Het 350-jarig bastaan dar Leidsche Hoogeschool. Ssciitiit „ONS 6EHDEEEH". Kinder Bal-Masqué Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. werden niet contant betaald, maar de Fran sche commissie wees daarvoor Duitsche houtfirma's op volkomen onrechtmatige en ontoelaatbare wyze Duitsche houtgebieden ter uitbuiting toe, waarbij men *ich niets aantrok van de protesten der Duitsche hout vesterij autoriteiten. Dese kappingen den coupes supplémentairea genoemd, die de Franschen wilden doen geschieden bui ten de bepalingen van het vredesverdrag om. Van dexe ag. kap-overeenkom sten, ge heime afspraken, welke zelfs in Fransche kringen weinig bekend waren, vernamen het eerat de firma. Schenk en door dezen de firma Himmelsbach. De Duitsche regeering wist van deze geheime contracten absoluut niets af. De Fransche boschcommissie sloot met de beide firma's verschillende overeen komsten. Daar ook andere firma's er ach ter kwamen, moesten Schenk en Himmels bach ook dese tot het zeer loonende zaak je toelaten. In het geheel meldden zich elf Duitsche firma's aan, die in twee groepen werden verdeeld. De groep-Schenk omvatte vyf firma's, de groep-Himanelsbach zes. De Fanschen gaven de exploitatie van de boe- achen in de Palta aan Schenk c.s., die in Hessen en Pruisen aan het andere concern. Toen deze contracten met de Franschen be kend werden, was het rapport-Dawes reeds ver gevorderd en de heer Himmeisbaoh, die politieke relaties had met den rijkskanse lier en daarvan ook gebruik maakte, was er van op de hoogte, dat bij het in werking treden van het plan-Dawes de overeenkom sten met de Fransehen vervallen moesten. Daarom heeft de firma by de uitbuiting van de Duitsche bosschen in de Palta een haast aan den dag gelegd, izooals nog nooit gezien was. Ruim 2000 arbeiders en een ge weldig wagenpark werden naar de Paltz gestuurd, waar een kap begon, welke een groot deel van de bosschen vernielde die veel en veel grooter was, dan de andere firma's tot stand hadden gebracht, terwijl eenige dier firma's zelfs niet tot kappen waren overgegaan. De vertegenwoordigers van de firma Him melsbach verklaren, dat het contract tus- schen de firma's en de Franschen evenals alle Micum-overeenkomsten onder dwang was gesloten. POLEN. Anti-aemiietiache relletjes te Lodz. Naar aanleiding van de verordening der Pooleche regeering, volgens welke de ka tholieke feestdag Maria -Lichtmis niet meer erkend wordt als officieele feestdag, heb ben te Lodz anti-semietische excessen plaats gehad, omdat de Joodsche winkels op grond dezer verordening open bleven. Een aantal kooplieden werd ernstig mis handeld en hun winkels geplunderd. Op het laatste oogenblik gelukte het de politie er ger te voorkomen. Twaalf Joodsche koop lieden werden ernstig gewond en een groot aantal licht, terwijl de aangerichte schade zeer groot is. De politie heeft 60 personen gearresteerd. JAPAN. Sloep omgeslagen. Vrijdag bracht het Japansche opleidings smaldeel van Esquimault een bezoek aan Vancouver. Des nachts had een ernstig on geluk plaats, een boot, waarin 160 man za ten, die naar het vlaggeschip ,,Azama" te rug keerden, kwam in botsing met andere booten en sloeg om. Zeventien man zijn ver dronken. De nacht was zeer donker en het weer was ruw. Het reddingswerk werd vol bracht met. de hulp van zoeklichten. BINNENLAND. Verzachting van het Meelbeslu.it krachtens de Warenwet. Men weet, dat op 17 Januari 11. Ln werking is getreden het zoogenaamde „Meelbesluit", d.w.z. het K. B. tot toepaasing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet. Op dien datum zouden de voor de verschillende meelproduc- ten in gebruik zijnde etiketten moe ten voldoen aan de elschen, welke Üaaraan in dit besluit zij» geg»e<d. Enkele meelfabrikanten hebben einde December '24 bij het Secretariaat van liet Centr. Ind. Verbond hiertegen be zwaren kenbaar gemaakt met het oog op de groote hoeveelheden etiketten, welke zij nog in voorraad hadden. Als gevolg hiervan heeft in het be gin van Januari de minister van Ar beid tot de betrokken gemeentebestu ren- een) schrijven gericht, waaruit bJijkt, dat tot 1 Jan. 1926 alle thans in gebruik zijnde etiquetten zullen wioraen toegelaten. Aangezien het Meelbesluit reeds op 17 Juli 1924 af- digd. ia, wordt aan belangheb- fabrikanten aldus anderhalf jaar tijd gelaten om de voor hun artikelen gebezigde etiketten iu overeenstem ming te brengen met de voorschriften van het Meelbesluit. Nederland en België. De hoeren Bourqu'm van Zuylen en De Ruelle, die reeds hebben onder handeld met Nederlandsche deskundi gen over de Sfcheddekwestie, -zullen zich de volgende week opnieuw naur Den Haag begeven. Handhaving van Zilverbons. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam heeft zich tot den minister van Ftatqiqtëti gericht met een schrijven, waarin wordt aan gedrongen op het behouden in de cir culatie van zilverbons en muntpapier, tot de uitgifte waarvan besloten werd ln de eerste dagen van Augustus 1914. D« Regeering en de Olympische Spelen. Thans is ingediend het reeds aan gekondigde wetsontwerp tot verhoo ging van het hoofdstuk der begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1925, strekkende tot bet verleenen van 'n bijdrage van f 250.000 aan bet Ned. Olympisch Comité in de kosten van de voorbereiding en het doen houden van de Olympische Spe len in 1028 te Amsterdam. In de Mem. van Toelichting wordt opgemerkt, dat het Intern. Olympisch (Comité dit jaar van 26 lot 28 Mei Ie Praag 'bijeenkomt en daar tevens een oouuies zat nouuen waar ae aigevaar- digoen van alle staten de detinl.ieve regeling dpr negenue uiympiaue te Ambteruam zullen vaststellen. De Nederlandsche afgevaardigden zuilen aldaar de namens Nederland in 1923 te Rome gedane toezegging heb ben gestand te doen en ae verklaring hebben ai te leggen, dat Nederland bij machte is, zoowel de techniscne als de financieeie regeling op zich te nemen. Minister De Viseer zegt, dat de voor bereiding der Olympiade een zaak van groote nationale oeteekenis is en dat uaarom met de verleening van regee- ringssteun zeer groote belangen ge moeid zijn. De vooroefening en voorbereidiug van al hetgeen met de Olympische Spelen samengaat en verband houdt zal in hooge mate de beoefening der lichamelijke opvoeding bevorderen en deze, zoo wordt verder gezegd, in ul- gemeeuen zin ten goede komen. Ook met betrekking tot de kunst beloven do a.s. Olympische Spelen voor ons land van belangrijke bet eekenis te worden. Verder zullen nog, afgezien van het onmiddellijke materieele voordeel voortvloeiende uit de aanwezigheid hier te lande gedurende vele wenen van duizenden vreemdelingen, deze spelen rechtstreeks en zijdelings de relaties van ons land met het buiten land versterken en uitbreiden. De ver dere voorbereiding' oer Olympische Spelen zal gedurende de eerstuonen- de jaren, aldus gaat de minister vooit de internationale belangstelling op Ne derland concentreer en. De reclame op groote schaal, die in de buiteuland- sche pers voor de Olympische Spelen zal worden gemaakt, zal vanzelf de aandacht vestigen op ons land, op on ze scheepvaart, onzen handel en onze industrie, 't Vreemdelingenverkeer zal worden bevorderd, niet alleen tijdens de spelen, maar ook daar voor en vooral blijvend in de toekomst. Verwacht mag worden, dat uit een en ander de handel profijt zal trek ken en ook onze industrieën er de voordeelen van zullen plukken. Reorganisatie van den post-, telegraaf- en telefoondienst. Mr. P. J. Oud zal in de Tweede Kamer-vergadering van Dinsdag a.s. een interpellatie aanvragen over de uitvoering van de plannen tot reorga nisatie van net Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie. De Kamerverkiezingen 1925 Overeenkomstig (net verkiezingsre glement, is op 6 en 7 Februari in den riaag een vergadering gehouden van den partijraad van den Vrijheidsbond waarin do 18 kieskringen vertegen woordigd waren, ten einde, naar aan leiding van de door Vie afdeelingen in het geheele land gestelde Candida ten, het politiek advies vast te stellen over de samenstelling en combinatie der cand'idatenlijst en volgorde op de lijst. Bi) de samenstelling van' het advies is uitgegaan van de gedatchte, dut voor eiken kieskring jilléreeret rekening zal worden gehouden met de gewes telijke verlangens en de combinatie van kringen slechts te doen geschie den, voor zoover onderling en uit eigen beweging overeenstemming zou worden verkregen, aangaande de eer ste nummers van de candidatenliist. Met dit systeem wetrd ten slotte be reikt, dat de Vrijheidsbond met acht verschillende gewestelijke lijsten zal uitkomen, te weten: '1. Dordrecht, Middelburg, Leiden, Tilburg; II. Leeu warden. Groningen, Den Helder, As sen lil. Arnnem, Nijmegen, Den Bosch, Maastricht IV. Haarlem, Utrecht; V. Zwolle; VI. Amsterdam, Vil Den Haag en VIII. Rotterdam. Het politiek advies omtreiu. de can- didaten voor de eerste plaatsen luidt: I. 1. Mr. H. C. Dresselhuys, 2. Mej. Johanna Westerman, 3. I'roJ. dr. B. D. Eerdmans, 4. E. M. Toenstrn II. 1. Mr. G. A. Boon, 2. dar. S. E. Bier erna, 3. D. de Boer (Stompeto- ren), 4. Mevr. H. van Riel-Smeenge, J. Huges III. 1. Mr. A. O. A. Bidder van Kappard, 2. Mr. J. Gerritzen, 3. Mr. J. Dijckmeester IV. 1. Prof. Mr. Dr. A. van Gijn, Mevr. E. W. Wijnaendts Francken- Dyserinrk V 1. Dr. I. H. J. Vos, 2. A. F. Stroink VI. 1. Mr. H. C. Dresselhuys, 2. Walraven Boissevain VII. 1. Mr. P. Droogleever Fortuyn, 2. Mr. P. J. W. H. Cort van der Lin den VUL 1. Mr. H. J. Knottenbelt, 2. H de Groot. Het verder aanvullen der lijsten werd aan liet initiatief der Kieskrin gen overgelaten. Iqtusschen werd ern stig aanbevolen, aan vrouwelijke ean- didaten ook verder groote aandacht te schenken. Aan de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall waren in het aanvanke- ijk politiek advies van den Partijraad Ine op Na mondeling overleg met beide heeren, bleek de wenscneliikheid hun cnndidóituur niet tot bepaalde kies kringen te beperken, ten einde in het geheele lang gelegenheid te bieden op hen stemmen uit te brengen. Studiereis van prof. Kielstrs naar Suriname Prof. mr. J. C. Kielstra, hoogleer aar aa n de Land bouw hoogeschool te Wageningen, zal op uitnoodiging van den gouverneur van Suriname, baron Van Heemstra, een studiereis naar Suriname maken. Prof. Kielstra zal onderzoeken, of Suriname economise!! mogelijkheden vpor de JLandbouwrfijverheid opent, waarbij er tevens op zal worden ge let, in hoeverre het mogelijk ig, voor onze landbouwingenieurs een breede- re toekomst te scheppen. Zijn vertrek is bepaald op 20 Februari. De reis gaat geheel buiten bezwaar van 's rijks schatkist. De heer Van Heemstra heeft eenige particuliere in stellingen bereid gevonden, de kosten haar refcening te nemen. Zaterdag heelt in het Stedelijk Mu seum de Latenhal in Le-iden de ope ning plaats gehau van de tentoonstel ling, betrekking hebbende op de Leid sche Hoogeschool van nare stichting af. Zooala reeds gemeld, had zien hiervoor een comité en eere-comité gevormd. De opening had plaats in tegen woordigneid van de leden dezer bei de comdte'b, met uitzondering van Mi nister de Visser, die beriont had ge zonden tot zijn spijt verhinderd te zijn Alvorens het woord te geven aan den reotor-magiuucuK, pruf. mr. A. J. Blos, die de oflicieele opening zou verrichten, heeft de voorzitter van het comité, dr. J. ti. de Lint, een toe spraak gehouden. Na een korte begroeting wees spre ker er op, dat in de 8ö0 jaren van haai bestaan de universiteit zich een roemrijken naam heeft verworven, zoo dat men Leiden het Hollandach Athe ne noemde, werwaarts uit aller we- reldache oorden leergierige jongelin gen en beminiiQrs der VVysheid als noeste bijen een rijken oogst kwamen halen. De groote beroemdheid, die de Aca demie buiten Nederland genoot, was de inleiding voor zooveel buitenlan ders om Leiden te bezoeken, dat in zoo talrijke reisbeschrijvingen bizon- derheden over de universiteit te vin den zijn, waardoor het leven aajr"~<ïë Leidsche Academie beier beken dan van weilke andere universiteit ook. Wij hebben, aldus spreker/getracht materiaal bijeen te brengen/ om een beeld te geven van de geschiedenis der universiteit gedurende/de 350 ren van haar bestaan. f •Nadat spr. nog gememoreerd had1 de toezegging van Prms Hendrik omihel bescfliermneerschap op zich te nemen en op de groote belangstelling voor de totstandkoming van ae tentoonstel ling, werd deze officieel geopend door prof. A. J. Blok. De Koningin Eere-doctor te Leiden. Prof. P. J. Blok schrijft in de (Groe ne) Amsterdammer Het Leidsche academiefeest, de ner- Wenising der sViditwig en inwijding van de Leidsche Universiteit voor dod jaren, gal den Senaat, der feestvie rende! hoogeschool aanleiding om Hare Majesteit de doctorale waaiüigiieid ui de recntsweteuscliap aan te bieden. Dat is zeker een merkwaardige ge beurtenis. Wel niet zooveer ui de vrouwenbeweging, wunt moer dan éen vrouw hier te lande was reeds door een doctoraat liouons cau.-*a geëerd, ook voordat H. M. de Koningin bij een dergelijke feestviering ie u rollin gen in 1914 met de uociorale waar digheid ui de Nederlandscne letteren bekleed was. Ook in andere landen is een eer-doctoraat meennaieu aan vorstelijke vrouwen verleend. Hei merkwaardige van dit feit is, dat de Leidsche Academie de bij uitstek na tionale gedachte die aan baar stich ting ten grondsWfe heeft gelogen, niet ueier uieenue tb numien unurukkeu dan door aan do Koningin, net hooid van onzen Staat, die een rechtsge- uieenscnap i», juist dit doctoraat aan te bieden als een getuigenis van daiiK- haaiueia voor wat onze Koningin ge durende Haren steeds meer dan 2o- jarigen regeermgstijd voor die rechts gemeenschap is geweest. Lie Leiübche benaai nam, volgens den vasten bij de veneenmg van eere- Uoc-torateu gevoigden regel, op voor dracht dor Juridische laculteit, zujii besluit met opzet op den 8en Januari, den eigenlijken stichtuigsdag der hoo geschool, op welken uag in 1575 im mers de Staten van Holland op krach- tigen aandrang van prms Willem het oeriuit namen toi oprichting eener hoogeschool en wel te Leiden, welke stam wegens naar moedig gedrag n de geleden schade in 1574 op een be- looning aanspraak mocht hebben. Wat beteeuent zulk een eere-ooeto- raut Meestal is het de erkenning van speciale verdiensten op het gebied der wetenschap, een enkele maal in ver band met het feit, dat de oegTtigue, ofschoon reeds in een wetenschappe lijk ambt werkzaam, den doctor-adel nog niet had verkregen, terwijl h j a's hoogleeraar, tod.i studenten met de doctorale waardigheid hau Ij heUlee- den. Maar bovendien is het eeredoc- loraat, zoowel hier te lande als elders herhaaldelijk gebruikt om aan voi.'le lijke personen een weiverdie,ui eer bewijs te verleenen, niet zoozeer we gens zuivetri wetenschappelijke ver diensten of zelfs wegens eeoigen vve- tenschappelijken arbeid, maar ah eer bewijs. Dit laatste nu, en wel in liet b.j- zonider nog om den grooten stichter der universiteit te eeron in zijn waar dige nakomelinge, de handLuufder van zijn hooge traditiön, is bij de verlce- ning van dit eere-doctoraat blijkbaar de leidende gedtfehte geweest en Hare Majesteit heeft niet geaarzeld om met ingenomenheid het eerbewijs te aan vaarden. D« plechtigheid in de Pieterskerk. Op den derden Januari van dit jaar verleende de Senaat der Kijkauniver- siteii te Leiden aan H. M. Je Konin gin het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheidomdat toen, voor 350 jaar, op voorstel van Prins W'l- d.00f Staten van Hollanden West-I'rieslaiid besloten werd tot stich ting van deze Hoogeschool. Tevens verzocht de Senaat H. M., dat de plechtigheid van haar door zijn rector te nekleeden met die waardigheid. zou geschieden op 9 Februari, in de Pie terskerk, welk verzoek H. M. inwil ligde En zoo werd de Pieterskerk. ffyjA M,- °P 8 October j.l. de gods dienstioefeniing ter gelegenheid van Leidens Ontzet voor 350 jaar, bijwoon de, de gewiidë plek waar het voor naamste gedeelte van de 350-jarigc Hooges «hooi-herden king plaats vond. Om half twee vertrok van het grl Academiegebouw aan net Rapeubur, een lange stoet van curatoren, hoog- leeraren in ambtgewaad en lectoren, om zich naar de Pieterskerk te bege ven langs het Rapenburg en door de Nieuw steeg. Langs den weg stond een groot aantal afgevaardigden van nage noeg alle studientenvereenigingen met haar banieren, die zich allengs aun- sloten bij den stoet. Zij naanen daar na allen in de kerk plaats. Het getal aanvragen om toegangs kaarten tot de groote kerk was over- weiaigend geweest, zoodat velen ziel: onder de bevoorrechten niet zagen ge rangschikt. Met auto's kwamen H. M. de Ko ningin, H. M- de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana, uit de Residentie. Zij reden langs den Haagweg, het Noord einde, het Rapenburg en de Klok- steeg en kwamen met gevolg aan oen kerkingang aan «de KLoksteeg. De leden van de studentenvereeni- ging „Pro Patria" vormden de eere- wacht voor H. M. de Koningin. In de kerk werd de Vorstelijke Fa milie ontvangen door de Diesoommis- sie burgemeester jhr. mi. dr. N. C. de Gijselaar, president-curator en de hoogleeraren mr. A. J. Blok, rector- magnificus, dr. W. de Sitter, dr. J. Jiutzuiga, dr. L. Knappert Jzn. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. In de onmiddellijke nabijheid vau de Vorstelijke Familie namen plaats het gevolg, ministers, het corps diplo matiiquie ea^puratoren. De hoogleer aren aat^i rondom den kansel ge schaard. Bij het binnenkomen der nooge be zoekers liet de organist der kerk, de heer. C. B. Duyster, hooren den marsch uit „Die Zauberfiöte". Daar na zong het gemengd koor „Sursum Corda", dir. de heer Hubert Cuypers, aoeapella het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus". Van den kanseü hield nu de rector- niagniiicus, mr. A. J. Blok, de recto rale rede, welke gewoonlijk op don dies naftaiis in het groot auditorium van het Academischgebouw wordt ge houden. Tot pnderwerp van zijn ora tie had zijn hooggel. gekozen „De ontwikkeling van net strafstelsel in Nederland". Alvorens tot behandeling van zijn eigenlijk onderwerp over te gaan, heette hij o.m. welkom de Ma jesteiten,, Kon. Hoogheden, Excellen ties, vertegenwoordigers van Hooge Colleges, van Volkenbond, van Staat, Provincie en Gemeente van de Kon. Academie van Wetenschappen en van de Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen professoren, doctoren, studenten. Voorts sloeg hij een blik de historie der Universiteit en bracht eerbiedige hulde aan de nage dachtenis van Prins Willem van Oran je en aan allen, die aan de stichting van de Universiteit hebben meege werkt, inzonderheid aan Jan van der Does. Aan het slot sprak hij dank uit iot allen, die in den loop der eeuwen aan den groei der Hoogeschool, waar van het wijs beleid onzer vaderen do kient heeft gelegd, hebben mee- en samengewerkt. Na het uitspreken van de rede zong het koor Psalm 118" van Sweelinck. Daarna bekleedde de rector, van het spreekgestoelte gedaald, H. M. de Ko ningin met het eere-doctoraat in do rechtsgeleerdheid. Zijn hooggel. sprak na de gebrui- dhijke kemp toi formule in het latijn, H. Het is het recht het voorrecht m den promotor aan deze formule eenige woorden toe te voegen, ten einde in het licht te stellen, wat den Senaat heeft 'bewogen Uwer Majesteit het eere-doctoraat in de rechtsgeleerd he id te verleenen. De Senaat heeft gemeend, dat hij aan de gevoelens van pieteit en dank baarheid, die ieder onzor voor den grooten stichter der hoogeschool koes tert niet beter uiting kon geven, dan door U, zijn nazaat, de groa.e eer te bewijzen, waarover de Senaat beschik- niddel te ma- -r 21 Juni 1905 in de Senaatskamer der Academie gesproken, nog steeds weer klank vinden in onze harten. Gij hebt Uzelve toen gelukkig ge prezen erop te mogen wijzen, dat de banden door haar stichter tusschen Leidens Hoogeschool en het Huis van Uranje gelegd, nimmer zijn verslapt. Het eerbetoon thans aan U, en ui sluitend aan -U, gebracht, strekke Uwer Majesteit ten oewijze, dat (ie Leidsche Universiteit steunende op dat Koninklijk woord, zich nog altijd be»- schouwt ais de Academie der Oranjes ken kan. Hij heeft gezocht naar om Uwer Majesteit duidelijk ken hoe de woorden, door U en dat zij van haar kant wat zij kon Wilde doen om dien band te stevig en Doch zij zou daartoe dit middel niet hebben mogen kiezen, wanneer daar voor geen andere grond aanwezig wa re geweest'dan het vervullen yan een ilicht van piëteit tegenover Prms Wil- em en het betoonen van onze innige aanhankelijkheid en genegenheid voor U en Uw Huis. Wanneer ik naar oud gebruik mijn toespraak mag besluiten met een per soonlijk woord, dan moge ik daaraan verbinden, den diepgevoelde» wensOh, dat Uwe Majesteit aan de zijde van Uwen echtgenoot, den Prins der Ne derlanden, nog tal van jaren- moge worden gegeven, het Vaderland en deze Hoogeschool ten zegen I H. M. de Koningin beantwoordde, na den doctoralen bul in ontvangst ge nomen te hebben, als volgt Mijnheer de Rector-Magnificus. Zel den zóo ooit, is het voorgekomen, dat de lotgevallen eener universiteit van af haar ontstaan met die van het volk dat in haar luislerbeeld zoo rijn sa- mengeloopen als die van Leiden en ftedierland. Uit hetdeiistrijd geboren, tezamen met het gemeene best groot geworden, maar ook van gevaren en tegenspoed trouw en onvervaard haar deel gedragen, blijft haar naam ver bonden aan het edele wat onze stam vermag te geven. Dit, en de woorden door U gesproken, geeft aan deae zoo hooge onderscheiding voor mij eeft bijzondere waarde. Uit de kark begaven de Vorstelijke personen zich naar het Museum' va» Oudheden (Egyptische afdeeling) aan het Rapenburg, waar zij rondgeleid Werden door den directeur, dr. Wol- werda en diens medewerkers. Curatoren en Senaat spoedden /.ich naar de Academie, waar de Konink- lijke Familie een bezoek bracht aan de Senaatskamer en waar prof. mr. C' van Vollenhoven H. M. namens hei 'Leidsch Universiteitsfonds een Uioce- exemplaar aanbood van Pall as Lm densis MCMXXV" ln bruin loW band en op Japanscti papier gedrukt Rector, secretaris en assessoren, had den de hooge bezoekers ontvangen en stelden de leden van den Senaat aan hen voor. Toen zij de Academie had- dei» betreden, werd op den toren de Koninklijke Standaard geheschen. Na dit bezoek gingen Hare Majes teiten en de Prinses niet haar gevolg naai den Haag terug, tot de Leidsche gemeentegrens fvergezeld door den Prins en den burgemeester. Z K. H. begaf zich dan naar hel Stedelijk Museum „De Lakenhal'1 waar tevens aan genoodigden een thee wordt aangeboden en waar de rector een receptie houdt. Vanavond is er een feestmaaltijd aangeboden door Curatoren en Senaat in den foyer der Sladskaal, waar o m. aanzitten, de Prins, de Ministère van Binnenlandsche Zaken en Justitie de vertegenwoordigers van de Konink hjke Academie van Wetenschappen, die van alle Nederlandsche universi' teiten en Hoogescholen en de Deken van het corps diplomatique. Het Leidsch Studentencorps brengt hun hier te 10 uur een serenade. h GEMENGDE BERICHTEN- Een vechtpartij in een woonwagenkamp. ie Roermond is gisteren hooggaande ru- zie ontstaan onder de bewoners van het woonwagenkamp. Er weid met stokken, revolvers en messen gevochten,- ook de vrou wen namen aan het gevecht deel. Eenige echtersbazen liepen bloedige verwondin gen op en moesten onder geneeskundige behandeling gesteld worden. Een der vech. trade vrouwen, die in het benit van soherpe revolverpatronen werd -bevonden, werd door de .politie in arrest gesteld. te Velp. In dein afgeloopen nacht is het woonhuis en de schuur van M. v. d. H. te Velp b|j Grave tot den grond toe afgebrand. Door den sterken wind werd het vuur, dat in de schuur was ontstaan, hevig aangewakkerd en sloeg direct over naar het woonhuis, waar het gezin rustig sliep. Een overbuur merkte 's nachts den brand. Met groote moeite gelukte het de bewoners te wekken. Twee jongens waren genood zaakt uit een raam te springen, en werden opgevangen door den buurman v. V. Twee varkens, vier geiten, een kalf en 28 kippen verbrandden. Verzekering dekt de schade. RADIO-NIEUWS. Concerten van heden. 7 u. 20 Londen. Tydsein van de Big Ben en nieuwsberichten. Voordracht over: ..The sea sihore the cliffs of the South Coast". 7 u. 50. Concert „Round the world in mu sic" voor orkest, sopraan, bariton, piano en viool. Birmingham. Opvoering van „Cheating the Langtnan", drama in een bedryf en „Where there's a will", grap in een bedryf. Voorts pianosolo. Bourne mouth. Opvoering van de opera ,,Les clo ches de Corneville" van Robert Planquette voor koor, orkest en solisten. Cardiff. Populaire muziek voor orkest, sopraan, duettisten en voordracht. Newcastle. Concert voor orkest en sopraan. Opvoering van „An old-fashioned -girl", blysipel door Arthur Temple. Glasgow. Charles Dickens-avond. Voordrachten uit zyn wer ken, afgewisseld door quartetten-, orkest- oncert en alt-solo. 7 u. 36. Zürioh. Voordrachten en concert. 8 u. 20. Brussel. Voordrachten, concert n nieuwsberichten. 8 u. 50. Parys. Laatste wedstryduitóla- en en medische kroniek. 9 u. Amsterdam. (N.S.F., 1060 m.) Gi^ gelconcert, uitgezonden door de firma W. Boosman. Programma: 1. Reveil des Fées Scotson Clark; 2. Andante, J. Worp; 8. Re verie, Ant. W. Ryp; 4. Interludium, Simon Kroon; 5. Fughetta, Ludwig Mendelsohn; 7. Postludium, Ludwig Mendelsohn; 7. An gelus, G. Saint George; 8. Aaidante, M. H. van 't Kruis, afgewisseld door piano-mu- ziek. u. 5. Parys. Fragmenten uit „Gtilk>a du foyer", comedie in drie bedrijven vsn Ludovic de Francmesnil, muziek van Mae- net. 9 u. 40. Zürich. Nieuwsberichten. 9 u. 60. Londen. Greenwich-tijdsein nieuwsberichten. Daarna voortzetting v*n het concert. 10 u. 20. Birmingham. Opvoering v*4 ,,A daughter's choice", spel in een bedrijf door Donald Edwardes. Manchester- Voordrachten door Foden Wdlliams. Newcastle. Dansmuziek. Brussel Nieuwsberichten. 10 u. 50. Aberdeen. Concert. RECHTZAKEN. De malversaties by den Rijksgebouwen dienst. e invrijheidsstelling van den architect V. gelast. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heen Zaterdag de invrijheidsetelling gelast v*° gewezen rijksbouwmeester J. A. W. V" oie door de Haagsdie rechtbank was v*/" oordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf, verband met b(j het voormalig bureau v den rijksbouwmeester voor de onderwijs#*" bouwen gepleegde onregelmatigheden wiens zaak deze week in hooger beroep voor het Hof is behandeld. 60 418 846 437e STAATSLOTERIJ. je klasse. Trekking van Maandag 9 Febr. 1000.—: 2088 11182 11613 15772 ƒ400.—: 3146 8232 8233 16244 18780 ƒ200.—: 7483 12866 16488 1683.6 19167 20969 ƒ100.—: 186 1756 2769 3347 5033 526» *190 11460 11569 13366 14363 15033 16636 16053 16327 16482 16612 17770 18190 20192 20719 20838 20905 Pryzen van 70.—: 16 89 31b 345 423 489 491 683 ,18 758 960 1138 1264 126» 1283 l64b 1,20 1789 1(09 1773 1810 19/2 2ilO 2119 2310 2335 2462 2499 2532 2696 2086 2/14 Z,ö6 3008 3177 3209 3611 3628 3600 3728 3783 3799 3872 4136 422 4342 4488 4628 4&b9 465 4943 5019 50/1 5112 5166 bl68 M36 5264 5307 5470 5660 6686 6634 6636 3674 5784 6*04 5825 6872 5948 6168 6337 0389 04U-i»433 6096 0/44 0/63 7621 77U8 ,709 (991 (980 8126 8376 8(02 8/88 8842 9007 9306 9362 9479 9491 9866 10013 10049 10076 1U198 10214 10329 10616 106o5 10615 1072/ 10803 110/6 11142 11190 1124U 11276 11308 11393 11614 11/13 11/24 11/39 11816 11840 11906 11918 11953 12024 12098 12221 12324 1262/ 1206ü 12088 13245 132/0 13312 18388 13393 13443 13630 1365» 13614 13791 13833 13857 13995 14155 14166 14318 14606 14508 14523 14657 14723 14778 1491/ 1&001 16210 15416 15639 16649 16671 15029 16862 16864 15874 16878 16889 16924 159/1 16978 16048 16117 16118 16207 16269 16369 16480 L673Ö 16805 16830 16879 16952 17023 1/339 17360 17465 1749/ 17596 17820 17951 18003 18199 18433 18490 18Ö4Ö 18563 18683 18606 18608 18613 18717 18883 18983 19042 19197 19369 19484 19551 19574 19633 19779 19798 19883 20036 20038 20058 20077 20100 20120 20183 20416 20732 20803 20879 20889 21042 21214 21400 21416 21466 21611 21529 2)602 21630 21766 21779 21889 22070 22134 22191 22229 22483 22516 22662 22731 22777 22802 22827 22838 22875 22971 Nieten: 67 87 103 167 174 283 390 122 474 500 509 514 538 560 t>54 710 712 722 741 753 701 776 1007 1020 1066 1176 1240 1245 1266 1315 1316 1325 1349 1361 1366 141B 14511 1489 1522 1679 1586 1632 1633 1634 1659 1668 1695 1733 1749 1853 1963 2045 2066 2120 2128 2139 2146 2157 2162 2166 2235 2318 2373 2386 2391 2406 2420 2422 2443 2473 2474 2546 2648 2679 i/699 2716 2721 2748 2782 2851 2862 2872 2909 2916 2944 2970 2985 3045 3051 3069 3063 3072 3110 3121 3136 3182 3199 3203 3247 3248 3264 3271 3273 3328 3389 3440 3612 3517 352' 3550 3569 3606 3675 3692 3764 3765 3866 3867 3946 3947 3951 3965 4052 4113 4127 4131 4138 4149 4169 4209 4272 4296 4325 4393 4475 4478 4490 4496 4692 4693 4816 4839 4880 4901 4928 4996 5311 5341 5861 6395 6464 6489 5496 5520 5560 6566 6681 5702 5729 5770 5831 5855 5869 5900 5924 5962 6019 6036 6127 6164 6176 6264 6284 6342 6397 6407 6462 6485 6502 6561 6566 6626 6631 6642 6673 6691 «715 6730 6764 «944 6976 7Ó12 TO46 7080 7116 7166 7167 7222 7246 7297 7333 7357 7423 7489 7649 7558 7582 7687 7597 7689 7641 7642 7643 7672 7792 7821 7830 7896 7942 7959 8073 8094 8127 8154 8239 8241 8326 8472 8484 8516 8618 8528 8604 8664 8713 8789 8844 8884 8946 9006 9028 9052 9195 9223 9406 9435 9469 9611 9613 9614 9661 9715 9718 9746 9751 9851 9897 9943 9953 9967 9963 9964 10044 10055 10077 10114 10132 10166 10177 10236 10295 10398 10416 10417 10529 10632 10570 10677 10621 10672 10687 10708 10767 10770 10813 10839 10845 10887 10933 10942 10948 11014 11018 11020 11088 11101 11148 11152 11169 11174 11199 11251 11269 11290 11889 11409 11418 11478 11508 11512 11550 11561 11578 11603 11691 11734 11764 11778 11786 11795 11844 11943 11962 11967 12011 12099 12112 12208 12243 12338 12367 12446 12480 12535 12671 12590 12604 12621 12704 12707 12788 12801 12928 12938 12986 12988 13112 13130 13142 13220 13231 18233 13253 13299 13364 13368 13386 13402 13499 13516 13572 13626 13636 13639 13709 13719 13728 '13778 13789 13834 13836 13850 13869 13897 13910 13914 13916 13925 13928 13970 13981 13992 14038 14094 14131 14136 14147 14181 14190 14234 14239 14274 14313 14319 14322 14355 14360 14398 14409 14422 14438 14440 14464 14522 14546 14579 14587 14603 14034 14642 14750 14764 14769 14770 14778 14801 14805 14887 14610 15030 15055 15058 15060 15069 15088 15121 15122 15228 16252 15289 15364 16378 15400 15419 15424 16469 15402 15500 15689 15598 15694 15706 15718 15790 15799 15627 16880 15887 16004 16010 16020 16038 16084 16088 16114 16186 16216 16217 16229 16237 16306 16323 16329 18330 16343 16422 16428 16446 16461 16526 16532 16681 16586 16593 16696 16606 16615 16635 16676 16683 17684 16691 16723 16783 16792 10814 16821 16840 16860 16896 16945 16968 17013 17052 17053 17069 17113 17187 17216 17232 17236 17238 17247 17248 17258 17278 17285 17862 17368 17393 1740-5 17408 17446 17453 17464 17463 175U 17619 17620 17566 17670 17573 17593 17609 17687 17648 17692 17747 17765 17767 17804 17811 17832 17881 17883 17911 17916 17941 18007 18012 18066 18068 18180 18162 18188 18231 18282 18293 18352 18411 18415 18431 18476 18636 18656 18569 18574 18639 L8656 18662 18697 18711 18782 18791 18803 18888 18890 18893 18900 19006 19043 19060 19071 19096 19127 19142 19152 19192 19208 19214 19298 19306 19317 19351 19353 19362 19440 19449 19466 19178 19485 19637 19540 19554 19611 19624 19644 19713 19722 19762 19789 19848 19852 19874 19904 19944 19951 19954 20001 20040 20057 20161 20165 20220 20235 20264 20271 20324 20343 20345 20347 20373 20397 20476 20479 20480 20516 20636 20648 20574 20596 20638 20646 20682 20687 20688 20708 20720 20796 20800 20818 20887 20056 20984 20996 21071 21076 21077 21113 21147 21148 21221 21224 21231 21238 21242 21272 21401 21411 21461 21561 21674 21589 21801 21898 21716 21721 21760 21769 21799 21899 21980 21945 21968 21980 21981 22016 22016 22119 21187 22180 22199 22264 22263 22268 22288 22378 22382 22394 22417 22487 22446 22626 22529 22574 22682 22690 22596 22629 22676 22682 22699 22710 22786 22781 22832 22934 22966 22970 22978 22996 22997 Vorige lttat stond: 3782 m. z. 5732. Zaterdagmiddag 14 Febr.a.8. ISP van 2-6 uur onder leidiug van den Heer C. Willems, Dansleeraar, Den Haag. Toegankelijk voor Leden, hunne Dames en Kinderen ad f 0.25 per persoon. Introduce'! (niet Leden of Kinderen van Niet-Leden) f 0.60 per persoon. STADSNIEUWS. GOUDA, 9 Februari 1925. Centr. Kiesvereeniging v. d. Vrijheidsbond voor den Rykskieskring Leiden. In de Vrijdag en Zaterdag te Js-Graven- hage gehouden vergadering van den Party- raad van den Vrijheidsbond is besloten aan de Centr. Kiesvereeniging voor den Ryks kieskring Leiden te adviseeren voor de a.s, verkiezing voor de Tweede Kamer een com binatie te vormen met de kieskringen Zee land, Dordrecht en Tilburg; als eerste can- didaten voor die gecombineerde lijst wor den aanbevolen: Mr. H. C. Dresselhuys, Mej. Joha. Westerman, Prof. Dr. B. D. Eerdmans en E. M. Teenstra. I. IJssel de Schepper. Naar de-berichten van hedenmorgen lui den, is de toestand van den heer I. IJssel de Scheppet langzaam vooruitgaand, j dat er thans een redelijke kans op herstel bestaat. Een optreden van drie jeugdige stad genoot en. In de twintigste Zondagmorgen bij( komst van het Comité voor Arbeidersont wikkeling werd de muzikale medewerking verleend door onze stadgenooten de dames C. C. en M. H. van Nues en den heer J. L. v. Nues, respectievelijk bespelende piano, viool en cello. Door het trio werd ten gehoore gebracht Romana van M. Klassert, Menuet van L. v. Beethoven en Traum der Sennerin van A. Lobiteky. Het debuut van dit jeugdige drietal kan als volkomen geslaagd worden genoemd. Een hartelijk applaus, vooral na het laatste nummer, was hun deel. Als toegift werd door den cellist met pianobegeleiding van de leerares van het trio, Mejuffr. Ouweneel, nog een nummer ten beste gegeven. Concert Goudsche Mondharmoniea- vereeniging „Excelsior". De Goudsche Mondharmonica-vereeniging „Excelsior" geeft op Zaterdag 28 Februari des avonds 8 uur in de zaal Concordia aan de Westhaven een concert ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan. Medewerking zul len verleenen „de Snarenzangers" uit Rot terdam in hun oorspronkelijk repertoire en origineele voordrachten. Na afloop is er bal. Het gecostumeerd kinderbal in Ons Genoegen. Ons bericht betreffende bet gecostumeerd kinderbal in Ons Genoegen voor de kinderen der leden op Zaterdag 14 Februari, behoeft eenige verbetering. Er stond dat het bal duurde van 2 tot 4 uur, dit moest zijn van 2—tfl uur. De dansavond van Edith von Schrenk gaat niet door. Zoo juist vernemen wy van den heer Kleinbloesem, dat de dansavond van Edith von Schrenck hedenavond niet doorgaat. Volks- en School had. Gedurende de afgeloopen week werden ia het Volks- en Schoolbad verbruikt 200 kuip baden, 194 sproeibaden en 1091 kinderba den. In totaal 1485 baden. Agenda. Thalia Theater. Eiken avond B u. Bioscoop. 9 Febr., 8 uur. Groote Schouwburg. Bios cope. 10 Febr. 8 uur. Het Schaakbord. Leden vergadering Afd. Gouda Nat Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 11 Febr. 8 uur. Soc. de Réunle. Vierde Nute- avond. 14 Februari. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoe ring Goudsche Tooneel- en Declamatie club „Thalia". 14 Febr. 26 uur. Soc. Ons Genoegen. Ge costumeerd Kinderbal. 18 Febr. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. 0. door Dr. Hamburger. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrij dag 13 Februari benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). STOLWIJK. 18 Febr. 7 u. Ned. Herv. Kerk. Ds. Lek- kerkerker uit Delft. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. De Rijksstierenkeuring zal voor deze ge meente gehouden worden te Gouda, op Za terdag 14 Maart &a BERKENWOUDR. Uit het financieel verslag van de afd. v. h. Groene Kruis alhier over 1924, blijkt dat er ie ontvangen 752.94% en uitgege ven 147.77%. Het batig saldo bedraagt i06.lt; - SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 8 Februari 1925. N. V. B. Afdeeling 1. Ie klasse. Hilversum: 't GooiQuick4—o Haarlem: HaarlemBlauw Wit 22 Gorinchem: UmtasHFC 4 Rotterdam: Sparta—Feyenoord 10 Leiden: ASC—ZFC 5—2 Afdeeling II. Ie klasse. Haarlem: MDO-<VOC 6—3 Utrecht: UWR/QH 0—2 AmsterdamAjaxStormvogels 00 Den Haag: HBS-hDFC 5—1 2e klasse B. Den Haag: VUC-Neptunus 01 Utrecht: HerculesGouda 21 4e klasse B. Dordrecht: Fluks—ONA 0—2 Reserve 2e klasse A. Den Haag: BMT II—ÖW II2—1 Den Haag: Quick IIUW II 0I Afdeeling II. Ie klasse. Deventer: UD'Wageningen 16 Hengelo: HengeloGo Ahead 01 Arnhem: VitesseHeracles 82 Enschedé: EnschedéZAC 08 Afdeeling IV. Ie klasse. Den BoschWiliheLmina—iMVV 1—0 Valkenswaardde ValkBW 0 Afdeeling V. 1® klasse. Assen'. AchillesAlcides v 8 (Voor alle overige wedstryden werden de terreinen afgekeurd. G. V. B. Ie klasse A. ONA 2Alphia 1, Alphia niet opgekomen, 4e klasse. Vriendschap 3—GSV 4 2—4 Voor alle overige wedstryden werden de terreinen afgekeurd. Een schrale oogst. Leek het aanvankelijk, dat gisteren een groot deel van het programma afgewerkt God Pluviue besliste anders, nd begon het te regenen en de iuIs vonden het dan ook maar beter, hun velden af te keuren. De wedstryden, die toch doorgingen, brachten verrassende uitslagen. Zoo ging Feyenoord ev op Spangen tegen Sparta met 10 onderdoor, en daar Blauw Wit het niet verder bracht dan 22, is er nu een ge weldige strijd ontstaan tusschen de beide Rotterdamsche concurrenten. Door resp. een gelyk spel en een overwinning krwamen de Stormvogels en H. B. S. gelyk in afdeeling II. Voorts werd beslist dat V. O. C. degra datie-wedstrijden zai moeten spelen en dat UJD. zonder deze naar de 2e klasse zal ver dwijnen om plaats te maken voor Eendracht of D.O.V.O. (P.EjC.). Ia het Oosten behaal de Go Ahead tevens het kampioenschap. De Nederlaag van M.V.V. in Den Bosch baarde in afd. IV verwondering. NA..C. staat er nu het beste voor. Van de vereenigingen tfit Gouda en om liggende gemeenten gingjta alleen Hercu lesGouda en Fluks—ÏO-N.A. door. De roodwitten verloren ongelukkig, een door haar gemaakt doelpunt werd wegens bui tenspel geannuleerd, terwijl Hercules nog een goal cadeau kreeg, doordat v. 't Hooft in eigen doel trapte. O.N.A. won in Dordt van Fluks regelmatig met 20. Olympia II kwam weer laatst. Voor den G. V. B. zou O.N.A. 11 tegen Alphia I spelen. Alphia kwam echter niet op, of liever veel te laat, n.1. eerst om kwart voor 3 inplaats van 2 uur. Zij vond natuur lijk noch scheidsrechter noch tegenstanders. De oorzaak bleek te zyn, dat een autobus de Atphenaara in den steek gelaten had, zoo dat eerst om pijn. 2 uur met een in allerijl afgehuurde vrachtwagen vertrokken werd. Straf zal, daar het buiten de schuld van Alphia omging, dus wel niet opgelegd wor den. De eenigste wedtrtxlijd van den G. V. B. werd in Boskoop gespeeld. HerculesGouda 21. Onder ongunstige weersomstandigheden en met den. schuin over 't veld ataanden wind in den rug, trapt Hercules af. Gouda telde 3 invallers. De Utrechtena ren hebben van den aanvang af 't leder aan den schoen en zijn sterk in den aanval. Uit stekend samenspelend gaan v. Dillen en Buitenweg er van door op 't Goudsche doel af. Goede schoten volgen, doch de keeper der gasten kan er wezen en verwerkt alles. De centerhalf van Gouda tracht het spel te verplaatsen om de voorwaarts en gelegen heid tot doorbreken te geven, de Utr. ach terhoede is echter op haar post en weet, geholpen door de off side val, de aanvallen te onderbreken. Het duurt echter niet lang of de Gouda rechtsback bezorgt Hercules 't eerste doelpunt, door een voorzet van Lamberts in eigen doel te trappen. 10. De wedstrijd blijft eentonig, daar Hercules voortdurend sterker is. Ontelbaar zijn de schoten die op het Gouda-doel worden ge lost, ze gaan echter over of naast, of de keeper weet er raad mede. De vleugels van Gouda trachten opluchting te brengen, doch de Hercules halfs houden hen in bedwang. Met I0 wordt de rust bereikt. Na de hervatting is 't wederom 't zelfde spelletje, het doel der bezoekers wordt ge woon belegerd. Gouda zit hierna niet stil en beide vleugels trachten door snelle door braken een tegenpunt te forceeren. Ze ko men tot den Hercules-keeper, welke uitloopt en finaal over 't leder heen trapt. De aan vallers weten echter van deze enkele kansen niet te profiteeren. Eindelijk komt Hercules tweede doelpunt, een toegespeelden bal loopt „Taja" in 't doel. 20. De gasten ge ven niet op en 't gelukt hen den achter stand te verkleinen, wanneer Schucldnk Kool misgrijpt is 't 21. De verdedigingen weten aan beide zyden stand te houden; er komen alzoo geen doelpunten meer. Bij Gouda waren keeper en centerhalf zeer FluksO.N.A. 0—2. Weer gaf O.N.A. haar supporters gele genheid tot juichen, met 20 werd van Fluks in Dordrecht gewonnen. De eerste misstap van D.C.L. wordt nu met spanning tegemoet gezien. De Gouwenaars domineer den den geheelen wedstrijd met van de thuisclub nu en dan doorbraken, die echter zeer gevaarlijk waren en den O.N.A.-verde- tligers veel werk bezorgden. riet. gladde veld i* oorzaak, dat in het begin bar slecht gespeeld werd. Beide ploe gen herstelden zich langzamerhand en pas ten zich by de gladheki aan. Nadat enkele kansen gemist zyn doelpunt v. d. Spelt (0-1). In de tweede helft blyken vooral onze stadgenooten zich op het veki thuis te voe len en spelen beter, zoodat het spel nu het aankyken wel waard ia. O. N. A. is thans, tegen wind nogal, voortdurend de sterkste. Na 20 minuten lost v. d. Spelt die in Fe bruari een doelpunten-koorts schynt te heb ben, een keihard schot, dat door een Fluks- bach van richting veranderd zjjnde, in het net terecht komt. De tijd verstrijkt meer en meer, gedoelpunt wordt er echter niet meer, zoodat O.N.A verdiend met 20 wint Wy loteu hier nog eeu tweetul standjes volgen: MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 2e klasse B. Afd. I. A. D. O. 16 13 1 1 27 36—9 L80 Hercules 16 12 1 3 25 43—20 1.56 St. Hooger 13 7 2 4 16 19—18 1.23 Olympia 14 6 3 5 15 22—21 1.07 S. V. V. 16 4 7 14 19—21 0.87 Tr&navaha 15 5 3 7 13 2625 0.87 Neptunus 12 3 4 6 10 9—20 083 V. U. C. 15 4 4 7 12 22—27 0.80 Kampong 14 3 2 9 6 20—20 0.67 Gouda 16 i 4 11 6 1236 0.38 Reserve 2e klasse B. Afd. 11. S. V. V. 11 14 LU 2 2 22 33—17 1.67 A. D. O. 11 12 7 3 12 17 28—21 1.41 U. V. V. 11 11 6 1 6 11 3121 1.— Quick 11 14 6 I 7 13 32—35 0.93 A. S. C. 11 11 4 2 5 10 26—39 0.91 H. V. V. Ill 13 4 3 6 11 26—33 0.78 B. M. T. II 11 3 1 7 7 14—24 0.64 Olympia II 12 3 1 8 7 21—27 0.68 INGEZONDEN. Mmmu verantwoordelyk/iëui der De lezing van Ds. Borger. Mynheer de Redacteur, ln weerwil der bepaling mynerzyds niet meer op de lezing van Uk. Borger, togen <leu heer A. van Wynen terug te komen, verzoek ik u nogmaals beleeid plaatsing voor het onderstaande; om tevens de be ëindiging van di) heen en weer geschryi door u te laten bepalen. Uw schaven mynheer van W(jnen van ti dezer, met: veronachtzaming myner aan bieding van 2 bebr. j.i. u ten mynen huize te ontvangen, ten einde u, aan de hand van voorhanden werken, meer gedocumenteerd, dun in een ingezonden at uk mogeiyk, te woord te staan, noopt my, b(j deze, bedoel de aanbieding terug te nemen. Deze aanbieding deed ik goedmoedig, on danks uwe zeer bedenkeiyke wyxe van ci- teeren, die slechts tot verontwaardiging kon leiden (aangetoond in myn schryven van 2 Febr. j.l.). Vports wil ik hierby nog even opmerken, gezien uw ingezonden stuk van 6 Febr.: dat niet Ds. Borger door m(j in verdediging is genomen (zie myn schryven van 30 Jan.), doch ik ben naar buiten opgekomen voor de door Ds. Borger toegepaste Ljs g os 1 e e r. Die op naam van Hegel staat, als hoogte punt der ontwikkeling van 'het denken, of tewel culminatiepunt der West-Europeeache cultuur, thuisbehoorende op een terrein van wetenschappelijkheid, waaromtrent u al di rect blijk gaf nagenoeg geene kennis te be zitten. Vervolgens door u kritiekloos om laaggehaald tot een leer, b(j welks toepas sing als in bedoelde lezing slechts tyd en energieverlies plaats vindt. Uwe passage inzake ongenietbaar wor den bij het puhliek, begreep ik maar al te goed, beter dan u toen u haar neerschreef, hoe zou ik daar anders gebruik van heb ben kunnen maken u aan te toonen, dat het zoo streng op terminologie aankomt. [Door my werd by aantooning dat uw theorie niet opgaat, wel u theorie weerlegd, maar niet de houding van Ds. Borger ver dedigd. Het door u besohreven optreden van ws. Borger gaat my niet aan, doch geldt weer als 'n persoonlijk treffen van De. Borger, waarmede u altijd nog bljjft beneden dat gene wat men van iemand verwachten mag die zich kritiek ten doel stelt, dat heeft dan ook met de ojn. door u onbesproken gela ten zelfzucht, waar u schijnbaar maar liever langs heen gaat, niets uit te staan. l>we proeve tot verwerking van de termen ontwikkeling en uitwikkeling enz. liep daar op uit dat u byna hegelden. Ln de hegelary heet het geen uitwikke ling zonder inwikkeling. Geen objectivee ring (verzaking) onder iwwikkeling der sub jectiviteit (zelfzucht). Uwe geringschatting der woordenkeus zal allicht blijvend uw schryven verward doen zyn en oorzaak tot woordenzifter ij. Het door u genoemde analyseeren moet in deze verhelderend kriti- i s m e heeten. ■En mocht echter dit verhelderend kriti- sisme overslaan op alle terrein, welnu dan kan U er staat op maken, dat het lastig zal worden voor degenen, die in hun stre ven enz., veel kwaad verbregen achter den schUn van goed, in een wereld waar de zelfzucht heemeht en getolereerd wordt. Met dank voor verleende plaatsruimte, J. VAN STRAATEN. Gouda, 8 Febr. 1926. Wij sluiten hiermede de diacuesie. 9 Februari. Aanvoer: 441 vette runderen, 180 ratte en graskalveren, 1547 varkens, 116 schapen en lammeren. Prtyzen: Runderen le kw. 1.20—1.24, 2e kw. 1.10—1, 3e kw. ƒ0.80—0.90; Ossen ls 1.10—1.17%, 2e ƒ0,95—1, 3e 0.76-0.85, Kalveren le 1.75—2, 2e ƒ1.80—1.55, 3e ƒ0.95—1.15, Schapen la ƒ0.85—0.96, 2a ƒ0.66—0.75, Sa 0.66, Lammeren la 1— 1.15, Varkens le 0.73%—0.76, 2a 0.69— 0.71, 3e ƒ0.67—0.76, licht soort la ƒ0.64 0.68. "^-8 Handel matig, ruinle aanvoer, prijten af wijkend. Vlaa beurs. KOTTEKLAM, 0 Febr. 34400 blauw f 1.40-2, 10000 (ironing f 1.50—2, 10960 Holl. geel t 1.50-2, 14800 wit f 1.20-1.50, 2000 donker rood f 1.10 1.46. Kaasmarkt. OUDEWATER, 9 Febr. Aanvoer 7 par tijen, 315 stuks, gewicht 1575 K.G. Prijs Goudsche Kaas le soort m. r.na ƒ60—64, 2e soort m. ran. 5569. 1 (DBAADLOOZE DIENST.) Een sdüp in nood. LONDEN, 9 Febr. Loyd heeft uit Chiou noodsignalen opgevangen van het Ameri kaan sche a.s. President Harrison, dat op 4 Febr. op reis van Chaughay naar New-Vork uit Alexandrië vertrok. Een merkwaardige uitspraak. AMSTERDAM, 9 Febr. De kantonrechter Mr. Heifeit deed heden een merkwaardige uitspraak met betrekking tot de al« uit vloeisel van de gevoerde actie, door de winkeliers gepleegde overtredingen, van dé verordening op de winkelsluiting. Hij achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen, maar paste op Ue overtreders op grond van art. 253 sub 9 van het Wetboek van Straf vordering geen kracht toe, op grond van het feit, dat de betrokken winkeliers vroeger dispensatie hadden, om 's avonds na asht uur hun winkels open te houden, waaraan de Gemeenteraad van Amsterdam plotse ling een eind had gemaakt, zoodat nu de actie is gestaakt, vergevensgezindheid op haar plaats is. Z-ijn meisje in het water gegooid. ROTTERDAM, 9 Febr. Gisteravond kreeg de 28-jarige koopman J. P. met zyn 20- jarige verlooide W. S., wonende aan de Al- brechtkade alhier, ruzie. Terwijl beiden m de richting van Ue woning van het meisje liepen, greep J. P. naby de Delfthaveneche Schie, het meisje beet en wierp haar m het water. De schipper S. de W., die met zyn schip in de nabyheid lag en een voorbijganger H. J. S. sprongen het meisje na en het gelukte hen, het meisje weer op het droge te bren gen. Z(j had alleen de linkerknie gekneusd en is naar het Ziekenhuis vervoerd. De man is later in zyn woning aange houden. Een autobus omgeslagen. ARNHEM, A Febr. Zondagavond om streeks half /wen kwam de autobus van de firma de Hair, die den dienst onderhoudt tusschen Arnhem en Zevenaar, in botsing met een particuliere auto. De bus sloeg om. Van de dertien inzittenden kregen verschil lede personen lichte wonden. WISSEUtOEUSKN. 7 Febr. 9 Febr. Of fïofeel. Londen 11.86% 11.86% Berlijn 0.6916 0.5915 Parijs 13.39 13.33 Brussel 12.76 12£8 Zwitserland 47.96 47.90% VVeenen 0.0035 0.0036% Kopenhagen 44.25 44.12% Stockholm 66.92% 66.96 Oslo 38.— 87.96 New-York 2.48% 2.43% Niet officieel. Madrid 35.52% 35.50 Milaan 10.32% 1(182% Praag 7.82% 7.32% Beumovenacht. De effectenbeurs verkeerde heden ln vrij wil dezelfde conditie als Zaterthgf. Het meest kenmerkende verschijnsel Was een groot gebrek aan orders tengevolge waar van de handel van kleine proporties bleef. Zelfs in oilewaarden die den laatwten tijd nog al wat beweging hadden, ging maar weinig oio. Koninklijke openden op ongeveer de vorige middenkoers en brokkelden ver volgens geleidelijk aan wat *f. Geconsoli deerde n. werdey hooftksaak omstreeks de laagste koersen van Zaterdag afgedaan. Suikeraandéalen waren aan den zwakken kant, en vooral kwam <Ht tot uitdrukking in de notering H. V. A. Van de aanwaaiden leden Redjaj* Le- bong een vrij gevoelig verlies. Rubbers vertoonden zich by luimen han del prijshoudend. In tabakken gmg weinig om. De li Bata via blykbaar aan seaig aanbod oadeiherig De scheepvaartmarkt was stil e» slacfct» weinig veranderd. Nad. Industrieelen byna geheel veronacht zaamd. Amerikanen kalm met weinig af faire. Prolongatie 2% RADlO-1 TELEGRAFISCH WERRBfcRICHT Hoogste stand 773.6 te Coruna. Laagste stand 723 te Thorshaven. Verwachting: Matige, later opnieuw toe nemende zuiden tot westenwind. Eerat af nemend, later opnieuw toenemende bewol king, wellicht met regenbuien. Zelfde tom- peratuur.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2