I Cl. NG lad. I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. IS742 Zaterdag 10 Januari 1925 84» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EN a.a. eën c.M. lang I Ikwal 130 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni DE LIEVELING DER GODEN. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit twee bladen. 78 U?0 Huurwetten <He f 0.16 HAGENAAR. berg FEUILLETON. toegenegenheid uw wout mj jb, hij mij noodig hebt, men zal uw (Wordt vervolgd). tan en zei i, 150 c.M. f 6.25 4NKNWKG M. breed •n nl»t «p J. DE MOL EN ZOON Turfmarkt 75 - Tul. 4IS - Gouda Utirni- m Dmesiileediog De brief Hij zei nwj zal je me in je nieuwe paleis te Net- anien ad en. vanaf f0.98 vanaf f 1.35 vanaf f 1.75 tions, f2.35 naf f 0.98 ie Restan- Hemden, ithemden in dat land donken over na, of mannen c.M. breed ?65 Graslinnen 150 180 .00, f5.00, Je artikelen itzondering en N. W. BENGER Een vroolijk oog verspreidt glans, schoonheid en vreugde over het leven en al zijn ervaringen vooral in de lagere regionen, moest gedeel telik worden verminderd: het premievrije pensioen moest worden ingetrokken. Het is indendaad geen wys beleid ge weest van de opeenvolgende ministeries Ruys de Beerenbrouck, dat de kiezers te zien hebben, gekregen. De post-cheque- en giro-misère, de des organisatie bij Leger en Vloot, de tarief ge schiedenis, de ambtenaarssalarissen met het beruchte artikel 40, de Vlootwet-quaestie, dat alles getuigt er van hoe de belangen- politiek van onze Regeeringspartyen het aanzijn heeft gegeven aan een Ministerie, dat steeds in labielen toestand verkeert, ge noodzaakt als het is om alle tegenstrijdige groepen te vriend te houden. Zoolang ons kiezersvolk geen onderscheid weet te maken tusschen direct persoonlijk belang en algemeen belang, zoolang zal het algemeen kiesrecht, dat de belangenpolitiek zeer sterk heeft aangewakkerd, een ramp voor ons volk zijn. Nu dat algemeen kiesrecht er eenmaal is, kan men niets anders doen dan te trachten door volksontwikkeling het ware alge meen belang naar voren te brengen. N. GOIDSCHE umi i\t. Je toegenegen Mark Emmett.’’ Toen trachtte ik twee geschoren me dische idioten aan 't verstand te bren gen, wat zij te doen en wat zij te la ten hadden met betrekking tot mijn patient. Zij zwoeren bij al hun góden dat de wijze raadsman volkomen zou v orden gehoorzaamd. Ik putte mijn geheel overigens zeer beperkt Egyptisch vocabuiair uit, om hen dat vooral op het hart te drukken, en toen ging ik op audiëntie bij mijn jonge gastvrouw. Ik vond haar op haar ge liefkoosde plaats, onder den zijden nu eigenlyk nog zet. Sedert 1914 is de bevolking van den Haag toegenomen met rond 60000 zielen. Sedert 1919 zijn gebouwd 16500 woningen. Wanneer daarvan 1Ó000 zijn geweest voor de lagere huren en 6500 voor de hoogere, dan komen wij tot de conclusie dat sedert 1919 vijfduizend woningen meer zijn ge bouwd dan voor de aanwas sedert 1914 noodig was. Blijft dan nog over alles wat van 19141919 is gebouwd. Stellen wij dat echter op nihil dan moet volgens onze berekening de woningmarkt op dit oogen- blik ruimer zijn dan in '1914. En daarvan bespeurt men vrijwel niets. Men zegt dat er 1500 woningen leegstaan, voor het grootste deel met huren boven 500 gld. Het eenige wgt wij er nog van kunnen constateeren is dat de huren veel te hoog zijn, waardoor velen boven hun kracht wo nen en velen grooter woningen voor hun geld zouden willen hebben. Er moet nog een verschuiving plaaits hebben en een da ling der huren. Een groot deel van de na den oorlog gebouwde huizen zyn veel te duur en veel te ongeriefelijk in vergelijking van de huizen, die vóór den oorlog wenden gebouwd met dit gevolg dat nog steeds een tekort aan goede geriefelijke woningen be staat en het straks zal blijken dat er een enorm overschot is van minder goede en geriefelijke woningen die door daling der huren zullen ten deel vallen aan een an dere categorie bewoners dan waarvoor zij nu bestemd zijn. Het lijkt ons daarom noodig dat stopge zet wordt de aanbouw van de z.g. goed- koope woningen van 300600 gkl. huur en dat men met kracht den bouw gaat aan vangen van een beter type, dat niet veel duurder is. Als dat geschiedt zal een deel dier eerste soort leegloopen en zal dit deel door verlaging der huren van zelf beschik baar komen. Er moet nu spoedig een debacle in de huishuren komen ,want er is een over schot, zij het dan een eenzijdig overschot. Van opheffing der Huurwetten kan dan ook nog geen sprake zijn in den Haag. Het gevolg van opheffing zou zjjn dat de huizen van vóór den oorlog enorm in huur stegen en daardoor de verschuiving eer in andere richting zou plaats hebben dan ge- wenscht is. Het was dan ook een bizondere dwaasheid dat bij de behandeling der ge- meentebegrooting op intrekking dezer wet ten voor de huren boven 500 moest wor den overgegaan. Eer is het tegengestelde noodig. Wanneer niet langer op de bepa ling der huurprijzen voor de goedkoopere woning door de Huurcommiswie kan wor den beroepen zullen die dalen. Trouwens die dalen reeds. Wij vernamen reeds dat hy het verhuren van de na-oorlogsche hui zen aanzienlijke verlaging wordt toege staan wanneer het huis voor drie jaur weru gehuurd. Het typeert dat voor de huizen boven 500 van contracten voor eenigen tijd niet wordt gerept. Men verhuurt daar n.et eens meer per jaar omdat men niet „Ik wil u niet verder ophouden, o, wijze raadgever Je toegenegen Hugh Tankerville. was geheel onvoldoende, niets omtrent hemzelf en ik geloof, dat hij opzettelijk had ver meden zelfs over zijn gezondheid iets mede te deelea. Ik voldeed niet aan zijn wensch, voor zoover ze betrof het schrijven van een langen brief, maar schreef alleen een paar woorden. Beste vriend. Vierentwintig uur na dat je dezen per bode hebt ontvangen gebonden wil zijn zoodra de zouden verdwijnen. Trouwens deze wetten worden overbo dig als men den noodtoestand heeft opge- heven .Het eenige wat zij doen is verhoo- ging tegenhouden. Wanneer geen verhoo- ging meer zou worden gevraagd als de wetten weg zjjn, hindert het bestaan van die wetten ook niet Zou de opheffing effect hebben dan is het verhooging; heeft ze geen effect dan is de wet ook in niets hin derlijk. Het beste is dus ze doodkalm haar eigen dood door overbodigheid te laten sterven. De adviezen die den Minister van Arbeid ia deze worden gegeven, gaan voor het meerendeel in deze richting. De toeneming der bevolking in den IItmg met 9500 in één jaar achten wjj veront rustend, vooral de aanwas door geboorte boven het verlies door sterfte. Men ga do consequentie daarvan maar eens na. Het blijkt dat uit het overige deel van het land een geregelde af voer van het overschot naar den Haag plaats heeft Dat lijkt zoo aardig maar het is bedenkelijk, want het is onmogelijk voor allen een werkkring te vinden. Natuurlijk zal een deel ervan dien hier niet zoeken, maar voor de jonge krach, ten is hier reeds geen werk genoeg. In 1925 zal den Haag wel de vierhon derdduizend zielen behalen. Met inbegrip van Loosduinen zeker. In een eeuw tijd zul de residentie dan viermaal zoo groot zijn geworden, want wij vonden in 1821) het aantal zielen op honderdduizend aangege ven. Het vraagstuk van de overbevolking eisdht ernstige beschouwing want als daar voor niet zeer spoedig een deugdelijke op lossing wordt gevonden, zal Nederland ge leidelijk verarmen. Het cijfer der werkloos heid is blijvend te hoog en dat beteekent dat blijvend een deel der werkkracht on benut blijft on een deel van het inkomen der werkenden aan onnut moet worden be steed. Dit is de slechtste positie die er uit een sociaal en economisch oogpunt voor een land kan bestaan. Niet het vraagstuk van de zorg voor de werkloozen is het be langrijkste. maar wel uit algemeen oog punt de zorg voor het behoud van het vol ledig nuttig effect van den arbeid door de werkenden wordt geleverd. En juist dat nuttig effect daalt door de overbevolking. Het maakt ons volk econo misch minder weerbaar. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCCXLVL Het is zonderling dat het maar niet mo- gelijk is een goed overzicht te krijgen over den stand van de woningmarkt. Het lijkt wel alsof men gestadig en opzettelijk de gegevens daarvoor niet J^jeenzoekt. Over de laatste jaren zijn zij verstrekt wat be treft den aanibouw van nieuwe woningen, maar dat beteekent niets wanneer geen gegevens omtrent den aanvangsstand wor den gegeven en niet geraamd wordt hoe veel woningen van iedere soort noodig zijn geworden door den aanwas der bevolking. In het jaar 1924 is de bevolking met 9500 zielen toegenomen, 8000 kinderen zijn er geboren en 3500 personen zyn gestor ven, 5000 persotfen hebben zich hier ge vestigd méér dan er zijn vertrokken. Er zijn gebouwd 3510 woningen. Wie kan nu de puzzle oplossen, welke beteekenis dit voor den stand Van de woningmarkt heeft We weten nog dat van die 3500 woniigen er 2500 een huurwaarde beneden 500 gld. per jaar hebben. Met dat al weten wij niets. Hoeveel menschen zijn er voor iedere soort woningen? Daarover loopt het. Vol gens een niet geheel onjuiste raming zul len in de woningen beneden 500 gld. 4 a 5 personen een onderdak vinden en boven de 500 gld. 3 A 4. Totaal zouden dus 14625 personen in deze huizen wonen. Als dit juist is, is voor 5000 personen meer ge bouwd dan met het oog op den aanwas der bevolking noodig was. We hebben nog eens een rekening opge- J. 67 Zoo iets in de Europeesche maat- schappij. En de man, die zich had la- (Nadruk verboden). Uit het Engehch van BARONES ORCZY. Bewerkt door P. WESSEL1NK*—VAN ROSSUM. „partyschap en politieke oneerlijkheid de „constitutioneele regeering in minachting „brengt, benadeelt de goede zaak oneindig „meer, dan zy door de aanneming van de „beste wetten haar bevoordeelen kan Deze uitspraken, ingegeven door ware gemeenschapszin van een der bekwaamste en edelste mannen, welke ons Volk heeft opgeleverd, mogen thans meer dan ooit ter harte worden genomen. indien men ze had gevolgd zou de verkie zing van menig „Volksvertegenwoordiger” ónmogelijk zyu geweest. Zonder in het algemeen te zeggen, dat wy geen goede volksvertegenwoordigers meer hebben kan wel worden beweerd, dat het kiezersvolk vooral in de laatste tijden onvoldoende rekening houdt met de persoon lijke qualiteiten van hunne afgevaardigden in Raad en Staten. Men kiest een „man van de party”, een „men van het woord” en bovenal «en „man. van belofte", een dienaar der belangen politiek. Een arbeider meent, dat zjjn belangen het beste worden gediend door ’n „arbeider", al is hij nog zoo onontwikkeld, een orgel draaier kiest een orgeldraaier, een kruide nier, een middenstander, een landbouwer meent, dat „een boer” in de Tweede Kamer moet zitten en zoo kan men wel voortgaan Doch met dat al verlaagt men ons parle ment tot een marktplaats, waar de meest biedenden of meestbel ovenden de beste piaatsen krijgen en het ware volksbe lang met voeten wordt getreden. Het eerste gevolg van een op deze wjjze samengesteld parlement is een slappe regeering, die met alle groepsbelangen der meerderheid rekening tracht te houden. Onze huidige Regeering, vooral in zjjn eerste optreden, is daarvan het beste bewys. Door den nood gedwongen heeft de te genwoordige Minister van Financiën krasse financieele maatregelen moeten nemen en zjjn voorgangers in hetzelfde kabinet moe ten verloochenen. Hetzelfde kabinet dat ons een financieel uébacle dreigde te bezorgen door de groe pen, waarop de regeeringsmeerderheid steunde, te vriend te houden is thans bij vele van die groepen in discrediet, omdat hun speciale groepsbelangen niet meer in die mate worden gediend, als voorheen. Hel bjjzonder onderwys, van alle coalitie- groepen welk onderwijs schatten ver slindt, zonder onze volksontwikkeling te be vorderen, moest worden gekortwiekt. De sociale wetgeving, door den R. K. Arbeiders-Minister Aalberse op buitenspo rige wjjze uitgebreid, moest door dienzelf den Minister weer worden ingekrompen. De verhooging der ambtenaarssalarissen, mul sommige zijner wenen kennis maak ik zou wel eens willen welen, welke duivel die vastgesteld heeft. Geen uiên- schenhersenen konden zulke verschrik kelijkheden bedenken. Wij zullen dat alles moeten veranderen 1 Jij en ik, niet waar .Wacht I zei zé, „hebt ge er over gedacht, dal de heilige Pharaoh u moeilijk kan missen Hij is zeer ziek en gij verlaat hem zonder spijt.” ..De heilige Pharaoh is niet in on- mid del lijk ie.ewgevaar en zeMs al was dat zoo, prinses, mijn plicht is bij mijn vriend.” ..Hoe vreemd,” zei ze. „Ik bvb nooit van liefde en plicht hooren sproken tusschen man en man. Is die liefde een product van dat land, waar Osiris woont en vanwaar gij en zijn afgezant komt „Die wordt daar even heilig gehou den als de liefde tusschen man en vrouw.” „Beminnen mannen vrouwen dun ook in dat land „Slechts eemnaai in hun leven, prin ses. De mannen hebben één liefde, zooals zij één woord hebben en geven zoowel voor het een als het ander somt, hun leven.” „Ik wil p> Zei zij met plotse linge koelheid. „Geef slechts uw be velen aan Fan-tu en welke boot of ge leide gij ook noodig bevelen opvolgen.” De Pharaoh vatte de tijding mijn vertrek iroonnemel te midden van een kussens. „ik hoop, dat ge mij goed nieuws van mijn bioeuverwant brengt, wijze raadgever’’ zeide ze, terwijl ze zich niet een angstigen oiik >n- naar oogeh te l mij richtte „hij seneeu onlangs iets meer opgewekt. „Mijn nieuws betreffende den heili gen Pharaoh is niet erger prinses, antwoordde ik. „Gij weet, hoe ernstig zijn ziekte is en „niet erger" is, wal hem betreft, goed nieuws. Niet van hem heb ik ditmaal slechte tijding." ik lette nauwkeurig op haar, terwijl ik dat zei, maar ae scheen niet in het minst bewogen en zei onverschillig „Slechte tijding? Van wien Ik ben een eenzaam man, prinses, er is slechts één wezen in deze we reld dat mij oneindig dierbaar is. Ven hem heb ik slechte berichten." „Spreekt gij van den zoon van Ra „Van hem, prinses.” „Hoe kan id s slechts hem genaken, die de Lieveling der góden is?” vroeg zij verwonderd. ..Het is slechts een sterveling en er is zooveel smart, ook in dit schoone land. Ik vrees, dal hij lijdt en ik heb u dit bezoek gebracht, Neit-akrit, om van uw goedheid te verkrijgen, dat gij mij veroorlooft te vertrekken en naar mijn vriend te gaan, omdat hij gten gebrek lijdt aan de verzorging, die ik hem alleen kan geven.” van mijn vertrek zeer kalm op; niets scheen ooit in staat te zijn, zijn doffe, sarcastische onverschilligheid te ver sturen. VERKIEZINGSJAAR. Het pas ingetreden nieuwe jaar zal zyn een verkiezingsjaar; in 1925 zullen de ver kiezingen voor de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal plaats hebben. Op verschillende plaatsen des Lands zyn de voorbereidende maatregelen reeds ge nomen: partijbesturen, afdeelingen en pro pagandisten zyn druk in de weer om de kiezers op de hoogte te brengen van het geen de politieke partyen den Volke kunnen bieden, óf, indien zy tot de Coalitie als Re- geeringsgroep behooren, om te verkondigen welke zegeningen de coalitie-regeeringen ons alzoo gebracht hebben. Voor zoover de kiezers zich niet in vol komen onverschilligheid buiten de politiek houden of door dik en door dun volgzame schapen zyn van hunne leiding en dus niet letten op zakelyke critiek op die leiding uit gebracht zullen zy zich vooral in de ko mende maanden rekenschap dienen te geven niet alleen van de verschillende politieke stroomingen in ons land, maar vooral van de wyze waarop de volksvertegenwoordi ger^), aan de verkiezing waarvan zy hebben medegewerkt, het algemeen belang in de laatste parlementaire pe riode hebben behartigd. Voor hen, die op bekrompen wjjze hun eigenbelang nooit kunnen loslaten ter wille van het algemeen belang, is de keuze in de a.s. verkiezingsdagen niet moeilyk. Zy hebben slechts te vragen: „welke Volks vertegenwoordiger belooft me het meest?” en dan is hun stem bepaald. Voor hen, die verder zien, een ruimer in zicht hebben in onze samenleving, is die keuze niet zoo gemakkelijk en vooral niet sinds de invoering van de evenredige ver tegenwoordiging, waarmede de persoonlijke qualiteiten van de candidaten eenigszins in verdrukking zyn,gekomen. Men vraagt toch in de eerste plaats „op welke 1 y s t staat de candidaat, m. a. w. tot welke party behoort hy, en eerst dan komt zyn waarde als mensch, zyn karakter, levenswandel en bekwaamheid in aanmerking. Vrof. Fruin heeft gezegd: „Voor een constitutioneel volk als het „onze acht ik het van het hoogste belang, „dat zyn vertegenwoordiging uit de uitmun- ..tendste en edelste mannen bestaat, die in „rechtschapenheid en wysheid ten toonbeeld „aan allen verstrekken.” en „Een Kamer, die door de middelmatigheid „en onhandigheid van haar leden, door haar ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal f 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uun Administratie Tel. Int. 82: Redactie Tel. 545. A. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels jf l.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentie» in het Zaterdagnununer 20 Ljjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiim de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1-4 regels 2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot neer gereduceer- den prjjs. Groote letters en randen worden iberekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingeaeaderf door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zün ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. ,.Zijt gij dun zoo aan uw vriend ge hecht, dat, als hij roept, gij noodzake- lijx alles moet verlaten en naar hem toe moet gaan „Ik heb hvm> gekend en van hem gehouden sedert onze kinderjaren, toen we vreugd en smart samen deelden. ,Was dat aan den voet van den Iroon van Ra vroeg zij met eenigen zweem van sarcasme. „In hel land, waar Ra het eerst zijn gunsteling influisterde heen te gaai hel land van Kami te regeeren,” ik „en waar de góden mij geboden hem lè volgen „En is hij waard Neen, prinses, wij er niet eerst en vrouwen hel waardig zijn, voor we hun onze liefde geven. De zoon van Ra is mij dierbaarder dan ooit eert broer het den ander of een zoon het zijn vader was. Daarom verzoek ik u nogmaals, uw slaven mij te laten ge leiden naar de plaats, waar hij is, want ik gevoel dal hij mij noodig heeft.” ..Mijn slaven en mijn huis zijn ,ter uwer beschikking, o, wijze raadsman. Beveel, wat gij wilt Ean-tu, die het bevefl over mijn slaven voert, zal ieder uwer woorden gehoorzamen.” Ik bedankte haar, en toen zij niets meer zeide, wendde ik mij om te gaan, maar zij hield mij terug. Europeesche ten toeëigenen, is een der stadsraden j en staat in hooge achting hij ziet er I goed uit en is zeer met zich zelf te- I vreden. Ik gaf mijzelf de niet zeer groote voldoening hem in het geaicht ie schoppen, toen hij voor mij knielde I maar ik weet niet of hij vermoedde, waarom hij dien schop ontving. Hel gnf mij echter eenige voldoening. De bode zal uw antwoord mee terug I brengen. Maak het lang, Mark, beste i |Pre! ik verlang er naar. Ik geloof aal beter zou gevoelen, als ik k brief gelezen had. Ik bewonder dit K is verrukkelijk eigenaardig. I “aar toch heb ik geen eigenlijke sym- E Mhie ervoor - jij w el en som- llWs haat ik het. Voojral, wajineer ik

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1