uimina ld u en jelen 18. hting OEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEl W ER KERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ens. 64"Jaargang Maandag 12 Januari 1828 go. 15743 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen lit Blad Hes ons rens van Gouda indeling. AART. IONG Loon jets. Loef, iten g onse§ „ClKILli" liLBHS” OE LIEVELING DER GODEN. 95 30 IOL ther opdracht gegeven dg. FEUILLETON. enz. enz. maar keek hem ligt. EN. Tel. 118 MARKT 6. voor niet korten kunnen 1700. voor hand- fbeweging), eft gekost ui. Vakkun- 12 10? Constant Haag. DUDA. 995 30 NCENT, Am- LOUIS VAN de heer JAC. ie heer MAT- erdam, piano; uda, orgel. i*n van he.t 1ST. O. G. L50), 1.Galerij «l Ti-Jk rkrygbaar JW Wydstraat en ’s avonds aan rima dag- en IOEDPOPJES, rten KOPER- è’ft steeds Uw JELZADEN. JOTHSTR. 26. ERKEN, e Kerk, itraat 38. BU1TKNLANDSCH NIK UW 8. DUITSCHLAND. Hik-apidetnle. In Frankfort a. d. M. heeracht Hinds eenige dagen een zeer sterke hik-epidemie, id ie nog steeds toeneemt. Slachtoffers zyn in hoofdzaak mannen van mhidelbaren leef tijd. >8 in lidge ervan te overtuigen dat Amerika trachten moest ten aanaien van zijn wereld politiek eea anderen weg in te slaan dan dien, welke noodzakelyk leiden moest tol verdere oorlogstoerustingen en oorlogen. Borah heen er zach lang tegen verset, dat Amerika een zuiver negatieve houding aannam tegenover de Sovjet-ragee ring Bovendien heelt hy de stelling verdedigd, dat de schulden- en herstelkwestie op een behoorlijke wyxe definitief van de baan moest raken. heeft voorts de meaning verdedigd, dat Amerika de pacifistische krachten in Europa moest steunen. Eeu zoodanig actief program stond in scherpe tegenspraak met de inzichten van Hughes- Uit alles zal wel ue juiste reden zyn van het heengaan van den Minister. Een nieuwe senaat, een nieuwe commis sie van buitenlandsche zaken onder voor zitterschap van den tot toenadering gezin- den Borah, en aki staatssecretaris de meest vooruitziende vertegenwoordiger van gematigde activiteit van Amerixa m de we reldpolitiek, Kellog, opent voor de defini tieve oplossing van de innig verbonden schuld- en heratelkwesties, nieuwe en be tere perspectieven. In den senaat heeft Kellog in 1919 voor stellen gedaan, die onder bepaald voorbe houd, de toetreding van Amerika tot den volkenbond tot strekking had en. Op de conferentie van Londen speelde hy even eens een belangrijke rol. ENGELAND. Een gevecht met een leeuw. In een circus te Edinburg is een gevecht ontstaan tusschen een dierentemmer en een jongen leeuw, die „debuteerde”. Ln de En- gelsche bladen komen, omtrent dit niet-alle- daagsche gevecht de nadere bijzonderheden voor, waaruit blykt, hoe zeer het geval het publiek in spanning moet hebben gehouden. Er waren twee jonge leeuwen, een uit Soe dan en één uit Nubië, in de kooi. Zy waren zoo wild, dat zy tegen de tralies van de kooi opsrongen, ze tusschen hun tanden na men en er aan schudden dat zy rammel den. Toen de dierentemmer, kapitein Da rius, met twee staven gewapen, de kooi bin nenging, begonnen de leeuwen brommend om hem heen te loopen en uithalen te doen naar de staven van den leeuwentemmer. Een der leeuwen trok zich in een hoek te rug, de andere daarentegen werd hoe lan ger hoe wilder en deed tenslotte een po ging om over de staven haen te komen, yaarby hy een dezer staven uit de hand van den dierentemmer sloeg. Toen Darius zinh bukte om een stuk van de staaf, die fiOTDSCHE COURANT. 0, zeg dat niet, o, zeg dat nooit: 'k Ben maar een mensch!” Daar is geen hooger titel toch Dan dat te zijn, O menschf E. Hertzveld. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad oer kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546. JEN. ivonds 7% u., BURG z. tOüverde mij. Er was minder grootheid ntmar meer werKelijke menschel ijk heid De wevers, de pottebakkers, de goud smeden schenen mij veel echter dan de schitterende en fantastische perso nages, die als in 'n wonderlijk schouw spel in Men-ne-fér voor mijn oog en waren voorbij getrokken. Op den top van een heuvel, omringd door hoornen en bloemen, stond het wonderpaleis, netwelk honderd duizend werklieden in zeventien dagen luidden gebouwd voor den Lieveling der góden. Hugh verwachtte me niet zoo spoe dig en toen ik Landde, deelde men mij mee, dat de zoon van Ra in het pa leis was, uitrustende van de vele fes tiviteiten, te zijner eer gegeven. Mijn aankomst bracht veel drukte te weeg en uit de huizen langs de kade kwa men de meoschen aanloopen om1 den wijzen raadgever te zien, en honder den bereidwillige voeten stonden klaar om mij naar het paleis te geleiden, terwijl andere vooruit snelden om de tijding van mijn komst aan den Lieve ling der góden te brengen. Kleine, helder geschilderde karretjes getrokken door een paar witte ezels zijn het beste middel van vervoer in deze heuvelachtige stad. Zoodra ik mij van de kakelende me nigte om mij heen kon vrijmaken, riep ik een van deze aan en werd lang zaam den langen weg opgetrokken, die naar het paleis voerde, terwijl de naakte drijver heet en hijgend van Door dit besluit is een geheel nieuwe toe stand ontstaan. Het blyft af te wachten of Luther, die het rijkdaggebouw reeds had verlaten toen dit besluit werd genomen, daarin aanleiding zal vinden om zich op nieuw in verbinding te stellen met de lei ders van het centrum of dat hy nu zjjn missie als mislukt zal beschouwen. Eén ding zou echter het gevolg kunnen zijn van het besluit van het centrum, n.l. dat noch Luther noch iemand anders een uitgespro ken rechts kabinet tot stand zal kunnen brengen. (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door •I P. WESSEL1NK—VAN ROSSUM. 68 - Hij luisterde zeer geduldig naar mijn raadgevingen betreffende zijn gezond- alg gen. Ik vroeg een audiëntie aan bij ko- n*ngin Maat-kha, maar zij zond mij een «enigszins kort antwoord, dat zij ziek en niemand kon ontvangen. In den laten middag was een boot (‘n eai escorte voor mij in gereedheid p’braeht. en met een zucht van ver richting zag ik hei schoone paleis van Mt-akrit langzamerhand in de verte verdwijnen. HOOFDSTUK XX. Eeu eereechuld. Nat-amen is voorzeker de aardigste I en strekte de hand naar mij uit een belofte, dat hij ze zou opvol- Met betrekking tot de verhouding van President Ebert tot de quaestie Barmatt is dezer dagen officieel medegedeeld, dat Ebert nimmer opdracht heeft gegeven tot verleening van een visum aan één der Bar- matts. Dit is geschied door den sociaal-de- mocraat Franz Kruger, die in den parti culieren dienst van den rykspresident stond. Krijger, die verleden jaar overleden is, had zonder medeweten van president en geheel op eigen houtje aan het Oonsulaat-Generaal te Amsterdam opdracht gegeven om aan Barmatt een visum <te verstrekken. Even eens geheel eigenmachtig heeft Krüger aan de grensautoriteiten een aanbeveling voor Barmatt doen toekomen. Toen Ebert hiervan hoorde heeft hy het eigenmachtig optreden van Krüger oomiddellijk schriftelijk ten scherpste gewraakt en maatregelen geno men, dat deze dingen in het vervolg niet meer zouden kunnen voorkomen. Ondanks deze officieele tegenspraken heeft de nationaal-socialistische Ryksd'ag- fractie vandaag een voorstel by den Rijks dag ingediend, waarin gezegd wordt dat Ebert, die door de rechtbank te Maagden burg als landverrader gebrandmerkt is en die al sedert jaren met den ^grosz-schieber” Barmatt intiem bevriend is, in het belang van Duitschland niet langer rykspresident kan blijven. De nationaal-socialisten hadden als vanzelfsprekend aangenomen, dat een zoo belaste rykspresident zijn ambt onmid- dellyk zou neerleggen. Nu dit niet is ge schied, stellen ze voor, hem door een volks stemming af te zetten. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ra omstreken (behoorrade tot dra ixxorgkring) 1—5 regels 1-30, elke regel meer 0.25. V» buiten Gouda ra dra braorgkring: 1—6 regels ƒ1.56, elke regel meer ƒ0.30. Advertenties in het Zaterdagnummer 20 Lij slag op dra pitje. Liefdadigheids-advertraÜën de helft van den prU». INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1—4 regels 2.06, elke regel meer 0.60. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingra by contract tot aeer gereduceer de® prijs. Groot* lettere ra randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tuaschenkomet van solieda Boekhan delaren, Advertentiebureau* ra onze Agenten ra moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomra, teneinde van opname verzekerd te zijn. je ia denk je niet Of heeft de influenza one op on ze reis door de woestijn gevolgd Lk heb een dosis quinine noodig denk ik.” „Je hebt een dosis vertrouwelijk heid noodig, Girlie,” antwoordde ik droog „Je pols gaat snel, je tempera tuur ia hoo", ik kan dat spoedig ge nezen, als.. „Als wat?” onderbrak hij snel, want ik had een oogertblik opgehouden, vreemd genoeg aarzelend, voor het oei at van mijn leven, een onderwerp vrijuit met Hugh aan te roeren. ,,Ala je me wilt vertegen, waaraan je denkt, warneer je naehta wakker ligt.” zei ik ten laatste, terwijl ik hem «trak en onderzoekend aankeek. „Het tneeet daaraan, welk ’n dwaaa je vriend Hugh TankerviHe ia, oude jongen”, antwoordde hij met een lach. „Is dat allee (Wordt vervolgd). gebroken was, op te rapen, sprong de leeuw h«n op den rug en wierp hem op den grond. Het beest zette dra dierentemmer de tra den in den schouder en sloeg de klauwen in zyn hoofd en lichaam. Leeuw en dieren temmer rolden samen gedurende eenige mi nuten in heftigen kamp over den grond, waarbij kapitein Darius er in slaagde, zich te bevryden. Gelukkigerwijze had hjj de tweede staaf kunnen vasthouilra,, waarme- de hy den leeuw een slag op het hoofd toe bracht, zoadat het beest terugdeinsde en Darius weer op de been kon komen. De leeuw deed opnieuw een aanval, doch de dierentemmer ontweek dien, waarop hjjxelf tot den aanval over ging en den leeuw Ln een hoek dreef .Ofschoon hy te ly’den had van bloedverlies en een zwaren „shock" had gekregen, slaagde hjj er in de deur van de kooi te bereiken en <le kooi te verlaUm, waarna hij in elkaar zakte. De oppassers zorgden er voor dat do leeuwen Darius niet uit de kooi volgden. Onder de bezoeker» van den circus ont stond een paniek, waarin vrouwen en kin deren gillend naar den uitgang snelden. Weer mist in Ijonden. Ernstige verkeersongevallen Tengevolge van de mist had vandaag in loonden weer een belangrijk aratal ver keersongelukken plaat» en werd een groot aantal treinen opgehouden. Het merkwaar digste ongeluk gebeurde in Holland Park Avenue, waar een botsing plaats had tus schen twee particuliere auto’s een auto bus, era motorfiets met zjjapanwagen en een vrachtauto. Een van de particuliere auto’s, e«n Rolls Royce, werd ernstig be schadigd; een aantal passagiers van de autobus klaagde ovar nervositeit ten gevol ge van den schok. De mptorwiglrijder werd vrjj ernstig gewond en moest naar een hospitaal worden gebracht. Een ernstiger ongeluk gebeurde in de zelfde buurt, toen een vrachtauto in bot sing kwam met een char-Abancs, waarin een aantal kinderen naar een feestje ver voerd werd. Eén van de kinderen werd ge dood en zes andere werden min of meer ernstig gewond en naar een ziekenhuis ge bracht. VEREÖNIGDE STATEN. De verdediger van Leopold en Ixjeb. Uit Chicago wordt draadloos gemeld dat Clarence Darrow, do verdediger van de beide jeugdig© moordenaars Leopold en Loeb, die tot levenslang© gevangenisstraf wenden veroordeeld, met z(jn mede-advoca- ten een honorarium van 120.000 dollar heeft ontvangen, welk bedrag werd goedgekeunl door de advokaten-vereeniging van Chicago. Naar men zich xal herinneren, werd tij dens het proces tegen de beide millionaire zonen van verschillende zyden de verden king geuit, dat de justitie zou zwichten voor het geld dër ryke oudere, en dat de verdediging dank zy de gehtoniddelen zou weten te triomfeeren. Dat de belde jongen» levenslang kregen inplaats van de dood- tie aangaat heeft hy steeds daarbij een ruim standpunt ingenomen. in Juli van het vorige jaar heeft Hughe-, een reis naar Europa gemaakt en onder meer Londen, Parys en, Berlyn bezocht. De maritieme kwestie heeft uiteraard steeds zyn volle belangstelling gehad; hier- by was zyn standpunt, dat door de conven tie van Washington de Amerikarasche vloot niet zwakker zal zijn dan de Britsche Als grond voor het plotseling aftreden wordit in Washington opgegeven ‘lat de Mi nister in de noodzakelijMteid is geraakt, om na jarenlang laag bezoldigde gouver neurs- en ministersbetrefekingen te hebben waargenomen, zyn. sterk verminderd ver mogen weer eenigszins te herstellen, door wederopvatting van zijn zeer lucratieve ad vocatenpraktijk, die in trust- »n kartei- kwesties was gespecialiseerd. Deze officieele reden zal echter wel niet d© juiste zijn. Hughes heeft ‘n zyn kabinet en in het verkeer met den Senaat steeds drie stellingen verdedigd, in de eerste plaats een scherpe bestryding van de pan-Aziati- sche politiek van Japan. Ln de tweede plaats de uitsluiting van Sovjet-,Rusland buiten de volkengemeenschap; en in de derde plaats, dat Amerika, steunend op sterke machts- mkklelen, een buitenlandsche politiek vol gen moet, vrjj van .lederen band met andere landen. Deze stellingen, welke geenszins door Coolidge, Hoover en den Amerikaanschen gezant te Londen, Kellog, ten volle werden onderschreven, vormden een ernstigen hin derpaal voor de door Engeland in den laat- sten tyd jjverig nagestreefde Engelsch- Amerikaansche toenadering. De «tellingen hielden te weinig rekening Tnet de speci fiek Engelsche belangen in Aaie. En zy dreven de buitenlandsche politiek van ae Vereenigde Staten uoor de starheid van de inzichten van Hughes met steeds groover zekerheid naar een byitenlandsche politiek van isoleering, zonder perspectief en eco nomisch hoogst bedenkeljjk. Wanneer deze politiek tot haar uiterste consequenties zou worden doorgevoerd, aou Amerika ten slotte in een oorlog met Japan en Sovjet- Rusland gewikkeld worden. Hoover en Kellog hebben daarom herhaaldeJyk in eco nomische ra politieke rapporten tegenover tien president en de commissie van Buiten landsche Zaken uit den senaat uiteengezet, dat Amerika of volharden moest in een ge vaarlijke politiek van isoleering, dan wei de politiek van langzamen opbouw, op zui ver economische basis, ingeleid door het plan der commissie-Dawes, en voortgeaet door de leeningen rfan Frankryk en Duitsch- land, consequent doorvoeren. Hughes wil de by den eersten stap blyven staan, Coo lidge wilde verder gaan. De eerste stap is reeds geweest de be noeming tot voorzitter van den Senaat van Borah, en deze keuze van Coolidge wa» voor Hughes reeds het teeken dat voor hem een moeilijke stryd zou aanbrel^en. Senator Borah toch wist President Coo- int. Finantieeln conferentie. De Kabinetscrisis in Duitschland. De affaire Barmatt. Het aftreden van Hughes. De besprekingen van de internationale financieele commissie te Parys hebben tot een goed resultaat geleid. Overeenstemming is bereikt tusschen de geallieerde ministers onderling, en deze overeenstemming berust op de volgende grondstegen: Er zal tot de liquidatie der rekeningen inzake de Roer- bezetting, gebaseerd op het Fransche voor stel, worden overgegaan; de kosten der ex ploitatie en bezetting zullen worden afge trokken van de totale ontvangsten; zy zal op de rekeningen van alle geallieerde mo gendheden een netto-bedrag van één mil liard genuien marken uittrekken. Erkend wordit dat de Belgische prioriteit niet ge heel is uitgeput, daar België nog 120 mil- lioen 'gouden marken moet ontvangen. Bel gië zal het saldo der prioriteit opgebruiken door gedurende twee jaren 8 van de an nuïteiten van het plan-Dawes. Vervolgens zal het percentage worden verlaagd vol gens de normen, welke nog zullen worden vastgesteld, daar het overschot der 8 aan Amerika is toegewezen. De Amerikaansche en Engelsche getlele- geerden kwamen overeen de deelneming der Ver. Staten aan de annuïteiten van het plan-Diawes bij wijze van schadevergoeding te erkennen, doch de terugbetaling van de kosten der Amerikaansche bezettingstroe pen over 25 jaren, met ingang van Septem ber 1926 uit te breiden. De bezettingskosten voor de toekomst weiden vooruit vastgesteld op 160 .millioen gouden marken ;de kosten van het onder houd „der organen, welke door het plan- Dawes en de verschillende commissies zijn ir.gesteki zouden worden 'bestreden door de prioriteit der Duitsche betalingen. Een- be drag van ongeveer 3 milliard gouden mar ken, het huidige bedrag, waarop Frankryk 52 zou ontvangen, zou aldus overblyven om de verdeel ing aer Duitsche stortingen geurende den duur van het plan-Dawes niogelijk te maken. Morgen wordt de plenaire zitting van de conferentie .gehouden, waarin de verschil lende regelingen zeker wel zullen worden goedgekeurd. ziekte het spijt mij het te moeten el1 Hj kunnen alle toever trouwd worden aan letnend, wien jou welzijn meer Ier harte gaat dan zijn eigen.” ,/Koortfi Mark, zeg* ik je”, zei hij, do wenkbrauwen fronseikd'. „Neem horloge en voel mijn pote. Het koorts, nietwiaar Malaria, ju? dom, dwaas heimwee? om dat als het bestaat, ik er een tik van beet heb, geloof ik.” „Elke soort van geeetelijke bestaat, het spijt mij het te zeggen, en y.ij kunnen alle der steden in dit oude land. Het is gebouwd op een. golvend terrein met palmen en sycamoren, mimosa en reu zenfuchsia’s. He. is in hoofdzaak een industriestad de huizen zijn niet zoo indrukwekkend als die van Men-ne-fer de koninklijke residentie en de ver blijfplaats der weelde. In Net-amen zijn de huizen van een soort gebrande klei gebouwd, er is minder beeldhouw werk en zeer weinig marmer voor elke huisdeur zitten de bewoners hun handel of handwerk uit 'te oefenen. De goudsmid, met vuurpan en fijne instru menten, maakt halssnoeren van buiten gewone sierlijkheid, oorbellen als na bootsing van vogels en insecten, be dekt met email, waarvan de schitte rende kleuren alleen door dit volk ge produceerd kunnen worden. Dan de pottebakkers, die de zachte klei in alle mogelijke vormen kneden en ze dan overgeven aan den schilder, die op de de zonderlinge figuren aanbrengt, wel ke den antiquair verrukken en die, z*ioals ik weet sedert ik een blik heb geslagen in Egypte, zooals het was of is een nauwkeurige weergave zijn van het volk van Kamt. Dan zijn daar de vrouwen met haar ruwe spinnewie len en lange spindels van riet, of met haar weefgetouwen, waarop zij die herfstdraadachtige weefsels maken, waarmee de edele dames van het land slechts ten halve hun weelderige be koorlijkheden bedekken. Het eerste gezicht van Net-ariken.be- De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, Hughes, heeft met ingang van 4 Maart zyn ontslag genomen. Tot zyn opvolger is benoemd de gezant te Londen Kellogg. Dit aftreden van Minister Hughes wordt in alle bladen breedvoerig besproken. Im mens de demissionaire minister van Buiten landsche Zaken is ongetwijfeld een der meest eminente juristen der Vereenigde Staten, die met groote kennis van ■zaken zijn verantwoordelijken post heeft bekleed. Zyn streven is steeds geweest, Amerika buiten alle zuiver Europeesche aangedegen- heden te houden, wat de immigratiekwes- acnieren duwde. Het was een vreeselijke schok mij, toen ik Hugh zag. Ik kon begrijpen, hoe iemand in zoo tijd zoo verschrikkelijk had v< runderen. Zijn oogen stonden hol en waren omgeven door blauwgerandu kringen, die op slaipelooze nachten we zen zijn mond was verlrokken on voor goed gesloten, zonder een spoor van dien zonnigen glimlach, die altijd zijn donker, ernstig gezicht placht te verhelderen. Toen hij mij zag, verzachtte groote vreugde en ik dacht dankbaar heid, voor een oog en blik de harde, onbeweeglijke uitdrukking zijner oogen en mijn ooren vingen, het gefluisterde: „God zegene u, oude vriend I” op. De hand, die hij mij gaf, was heet en droog en er was geen medische kennis voor noodig om te raden, dat zijn pols snel en onregetarafig sloeg. Hij liet zijn gevolg spoKüg vertrek- kun en toen wij alleen waren, zei hij: „lk wist niet, dat ik je zoo sleaht kon missen, voor liet oogenblik, dat ik je nu juist zag.” Ik zei toen niets, maar keek hem een oogenblik rustig aan daama’Teg- de ik mijn hand' op zijn schouder en dwong hem mij aan te rien. ,.Wat scheelt er aan zei ik. „Wat er aan scheelt 0, koorts, ma- laiia, denk ik. Ik kan niet slapen en schijn zoo zwak als een rat. Bestaat er zoo ia»» als heimwee, wat dunkt Met de regeeringsVorming in Duitschland ia men nog geen 'Stap verder gekomen. Pre sident Ebert heeft weliswaar aan Dr. Lu ther opdracht gegeven een kabinet te vormen, omdat Dr. Marx tot vyfmaal toe vergeefsche pogingen daartoe deed en ten slotte verklaarde, geen kans te zien een lijst van Ministers samen te stellen, maar ook de besprekingen van Dr. Luther drei gen op niets uit te loopen. Thans is het de Centrumpartij die wei gert haar medewerking te verleenen. Had Dr. Marx alxoo te kampen met de houding van rechts, nu is het een der linksche par tijen die besloot niet deel te nemen aan een kabinet-Luther.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1