus werd dan ook besloten. Tevens vroegen ze, evenals de Duitsch-nationalen en het centrum, on- middellyke byeenroeping der commissie van buitenlandsche zaken, teneinde daar ver- trouwelyk met de tegenwoordige regeering te kunnen beraadslagen. De Duitsch-natio- naal graaf Westarp verlangde bovendien ook dadelyk groote politieke debatten over Keulen en nog vele andere urgente dingen. De nationaal-socialist von Grafe wilde daarby ook de zaak-Barmat behandeld zien. eer arbeid, Houd die dagen voor de beste, die u nader brachten aan het doel van uw le ven; die u oefenen in het doen van het goede, in het verdragen van het kwade. (lOl DSCIIE COURANT. HOOFDSTUK XIX. Een brief van Hugh. Hugh vertrok dienzelfden ,dag. Hij ging naair Net-pmen met iket schilde rend gevolg, dal ah het ware rondom hem was ontstaan en hem overal be geleidde. Koningin Maat-kha vergezel de hem ditmaal niet zij was niet op de reis voorbereid, zei ze. Zij zou wel alleen naar Tanis komen om hem voor de huwelijksplechtigheid te treffen. Hugh nam een zeer kort afscheid van mij. Ik kon zien, dat hij het niet waagde te spreken, en, zelfs voor mij moest hij alle moeite doen zich goed te houden. Ik kon hem niet vergezel len, want mijn patient eisohte al mijn aandacht. Hij was ongetwijfeld 4xiert dien morgen minder geworden de sterke aandoening had hem zeer veel kwaad gedaan. Todi stond ik in twee strijd tusschen mijn genegenheid voor Hugh en mijn plicht jegens den zieke. Hel kwam mij voor, dat Huph mijn zorg evenzeer behoefde als de zieke Pharaoh. Zijn lijden was geestelijk, maar ik gevoelde, dat hel hevjg was. dndt ge in die èn in en grooten Daarom: ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bahoorande tot den bazorgkring) 1—5. regels 1.30, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en dan bazorgkrmg: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertenties in het Zaterdagnummer 20 Lij slag op den prys. Liafdadlgheids-advartantiën da helft van den1 prjja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.05, elke rage! meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot naar gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van soiieda Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bui eau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. slechts een treurige bewaker zou zijn; dat is de reden, dat ik wil gaan. „Zult ge mij vaarwel zeggen, voor ge gaat?” ,.lk wil dat nu doen als ge 't goed vindt. Ik heb de oewoners van fiet- anien beloofd hen te bezoeken en als ik weg ben, kom ik niet terug, maar ga recht door naar Tanis, waar ik de kemst van koningin Maat-kha zal af wachten voor ons aanstaand huwelijk. „Zoo spoedig?” vroeg zij zeer kalm. „Binnen zeventig dagen, prinses.” „Vaarwel dan, gij, die door de gó den bemind wordt gij hebt inderdaad de verblijfplaats van uw bloedverwan te gezegend door onder haar dak te wonen.” Het gij mij vergeven „Ik u? Wat heb ik te vergeven?” „Alles. Ik kwam en de dubbele kroon van Kamt, die reeds boven u hing, werd onmeedoogend van u weg gerukt. Mijn tegenwoordighe.d beroof de u van een troon. Niets zou natuur lijker zijn, dan dat gij wraak zocht op den overrompelaar, inplaats van hem welkom te heeten.” „Neen”, zei zij zacht. „Ik heb niets te vergeven en de wraak is in de han den der góden.” Toen voegde zij er aan toe „Vaarwel, o, zoon van Ra.” Hij boog voor haar en keerde zich om als om te gaan. „Wilt gij mij niet kueaen?” zei ze. „In Kamt beduidt een kus vriend- sihap en ab gij zonder kus weggaat, BUHKNLANDSCii NIEUWS, DUITSCHLAND. Logies aan vreemdelingen. De Berlynsche hoofdcomamssans van po litie heeft bepaald, dat met ingang van 15 dezer in alle inrichtingen waar logies aan vreemdelingen verstrekt wondt, op een zichtbare plaats duidelijk moet worden aangegeven den prys van de kamers met de kosten voor elk afzonderlijk, dit register moet steeds aan de politie ter inzage ver strekt worden, en steeds in drievoud door de politie zijn afgestempeld, evenals boven bedoelde aankondiging. Het bankschandaal. Drie der gebroeders Bar mat blyven in hechtenis. Het verhoor van Jules Barmat. Gisteren i». zooals reeds werd gemeld, een van de vier gearresteerde gebroeders Baranat, namelijk Salomon Barmat, in vrij heid gesteld. Hij leed sedert langen t‘4U ernstig aan suikerziekte en heeft in concern nimmer een rol van beteekenis ge speeld. Daarentegen is tegen de andere drie broeders thans het officieele bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd. Het verhoor van den eigenlijken leider van het concern, Jules Barmat duurde giste ren den geheelen dag. Volgens de bladen toonde hy zich zeer zelfbewust en zeker van zijn zaak en verklaarde hij den rech ter van instructie, dat hy zyn geheele ver mogen m Nederland ter beschikking stelde als dekking voor de hean door de staatsbank verleende credieten. Het Openbaar Ministerie heeft voorts een gerechtelijke instructie gelast tegen Ministerial rat Dr. Kautz; Hans Hellwig; den procuratiehouder Frits Wolff; den ad vocaat Rahinowitsch; den directeur Staub en den koopman Benno Blenske. Vender is een bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd tegen Geheimrat Rühe. Tegen Kautz, Hellwig en Rabinowitsch waren reeds arrestatiebevelen uitgevaar digd. Onafhankelijk van de arrestatiebevelen tegen de gebroeders Barmat is het openen van een gerechtelyke instructie aange vraagd tegen alle personen, die in verband met de Kutisker-affaire zijn gearresteerd; onder hen bevinden zich Kutiker zelf en een van zyn zoons. ENGELAND. Wembley 1925. Het staat thans vast dat de Wembley- tentoonstelling in de eerste week van Mei 1925 zal. worden heropend, mogelijk reed» op 1 Mei. Dat hangt voor een deel af vrfn de manier, waarop het grasveld in het Sta dion zich zal gedragen. Al» het weer mee- werkt, zal het terrein reeds vóór den eind strijd om <ien Cup kunnen worden gebruikt, maar in geen geval zal er tevoren iets op geschieden, waardoor het niet in prima con- De intergeallieerde financieele conferen tie is gisteren in Parys in de groote eet zaal van het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Quai d’Orsay onder voorzit terschap van Clémentel, den Franschen mi nister van financiën, geopend. In zyn openingsrede uitte Clémenitel de hoop dat de geallieerden eensgezind een oplossing zullen vinden van de gestelde problemen en aldus den arbeid zullen vol tooien, die onlangs te Londen werd begon nen. Hy erkende dat Duitschland de uit het pian-Diawes voortvloeiende verplichtingen stipt is nagekomen, doch verklaarde, dat er nog verschillende elementen van onzeker heid resten wat betreft de verdeeling van de Duitsche stortingen tusschen de credi- teur-staten. De aan de Commissie van Her stel toegevoegde gedelegeerden zyn ver plicht maandelijks een voorloopige verdee ling op te stellen.. Clémentel bracht hulde aan den voorbe reidenden ifrbeid der deskundigen, die de te behandelen quaesties zorgvuldig opleg den, terwijl het aan de ministers van fi nanciën staat om ze op te lossen. Drie of vier quaesties beheerschen inderdaad de verdeeling der Duistche stortingen, doch zy zyn van betrekkelyk ondergeschikt belang De ministerieele crisis, is nog niets na der tot een oplossing gekomen. Wel wor den de onderhandelingen ijverig voortge zet en is men van meening dat een oplos sing niet lang meer zal uitblijven.. Dit zou men ook kunnen opmaken uit de woorden door Dr. Stresemann in den Rijksdag ge sproken. De Minister toch? die ofschoon nog altyd Minister, als afgevaardigde het woord vroeg, verzekerde, dat Minister Stresemann stellig bereid zou zjjn, overmorgen met de commissie van buitenlandsche aangelegen heden vertrouiwelyk te spreken over de KeuLsche zone en het eventueel wijzigen der besprekingen omtrent het Fransch- Duitsche handels verdrag, als men kans ziet deze commissie tijdig by een te roepen. De Ryksdagzitting bracht nog een ver rassing, en wel dat de sociaal-democraat Lobe, die reeds jarenlang als voorganger van den Duitsch-nationaal Wallraf getoond had. een uitnemend voorzitter te zyn, on danks de tegencandidaten toch reeds dade lijk -tot president van den ryksdag geko- vergeleken met het fundamenteel accoord, da< te Londen werd verwezenlijkt. Wy heb ben toen, zoo zeide Clémentel, geduohter hinderpalen overwonnen. Wy hebben he den denzelfden gemeenschappelijken wil om tot overeenstemming te geraken; dezelfde geest van solidariteit en het begrip der hooge belangen vereenigen ons. Wy mogen dus niet slechts een gunstig resultaat ver wachten, maar ons vertrouwen bevestigen in een gunstige oplossing van alle op te lossen problemen. Evenals Clémentel legde Churchill, de Britsche kanselier van de schatkist, den nadruk op het begrensde en technische ka rakter der conferentie. Elke gedelegeerde zal natuurlijk de zaak van zijn eigen land voorstaan, zoo zeide hy, doch zy zullen allen bedenken dat „wij el kaar^ als vrienden en kameraden ontmoeten en dat onze vriedschap en kameraadschap grootere consequenties met zich brengen dan het strikte succes van ons eigen stand punt.” Op den achtergrond wachten onge twijfeld grootere vraagstukken nog op een oplossing, doch onze onmiddel lijke taak zal niet door hen worden gecompliceerd en de werkzaamheden vóór de conferentie zullen zóó worden geregeld dat het terrein der kleinere moeilijkheden zal zijn gezuiverd en dat er een geest en sfeer wordt gescha pen, die de oplossing der grootere quaes ties natier tot de geallieerden, tot geheel Europa en de wereld zal brengen. Nog voerden het woord Minister Theunis en andere afgevaaixligden waarna de rege ling der werkzaamheden .Werd vastgesteld. In haar volgende zitting zal de confe rentie o.a. moeten vaststellen onder welke omstandigheden de mogendheden met be perkte belangen, Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Tsjecho-Slowakye, aan de beraadslagingen zullen kunnen deelnemen. (Nadruk verboden). Uit het Engehch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J- P- WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 65 Ik dacht, dat de Pharaoh, zich had bewogen, en was blij een verontschul diging te hebben om naar hem' te gaan zien en koningin Maat-kha een oogen- I oik met Hugh alleen te kunnen laten, «eil-akrit zag nog zeer bleek en ik oii aan haar oogen zien, dat zij ge schreid had. Ik begreep haar niet ge- oeel, maar er was iets van ’n vreemd gevoel en iets smeekends in de wijze, waarop zij naar mij keek, alsof zij oegeerig was, eenig gerustellend woord omtrent den zieke te hooren. “ja slaven bij hem zenden” zal vust behoeven.” ging naaj. binnen. Toen ik terug- bem'erkte ik dat koningin v^'kha weg was en dat Hugh naast «eit-afcrit stond. aarde.” vroeg zij. „Gij be- Hr hol vertrokken en Neit-akrit had zich in een hartstoditelijko ulitbarsting van weenen op het rustbed geworpen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abennementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Primo de Rivera heeft een voor het hoofd eener regeering ongewone daad verricht. Hij heeft uit Tetoean een „ingezonden stuk” in de „Times” geschreven, waarin hy zyn vreugde uitspreekt over het feit, dat het City-blad de jongste militaire operaties in Marokko in zoo gunstigen zin heeft bespro ken. Het commentaar van de „Times” zal volgens hem de uitwerking van de dwaze berichten van slecht ingelichte bladen in verschillende landen te niet doen. De president van het Directorium, thans ook opperbevelhebber van het Spaansche expeditieleger in Afrika, is van oordeel dat het van groote beteekenis is dat een blad als de „Times” de quaestie betreffende Marokko bestudeert, daar deze van zooveel belang is niet slechte voor Spanje, maar ook voor alle landen, welke belangen in de Mkldellandsche en den Atlantischen Oceaan hebben. Hij verzekert dat Spanje zyn missie in Marokko niet zal opgeven, daar het over tuigd is dat deze een factor vormt in de Europeesche solidariteit, maar het hoopt moreelen steun en rechtvaardigheid te vin- Gealiieerde mogendheden is aan de betrok ken gezanten overhandigd, en alles wyst er ir. deze nota op dat het voornemen om den ibezetcingsduur der eerste zone te verlengen aan de gevoeligheid van het Duitsche volk een harden slag heeft toegebracht. Daar de tekortkomingen slechts in het algemeen zyn aangeduid, wordt de Duitsche regee ring de mogelijkheid ontnomen reeds thans in bijzonderheden op te komen tegen de be; schuldigingen en daarom kan de nota ook uit den aaid der zaak niet volledig zyn. Wel doet de Duitsche nota uitkomen dat naar ae meening van de Duitsche regeering het vendrag van Versailles niet door Duitsch land is geschonden en'dat het resultaat van het onderzoek der militaire controlecommis sie de verlenging van den bezettingsdum voor de Keulsch zone niet rechtvaardigt. Dadelyk en gunstig resultaat voor Duitsch land zal van de Duitsche nota wel niet kun nen worden verwacht en feitelijk komt de heele loop van zaken hierop neer, dat de discussies omtrent den staat van Duitsch- lands bewapening opnieuw zyn geopend. Duitschland stelt zyn gedrag in dezen ais de geallieerden als laakbaar' H voor. Onder dergelijke omstandigheden zou T'; er veel voor zyn te zeggen, wanneer een B' Volkenbonds-commissie van uitgesproken B internationaal karakter, nog eens terdege F den toestand van Duitschlands bewapening t naging. Inmiddels zal het van belang zyn de preciese feiten te kennen, die in de twee- I de geallieerde nota zullen worden opge- I somd en kennis te nemen van Duitschland» I verweer, te zyner tyd, op dit stuk van za- I ken. „Ik verlang het van u als’n gunst”, hoorde ik zseggen. „Zoo spoedig antwoordde zij. „Hebt gij al genoeg van Neit-krit’s gastvrijheid Heeft zij iets vergelen, dat uw verblijf hier gelukkig kan ma ken Zeg mij, is mijn paleis niet mooi Zijn mijn tuinen niet vol bloe mengeur, is de lucht niet vervuld van vogelgezang „Uw woning is schooner dan wat ik ooit gedroomd heb.” „En toch zoudt ge haar willen ver laten „Ik verzoek u mijn schijnbare on dankbaarheid te verge/ten, want schoon uw paleis en uw tuinen zijn, ik zou zé gaarne vandaag verla ten.” „Mij vandaag verlaten?” zei droevig. „da, vandaag u en al het uwe ver laten, prinses”, nei Hugh met diezelf de ijzige kalmte, waarmee hij Neit- ahrit’s betoovereride manieren beant woordde „opdat ik niet, door maar een dag langer te blijven, achter zou laten hetgeen kostbaarder voor mij is dan wat ook op i „Wat is dat?” hoeft niet bang te zijn ik zal voor u bewaren, waarheen ge gaat.” „Neen, een man is alleen zelf de waker van dien koetbaarsten schat vrouwen kennen ei* dikwijls de waar de niet van en ik vrees, dat ik zelf Ltoet ia vreezen, dat gij mijn vijand zijl.” „Bij alle góden van Kamt, ik zweer u, dat ik geen vijand ben. Maar ver geef mij, als ik u niet den kus der viiendschap geel 1” „Waarom Een kus is zoo gauw ge geven. Het beteekent zoo weinig want ni* is als de vlucht van een vogel uoor de lucht I Gij hebt mij gekust, toen ge kwaamt, waarom wilt ge mij mi niet kussen Omdat ge schoon 2 u op aarde,” zei hij zeef kalm, „en dat in mijn geest nog een vonkje ver stand is gebleven, da1 de geur van uw haar snel zou doen verdwijnen.” Zij blopsde plotseling, /alsof haar ^oor het eerst in he( leven was ge zegd, dat zij schoon was. Wat zijn vrouwen toch vreemd. Toen ik Neit- aikit vertelde, dat zij schoener dan iets op aarde, glimlachte zij keel blij. Toen de Pharaoh half be dwelmd aan haar voeten viel, werd zij bleek en bleef even onbewogen, als een in steen gehouwen standbeeld. En nu Hugh Tankerville haar met ijzige kalmte en zooals ik dacht, met een zonderling gebrek aan overtuiging, ver telde dat zij mooi was, werd zij plot seling nog duizendmaal zoo schoon ïfrant raj bloosde en dd verhoogde kleur stond haar uitstekend. „Vaarwel dan, o, gij, ling der góden zijt een*» zacht. dRie xou kunnen verkeeren als deze belang rijke voetbulgebeurtenie plaat» vindt. VERKEN1GDK STATEN. Het procea tegen Secco en VanzfttL Het geruchtjnukendf proces tegen Sac co en Vanzetti, de beide Ltoliaaiwche' eom- nrunürten, die ongeveer zee Jaar geleden ge arresteerd werden, beschuldigd van roof- nword op een betaalmeester in Boeten, en die naderhand in eerste instantie werden ter dood veroordeeld, i» in een nieuw sta dium getreden. De stuatepsychiaters van Massachusetts hebben namelijk dezer da gen verklaard, dat Vanzetti volmaakt on toerekenbaar is, zoodat hy aan den elec- trischen stoel ontsnapt en nu levenslang zul worden opgesloten in het hospitaal voor crimineele krankzinnigen te Bidgewater. Ook Sacco wordt door de psychiaters on derzocht en verwacht hun oordeel. In Amerikaansche kringen wondt deze uitspraak der psychiaters beschouwd a)e een victorie voor de communisten van Ame rika en elders, die zes jaar lang geld noch woorden, bedreigingen noch sabotage-maat- regelen spaarden om de beide makkers voor de doodstraf te bewaren. De communisten zagen namelyk in de veroordeling der beide partygenooten een aanslag op het communisme, inplaats van een bestraffing van een gewone crimineele daad. Trouwens zij hielden, evenals de beide beklaagden, ateexie vol, dat Sacco en Vanzetti onschul dig waren aan den moord. Zy bekoetigden de verdediging der beschuldigden. En toen tenslotte toch het doodvonnis werd uitge sproken gingen- zy van het eene hooger beroep in het andere en wisten de zaak zes jaar lang slepend te houden. Intusschen trachtten zy ook de commu nisten in andere landen voor hun geval te mtereseeeren en volgens het Hbld. niet zonder succes. Leenüig der Thijnsen-groep in New York. Binnen enkele dagen zal te New York een leaning van 12 millioen worden uit gegeven, van de groote Duitsche (jzer- en staalondememingen der firma Thjjssen. Naar gemeld wordt, worden voorts in New York onderhandelingen gevoerd omtrent de plaatsing van nog twee Duitsche in- duatrieele leeningen, alsmede over een lee- ning van een groote industrieele Zweed- sche onderneming BELGIS. Professor Vliehergh. Professor Vliebergh, oud-hoogleeraar der hoogeschool van Leuven, een der strij ders van de Vlaamsche beweging, is overle den. Gedurende den oorlog was hy een beslist tegenstander van de inmenging der Duit- schers in den Vlaamschen taalstrijd; hy teekende de beide verzoekschriften aan von Bissing tegen de vervlaamsching der Hoo geschool van Gent in afwezigheid der eigen regeering en tegen de bestuurlijke schei ding.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1