l 5 systeem «v t Blad NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GDI IDE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU No. IB74I WERKERS OUDERKERK, OU DEWATER, REE U WIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen II - Gouda ak ok jrt JTSTE swaarde. ÜNEN’S ibrieken Ier lis né an et. m. ar- DE LIEVELING DER GODEN. Vrijdag 8 Januari IBgg64* Jaargang ekbank ■00 ikjt tkj« BUITENLANDSCH NIEUWS. :t wakker wordt. én eetlepel FEUILLETON. 300 61 66 Den Haag. (Wordt vervolgd). van schte :aart- zing, iverd den. r dat gij weet En doordat zij i vele kwalen die der vorming van DU1TSCHLAND. Ernstig autobusongeluk. Gisteravond gebeurde aan den Lützow- oever een ernstig ongeluk. Een volle auto bus werd door een auto aangereden en om- utg. ek tandvleesch. ÏRVEER. iht 1765. - (Nadruk verboden). Uil het Engefech van BARONES ORCZY. Bewerkt door ■I- P. WESSEI.1NK—VAN ROSSUM. 66 - 61H IN HI Uil HA VE heid der voorbijganger» en zij wordt van straat tot straat verjaagd als een voorbeeld van de zonde en haar be straffing. Zij was veroordeeld1 wegens het zich toeöigenen van den echtge noot van een ander. Stel je voor, bes te Mark van ruim 21.-. Amerika, zooveel mogelyk tracht binnen te halen. Over het aandeel van Amerika ver schillen de meeningen ook nog al wat en vooral Engeland was hiertegen zeer gekant. Volgens een Havasbericht is de Engelsche Minister evenwel van meening veranderd, en heeft deze in principe het recht van Amerika om te deelen in de Duitsche stor tingen erkend. De Amerikanen stemden toe in het ver lengen tot 24 jaar van de periode van 12 jaar, die oorspronkelijk was gesteld voor het betalen van hun bezettingskosten. Het schijnt verder dat het Fransche percentage van 52 pct. van de Duitsche betalingen, niet zal worden gewijzigd. De pogingen van Dr. Marx om tot spoe dige oplossing van de kabinetscrisis te ko men hebben nog niet het resultaat opge leverd dat men verwachtte. Publiceerden wy gisteren in ons laatste nieuws reeds de namen van hen die in het nieuwe kabinet zitting nemen, deze kunnen nog worden aan gevuld met de namen der staatssecretaris sen van Trendelenburg en Sautter. De op name van de laats ten in het nieuwe kabi net, is weer aanleiding geweest voor Dr. Luther om den Rykskanselier mede te dee len, dat hij in een dergelyk kabinet geen zitting wil nemen, en daar men tot eiken prijs Dr. Luther wil behouden als Minister van Financiën, is Dr. Marx weer niets ver der gëkomen. Draag een vriéndelijk wezen rond Spreek met vriendelijken mond Vriendelijk zei uw oogopslag En uw lach. vergeworpen. Voor zoover bekend werden* er 25 personen gewond. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bnzorgkring) 1—5 regels 1-30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda an don bosorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 Lüslag op dan prtja. Liefdadigheida-adverteotiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel moer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 honger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot xor geroduceor- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuascheukomat van soliodo Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daagt vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. OOSTENRIJK. De confiscatie van de vermogens der Habsburgers. Een besluit van de Ctyristelyk-Sociale Partij om een comité samen te stellen, dat de quaestie van het juridisch karakter der confiscatiewet betreffende de vermogens van de Habsburgers in Oostenrijk onder zoeken moet, heeft groot pzien gebaald. De Christelijk-Sociale Partij heeft hieromtrent laten verklaren, dat in den boezem der par ty uit overwegingen van piëteit jegens het huis, waarmede Oostenrijk zoovele jaren verbonden was de wensch bestaat, een wet tige en billijke overeenkomst met de Habs burgers aan te gaan. Het „Neue Wiener Tagblatt" verklaart, dat deze stap voor de openbare meening eenigszin» by verrassing kwam en een quaestie raakt, die ongetwijfeld de politieke hartstochten fel zal doen oplaaien. Er wordt aan herinnerd, dat een der voornaamste programpunten der monarchisten bij de laatste verkiezingen was de eisch tot een Intargeallieerde conferentie. Gunstige vooruitzichten. De politieke crisis in Berlijn. Het bank schandaal. De Barmatt-affaire. De conferentie van de geallieerde Minis ters van Financiën, is gisteren zoo men weet geopend met zeer loffelijke toespra ken van de betrokken Ministers. Mag men de berichten gelooven dan zouden de be sprekingen reeds met succes zijn gevoerd en zou het onderhoud dat Minister Ohur- chill had met de Amerikaansche gedele geerden over de verdeeling van Duitsch- land’s jaarlijksche betalingen overeenkom stig het plan-Dawes en zjjn pogingen om met Oléanentel een algemeene overeenkomst te treffen, meer resultaat hebben gehad dan aanvankelijk werd verwacht. Zooals bekend bestond er tusschen de partijen oneenigheid over de bestemming van den buit. D« Engelschen verlangen, als spreken zy zich niet uit over de wettigheid der Franech-Belgische Roerbezetting, die door vele Britten indertijd is bestreden, dat de bruto-opbrenget van de bezetting in de algemeene reparatiekas van de bondgenoo- ten zal worden gestort, en zy bepleiten, dat krachtens een overeenkomst van 11 Maart 1922 de kosten van de Roerbezetting even eens moeten wonden goedgemaakt door de Duitsche leveringen in natura. De Fran- schen en Belgen daarentegen wenschen de kosten af te trekken van de bruto-opbrengst en zyn genegen het resteerende in de ge meenschappelijke schadevengoedingskas te storten. Luidens de berichten heeft te doen met een verschil van 172 millioen goud- mank, te weten 40 millioen, zijnde de op brengst van Duitsche kolen, die aan Luxem burg zijn verkocht en welk bedrag Frank rijk op het oogenblik onder zijn berusting heeft, 52 millioen, die verband houden met de werkzaamheden van de spoorwegregie en de Micum en ten slotte nog 80 millioen ten behoeve van de Fransche troepen. De Fngelschen hebben er natuurlijk veel be lang by dat het bedrag van de 172 millioen Hoen in de algemeene kas wordt gestort. Wanneer Churchill, een gewiekst verde diger van de Engelsche belangen, er in slaagt de Britsche opvatting te doen aan vaarden, zou het resultaat daarvan zyn, dat ongeveer 2 milliard (de bovengenoemde 172 millioen, vermeerderd met het te weinig voor de leveringen in nature in rekening gebrachte) ter beschikking komt en aan de Belgen gegeven kan worden, die krachtens hun prioriteitsrecht op bedoelde 2 milliard aanspraak kunnen maken. Doch niet alleen de Epgelschen, ook de Franschen zyn voor een zoo spoedig mogelyke delging dezer prioriteit, omdat als het kleintje is afge- scheept, de grooten aan de beurt komen om de vette brokken weg te nemen. Op dit stuk van zaken nu bestaan er weer moei lijkheden tusschen de Franschen en de Bel gen over de ontvangsten als uitvloeisel der Roeractie, de bezettingskosten en nog zoo veel andere meeningsverschillen, die eigen lijk allen hierop neerkomen, dat ieder, ook herziening van de confiacatiewet der Ham burger goederen. De „Habsbuigerwet” ia» zooals bekend, indertijd ingediend door de Christ.-aociaJe-soc.-democratische coalitiere- geering en wyl ook de Al-Dukachem voor ue wet stemden, moet ze als aangenomen worden beschouwd door geheel Oostenrijk. ENGELAND. Het tot zinken brengen van de „Monarch”. Het Britsche oorlogsschip >rMonarch”> dat de volgende week in het Kanaal door geschut van de Atlantische vloot tot zinken zal worden gebracht, ia gisteren van Ports mouth vertrokken. Alleen marine-officieren en deskundigen zullen by de beschieting aanwezig zijn, daar de kracht van het nieu we geschut zal worden beproefd op tie paneerplaten van de „Monarch”, <H« op sommige plaatsen 30 c.M. dik zyn. MacDonald. De Labour Magazine", het officiegle or gaan van liet Vereenigingscongres en de Labour Party, spreekt het gerucht tegen dat MacDonald het leiderschap der partij zou neerleggen. „MacDonald is nog steeds de leider der Labour Party, en hli *a) met al de krachten dezer party, welke achter hem zyn geschaard, haar leider blijven." Een leeuwentemmer aangevallen. Uit Londen wordt ons gemald dat in e**n circus te Edinburgh een achttienjarige leeuw, die voor de eerste maal „optrad”, een k*auwentenuner heeft aangevallen en verwmBrLn tegenwoordigheid van een zeer opgewonden publiek van 5000 personen went de man uit de klauwen van den leeuw bevryd. Zyn overbrenging naar het zieken huis bleek noodzakelijk. De aanleg van wegen en de werkloosheid. Reuter meldt, dat de ministerraad in ziju volgende zitting een plan zal bespreken ter uitbreiding van het nieuwe wegenplan, tot ëtNtbedreg van vijf millioen pd. at„ be halve de reeds toegestan© 31 millioen pd. st. Verwacht wordt dat dit plan den toe stand der werkloosheid aanzienlijk verbe teren zal. BELGIE. De schulden van prinses IxMiiae. Het Hof van Beroep, dat enkele maan den geleden de betaalwijze had vastgeatehi van de schuld van wylen prinses Louise aan de Duitschers en «ie Ooetenrjjlcera en had bepaald dat die betalingen zouden ge schieden in de oorspronkelijke munt, heeft opnieuw twee zittingen gewijd aan het on derzoek van twee aanzienlijke vorderin gen: een Fransche, een Zwitsereche. De eerste schuldeischer, die 171.000 franc eischte, zou slechts voor 22.00 fr. in aan merking komen naar het advies van de scheidsrechters, die waren geraadpleegd. De tweede zou inplaats van 1.150.000 fr. slechts 600.000 fr. trekken, een som, welke «boor den «equewter nog op 408.000 fr. wordt teruggebracht. Het gaat hier weer over geldleeningen en het disconteeren van effecten. 272.85. I 2908 40 J En hield ik niet van hem zoo sterk, als mijn prozaïsche natuur in staat was lief te hebben en kende ik hem1 niet •«el zijn vurigen, hartstoctitelijken aard nog versterkt door jaren van droge, wetenschappelijke onderzoekingen en daardoor te eeder geschikt om voor sterke indrukken, als de ontmoeting van 't zonderlinge, betooverende meis im ongetwijfeld was, te bezwijken. Hugh was nooit verliefd geweest. Gedurende zijn eerste jeugd had hij Kfcen gelegenheid gehad eenige vrouw ontmoetten, die zijn zin voor het Mystieke en het schild erachtige kon bevredigen. Zulke vrouwen zijn zeld zaam in West-Europa en geen had rijn gekruist. Toen wierp hem plotse- hng het lot en rijn eigen keuze in dit FRANKRIJK. Een aanslag in den sneltrein Lyon-Par(j«. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in den sneltrein Lyon-Parys, tusschen de stations Belleville-sur-Saónne en Ro- manèeheThorins een koopman uit Parijs tytlens zyn slaap in een 3e klas coupé door een onbekende met een loopen pyp mishan deld en beroofd van 1300 francs. De dader trok daarop aan de noodrem en wist in de duisternis te ontkomen. Uit door hem ach tergelaten papieren kon men zyn identiteit vaststellen. De toestand van het slachtof fer is zeer ernstig. Mevrouw Krassin en prinaea Olga. Aan de „Daily Herald" ontleent de Tel. het volgende dramatisch geval, dat zich in Parijs zou hebben afgespeeld: Het gebeurde in de Rue de la Paix, in één der sjiekste modehuizen der Lichtstad, schitterend van kunstlicht en vol van de kostbaarste gewaden. Komt binnen: een eenvoudig gekleede dame. Het is mevrouw Kraasin, de vrouw van den Sovjet -«gezant te Parijs. Tegemoet treedt haar een jonge ver koopster, toonbeeld van gratie, charme en vooricomendheid; zichtbaar verlangend de bezoekster van dienst te zjjn, haar te hel pen met raad en keurend oordeel. Na een poosje heeft de dame uitgezocht „Wil mevrouw zoo goed zjjn, naam en adres te geven?" vraagt de verkoopster, die zoo haar best heeft gedaan. „Mevrouw Krassin”, is het antwoord. Waarop het gelaat van het slanke, gra cieuze meisje plots een harde, ijskoude uit drukking krygt en zij, met bliksemende oogen, zegt: „Ik ben prinses Olga. Wilt ge u alstublieft tot een andere verkoopster wenden ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 £®nt, overal^waar^e^tezorging per looper geschiedt. 1 ^ommmenTeVworden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. dwenen het zuig er somber en hard uit, ja, erger nog, bepaald leelijk. In den nacht, die volgde op hel vertrek van Hugh, toen ik een wandeling deed um wat frissehei lucht te aoiieppen, daar ik ten laatstee mijn patient in slaap gekregen had, zag ik Maat-kha in druk gesprek met Ur-tasen. Dit voorspelde mij niets goeds. Ik kon piet blegrijpen, waarionr de koningin en de hoogepriester de nachtelijke uren moesten kiec&en voor hun samen komst. Ik kon niet dicht genoeg bij komen om te hooren, wat rij zeiden wat ik zonder schaamte zou heb ben gedaan maar ik kon zien, dat koningin Maat-kha de handen voor het gezicht hield en dat Ur-tasen haar iets beval. Mijn ge-wt, die vervuld was met de gedachten aan mijn afwezigen vriend, zag hierin gevaar voor rijn veiligheid. De hoogepriester was zijn vijand, daaraan twijfelde ik niet en ik dacht, dat hij op de ijverzucht der koningin trachtte te werken. Ik gevoelde mij te hulpeloos om hem van eenig rrut te kunnen zijn en deed de gelofte, dat als ik eindelijk weer bij hem zou zijn n.ets mij meer van hem zou scheiden, len slotte was de zieke Pharaoh van dit moderne Egypte sledrts bijzaak voor mij. Acht dagen na Hugh’s vertrok' kwam een bode met een brief voor mij. Beste, oude Mark. Den hemel rij dank, dat ik u kan volk rijn slaven zeer ruw behandelt. Dat is de leeLLjkste trek in hun ka rakter. Zij rijn wreed, Mark, zoowel vcor menschen als voor dieren. De mannen zijn wreed en de vrouwen nog meer We hebben reeds een paar voorbeelden daarvan gezien, maar een d;ng heb ik bijgewoond zoo afschuwe lijk, dat het haast met geen woorden >s tv besc.irijven. Je weel natuurlijk, dut de Egyptenaron monogamisten zijn je hebt op^emerkt, hoe hoog zij hun vrouwen houden ah een gevolg daarvan zijn hun wetten legen echt breuk eenvoudig barbaarsch en in een opzicht ook afitchuwelijk onrechtvaar dig, want het is altijd de vrouw, die bestraft wordt de man mag steeds vrij uitgaau. Ik zap gisteren een vrouw in de riraten van Net-amen. Zij was blind, de beide ooron waren afgeeneden, al de tanden waren uitgetrokken en even eens het hoofdhaar to< aan den wor tel. Uit haar huis verdreven, is rij gedwongen te leven van de liefdadig- schrijven en dal deze brief u veilig •zal bereiken. Ik ben doodelijk ver moeid en verlang er naar u bij mij te hebben om over eenige van mijn wonderlijke eryaringen te spreken. De stad Net-amen is schilderachtig. Zij ligt op de helling van een heuvel en er is veel sriioons te zien. Ik zou gaarne nog eens mijn bezoek er aan in uw gezelschap herhalen en u de sdiilde- ringen en het snijwerk op de muren en pilaren der huizen laten zien, die ik ook zoo mooi vind, als maar iets wul we gezien hebben. Het is een wonderlijk land, Mark, en rijn volk heeft geen van de geheimzinnige mach tén verloren, die Europa zoo lang heb ben verbaasd. Wil je me gelooven, als ik zeg, dat midden in de stad, expros- selijk voor mij, een paleis is gebouwd ja voor mij, den Lieveling der góden I en ik ben ixig korter dan een maand in liet land I En toch I daar slaat mijn paleis, van rose graniet, met massieve pilaren en prachtig snij werk, en een beeld van Ra op het voorplein. Alles gebquwd in minder dan een maand door honderd duizend werklieden, die in groepen dag en nacht werkten. De granietgroeven lig gen even buiten de stad, maar stel je toch eens voor. Mark, em denk dan eens, hoe lang men in Londen voor zoo iets noodig heeft. Een onaangenaam gevoel geeft het echter, dat al dit zware werk aan mijn paleis door slaven is gedaan en dit land van mysticisme en schoonheid, waar de atmosfeer vervuld was met den geur van exotische bloemen, waar de lucht trilde van het gekweel der vogels, die druk bezig waren hun nes ten te 'bouwen. En in deze schilder achtige omgeving, die/ gloeide van jeugd en leven, kwam daar het poëti sche, mystieke en toch echt vrouwelij- ke visioen van 'n buitengewoon schoo nt* vrouw, die onweerstaanbaar lot hem werd getrokken, en met de ongekun stelde aandrift harer eigen, onbedwon gen natuur, voor zijn levendigen geest visioenen tooverde van vrige en we- derkeerige liefde, als waarvan hij nooit had gedroomd. Zou het een wonder zijn, wanneer Hugh voor het oogen blik vergat, dat hij 'zichzelf verbonden had aan een andere vrouw en zich dat niet eerder herinnerde, dan wan neer het te laat was De eerste paar dagen na rijn ver trok waren vreeselijk vervelend voor mij Mijn patient, die lastig en licht geraakt was, wilde niet hebben, dat ik he>n> verliet en zelfs ’s nachts was ik gedwongen nwt te nemen, zoo goed en zoo kwaad als het ging, in een mat gerold, aan den voet van rijn leger stede. Ik zag weinig van prinses Neit-akrit maar eens of tweemaal, toen ik ook koningin Maat-kha in de tuinen van het paleis bemerkte, schrok ik van de veiandering op haar gericht. Al, de schoonheid ervan was in mijn oog ver week officieel meegedeekt heeft, dat haa>' credieten aan het Burtnat-concern in totaal 14‘A millioen mark bedroegen, en dat de»1 credieten door zeer soliede onderpanden gedekt zyn. Anderzijds is er eenlgen tyd geleden door liet Barmat-concern verklaard, dat de ge- zamenlykc credieten van de Pruisische Staatsbank, de rykspost, de Oklenburgsche Staatsbank enz., nog niet ten volle 36 mil lioen mark bedragen. Naar het heet, zal de Officier van Justi tie binnenkort een groote inspectiereis on dernemen, teneinde rich uit eigen aan schouwing op de hoogte te stellen van den stand der concern-ondernemingen en na te gaan, of ze al dan niet als voldoende dek king kunnen worden beschouwd. Van de zjjde der verdedigers werd van avond opgeworpen, dat niet alleen de Prui sische Staatsbank het grootste vertrouwen in de qualiteit van de onderpanden van het Barmat-concern heeft gestald, doch dat ook door verschillende bekende particuliere banken dit vertrouwen wordt gedeeld. Vandaag heeft de rechter van instructie, dr. Nothmann, met het verhoor van Julius Barmat een begin gemaakt. Als het ver hoor van de drie gebroeders is afgeloopen, zal de rechter van instructie beslissen, of het bevel tot inhechtenisneming, dat door den Officier van Justitie is uitgevaardigd, zal wonden gehandhaafd. Dr. Nothmann heeft tegen vandaag een soort, crediteuren-vergadenag bijeengeroe pen. Naar verluidt, zal de president der Staatsbank, dr. Schroeder persoonlijk op deze vergadering aanwezig zyn. De voor naamste te bespreken kwestie is de terug betaling aan de Pruisische Staatsbank en «ie Rijksposteryen van een bedrag van on geveer 9.400.000 mark, welke Barmat nog aan deze verschuldigd is. In tegenstelling met de meening van de Staatsbank beweert Barmat, dat hy deze bedragen eerst op den 15 Maart ajs. moet terugbetalen, terwyl de Staatsbank volhoudt, dat de schuld reeds in Januari vervalt. Door de arrestatie van de gebroeders Barmat is de financieele toestand van het Barmat-concern zeer moeilijk geworden. Thans worden door de Pruisische Staats bank en de Ryksposteryen tegen het con cern op dringende wjjze vorderingen gel dend gemaakt, waardoor het noodzakelyk is geworden, eenigerlei regeling te treffen. Zoowel de Staatsbank, als de Posterijen hebben zich op grond hiervan tot den rech ter van instructie en het Openbaar Ministe rie gewend. Het bankschandaal of de affaire Barmatt zoo men het noemen wil, ia voor twee Ry'ks- dagleden aanleiding geweest om hun ont slag te nemen, en wel de tot het centraal behoorende afgevaardigde dr. Höfle, die naar men weet rykspoatminaster is, en He- germann, die tot voor korten tyd commis saris van het Barmat-concern was. De nachteditie van de „Tag” weet te melden, dat minister Höfle het Barmat-concern in de laatste maanden van het afgeloopen jaar uit de overschotten van de rykspost niet minder dan 40 millioen mark ter be schikking zou hebben gesteld. Hegermann zou by de verleening van deze credieten als- tusschenperaoon zyn opgetreden, terwyl minister Höfle ze zou hebben toegestaan, ofschoon er geen behoorlijke dekking voor aanwezig was. Volgens de „Tag” zou Hegermann met zyn bemiddeling by «ie crediettransactie van het Barmat-concern zooveel hebben ver diend, dat hy in den allerlaatsten tyd twee fabrieken heeft kunnen koopen. Volgens de corn van het Hbld. moet men deze berichten slechts onder het allergroot ste voorbehoud dienen te lezen. Het is natuurlyk op het oogen blik ónmogelijk na te gaan, in hoe verre dit al dan niet juist is. Er zijn echter reeds berichten, dat de rijkspost verleden

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1