«■I ■GEN. I lilt K.G. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OU DEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 84" Jaargang Woensdag 4 Februari 1928 No. 15783 iise Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen liddel lurant. ekbank DE LIEVELING DER GODEN. de juiste LR KT 31. 272.89. 2908 40 H JUECzn., igers. n.1. N FEUILLE TOB, is opers van heeft men het niet, nat is te Uw kippen gure jaar- eg te gaan mdstoffen, rwtenmeel, neel, Phos- Wees streng voor uz elven en zacht voor anderen. ƒ2.25 „5.25 „9.50 (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSEL1NK— VAN ROSSUM. 88 - i4o teo fiOOSfflE COURANT De Fransche Kamer heeft gisteren goed gekeurd het voorstel inzake de door de re geering gevraagde credietem in verband met de handhaving der missie bij het Va- ticaan ten behoeve van de aangelegenheden betreffende Elzas-Lotharingen. Bij de verdere debatten in de Kamer be pleitte senator Blum de spoedige ontrui ming van het Rynland. ENGELAND. Het loongeschil bij de „Metropolitan". De Britsche spoorwegdirecties weiger den te voldoen aan nieuwe looneischen van den Nationalen Bond van Spoorwegarbei ders en deden tegenvoorstellen tot een ver laging van de loonen. Cramp, de algemee- ne secretaris van den bond, verklaart er zeker van te zyn, dat daarvan moeilijkhe den van zeer emstigen aard het gevolg Mil len zijn. De maatschappij wees er reeds op, dat de loonen van haar personeel, die vóór den oorlog in totaal 47 millioen per jaar be droegen, thans, met inbegrip van die der extra-arbeiders, die moesten worden aan genomen ten gevolge van de vermindering van het aantal werkuren, zijn gestegen tot i, meur kwam t fluisterde toch I en den ndt ge in lie èn in n grooten Daarom er arbeid, ïzonde kip- 16 eiwit oogwenk was Hugh maar nu wilde Nu niet laten gaan zij hing zich BUITEN LAN DSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De Barinatt-affaire. Volgens mededeeling van den directeur der Kustentransport- und Bergungs-A. G. te Hamburg, die naar men weet tot het Barmatt-concern behoort, is het gelukt door hernieuwde onderhandelingen met de Prui sische Staatsbank over de verlenging van de aan deze onderneming verleende credie- ten een faillissement te voorkomen. Jn de Barmatt-commissie verklaarde de soc.-dem. afgevaardigde Heilmann, dat hij Julius Barmatt in 1919 had leeren kennen, toen Heilmann Berlijnsch berichtgever voor een Nederlandsch soc.-dem. blad werd, voor welks oprichting Julius Barmatt 380.000 gulden had gegeven. Journalistieken in vloed op dit blad had Julius Barmatt niet. Gedurende zijn zesjarigen omgang met Barmatt had Heilman den indruk gekre gen, dat Barmatt een fatsoenlijk man was. In April 1919 kwam Barmatt met Hermann Müller en Wels in relatie. Barmatt stelde destyds drie lokalen ter beschikking van de socialistische Internationale te Amster dam. Na den oorlog verstrekte het passen niet bereid zal blijken te zijn. In dit geval zou Braun van verdere pogingen om een kabinet te vormen afizien. Het bericht, djit de Oostenrijksche regee ring is uitgenoodigd om deel te nemen aan de voorbereidende vergadering van den Vol kenbond, die op 17 Februari te Genève zal worden gehouden, heeft in Weenen alge- meene verrassing gewekt, en aanleiding ge .geven tot allerlei geruchten. En dit te meer, omdat juist den latasten tyd in het binnen- en buitenland de verontrustende stemmen omtrent de saneering va» Oostenrijk steeds toenamen. Klaarblijkelijk, zoo zegt men, verwacht de Volkenbond nauwkeurig te worden ingelicht omtrent den toestand. Van officleele zijde wordt wel medege deeld, dat er omtrent deze reis naar Genè ve nog geen bijzonderheden bekend zijn, daar men nog niet weet, wat de Volken bond voorheeft, maar toch worden reeds al lerlei bijzonderheden besproken over de reis die naar Genève zal worsen ondernomen en waaraan behalve de minster van financiën ook de vroegere minister van binnenland- sche zaken Grimbergen, de president van de Nationale Bank Reisch en een staf van ambtenaren, speciaal voor budgetaangele- genheden, naar Genève zullen deelnemen. Natuurlijk vertrekt ook de Volkenbonds- commissaris mr. Zimmerman daarheen. De „Wiener Allg. ZeiXung” die over het algemeen over goede informaties beschikt, weet mede te deelen, dat de uitnoodiging van den Volkenbond om aan deze vergade ring deel te nemen niet spontaan ie geko men, doch op grond, van een telegrafische gedachtenwisseling tusschen de Oostenryk- sche regeering en den* voorzitter van het financieels comité Ter’Meulen. Naar verluidt heeft mr. Zimmerman als gewoonlijk twee dagen voor de afzending vatt zijn maand rapport aan den Volkenbond eéh Cbpie'vah dit rappflft aan de Ooaten- ryksche regeering gezonden. Dit rapport bevatte het verwijt dat Oostenrijk het grootste gedeelte van zijn overeenkomst met Genève niet is nagekomen. Dit scher pe oordeel leidde tot een telegrafische ge dachtenwisseling en deze moet weer tot de uitnoodiging hebben geleid. De Oostenryk- sche regeering wil thans naar wordt be weerd de beweringen van mr. Zimmerman te Genève weerleggen. De Kabinetscrisis in Pruisen is nog niet opigelost en gevreesd wordt dat er ook nog wel niet zoo heel gauw verandering in de situatie zal komen. Minister Braun heeft zich andermaal tot den leider der volkspartij fractie in den Pruisischen Landdag von Campe gewend met ’ie vraag, of zijn partij bereid zou zijn tegenover een kabipet Braun, samengesteld uit het centrum, democraten en sociaal-de- mocraten, een houding van welwillende neutraliteit aan te nemen. Von Campe ant woordde hierop, dat deze mogelijkheid nog niet door zyn fractie is overwogen, maar dat hy er in de Donderdagmorgen te hou den fractievergadering over zal spreken» In parlementaire kringen is men er van over tuigd, dat de Duiteche Volkspartij hiertoe Te Genève is gisteren de vergadering der commissie van 16 van de opiumconferentie geopend met een rede van Porter, den ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten, welke zeer verzoenend van toon was. Niet langer bewerende, dat de staten trachten, zich aan hunne verplichtingen ingevolge de Haagsche conventie te onttrekken, drong hy er op aan, dat een definitieve datum voor het stopzetten van het opiumsnuiven in het Verre Oosten zou aanvaard wonden. Hjj trachtte echter niet, de argumenten te betwisten te bende gebracht door de Brit- sciie, Fransche en andere delegaties. De Japansche gedelegeerde erkende het belang om de contrabande te bestrijden, en drong aan op samenwerking tusschen de produceerende en verbruikende landen. Hij stelde voor, dat elk land, dat verplichtin gen op zich neemt, een beroep zal kunnen doen op den Volkenbond, indien het onmo gelijk is, die ten uitvoer te brengen. Nadat de Indische gedelegeerde zyn steun gegeven had aan het eerste protocol, ver hief lord Ceeil zich, om dit document uit een te zetten, waarby hy op de volgende punten wees. Ten eerste wordt de smokke larij van opium uit de landen in het Verre Oosten naar de Vereenigde Staten, waar van Porter gewaagd heeft in het minet niet getroffen door het voorstel van Porter ten aanzien van de onderdrukking van het opiumschuiven. Ten tweede is overproduc tie een ernstig gevaar. Ten derde wenschte <le Britsche regeering ernstig, het opium schuiven tegen te gaan, ett haar bezwaar tegen de Amerikaansche voorstellen komt slechts voort uit de overtuiging, dat dit geen practische methode is. Een eenvoudig verbod van opiumschuiven door de regee ring is nutteloos, zoolang de smokkelhan del voortbestaat. Dit standpunt wordt niet alleen gedeeld door alle Britsche ambtena ren in het Verre Oosten, maar ook door mannen van gezag al® Sir John 'Jordan en bisschep Brent. Ten vierde is de regeering van Z. M. niet geneigd zich te verbinden tot niet doeltreffende maatregelen, daar dit in stryd zou zyn met alle Britsche tradi ties, noch kan zy eene wet voorstellen, waaraan men waarschijnlijk algemeen niet zou gehoorzamen. Ten vijfde stelt de Engel- sche regeering er zich desniettemin niet mede tevreden, niets te doen. Zy houdt zich geheel en al aan de Haagsche conventie, maar ziet zich tegenover een groote moei lijkheid geplaatst, n.1. dat de produceeren de landen in gebreke blijven, de in de con ventie omschreven verplichtingen ten uit voer te brengen ten aanzien van de controle op de productie, de distributie en den uit voer van ruwe opium. Ten zesde is het pro tocol een aanmerkelijke vooruitgang ten opzichte van de Haagsche conventie, wat definitiën en duidelijkheid betreft. Ten ze- De Britsche regeering heeft gisteren breedvoerig besproken de regeling der Fransche schulden en het memorandum dat aan de Fransche regeering zal worden ge zonden. Besloten werd aan de Fransche re geering mede te deelen, dat de Britsche regeering vasthoudt aan het standpunt, uit eengezet in de nota van Balfour, dat n.1. Engeland vae zijn debiteuren niet méér verlangt, dan het zelf aan Amerika moet betalen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat Engeland by deze debiteuren Duitachland meerekent. Daar Engeland op bet oogen- blik jaarlijks 35 millioen aan Amerika heeft te betalen, terwyl voor dit jaar het aandeel van Engeland in de Duitsche beta lingen krachtens het plan-Dawes op 8 a 9 millioen wordt geschat, blijft er dus nog een ongedekt bedrag van 26 a 27 millioen over. Daarby doet zich dan nog de moei lijkheid voor, dat het planiDawes slechts gedurende 40 jaar zal functionneeren, ter wijl Engeland's verplichtingen tegenover de Vereenigde Staten gedurende zestig jaar zullen blijven bestaan. In het Britsche me morandum aan Frankrijk worden dienaan gaande echter geen voorstellen gedaan. De Britsche regeering bepaalt zich tot het ge ven van een uiteenzetting van haar stand punt en iaat het aan de Fransche regeering over on*i concrete voorstellen te doen. >De „Evening Standard” verneemt echter dat de Britsche deskundigen een plan heb ben uitgewerkt, dat later, als aanvulling van het memorandum, aan de Fransche re geering zal wonden voorgelegd. lo uoen, dat zij loog. En ia was een gevangen^ nulpeloo® stom schepsel en de minuten gingen zoo tpiei. Eensklaps deden de heilige herau ten van Osiris op hun gouden trom petten de nadering van den zonnegod weerklinken. In ee«i oogwenk was Hugh opge- sprongen, maar tm wilde Neit-akrtt hem niet laten gaan zij hing zich aan zijn kleeren, trok aan zijn mantel „Gij moet niet gaan,” smeekte zij. „De tempel is donker en eenzaam.... ik ben bang, ik bid u, verlaat mij met „Neen, lieveling I gij rijt hier vei lig genoegom ’s hemels wil, neem uw lieve handen van mijn mantel 1" „Gij zult mii niet verlaten V’ „Ik moet gaan, lieveling, Bedenk, dat ik een eed heb afgelegd 1 Zoudt gij een lafaard van mij willen ma ken Neen gij zijt er reeds bijna in geslaagd.. wees tevreden en laat mij gaan Zii liet zijn mantel los, mar"1 dichter naar hem toe en „Zie ik houd u niet vast en wilt gij niet gaan. gij zijt vrij toch wilt gii olijvengij hebt geut van net witte viooltje geroken en gij zult alles vergeten, uitgenomen dat gil mij liefhebt „Neit-akrit „Neen, gij smeekt te vergeefsdh.. lieveling, ik wil u niet laten gaan I Wat ia plicht Wat is de beteekenis van een eed. een belofte? WH* gij weten, waarom ik van avond ben ge komen Ik kwam, omdat ik wist dat gevaar „Neit-akrit,” zei Hugh na een lan ge stilte, „indien het uw wensch is mil dien ruiker als een zinnebeeld van geluk te geven, dan was het ver keerd, er herinnering aan toe te voe gen.” „Waarom ut mijn herinnering is terug- sinds ik dien tak rosmarijn oken. Herinnering evenals soms koud en wreed, en haar staat nu naast,die poort en ijst naar het Oosten.” „Neen, nog niet I” smeekte zij, „het slechts het lictht van de stad Tanis, word rai?^z’nn’e van blijdschap is ge- „Neit-akrit, herinnering fluiatert.dat •k mijn trouw heb verpand en dat ik a.18 ik naast u blijf staan en her nne- ring verjaag, de belofte verbreek, die aan een ander heb gegeven.” „Neen, de herauten van den dage- Gisteren deed een bericht de ronde dat de Grieken in Turkse een nieuwe Patriarch hadden gekozen, dit is, zoo wordt thans gemeld, onjuist. De verbannen ggtriarch is noch door de Synode afgezet, noch afgetreden. Hy heeft inteigendeel ver klaard dat ky zich alle kerkelijke troon- rechten voorbehoudt en slecht® een plaats vervanger heeft benoemd om het ten uit voer brengen van de kericeljjke plichten in zyn stad te verzekeren. Een telegram uit Athene meldt dat inge val de Volkenbond of de voorgenomen di plomatieke stappen de quaeatie niet tot op lossing brengen, de volkwerontwaardiging het ontslag van het kabinet en de vorming van een militair kabinet, waarechtfnlyk on der generaal Kondoeris «al eischen. Volgen® den Turicschen ambassadeur te Parijs, zal Turkije weigeren de kwestie van de uitwijzing van den patriarch voor te leggen aan het Hof van Jut. Justitie te Den Haag. Volgens een officieel bericht uk Parijs zullen Frankrijk en Engeland trachten een vrede lievende oplossing van het conflict tusschen Turicije en Griekenland te bewerkstelligen. laad hebben de trompetten iit’4 niet geblazen, Osiris is nog poed verber gen achter de heuvelen en mijn rer ia niet gereed. Ik heb g<.cn beroos, die narislochi en gee’i veldviooltje, dat vergeten beleek» m. „Het is niet in uw macht, Neit-akrit 1 et witte veldviooltje in uw ruiker te voegen, en ik „En gij?” „Ik zou het er niet bij voegen al kem ik.” „Dus wensdjt gij niet ie vergeten?” „Rosmarijn, die (herinnering bet» e- kent, zal mijn meest geliefde bloem zijn. Geef mij dien uit den ru'ker. raak er eens met uw lippen aan en laat den armen dwaas dan gaan. Ziek, verlamd, verdoofd als ik was, was al mijn hoop gericht op t schoo- ne meisje, dat alleen Hugh van hel ontzettend gevaar kon tegenhouden. Ik verlangde er naar haar moed te ge ven om Hugh alles te zeggen, en vreesde toch telkens, dat zij hpt zou doen, en dat hij het niet zou geloo- ven en dat zijn trouw aan rijn bruid hem niet zou toestaan te luisteren naar de vreeselijke aanklachten door een andere vrouw tegen haar gevormd (De oogenbjikken waren kostbaar reeds werd het morgenlicht door de verwijderde poort stericer en helder der „Neen I waar dient het voor zei- de rij, terwijl zij een schrede terug deed „gij schijnt u alles te herinne ren. wat gij wenscht, uw plicht, uw woord de witte rosmarijn moet niet van mij komen.” „Lieve Neit-akrit, gij zijt ’n kind”. Da opiumoonferantie ia Ganiipi, A De Kabinetscrisis in Pruisen. Het crediet voor de tijdelijke missie bij het Vaticaan. Een debat over de bezetting van het Rijnland.. De verbanning van den Patriarch. ve»de zal het lichaam, hetwelk zal moeten beoordeelen, wanneer de toestanden in de produceerende landen het verbod van het opiumschuiven practisch uitvoerbaar zou den maken, eene door den Volkenbond be noemde commissie zijn. Ten achtste ia het tweede protocol, waarin wondt voorgesteld dat de produceerende landen de verplich ting zullen aangaan, het smokkelen te be letten binnen een bepaald tydvak, zeer be langrijk, maar de verbruikende landen zul len hun aanvaarding daarvan niet laten afhangen van het teekenen van het eerste protocol .Ten negende is het hoogst wen- scheljjk, dat er niets zal worden gedaan, om sluiten van de conventie betreffende de narcotica te beletten, die thans blijkbaar voltooid is. Ten slotte werd de zaak verwezen naar een subcommissie bestaande uit vertegen woordigers van GrootBrittannië, Frankrijk, de Vereenigde Staten, Japan en Finland. Dit werd gesteund door lord Cecil op voorwaai de dat de werkzaamheden der conferentie intusschen zullen worden voortgezet. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bdioormdo tot (ton bworgkriug) 1—5 regels 1.80, elke regel moer 0.25. Van buiten Gouda en don bezorgfcrtog: 15 regels 1.55, elke regel moor 0.80. Advertentiën in hot Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertontiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke moer 0.60. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden modedeelingen b|j contract tot seer gerodueoer- den Prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden Ingezonden door tusachenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingnkomen, teneinde van opname verzekerd to z(jn. loeide hij bijua met ruwen ernst. „Gij i/egrijpt het niet, hoe izxnidt gij Ik ben een onrinnige dwaas. Geeï mij uw handen om er een kus op te drukken, leg ae beide op mijn mond, want ik durf ae niet in de mijne nemen opdat hun aanraking mij niet werkelijk aou doen vergeten” Rus.ig trok zij uit den troonhemel van bloemen, een bosje witte viool tjes (Mi haar beide handen naar hem opnefiende fluisterde zij „Witte viooltjes ouv te vergeten 1” Hij was op zijn kmeën gevallen en zijn armen sloeg hij om haaf bevalli ge gestalte, zij keerde zich naar hfet standbeeld der godin, alsof zij aan hel koude, onbewegelijke beeld bezieling en jnijsschien kracht wilde vragen. Ach, rij had al haar vrouwelijk ver nuft noodig er waren honderd on zichtbare vijanden te bevechten, en een die zij meer dan eenig ander vreesde, de andere vrouw aan wie hij trouw had beloofd. Ik denk, dat zij het moeilijk vond om tot hem ^e zeggen „Pas op, die vrouw heeft haar zoon vermoord zij beraamt nu zelfs uw imMergang.” Zij begreep dat rijn trouw hem verbood te luisteren! Haar aanklachten toC hem zouden kunnen klinken als de woorden van ’n vrouw, die krankzinnig is van ialoerieen zij meende dat zij ze niet kon bewij zen, rij wist niet dat ook ik had be zien en gehoord, dat ik hier vlak bij was, een gevangen en onnut blok, een stomi dier, terwijl twintig ories- ters honderd, indien he< noodig was gereed waren er een eeu o u buiten dezen heiligen tempel wacht. ik kwam omdat ik wist, dat gij mij iiefhebt en ik vertrouwde dat uw liefde u den ochtendstond zou doen vergetjpn uw plicht, uw gege ven woora, alles zon doen vergeten om bij Neit-akrit te bjijven.” „Vergeten Ik heb reeds te lang vergeten. Neit-nkrit, gij spreekt van gevaar voor nrii is er maar een en dat is, dat ik alles zou vergeten, Jnim mannelijkheid', mijn eer, mijn belofte, mijn woord, uw onschuld en mij aH.ee» herinnerde, dat gij schoon „Maar dat is alles, dat ik u vraag te bedenken,” fluisterde rij zoo zacht, dat haar stem zich ternauwernood ver hief boven het gelispel van de bloemen die door een koeltje heen en weer werden bewogen. „Indien ik schoon ben dan is het, omdat Isis mij zoo heeft gemaakt, opdat gij mij zoudt liefheb ben I Ik ben jong en heb al deze la ren op u gewacht omdat, al wist ik het niet, ik wenschte dat mijn schoon- new uw oogen zouden verheugen. Neen, eerst verlangde ik naar uw lief de slechts uit rots en uit wraak. Herinnert gij u de veelkleurige tor nog. die u voor het gevaar moest be hoeden om uw liefde aan Neit-akrit te geven? Lieveling, ik was het die de tor wegnam. Ik wilde niet, dat u koud van mij afwendetgij hebt mij mijn kroon en nrijn troon ontno men ik wilde uw hart stelen, om het daarna in dartele wreedheid te breken ik wierp de betooverde tor in het meer. (Wordt vervolgd). bureau te Amsterdam aan Barmatt drto maal een visum. Een permanent vlaum werd geweigerd, daar alleen het dept, van buitenl. zaken te Berlin dU kon verstrek ken. Ernstig vliegongeluk te Berlijn. Te Staaken by Berlyn ia een leerliog- vlieger by een proefvlucht op een groot filmatelier terechtgekomen. Het glazen dak werd vernield en vjjf arbeiders «waar ge kwetst. De leerling-vlieger werd gedood. BELGIS. De invoerrechten op fruit. Sedert 11 November 1924 ia in België in werking getreden de verhooging van de in voerrechten op fruit, waardoor 100 kilo bruto wordt belast met fr. 27. De rechten op den wjjn «l)n geklommen van fr. 60 en fr. 100 per Hektoliter, en de sterkste is to- ruggabracht van 15’ op 12*. Spanje, dat rich door de verhooging in zijn handeLsbelangen zag benadeeld, stelde als maatregel daartegenover opheffing van den modus-wivendi tuaschen beide landen. Die opheffiinr werd door België beant woord met een verdrievoudiging van het invoerrecht op fruit Inplaats dus van fr. 27 wordt thans fr. 81 van 100 kik» brut» geheven .Sinds 27 December j.l. ia de in voer van sinaasappelen uit Spanje aan dat recht onderworpen. Hoe groot de belangen van België by dezen tak van handel in Spanje zijn, kan a| dadelijk daaruit blijken, dat gedurende het vorige oogstjaar 115 schepen de haven van Antwerpen binnenliepen, aanvoerende een gezamenlijke lading van een millioen kisten sinaasappelen, vertegenwoordigende een waarde van 100 milioen franken. Dat door dezen tarievenoorlog, de impor teur door z(jn loopende contracten met Spanje, enorme verliesen lijdt, is duidelijk. Liquidatie van het koning Albert-fonds. By ministerieel besluit van heden zal het koning Albert-fonda, dat na den oorlog ge sticht wer<i 04,1 >n den woningnood der ver woeste gebieden te voorzien, geliquideerd worden, daar het herstel dezer gebieden, wat de woningen betreft, zoo goed als voltooid is.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1