irtsysteem NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN )n. No. f5756 Dinsdag 27 Januari 1625 64"Jaargang t 31 - Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen en PELBOER ikje ijka ran een ido BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl1 WER KERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, .WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 1 I nieuwe inte raait ionale aera. Tueschen Japan eschiedt de verzen- FEUILLETOB. (Wordt vervolgd). A i OUDR-PEKELA ting van wen.chte r kaart- rkiezing, geleverd te bedreigen en ge- huis zitting- te nemen, zoowel al» eer aanvaardt. Niemand dengelijke onderacheiding t rift hum t M MU ST la i «faa •Ml (■oi usc.ii i: ioi ui vr ten slotte van 1 ■r gedachten uit tijd bleef zij zwijgen. Het leven is kort, de tijd van te groote waarde, om onnutte gesprekken te voe ren. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Max Wolf, f De hoofd redacteur van de „Berliner Zei- tung aan Mittag”, de heer Max Wolf, is te Berlyn in den afgeloopen nacht overleden. ENGELAND. Het vliegongeluk bij Croydon. Het onderzoek in zake het ernstige vlieg ongeluk, dat plaats had op 25 Dec. met een De Havilland vliegtuig, dat van Croydon raar Parys vertrok, welk ongeluk het le ven kootte aan den bestuurder en zeven passagiers, wend gisteren voortgezet. Tijdern het verhoor bleek, dat de beken de vlieger-kapitein Hinchcliffe kort tevo ren hetzelfde toestel van Amsterdam naar I jonden had gevlogen en dat hy bij lie ge legenheid in het logboek van het vliegtuig een rapport had gemaakt over een zeker gebrek in de machine. He* logboek zegt c.a.: „Ik heb tweemaal moeten terugkeeren tengevolge van moeilijkheden met den olie toevoer, nadat ik een half uur gevlogen ha 1. De druk op de olieleiding heeft voortdurend gefluctueerd en daalde zelfs tot 20 Eng. ponden.” „Vossische Zeitung” vestigt er de ,t op dat volgens offieieele mede- deelingen uit Moskou hqt tusschen Rusland en Japan gesloten verdrag belangrijke be palingen bevat omtrent concessies, die door de Sovjetregeering aan Japan worden ver leend. De Unie der Sovjetrepublieken verklaart zich bereid Japan concessie te vedeenen voor de exploitatie van de helft der nafa- bronnen van noordelijk Sachalin. Het ge- heele naftabrongebded zal 'in kwadraatvor mige stukken worden, verdeeld. De helft daarvan krygt Japan ter verdere exploita tie en in het overige gedeelte zullen voor zoover het niet door Rusland zelf wordt geëxiploiteerd, de Japanners dezelfde rech ten hebben als andere buitenlandsche con cessionarissen. Voorts krijgt Japan voor den tyd van 10 jaren het recht in de naftabron- Igebieden over een oppervlakte van 1000 vierkante werst van oostelijk Sachalin te exploreéren. 50 van de gevonden nafta- bronnen zal Japan zélf in exploitatie mo gen behouden. Voorts krijgt Japan een ko lenconcessie aan de wesÜpist van noordelijk Sachalin. het initiatief tiuurl ij kerwys aan Baldwin, moet hebben adelstand te verheffen, als erkenning van de groote diensten, welke hjj de natie heeft bewezen en de koning was dan ook gaarne bereid deze aanbeveling goed te keuren Asquith ia leider der liberale party. Zeer velen in den lande betreuren om persoon-’ lijke redenen de nederlaag, die hy leed bij er niet. Het Fransche antwoord op de vraag om ophelderingen van den Duitschen gedele geerde te Parys Trendelenburg over de eco nomische onderhandelingen is gisteren aan de Duitsche delegatie overhandigd. Het Een inschrijving van de Kruppfabrieken voor de levéring van ketels voor Argentyn- sche torpedobooten, heeft den Raad van Ambassadeurs aanleiding gegeven critiek hierop uit te oefenen en zelfs van de Duit- sche 'Regeering te eischen dat Krupp zy'n inschrijving zal intrekken, op grond van het feit dat dit een overtreding is van het verdrag van Versailles. De Duitsche Re geering is evenwel van meening dat de le vering van stoomketels niet kan worden beschouwd als een overtreding van het ver drag van Versailles, en naar verluidt moet trouwens de Argentynsche regeering het aanbod van Krupp reeds hebben aanvaard. «vertering, gebrek gheid, duizeligheid. ▲DVEJrTENTLEPlMJS: Utt Gouda te omtrokM (bohooreado tot (ka boaorckriiw) 1—5 ragsto «Un ragoi naar /&25. Van buiten Gouda «n dan Uiorgkring: 1—5 iwctta 1.55, eUn nmI naar 0.80. Advertontita ia hot Zatordagnummer 20 beslag op dan prfja. ÏAaftiadirhaida arirartantiin da helft van dan pr|ja. INGEZONDEN MEDEDEKL1NGJKN: 1—4 nguia /2.06, alke mgai moor 0X0. Op de voorpagina 50 hoogar. ^,4 Gewone advertantkn en ingueondan nadadaaiiagm by contract tot nor gereducuar- den prya Groote lotton en randen wozden barstend naar plaatsruimte. Advertentiên kunnen worden ingezonden door tuMchenkonuit van «oliede Boekhan delaren, Advertontieimreaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomexi, teneinde van opname verzekerd to zijn. De aandacht geeft de voorgenomen tarieven aan, geeft preciese bijzonderheden op over de contln- geering en de indeeling der goederen en doet een dringend beroep op de Duitsche delegatie opdat rij zoo spoedig mogeljjk de voordeelen zou bekend maken die zy in ruil aan de Elzas-Lothariagsche producten zou willen verleenen. Wat de berichten in de Duitsche pers be treffende de onderhandelingen aangaat, ver klaart men In bevoegde kringen, dat de Fransche delegatie, nooit een vriendschap pelijke schorsinig der beapiekingen heeft voorgesteld tot het Fransche parlement de tarieven zou hebben verhoogd, doch wel de Duitschers, terwijl de Franschen een modus vivendi voorstelden. Wat de Duitsche be weringen betreft, di€ Frankrijk er van be schuldigen het nieuwe tarief geheim ge houden te hebben, betoogt men in dezelfde kringen, dat de inhoud van het tarief gaan deweg aan de Duitsche deskundigen is mee gedeeld bij de bespreking der hoofdstak ken en dat beide delegaties steeds op den grondslag van dit tarief hebben gewerkt. verder. In verband met berichten omtrent een mogelijk vrij verbond tusschen de Sov jetrepubliek, Duitschland, China en Japan verbengt Steklof niet zijn teleurstelling over het feit, dat Duitschland gedurende den laatsten tijd meer in de richting der Entente overhelt, wat voor Duitschland edi tor niet voordcelig zal zijn. In ieder geval ziet hy in de toenadering tusschen de sov jetrepubliek en de landen van het Verre Oosten een verschuiving van het zwaarte punt der wereldpolitiek en het begin eener en Rusland is, we heb ben het reeds in ’t kort gemeld een ver drag gesloten, en het voornemen moet be staan dit verdrag zoo spoedig mogelyk te ratificeeren. De rataficatie-ooi'konden zullen te Peking worden uiitgewisseld. Men neemt aan, dat de ratificatie door Japan op 19 Februari zal geschieden, terwijl ook de president der Russische Centrale Uitvoerende Commissie 'het verdrag in de eerste dagen van Fe bruari zal ratificeeren. Als Japansch gezant te Moskou komt Ponjisama of >de Japansche gezant te Ber lijn, Koemanato Chondra, in aanmerking. Dit verdrag kan als de afsluiting der eerste fase van de sovjet-politiek in het Verre Oosten worden beschouwd. Volgens een uitlating van Tsjitejerin te genover eenige journalisten beteekent de erkenning der Unie van Sovjetrepublieken de beëindiging der periode van interven ties, burgeroorlogen en abnormale toestan den in het Verre Oosten, alsook de conso lidatie van de positie der sovjets aldaar. Japan krijgt hierdoor een bevriend achter land in geval van mogelijke complicaties in den Stillen Oceaan. Sprekende over de agressiviteit van tsaristisch Rusland ten opzichte van Japan met betrekking tot Ko rea merkte Tjitejerin nog op, dat onder de heerschappij van sovjet-Riusiand Japan van zyn kant de aanvaller werd. Verder vestig de hy nog nadrukkelijk de aandacht op de economische beteekenis van het verdrag, welke is gelegen in het vraagstuk van de ontruiming van Noord-Sachalin en de re geling der petroleumconcessies aldaar. Steklof en andere leidende personen in Sovjet-Rusland gaan in hun oordeel nog van teleur- zai aan de overgeteverd van een ge*we- en vermetelen man. wiens heilig ambt hem elke macht en gele genheid gaf, om tijdelijk of voor al tijd eiken hinderlijken vijand weg te ruimen. Ik voor mij meende, dat oete laatste bedreiging niets dan blufferij was hij zou zeker Neit-akrit niet op hetzelfde oogenblik als den Pharaoh geheel uit den weg hebben willen rui men Zij was de afgod van het man nelijk deel van Karot, en een onaan gename verdenking zou aidi misschien vastgeheoht hebben aan den hooge- prieeter en rim trawanten. Het leven van Neitraairit was dubbel Kostbaar, indien zij Hugh werkelijk wilde hel pen. D« vraag, die mij bezig hield was, zou zij den hoogepriester dwars- boomen met den kans op een ot an dere vreeselii^e vergelding van zijn kant Natuurlijk begreep ik haar aard niet. Hoe kon ik, een prozaïsche Brit, de gedachten en gevoelens raden van zulk een vreemd en vurig tempera- ïnet Eetrigen tijd geleden had ik haar gewantrouwd, (iaarna had een jaloersdti gevoel, waarover ik mij zeer schaam, mij tegen haar gekeerd, toen ik zag hoe volkomen zij beat van Hughs hart had genomen. Dus beide gevoelens hadden mijn hersenen be neveld ten opzichte van haar werke lijk karakter en ik kon daardoor niet tkxxrdeeieni of aij Hugh haatte uls een overweldiger, of dat zij van hem hield. Zij was impulsief en grillig, en de zinnen prikkelend en vurig, dat wist ik. Misschien was het niets dan impulsie, die haar Ur-tasen had doen vermanen, dreigen enii waarschuwen om Hugh te reiden die imhulsie vas misschien weer gedoofd’, en visioenen van den troon, vacant geworden voor haar, door den dood van den Pharaoh Maat-kha en ten slotte van Hugh, ver joegen edeler gedachten uit haar ge- rfhoed. Langen lijd bleef zaj zwijgen. Ur-|flBen sloeg haar gade met over de borat geslagen aunen, rijn geheele houding verried toorn en overmacht. Neit-akrit. de uren gaan voorbij op de gevleugelde voeten van den tijd”, zei hij met duidelijk sarcasme Ziit gij vergeten, dat binnen de eerstvol gende twee uren de gezant van Osiris ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Francp per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Een andere opmerking in het logboek zegt, dat een Hollandach tnécanicien ge* rapporteerd had, dat hij witjnetalen deden in den filter had gevonden. Naar aanlei ding daarvan werden vragen gesteld, en majoor Cooper verklaarde, dat de belang rijkheid van de ontdekking van metaal in den Ililter geheel afhangt van de gevon den hoeveelheid. Intusschen bracht dit rap port het onderzoek in een nieuw stadium. Een idealist?, Moe van het societylewn. Het idealisme is de wereld nog niet uit. Een. jonge Engelache vrouw, de 28-jarige Vera Pragnall, een rijzige, mooie vrouw met gouden haren en levendige blauwe oogen, zoo beschrijven de kranten haar heeft zich uit het Londeneche eociétyleven op het platteland teruggetrokken, waar zy haar intrek heeft genomen in een eenvou dig huisje, en haar particuliere vermogen weggegeven, „Ik ben moe van al het ge dans, de schouwburgen en partijtjes in Londen,” zoo verklaarde zy aan een pers man, die haar kwam interviewen. Miss Pragnell heeft een kleine kolonie gesticht in Sussex, op vijftien mijl afstand van Londen, waar zij onder meer een altijd open staand, goed ingericht huis heeft laten nieerzetten voor doorti'ekkenden, die er eenvoudig intrekken. Zij heeft 28 acres grond gekocht, waarvan zij twintig acres bestemd heeft vo°r de kolonie en de restee- reiwle acht acres om niet heeft weggewe zen aan degenen, die er wenschten te wo nen. Op het oogenblik vertoeven er twaalf menachen in de kolonie, waaronder een atheïst en een communist en ook een dich ter. De rest gewone gehuwde men- schen die van het land houden. De kolo nisten verdienen hun brood met handwerk. De meesten hunner zjjn vegetariërs en ver bouwen hun eigen voedsel. Allen zy'n in de kolonie gelijk. Miss Pragnell verklaart dat zij nu over gelukkig is en niet meer naar Londen zou terug willen. Zü voonriet in haar onder houd met schrijven en handwerk, voorna melijk weefwerk. Het pairschap van Asquith. Naar medegedeeld wondt, heeft Asquith het hem door den koning gedane aanbod tot verheffjng in den adelstand aanvaard en zal hij gdyk reeds gemeld werd <len titel van Earl of Oxford kiezen. De officieel© mededeel ing hiervan wordt spoe dig verwacht. De Observer schrijft dienaangaande, dat in deze aangelegenheid na moet worden toegeschreven die als premier den koning voojtgesteld Asquith in den (Nadruk verboden). DE LIEVELING DER GODEN. (Jit bet Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—- VAN RO9SUM. 81 - „Neen? ik zal mijn mond niet hou den. Neit-akrit, prinses van Kamt, gij 10 .Ist ze88en dat RÜ mij zoudt tar tan Meendet gii dat het zoo gemak- Keiqk was de plannen van Ur-tasen, den hoogepriewfer van Ra, tegen te gaan? Meent gij, dat ik zou toestaan, dat uw meisjesaehtige gevoelens in de war zouden brengen, wat ik gedacht en gediroomd heb van het oogenblik af, waarop de vreemdeling mijn macht ftdeft overweldigd Ga en sla den metalen gong, Neit-akrit, en roep het V2k van Tanis op. Bespotting en min achting wachten u en bovendien zult den vreemdeling niet helpen.” Toen üj niet antwoordde en als _®eu beeld diep in gedachten bleef «taan, met haar goudbruin hoofd ge- howp voeede hij er aan toe .j»Hebt gij er over nagedacht, toen Jfl bet waagdet mij t“ - weerstreven, dat gij binnen het bied van den tempel van Ra zijt, dat in eiken hoek en nis van het reus achtige gebouw de priesters van Isis en van Ra, van Horus en Osiris, op den loer staan en gereed zijn te ant woorden op den roep van den hóoge- priefter. Ga de treden op. Neit-akrit. die leiden naar den geweldigen gong, neem den machtigen klepel in beide handen en ik zeg u, dat voor metaal het metaal aanraakt, gij en uw ziel Kullen zijn heengevloden naar een land, vanwaar gij niet terug kunt koe ren om den wil van den hoogepries- ter van Ra te dwarsboomen en een herinnering aan iets jongs en schoons het aandenken aan een lok gouden haar, zal alles zijn wat er in het land blijft van Neit-akrit, prinses van Kamt.” Ik was blij dat hij deze tijdige waarschuwing aan de prinses had ge geven, want ik was op het punt ge weest haar toe te roepen, mijn tegen woordigheid kenbaar makend en op haar vernuft en macht vertrouwend om mij uit mijn moeielijke positie te redden. Het noemen van een bende priesters, die ergens, ik wist niet waar verborgen waren, wierp koud water op mim vuur, en ik knarsetan- de van woede, opdat mijn Britsch tem perament mij niet de baas werd en ik gedwongen zou worden door de staven van mijn gevangenis een niets uitrichtende, al was het voor mij een hartolijke vervloeking te slingeren naar den gewetenlooeen en verrader lijken deugniet die ons geheel in het nauw, bracht. „OAdat ik dit wist, Ur-tasen, heb de vorige verkiezingen en die het Leger- huis zulk een merkwaardige figuur ont nam. Aaquvtih keerde vorige weck van zyn vacantie terug en het bealuit de hem aan geboden peerage te aanvaarden, nam h(j pas één der beide laatste dagen. Afguith, die in 1888 voor liet eerst in het parlement verscheen, heeft de liberale partij geleiu sedert den deed van air Henry Campbell Bannerman in 1908 en was onafgebroken eerste minister van dien datum af tot De cember 1918, toen hij ale leider van het coalitie-kaibinet door Lloyd George werd opgevolgd. Asquith was premier, toen de wereldoorlog uitbrak en in de eer»te maand van dden vreeselIjken tyd bereikte Mj zijn hoogtepunt, en zooals de Observer schrift, „hÜ bezat een waardigheid en helderheid van geest en oordeel, zoo goed als men van een nationalen premier slechte kan verlangen, welke eigenschappen gepaard gingen met kalme zenuwen en vastbera den moed.” Alle bladen brengen hulde aan Aaquith’» geest, karakter en preatetiea. De Sunday Times schrjjft o. m.: Gedurende heel zijn lange loopbaan heeft hij angstvallig de traditie van het open bare leven in Engeland hooggehouden en niemand heeft ooit zyn onpartijdigheid of goede trouw bestreden. De Observer merkt nog op: Het w niet te veel gezegd, als men meent, dat Asquith, door in het Hooger- wel eer bewast 1 heeft ooit oen bataFx verdiend dan hy door zijn langdurige nauwgezette plichtsbetrachting en ataatadiensten. Volgens de Daily News zal Aaquith lei- t der der liberale party blijven en is hy voor nemens in het Hoogerhuiz de leiding op zich te nemen. Frank Hodges, secretaris van bet Inter, nationaal MynwerkersoongresT Het bestuur van den Britechen mijnwer- kerabond te voornemens Frank Hodges voor te stellen voor de functie van secre taris van het Internationale Mijnwerkers- congres, «lat 1 Februari a«. te Hannover bijeenkomt Frank Hodges was, vóór hU tot Civiele Lord der Admiraliteit in het L*~ bourkabinet werd benoemd, niet alleen se cretaris van den Britschen mijnwerkersbond, maar ook van het Internationale Congres. Na den val van MacDonald werd hy niet herkozen en hy kon ook niet in zün vroe gere functies terugkeeren, daar de meer derheid der mynwerkers den extremistisch gezinden secretaris Cook wilde handhaven. Frank Hodges had daarom reeds het voor nemen te kennen gegeven weer gewoon mynwerker te worden. iHet besluit om hem voor het secretariaat der Internationale voor te dragen wordt beschouwd als een nederlaag van de extre misten, welke Cook steunen, daar Cook deze functie bekleedde zonder salaris te ge nieten. Een Nieuwe note inzake de Keuleohe Zóne. Leveringen door Krupp van ketels voor Argentjjnsche torpedobooten. Een Japansch-Russisch verdrag. (De nota gistefèn namens de Geallieerde mogendheden aan de Duitsche regee ring overhandigd, in antwoord op de Duitsche nota inzake de niet-ontruiming van de Keuteche zone, draagt blijkbaar weer een voorloopig karakter, ook thans woidt gezegd dat een uitvoerige nota te zijner tyd zal volgen. In die volgende nota zal dan worden uiteengezet, hetgeen door Duitschland nog moet worden gedaan, zul len zyn verplichtingen worden beschouwd als getrouwdyk te zyn uitgevoerd overeen komstig art. 429 van het Verdrag van Ver- saililes. De geallieerde regeeringen zullen, zoo zeggen zy, deze mededeeitog ten spoe digste doen. Zy wijzen er thans reeds op dat bij de Duitsche regeering een misverstand schijnt te bestaan nopens de strekking artt. 428 en 429 van het verdrag van Ver sailles, ingevolge welke de duur der bezet ting van het Rijnland wordt bepaald op 15 jaar en een verkorting van dezen termyn slechts in overweging zou worden genomen indien Duitschland de bepalingen van het verdrag van Versailles getrouwelijk uit voert. Daar nu enkele dezer voorwaarden niet loyaal in acht zy'n genomeh, kunnen de geallieerde regeeringen zich slechts hou den aan het verdrag. Het staat aan Duitsch- bnd om door nakoming zyner verplichtin gen, hen in staat te stellen de bezetting te beperken op een wy'ze als voorzien in art 429, welks bepalingen de geallieerden hun nerzijds voornemens zy’n nauwlettend na te leven. |Het is duidelijk dat de Rykskanselier er op wees by de aanvaarding van de" nota, dat hy verwachte in deze uiterst gewich tige aangelegenheid niet nogmaals een voor_ loopige mededeeling van de geallieerden te zullen ontvangen en hij gaf tevens uiting aan het dringend verlangen, dat nu ten spoedigste een einde zou komen aan den huldigen omekeren toestand. de zoon van Ra, hij, die ons alten gelukkig wi blij heeft aemaakt. ome Koningin Maat-kha, de weduwe vrn Hor-tep-ra aal trouwen? Hebt gi|ver goten dut bij de huwelijksplechtigheid temidden van allen, die daar ziju on der allen, die schoon rijn in het land, er een moet zijn die scfiopner u? dan allen Uw vrouwen wachten u onge twijfeld om u te kleed «Mi met de sneeuwwitte gewaden die bij uw schoonheid en onschuld peaeen. „Neen voegde bij er met plotse linge zachtheid aan toe, „gil rijt ‘•choo ner dan alle dochters van Kamt. <’o geur van uw haar tendt verrukkelij ke bedwelming zelfs door mijn gerim peld oud lichaam Gij ziit schoon, 700 schoon, dat ik de dubbele kroon vin Kamt op uw hoofd zou willen rien. Om dat te bereiken beraamde ik dit Uian. Gij rijt een kind en begrijpt het niet. Laat uw lot, het tot »an Kamt, in de handen van hem. wiens sterke wil het kan leiden Geloof mij indien gij daarvoor hem slechts wilt toelachen en hem zeggen, dat gii vol daan rijt, dan zal hii tevreden zito.” Zii antwoordde niet, en hii voegde er smeekend aan toe ..Ik deed het voor u, Neit-akrit Opdatik met mijn ehen handen de kroon van Kamt 00 uw gouden haer zou kunnen zette»), ondat niemand ovei u »u heersrhen dat oli wnarliik koninenn zoudt zijn, aooal» konin gin ziit door uw schoonheid en uw flimlatik. Zeg mij dat gij voldaan ik het volk van Kamt niet geroepen, toen ik de bloedige daad zag en de duisternis van uw verraad begreep”, aeide Neit-akrit kalm. ..Ik rag den Pharaon ook niet ster ven. Ik kwam den tempel geheel al leen binnen op het oogenblik, «toen het lichaam na een laatste stuiptrek king onbeweeglijk op den grond rol-- de Toen zag ik u het flikkerende licht der Lamp verlichtte uw gelaat; en ik wist dat uw gedachten boos wa ren. Zwijgend wachtte en luisterde ik. hoorde van uw ‘laagheid en Maat- kha’s zwakte, en vertrouwde op de góden om kracht aan mijn woorden te geven en u van het donkere pad te brengen, voordat het te laat zou. zijn.’ Ik zag, dat zij rondkeek, alsof zij nu voor het eerste de verlatenheid vam haar positie begreep. Zeker toon den deze enkele woorden besliste tee- kenen van komende wrakheid, en mijn ontwaakte hoop begon te verdwijnen voor een naderend gevoel stelling. Ongetwijfeld was genade -J tenJooze

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1