Woonhuis, Trampraatje. PREDIKBEURTEN. Laatste Jierichten. Beurs van Amsterdam. Werkkring gezocht, Oa kabinetscrisis ia Berlijn. De pogingen van Dr. Marx mislukt. De zaak Barmat. De inter nationale financieele conferentie. voorkeur. Zy ia in ieder geval van meening, dat een schrapping van de voorkeur, al •mag deze de Engelsche belangen dienen en al is zy vatbaar voor compensatie aan Franache zijde, daarom nog niet in begin sel België gelegen behoeft te komen, dat in een bijzonder geval verkeert, en voorts dat een verhoogd percentage niet zou op wegen tegen de voordeelen die België op het oogenblik geniet. Vertrouwelijke be sprekingen tuaschen de verschillende af gevaardigden zijn gaande en het vraagstuk wordt daarin meer behandeld dan in de com missie zelf. Een conferentie tut.»chen Clémentel, Churchill, Theunis en De Stefani duurde wel drie uren. ft Het comité van deskundigen tSI Zondag ochtend de vertegenwoordigers hooren van de mogendheden, die niet aan de werkzaam heden van dit comité hebben deelgenomen. Gisteren is ode de laatste poging van Dr. Marx om een nieuw kabinet te vormenmus- lukt. Weliswaar hadden de tegenwoordige ministers dr. Luther, graaf Kaniti,<dr. Brauns en dr. Gessier zich bereid verklaard ook in een zaken-kabinet hun ambt tw bly- ven waarnemen, maar zy knouptendiiétgttn de voorwaarde vast, dat leidende deniécnfeM in een dergelyk kabinet niet zouden wor den opgenomen. De Rijkskanselier deelde dit aan den leider der democraten, Koch, mede, die hem onmiddellijk antwoordde, dat de democraten in dit geval niet bereid wa ren aan de vorming van een dergelyk ka binet mede te werken. Zy zouden er dan immers door tweederangs democratische politici in vertegenwoordigd zijn, maai niettemin de volle verantwoording voor de politiek van dit kabinet.iAee /noeten dra gen. Daartoe gevoelde hyiliet den minsten 1,.^ vrvi lust. Aanvankelijk n kanselier nog i Centrum-kabinet 'VOO men aan, dat de R^ks- probeeren een zuiver iet staatssecretarissen als ministers tot stand te brengen of an ders zou probeeren een kabinet uit Cen trum en democraten te vormen, zonder de medewerking van de vier bovengenoemde ministers. Marx heeft echter zijn verdere pogingen opgegeven en heeft zyn opdracht weer aan Rykspresident Ebert teruggege ven. Het staat nog niet vast wien de Rijks- president thans tot kabinetsformateur zaï benoemen. In parlementaire kringen ge looft men, dat hy nogmaals zal probeeren om dr. Streseinann over te halen, wat ech ter vermoedelijk wel zonder resultaat zal blijven. In dit geval zou waarschijnlijk aan dr. Luther worden verzocht een zuiver amb tenaren-kabinet te In de groote zittingszaal van de Recht bank te Mohabit is gisteren Julius Barmat gehoord. Vier zijner verdedigers en eenige vertegenwoordigers van de staatsbank en van de Rijkspoet anderzijds waren tegen woordig. Eigenlijk was het geen verhoor maar meer een conferentie, die onder voor zitterschap van den rechter van instructie dr. Nothman werd gehouden, byeengeroe pen op initiatief van Julius Barmat zelf, teneinde vast te stellen of de door htm ver strakte zekerheden al dan niet voldoende K>r de verleende credieten vor- i en op welke wyze het eventueel moge lijk zou zyn nieuwe garanties te verschaf fen. De heer Barmat verklaarde, dat hy volkomen in staat was desgewenachjj zyn verplichtingen tegenover de Staatsbank'in vollen omvang nu te komen. Men fnóest hem slechts eenige bewegingsvrijheid toe staan, opdat hy zyn maatregelen daartoe zou kunnen treffen. De bespreking droeg slechts een informatorisch karakter, maar schijnt een voor alle betrokkenen bevredi gend verloop te hebben gehad. Volgens het „Acht Uhr Abendblajtt" ver luidt in handelskringen, dat de Rylwfeank bereid zou zijn een ondersteuniagtsaetie voor verschillende goed gefundeéwfe Bar- mat-ondernemingen op touw te zotten.'Het zou in de bedoeling liggen de Deutsche Merkur Bank kasgeld ter beschikkjrig' te stellen, teneinde daarmede de in flfcotftlyk- heden geraakte ondernemingen -v%n het Barmat-concern op de been te houden. Zooals vanzelf spreekt is aan de zg. ont hullingen door sommige bladen nog geen einde gekomen. Zoo publiceerde de „Lokal- anzeiger" de opzienbarende mededeeling omtrent de betrekkingen tusschen Julius Barmat en de Berlynsche Polizeiprasident, den sociaal-democraat Richter. Deze zou o.a. van Barmat 5000 mark hebben geleend en reeds door den Pruieischen minister van binnenlandfiche zaken, Severing, geschorst zyn. Minister Severing verklaarde onmid dellijk, dat hem daarvan niets bekend was, hetgeen eveneens bevestigd werd door Rich ter, die toegaf sedert jaren lang intiem met Barmat bevriend te zijn en indertijd van de Merkur Bank een bedrag van 5000 mark te hebben geleend. Alle andere mededeelin- gen van de „Iokalanzeiger" berusten ech ter volgens Richter op fantasie, verschil lende andere beweringen worden officieel Wel nam de Rijksdag met algeineene stemmen het Duitsch-nationale voorstel aan om een parlementaire commissie van onder zoek te benoemen, die zal hebben na te gaan in hoeverre afgevaardigden zich heb ben ingelaten met de crediettransacties van het Barmat-concern. Volgens de Morning Post is men in of ficieels kringen in Washington zeer tevre den over de berichten in de Parysche bla den, dat Churchill jegens Logan en Hughes een compromis heeft aanvaard, waarmee de Amerikaansche eisch tot schadevergoe ding van 360 miJlioen dollar, met dien van 250 millioen vergoeding voer de bezettlngs- kosten wordt samengesmolten en in annuï teiten over een termyn van 25 of 30 jaar zal worden betaald. Dfiar^og geen offi- cieele mededeelingen van Logan voorhan den z^jn, dragen d« commentaren nog een officieus karakter. Het geld voor Amerika zou moeten worden gevonden uit België'» aandeel, zoodat men vreest, dat dit land tegen de verlaging van zyn annuiteiten in verzet zal komen. Men hoopt echter, dat dit verzet niet van zoo princLpdéléhrl aaixl zal zijn, dat de regeling er dooi^rnhjiukt, aangezien Engeland de gezondheilAlfi de Amerikaansche aanspraken heeft mtend. Dit laatste is evenwel onjuist, daar Enge land zijn voorbehoud jegens de wettelijke grond wel feitelijk, doch niet juridisch heeft prijsgegeven. Wat België betreft, de Belgisch? afvaar diging hoopt hedenavond den uitslag te weten inzake het vraagstuk van België's BUITEN LANDSCH NIEUWS. ENGELAND. Het vliegongeluk by Croydon. De coroner, die gisteren uitspraak heen gedaan omtrent de oorzaken van het vlieg ongeval naby Croydon, heeft verklaard dat de vlieger, kapitein Hinctcliffe, van het vliegtuig dat by Croydon neerstortte, waarby met den vliegenier 8 menschen het leven verloren, verscheidene dagen te vo ren erover geklaagd had, dat de olietoe voer der machine niet regelmatig werkte. Het onderzoek zal nu worden voortgezet om uit te maken of het ongeval aan een defect der machine of aan een fout van den bestuurder moet worden geweten. De Centrale Suiker Mij. in Engeland. In een hoofdartikel, getiteld „.British or Dutch", protesteert de „Morning Post" naar het Hibld. meldt er tegen, dat de regeenngs- subsidie voor de Britsche beetwortelindus- trie eigenlyk neerkomt op een bevoordee ling van Nederlandsch kapitaal en Neder landsche machinefabrieken. Het toekennen van een premie van 19 sh. 6 d. per ton verwerkte suikerbieten heeft, naar de „Morning Post" meldt, tengevolge gehad, dat ®en groep Nederlandsciie kapi talisten, die reeds twee suikerfabrieken in Engeland beheert, thans te Ely een derde fabriek opricht. De Engelsche wet bepaalt, dat een fa briek, om voor subsidie in aanmerking te komen, moet werken met machines, die voor minstens drie vierde gedeelte in Engeland zyn vervaardigd, doch de minister kan in byzondere gevallen op deze bepaling een uitzondering maken en dit is geschied voor de nieuwe fabriek, zoodat deze niet alleen met Nederlandsch kapitaal, maar ook met Nederlandsche machines zal werken. „De nakomelingen van Tromp varen weer met den bezem in den mast de Theems op", zegt de „Morning Post". Een strenge winter. Uit Londen wordt gemeld dat volgens berichten uit Omar de winter in Arabië dit maal strenger is dan ooit sinds menschen heugenis. In Bagdad en in de palmenstad Palmira ligt de sneeuw ongeveer een voet hoog. ZUID-SLAV1E. De arrestatie van Raditsj. Door een theekopje verraden. De leider der boerenparty, Raditsj is dezer dagen gearresteeid en hoe dit een dezer dagen plaats vond vertelt de Neue F rei Presse. Hioewel de politie by haar eerste onder zoek in het huis van Raditsj geen spoor van den leider gevonden had, bleef zij toch by haar overtuiging, dat Raditsj zich in zyn huis of in dat van zyn schoonzoon, die bo ven hem woonde, verscholen hield en niet in het buitenland was. Twee dagen na hel eerste onderzoek begaf zich een sterke po- litieafdeeling naar de woning van den in genieur Kosoetitsj, den schoonzoon. Eerst drie minuten na het aanbellen werd de deur door mevrouw Kosoetitsj geopend. Deze verklaarde geen onderzoek te kunnen toestaan, wanneer niet een mannelyk fa milielid aanwezig was. Toch drong de po litie door en kwam in de kamer van een neef van Raditsj, den vroegeren afgevaar digde Pavle Raditsj. Op tafel stonden drie theekopjes. De vraag der politie voor wie dat derde kopje thee bestemd was, bracht mevrouw Kosoetitsj en Pavle Raditsj in verlegenheid; zy konden daarop geen ant woord geven. De politie begon toen ter stond een onderzoek van de muren. In de slaapkamer ontdekte zy achter een ledi kant een dubbele muur, die met een groot tapyt bedekt was. De ingang tot de ver borgen ruimte daarachter was zeer klein en door een valdeur afgesloten. Toen deze geopend werd, vond de politie Raditsj in deze ruimte verborgen. Deze ruimte was slechts een vierkante meter groot en be vatte alleen een matras en een deken. Toen de politie Raditsj meedeelde, dat bij gearresteerd was, eischte deze een schrif telijk bevel tot inhechtenisneming. Alle zakken van Raditsj waren vol brieven en documenten; bovendien werden in die ruim te nog drie pakken brieven etc. gevonden, v.n.l. correspondentie met het buitenland. Zonder tegenstand gaf Raditsj zich gevan gen. Toen hy de trap van zijn huis afging kwam zyn vrouw uit een der kamers hem hevig opgewonden tegemoet; zij werd met haar man naar de gevangenis gebracht, doch daar onmiddellijk weer vrijgelaten. Raditsj weigerde de politie eenige inlich ting te geven en eischt dat zijn zaak het gewone gerechtelijke verloop zou hebben. Hij vroeg om dagbladen, wijn en een tam- boeritza, een muziekinstrument, die h«*n werden gegeven. BINNENLAND. mg wordt gewijzigd, dat a. ge. garnvefabrieken odder deze De F. N. Z. en het ontwerp-Boterwet. ue Algemeene Nederlandsche Zui- veibood (F. N. Z.) heeft aan den mi nister van Buui. Zaken en Landbouw een nader adres gezonden in zake liet ontwerp van wet op de regeling van den uitvoer van boter en kaas. In dit adrea wordt het standpunt der ver- eemging alls volgt samengevat „Te gen de invoering der wet tot regeling van den uitvoer van boter en kaaa, zooals deze bij Kon. Boodschap bij de iweede Kamer der btaten-Uene- raat is ingediend, bestaat bij ons geen bezwaar, m.ts een duidelijke omschrij ving wordt gegeven \gm hetgeen onder overleg (met vereeiwgingen van be langhebbenden bij do invoering der met do noodige mede/jegg«4iscnap||Bordl toegekend en vast komt te staan, dat le. de ambtejijke bemoeiing bij den uitvoer tot oen minimum wordt be perkt en aan export lichamen, welke uit hooide hunner statuten geen an dere aan gecontroleerde kaas mogen verhandelen., ontheffing kan worden verleend van het toezicht bij inlading en de controle aan de grens of de zeeschepen 2e. de statuten van het boter-oontrole-sta11on te Leiden aooda- mar- oontrole kunnen worden opgenomen en deze het recht op het voeren van het rijks- bDtermerk worot r verleend b. als voorwaarde voor onder-controle-stelling wordt opgedrongen* dat de aangeslo tenen in hun persoon voldoende ver trouwen bieden voor het nakomen der aangegane verplichtingen c. het over leg met de centrale commissie voor de boteroontrole-statioiiB bij aanmeldingen op aansluiting bij dit station verplich tend wordt gesteld. Plattelandersbond. Up de Donderdag j.l. te Utrecht ge houden algemeenst vergadering van den t'iattelandersbond werd behan deld het verslag der Commissie, die onderzocht heeft of de heer Watjer Ce Groningen de voor den heer Braat be- leedigende en den Bond ai brekende stukken, voorkomende in verschillen de nummers van „De Plattelander van het vorige jaar, geschreven heeft op eigen initiatie! of op verzoek of aandringen van de heeren E. riöhra- ge, voorzitter, (J. Wolmerstett, alge meen secretaris en redacteur van „De •Plattelander K. I*de Boer, anvi- scerend lid en E. Dreesman, lid van net centraal bestuur van den Bond. Uil brieven en brief kawton, geschre ven door bovengenoemde heeren aan den heer Watjes bleek, dat de heer watjer door genoemde heeren was aangemoedigd en hem daarvoor een leidende positie in den Bon.l werd 'be- lootd dat door beu beoogd wei.il den beer Braat in den Bfondl onmogelijk te maken en hem desnoods slechts ter wille en ten behoeve van de minder waardige pJtattelan|d»bevoilking te laten blijven dat zij hem1 bewerkten om overleg met aristocratische heeren, buiten den Bond' staande, een nieu wen bond op te richten en dai door hem herhaaldelijk buiten weten van do overige leden van het iondsbe- stuur in Uroningeft of Amsterdam ver gaderd werd. Na breedvoerige besprekingen werJ een motie Het bijna algemeene stem men aangenomen, waarin de houding van do heeren schrage, Dreesman, Wolnvarstett en De Boer ten sterkste wordt atgekeurd en hun verzocht wordt de leidende poufle in den Bond »e verlaten. Na aanneming van deze motie ver lieten do vier betrokken heeren de vergader Jig en namen de h.h. Ver voorn te Herwijnen, vjce-voorzitter en Van Beek te Oostvoorne, vioe-secreta- ris, de leiding op zich. Uit een korte inzage van de uit spraak dor afdeel ing en 'over de a.s. tweede Kamerverkiezingen bleek, dat men bijna algemeen van meening was dat het gewensoht zou zijn met één lijst uit te komen, waarop de heer Braat als nummer één voorkomt Daar de tijd te kort was 0111 de geheele agenda af te doen, besloot men over een paar weken opnieuw bijeen te komen. Arbeidstijd sigarenfabrieken. De Minister van Arbeid, N. en H. JieeJt vergund, dal ui de ondernemin gen van werkgevers, lid van een ver- eenigiiig, aangesloten bij het Verbond vuil v ereemgingen van Mgaireniabri kanten m Nederland, in wier labne- ken of werkplaatsen 2b en 20 Deo. en 1 Jan. geen aTbeid is verricht, in al- wijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, door de arbei ders van 16 jaren of ouder het aantal daurdoor door hen verzuimde uren in het tijdvak van 12 Jan. tot en meit 14 hebr. wordt ingehaald, met dien ver stande, dat zij bij het inhalen van dat verzuim in geen geval langer ar- Meid mogen verrichten dan iuur per dag en 53 uren per week, en on der voorwaarde o.m. dat a. de arbeidstijd van bedoelde ar beiders in zijn geheel is gelegen tus schen 7 uur v.m. en 7 uur n.ro. b de weekloonen rier betrokken ar beiders met zooveel maal 1/48 worden verhoogd als er meer uren dan 48 in de d es net re ff end e week arbeid is ver richt. De militaire sportschool. Naar de Res.bode verneemt, zijn er aan het departement van oorlog ern stige plannen in overweging om de militaire gymnastiek- en sportschool, geveetigd te Utrecht, over te brengen naar Breda. GEMENGDE BERICHTEN. De moedermoord te Blease. I egen den 38-jarigen Jan Capelle, timmerknecht en landbouwer te Bles- se, die verdacht wordt zijn 74-jarige moeder, Aaltje Capelle—ten Berge, te hebben vermoord, is rechtsingang ver leend. Naar de Leeuw. Ut. mededeelt heb ben ai do getuigen, ook bij confron tatie mot den verdachte, bii hun ver klaringen volhart), die, korf samenge vat, hierop neerkomen 23 September 1923 werd het jubi leumfeest te BI es se gevierd, Capelle en (inet Steenfiuisen, die beiden bij de oude vrouw inwoonden, zouden s middags naar het feest gaan. Ca- peue had geen geld en wilde dit nu van zijn moeder hébben, doch zaj wei gerde, hetgeen zij, die voet leed van haar zoon ondervond, meermalen heeft moeten doen. loen heeft hij de afschuwelijk! moordplannen beraamd om zich toch van haar geld meester te maken. Griet (Steenhuisen, wie hij zijn plan nen mededeelde, heelt getracht hem daar aanvankelijk van af te brengen, loen de oude moeder in den stal een geit melkte gebeurde het ontzettend misdrijf. Met een houten hamer bracht hij zijn moeder een slag tegen het tiootd toe, waardoor een wonde ont stond, welke vermoedelijk doodelijk zal zijn geweest. Hij heet 't lijk toen met tiet hoofd naar beneden in een 24 voet diepen put geworpen, waarin nog geen meter water stond. Daarna heeft hij een kast openge maakt en daaruit een bankbiljet van i 1U en eenig kleingeld gestolen. De sleutels heeft hij daarna ook in den put geworpen. Vervolgens zijn beiden naar t feest getrokken, dat hoofdzakelijk bestond in het bezoeken van cafe's. Een nieuw controle-middel. Een nieuw controle-middel waarvan echter geen gebruik werd gemaakt, werd, zoo schrijft men ons, Woensdag Januari) door het bestuur van de witte stad ter gelegenheid van de trekking in Bellevue der aanwezigen aangeboden. Voorgesteld werd n.l. dat enkele aanwezigen zich op het podium zou den p.aatsen achter diegenen die de nummers trokken om zich te overtui gen dat de voorlezing dier nummers conform do werkelijkheid was. Daar geen1 der aanwezigen van dit extra-conitrolemiddel gebruik wenschte te maken, bedankte de directie voor dit bewijs van groot vertrouwen in de onderneming. Als naar gewoonte had de trekking plaats onder toezicht van notaris De Hoog en accountants terwijl vooraf waarborgen gegeven waren voor de uitbetaling der premiön. Up serie 358 no. 3/ is dit keer de f 50.000 geval len. Het was in lyn 3 der Amsterdamsche Ge meentetram. Echo's van hoestende lieden. Juffrouw tot medepassagier: „Kunt U nu begrypen,Mynheer, dat er in Amsterdam nog zooveel hoestende en kuchende men schen zyn, waar men toch in elke tram kan lezen, dat Akker's Abdijsiroop daar zoo goed voor is. Op myn woord, ik begrijp soms de menschen niet!" w 15 (Historisch.) RADIO-NIEUWS. Programma van hedenavond. aberueen zou -to.) m. wraest u. ouverture „nouieo anr juuet lieiu- I I u. beiectwn ,_Aiua Ve.ui. eeiujn iou ïviv. oneen.. f.ou uiasgow ïio ïvi„itoled out in one blijspel 111 een uenriji. o u. mis ersumsu.ro' wraaaiooze oui- l'Oep iN.ö.r. lbou ivi. opvoering van uo oe öyuiphonie van manier uoor nel versterst otxncertgeuo'uw-oraesi, ooo zangers van de ai i. Amsterdam der mij. toi Bevorderuig van ue toonkunst oil het JongensüOor van de v cv. toi verofctering van uen voiaszang. ï>o- nsten o.a. de heeren Jac. Urius or., i enijs, May ivloos en de dames Ger- uuu rortttl, Mia eitenbuig, i Moor- lag, Jo van IJzer-v ïncent, iiona uuri- go, ivteita Kemel, oirijeiit wiL^i'i Mengelberg. 8.20 Aberdeen 2BD 495 M. „Kigo- letto Verdi, grand opera ui minia ture. ö.3o Chelmsford 5XX 16U0 M. en Lardnf o WA 3ül M. .,lhe piea jiper ot iiamelyn met medewerking van William Anderson, bas en „The 5WA ïaoio-piayers Brussel b.B.K. 265 M. Concert. 9.20 Radio-Paris S.F.K. 1780 M. Ga laconcert. 9.00 Londen en Chelmsford. Mr. Blunt „Sport and Sportsmen". 10 20 Londen en Chelmsfoird. Con cert. 1. Ihe Band, Hungarian Rhapso dy no. 2, Liszt. 2. Cecilia Farrar en uobert Naylor, sopraan en tenor, ,,Se- ven o clock in de morning", German. 3. Jack Duncanson, voordracht. 4. The Band, „Slavonic Dance", Dvorak. lO.oo Londen en Chelmsford. Dans muziek uit Savoy-hotel. Programma van Zondag. Parijs (Elffeitoren) 2650 M. 6.20— i.lb li.mi. Concert (met medewerking van de heeren Dr. Pierre Vactfiet, Maurice l'srivat en de dames mejuff. Udette Malézienx, violisteme). Ma deleine du Perron (zangeres) en Ma deleine Duipre (panlate)„Portez- vous bien F dr. Vaohet Les Eohos de la semaine, Maurice Privat. Parijs P.T.T. 9.05 n.m. Causerie en vocaal en instrumentaal Concert. Een nieuw weekblad. V ersdhene» is het eerste nummer van de officieele uitgave van de Hil- versumsohe Draadloozie Umroep „Ra- dio-luisteigids", een weekblad, dat be vat de volledige programma's van alle m Nederland goed hoorbare stations. In het voorwoord staat „Wij zullen een tweeledig doe l voor oog en hou den n.l. te zijn een wegwijzer te mid den der vele draadloos» omroepstati- ons en een commiuniciatie middel tus schen de groote scharen van luister vinken en de directies dier omroep- stations". Het blad bevat onder meer artike*- len van de hand van baron Tindal, W. Vogt, Ir. G. W. White, terwijl ook een plaatsje is ingeruimd voor Antoninette van Dijk, ae verzorgster van het kinderuurtje. I Kapitaalvorming Middenstand I Belastingdruk. j In de jongste vergadering van de Ver- eenigiug voor de Staathuishoudkunde en de Stutistiek is een zeer belangrijk onderwerp behandeld. „Moeten de grondslagen van het belastingstelsel hier te lande wordoi her zien met het oog op den eisch der kapitaal vorming zoo luidde de vraag, waarover de heeren. prof. mr. M. W. F. Treub -m F. M. Wibaut, twee antipoden, een prae advies hebben geschreven en de leden dei \ereeni- ging met hen van gedachten hebben gewis seld He' Algemeen Weekblad vt >r den Midden,tand wijst in zyn nummer van he den op de betekenis van deze vraag en stelt dan de vraag zoo: welke beteèkenis heeft de middenstand voor de kapitaalvor ming in ons land en welken invloed oefent de belastingdruk op die beteekeni.s? Wy z(jn het iiv dit opzicht eens, zoo zegt de schryver, met prof. Treuf, dat kapitaal vorming onontbeerlijk is voor het economi sche leven. Natuurlijk. Als iedereen het geld, dat hij verdiende meteen weer ver bruikte, het dus „opmaakte", dan zouden er geen nieuwe industrie-ondernein'ngen meer kunnen worden gesticht. Meer dan vroeger worden industrie-ondernemingen gefinancierd met andermans, geleend, geld. Maai bovendien neemt de vraag naar nieuw kapitaal toe, naar mate de bevolkingen der landen zich uitbreiden. Er is dus een eener- zijds noodzakelijk verband tusschen den be volkingsaanwas en den stand der kapitaal vorming. Zouden de bevolkingen toenemen, de kapitaalvorming echter stilstaan, dan moest het misloopen. Maar zouden de be lastingen zoo hoog worden, dat zy de kapi taalvorming tegengaan, dan zou het even zeer misloopen, want toenemende kapitaal vorming is onontbeerlijk. Er is dus anderzijds ook een nauw ver band tusschen belastingdruk en kapitaal vorming en het blad wyst erop, dat tegen werkende factoren zoowel de hooge belas tingen zyn, welke moesten worden opgelegd om de oorlogsschulden te betalen, als de psychische reactie in de menschen na den oorlogstijd, die zich eenerzijds uit in een beestachtige ontaarding van individuen, die misdadigers worden (let vooral op de Duit- sche moordprocessen),) anderzijds in een roes, om zich „uit te leven" (welke men in alle landen kon waarnemen, doch in Duitsch- land het meest), Bepalen wij ons even tot de belastingen, dan moeten wij, wat ons land aangaat, erkennen, dat die hier veel te hoog zyn. Veel te hoog in het algemeen, niet alleen voor de eeive of andere klasse in de maatschappij, doch voor alle klassen zonder onderscheid. In dit verband moeten w(j, middenstanders, zoo zegt hij, wel voorzichtig gestemd zyn ten opzichte vun de toenemende sociale bemoei ingen der overheid. Niemand zal meer kunnen ontkennen, dat de over heid een sociale taak heeft. Maar er zyn grenzen, die onder den invloed van de soci aal-democratie zoo gemakkelijk worden overschreden. Arbeidersvertegenwoordigm zyn talrijk in de wetgevende colleges. Hun invloed is bedenkelijk groot. Onder hun in vloed worden de uitgaven van rijk en ge meente omhoog gedreven. Zoo is er dus een drang, om de belastin gen op te drijven. Niet een welbewuste mru- schien, maar die drang is toch een gevolg van het sociale streven der sociaal-democra ten. Welnu, wat kan er dan van die nood zakelijke kapitaalvorming terecht komen? De middenstand, in het bijzonder de handeldrijvende en industrieele, is er in dit opzicht het slechtst aan,toe. Zoo vaak heb ben wij de redeneering in wetgevende col leges hooren verkondigen: ontzie toch de hooge inkomens (thans, tengevolge der progressie zeer zwaar belast), anders vluch ten zy naar plaatsen, waar zy minder be lastingen behoeven te betalen of zelfs naar het buitenland. De arbeidersinkomens zyn gedeeltelijk vrijgesteld, gedeeltelijk zeer laag belast. Wie blyft er dan over om te worden gevild? De handeldrijvende en in dustrieele middenstand, die het grootste aantal middeninkomens vormt. De belas tingdruk moet dus, zoo meent de schryver terecht, vooral voor hen, ontlaag, wil men de kapitaalvorming bevorderen. Waarom: vooral voor hen? zoo zegt hy. Omdat spaarzaamheid is een eerste deugd van den middenstand. Wy durven de stel ling uiten, dat er (in verhouding, wel te verstaan) geen bevolkingsgroep is, welke 2oozeer tot de noodzakelijke kapitaal vorming meewerkt als de middenstand, wij bedoelen dan den handeldrijvenden en in dustrieel en middenstand. Hy is spaarzaam van nature. De verklaring voor dit merk waardig feit is te vinden in den moeilijken strijd om het bestaan, welken de midden stand moet voeren. Wie geld gemakkelijk heeft verdiend, geeft het ook weer gemak kelijk uit. De arbeider, die onverwacht een veei hooger inkomen krijgt, hij weet zijn geld niet verstandig te besteden, niet ver standig, dat wil zeggen: niet op zijn nut tigst. Tientallen voorbeelden daarvan ken nen wij uit onze eigen omgeving. Maar de middenstand heeft moeten woekeren met zyn bezit. Hy ziet het met kleine spronge tjes langzaam vooruitgaan. Wat hij gewon nen heeft, daarvan gevoelt hij in het bij zonder de waarde, beter dan een ander. En hy is dus, meer dan anderen, van nature geneigd, om vooreichtig om te gaan met zijn klein met moeite gewonnen bezit. De schrijver zet dan verder uiteen, dat géén bevolkingsgroep zóóveel beteekenifl heeft voor de kapitaalvorming als de mid denstand, waar er nu een neiging is, om hooge èn lage inkomens te ontzien, en hij wyst er met nadruk op, dat de overheids- colleges voor de noodzakelijkekapitaalvor ming vooral met den middenstand reke ning moet houden. Vermindert zoo scherp mogelijk den be- lat tingd.-uk, opdat de middenstand, in het belang van het geheele Nederlandsche eco nomische leven, kan voldoen aan zijn na tuurlijke neiging tot sparen. Tot spaar zaamheid zal men wel den arbeider moeten aanmanen, ook den kapitalist, die door crisis en speculatie rijk geworden is. Zü kennen de waarde van het geld niet, zy geven het weer even snel uit als zij het hebben ver diend. Voor spilzucht hoeft men bij den midden stand niet te vreezen. Als men hem zijn zuur gewonnen geld maar laat behouden. Want als de fiscus teveel ervan wil hebben, dan krijgen wij waarschijnlijk, zoo besluit hij, deze ongemeene menschelyke trek, dat ook de Middenstand zegt: wat heb ik eraan, of ik al hard werk? En dan verliest hij zijn groote beteekenis als kapitaalvormer. STADSNIEUWS. GOUDA, 10 Januari 1925. Een adres aan den Raad. De Algemeene Bond van Politiepersoneel in Nederland, afdeeling Gouda en omstre ken, heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin hy den Raad verzoekt het voorstel van het College van B. en W. tot verhooging van den post „Reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie met een bedrag van 410, teneinde over te kunnen gaan tot aanschaffing van een twee tal afgerichte honden, niet aan te nemen. Beleefd verzoeken zij dezen post der be- grooting voor dit doeleinde niet te verhoo- gen, doch over te gaan tot vermeerdering van het aantal rijwielen, op gronden, in bij gaande toelichting nader omschreven. In de toelichting wordt gewezen op het schrijven van B. en W. aan den Raad, waarin als reden tot verhooging van dien post aangegeven wordt een meerdere sur veillance in parken, plantsoenen en terrei nen, waar huizen in aanbouw zijn, teneinde baldadigheid der jeugd te voorkomen. Er kend wordt, dat tegen deze baldadigheid moet worden gewaakt, gemeend wordt dat zoo deze arbeid der politie tot zijn recht ko<mt, het noodzakelijk is, dat de politieman zelve tegenover de jeugd optreedt en opvoe ding geeft in het zich behoorlijk gedragen op straat. Een hond kan groote diensten bewijzen en een goede en trouwe hulp zyn bij aan houding van misdadigers, waarbij echter de meeningen nog verdeeld zyn, wat het op sporen als zoodanig betreft. Adressanten zyn echter van meening, dat bij het optreden tegenover kinderen met een hond de grootste voorzichtigheid in acht dient genomen te worden, aangezien een hond zoo spoedig grooten schrik kan verspreiden. Wil het optreden van de politie tegenover baldadige jeugd zooveel mogelijk tot zyn t recht komen, dan kan dit op de meest ge schikte wijze geschieden door agenten van poliite, surveilleerende per rijwiel. Wordt het aantal rijwielen met b.v. drie vermeerderd, dan brengtdit mede een uit gave ineens van ongeveer 3 X ƒ116 is ƒ350, de onkosten voor de honden zyn ƒ390 per jaar bedragen. Een rijwiel, goed onderhouden, kan vyf jaar in gebruik ge nomen worden. Wordt aan elk ry'wiel per jaar ƒ50 aan onderhoud besteed, dan geeft dit een jaarlyksche uitgave van 150. Op financieele overwegingen behoeft derhalve de aankoop van drie nieuwe rijwielen niet af te stuiten, terwyl de onderhoudskosten naar hunne meening beneden tfie van een drietal honden blijven. De verbouwing van Lijnkamp's kleed ingmugazijn. Door de N.V. Lijnkamp's Kleedingimaga- zyn. Groenmarkt 33 te 's-Gravenhage, zal in de perceelen waarin gevestigd is ge weest de firma Bisping aan de Markt alhier, een geheel nieuw volgens de mo derne eischen ingericht kledingmagazijn worden geopend. De verbouwing van de bestaande panden naar de plannen van de architecten Jaoot en Zinsmeister te Amsterdam, is by onder- handsche aanbesteding opgedragen aan de N.V. tot Aannemi/g van Werken voorheen H. J. Nederhoret alhier. Ingeschreven was door de firma J. Defi ning Oo., voor 42240.J. Verheus, Ain- fiterdaan voor 38.550.—, Technisch Bur. voor Bouwkunde J. H. de Wilde alhier voor 36.126.en de N.V. voorheen H. J. Nederhorst voor 35.842. Een respectabel aantal. De waagmeester deelt ons mede dat in de Waag gedurende het jaar 1924 het respec tabel aantal van 17.521 varkens gewogen werden. De eerste bijeenkomst van de Goudsche afd. v. d. Ver. voor Huisvrouwen. Op de Dinsdagmiddag in de zaal Central te houden bijeenkomst van de afd. Gouda van de Ver. voor Huisvrouwen zal allereerst worden overgegaan tot de verkiezing van presidente, het huishoudelijk reglement worden besproken en gelegenheid zyn zich °P te geven voor cursussen in Fransche en Engelsche fyne keuken, en handwerken, kantklossen. Gelegenheid zal er zyn tot het betalen der contributie. Vervolgens zal de heer Verkaaik een demonstratie houden met <le nieuwste kookpannen. Thalia Theater. Het„Hollandsch Nieuws" vangt aan met <le kan al isatiewerken van de Maas, ver schillende beelden uit den werkkring van bet bereden Amsterdamsche politiecorps en de kleinste jocky van Nederland, de 8-jari- Ke Driesje Berger op zyn tochten door het Haarlemsche duin. Vervolgens wordt een heel aardige klucht »n twee acten vertoond „Olie-Vier-Twiat" m«t veel origineele vondsten en een recla me-filmpje voor een zeker parfum. Als hoofdnummer gaat „De Bruid van den Hollander", een romantisch verhaal, uit den *94 ven Cromwell, ia 7 acten. Deze film heeft vele uitmuntende kwaliteiten, de sier lijkheid van de keurige 17de eeuwsche klee derdracht, weelderig ingerichte zalen, prachtige natuuropnamen, het spel van voortreffelijke Engelsche artisten en een boeiende inhoud. Het „Trio Timm" is geprolongeerd, het geeft een nieuwe klucht „Wie is de Baas Vermakelijk is het te zien hoe de pantoffel held door een eigenaardige talisman ten slotte de baas wordt over vrouw en dochter. Laatstgenoemde zingt aardige liedjes, voor al „Ik wou dat ik een jongen was", doet het by/.onder. Ook deze week zal het „Trio Timm" niet over belangstelling en succes te klagen hebben. Het mooi programma wordt op verdien stelijke wyze muzikaal geïllustreerd. Lezing over „De Vogels van Gouda". Gisteravond sprak in „Central" voor de Goudsche Ornithologische Club „Hirundo" de heer Chr. P. G. J. Smit, cand. 1. i., voor zitter der club over „De Vogels in Gouda". De waarnemend voorzitter, de heer E. J. A. M. Hoffman heette de aanwezigen wei- kom. Hij wees er op, dat de club in dit jaar zyn eerste lustrum hoopt te vieren en daar om thans meer propaganda wil maken voor haar streven. Te weinig toch wordt gewoon lijk de aandacht geschonken aan de natuur direct om ons heen. Hieraan wil de club trachten een einde te maken. De heer Smit, hierop het woord verkrij gende, sprak ongeveer als >elgt: De omgeving van Goudk vormt door zijn lanuschapseigenaardigheuen een zeer af wisselend en veel omvattend gebied. Ten v/esten en zuiden vap de stad de lage lan den van ZuidplaspoKder en Krimpenerwaard, waar de echte weidevogels, de Kieviten dan sen en schreeuwen., de Grutto's schetteren, hoog in 't stfakjte blauw de Leeuwerik ju belt en uit de rietlanden van den Goude- rakschen boezem het gebrul van den Roer domp klinkt. Dan in het noorden de Plas sen, met de geheimzinnige Woudaapjes en de noordsche Eenden. Aan den oostkant, het gebied van boomen en boomgaarden huizen de typische boomvogels, vooral in het Linschoterbosch, het verwilderde park van het Huis te Linschoten, waar nog een enkel paar van de Raaf zich heeft kunnen handhaven. Een zeldzaam bezit voor onze omgeving! Nog tal van andere interessante vogels kan ieder met eenige inspanning in hun doen en laten gadeslaan, b.v. de Aalschol vers in de eendenkooien te Lekkerkerk en Berkenwoude. Reeds op grooten afstand zyn ze te herkennen door de troepen zwarte vogels van de grootte van een gans, en aan de kale witgekalkte boomen. Ten duidelijk ste kunnen wy aan deze vogels nog zien, dat de vogels afstammen van op boomen wonende reptielen. De Aalscholver is een echte vogel uit het grys verleden. In de kolonie heerscht een verpestende visch- stank, de grond is bedekt door een dikke witte korst van uitwerpselen, een vorming als de guano-lagen op de oceanische eilan den. Overal vindt men voedsel resten en zelf:; geheele visschen. De Aalscholver is n.l. uitsluitend vischeter, en dan ook alles behalve gezien by de visschers; allerlei soorten visschen worden genuttigd: Snoek, Paling, Voorn, Baars, Zeelt enz. Over groote afstanden wordt het voedsel vervoerd in de gele keelzakken. Ten beihoeve van het ring-onderzoek van Professor van Oort worden telken jare een aantal jonge Aalscholvers van een alumi- nium-ring voorzien, waarin een nummer en de naam van 's Ryks Museum van Natuur lijk Historie te Leiden staan. Bjj eventueel terugvangen kan men dan nagaan, hoe de vogel zich heeft verplaatst, wat natuurlijk voor de studie van den vogeltrek van Veel belang kan zijn. 't Nest van den Aalscholver is gebouwd uit zware takken en wordt telken jare op nieuw gebruikt. Het heeft een middellijn van ongeveer M. en is gevoerd met sloot- biezen. De eieren zyn licht zeegroen, maar ge woonlijk met een vuilwitte kalkkorst be dekt. Als nestboom wordt vooral de Esch gebruikt. De geheele boomgroei wordt door de Aalscholvers, vernietigd, waardoor men ze in een eendenkooi niet kan gebruiken. 't Is echter niet gemakkelijk een vogel, die nog levenskracht bezit uit te roeien. Dit bleek ten duidelijkste toen men eenige jaren geleden een groot aantal Aalscholvers te Lekkerkerk heeft verdreven, want h< volgend jaar vestigden ze zich in een een denkooi te Berkenwoude en het is nog niet gelukt ze van daar te verdrijven. De mo gelijkheid bestaat echter, dat deze kooi mettertijd als natuurmonument bewaard zal blijven. Om een merkwaardig vogelleven gade slean, behoeft men echter niet eens de Krimpenerwaard in te trekken, het Stads park biedt ook ruimschoots gelegenheid, vooral voor het doen van geregelde waar nemingen. En zelfs de gang daarheen is voor intieme waarneming nog niet noodig, een klein stadstuintje is al een studie-gebied op zich zelf, waar men tal van vogels: Zang lijsters, Merels, Spreeuwen, Musschen, Roodstaartjes, Roodborstjes, Vinken, Win terkoninkjes, Pimpels en Koolmeezen kan zien. En dan kan men 's zomersavonds hoog in de lucht de Gierzwaluwen zien zwenken en zwieren. Met vee! gekrijsch worden de wyfjee eerst naar het nest ge jaagd, waarna de mannetjes nog lang blij ven rondvliegen, en waarschijnlijk een groot deel van den nacht in de lucht doorbrengen. Vaak wordt er, en terecht, op gewezen, dat aan verschillende vogelsoorten, door de zich steeds uitbreidende cultuur de nood zakelijke levensvoorwaarden ontnomen zijn, maar even zeker is het, dat diezelfde cultuur oorzaak geweest en nog is van het toenemen van de vogels, die zich bij voor keur in het parklandschap ophouden; voor al het aantal Merels en Zanglijsters ia in de laatste jaren sterk toegenomen. Spreker behandelde daarna uitvoerig de vogelcultuur, die hier ter plaatse en in de omgeving wordt gedreven door de G. 0. u „Hirundo". Door de vermindering van het aantal holle boomen ontstond er een nijpend gebrek aan nestgetegenheid voor de in ho len broedende vogels. De Duitache vogelbe schermer Von Berlepsch heeft na langduri ge studie verschillende modellen van nest kasten voor holenbroeders vervaardigd, die ook door de Club worden gebruikt De nest kasten, die hier in het Stadspark en in den tuin van het Van Iterson-Ziekenhuis han gen, worden in den br9edtijd wekelijks ge controleerd. Behalve deze nestkasten wor den de nesten gecontroleerd, die zich in de plantsoenen bevinden. Vele nesten, vooral van Merels en Lijsters worden echter"door kwajongens verstoord en spreker riep dan ook de hulp en steun van allen in om dit zooveel mogelijk te voorkomen en tegen te gaan. Een verwant van de Merel en Zanglijster, de Groote Lijster begint zich beoosten Gou da ook meer en meer te vertoonen en is ook broedende waargenomen. De voor- en najaarstrek zyn uiterst be langwekkende problemen in de vogelkunde. Spreker herinnerde aan den trek van Ooie vaar en Zwaluw, aan wintergasten ais Bonte Kraai, Koperwiek en Kokmeeuwen, welke laatste we algemeen aantreffen boven de stadsgrachten en op de weilanden in de omgeving, en die 's nachts gaan slapen op de Plassen. De Reeuwyksche Plassen herbergen tal van andere interessante vogels, als het schuwe wandaapje, dat in de rietkraggen huist, de Karekieten, de Meerkoeten en de Futen, welke laatste twee^soorten vooral in den winter in grooten getale aanwezig zijn. Ten slotte wekte de spreker allen op toch vooral de vogels te beschermen, om het ge noegen, dat ze ons verschaffen en ook in het belang van den Landbouw. Na de pauze werden een groote serie bui tengewoon mooie lichtbeelden vertoond, voor 't meerendeel vervaardigd naar foto's van den bekwamen en enthousiasten vogelfoto graaf, den heer Jan P. Stryboe. De heer Smit gaf hierbij de noodige toelichting. Al lereerst zagen wy een aantal kjjkjes in de Aalscholverskolonie te Lekkerkerk. Verder foto's van Steenuil en Ransuil, waarby spreker nog eens nadrukkelijk wees op het groote nut der Uilen; allerlei weide-vogels als Grutto, Tureluur en Kievit; moerasbe woners: Sterntjes en Kokmeeuwen, een se rie afbeeldingen van den Grooten Lijster, kortom van een groot aantal interessante by ons voorkomende vogelsoorten. Na afloop der lezing dankte de heer Hoffman den spreker voor z'n boeiende voordracht; hij bracht verder z'n dank aan Dr. Hoogstra, voorzitter der afd. „Gouda" van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Dieren, voor de welwillende aanbeveling van deze lezing, aan den heer Hagedorn voor 't op zoo vrienidelyki, wijze beschik baar stellen van zyn projectielantaarn en aan het clublid Schokten voor 't vervaardi gen van het artistieke en pakkende affiche. Een vrij talrijk publiek woonde de lezing by. 't Was vcor de vereeniging een succes volle avond. Tijdens de pauze was er gele genheid tot het bezichtigen van een aantal opgezette vogels, verschillende modellen nestkasten, ringen voor het trekonderzoek en voedsel proppen van diverse vogelsoorten. De film De Hygiëne voor en in het Huwelijk De directie van den Sohouwburg heeft gisterenmiddag voor een aantal genoodig- den de film doen draaien getiteld: „De Hy giëne voor en in het huwelijk", welke he den en morgen nog voor het pubiiek •wordt vertoond, teneinde te doen zien dat deze film een serieus en wetenschappe lijk karakter draagt en waard is door alle volwassenen te worden gezien. Wie meenen mocht dat deze film iets sen sationeels geeft, dat de titel een speculatie is op de nieuwsgierigheid van het publiek, die heeft het mis en moet deze film niet gaan zien. Maar wie in vollen ernst aan schouwen wil van het wondere van het men schel yk lichaam en hoe het ontstaat, in schitterend^ beelden weergegeven, die ga wèl. De opnamen die onder medische Lei ding zyn gedaan, zijn waarlyk bijzonder en de reproductie daarvan op het doek is zeer mooi. De film, die bedoelt te waarschuwen voor de gevaren welke voortvloeien wanneer met-gezonde menschen in het huwelijk tre den en het als een plicht voorhoudt daar aan volle aandacht te schenken, deze film zal zeker velen tot nadenken brengen en nut stichten. De vertooning werd bijgewoond door den burgemeester dezer gemeente, de politie autoriteiten, meerdere doktoren en andere genoodigden. Duiven. Aondag 18 Jan. houdt de Uoudscbe conooursclub een tentoonstelling voor haar leden, in de bovenzaal van „Het Schaakbord". Als keurmeester zal on treden de heer A. H. A. Pelt uit Vijlen-VaaJs. De lieer Pelt zal odk oen lezing houden voor de Goudsche liefhebbers op Zaterdag 17 Jan. n.m. 8 uur m do bovenzaal van het „Blau we Kruis". Behandelt zul worden: de eischen welke aan een Ideale vlieg- duif gesteld moeten worden, en de rui en haar bevordering. De entree bedraagt 5 cent ter bestrijding van de noodzakelijke kosten. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 8 Jan.: Trijntje, d. van T. Boere en J. Binnendijk, F. W. Redtzstraat 67; Christina, d. v. A. Broekhuisen en M. J. den Hollander, Karnemelksloot 73. ONDERTROUWD: 8 Jan.: J. D. de Voe en J. de Bruin; F. H. Kraan en H. Visser; P. E. van der Laan en C. Nieuwenhoiaen. Ag—da. 10 Jan. 7% u .Zaal KunaUiuu Koe. „Ou. Genoegen", Feestavond Goudeclie H. B. S.-Vereeniging. 10 en 11 Jan. 7Mi—uur alleen voor da mes, van 910.30 alleen voor heeren. Zon dagmiddag van 23.80 u. alleen voor Dames, van 3.30uur alleen voor Heeren: Groote Schouwburg. De weten schappelijke film „De Hygiëne ui en voor het Huwelijk". 13 Jan. 'i% u. Groote Schouwburg. Con cert (Jaeciiia. 13 Jan. 2'ii uur. Zaal Centraal, Zeugstraa* Bijeenkomst van de afd. Gouda van do Ver. voor Huisvrouwen. 14 Jan. 8 u., Groote Schouwburg,Abunno- mentsoomedie „De Politierechter". 13 Jan. 8 uur. Soc. de Réunie. Derd* Nuts- avond, de heer en mevr. Clinge Doorenbo*. 16 Jan. 8 uur. Soc. de Réunie. Cursus Volks universiteit: Electriciteit in de Huishou ding. 19 Jan. 8 uur Soc. de Réunie. Concert Birgitt Engel 1. 19 Jan. 814 uur. Zaai Kunstmin. Lezing l>s. Bdrger voor de Ver. van Vryx. Herv. 21 Jan., 8 uur. Gebouw Daniël. E. H. b. O. Cursus onder leiding van Dr. Hambur ger. De apotheek van den heer F. A. Dee, is deze week tot en met Vrijdag 16 Jan., be nevens den daarop volgenden nacht, ge opend na 8 uur des avonds (doe nachts al leen echter voor recepten). STOLWIJK. Stolwijk, 15 Jan., 7 uur. Ned. Herv. Kerk, Dis. A. E T. Junod uit den Haag Stolwijk, 16 Jan., 6V4 uur. Ned. Herv. Kerk, 12 Jan. 8 u. Hotél Welgelegen, Spoorstraat. Touristenclub „Gouda", Algemeene Jaar vergadering. UIT DEN OMTKEK. BOSKOOP. Woensdag 7 Jan. j.l. had de verkiezing plaats voor zes leden van het kiescollege der Herv. Gem. alhier, waarvan de uitslag was, dat in de plaats van d« aftredende zes leden allen vrijzinnig, alle rechtzinnige can- didaten met flinke meerderheid werden ge kozen, n.1. de heeren W. van Bergen met 313, C. J. v. d. Broek met 311, J. J. Kooij met 318, T. Verkade met 307, W. van der Vis met 321 en J. van Klaveren P.Jzn. met 316 stemmen, terwijl op de vrijzinnigen wer den uitagebracht van 237 tot 240 «temmen. GUUDEHAK. Een jubilaris. De veerman M. Koolwijk alhier, zal o§ 19 Januari a.s. den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar zyn umbt aanvaardde. Deze veerman heeft al die jaren zyn bestaan kun nen vinden van de opbrengst van het veer, muar de laatste paar jaren is een groote kentering gekomen door de passagiersauto's. Daardoor Levert het veer nu geen bestaan meer op. Het is te hopen dat 19 Januari voor de veerman een dag mag zyn, waarop veel vun zyn oude klanten hem gedenken. MOEKCAPELLE. Dunderdug had in het café van den heei Versloot de onderhandsche aanbesteding plaats van twee schuren en een open loods, voor rekening van den heer J. van dei- Spek Oz., alhier. De volgende biljetten wa ren ingeleverd: D. de Graaf, Moercapelle 55«5; A de Vo», Waddinxveen, 4939; H. A. Verhoef, Zevenhuizen, 4810; Gebr. Schotten, Zevenhuizen 4300; L. Dekker, Zevenhuizen, 4790 en A. tien Oude, Moer capelle 4780. Aan den aannemer A. dan Oude Is hat werk gegund. Raming 5472. Bouwkundige was J. van der Sterre te Nieuwerkerk a. d. IJsael. Zondag 11 Januari. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.m. Prof. Dr. G. J. fleering te Leiden. Bevestiging van Ds. Tjalwma, in denzelfden dienst doet Ds. Tjalsma zyn intrede. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 1 Ou. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Preek- iezen. 5% u. n.m. Ds. W. Veder. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. Geref. Gemeente. 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Leesdienst. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 6% u. n.m. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heer Kas- tein van Arnhem, ber. pred. te Groote broek. Remonstr. Kerk. Geen opgave ontvangen. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heijden te Berkenwoude. 2 u. n.m. De heer de Redelijkheid, G. O. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. HAASTRECHT. Geref. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Kalkman van Krimpen a. d. Lek. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6 u. njn. Ds. Kat te Vlaardingen. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Drost. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De. Joh. E. Bijl van Gouda. 6 u. n.m. Ds. Hoek. STOLWUK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. Da. B. J. Kanis. Fnvungelisatiegebouw. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. De heer Kolff, G. O. te Dubbel dam. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da. J. Hoek to Oudewater. 6% u. n.m. Ds. H. Usebranda. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Preekleseu. 6 u. mnw Ds. Hospers te Gouda. Remonxtr. Kerk. Geen opgave ontvangen. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Horv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. nm. Dfc. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Nod. U—«..Kerk. 9% u. v.m. D». N. Luyen- dijk. -/ R»»u REEUWIJK. Ned. Hen. Kerk. 10 u. v.m. De. H. IJse- b ronds te Hekendorp. GOUDA. Woensdag 14 Januari. Zaal tot Heil des Volks. Voor de Ver. Calvijn, 7% u. n.m. Dr. 0. Klomp van Westbroek, collecte Geref. Zendingabond. (DUAADLOOZË D1KNST.) De crisis in Berlijn. BERLIJN, 1U ju». Voigous de bla den roKomt me» op eui ixxwibbien mi nisterie onuer loin ing vuil i.utner, of uo coalitie van Weiiuar waarvoor de soo.-aetu. Kracuibgo propugaiuia voe ren. De John Harrison vergaan? LONliEN, 10 JU». Gevreesd wordt uat net s.s. Juhn n&frtson, dat van Urimaky naar Amsterdam op weg was, op oe Noord&ee is vergaan, uo be manning bestond iuil. 12 guppen. Een moordaanelag. AMSTERDAM IU Jan. up den uacht- waiRor uo wit, uio uiemni uoei aan den W ewterdokdijK werden» gisteren avond Iwee revolvurachoten gelost uoor een persoon die aan aonter de hei ning van het spoorwegemplacement do vonu. t>o kogels trolten den men ui de borst. 11 ij kou 2iah nog melden aan <io goederenloods, i Dhar werd hem de eerste hulp verleend, waarnu nij werd overgebracht naar net Bin nengasthuis. zijn toestand is thans ro- üeiipt wel. Hij heelt kunnen opgeven wie de vermoedelijke dader is. Praag'"'" WIMSKLKOKKMKM. 9 Jan. 10 Jan. Officieel. 12 uur. Londen 11.78% U.82% Berlijn 0.5859 0.68.73 Parijs 13.20% 13.34 Brussel 12.29% 12.82% Zwitserland 47.72% 47.78 Weenen 0.0034% ü.0034% Stockholm 66.40 66.40 Kopenhagen 44.10 44-10 Oslo 37.70 37.73 New-York 2.46% £46'7* Madrid 34.97% 36.06 Milaan 1110.86 in 1M Beur «overzicht. Le etipétenueur» hud heden een echt Zaterdag-voorkomen. De handel was vafr zeer bescheiden afmetingen en dOJi^ueuiimiig weue>end. in ver- oand bvemwei niet de geringe omzet ten, ondergingen do meeste tondaen- sooiteu sittoius geringe vuriaties. Ko- uinklijgq in doorsnee iets hooger. Ue- ooiisoiideorden omstreeks 180. Suiker- iondsen' Aan eenig wuibod onderhevig en h(t',#évolg wus dat voor versohil- .juaia skj-pcuEiKeiten eeiugsums lager noteeringen tot statui kwamen. Rub- oeraatideeien konden zich vrij goe i handhaven dooh van een fink herstel van de recente reactie was tooti geen sprake, tabakken nagenoeg onveran derd. Hdheepvanrteti stil, met neiging tot reogeeren. Vun de Ned. Industri- eelen waren Ned. Wol Mij. vast ge stemd. Prolongatie 2y3 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 777.4 te Zürich. Laagste stand 727.6 te Isafjord. Verwachting: Matige zuiden tot westen wind. Nevelig tot licht bewolkt. Droog weer. Des nachts lichte vorst. Lichte dooi overdag. ADVERTKNTIEN. De héér en Mevrouw BICKNE3E—ROELOFSEN geven hierbij kennis van de geboorte van hun Dochter OLGA. GOUDA, 10 Januari 1926. Eenige kennisgeving. Door gehuwde dame uk den beschaafden stand, in het bezit der acten E O. en Frunuch en voldoende vertrouwd mot Fransch, Duituch en Engelach om in die ta len te corre«pondeeren, wordt WERKKRING GEZOCHT, liefst van Administratieven aard. Ui ia Brieven onder No- 116, bur. van dit blad. GEVRAAGD PLINKP KNICHT bekend met to uw splitsen en dergelijke werk zaamheden. Zij die In een touwidagery werk taam geweest zyn genieten de voorkeur. Brieven franco onder letter O 221, N.V. Boekhandel v.h. Herms. Qoeter k Zoon, Alk maar. m 1 MET TUIN, bev. 7 kamera, benevens badkamer, rnimn keuken, kelder, bergplailfe en solder; W.C., waiterL fn electr. licht AdjSf G J- SCttlLT. Btolwijktrsluis.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2