I o JT in Zon IOIU. II K.G. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo> 15764 Donderdag 5 Februari 1925 64« Jaargang WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REÉUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen i. I n LBOER Gouda* ten Ier uit ijy i. BERGAMBACHT, BBRKBNWOUDB, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCARBLLB, N1E11 i DE LIEVELING DER GODEN. De opiumoenfferentie, 3 <0 edt de verzen- Ledigheid is roest voor de wilskracht. I UDE-PEKELA. 2007 00 •ondstoffen, Crwtenmeel, meel, Phos- 1K hiefld niet. ƒ2.25 „5.25 9.5» fiOIDSUHE COURANT. 140 100 ENGELAND. De verdwenen pianiste. De verdwenen pianiste Ethel Leginaka is terecht. Detectives vonden haar by vrien den in Pennsylvanië; op een desbetreffen de vraag beweende zy haar naam niet te weten, doch de detectives herkenden haar van portretten. Met veel moeite kregen zü haar mee en eensklaps scheen haar geheu gen terug te keeren, doch van wat er ge beurd was sedert het oogenblik van haar verdwijning kon zij zich niets meer herin neren. Men heeft haar naar vrienden te Brooklyn gebracht, die de patiënte in een sanatorium geplaatst hebben gekregen in de hoop, dat zij daar zal herstellen van iets wat waarschijnlijk wel een geval van zenuw- stoornis sal zijn. -1 t Uw kippen i gure jaar- B leg te gaan kroop vloer r- en BELG IE. Een Bormsdag te Sint Niklaas. Op acht Februari aanstaande zit Borms zes jaar in de cel te Leeuven voor de ge dachte van Vlaanderens zelfstandigheid. zulk een trast ook uitgesloten, daar het vleesch op veilingen wordt gekocht, zoo- dat ieder die wil meebieden, invloed kan oefenen op den verkoopsprijs. BIHTENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. De affaire Barmatt. De commissie uit de Pruisische Landdag heeft gisteren het verhoor van Heilmann voortgezet De communist Stolt besprak de levering van papier aan het Rotterdamsche blad „Voorwaarts” en hij steTde de vraag of Heilmann wist, dat op het tijdstip van de levering de Duitsche arbeiderspers ge brek aan papier had. Heilmann antwoordde dit wel te hebben geweten, maar met het verstrekken van de uitvoervergunning voor het papier niets te maken te hebben gehad. Stoft zeide verder dat Barmatt eens 15.000 mqrk ter beschik king heeft gesteld om het sociaal-democra tische orgaan te Köpenick te steunen. Op een verdere, vraag hoe het met de door Bar matt te betalen belastingen zat, antwoord de Heilmann dat Barmatt te Amsterdam woonde en volgens zyn meening dus in Duitschland geen belasting diende te beta len. Einde 1923 of begin 1924 heeft hü niet- „een gevi Weensche Avonds om haar aanstaande, met. wien zy naar een cir cus was geweest, thuis gebracht. Deze had na afscheid te hebben genomen, gewacht tot de huisdeur van binnen werd gesloten maar het meisje is niet in de woning aangekomen, 's Morgens vroeg vond men op de trap naar de tweede verdieping ver schillende kledingstukken van haar liggen. De jongeman werd gearresteerd, maar kon zijn alibi bewijzen. Een bekende van het meisje, die ook zijn alibi kon bewijzen, ver klaarde, haar 's morgens om acht uur te zijn tegengekomen. Op zijn vraag, waar zij zoo $beg heen ging, had zij verklaard, op liaar aanstaande gewacht te hebben. Men verdiept rich in het raadsel, maar niemand weet tot dusver een oplossing. Men verwacht dat de fractiezittingen heden de oplossing zullen brengen van den Pruisischen Ministercrisis, Braun zal van zijn herkiezing tot premier afzien, waarna de Centrumman Horion gekozen zal wor den. Verwacht wordt dat de Duitsche Volks partij ook verder een passieve ondersteu ning van bet kabinet zal afwijzen. De soc.-democrater eisehen dat Minister Severing in het kabinet zal blijven zitting nemen. De koninklijke commissie, belast met het onderzoek naar de prijzen der levensmid delen, hield zich, gisteren bezig met Je vleeschpryzen. De deskundigen, die door de commissie werden gehoord, verklaarden, dat de vleeschhandel in bepaalde tijden van het jaar 75 winst maakt, doch dat daartegenover staat, dat in andere perioden met name in het voorjaar, met verlies wordt gewerkt, zoodat de gemiddelde winst over het geheele jaar niet abnormaal hoog kan worden genoemd. De deskundigen ont kenden eenstemmig, dat er een soort vleesch-truet zou bestaan, welke de prij zen dicteert. Zy achtten de vorming van tering, gebrek d, duizeligheid. gezonde kip- 36 eiwit Een verklaring van de Britsche Regee- ring dat zü voornemens is uitgebreide bevoegdheden te verleenen aan de Board of Trade voor te nemen maatregelen in zake do bepaling van invoerrechten ter beveili ging der industrieën, heeft zooals te ver wachten was, vele protesten van de voor standers van vrijhandel tengevolge gehad. Zy zün van meening, dat hierdoor de „safe guarding of industries bill” langs een ach terdeur weer wordt binnengehaald, ofschoon de regeeringspartü tydens de verkiezings campagne de verzekering had gegeven, dat dit niet zou gebeuren. De vurige protectio- nisten zeggen van hun kant, dat de bescher ming van een industrie door de regeering t ■-H s hemelt» naam, wat ,s ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.16, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelüks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelijks geopend van 9—6 nur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. venoden jaar weixi op uien dag een be- lougiug te Leuven genouuen en knielden nonueiueu voor de poort der gevangenis om Dy net voorlezen van een roomsen pries ter voor den gegerkerue te bidden. Uip Z,<wwiag aanstaande wordt »u>100 vet" neemt net twid. een suortgaiyke betooging ingericiit by Sint Nütiaas, de geboortestad van Borms. riet amnestie-comité noodigt alle Vla mingen uit om zooals het heet in de om zendbrieven dien dag te Ridden aan den rand van haar graf voor de Moeder die de zen grooten zoon aan Vlaanderen schonk”. Een meeting wordt gehouden om 19 uur in het bint Wikiaaapaleis waar mr. dr. Je- room Neuridan, oud-stryder, een rede aai houden en waar verschillende Vlaamsche voormannen het woord zullen voeren. Daarna heeft de plechtige grafigang plaats. In de Belgische Kamet wenden gisteren de besprekingen over hef wetsontwerp tot wyziging van de bezoldigingen van bepaal de categorreën staatsambtenaren voortge zet. Minister Theunis zetje de houding van de regeermg te dezer zake uiteen, en zei de naar aanleiding van'een amendement, waarby de credieten teh behoeve van ie salarissen tot 78 millioeg francs worden verhoogd, dat de regeering niet verder kon gaan, en hij stelde de quaestie van ver trouwen. OOSTENRIJK. Een raadaeiachtige verdwijning van een meisje. Engeland heeft niet het monopolie van het op raadselachtige manier verdwijnen van jonge meisjes. Thans hoelt Weenen ook „een geval”. Sinds Zondag, zoo meldt de Weensche correspondent van de ,4^°' kalanz. is een jong meisje verdwenen. 3 Avonds om kwart voor elf was zy dooi er misschien iemand was Bekomen om te zien of het doodelijk verdoovings- middel rijn werk geheel had ver richt, of misschien was Hugh toch in de ont zettende hinderlaag gevallen en kwam het er weinig op aan of ik gevangen was of vrij, vervuld van de ver schrikkelijkste vermoedens en voor gevoelens, had ik toch nog de kracht heel stil te blijvenik vermoedde hoe ik er uit moest -uien, indien ik werkelijk nog onder den invloed van het verdoovingsmididei was en terwijl ik neerhurkte met mijn hoofd tusachen mijn knieën wachtte ik af. De schuifelende voeten kwamen vlak bij mij, een koude heenderige hand duwde mijn hoofd terug en liet het toen weer terugvallen een ge dempte stem prevelde „Nog wat?’r „Ja, voor zekerheid1/' antwoordde een ander. Dit was het kritieke oogenblik. Zwak als ik nu was zou nog een dosis van het vergift mij voor altijd hulpeloos maken Ik hoorde een ge- alsof een metalen doori' werd geopend, die daarna naast mij op den grond werd geplaatst Ik was ’n goed duiker en zwemmer geweest. Ik kon een goede zestig seconden mijn adem inhouden, de schakelende voetstap pen verwijderden zich reeds haastig van den vergiftigden danupkring. Ik - plat als een slang over den ik had nrijn adem nu noodig de verdoovende geur bereikte mijn neusgaten in één vreeselijken vloed. De wit gekleed» gedaanten stonden op den drempel het doode- FEUILLETOM. (Nadruk verboden) Uit het Engelsch van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 89 - Toen spraakt gij tegen mij, ik keek in uw oog en, ik wist dat uw aiel mij behoorde.... maar.... toen ver moedde ik zelfs, mijn lieveling, dat Isi.i mij dubbel schoon had gemaakt, glans over mijn lichaam en mijn ziel had verspreid, want op dien dag wist ik... dat ik u lief had „Neit-akrit, heb medelijden” smeek te hij. Maar haar armen waren om zijn hals geslagen, haar lief gelaat was vlak bij het zijne, haar oogen keken vurig m de zijne. „Ik heb u lief”, fluisterde zij. NdUkrit$ 'Mk6n' „Ik heb u Lief En ver, heel ver weg verkondigden de heilige'herauten, van Osiris op hun gouden trompetten dat de zonnegod te voorschijn kwam achter de heuvelen van Kamt, die de vallei des doods al dè^Sen I’*6* ^evel’na van De opiumconferentie te Génève die giste ren onder zeer gunstige omstandigheden werd geopend, immens de berichten spraken van een verzoenenden toon van den" Ameri- kaanschen vertegenwoordiger Porter, dreigt weer verstoord te women. Een ernstige crisis is ontstaan, die ten gevolge heeft dat de Fransche minister van Koloniën, Daladier, te Genève is terugge keerd en jhr. Loudon woidt verwacht De crisis is tweeledig, eenerzüds is de sub commissie voor de productiebeperking van grondstof niet tot eenig resultaat gekomen, terwyl Amerika weigert een conventie te tfeekenen, waarin niet wordt vastgelegd dat de grondstofproductie beperkt zal gorden tot de medische en wetenschappelijke be* hoefden. Daartegen verzetten Perzië, Tur- kye en Zuid-Slavië zichuzü verklaren de productiebeperking alleen'mogelyk, indien de Volkenbond hen financieel steunt om ter reinen, waar opium verbouwd wordt, voor andere gewassen geschikt te maken. Britsch-Indië handhaaft zün. sinds jaren verdedigde zienswijze, dat de opiumproduc- tie voor semi-medisch gebruik niet voor in ternationale controle in aanmerking komt. Even ernstig is de mislukking van de po gingen tot verzoening van het standpunt van Engeland en Frankrijk eenerzüds, en Amerika anderzijds, inzake de afschaffing van het opiumschuiven, waarvoor de ge mengde delegatie der eerste en tweede con ferentie gisteren een subcommissie had be noemd. Amerika eischt, dat een vüftienja rige periode voor de totale uitroeiing van het opiumschuiven onvoorwaardelijk zal in gaan drie jaar na ratificatie van de con ventie, terwy’l Engeland en Frankryk den aanvang der vy'ftienjarige periode eerst mogelyk oordeelen, wanneer een door den Volkenbondsraad te benoemen commissie zal hebben geconstateerd, dat de smokkel handel in het Verre Oosten heeft opgehou den een ernstig gevaar voor liet uitvaar digen van een algeheel schuifverbod te zyn, welk standpunt, ondanks den tegenstand der Amerikanen, meer en meer aanhang vindt. Met betrekking tot de regeling der Fran- sche schulden heeft, zoo meldt Reuter, het Kabinet zün goedkeuring gehecht aan het ontwerp van het tot in bizonderheden af dalend antwoord op het memorandum van CJementcl, den Franschen minister van Financiën, waarin hy v^mocht om een uit eenzetting van Engelannls politiek betref fende de intergealüeerde Icjmlden. De eind- vorm van het antiwoord zal door Baldwin, Ohanber'ain en Churchill,ide betrokken mi nisters, worden vastgestejil. j Hugh had haar in zijn armen geno men en toen ik mijn brandende oogen sloot en bewusteloos in mijn gevan genis neerviel, wist ik dat hij veilig was. dat Neit-akrit er in was geslaagd hen? te doen vergeten. HOOFDSTUK XXVIL De bedreiging. Schui velende voetstappen, onder drukt gefluister en zwaar ademhalen waren de eerste geluiden, die mijn versufte zinnen begroetten, toen ik weer een keer ontwaakte uit een van die vreemde en onrustige sluimerin gen, waarin het geheimzinnig vergift wij tijdelijk gevangen hield. Door het marmeren beeldhouwwerk straalde schitterend daglicht naar bin nen en deed de altaarlampen bleek en spookachtig schijnen. Mijn hoofd voelde minder zwaar en jnijn oogen waren minder pijnlijk. Het scheen mij toe dat de schuivelen- de schreden dichter bij kwamen en toen zij naderden, hield het gefluis ter op. Ik was nog altijd een gevan gene, maar mijn hoofd was volkomen helder en spoedig zag ik, dat twee gedaanten, in het wit gehuld, een oogenblik naast de poort waren blij ven staan. spande al mijn verstand in en mijn adem in tegen den muur gehurkt wachtte ik spoedig zeide mij een verfrisachend koeltiè, dat de poort was geopend dat, indien ik mijn verstand gebruikte, mijn eenlge kans op bevrijding was gekomen. Gelijk een straal van plotselinge in geving overviel mij de gedachte, dat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omatrakea (bahoormda tot cha bMorgkring): 1—5 raaela /1J0, alke rogol moor 0^5. Vaa bulten Gouda ea don bezorskrinf: 1—5 regels ƒ1.55, elke regel moor /OM Advertentie in hot Zatordagnummer 20 byslag op den prij». Liefdadighaido-advortentiïn de helft van den pr|je. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» ƒ2.06, elke mgol moor OM Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel lagen bjj contract tot eeor geroducoer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomct van soliodo Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing het Bureau zjjn isgekomen, teneinde van opname verzekerd to z(jn. ,^Mark I in „Nu is er niets,” zeide ik, zoover st aanhaar als mij slechts inogelijk ’vac „nu ik je heb gevonden en je veilig rijt.” „Wat ter wereld bedoel je?.ie kunt ternauwernood spreken 1 Je bent riekt Laat ik je naar het paviljoen bren gen tiaar kan ik voor je zorgen en je kunt beproeven mij alles te ver tellen.” Ik schudde mijn hoofd heftig. „Neen, Girlie I de oogenblikken zijn Kostbaar.... ik ben bedweljnd, ver doofd, opgesloten, opdat ik niet bij je zou kunnen komen om je te vertellen. Luister Girlie En zoo goed ik Iron vertelde ik hem allesin afgebroken, zinnen. Hij luis terde zonder een woord te zeggen en zeide toe» kalm „Hier zal Ur-tasen voor betalen. Zij kwam, Mark. gij wist het, zaagt haar misschien.... zij sloeg haar ur men om mij heei en hield mij "evan- gen Een kort poosje geleden.... "lip te zij weg.... en liet mii alleen met mijn droom.” „Ur-Ineen zal niet te vreden blijven nu zijn aanslag is mislukt”, zeHe ik, „birt God, dat hij ons geen nieuwe ontzettende en wreede hst speelt.” „Gij spreekt boorden van wijsheid tot uw vriend, oh wijste van alle raadgevers”, zeide een luide sarcasti sche stem vlak achter ons, of bezweert gij hen» zijn God te bidden bescher mend over zijn hoofd te waken (Wordt vervolgd). lijk gevaar waarin ik verkeerde, gafz mij een laatste opflikkering van kracht met een plotselinge beweging strekte ik mijn handen uit, en greep een der met sandalen geschoende voeten voor mij de priester struikelde en lag lang uit op den grond op hetzelfde oogen'olik, dat ik dezelfde schooljon* igenelist op zijn metgezel toepaste. /Terwijl zij bedwela en gewond op den grond spartelden en beng gewor den (door den plotse Hogen schok op hun 'voeten trachtten te komen, was ik langs hen de marmeren poort uit gekropen. De frissche buitenlucht gaf mij her nieuwde kracht, terwijl mijn vijanden waarschijnlijk den nadeeligen geur proefden; waarmede zij beproefd had den mijn slaap tot een eeuwigen slaap te maken. Mijn knieën knikten onder mij en ik voelde mij afschuwedik ziek en stijf maar ik zwoegde verder van inlaat tot pilaar, steeds den kant van den rens- achtigen tempel houdend, die mij n oil zoo uitgestrekt had toegesenenen. ik wilde de verste poort bereiken, Hi gh vinden als liii daar nog was... zoo nietwel f als hij heen was ge gaan, dan zou ik hen», nn ik vrij was toch vinden. De groote poort was open, uitgeput leunde ik er tegen. „Girlie I” hijgde ik. Hij moet vlak bij den ingang hebben gestaan, want hij hoorde mij, en het volgend oogen blik had hij mij half getrokken, halt gedragen in den tempeft en legde I ii mij neer op den vloer, met mijn hoofd tegen zijn schouder. Protesten van den vrijhandel in Engeland tegen de regeeringsmaatrege- fen. De prijzen der levensmiddeln. De Fransche schuld. Minister crisis in België. De kabinetscrisis in Pruisen. aan zóó veel voorwaarden wordt gebonden, dat daarvan in de praktyk niet veel terecht zal ,komen. Inderdaad zal alles afhangen van de wüze, waarop de wet wordt toege past. Kleine industrieën komen in geen ge val in aanmerking, evfenmin als bedrijven van gejinge nationale beteekenis. Er wordt op gewezen dat de beteekenis van de wet het best zal kunnen blyken uit de wy’ze, waarop de groote Entgelsche staal industrie zal worden behandeld. Deze ny- verheid voldoet aan alle gestelde voorwaar den op één na: indien de invoer van staal wordt belast, dan zullen naar men ver wacht de staalproducten in Engeland duur der worden, waarvan andere Britsche in dustrieën schade kunnen ondervinden. Wan neer d© regeering er nu toe mocht over gaan, de' wet nP de staalindustrie toe te passen, dan kan inderdaad van een protec tionistische politiek worden gesproken; zoo niet, dan zullen de beschermende maatrege len slechts van ondergeschikt belang bly- ven. In de verklaring der regeering wordt als reden voor de uitgebreide bevoegdheden, welke in dezen aan de Board of Trade wor den verleend, genoemd de belangrijke tijds besparing voor het parlement, daar anders iedere paar weken in het Lageriiuis een principieel debat over de quaestie: vrijhan del of protectie? zou plaats hebben. Inderdaad heeft .de Board of Trade ,wel-, iswaar niet formeel, maar toch in de prak- tük, de beslissing in handen, ook over de hooigte der invoerrechten. Omtrent de bepaling, dat een in te stel len comanissie zal hebben na te gaan, of de toestanden in de concurreerende landen zoodanig van die in Engeland verschillen, dat van .unfaire” concurrentie kan worden gesproken, kan nog worden gemeld, dat hiermede een of meer dèr volgende omstan digheden worden bedoeld: de depricatie der valuta in het uitvoerende land, waardoor praktisch een uitvoer-premie wordt veikre- gen; 2e. het bestaan van subsidie, premies of andere kunstmatige voordeelen; 3e lage loonen of lange werkty'den. temin, na een gedachteniwiasehng met dë belastingautoriteiten, belasting betaald. Op een vraag van den voorzitter zeide Heilmann, dat. Barmatt noch aan de sociaal democratische partü noch aan leidende pai- tyganooten geld ter beschikking heeft ge steld, zonder hem vooraf te raadplegen. Juist is dat Barmatt 15.000 mark aan het te Köpenick verschijnende blad heeft ge geven. In December 1924 heeft Barmatt voorts met het oog op den verkiezingsstrüd 20.000 mark gegeven. Voorts heeft hy neg een paar maal kleine bedragen gestuurd. Heil mann schat de bedragen die Barmatt in 6 jaar tyds aan de sociaal-democratie gaf op zjjn hoogst op 80.000 mark. riarmatt heeft te Pirna in Saksen op >ün kosten een tehuis voor noodlydende kinde ren opgericht, 25 kinderen wonden verpleegd in dit gesticht, dat geheel onder het toe zicht van de Saksische autoriteiten staat. Nooit heeft Barmatt geld ter beschikking van de organisatie Rykasvlag gesteld. De organisatie heeft overigens nooit geld van Barmatt verlangd. Na Heilmann kwam de inspecteur van politie Klinkhammer aan de beurt, die ver telde, dat hü zich voor de eerste maal met Barmatt heeft beziggehouden nadat de Ka mer van Koophandel van Bochum had me degedeeld, dat Barmatt zonder moeite de invoervergunningen verkreeg, terwyl Duit sche zakenlieden, met de [grootste moeiiyk- heden te kampen hadden, Om te weten te komen op welke wijze Barmatt in het b®' zit van invoervergunningen kwam gaf ge tuige bevel tot het houden van een huiszoe king in de kantoren van de Aanezima Unter den Linden. Getuige ontmoette daar een vertegenwoordiger van Barmatt die onmid- dellyk de Voorwaart» opbekle en Heilmann aan de telefoon riep. Een paar minuten later was Heilmann ter plaatse. Hü trad erg onbeleefd op zoo dat de getuige zich zelfs bedreigd gevoelde. Getuige somt dan op welke papieren hü in beslag nam. Bij deae papieren bevond zich een brief uit Nederland die ongeveer al dus eindigde: „En gelieve ook partügenoot Staudinger (die toen Regierungsrat op het departement van^ economische zaken; was) te groeten en hartelük te danken voor het zenden van het papier dat wü, voor de Ne- derlandsche partijpers noodig hadden.” Dit ■geschiedde op het tüdstip waarop in Duitschland groot gebrek aan papier heerschte. Klinkhammer heeft ook van een anderen rechercheur materiaal over de Barmatts ge kregen, doch weigerde te zeggen van wie. Dit gaf evenals trouwens heel het verhoor van dezen getuige aanleiding tot heel wat misbaar.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1