Gemeenteraad van Gouda. Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. De heer Dr. HOFFMAN (f.-k.) sal niet zooveel aandacht van den Kaad vingen ale de heer v. Staal. Het meeat heeft spr. ge frappeerd wat de heer Koeman* gezegd heeft, hoewel spr. niet van plan ie oud-zeer ar. het midden te brengen en hij den wet houder Koemans in zijn niet gemakkelij- ken taak wil steunen, mi „De democrati sche sbrooming in den Kaad heeft ons hier gebracht". De heer Koeman* is niet de ver tegenwoordiger der R.K. Staatsparty in het ooilege als zoodanig, dit kon men ge heel beluisteren bij zyn verdediging van de Arbeidsbeurs. Spr. Wyft bet betreuren dat de omstan digheden der burgemeester in de noodza kelijkheid hebben gebracht het departe ment van financiën te beboeren. Spr. is het er geheel mee eens dat de zuinigheid tie wijaheid niet moet bedriegen, wjj moeten ift de toekomst zien, koopman zijn en risico in geld el ijken zin op ons nemen. Spr staat in doze aan de zijde van den Voorzitter. Spr. treedt op voor het ooliege in zyn vo rige samenstelling, dat poogde het werke lijk belang der gemeente te behartigen. Het plan van uitbreiding werd in het vori ge collage reeds besproken ook het markt vraagetuk, steeds is gepoogd het aantal industrieën te doen vermeerderen, ons uiterste best, zegt spr., hebben wjj gedaan om het Koloniaal Instituut hier te doen vestigen. Wanneer de Regeering niet had bezuinigd, zou de nationale munteenheid «riet veilig staan en wanneer men te spoe dig tot meerdere uitgaven overgaat dan ibljjft de munteenheid niet veilig. De ar beid onzer Regeering, zegt spr., zal op den duur niet gelukken als gemeente en pro vincie het Rijksbestuur niet volgen. Men moet de begrootingen niet slechts sluitend maken, maar lager stellen om de veiligheid onzer munteenheid te blijven behouden. De heer v. STAAL (e.d.): Is u aan Uw draai bezig? De heer HOFFMAN (r.-k.) wil dat in flatie van den gulden wordt voorkomen. Spr. heeft den econoom Overhand beluis terd! i De heer OVERHAND (e.d.)Ik sta per plex. De heer Dr. HOFFMAN (rk.) w(jst er op dat de gevolgen van den oorlog niet in eens zijn af te wentelen, de historie levert in deze het bewijs. Een groot deel van den nat ionalen rijkdom is verwoeet en kan her steld worden door hard werken en zuinig zijn. Wie anders spreekt, zegt spr., kent de hiatorie niet. Jaren zal het duren eer de welvaart weerkeert. De heer Overhand moet maar uitleggen hoe het komt dat de koopkracht in Duitschland zoo was vermin derd. De kwestie van rente en goudmark is een groot probleem, waarover de heer Overhand waarschijnlijk nooit hoeft ge dacht. Wat de bevolking van Gouda betreft, is in een kwart eeuw ©enige duizenden zielen vooruitgegaan. Men moet indachtig zijn dat er meer vertrekken dan zich ves tigen; de vermeerdering wordt veroorzaakt door het grooter aantal geboorten dan het aantal sterfgevallen. Er is een dalende zui- gelingenaterfte. Spr. wijst op het vermin derde aantal geboorten in Gouda tegenover andere gemeenten; hij is verontwaardigd over de middelen der nieuw Malthusiaan- sche leer, waardoor de zegen Gods wordt tegengewerkt. Spr. w\jst er op, in verband met hetgeen door den heer v. d. Brug is gezegd over het véle geld, welke de bouw van de Neu trale Bijzondere School heeft geëischt, dat een groep menscheo der linkerzijde niet meer tevreden was met de inzichten van het openbaar neutraal onderwijs. Spr. vindt een achteruitgang van het be lastbaar inkomen van 10 op 8 millioen geen gekheid, dat houdt verband, evenals de bui tengewone werkloosheidisaorg, met den slechten toestand waarin een der groote industrieën hier verkeert. Zeer tevreden is apr. over de politiemaat regelen en brengt er bet politiecorps een eereaaluut voor voor de groote activiteit. Met hat bungemeesterswoord dat de opvoe ding in het gezin moet beginnen, is apr. het volkomen eens. Te dezer zake moeten de ouders niet te laks zijn, dan zou het met de openbare zedelijkheid beter gaan. W«t de zwervers betreft, wil apr. er op wijzen: er zyn vele psychologisch zieken onder, dezulken belmoren te hebben een fatsoenlijk nachtverblijf. Het is apr. gebleken dat de naam ,,krot- tenstad", waarmede 26 jaar terug Gouda door den inspecteur van de Volksgezond heid reeds werd bestempeld, niet overdre ven was. Er zijn ook toestanden in de stad behoorend tot het door de bourgeois be woond gedeelte, die ook slecht zyn. Betreffende het Ziekenhuis zegt spr. dat hy zich persoonlijk aan de behandeling vpn dien hoogst bekwamen chirurg gerust zou toevertrouwen. ,M«vr. RIESZ (wj>.): Ik zal u niet tegen spreken. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) wijst er op dat het leven niet in handen van den chirurg is, ook niet van den bekwaamste. Spr. zegt dat men niet alles van een ge neeskundigen dienst moet verwachten. Vroe ger is het reeds gebleken dat die dienst aardig wat geld zou kosten. Wat de zui gelingensterfte betreft, staat Gouda op het laagste punt; dit komt misschien door den Reinigingsdienst of de Waterleiding! Klagende lijkbezorgers heeft spr. aange raden een vakvereeniging te stichten, een spreker met gelegenheid tot debat te laten optreden en een motie aan te nemen! (Ge lach.) Een schoolarts, tevens belast met tuber- culczen-onderzoek zou, volgens »pr, zijn het Zesde Begroot in gazitting. (Vervolg van het Tweede Blad.) paard achter den wagen spannen. Hoewel voorstander van een geneeskundigen uienat is spr. er niet voor alles voor op zyn kop te zetten. Spr. brengt hulde aan net coip» geneeskundigen, tipr. is verheugd dat het vraagstuk over verbetering van den ver keersweg Boelekade in gang is. bpr. is bang voor verkeersspiegels, omdat er nee zooveel de goede als de verkeerde kant gaan; bet spiegelbeeld levert gevaar op. Omtrent opbloei der fabriekten kan spr. niet zooveel bemerken, tal van zaken van den middenstand ziet spr. opgeheven. Wat betreft de aaiariskwestie zegt spr. nader dat door de circulaire van het Geor ganiseerd overleg een nieuw argument is ingebracht. Spr. erkent dat de gemeente in oen toestand verkeert waarby de vraag ge wettigd is of men wel eerlijk uitgaat met penaioenskoiting. Indertijd is de overeen komst aangegaan waarbij het pensioen ver disconteerd zou zyn in het salaris. Dok thans is het salaris laag in vergelijking by andere plaatsen. De vraag komt naar vo ren wie kan hot bedrag beter betalen, de paar honderd man personeel of de overige 26000 inwoners? &pr. zegt dat ook wel menschen bij hem komen klagen over het inhouden van geid, door den werkgever voor te betalen belas ting. Spr. hoopt te zyner tijd zyn stem uit te brengen. In verband met de plaats waar de nieuwe sluis komt, dat iedereen weten kan, is het geen geheim waar de uitbreiding der ge meente zal komen. De VOORZITTER zegt, alvorens verder het woord te geven, er te moeten tegen op komen, teneinde te voorkomen dat een fa bel ontstaat waar geen grond voor is, dat door spr. eenigermate een aanval zou zijr. gedaan op het vorige college. Om het stand punt van B. en W. duidelijk ,t« maken, moest spr. teruggaan tot de jaren welke aan den oorlog voorafgingen. iMevr. RIE&Z vi>.weerlegt het gespro kene door den heer van Staal als zouden de A.R., RJL en V-B. een conservatieve poli tiek in den Raad bevorderen en herinnert aan de totstandkoming van het besluit tot den bouw van 27 woningen voor ouden van dagen, waaraan wethouder Bokhoven niet het minst medewerkte. De toestand der ge meente is zoodanig dat wy de idealen van den heer van Staal niet mogen en kunnen steunen, zegt spr. Genoegzaam is het bekend dat de ge zondheidstoestand van den heer IJsselsty'n het niet toeliet langer lid van den Raad te biyiven. Ook de redenen welke de heer v. d. Want noopten heen te gaan, moeten geres pecteerd worden. Zy zyn niet heemgv. a omdat zy niet meer bestand waren om te gen den stroom op te roeien. iDe heer VAN STAAL (s.d.): Hoeft de heer v. d. Want daarom bedankt als lid van den VJJ. Mevr. RbESZ (vjb.) gelooft dat uit elke party personen onder valsche vlag berich ten naar de S. D. overbrengen. Spr. kan aan die handelwijze geen hulde brengen en zal by de vergaderingen vqn den V.B. er op aandringen het woord van eer te eischen vóór de toelating. Spr. zou zich schamen op de spionnen- manier als de SJD. dk>et aan berichten te komen uit besloten vergaderingen. Ook uit die der A.R. party is dat geschied. Uit de S.D.-party wordt niet udt besloten verga- deringep aan andere partyen overgebracht. Spr. uit hare krasse verontwaardiging over de personen die zich aan die wyze van be richtgeving schuldig maken. Van die be richten zou apr. in de plaats van den heer van Staal, geen gebruik willen maken. Spr. brengt een eereaaluut aan de heeren v. d. Want en IJsselsty'n voor hun arbeid. Zij kan, na een jaar zitting, hun werk nog meer waardeeren. Spr. begrypt niet het genoegen, dat dé heer van Staal heeft om te wroeten in een andere party. Spr. ver klaarde dat iedere party mocht wenschen zulke aangename verhoudingen te hebben als de V. B. Het moge waar zyn, dat de be langstelling niet zoo groot is in onze party voor het politieke leven, dat komt omdat spr.'s party niet de hemel op aarde belooft, zooals de S. D. A. P. De toon van het debat kan fatsoenlijk en zakelü'k blyven. Op my, zegt spr., heeft de heer v. Staal den indruk gemaakt een politiek relletje te willen bevorderen; spr, is verheugd, dat de heer v. Staal de uitdruk king „zoodje aannemers" teruggenomen heeft. Waarom zouden deze niet even goed voor hun belangen opkomen als anderen? Of heeft de S. D. A. P. daar het monopolie van? vraagt spr. Het vroeger geslacht was veel zuiniger, de heer v. Staal doet het voorkomen alsof het met de gemeentefinanciën niet zoo slecht is gesteld maar verzuimde te noemen het belastbaar inkomen en de bezittingen van die gemeenten met hoogere schulden en welke perspectieven die gemeenten heb ben. Ten aanzien van een school-tandarts zegt spr., dat indertyd van een tandarts weinig gebruik werd gemaakt uit vrye beweging. De veraatwoordeiykheid der ouders wordt te dien aanzien geheel opgeheven; er be staat overigens veel gelegenheid door mid del der ziekenfondsen van geneeskundige behandeling gebruik te maken. De tuberculose komt, zegt spr., in alle standen. Vroeg moet geleerd worden, dat ainde!ykheid en gecond eten boven alles gaat en niet het dragen van mooie kleeren. Spr. begrypt niet, dat men den heer IJssel dd' Schepper aansprakeiyk stelt voor bet besluit der geheele directie der Kaar senfabriek en vraagt wat zulks te maken heeft met de begrooting? Voorts stelt spr. de vraag of het niet mogelyk is het gebouw van het Leger des Heils, dat bouwvallig is, af te keuren? Het antwoord van den heer Jongenburger aangaande het Ziekenhuis heeft spr. niet geheel bevredigd. De opzet is blykbaar niet goed, vrye artsenkeuze zou het Ziekenhuis ten goede komen. Het gaat niet aan de huis arts de schuld te geven, indien men wei gert van het Ziekenhuis gebruik te maken. Het is spr.'s bedoeling in gee oen deele ge weest den schyn te wekken, dat Dr. v. Woerden een minder kundig chirurg zou zyn. Spr. kan nergens vinden het aantal verpleegsters, dat aan het Ziekenhuis is verbonden. De begrooting van het Zieken huis vindt spr. te vaag. Het argument van den heer Jongenbur ger, dat onder Dr. Steffelaar niet meer dan 50 betalende patiënten van de inrichting gebruik maakten, levert voor spr. het bewys van de noodzakelijkheid om te trachten een andere oplossing te vinden. De Wykverple- ging beantwoordt aan datgene wat men wenscht, by verpleging buitenshuis zyn eigen dokter. Tusschen Kerstmis en Nieuw jaar waren er 41 verpleegden in de Wyk- verpleging. De byrekeningen te doen verdwynen ver dient overweging. Ten opzichte van de verlaging Van de electriciteit- en gasprijzen, waartoe de heer v. Staal wil overgaan, zegt spr. geen gas- prysverlaging nu te mogen aanbevelen, maar verzocht spr. wel aandacht voor lage pry zen voor electriciteit voor verwarming, zooals b.v. te A'dam. De heer VAN STAAL (s.d.): Ik had zulks niet geopperd, doch willen laten voe len de hooge prijzen, die betaald worden en welke zouden kunnen worden teruggebracht indien myn belastingvoorstellen waren aangenomen. Mevr. RIESZ (v.b.) meent toch gehoord te hebben van verlaging dier prezen. Ten aanzien van den Reinigingsdienst vertrouwt spr. dat de heer Anemaat hoog genoeg staat om te begrypen, dat het niet tegen hem gaat, als spr. zegt dat zy hoopt dat de aanschaffing van nieuwe machines niet zal leiden tot nieuwe uitgaven. Spr. heeft nog niet de overtuiging, dat de totaal uljgaven zullen verminderen. Dat zullen de eindcUfers van 1924 en 1925 pas aantoonen. Spr. zet uiteen, ten opzichte van de oprich ting der byz. neutrale school, dat het geld, gevraagd voor de verbouwing der schooi aan de Nieuwe Haven, was geweigerd en dat de openbare school in haar tegenwoor- digen vorm niet kan bevredigen den vrij- zinnig godsdienstigen geest, die wordt ge- wenscht Voor het loon der gemeentewerklieden moet volgens spr. gelden het loon in het particulier bedryf, Gouda is wat de loonen betreft in een bepaalde klasse ingedeeld. Eenige jaren geleden was het loon in het particulier bedryf hooger en dat werd als reden aangevoerd tot salarisverhooging voor de gemeentewerklieden. De bewering, dat het RUkdioeger galarieert, geldt alleen met inbegrip van kindertoeslag. Het is zaak zeer voorzichtig te zyn by de uitgaven. Het adres van het Departement Gouda der My. van Nyverheid kan spr. onderschrijven. Nog zegt spr., dat Gouda door zyn hooge belastingen en weinig kunnende aanbieden, geen mensch aanlokt zich hier metterwoon te vestigen. Opmerkelijk is het, dat b|jna niemand die gepensioneerd wordt, hier biyft, maar dë rtad verlaat. Spr. vraagt of iedereen deel kan nemen aan den belasting--jphaaldienst De VOORZITTER antwoordt bevestigend en zegt nog in verl.and met een desbetref fende vraag van Mevi. Riesz, dat aan het einde van liet jaat de waterleiding-gel Jen kunnen worden verrekend. Mevr. RlBSZ (v.b.) zegt mede op grond van een onderhoud met bewoners van wo ningen van 1.76 huur, dat de menschen, die dit bedrag betalen er. niet over denken 4.te betalen voor een andere woning, In haar kwaliteit van lid der Woningbedryf- commissie weet spr., dat een huurprijs van 3.75 dikwijls te duur is voor de menschen. Al zouden de huizen der woningbouwver- eenigingen er komen, dan zouden deze, naai 8pr. meent, bewoond worden door hen die thans meer dan ƒ4.— betalen. Met dien bouw worden de bewoners niet uit slopDen en stegen weggehaald. De VOORZITTER is van oordeel na de zen zwaren dag de vergadering ten 10.15 urr te moeten schorsen tot Donderdagmid dag 1% uur. Zevende Begrootingszitting. Donderdag 22 Januari 1925. (De Voorzitter opent te kwart voor twee de vergadering). De heer VAN STAAL (s.d.) maakt er, waar spr. onderstelt dat de heer iVngerling aan 't woord zal komen, bezwaar tegen dat nieuwe sprekers nu worden toegelaten, en dat in tweede instantie nieuwe bestrydingen worden in 't geding gebracht, zooals de V.B. heeft gedaan. Spr. keurt deze methode af. Hy wenscht niet steeds den achterban te vormen. Mevr. RIESZ (vJ>.) begrypt niet wat de heer Van Staal wil. Spr. kon toch niet bespreken wat de heer van Staal heeft aan gevoerd alvorens deze gesproken had De VOORZITTER begrypt de moeiiyk- heid door den heer Van Staal geopperd. Dit zal zich steeds blyven voordoen, want dit Is een gevolg van de onjuiste wyze waarop de besprekingen worden gevoerd. Men be hoort zich te houden aan de gemeente-be grooting en het beleid van B. en W. Hier ontaardt het debat is een aanval van de leden onderling. Spr. zou het zeer betreuren indien het tot een obstructie mocht komen. Het reglement legt den plicht op niet meer dan tweemaal het woord te voeren. Het is juister, dat men dit in eerst* instantie doet. Spr. is nu verplicht het woord te geven aan den heer Vingerling. De heer VAN STAAL (sxL) noemt het een onfatsoeniyke politiek, zooals het ook was van den heer van der Want vorig jaar. De heer HOFFMAN (rit.) zegt niet ver plicht te zyn in te gaan op datgene wat de heer Van Staal gelieft aan te voeren. Mevr. RIESZ (v.b.) begrypt niets wat de beschuldiging betreft door den heer Van Staal geuit. De heer VAN STAAL (s.d.) meent, dat het antwoord van den V. B. niet had moeten komen nadat spr. in tweede instantie had gesproken. Mevr. RIESZ (v.b.) vraagt bewys, dat een georganiseerd verzet tegen den heer v. Staal zou zyn opgezet Spr. vindt, dat het niet aangaat maar dergeiyke onreëele be schuldigingen in den Raad te slingeren. De heer POTHARST (r.k.) had het beter geacht, dat de heer Vingerling in eerste in stantie zou hebben gesproken, maar spr. vindt dat elk geval op zich zelf moet wor den beschouwd. De heer VINGERLING. (a.p.) zet uiteen, waarom spr. eerst nu in tweede instantie spreekt. Spr. zou gaarne zien, dat het po litiek fatsoen meer zou worden gerespec teerd door den heer van Staal, al wordt spr. verweten, dat hy, door thans te spreken, dat niet houdt Tot de begrooting komend, zegt spr. het beter te achten het saldo niet hooger op te voeren dan noodig is. Spr. beveelt een an dere administratieve boekhouding aan, door overbrenging van het saldo bedrag ook naar de andere zyde. Spr. bestrijdt de zienswijze van den heer van Staal over Schaper's rede. Spr. vestigt ook op Wibaut's beschouwing de aandacht dat de salarissen niet moeten zyn de sluit post der begrooting, maar moeten ge richt zyn naar het particulier bedrijf. Spr. leest het citaat uit het Volk. Dat het standpunt van den heer de Wilde dat door den wethouder Muyiwyk is ge bruikt als argument tot bestrijding, tegen spr. wordt aangevoerd, begrypt spr. waar- ïyk niet. Wat de salarissen der hoogere ambtena ren betreft, dat deze niet hoog genoeg zyn, spr. wil gaarne aan een salarisherziening, medewerken. De aanhalingen van Mr. Slob kan spr. gerust passeeren, daar deze niet als autoriteit kan gelden. Als de heer Muyi wyk komt met uitlatingen, van den heer Coiy'n, dan zal spr. daarvan gaarne nota nemen. Spr. vraagt waar nu een 75 woningen door particulieren wellicht zullen worden ge bouwd, of dan nog sprake kan zyn van wo ningnood. Spr. zal gaarne erkennen, dat er nog vele krotten bestaan, maar met den bybouw is de krotten-oplossing niet gevon den, daar deze bewoners óf de huur niet kunnen betalen óf de huizen slecht zouden worden bewoond. Spr. vraagt waar de 50 woningen van vorig jaar door den heer van Staal toegezegd zyn gebleven. Wat de waterleiding betreft, spri noemt de groote beknibbeling op het waterver bruik al te erg. Voor groote gezinnen is het onredelyk meters te plaatsen, daar de ge stelde maxima voor de groote gezinnen te klein is. De uitkomsten wettigen niet dat zoo krenterig wordt opgetreden. Met de verkeerspolitiek inzake de Boele kade en Bleekerasingel door den heer van Staal geopperd, kan spr. zich niet vereeni gen. Voertuigen met zware vrachten zullen altyd bezwaar hebben van de hellingen zoo wel aan de zyde der Karaemelksloot en de Spoorstraat. Spr. zou liever in overweging geven de Bleekerssingel alleen maar te la ten berijden aan één zyde en de Boelekade vrylaten. Practisch zal daarvan weinig wor den gebruik gemaakt. Ten aanzien van den Reinigingsdienst merkt spr. op, dat de gebrachte cijfers van elders niets zeggen, «jaar dit verband houdt met hetgeen daardoor geschiedt. Spr. had zelfs nog wel lagere bedragen kunnen bren gen: Middelburg 2.86, Helmond Lper hoofd, den Bosch 3.45, Vl&ardingen 2.42, Hengelo ƒ2.12, Maastricht ƒ1.89, Apel doorn ƒ1.60 per hoofd. Spr. zegt, dat men een jas moet koopen naar den man. De heer POTHARST: Op een uitverkoop! De heer VINGERLING (a.r.) zegt, dat dit niet noodig is. Spr. zou niet meer willen uittrekken dan vorig jaar. De heer MUULWLTK (a^.)Is al 171.— minder. De heer VINGERLING (a.r.) kan dat niet uit de cijfers vinden. Spr. bespreekt de Lichtfabrieken en wyst op de onleesbare contracten. Spr. noemt ze zoo ingewikkeld, dat ze voor een leek niet te verstaan zyn. Spr. zegt de maximaal meters onbetrouwbaar zyn en by verschil len niet steeds aangenaam worden geregeld. Spr. weet nog steeds niet of buiten Gouda geen goedkoopere contracten worden ge sloten dan in Gouda. Spr. verbaast zich over het antwoord dat geen gemeentebelang kan worden gediend om die contracten ter visie te leggen. Spr. vraagt op grond van art 183 Gemeentewet ter visie leggen van die byzondere contracten. Willen B. en W. dit niet, dan zal spr. een uitspraak daarvan uitlokken van den Raad. Verder bespreekt spr. de cokespolitaek. Spr. wyst op de waarschuwing door hem geuit, dat de cokes moest worden verkocht, en dat niet door het stellen van een te kleine winstmarge de afname zoo gering is geweest door den handel, de gemeente niet had behoeven te blyven zitten met 24000 mud, maar zeker niet meer dan de helft. Nu hebben de handelaren duizenden mudden van elders ingevoerd. Ten slotte komt spr. op tegen de plompe w<j«, waarop de heer van Staal de heeree Bokhoven en Jo' genburger heeft aangeval len zonder do>rslaande bewijzen. De heer v. Staal heeft die heeren persoon]yk willen reftn. Spr. roemt, wat tot den beer Bokhoven is gt-ztgd absoluut onjuist ver is spr verontwaardigd. Spr. zégt, dut de heer Jougenburg* ju.r geleden benoemd i? in de 1 West, maar niet het uitbreidingsplan, voert pan een onderhoud met verschil leden, waarby het uitbreidingsplan u tooad, nadat de koop waa gesloten. Spr. geeft in overweging, dat een missie, waarby b.v. de heer Wibaut lid zyn om deze zaak te doen beoord:; (De heer VAN STAAL (s.d.) aanvaardt commissie!). Spr. zegt dat het overi een absurditeit is, dat een raadslid op's* publieke veiling niet zou mogen kojp*. als de gemeente geen gegadigde is. Spr. besluit met de volgende spreuk tot den heer van Staal: De wensch, die wys is in eigen oog, j, een zot in het oog van een ander. De VOORZITTER betreurt dat deze 1*. schouwing niet in eerste instantie is voerd. Spr. hoopt, dat dit geen aanleidin# aal geven tot verlenging der discussie. De heer DE JONG (v.b.) repliceert Hot spyt spr., dat geen uitbreiding kan wo#Jn gegeven aan de varkeosmarkt, al weet spt. wat de reden is. Spr. wyet er op, dat niet uitbreiding zal leiden tot schade. Spr. zon het hebben toegejuicht indien de woniiy van de Bank van Leening was geamoveerd, of het waaggebouwtje was verplaatst. Spr. bespreekt de verdere marktplannen en geeft enkele wenken. Wat de Huurcormmisaie betreft en het ant woord op spr.'s vraag, spr. begrypt niet, dat B. en W. met geen enkel woord daarop heeft gewezen. Nu zou spr. wenschen, dat de Raad B. en W. een uitnoodiging zondes om over te gaan tot opheffing der Huur- commissie. Ten aanzien van de leveringen aan gemeente wyst spr. er op, dat hy gevraagd heeft het rouleersysteem zoo veel mogelijk door te voeren. Dat is niet meer dan bil- lyk. Spr. hoopt, dat B. en W. zooveel mo gelyk dit zullen bevorderen. De heer JONGENBURGER (a.r.) heeft respect voor de rede door den Voorzitter gisteren gehouden, maar heeft daarop toch enkele aanteekeningen. Spr. wyst er op, dat de minderheid van den Raad, die zyn bezuinigingsvoorstellen eerder zag verwer pen, nu een kleine poging heeft gedaan om iets te redden door de 5% pensioensaf trek. B. en W. hebben gemeend hetzelfd» standpunt te moeten handhaven. Spr. wyst op de verschillende punten, dil de Voorzitter gisteren ter sprake bracht in zake de gemeente Gouda. Spr. gevoelt zich met de ouderen in den Raad gegriefd, daar de heer van Staal gaat uitspelen, dat, dc burgemeester het eens is met hem, dat er een wanbeheer is gevoerd. Spr. komt er ze gen op, dat Gouda zoo achterlyk zou zjja Spr. wyst op de verbeteringen in de Korte Akkeren, Kort Haarlem van de laatste 10— 26 jaren, de R~ H. R. S., waaraan de gemeen te een groot bedrag bypaste, de centrak de verschillende diensten, het behoud va het nieuwe garnizoen, de nieuwe vaart, het grondbedryf, etc. Er mag niet worden ge sproken van achterlykheid. Maar 't is dui- deiyk, dat een zoo hooge belasting als hier niet bevorder]yk is voor een gemeente. Spr. bespreekt thans de bedryven. Spr. wyst er op, dat spr. voor den Reinigings dienst als lid der Commissie gepoogd heeft 20.000 te bezuinigen, maar de Raad heeft hem er uit gegooid. De heer van Staal heeft de taak van den Voorzitter van de Licht- commissie overgenomen. (Stemmen: Ju! Ja!) Spr. komt er tegen op, dat wethouder Muyiwyk uitspreekt, dat spr. tegen kinder aftrek zou zy'n. Spr. is alleen tegen pro gressieven kinderaftrek. Waar moet het heen, we hebben al een progressieve dokter, een progressieve groentenboer, nu is 't wel! Straks krygen we nog progressief gas! (De zitting duurt voort). W1881SIJKOERRB}* 21 Jam. 22 Jan. Officieel. Londen 11.85 11)86% Beriy'n 59.— 50.— Parys 13.41 18-43 Brussel 12.63% 12.60 Zwitserland 47-80 47.82% We enen 0.0084%* 0.0084% Stockholm 66.85 6685 Kopenhagen 44.15 44.25 Oslo 87.85 3785 New-York 2.47% 2.47% Madrid Niet officieel. 35.20 35.17% Milaan 10.10 1086 Praag 7.42% 7.44 Beuraowerzicht. Afgezien van de voortdurende vraas naar beleggingsfondsen vooral van pri ma gehalte, was er op de effecten beurs te Amsterdam maar weinig te doen. De zeer ruime geldmarkt geeft het publiek hoegenaamd geen redefl belang bij de aandeelenmarkt te ne men. Integendeel, zoodra daartoe maar eenige aanleiding bestaat, gaat men veel geredelijker tót liquidatie over. Op de mijnaandeelen had het aan bod van Redjang l>obpng weer d« overhand, tengevolge wdarvan die op nieuw een koersverlies leden. De ove rige beurstoon was iets beter, nmar nog geenszins opgewekt. Dje oliewaar den waren beter gedisponeerd en Bon der uitsondering boven d/t vorige slot- fcoerseo ingezet. iVoorali t fJeoonaoli- deerden waren zeer vasf. Suikerwaarden hadden een lusteloos ver loc». Rubber iets krachtiger, waar schijnlijk in verband' met de prijsrich- ting van bet produet. Groote koers verschillen kwamen niet voor. Van dé tabakken golden Deii Batavia ietlé ger Scheepvaarten verlaten. Amerika nen veronachtzaamd. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 Januari 1925. Uit dan Goudacten Raad. De Raad heelt waarneer aeze coumat ver- schynt «even ziUingeu aan de behandeling van de gemeentebegrooUag gewyd en nog eoeeos zyn de leden aan het houden van ai- genveeoe beschouwingen. Dieze beschouwingen nebben, ^ooad* men heelt kunnen lezen, geleid tot diverse pei- «ooniyke aanvallen, cue den goeden geest in den Kaad niet hebben bevorderd. Ook wy, dae gemeend hebben onze ziens- wyxe over deze manier van bet behandelen van de begrooting, te moeten doen kennen, zyn daarover gekapitteld. Wy hadden niet ander* mogen verwachten.. Waar zy, die by de replieken wederom zyn aangevallen, nog niet de gelegenheid hadden van antwoord te dienen, zullen wy met onze nadere beschouwingen wachten tot ook die stemmen zyn gehoord. Aangehouden. M Door de politie is hier ter stéde aange houden en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht zekere IJ. P. uit Leeuwarden, die nog 4 dagen hechtenis moest ondergaan. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Under Voorzitterschap van den heer Schreuder wend gisteravond een vergade ring gehouden in het Hotel „de Zalm". Under meer waren de heeren IJssel de Schepper en Van Kranenburg verhinderd de vergadering by te wonen. By de ope ning sprak de voorzitter de beste wenschen uit voor handel en industrie. Nadat de no tulen der vorige vergadering waren voor gelezen ,en de uitgegane stukken, waren aan de orde de ingekomen stukken. Inge komen was eeu schreven van het Neder- laiwtech Instituut voor documentatie en re gistratie, vergezeld van een afschrift der concept-statuten. Verzocht werd financieele steun. Waar door de meerderheid het nut voor de Kamer van Koophandel om dit in stituut te steunen niet werd ingezien, werd besloten het schryyen voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen was een schrijven van den Minister van Waterstaat, houdende mede- deeiing, dat binnenkort het ontwerp-dienst- regeling 1926'26 van de Ned. Spoorwegen ter kennismaking zou worden toegezonden. Opgemerkt werd uit de vergadering, dot bedoeld ontwerp nog steeds niet is ontvan gen en dat het geen effect had de Kamer op deze wyze in de gelegenheid te stellen kennis te nemen, waar de termijn voor wel ke de mogelijke opmerkingen zouden moe ten zyn ingezonden op den laatstee dezer maand reeds is verstreken. Over dit punt werd de discussie opgeschort tot aan de behandeling van een op de agenda voorko mend punt betreffende de spoorwegdienst- regeling. Ingekomen was een schrijven van Geci. 'Staten vaA" Zuid:HóUan3, omtrent den toe stand der wegen in Zuid-Holland en een schrijven omtrent de Wiericker kade. Inge komen was verder een uitnoodiging tot deel name aan een ter gelegenheid van de Foire de Paris (1417 Mei) te houden congres over Esperanto. Voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen was een schryven van de K. v. K. te Dordrecht betreffende het verzoek aan den Minister van Waterstaat om voor groote zaken een frarakeeriinrichting te mo gen gebruiken ter vermyding van het op plakken van postzegels. Het antwoord van den Minister luidde, dat met de N.V. Ruys' Handelsvereeniging een overeenkomst ge sloten is voor de levering van bedoelde ma chines. Gegadigden kunnen zich derhalve met de genoemde N.V. in verbinding stel len. Door de vereeniging voor Vreemdelingen verkeer Doesburg* Belang, werd verzocht adhoesie te willen betuigen aan. een motie, waarin wordt kenbaar gemaakt de wensche- lijkheid van verlaging der spoorwegtarie ven en het invoeren van gunstiger tarie ven met vacanties. De heer Van Lange wees o.a. op het bestaan van 5 en 10-daagsche abonnementskaarten in België. De heer Schreuder merkte op, dot over het onder werp al zooveel gezegd is en geadresseerd. Besloten wend heit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Ingekomen was een schryven van de K. v. K. te Leiden, houdende mededeeling om trent inkrimping en overplaatsing van de Beurs. De K. v. KL te Leiden deelt voorts mede aan den Minister van Waterstaat een conferentie te willen aanvragen, waarop zal worden aangedrongen den meesten spoed te betrachten met den bouw van een nieuwe sluis (voor de Miallegatsluis). Ge vraagd werd of de K. v. K. aan deze con ferentie zou wdllen meedoen. De heer Van Wijnen merkte om. op dat de zaak zeer urgent i«- De heer Van Lange vraagt of het Miet beter is de K. v. K. ven Rotterdam en Amsterdam er opk by te betrekken. Be slot©* wondt in deze richting werkzaam te z|m. Een schryven was ontvangen van den A. N. W. B. inzake den slechten toe stand der wegen. Meegedeeld wordt voorts in dit schryven, dat of 26 Januari e.k. een vergadering van belanghebbenden zal worden gehouden in het gebouw „Diligen- jj&" m den Haag. Op de vraag of de K. v. K- afgevaardigden wil zenden is bereids geantwoord door den heer Schreuder, die rier toegangsbewijzen heeft gevraagd. De Wagencommissie uit de K. v. K. zal zoo 'uogelyk, tegenwoordig zyn. Deze commis sie bestaat uit de heeren Schreuder, Van Wiinen, van EXjk, met den heer Hagedora. Als etemtueele plaatsvervangers worden aangewezen de heeren Van Lai^e en Beyen. Aan de ord© waren verschillende verkie- Tot algemeen voorzitter weid her- de heer I. IJssel de Schepper. Tot voorzitter van de aidsehng grootbedrijf weid heokozen de heer Schreuder en tot voorzitter van het kleinbodryf werd her kozen de heet Muyiwyk. Voor de finan- cieaie Uoinmwsie waren aftredend de hee ren A. D. v. Vreuraingen en J. Dercksen H.Mzn. Voor de handoJaregister-eomnussie waren altredend de heeren J. L. van Lyk, J. A Donker, K. D. Muyi-wijk en A. D. van Vreumingen. Ais lid van de commissie voor het verslag der Kamer trad af de heer A van Wynen. Dp voorstal van de voorzitter den heer Schreuder, werden alle afreden den by acclamatie herbenoemd. 'liiian* was aan de orde punt 9 der agen da: Verzoek van het oaderwystonde voor oen binnenvaart om suteudae. óit punt '9 op een vorige vergadering aangehotuien. racism en kwam het bureau van de A v. K. in het bezit van verschillende gegevens, waaronder een uitvoerig rapport! D« ver gadering bleek zich met het geven van sub sidie voor de vooral voor Gouda belangrijke taak: onderwys aari schipperskinderen, te kunnen, vereenigen. En waar Gouda, als cen trum van scheepvaart niet al te krenterig voor den dag kan komen, werd voorgesteld een subsidie van 200.voor dit jaar. De heer De Mol was er, voor tolken ja re op nieuw te beslissen of subsidie gegeven zal worden. De heer Beyen wenschte ui begin sel aan te nomen dot het onderwijsfonds, als de omstandigheden zich niet wyzigen, elk jaar op steun kan rekenen, doch dat don elk jaar gaarne een rapport werd in gewacht. Het voorstel tot het geven van 200.subsidie werd aangenomen. By de behandeling van punt 10: verzoek om subsidie voor de uitgave van een „al bum voor Boskoop" werd opgemerkt, dat de uitgave van een deigelyk album als van particuliere zyde uitgaande niet voor finan- cieelen steun in aanmerking kon komen. Op voorstel van den heer Schreuder werd intesschen dit punt aangehouden tot de volgende vergadering, omdat den heer IJs sel de Schepper, algemeen voorzitter, niet aanwezig was en juist hy wellicht een uit eenzetting zou kunnen gevem, welke even tueel van dienst kan zyn met het oog op te nemen beslissingen in deze en omdat zich allicht eenige nieuwe gezichtspunten zouden kunnen voordoen. In het algemeen bleek, dat de vergadering er tegen was de uitgave van het album, speciaal van parti culiere zyde uitgaande, te ateunen. Het laatste punt der agenda vóór de rondvraag gaf aanleiding tot zeer breedvoerige dis cussies. Door de K. v. K. was de meening gevraagd van de leden omtrent mogelyke grieven en wenschen betreffende de dienst regeling der Ned. Spoorwegen. De ingeko men antwoorden werden voorgeleien, als ook o.a. een adres van het gemeentebe stuur van Schoonhoven aan den Minister Van Waterstaat, inzake de tram Gouda Schoonhoven. De grieven en wenschen ble ken vele en velerlei. De heer Schreuder deed het voorstel een algemeen vergade ring van belanghebbenden te doen bijeenroe pen, in welke vergadering dan yok een ter zake kundig ambtenaar van den dienst der Spoorwegen en van den Postdienst tegen woordig zou moeten zyn. Na langdurige be spreking oa. over de vraag hoe de uitnoo diging voor die vergadering gedaan zou worden en aan wie (pea: advertentie, door middel van aanplakbiljetten of door bemid deling van de gemeentebesturen) werd be sloten de gemeentebesturen te verzoeken een uitnoodiging voor de te houden alge- meene vergadering te richten töt degenen, die geacht moeten worden by Ide zaak be lang te hebben en ook allen die op ©eniger lei wyze getoond hebben zich voor de zaak te interesseeren. Als voordeel van het be leggen van een algemeene vergadering werd onder meer genoemd het mogelyk verkrij gen van gegevens, die zoo noodig ter be- voegder plaatse gebruikt kunnen worden. Tot het doen houden van een algemeene vergadering binnen vier weken werd beslo ten. ©ij de rondvraag sprak de heer Beyen een woord van dank tot den voorzitter voor zyn by den aanvang der vergadering ge uite wenschen, hem tevens veel goeds toe- wenschende. De heer van Vreumingen ves tigde de aandacht op het ongelukkige wer ken der telefoon, dat blykbaar niet zoo zeer aan de bediening als wel aan de toestellen te wijten ia. De heer van Vreumingen vroeg oxn. of op de te houden algemeene ver gadering (over spoorwegdiensteregeling en postverbinding, bovenbedoeld) ook de slech te functioneering der telefoon ter sprake kon komen. Medegedeeld werd, dat dit mo gelijk was en dat er over de zaak geschre ven kon worden. Ten slotte vestigde de heer Schreuder de aandacht op het nadeel van het stelsel van eadeaux geven door neringdoenden. Het nadeel wondt algemeen als zoodanig erkend. Het geven van eadeaux door den een leidt tot het geven van een zekere korting door den ander. De heer de Mol wees er op, dat gebrek aan ver trouwen onder den middenstand een van de oorzaken is dat het geven van eadeaux zoo is toegenomen. Algemeen was men van oordeel, dat er weinig tegen te doen is. De heer Schreuder zeide oa. dot wel eens is beweerd, dat althans te prohoe ren zou zijn te bereiken, dat elke neringdoende met het geven van eadeaux in z(jn eigen branche blyft. Besloten wend, dat door den secre taris gevraagd zal worden of er door an dere Kamérs van Koophandel iets tegen het euvel gedaan werd en zoo ja, wat. Ook over dit punt werd uitvoerig gediscussi eerd. Opgemerkt wend ojn. dat het geven van eadeaux (meestal glas, aardewerk en speelgoed) oorzaak is dat vete handelaars in genoemde artikelen met hun waar Wijven zitten. Ook werd bet belang bepleit van het instellen van een commissie, die zich inzake het genoemde euvel zal verstaan met raiddenstandeviereeoigingen. Na de rondvraag werd de openbare vergadering Examen Msreurius-dipknaa. Voor bet Mercuriua-diploma boek houden ie geslaagd de heer H. C. van Veen, leerling van den heer B. van Veen. Algemeene Vergadering van de Coop. '1 uuueravereemging voor uouUs en Omstreken. Le Loop, l'uunejöveieenigiug voor Uüuua en t/nnoireutji uie*u Hk>iote^ iu ue /.aal Loncoraia aan ae yvesinuveu een ai^enieciro verknoeiing oüut?.- vooi zuteu-*cuap vuu oen ueer m. v. vliet. i-e noluian van ue vuige vergade ring werden goeOK««euiu. un nei vei- ai&é van oen peUanigmecatei i>.eeA uat uo vereeiugjiig over nel aigetoopen iuav een wuisteatoo neeU gemuatU groot 1 yui.oo, in tegeusiehing wet ii»2k teen f oU2.li vemes moest, wor- uen geboekt. uoor tiet Algemeen Acoountauiskanr toor van üen heer l. u. rtaaen ut een impport .uitgeowteut, wuacui geoegu wondt dqi ae administratie geheet in orek' is bevonden. Door den secretaris word het jaar verslag uitgebracht, aan de teilen werd een balans van hei'resultaat vuu 102.1 en '24 overhandïgo. evenuioo een ba lans per Jan. loao en een ovemehi van oen aanvoer aan de veilingen 111 1928 en '24. Herkozen werden ae oe» tuur sleden de heeren J. F'reaerikse en u, /-waan Het bestuursvoorstel oun voor uu juai- 4 y0 veilingkosteii té lielten met l yn reserve en terugbetaling van y, werd aangenomen. lot ons leeuwen/en kunnen wij he den van de balansen en overzichten geer. uittreksel opnemen. iu een van oivno eerstvolgende num mer zuilen wij meerdere dij/xmu er ne et en vermelden, ptaatsgebreu noopt ons heden alleen met du nor te bericht le volstaan. D« feestavond van Utile Du lei. Men verzoekt ons, ér de aandacht op te willen vestigen, dat in de advertentie van den feestavond der Goudsche Gymroasiasteii- vereenlgiing „Uitile Duki" is venmeid, dat kaarten J 1.zyn verkrijgbaar. Dit moet zijn 1.60, De lezing van den heer Hilfmun. Voor de Goudsche Winkeliersvereeniging sprak (gisteren in de bovenzaal van het Schaakbord de heer Hilfman, directeur van het üentraal Bureau voor Advies. Door gebrek aan plaatsruimte moet het verslag over deze lezing tot morgen over staan. 437e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van Donderdag 22 Jan. 25.000.14196 1000.-—: 3418 19253 19386 400.—; 9592 18327 13856 200.—: 5672 17672 100.—: 902 1744 2359 6086 13961 17916 20976 22041 fry zen van 70. 60 131 311 .420^ |41 149jl 636 738 742 797 968 1206 1220 1809 1820 I3öi 1611 1684 1814 1837 2317 2323 2382 2484 2631 2681 2684 2914 8298 3862 3691 5721 3787 3803 3816 4649 4067 4229 4839 4433 4682 6272 6722 5(28 6835 6864 6149 6209 6349 t>436 6444 6621 6536 6698 6021 6676 6768 6896 7024 7213 7319 7465 761b (880 7979 8208 8267 8284 8821 8324 8611 8623 8589 8652 8065 8944 9089 9110 92 <9 9809 10116 10209 10234 10260 10266 10312 10484 10742 11074 11175 11280 U348 11?66 12166 12257 12460 12464 12569 12609 12916 13297 13477 13&39 13676 13638 13722 14162 14427 14474 14656 16041 15198 15319 15441 15464 16691 16160 16376 16393 16681 16658 16718 16797 17304 17399 17407 17466 17562 17680 17602 17660 17688 17754 17884 18163 18250 18329 18488 18688 18906 1919b 19213 19236 19326 19475 19481 19656 20204 20259 20277 20311 20334 20377 20492 20668 20690 20669 2074<2 20829 21006 21206 21228 21864 21427 21476 21568 21940 21991 22193 22246 22309 22616 22620 22703 22713 22811 22850 22915 22927 Nieten: 28 43 81 97 150 216 242 281 488 535 543 646 606 864 872 921 1093 1136 1152 1147 1168 1202 1266 1448 1580 1603 1623 1654 1661 1665 1682 178.J 1788 1860 1885 1916 1934 1993 1995 2051 2096 2126 2133 2172 2251 2309 2342 2349 2467 2497 2506 2540 2586 2692 2729 2735 2894 2906 2922 2948 3064 8219 8231 8207 3309 3338 3630 3649 3818 3820 3922 392! 3982 4101 4185 4187 4242 4277 4299 4800 4374 4493 4519 4826 4678 4686 4721 4755 4763 4771 4822 4878 6Q42 5075 5076 5065 5130 5194 5253 5304 5312 5388 5541 6674 5629 5807 5827 5632 5926 5936- 5999 6032 6066 6087 6100 6263 6484 6580 6586 6618 6635 6696 6871 6893 6918 6955 7093 7173 7334 7442 7462 7491 7523 7628 7694 7713 7777 7794 7800 7801 7828 7866 7894 7898 7943 8019 8034 8165 8178 8196 8222 8249 8367 8652 8728 8722 8787 8811 8820 8863 8871 8875 8924 8949 8974 8980 8998 9069 9224 9316 9321 9323 9378 9493 9626 9569 9578 9688 9602 9638 9656 9671 9677 9714 9720 9744 9762 9864 9927 10012 10005 10110 10121 10127 10154 10158 10256 10271 10313 10345 10374 10385 10446 10563 10685 10666 10714 10736 10840 10883 10894 10962 10974 10993 11026 11034 11036 11072 11060 11092 11094 11159 11185 11253 11291 11329 11335 11382 11429 11438 11569 11598 11619 11638 11686 11658 11679 11777 11845 11889 12008 12009 12065 12081 12132 12136 12142 12149 12198 12241 12312 12826 12391 12802 12493 12497 12526 12644 12662 12589 12597 12608 12614 12651 12070 12794 12812 12873 12955 13067 13074 13111 18117 13205 13294 13320 18353 13398 13417 18469 13540 13551 13582 13666 13673 13681 13718 13879 13940 13963 13976 14086 14068 14077 14168 14195 14202 14215 14216 1424$ 14391 14418 14478 14660 14664 14641 14676 14824 14864 14869 14912 14913 15125 15128 15153 15154 15166 15204 16248 15286 15414 15426 15443 15472 15670 15606 16630 15712 15721 15806 15889 20744 l 21084 1 21241 l 21392 7 21660 22026 i 22389 5 22704 15866 16949 16999 16128 16141 16157 16365 16382 15688 1643» 16485 18499 16646 16664 16693 16911 16942 16978 17268 17294 17870 17725 17788 17807 18110 18188 18168 18304 18432 18445 18796 18804 18911 19061 19073 19082 19171 19181 19188 19346 19357 19400 l 19639 19732 19763 20429 20494 20626 20779 20789- 20808 21089 21133 21163 21280 21285 21301 21416 21519 21542 21677 21691 21768 22089 22153 22154 22391 22467 22490 22706 22734 22760 22910 22917 HJOls 16160 16175 16391 16399 16545 16595 16714 16734 16998 17051 17871 17378 17845 17896 18176 18223 18615 18584 18917 18987 19110 19131 19246 19258 19623 19641 20101 20188 20668 20677 20888 2Ö0S2 21192 21211 21326 21677 21569 21623 21842 21921 22808 22323 22556 22606 22819 22830 INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Een bÜÏÏjkhêidtêiech „In Amaterdam is geen loonsverla ging, maar slechts pensioens korting van 8V1 ingevoerd." Wibaut. De benarde toestand der financiën bij het RUk en verschillende Gemeenten dwingt tot bezuinigingsmaatregelen. Bezuiniging be- Lekent beperking, inkrimping, ontzegging en is daarom in de meeste gevallen onaan gennam. De mensch is aan een zekeren sleurgang, aan eenmaal aangenomen ge woonten gewend en wordt niet graag uit zyn equillibrium gebracht. En aangezien bezui niging eene verandering is, die verslechte ring beteekent, zal de bedreigde zich zoo lang en zoo krachtig mogelyk tegen elko bezuiniging, die h»m dreigt te treffen, ver zetten. Een dezer bezuinigingsmaatregelen, die in den laatsten tyd heel wat pennen in beweging gebracht en heel wat tongen losgemaakt heeft, is de pensioensaftrek voor ambtenaren. Het R|jk heft weder het volle pond 8ft op het salaris zyner ambtenarijverschillende gemeenten in Zuid-Holland alleen z(jn er tusachen de 80 en 90 doen het in verschillenden graad van hun ambtenaren, in andere, waar men met „tekorten" worstelt, of de druk der belastingen de gemeentenaren krom doet liggen of de stad uitjaagt, wor den pogingen aangewend om genoemden be zuinigingsmaatregel ingevoerd te krijgen. Tot deee laatste categorie durf ik Gouda te rekenen, ondanks het geroep van „geen gevaar, geen gevaar!" uit den mond van verstokte optimisten pour le besoin de la Cause. Wat zyn de argumenten dezer laat- sten tegen den pensioensaftrek te dezer stede? lo. „de salarisregeling in Gouda is niet hooger dan elders, Alkmaar pm.". Dit be wijst niets, als men niet tevens aantoont, dat in genoemde plaatsen de financiëele toestand en de druk der belastingen even benauweavdzijn als in Gouda. Of een beroep op Alkmaar, de eerste gemeente, die ge noemd werd, opgaat, laat ik aan den onbe- vooroordeelden lezer over na kennis geno men te hebben van de volgende aanhalin gen uit de toespraak van den burgemeester in de jongste raadsvergadering: „Voor Alk maar was 1924 geen ongunstig jaar; het aantal inwoners steegde economi sche toestand verbeterde. Het geza- mebiyk inkomen der Alkmaarders, dat in 1918 ongeveer 5 millioen gulden be droeg, was in 1924 gestegen tot ruim millioen; het aantal aangeslagenen in de belastingen i», ondanks verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd, van 4225 in 1913 tot 7796 geklommen (bUna het dubbele dus). Na uitvoerige be sprekingen hebben B. en W. hun voorstellen tot verhooging van den aftrek voor pensioeibijdragen (letwel, er is dus pensioensaftrek) door de gemeen te-ambtenaren teruggenomen. Zy behouden zich evenwel het recht voor, om, als de om standigheden zich whzigen, daarop terug te komen." Vroede vaderen daar in Alk maar, die de bakens willen verzetten, ah. het gety mocht verloopen. 2o. „De loonen van het Rijkspersoneel zyn hooger dan die van deze gemeente". In zijn algemeenheid totaal onjuist! Allen „leepoogen en baardschrappers" 1b het bekend, dat het Ryk allesbehalve een scheutig werkgever is. Het decennium, dat pa* achter ons ligt, heeft doen zien, dat het Ryk de toenmaals lage salarissen der ambtenaren eerst in 1918 herzag, lang na dat verscheiden gemeenten reeds tot ver hooging waren overgegaan. En hoeveel be droeg die verhooging voor ambtenaren? Plan. 30 En toen ,de loonen van gemeen tewerklieden en lagere gemeente-ambtena ren stegen tot het 2-, 3-, 4-voudlge van die van 1914" (De Gemeentestem), toen kwam in 1920 een wyziging van de regeling van 1918, andermaal een verhooging van pjjn. 30 in totaal dus pl.m. 60 ,terwyi „het index-cijfer in September 1920, toen de duurte het hoogste punt bereikt had, 106.8 aangaf, op de basis van Maart 1920 =s 100. (Bu+eau voor Statistiek). Reeds in 1923 kwam voor de Rijksambtenaren een verla ging, want het is bekend, dat het Ryk altyd achteraan komt in vergelijking met de ge meenten, wat de salarisverhooging zyner ambtenaren betreft, doch er als de kippen by is om de ibonen naar beneden te ha len. By deze rijksregeling van 1920 moet ik een oogenbiik stilstaan, omdat hierbij de „verdisconteering" van den pensioensaftrek ter sprake komt, een belangrijk punt by de salariskwestie, naar men wil doen voorko men. Laten we eerst eens zien hoe de toestand In Gouda is. Daar hebben we: lo. gemeentepersoneel zonder pen sioensaftrek; 2o. gemeentepersoneel mot tdom, (ou derwijzere, leeraren van het gymnasium en van den Handelscureua); 80. rijksambtenaren met pensioeasaf- trek. Door de regeling van 1920 kregen de rijksambtenaren premievr|j pensioen, zooals de gemeente-ambtenaren alhier dit hadden. Dus Gemeeate-ambte naren: salaris me{ premievry pensioen. Rijksambtenaren: salaris met premiëvrij pensioen. Wil men dit „verdisconteering" noemen, my best, maar dan geldt dit voor beide categorieën van ambtenaren. In 1028 wordt dit premievry pensioen den Rijksambtenaren weer afgenomen 6n volgens de pensioenwet va* 1922 een* hoogere premie gebiecht: 5V4 tot ƒ3000 (maximum) voor wedu wen- en weezenpenrioen, wat vroeger 6 tot ƒ2400 (maximum) waa, plus 3 over het volle salaris voor eigen pensioen. In 1928 zyn de verhoudingen dos: Gemeenteambtenaren: salaris als in 1920. Ryksambtenaren: salaris als in 1920 minus (5tt tot 3000 (maximum) plus 3 van het volle salaris). En in 1924 wordt de Ryksarobtenaren- kip nog verder geplukt: met 1 April en 1 Oct. zyn de salarissen met 5 totaal dus 10 verminderd. We krygen dus einde 1924: Gemeente-ambtenaren: salaris 1920 zon der pen-si oensaftrek. Ryksambtenaren: salaris 1920 verminderd met: lo. 614 plus 3 pensioensaftrek; 2o. met IP Wat bazelt men dan, dat de pensioensaf- trek alleen verdisconteerd zou zyn in het salaris der gemeente-ambtenaren. Wat men prate, 0 ree re of bewere, in Gouda moeten de geplukte rijksambtenaren en sommige gemeente-ambtenaren medebetalen aan de pensioenspremie der overige gemeente ambtenaren. Met volle recht kon de heer Snoeck Hen- kemana in deq gemeenteraad van 's-Gra- venhage den aftrek van 6 vóór pensioen verdedigen ais een eisch van billijk heid, met welken eisch de Raad instemde door aanneming van den voorgestelden af trek. 80. „De duurdere tijdsomstandigheden" Ter weerlegging van dit argument haal ik hier de woorden aan van den heer Wibaut: „Op de indexcyfere is men thans minder be lust dan vroeger, maar ook uit de gewone ervaring weet men wel (behalve in Gouda als „men" het tegengestelde als argument wil gebruiken), dat de koeten van het le vensonderhoud met 15 4 18% gedaald z y n." Vorderen de toestand der gemeente-flnan- ciëa en de druk der belastingen alhier, dat elke plausible bezuinigingsmaatregel toe gepast worde, ik hoop, dat het myn stad- genooten duideiyk geworden zal *yn, dat, tegenover zoovele medeburgers (gemeente- zoowel als rijksambtenaren) een penrioene- aftrek voor gemeente-ambtenaren een eisch der billijkheid is. Dr. S. S. HOOGSTRA. Gouda, 22-1-26. MAiUkTU£KlCMTKN. GOUDA, 22 Jan. Aangevoer 07 par tijen. Handel matig, le kw. f 66—07, 2e kw. f 60-64, met rijksm. f 08—72 08-66. BOTER. Weiding aanvoer. Handel red. Goeboter f 1.20—1.30, Weiboter 1.25—1.35. eieren. p«t 100 stuk» i 7—8.50. Red aanvoer. Handel flauw. Veemarkt. GOUDA, 22 Jan. Melkvee f 225- 375. Red. aanvoer. Mandei vlug. Vet- ve varkene 35 87 ct. per hall K.G. Groote aanvoer. Handel matig. Mage re varkens 30 ft 35 ct. per half K.(J. Groote aanvoer. Handel stug. Magere biggen f 8—12. Weinig aanvoer. Man uel matig. Lammeren f 80—30. Red. aanvoer. Handel red. Nuentere kalve ren I llHEl. Uoeje aanvoer. Handel red Graanmarkt. GOUDA 22 Jan. Uoed prijshoudend Tarwe f 13—18.50, Rogge f 14—14.50, Gerat f 14.5015, id. cnev. f 15.50 10.50, Haver f 11—13, Erwten f 15— 10, Bruine boonen f 20—28, per 100 K.G (DRAADLOOZE DIENST.) Te vmI betaald. BERLIJN. 22 jan. Uu gepubliceer de jappoiien blijkt dat uuitacbland 22 millioen meer betaal dan het Da- weo-plan teil voorschrijft. Sovjet-Roeland wil niet toetreden tot bet Haageche Hef van Justitie. BERLIjn, 22 Jan. ue Russische Mi nister van Buiieni. Zaken, PsjiUjeriti, heeft de.i secretaris-generaal van den Volkenbond door miuJel van een nota beriaht, dat de Russische regeeu'ing e toe treeing tot het Int Hof van Justitlj te 'a-Gravenhage van de hand wijst. Het ontwerp Plaatselijke Keuze verworpen. DEN HAAG, 22 Jan. D« Bent* Kamer heeft In baar zitting van heden, na verde diging door den heer Rutgers, bet wela- ontwerp Plaatselijke K*nm met 28 tegen 20 stemmi RADIO-TRLEGRAFISCH WREItHRNICHT Verwachting: Zwi-kke tot mati-e winl uit zuidelijke rtehDiven Neve lig tot rwaar bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. ?elfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2