b I II dithifll r Hitna- ii Omskliidiii near maat. iiden hines NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15755 Zaterdag 7 Februari 1925 64*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 3ouda j I II F 2uuri.n- EERSTE BLAD. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT. MOERCAPELLE, NIEV WERKERS OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN. ZEVENHUIZEN. enz. DE LIEVELING DER GODEN. week 17 cent, met Zondagsblad Dit nummer bestaat uit twee bladen. 363 325 I - Gouda HAGENAAR et voorbij- er LM 851 60 om inbid, tooneelstuk ■rei' hei ANTE en de evreden rijn. haar (Wordt vervolgd) I ‘‘■i eischt dat iouden. De eenzame trots wordt altijd kantiger; het kiezel aan den oever der zee, altoos ronder. van het gezin. Als er een maatregel is, die van liberale zijde bestrijding verdient, dan is het wel deze. Men ontneemt hier toch aan den ongehuwde, die uit gevoel van ver antwoordelijkheid geen gezin sticht, voor hy het kan onderhouden, een deel van het hem eerlijk toekomende loon, ten einde er het gezin mede te helpen onderhouden van hem, die minder verantwoordelijkheidsge voel heeft getoond. ïydelyk mng door een dergeiyken maat- legei zoowel de schatkist als de gehuwde ambtenaar worden geholpen, op den duur zal hij niet nalaten zyne noodlottige wer king te doen gevoelen op de welvaart van al’en. BRIEVEN uit de hofstad. DOCL. E BOS. >p heden ver- en ge- Kamt roegde hij in rijn hij reeds J. DE MOL EN ZOON Turtawkt 71 Til. 411 - 1m4« INRUILEN, e wat ar 6® ns een ALBX. ■rud. W(j W 211» M •t IM. EPAREFJIW' 'al Kif meer zal die on- op den duur wordt het on houdbaar. Met kunst- en vliegwerk loopt het nu nog, maar de cyfera zijn angstwek kend aan het stijgen en het gemeentebestuur dient op dit punt zeker een vooruitzienden Nik te hebben. MEDISCHE BRIEVEN. Manie. II. Wij hebben den vorigen keer met'elkan der besproken de verschijnselen, welke de manische patiënt vertoont en deelde ik u reeds mede, dat wjj vele variaties kennen, welke wy weer in twee vormen dienen te groepeeren. Het is n.l. aan den eenen kant de „Hyponmanie”, anderzijds de „mania gravis”. Wy willen ons ditmaal een oogen- blik bezig houden met de hypomanie. De verschijnselen, welke de manische patiënt uuukJ over beschikken, gelegenheid, an te geven laag tarief, kan deel- >rden geleid aren leer de inschrjj- esteld van en. thans Leiden. LIJK TARIEF. ZWAN. 316 20 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per v C,Z._ per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons But eau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 nur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. vertrouwen. Komt en degeljjk is ons ieuw en gebruikt r. KIPSTRAAT 42, 353 10 Verantwoordelijkheid en Christenplicht Schier dagelijks kan men van niet-liberale zjjde hooren verkondigen, dat het liberalis me op economisch en sociaal gebied een overwonnen standpunt vertegenwoordigt. Toch is het wel merkwaardig en er werd ook in dit blad reeds meer op gewezen dat dezelfde niet-liberalen, als zij zich niet door propagandistische doeleinden laten lei den, maar zich ernstig in de maatschappe lijke vragen verdiepen, ten slotte toch weer komeii tot inzichten, die met de liberale ge heel overeenstemmen of er althans nauw aan verwant zjjn. Zoo ook thans weer de heer Colyn, onze Minister van Financiën, Men mag over de door den heer Col ijn genomen en voor de toekomst aanbevolen maatregelen denken, zooals men wil, ieder zal het er wel over eens zijn, dat hij staat voor eene moeilijke taak. Het is veel gemakkeljjker en aange namer den menschen iets te kunnen beloven of te geven dan hun wat te moeten weige ren of ontnemen. De heer Colijn handelt met het oog op de moeilijkheid van zijne taak daarom o.i. verstandig, af en toe in het openbaar zjjn standpunt te ontvouwen. Zoo sprak dan dezer dagen de heer Co lijn te Groningen voor de afdeeling van Patrimonium over kapitaalvorming. Wat hjj daarover opmerkte, komt en dat kan haast niet anders overeen met wat libe rale economen als van Gijn, Bruins, Ver- rijn Stuart, om van anderen maar te zwij gen, reeds herhaaldelijk hebben gezegd. Wy willen daarop thans, dan ook niet in gaan, maar even stilstaan bij een punt in het verslag derrede van den spreker, dat in het bijzonder onze aandacht heeft ge trokken. Hy legde er den nadruk op, dat, zal by de groote toeneming der bevolking hier te lande ,de toekomst van onze kinderen niet in het gedrang komen, wy van ons nationaal inkomen een groot deel niet mogen verte ren, maar op zijde moeten leggen, ten ein de daarvoor werkgelegenheid te scheppen. Dit bracht hem ten slotte tot het stellen van de vraag, waarom hij juist dit onder werp behandelde in eene vergadering van Christelijke arbeiders. Zyn antwoord hier op luidde, dat het daar z.i. bijzonder op zyne plaats was. Christenen met verant woordelijkheidsgevoel mochten volgens den want het aantal factoren waarmede gere kend moet worden is te groot dan dat par ticulieren deze puzzle kunnen oploaeen. Wy zouden er ons niet graag toe zetten cm een volledig plan te ontwerpen, al zien wij terdege verschillende groote fouten in het bestaande systeem. De autobussen heb ben op de voornaamste fout nog eens de volle aandacht gevestigd. De tram is niet kwiek genoeg. Er rijden te weinig wagens en als gevolg daarvan wordt bijna steeds met aanhangwagens gereden, waardoor de loop der trams zeer wordt vertraagd, vooral in het nauwe iniddenstadsgedeelte. Wat ons dus vóór alles noodig blijkt, is vlugger en vaker tramverkeer? zoodat het meer het ka rakter van de bussen krijgt. Zoolang men daar niet op aanstuurt blijft het tramver keer misère. Overigens volgen wy de ontwikkelings geschiedenis als belangstellend buitenstaan der. De fiets is nog niet onmisbaar. Er zijn :n den Haag ruim tachtig duizend fietsen, gelijk uit de gehate rywielplaatjes-belasting gebleken. Men kan gerust aannemen, dat een zeer groot deel daarvan dient als ver keersmiddel voor hen die in de buitenwijken wonen enin het centrum hun werk hebben. Op één der drukke punten in den Haag, n.l. de Laan van Meerdervoort, die de toegangs weg is naar de woonwijk Duinoord, paasee- ren daags twaalf duizend fietsers. Een deel van die fietsers passeert daar vier malen per dag, een deel tweemaal. Men kan dus wel aannemen, dat een achtduizend perso nen alleen langs dezen weg gaan en niet gebruik maken van de tram. Als al deze menschen met de tram gin gen, beteekende dit 1200 gld. per dag meer ontvangst of berekend op 300 dagen per jaar 360 duizend gulden per jaar. En dat alleen voor één of twee tramlijnen. Deze cij fers op zichzelf bewijzen reeds, dat de tram niet voldoet aan den eisch, dat zij het ver bindingsmiddel is met de buitenwijken. Vol gens hen die het weten zijn de kosten van het ryden per fiets aankoop, onderhoud en waardeverlies niet veel minder dan een eventueel lijn-abonnement op de tram en dus blijkt, dat zeer velen de voorkeur geven aan de fiets boven de tram op andere dan financieele igronden. Wil men hen voor de tram vangen, dan dient er nog heel wat verbeterd te wonden. De tellingen, die thans in den Haag door de verkeerspolitie worden gehouden om eens te weten hoeveel wagens, auto’s en fietsen er op bepaalde punten passeeren zyn heel aardig, al zeggen ze niet zoo heel veel. Aardig: is het bijvoorbeeld dat langs den nieuwen verkeersweg achter het Binnenhof over het Buitenhof dus langs de Gevan genpoort het verkeer enorm is toegenomen. Daar passeeren per dag een kleine tweedui zend auto’s, een zeshonderd wagens en een acht duizend fietsers. In tien jaar tijd is ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den heaorgtain<): 1—6 regels 1.80, elke regal nw ƒ0.25. Van buiten Gouda en ddn Uzorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regal meer 0.80. Advertentie® in het Zaterdagnummer 20 Ljjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertectiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen b(j contract tot eeer gareduceer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ftOUDSCHE COURANT. Het is nog maar zoo weinig jaren geleden dat wij met enthousiasme de verschijning van de electrische tram begroetten. Hetzelf de geslacht dat in zyn jeugd dit historische moment meemaakte beleeft op middelbaren leeftijd de crisis in dit fraaie bedrijf en wie weet of het op zijn ouden dag niet óf de verdwijning ervan of de geheele omvorming zal meemaken. We zitten hier al een paar jaar in de crisis, maar uitzicht op een spoe dige verbetering is er diet. In den loop van dit jaar echter moeten belangrijke beslis singen worden genomen, want in 1926 loopt de concessie der exploiteerende maatschap pij ten einde. Niemand weet echter wat er gebeuren moet en een speciale commis sie die voor de bestudeering van het vraag stuk is aangewezen wekt niet al gemeen/de hoop, dat men een uit^teg vindt. Moet de gemeente de exploitatie overnemen Er is veel vóór, maar er is evenveel tegen te zeg gen. De toeneming van het aantal ambte naren in gemeentedienst doet ieder verstan dig mensch huiveren en de vrees dat even tueel tekort kort en bondig uit de gemeente kas wordt aangevuld is jjiet ongegrond. Af gezien echter van die moeilijkheden blijft de vraag hoe de tram moet loopen een bijna onoplosbare puzzle. De rails en de draad leggen de baan van de tram vast; riet dan met groote kosten kan die baan omgelegd worden. Het gevolg is, dat van snel aanpassen aan gewijzigde plaatselijke omstandigheden geen sprake kan zijn. Iedere verandering moet van te voren ob- soluyt nuttig en rendabel zijn gebleken eer men er toe overgaat. Dit heeft de autobus voor dat ze onmiddellyk haar route kan veranderen als blijkt, dat die voordeeliger is en beter voor het publiek. Het is nu reeds zóe ver, dat één der Haagsche bladen een prijsvraag heeft uitgeschreven onder zijn 'ezers om plannen te ontwerpen voor den loop der trams. Veel zal dat niet opleveren, BCtuS. B5Ö 40 spreker niet nalaten het vraagstuk der ka pitaalvorming onder de oogen te zien. De waarschuwing van de Heilige Schrift, om niet bezorgd te zijn, beteekende niet, dat men geen voorzorg mag nemen. De zorg voor werkgelegenheid en brood voor hen, die na ons komen, achtte de heer Colyn niet den Mammon dienen, maar Christen plicht. Het verband, door den spreker hier ge legd tusschen Christendom en verantwoor delijkheid van den mensch voor het bestaaq,, van zich zelf en zjjne nakomelingschap, deed ons aangenaam aan. In de eerste plaats, omdat men onder de rechtsche ar beiders wel eens een heel ander geluid in dezen hoort. En in de tweede plaats, omdat het door den heer Colyn ingenomen stand punt door en door liberaal is, in den besten zin van het woord, al zyn niet allen, die zich liberaal noemen, daar steeds voldoende van doordrongen. Naar onze meening staan wij hier voor het fundament, waarop de liberale inzich ten inzake overheidsbemoeiing van oudp hebben gesteund. Het economisch liberalis me legde er steeds den nadruk op, dat, zal onze maatschappij op den duur niet nog veel meer ellende te zien geven dan thans helaas het geval is, ieder behalve in uit zonderingsgevallen verantwoordelijk moet worden gesteld voor het bestaan van zijn gezin. Het is op grond van dit beginsel, dat de liberalen bang zyn voor eene intense be moeiing der overheid met de bedrijfsver- houdingen. Het is toch alleen mogelyk op het individu die verantwoording te doen rusten, indien hem voldoende vrijheid wordt gelaten, z|jn arbeid voor dit doel aan te wenden op eene wijze, die hem onder zyne omstandigheden het best past. Het is op grond ook van dit beginsel, dat de liberalen staan tegenover de Socialisten en alle maat regelen van socialistische strekking. Als de gemeenschap in het bezit is van alle pro ductiemiddelen, zal die gemeenschap ook verantwoordelijk moeten worden gesteld voor het bestaan der burgers. Ieder per soonlek zal van die verantwoordelijkheid zyn ontheven, een toestand, die alleen houd baar is, als men zich op het standpunt stelt, dat de menschen voor de algemeene belan gen even veel gevoelen als voor hunne per soonlijke. En het is op grond van dit beginsel ten slotte, dat met het liberalisme in strijd is te achten eene loon- en salarispolitiek, die het loon of het salaris niet wil doen afhan gen van de prestaties, maar van de grootte het aantal auto's verviervoudigd, het aan tal wagens tot de helft gedaald. Op één der drukste punten, n.l. het stukje weg tusschen Groenmarkt en Buitenhof gaf in 1912 voor wagens 1130 en auto's 220. Negen jaar la ter was het eerste cijfer gedaald tot 850, het tweede gestegen tot 600 en de jongste telling in Januari 1925 gaf te zien een da ling voor wagens tot 550, een stijging voor auto’s tot 1500. Dit beteekent dat er iedere ’udve minuut een auto passeert en iedere anderhalve minuut een wagen. Natuurlijk is het op bepaalde uren veel drukker. De tel ling loopt van s morgens zeven uur tot ’s avonds zeven uur. Tel daarbij nog ette lijke duizenden fietsers en om de twee mi nuten een tram, dan heeft men een aardig beeld van de drukte op dit kleine straatge- deelte, dat precies een trechter gelijkt. Naturulijk neemt dit verkeer nog gere geld toe en men vraagt zich af hoe dat op den duur zal gaan. Het zal haast onvermij delijk zijn, dat ten slotte slechte in één rich ting wordt gereden mite men dan een goe den weg voor de andere richting heeft. En die is er niet. Het steegje dat Veenestraat heet is geheel ongeschikt en dus zal er iets andere op gevonden dienen te worden. De verkeerspuzzle is de moeieltjkste in het oude gedeelte. Wat men thans nog doet is alleen lap-werk omdat men geen groote middelen bij de hand heeft. Zal het groote gebouw vaa de Bonnetterie moeten ver dwijnen? Het zou redding geven, maar lieve menschen, vraag niet wat dat koeten zou. En toch. staan, mijn verschrompeld lichaam te zien verdorren van gebrek, rottende onder de klauwen der roofdieren van de woestijn Of meent gij dat ik hui verend van een misdaad, door de ste den van Kamt zou dwalen, als een gebroken en ellendige lafaard Zijt gij vergeten wie en wat ik ben, oh, machtige priester van Ra,'als gii denkt dat ik iets van u zou vragen Zijt gij vergeten, dat ik de harten van Kamt en van zijn priesters in den palm van mijn hand houd en hun trouw aan mijn voeten, „dat ik van de on toegankelijke hoogten van mijn troon, gebouwd op de heide of het bijgeloof van het volk, niet vraag, maar beveel nooit een vinger te durven leggen op prinses Neit-akrit. niet toe te staan, dat een ademtocht van laster de rein heid van haar naam raakt. En indien gij in uw aanmatiging er some van droomt aan mijn bevelen ongehoor zaam te zijn en zoudt denken dat gij mij in de gewijde gebieden van’ uw tempels kunt trotseeren, dan zeg ik u voor het eerst en voor het laatst, Ur- tasen neem u in achtWant niet al leen op uw nietig lichaam1 zal mijn toom neerkomen, niet alleen mijn hand zal neerkomen op uw verzwakte schouders, waar mijn stem, die nu Karnt half gek maakt van vreugde, zal zich verheffen om gedachten van kwaad en van bloed in zijn volk te doen ontbranden de ban van mijn toovermacht znl boven hun hoofd zwe ven. fluisterend van moord, van bloed schande en van ontwijding een ne vel van bloed zal voor hun oogen zijn en van Tanis tot Net-amen. van Men- ne-fer tot Khe-me-nu. zal ik de nieu we profeet van het kwaad, de bran dende toorts van een bloedige revolu tie voor mij uitdragen. En gij die gepriester zelfs in den tempel, die er Hoor ontheiligd) zal worden, zullen misschien het volk van Kamt, en de priesters van hun góden ontwaken uit de betoovering, die gij door uw hek serij over hen hebt geworpen. Sta I Want verder dan die eene daad van bruut geweld zijt gij machteloos! Neit- akrit is een gevangene in de handen van de priesters van Kamt, verbor gen voor aller oogen, weet niemand waar zij is. Haar zonde wordt in dit land niet in openbare zitting behan deld, evenmin hoort iemand het von nis over haar uitspreken. Maar mor gen zal zij, die eens de schoonste in oud Kamt was, blind, verminkt, ge kneusd door de straten van Tanis net medelijden vragen van den voorbij ganger, en met verachting zal men medelijdend haar na wijzen, en zeg gen „Het is Neit-akrit, een prinses van Kamt, die zelfs binnen den tem1; pél van de góden zondigdeGij moogt slaan, oh lieveling der góden, want in het graf, waar mijn gebeente rustig de terugkeer van mijn ziel zal afwachten, zal er vreugde en blijd- sohan zijn bij de gedachte, dat gij, hoe machtig gij moogt zijn, lieveling der góden en aangebeden door geheel Kamt, niets kunt doen can haar van haar oordeel te redden.” Langzamerhand hadden de handen van Hugh de keel van den priester losgelaten. Ik kon zien dat rijn hefti ge woede voorbij was hij was zoo bleek als de dood-, zijn oogen.gloei den alleen van een onheilspellend vuur, en hij hield de armen vast over rijn borst gekruist. Hij wachtte met schijnbaar geduid, totdat de hooge- priester ophield' met spreken, toen seide hij heed kalm- „En denkt gij werkelijk, oh macht!- FEUILLETOM, (Nadruk verboden). Uit het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 91 - „Dood oh zoon van Ra 1 Dood 1 indien gij het wilt. Meent gij dat ik mij maar eenigsrins zou weren? Of miji. priesters te hulp zou roepen? Ej rijn er honderd binnen bet bereik mijn stem en toch, zie ik verhef mijn stem niet eens. Dood mij I Hoe blij zou ik sterven, wetende dat mijn dood ten laatste uw ondergang had bewerkt nadat ik er in geslaagd was uw ziel te vernietigen. Ah ik geloof dat wij nu gelijk rijn, oh lieveling der góden, die met uw machtige hand den ambts- staf van den hoogepriester van Ra hebt gebroken. In ruil voor den slaf heb ik uw hart gebroken en ik zal gelukkig sterven wetende, dat wr* het meest liefheb! op de wereld, i veracht meer beklagenswaard^ worden, dan Kesh-ta de slavin, gij rukte uit die klauwen van het verbiddelijk recht van Kamt. Neen, waarom aarzelt gij In den naa van Ra, uw heer, en Osiris, wiens lieveling gij rijt, sla, oh, gezant der góden I sla I en met den slag, die het bloed doet vloeien van den hoo- ge priester van Ra, dat de gebeurte nissen rich zullen afspelen als gij ze sluw hebt beraamd Acht gij het werkelijk zoo getnak- keliw uw macht tegenover de mijne Ce plaatsen en overwinnaar te blijven? Werkelijk, ik beklaag u, u en uw blinde dwaasheid. Gij komt hier kalm' en zegevierend voor mij om mij te zeggen dat zij, die ik aanbid, een ge vangene is in uw handen, dat rij die voor mij gelijk is aan eene godheid, gehoond en belasterd zal worden door goddelooze priesters onteerd, neen er ger gemarteld en dan zegt gij kalm dat ik niets kan doen om' haar van haar oordeel te redden. Ik. de vreem deling, die de ontoegankelijke barriè res, die sinds vijf duizend jaren de geheimen van Kamt verborgen heb ben gehouden, heb door gebroken, ik kan niets doen om' mijn gelieklsten schat te redden Wel, misschien niet! Misschien vreezende, dat het een of ander ontzettend oordeel u zou over vallen voordat gij tijd hadt uw mis dadig besluit ten uitvoer te brengen, nebt gij misschien reeds de hand dur ven leggen op mijn godheid. Ja, dan hebt gij gelijk. Zelfs ik kan het ver leden niet ongedaan maken, ik kan hajar niet redden van haar oordeel I Maai hebt gij gedacht aan wat daar na zal gebeuren, oh machtige pries ter van Ra „Daarna?” vroeg hij kalmdeschou ders ophalende. „Ja daarna I Denkt gij misschien uat ik na in mijn woede u en uw ver achtelijk lichaam in duizend atomen gebroken, in den donkersten hoek van de vallei des doods te hebben gezon.. den ik de uiterste boete van de wet ten van Kamt zou toelaten, en aan uw dwalende ziel het geluk zou toe machtig zilt, gij die rijk rijt, en bo venal gij die u heilig waant, verbleek en beer want ik zal tol het volk, dat mij volgt spreken van ontheiliging en ontwijding I Ja, zelfs, ik, die gis teren sprak van barmhartigheid en ge rechtigheid En het volk van Kamt zal mij volgen, Ur-tasen”, voegde hij er aan toe, en toen hij rich in rijn volle lengte oprichtte, scheen hij reeds boven den door schrik bevangen man uit Ce steken als de een of ander door het booze bezielde profeet. „De mensch is steeds bereid te luisteren naar den stem, die hem te rug roept naar rijn oorspronkelijken aard van wild beest, rij zullen mil volgen en krankzinnig van woede wor den dorwtende naar een slachting, naar moord en naar bloedvergieten rij zullen de heerschers van hun troon slingeren, hun tempels vernietigen, en hun graven ontwijdenEn gij, Ur- tasen die de belichaming rijt van die priesterschap, die het volk van Kamt in bijgeloovige onwetendheid hebt ge laten, tegen u en uw priesters zal de verachting, de verfoeiïng. de smaau gericht zijn. Geslagen en geminacH zult gij aan den voet van den troon van uw aod staan, als door schande op de kaak ges’eld mannen, vrou wen en kinderen zullen u toeschreeu wen. zullen met minachtende vingers, die nog druipen van bloed, naar wiizen. en in het land waarover aii hebt hopen te regeeren zult rij een man riin broeder zien dooden. een vrouw haar kind, een HM zijn ouders aij zult onteeriiw en «Hefstal en ent wiping akemeen ril zult b m gersnood en peat zien

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1