'AAA iff?- Jongste Bediende. Dit Is het merk WYBERT Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. vrouwekleeren en daar hy door langdurige oefening erin geslaagd was niet anders dan met een hooge stem te spreken, dacht nie mand er aan, dat juffrouw Suzanne eigen lijk een man was. Ja, de vermomming was zoo volledig, dat toen Susaane later op een lijstenfabriek ging werken, waar sy den geheelen dag uitsluitend met vrouwen aa- anenwerkte, niemand haar ware sekae ver moedde. Eindelijk werd de amnestiewet aangeno men en Suzanne draalde niet met tot den mannelijken staat terug te keeren. De commissaris, aan wien G rappe uitvoe rig zijn geval verhaald heeft, heeft hem on middellijk een papier uitgereikt, waarbij hij in voorloopige vrijheid wordt gesteld in af wachting van de vervulling der onvermij delijke formaliteiten. VEREENIGDE STATEN. De onvergane wereld. Volgens de Paris Times" heef»*Ai Brooklyn een der volgelingen van de m- vcntisten, uit vrees voor het einde der we reld, zich het leven benomen. De leider, Treidt, heeft intusschen verklaard, dat „iets onverwachts de komst van den Heer heeft verhinderd", maar dat de wereld on getwijfeld a„s. Vrijdag zal vergaan. Dat zijn volgelingen de hemelsche teekenen niet verstaan, schrijft hij toe aan de aan wezigheid van cinema-photografen en de menigte van nieuwsgierigen, die teveel lawaai maken en teveel onrust teweegbren gen. ZUID-AMERIKA. Een warmtegolf in Brazilië. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat twee personen uitgeput zijn door de voort durende hitte. JAPAN. Slagschip gezonken. Het Japansche slagfichip „Tosa" ia gis teren tot zinken gebracht in overeenstem ming met de bepalingen van het verdrag van Washington. MlNNEMLAMD. Het eeredoctoraat van de Koningin. Gistermiddag, na afloop van de plechtige uitreiking van het eeredoc toraat hi de recli.sgeleerdJiei(l te Lei den aan de Koningin, is H. M. ten l'aieize aan het «ooruemde te a-Gra- venhage uit naam van een groot aan tal vrouwelijke doctoren in de rechts wetenschap een bloemstuk vereerd, dat vergezeld ging van oen opdraait met de namen der geefsters. het initiatief tot deze hulde is uit gegaan van mej. nsr. C. Frida Katz, iia van de Tweede Kamer, en inej. mr. B. de Voogt. Onderscheidingen verleend. Bij K. B. zijn benoemd tot comman deur in de Uranje-ftassau orde jlir. nir. dr. N. 0. de Gijseiaar, president- curator der rijksuniversiteit ie Lemen, burgemeester van Lemen, en ar. w. Finthoven,, hoogleeraar te Leiden; tot Ridder in de orde van den Nedete. Leeuw prof. A. J. Blok, rector-mag in timi», en prof. W. de sitter, secreta rial van den Senaat, hemen aan ae rijksuniversiteit te Leiden tot Ridder in de Oranje-Nassuu orde G. J. rime Dedrijfschet van net Lryugeeu iuooru- torium dfcr universiteit. Da. P. a. A. Boes er, oud-onderdi recteur van 's Rijns Museum van oud heden, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, is benoemd tot oiticior in de Orde van üranje-Wassau. v.ü K. B. is toegekend de «ereme daille der Urde van Oranje-N assau 8°ud, aan W. Ver ra, pedel der Rijksuniversiteit te Leiden in zilver, aan J. Mater, amanuensis lste KL bij den hortus botanicus der Rijksuniversiteit te Leiden in brons, aan KnoUer, custos bij de unwersiteits-biDliottieek te Leiden, en aan L. van der Meer, bediende je fi'Museum van Uudneden H. M. de Koningin naar Het Loo. H. M. de Koningin wordt Vrijdag a.s. voor enkele dagen op het Loo verwacht. Pinses Juliana zal daar Zaterdag aanko men. Gedurende het verblijf der Koningin op het Loo, zal de tafel verzorgd worden uit de keuken van Hotel de Keizerskroon. De Begroeting van Waterstaat. De Spoorwegen. Aan het Voorloopig Verslag van de Eer ste Kamer over de begrooting van Watei- staat on tl oenen wij nog dat ten aanzien van het spoorwegbedrijf door verschillende le den werd betreurd, dat de minister niet een krachtige bewindvoerder is. Zij meenden dat d« invloed van de hoofdambtenaren te groot ia en den apoorwegdirectiën te veel de vrije hand wordt gelaten. Men vroeg welke de taak is van hen, die door f<? re- geering in den raad van commissarissen zyn benoemd. Door vele leden werd geklaagd over de veel te hooge tarieven voor het vervoer van personen en goederen. Als motief voor het verlagen der tarie ven, zoowel voor het personen- als voor het goederenvervoer, werd ook gewezen op de concurrentie die de autobussen en vracht auto's tegenwoordig den spoorwegen aan doen. Men meende dat verlaging niet ai leen de inkomsten zou doen stijgen, maar ook den handel ten goodo komen. Van andere zijde werd in het bizonder verlaging van het tarief voor het vervoer van steenkool bepleit. Inlichtingen werden gevraagd, hoe het staat met de electrificaiie van het spoor wegnet. Wanneer zal het baanvak 'a-Gra- venhageLeiden voor het publiek worden opengesteld? En waarom zal het tot 1927 duren, eer de lijn Amsterdam—«Rotterdam gereed zal zijn? Ook weoachte men te we ten, hoe het sal gaan met het peraoneel- HliU fi Van verschillende zijden werd ®en bete re Zondagedienstregeling bepleit. Zooais de toestand nu is, kan de bevolking der groote plaatsen moeilijk 'e Zondags geakton van het landelijk schoon. to t Gewezen werd op de gevaren van de on bewaakte overwegen. Als wenaohelyk werd genoemd het aanbrengen van twee, bij avond verlichte waarschuwingsborden, waarvan het eerste op eenigen afstand van den spoor wegoverweg. Geklaagd werd door enkele leden over den vervuilden of hoogst primitieven toestand waarin de 3de klasse wachtkamers vaak ver- keeren. Aangedrongen werd op beter on derhoud der 3de klasse rijtuigen. I® den breede werden de wenschen van het spoorwegpersoneel ter sprake gebracht. Het einde van den Zomertijd. De bezwaren legen den midden- Europeesciieii iyu. Thans is ingeaiunu nei reeds aan gekondigde wetsontwerp tot uitrekking van ueu zomertijd in ae Memorie van i««lichting wordt er aan hernmera, uat ter oestuaeeruig van ue zooveel stol opwerpende >.o- mertijMikwestie een cojbouasie weru ingesteld, waarvan Ide me-emerneid adviseerde tot betioud van den zomer tijd en de grootst mogelijke mmdcr- Ueid zien »cnerp aaui legen kamt 3. Rochtans, het meeraerneiasstanupunt lh, naar ae nummer oywierm, gema tigder, dan de wet op uen zomertijd en de uitvoering, aan deze wet ge geven. 1 natode van een vervroeging van den Amsterdamaeiien tijd m uen zomer niet een uur, bepleiten de hier aan het woord zijnde leaen de invoe ring van oen yniuuen-r,urppeeacnen tijd gedurende den zomer en het uur van Greenwich geuurenxie den winter. bovendien zou velgens nun voorstel de zomertijd niet meer, gelijk bijv. in 1924, mogen aanvangen einae Maart, maar eerst een derden ol vierden sa terdag van April. Al aanstonds zij opgemerkt, gaat de minister voort, dut zoodoende veie van de ïuianoieeie oaten, die ui liet credit van den zomertijd plegen te worden geïnd, komen te vervallen. De besparing aan kunstiicnt worut aanmerkelijk geringer en wat ae an dere vooraeeien aangaat, deze worueu geneutraliseerd door de nadoelen, ter wijl het bovendien bezwaarlijk meer, als een lactor van beteekems kan worden aangemerkt, als in de maan den gedurende welke de zon reeds Jaul ondergaat, net leven veertig mi nuten wordt vervroegd. Eindelijk is nog van belang de over weging, dat Nederland practised niet (rij is, den aanvang en "net einde van den zomertijd naar eigen goeddunken te bepalen. Het san dit alleen, als Belgiö, Engeland en Frankrijk, dezelf de tijdstippen jianyaaruen. Gelijk reeds Joerhaaldelijk is uiteengezet, dulden lie belangen van het internationaal verkeer slechts dan een tijdelijke ver vroeging van den AmsterddQiÖcnen tijd als deze samenvalt met doi>v «zomertijd in de genoemde landen. Dit alles in aanmerking genomen is de Kegeering tot raad .geworden om het minderheidsvoorstel der Tijdoom- raissie te aanvaarden en dus terug te keeren tot den toestand, voordat de invoering van den zomertijd door de wet werd gelast. Een wijziging der 1. o.-wet in voorbereiding. Naar de T'el. van betrouwbare zijde verneemt, wordt op net deportement van Onderwijs een wijziging voorbe reid van de L. O.-wet, strekkende tot opname van het onderwijs in dén der moderne talen in het leerplan van de lagere scholen. Uit de Anti-Revolutionaire Party. Het oentraal-ooinité der A.-R. partij heeft aan de A.-R. kiesvereenigingen een circulaire verzonden, waairin in de eerste plaats een advies wordt gege ven inzake de samenstelling van de hoofdlijst voor de a.s. verkiezing der Tweede Kamer. Hierbij is rekening gehouden met de meest wensohelijke samenstelling van de club uit parle- jmentair oogpunt bezien de gevoe lens der partij, zooals die gebleken zijn bij de besprekingen, welke het Moderamen van het centraal comité in December j.l. heeft gehouden met de gedelegeerden der centrale besturen in de Kamerkieskringen de onder scheiden stroomuigen, welke zich in het partijleven openbaren na voren staande overwegingen de anciënniteit der zittende Kamerleden. De kiesvereenigingen moeten in de tweede helft van Februari vergaderen voor de stemming over het advies voor de hoofdlijst en het grostal voor de bijhjtft. Het advies voor de hoofdlint luidt: 1. H. Colijn, 2. V. H. R,utgers, 3. Th Heemskerk, 4. J. J. C. van Dijk, 5. L. F. Duymaer van Twist, 6. F. H. de Monté v,er Loren, 7. J. Schou ten, 8. J. Beumer, 9. H. Vjsscher, 10. J. A. de Wilde, 11. C. Smeeiik, 12. A. Zijlstra, 18. J. G. Scheurer, 14 C. van den Heuvel, 15. H. A. Leenstra, 16. Tn. Heukeis, 17. A. Co- lijn 18. J. van der Molen, 19. Berg- meijer, 20. H. A. Dambrink. Vervolgens werdt gegeven een gros tal voor de bijlijst, die 57 namen be vat. Een zonderling gerucht. Het „Huisgezin", vermeldt een stellig ge rucht, in Kamerkringen druk besproken, dat de plaats, die het heengaan van Jhr. Van Citters in Arnhem vry maakt, zal wor den vervuld door Baron van Wijnbergen. De bron van dit bericht maaicti dat men het niet als een gerucht zonder meer ter zyde kan Bchuiven. Het Hbld. dat na de vergadering van de R.-X. Bond van Kiesvereenigingen in Utrecht, na hetgeen daaraan vooraf is ge gaan en er in de allerlaatste dagen nog weer op is gevolgd, zegt zich zeer wel te kunnen voorstellen, dat men ijverig zoekt naar een middel, dat de voorzittersplaata in den Bond zou vrijmaken zonder dat dit voor de klachten die tegen den heer Van Wijnbergen zijn gerezen, ten deele door zyn eigen toedoen, een overwinning zou schij nen, zonder dat het voor den heer Van Wijn bergen een te onaangenaam karakter zou krijgen, aan zyn toewijding aan bet werk twijfelt niemand, evenmin aan zijn verdien ste voor de R.-K, Staatsparty, vindt bet bericht nogal bedenkelijk, alleen reeds het feit, dat de indruk zou kunnen wonden ge wekt, als zou een regeering diensten aan een bepaalde partij bewezen, mogen beloo- nen met een staatsambt of de schijn, dat men door een dergelijke benoeming een uit weg zou zoeken uit een impasse, waarin de leiding van een bepaalde party is geraakt. Christelijk Sociale Partij. Gistermiddag is te Utreciit 'n slecht bezochte algemieene vergadering van de Christelijk Sociale Partij gehouden. De voorzitter, jnr. A. r. van Laar uit Gendringen, wees er ui zijn ope ningswoord op, dat de loden der par tij willen zijn mannen en vrouwen, die van uil de Liiristelijke beginse len willen sociale reentvaardagheid en nationale ontwapening, wit zijn zeilde spr., een Liiristeujke öoeiale par ij wij belijden Gods eouvereini- teit. Duizenden ey duizenden, aldus spr., aullen met. ons optrekken en meestrijden tot 'n ongedachte wonder lijke zege, want God regeert 1 De voorzitter deelde daarop een en ander mede over de ondernandelingen inzake aansluiting bij de Lhr. Dem. Federatie. Up de vergaderuig der Fe deratie heeft spr. aan j«r. mr. Saud- berg, die inmiddels tot voorzitter was benoemd, verschillende bezwaren ken- ibaar gemaakt toetredende algeoieene opvattingen. Ook had spr. bezwaar te gen het voorzitterschap van den heer Öandberg. Het bieek, dat buiten 't dagelijkscii bestuur der Federatie om de gewezen voorzitter ondernanaelingen voerde met den voorzitter der Lhr.stelijK-De- mocratifcclie Partij, 'ioen was voor ons alle samenwerking uitgesloten, aldus spr Gezien het polities: verleden van uen heer ötaalman, den voorzitter der LhristeLJk Dem. Partij, aantte spr. de christelijk sociale gedachte bij dezen niet veilig, bpr. somde verscnillende zaken op, waaruit z.i. bleek, dat de neer Staalman steeds tegen alle de mocratische voorstellen of moties 13 geweest. Ais man van beperking op militaristisch gebied Let hij zich nooit kennen. Spr. herinnerde ook aan ae geschiedenis vjani het aardappelencon tract met de firma Viessmg, dat in de Tweede Kamer zoo vurig door den heer Staalman verdedigd werd. Later bleek, dat de neer Staalman een flink bezoldigde functie bij deze firma bekleedde. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag antwoordde de voorzitter nog dat hij een onderhoud' gehad neett met den heer Sandberg, waarbij deze mededeelde^ dat de heer Paul INijgh uit Rötteriami in een Protes- tantsche federatie5 veel heil zag ên die- ze financieel wilde steunen, de vlug schriften wilde bekostigen en den heer Sandberg, die bij hem in dienst was, vrij wilde stellen van werk met be houd van. salaris, aoodat deze de voor zittersfumetie vervuilen kon. Dit is, meende spr., financieel niet toelaat baar. Spr. besloot met te zeggen, dat hij niet den minsten smet wil werpen op de heeren Nijgh of Sandberg. Met algemeeme stemmen werd ten slotte een motie aangenomen, waarbij de partijvergadering, betreurende, dat samenwerking van democratische chi is tenen niet tot stand is gekomen, liet zich terugtrekken van het dageUjktjeh bestuur uit de Federatie goedkeurt. De aftredende bestuursleden wer den herkozen, in de vacature-Jansen werd als bestuurslid gekozen de heer De Haan te Joure. Het volgend urgentie-program werd /vastgesteld Onmiddellijke nationale ontwapening. Krachtige steun voor wde buiten schuld in gebrek Is (hieronder begrepen de actie voor staatspensi oen). Handhaving van het Protestant- sche volkskarakter. Opheffing vun on- ,rechtvaiardigen belastingdruk. Recht voor het overheidspersoneel. Wegne ming van onderwijaverslechtering. In voering van plaatselijke keuze. Met 17 tegen 4 stemmen werd be sloten dein nauni der Vereeniging te veranderen in Protestantsche Volks partij. Op de candidatenlijst voor de a.s. verkiezingen werd als no. 1 geplaatst: mr. A. ft. van de Laar te Gendrin gen. Op deze lijst zullen vervolgens worden geplaatst de heeren dr. J. van Dorp te Gendritfgen J. H. Frieke te Leeuwarden A. J. Rotteveel in den Haag R. van der Burg te Gouda G. Voet te Velsen J. D. Root Jr., te Amsterdam J. Dubois te Benne- broek en dr. C. D. Cramer te Utrecht. De nieuw* politieke party. De in de pers verschenen mededee- ling omtrent de verwachte oprichting van een nieuwe politieke partij, wel ke er naar zou streven de anti-these uit te sluiten, behoeft, zoo zegit het Vad., wel eenige aanvulling. Inderdaad zijn sinds maanden on derhandelingen gaanoe, niet echter uitsluiting, doch overbrugging van de anti-these is 't deel. Dit meeneti wij, zegt het blad, stellig te weten. De verwerping van de Vlootwet moet den eersten «toot tot deze be spreking gegeven hebben. Overigens schijnen de leiders de overtuiging te koeeteren, dat geen heil te verwach ten is van een samenvoegen van po- litieken malcontenten, doch dat slechts het geluid van nieuwe beginselen een nieuwe volkspartij in het leven zal kunnen roepen. Ontwikkeling van or ganische democratie en door zaakkun- digen ontworpen hervormingen van bestaande bestuurslichamen geveo de richting aan. Van andere goed inge lichte zijde verneemt het blad, dat alsnog van partijformatie geen sprake van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen 65 en 45 Cts. zou zijn, al schijnt ons dit lastig met het bovenstaande te rijmen. Ingediende candidatenlijsten. De leden der R. K. Kiesvereeniging te Utrecht nadden gelegennetd tot Febr. opgaven te verstrekken vau voor aa Tweede Kamer gewenschte Candi da ten. L-ver het bij de Kijkskieskringorga- nisatie in te dienen vijttal zal Woens dag a.s. worden ges.emd. ingediend werden de volgende na men in alpiiabetiscne volgorde ur. j. F- J. ten Berge (wethouder van Utrecht) G. P. Bon (te den Haag); Mevr. Bronsveld— Vitringa (te Hoorn) Ds. A. C. A. Hoffman (te Gouda) Chr. M. Jansen (directeur v.h. Han- zebureau te Amsterdam) G. J. Kui per (te Utrecht); W. Mooyman (te den Daag); Max van Poli (te Helmond) a n- Smulders (weth. van Utrecnt, 01e geen Candida tuur wensent); Prof. ur J. A. Veraart fte aen nuag) en Mr. A. Baron van Wijnbergen He Utrecht). Belasting op radio. Men meldt aan ae N. K. Gt., dat de regeering de raaio-bedrijven belasting plichtig denkt te iuaken. Z.ij zou bij- oragen willen nehen van maai.sohap- pijen en personen, die zich bezig 110u- oen met net uitzenden van muziek, enz De zaak is sedert korten tijd in studie bij net nooiuoestuur den* poste rijen. Voor de helling zou net Lngel- scne systeem woruen gevolgd, netwelk nierop neerkomt, dat van elke radio- msiajuatie ol raaio-onderueei, dat in den lanae wordt verkoent, een be paalde courtage aan den staat wordt atgedragen. De belastingontwerpen. Naar de „ötandaara verneemt zal dezer dagen bij ue Kamer inkomen het ontwerp-wet op de Weeldeoelas- ting Dit ontwerp zal verzegeld gaan van eon voorstel, tot wijziging uer wet Ofp de inkomstenbelasting, uie be oogt verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ge huwden en een 'belangrijke vernoogmg van den kinderaltrek. Is net blad wel ingelicht, dan wordt de altrek voor genuwden vernoogd van t öUU tot t ludO en ae kiuaerai- trek tot t 30U per kind'. Tevens wordt mg entend een ont werp tot verlaging aer successiebelas ting en een op de V erdedigingsbelas- ting 11 te nalveeien. in veroand met dit laatste komt er tegelijk een wij ziging van de wet op het Leeuings- fonds. Het Ryksopvoeduigsgestkiht te Zeist. „De Avp. verneemt, dat soortge lijke relletjes als zich eind December lw2t 111 net Rijksopvoedingsgesticht voor Meisjes te ze«at nebben voorge daan, op lö Januari j.l. opnieuw zijn voorgevallen,, hoewei uitmaal in nnn- ac-r ernstige mate. Congres Middenstandsbond. Het congres van den Nederlandsoueu Middenstanusbonü zal uit jaar te as- sou worden gehouden. De Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken. De Nederl. Vereeniging tot afschaf- iing van alcoholische manken uoudt ujn jaur haar algemeene vergadering op Maandag 3 augustus te Leeuwar- GEMENGDë BERICHTEN. DE STORM. In den Haag was het gisiteravond 'n geloei en gebulder van geweid. Tot 1 u. had de geneesk. dienst nog van geen •enkel ongeluk gehoord, in zoover schijnt de storm dus goed afgelooipen te zijn. De brandweer heeft geen mo ment rust gehad. Alle wagens hadden maar wefk dat ze uitreden om' hulp te verleeneu. Een reclamebord van het Valutahuis in de Wagenstraat kwam met geraas naar beneden. In de Gortstraat sloeg een schutting om- In de buitenwijken op de windhoeken braken heel wat ruiten. Velen ondersteunden het glas. De electrische trein naar Rotterdam werd reeds vroeg in den avond ge stoord. Bij geruchte vernamen wii dat de leiding onder Berkel. stukgewaaid zou zijn. Ook werd de verbinding met Rot terdam langs den treui belemmerd doordat, naar wij vernamen, een groot aantal telegraafpalen afbraken en over de rails lagen. Alle amdere treinen hadden zonder uitzondering ernstige vertraging. In Scheveningen werden de golven van de zee hoog opgejaagd1 en kaïpot geslagen op de havenhoofden. Er wa ren geen schokkers buiten en de log ger die gistermiddag uitgevaren ia kan «aar menschelijke berekening reeds ver genoeg uit de kust zijn, om geen strandingsgevaar te loopen. In Amsterdam moesten ook vele dakpannen en enkele schoorsteenen het ontgelden, terwijl een sohi één op den Dam en één op het sche Plein zijn weggewaaid. Ip de Kalverstraa» kwamen de bor den met lichtreclames van een bios cooptheater omlaag op het Munt plein kwamen twee booglampen van den hoog oil lichtmast naar beneden en daar de derde booglamp de beide an dere dreigde te volgen, werden er maatregelen voor de veiligheid van de voorbijgangers genomen en werd de tramhalte verlegd. Op het Merwedekanaal verkeerden twee tjalkschepen in nood, doordat zij in letterlijken zin, aan lager wal ge raakten. De havenpolitie slaagde erin de beide vaartuigen weer vrij te sle pen Te Rotterdam zijn verschillende schuttingen omgewaaid. Zoo is op den Coolsingel tegenover het postkantoor de schutting voor het terrein van het vroegere St. Luciagesticht omgewaaid. Een man en een vrouw werden door (net neervallende gevaarte getroffen. Toen beiden naar hel ziekenhuis wa ren overgebracht bleek de vrouw ecu jneraenbchudding te hebben opgeloo- pen, waarom zij ter verpleging werd opgenomen de man kon naar huis worden gebracht. O.P do rivier spookte het danig. Ver schillende schepen zijn losgeslagen. De „Slamat en de „Garoet" van den RoUerdamschen Lloyd zijn op drift geslagen. De „Slamat het mooie nieuwe schip, liep eerst mot den kop op de Parkkade, raakte daar vast en liep na weer losgeslagen te zijn, de Rijnhaven binnen. In Utrecht woei om elf uur met veel lawaai de astaitbed.eKK.11vg van de 111 aanbouw zijnde monsterkamers der Jaarbeurs op het Vreeburg al de lappen asfalt slierden, door den wind opgejaagd, met groot geraas oiver het plein. De wind scneen toen vat te hebben op de houten gebouwtjes waai even daarna is een heele serie mom sterkamens met geweid in elkaar ge" waaid, zoodat de jaarbeursbouw van morgen een ruïne gelijk was. Ongeveer 15 nieter van de decora tieve reclaniesehu'tting aan het Leid- sdhe Veer lag vanmorgen ter aarde. In het Moreelsepark woei een boom om, die terecht kwam op de stroom draad van de gemeentetram. Het tram verkeer ondervond hierdoor in de ge- ïieele stad een vertraging van ruim een half uur. Do storm heeft zelfs een aanrijding op zijn geweten. Op het Stationsplein botste namelijk om even voor twaalf een tramwagen van lijn IV en een auto tegen elkaar, doordat de bestuur ders eikaars signalen door het bulde ren van den wind niet hoorden. Al leen de auto bekwam eenige schade. Tengevolge van den hevigen storm is in Zevenaar het geheele voorhuis en een gedeelte der groote boerderij van den landbouwer Aleven op de fiSweelchorst (ingestort. De 17-iarige dienstbode uit Angerlo werd bedo.ven onder de puinhoopen. Toen zij eron der vandaan was gehaald, bleek zij reeds te zijn overleden. Van een aantal in aanbouw "zijnde op de Orthensche weg bij den Bosch, zijn van '11 15 huizen over een lengte van ongeveer 50 meter de twee bovenverdiepingen ingewaaid. De da ken werden in hun geheel over 40 a 50 meter weggeslingerd. De schade wordt op ohgeveer f 15000 geschat. Te Orthen zdjn 2 woonhuizen inge stort. De bewoners zijn bij buren onder gebracht. Windstooten van 31 Meter. Hooge#-:dan 4e hoogste windaUwten in dt laatste 20 jaar. Het Meteorologisch Instituut aan de Bilt meldt ons: By den korten maar hevigen storm van den afgeloopen nacht zyn te 11 u. 25 m. en te 12 u. 5 m. windstooten van 31 Meter per seconde voorgekomen windkracht 12; orkaan-wrind begint by 28 Meter. De hoog ste in de laatste 20 jaren in De Bilt voor gekomen windstoot was 30 Meter. Het snelle verloop blykt uit de volgende cyfers voor de gemiddelde windrichting en -kracht gedurende tijdperken van 2 uur*. 6—8 Z.W. 3, 8—10 Z.W. 7, 10—12 W.Z.W. 8, 12—2 W.N.W. 8, 2—4 W.Z. 5, 4—6 Z.W. 3. De barometer daalde 7 m.M. van 3 uur 's namiddags tot 1 uur 's nachts en steeg 8 rti.M. van 15 uur. De gemiddelde windkracht is vroeger herhaaldelijk over troffen. De uitlevering van Briedé. Voor den politierechter te Londen is het verzoek van de Nederlandsche regeering behandeld, tot uitlevering van Briedé, den ex-directeur van de Brusseische Bank te Amsterdam, die in Bonn uit de gevangenis wist te ontvluchten. De zaak werd aangehouden tot Woens dag, daar de officieele Nederlandsche be scheiden nog niet in het bezit van de En- gelsche autoriteiten waren. Drie arbeiders onder een kipwagen geraakt. Op hel werk van het Maas-—Waal kanaal nabij Weurt, werden gisteren middag drie werklieden geCrofien door een plotseling omgaanden kipwagen, welke met zand gevuld wa». Eén hun ner, A. W., geraakte er onder, en werd dood opgenomen. Het lijk naar de woning in Weurt vervoerd. De man was gehuwd en vader van vier jeugdige kinderen. De arbeider D R., wonende te Nijmegen, werd met een gebroken been naar het R - K. ziekenhuis aldaar vervoerd. De derde werkman kwam er met 'n lich te verwonding tjan de hand af. Een voerman doodgedrukt. Gisteren sloeg in de Teilingenstraat te Rotterdam,i plotseling een paard, gespannen voor een met negen melk- ous&en geladen wagen, op hol. D« voerman, de 69-jarige J. T., wonende te Schiedam, sprong van den bok en geraakte beklemd tusschen den wage® en de pui van perceel 96 in de Tel lingenstraat. Eenige uren na aankomst in het ziekenhuis is de man overle den. Het paard werd later door den 60- iarigen D. D. op den hoek van den Noordsingel en ae Zomerhofstraat tot staan gebracht. De wagen werd gro tendeels vernield. De pui van de per- ceelen 1 en 3 in de Zomerhofstraat werden Vrwf voorjaar. On hot dak van de Ned. Hertkerk te Winacfaoten ia gisteren al een nes' met 5 jonge mus» oh en gevend». U7o STAATSLOTBRIJ. 5« Uoaor. Trekking van Dinsdag 1» Fekr. (SOM.—: U°44 f 10001211 0935 11089 15390 ƒ100—'13687 15754 17649 20005 21709 ƒ200.—: 6177 7510 11144 13828 15108 16268 17515 17856 19195 22267 ƒ100—: 2173 3491 4509 5645 11356 12360 132* 14574 16897 17370 21938 22691 Prijzen von 70.—: 187 169 616 633 646 577 628 637 641 922 1133 1136 1420 1507 1578 1610 1731 2087 2156 2196 2242 2254 2368 2477 2591 2653 2728 2608 2846 2860 2963 3163 3157 3241 3313 3461 3468 3606 3651 3966 4051 4514 4586 4688 4789 5012 5270 6463 6496 6868 6912 5971 6086 6102 6109 6176 6379 6465 6476 6692 6760 6784 6816 6820 «326 6888 7013 7336 7640 7736 7769 7770 7771 7780 7903 7928 7945 7991 8017 8207 «261 8296 8392 8441 8539 8668 8900 8928 8042 8991 9034 9077 9080 9161 9204 9376 0411 9657 9682 9713 9860 9904 9998 10061 10094 10141 10159 1 0245 10506 10556 1 0587 iMÓ 10640 10949 10973 11078 11115 U309 ijaJS 11336 11383 11500 11604 11692 11760 11770 11789 11850 11886 11952 11974 12191 12262 12293 12300 12366 12600 12566 12570 12709 12716 12732 12797 12844 12886 12891 12975 13029 13207 13217 13604 13516 13550 13680 13706 13746 13862 13930 13999 14014 14045 14221 14258 14416 14718 14756 14777 1488* 14838 14877 16810 15326 15478 16676 15872 15914 15998 16019 16145 16362 16869 16454 16642 16666 16742 16904 17006 17046 17068 17136 17329 17383 17385 17400 17660 17680 17626 17627 17679 17684 17780 17887 18021 18030 18280 18518 18593 18685 18777 18786 18836 18974 19234 19248 19274 19320 19852 19383 19404 19599 19602 19620 19641 19694 19855 20044 20178 20339 20425 20625 20717 20842 21034 21097 21116 21122 21183 21184 21261 21271 21337 21391 21417 21471 21663 21791 21819 21827 21836 21841 21894 21969 22028 22051 22058 22184 22208 22454 22643 22576 22692 22701 22862 22919 22946 Ontbreek 14881 met 70. Nieten: 25 40 128 171 254 391 667 680 653 721 768 847 894 908 956 983 1008 1032 1061 1094 1177 1179 1196 1264 1222 1234 1241 1260 1263 1276 1367 1386 1403 2424 1440 1509 1570 1576 1609 1612 1770 1812 1862 1872 1921 2042 2060 2076 2080 2102 2107 2132 2140 2149 2192 2206 2222 2223 2260 2266 2290 2316 2340 2393 2496 2535 2541 2674 2684 2771 2783 2806 2813 2840 2855 2929 2952 2978 2983 2996 3054 3062 3114 3116 3133 3162 3290 3300 8303 3308 3366 3369 3376 3378 3420 3446 3483 3493 3636 3681 3660 3742 3817 3851 3878 4027 4079 4083 4114 4204 4265 4276 4288 4301 4318 4321 4322 4327 4351 4354 4382 4391 4413 4423 4466 4469 4470 4664 4590 4593 4627 4762 4776 4785 4805 4830 4832 4838 4899 4903 4916 4952 4956 4992 6061 5177 5195 5200 5297 5356 5397 6408 5412 6437 5462 5497 5561 5621 5683 5704 5707 5714 5766 5798 5803 5824 6833 5859 6875 6894 5911 5918 5994 6034 6116 6144 6169 6184 6216 6226 6262 6312 6393 6409 6423 6443 6459 6466 6472 6487 6660 6681 6640 6667 6692 6698 6716 6737 6745 6866 6960 6977 7025 7115 7131 7162 7178 7186 7262 7264 7279 7280 7370 7871 7380 7383 7542 7547 7669 7688 7710 7765 7762 7809 7829 7833 7837 7888 7904 7905 7987 7995 8050 8128 8168 8193 8199 8270 8311 8322 8371 8448 8482 8520 8529 8649 8627 8660 8689 8698 8739 8909 8927 9036 9044 9060 9166 9225 9289 9297 9372 9412 9434 9564 9565 9571 9619 9641 9653 9707 9725 9726 9840 9846 9849 9873 9883 9890 9895 9922 9946 9988 10014 10017 10022 10040 10050 10062 10058 10060 10131 10165 10168 10232 10236 10243 10246 10257 10293 10819 10326 10392 10447 10440 10469 10497 10537 10562 10603 10614 10656 10663 10674 10739 10781 10865 10890 10937 10939 10946 10963 11234 11236 11261 11326 11347 11423 11424 11448 11417 11497 11611 11623 11602 11616 11708 11710 11731 11767 11835 11916 12060 12108 12184 12159 12199 12207 12266 12308 12309 12339 12373 12390 12409 12470 12495 12647 12572 12585 12642 12657 12734 12802 12806 12828 12836 128S5 12892 12962 12981 12986 13077 13180 13218 13234 18283 13286 13307 13326 18419 13425 13438 13444 13461 13476 13521 13523 13635 18643 18686 13602 13609 13620 13622 W648 13694 13740 13803 13830 13842 13959 14020 14043 14058 14080 14086 14122 14123 14167 14172 14184 14226 14279 14329 14340 14366 14372 14875 14434 14443 14446 14468 14520 14635 14632 14646 14699 14752 14795 14804 14806 14830 14887 14921 14963 14956 14962 15065 15083 15089 15185 16192 15193 16258 16260 15268 15294 15334 15406 15605 15531 16614 15671 15765 15773 15787 15797 15893 15909 15921 15927 15939 15943 15948 15954 15987 16007 16012 16028 16040 16076 16102 16159 16170 16221 16235 16282 16392 16409 16417 16447 16467 16484 16629 16636 16663 16654 16680 16680 16711 16728 16806 16809 16837 16858 16960 16970 16987 17040 17106 17185 17196 17328 17367 17378 17892 17396 17488 17605 17603 17647 17657 17667 17728 11739 17748 17789 17806 17808 17914 17984 17999 18037 18078 18088 18098 18119 18174 18186 18214 18284 18289 18316 18339 18343 18382 18385 18410 18412 18477 18489 18508 18531 18671 18602 18666 18729 18744 18795 18869 18875 18896 18955 18962 19017 19024 19040 19069 19074 19093 19102 19111 19130 19163 19224 19266 19280 19283 19308 19813 19834 19343 19346 19347 19402 19428 19469 19465 19489 19494 19505 19522 19613 19636 10637 19684 19760 19756 19860 19880 19889 19893 19928 19936 19963 20086 20128 20145 20201 20211 20283 20804 20325 20337 20340 20406 20418 20469 20604 20608 20664 20664 20576 20677 20691 20697 20682 20641 20667 20666 20668 20680 20697 20727 20731 20783 20788 20830 20836 208M 20874 20878 20882 20886 20962 20977 21009 21036 21066 21063 21110 21126 21144 41171 21180 21264 21328 21366 21869 21868 214M 21481 21462 21460 21698 21829 21848 216* 21678 21682 21729 21764 21782 21828 21M4 21911 22009 22011 22080 22U2 22128 22169 22183 22180 22330 22380 22340 22368 22390 22396 22453 22482 22499 22509 22617 22624 22526 22628 22631 22671 22696 22699 22684 22660 22697 22716 22821 22826 22905 22922 22936 22939 Vorige lijst stond: 16878 m. z. 18878. STADSNIEUWS. GOUDA, IQ Februari 1925. DE STORM. Gemeentewerken en de Brandwe«r geen moment met rust. Nadat de wind gister reeds den gaheeleh dag door de stad had gespookt, stak er te gen tien uur een geweldigen storm op uit het Westen. De wind rukte aan reclame borden en schuttingen, dakpannen vlogen door de lucht, boomen waaiden om, ruiten werden ingedrukt. Wie rustig thuis zat, vroeg zich met schrik af wat er op straat toch wei gebeur de, al dat gerinkel, vallende schuttingen of planken deden het, ergste verwachten. Wie buiten moest zyn, voelde zich angstig te moede, voor al die pannen en schoorsteenen, die naar beneden kwamen. Om elf uur was de storm wel het hevigst en vanaf dat mo ment tot diep in den nacht hebben Gemeen tewerken en brandweer schier geen moment rust gehad. De eerste noodkreet, die den Directeur van Gemeentewerken bereikte, kwam van het Stadhuis, waar een van de groote rui ten van de deuren van de Raadzaal, die op het balcon uitkomt, was stukgeslagen. Terstond spoedde zich personeel van ge meentewerken naar het Stadhuis om hulp te bieden. Kort daarop kwam bericht dat een groote boom op de Spieringstraat was omgewaaid en de ruiten van een woonhuis in zjjn val vermelde en nadien kwamen via de politie of rechtstreeks tal van vragen om hulp in. Zoo waaide in de Vrouwesteeg een lantaarn om, waarvoor de hulp van de Gem. Lichtfabrieken werd in geroepen. In de Peperstraat op den hoek van de Komynsteeg werd van het pand van de Gebrs. de Jong een dakgoot afgeslagen en dreigde in zjjn val een stuk van het dak mee te nemen. Voor dit onge val werd de reddingsbrigade van de brand weer, die inmiddels gerequireerd was te hulp gezonden. Deze hulp kwam goed te pas, want niet alleen dat deae voorgevel ernstig gevaar opleverde, maar ook van een in de nabijheid zynd pand van den heer Vonk verdween door den wind een deel van het dak en ook hier kon de brandweer han delend optreden. Om 12 uur viel de groote ruit van de Melksalon aan de Zeugstraat, als slachtof fer, en vroeg een bewoner van de Zeugstraat om hulp, hij toch vreesde dat zijn heele huis zou inwaaien. In zijn nerveusheid verzuim de de man zyn naam te zeggen, zoodat geen onderzoek kon worden ingesteld. Het schijnt trouwens zoover gelukkig niet te zyn geko men, van een dergelijk ongeval hoorden we althans niets. De storm veroorzaakte nogal wat schade by den heer de Groot, het café Central op de Markt, waar ettelijke ruiten vernield werden. Van het café Het Schaakbord ver dween een zinken dak, van het tolhuis by Reeuwyk vlogen de pannen van het dak, van de toren van de kerk aan de Vrouwe- steeg ging een heel dakraam er van door, de „Moriaan" op de Westhaven raakte een stuk van zyn dak kwijt, in het Vrouwenhuis op den Kleiweg sloegen heel wat ruiten stuk. Hetzelfde geschiedde in de Centrale Kopschool, de Bank van Leening, het keur huisje, van de scholen 7 en 8, van liet Wees huis en de Werkinrichting. Overal vlogen de pannen af en werden ruiten vernield. Van school 4 werd een schot ingedrukt, op het Stadserf zelve kwamen ook heel wat pannen naar beneden. Wat de parken en plantsoenen betreft, tal van boomen hebben het moeten ontgelden, en de plantsoendienst kwam handen te kort. In het Houtmansplantsoen moesten een drietal boomen ondervinden, dat zy 't tegen dezen geweldigen storm moesten afleggen. In het Park wend een groot aantal boomen ontworteld en vielen in den stryd, velen waaiden geheel scheef, maar vielen geluk kig nog niet als slachtoffer. Op de Moor- drechtsche dyk werd van een drietal boo men de kruin afgerukt. Op de Turfmarkt viel een boom juiat op de schuit van den heer van der Steen. In de Manege viel weer een groote boom en op de Krugerlaan zyn er heel wat als slachtoffer neergeploft. De in aanbouw zynde huizen op de Mar- tenssingel en omgeving hadden eveneens van het noodweer veel te lijden, een groot aantal ruiten waaiden stuk, tal van pannen kwamen naar beneden. Nog vernamen wij, dat de schutting van het huis van den heer v. d. Pol aan de La«n van de Soc. Ons Genoegen geheel omge waaid is, terwijl ook nog vele andere kleine ongevallen worden gemeld. Zoo werd b.v. 't bovenstuk van een woonwagen op den Reeuwijlcschen weg van zyn wielen afgesla gen, de bewoner van een bouwvallige hof stede aan de Haastrechtse he dyk zyn vee in veiligheid moest brengen, omdat hy vrees de, dat zyn heele huis zou instorten. Hoe hevig de storm wel is geweest, kan men ook lezen uit het bericht van het Kon. Infitituut te de Bilt, waarin medegedeeld wordt, dat by den storm hedennacht tusschen 11.26 u. en 12.05 u. windstooten zyn voorgekomen van 81 Meter per secon de, torwyl gerekend wordt dat een orkaan begint by 28 Meter. De hoogste kracht in de laatste 20 jaren in de Bilt genoteerd was een windstoot van 30 Meter. De grootste windstoot had plaats te 10.60 u. De wind was Zuid-West, was een oogenblik Noord-West, en vervolgens weer Zuid-West. Bevorderd. By Kon. Besluit ia bevorderd tot verifi cateur by de invoerrechten en acoynzen te Nijmegen de heer P. B. Arirenhout, thans adsp. verificateur alhier. De a.s. Kamerverkiezingen. Op de candidateniyst voor de Tweede Kamerverkiezingen, van de Chr. Sociale Party, die voortaan genoemd zal zyn Pro testantsche Volksparty, komt als no. 5 voor den heer R. van der Brug, lid van den ge meenteraad alhier. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 5 Febr.: Nico laas Johan, z. v. W. Oskam en B. M. W. Kunst, Turf markt 116. 6 Febr.: Frite Cornel is Ger- rit, z. v. E. J. van Arnhem en A. Uitten- bogaard, Kattensingel 96. Rikkert, z. v. W. Klein en J. van Blotenbung, Willens 29. 7 Febr.: Wilhelmina Suzanna, d. v. P. G. Kleynenburg en D, de Vries, Boelekade 79. Arie, v. C. J. de Jong en. W. J. van Rijk, Kuiperstraat 26. Maria Mar- garetha, d. v. J. Hostede en G. van Voorst, N. Haven 107. 8 Febr.: Stephanus Wil helmus, z. v. W. Hoogeveen en E. A. van den Enig, St. Josephstr. 11. Judith, d. v. C. Snoey en M. S. de Waal, Raam 256. OVERLEDEN: 7 Febr.: Cornelia Mid delkoop, 60 j. Annigje van Delft, lj. 8 Febr.: Petronella dg Mol, wed. J. de Rotte, 74 j. Agenda. Thalia Theater. Eiken avono i u. Bioscoop. 10 Febr. 8 uur. Het Schaakbord. Leden vergadering Afd. Gouda Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 11 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. Vierde Nuts- avood. 14 Februari. 8 uur. Zaal Concordia. Uitvoe ring Goudeche Tooneel- en Declamatie club „Thalia". 14 Febr. 26 uur. Soc. Ons Genoegen. Ge- co.stumeerd Kinderbal. 18 Febr. Gebouw Daniël. Cursus E. H. B. O. door Dr. Hamburger. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrij dag 13 Februari benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). STOLWIJK. 13 Febr. 7 u. Ned. Herv. Kerk. Ds. Lek- kerkerker uit Delft. UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. In de zaal van het Wapen van Ammer- stol heeft De. Hugenholtz een lezing ge houden over het onderwerp*. Het ontstaan der aarde. De lening werd verduideiykt met lichtbeelden, die het begapen van het on derwerp zeer vergemakkelijkten. BERGAMBACHT. Op grond van de alhier bestaande bouw verordening ie de aangevraagde vergunning tot het inrichten van een woonhuis van het kantoor der voormalige Stoomtimmerfabriek „Berga" alhier, door B. en W. geweigerd. BERKENWOUDE. Burgerlijke Stand. GETROUWD: B. v,. A Hoeven en P. de Jong. W. Stout en M/"Ooms. GEBOiREN: Jan Geriit, z. v. C. de Mik en A. Oudenes. OVERLEDEN: E. van Dorp, 79 j., wedn. van A. J. de Jong. M. Korevaar, 85 j., wed. v. W, Broer. De storm die Maandagavond woedde be reikte alhier zyn grootste kracht des nachts tusschen 11 en 1 uur. Van vele woningen zyn dakpannen en schoorsteenen afgesla gen, van andere moesten de rieten daken het ontgelden. Ook zyn by een paar huizen de ramen uit de gevels geslagen, verschil lende afsluithekken z\jn eveneens vernield. BOSKOOP. Naar wy vernemen hopen op 28 Februari a.s. once dorpegenooten W. v. Egmond en G. Schoorel, wonende aan den Zydeweg, het 50-jarig huwelyksfeest te herdenken. De bus voor de armen op de Algemeene Begraafplaats heeft In het afgeloopen jaar opgebracht 60.39, die in de Raadzaal 37.56. Burgeriyke Stand. /ONiDERTROUD: P. J. Jonkers en M. v. Hoff. GEBOREN: Maartje Jozina, d. v. H. Windhorst en M. Keyzer. Cornells, z. v. D. v. Teylingen en A. Langhout. Nico- laas Maria, z. v. J. C. Vermeulen en J. M. Meijer. Helena Philippina, d. v. W. Uit- tenbogaard en W. Goebel. GOUDERAK. Wegens den slechten financieelen toe stand heeft de Ziekenkas een adres tot den Raad gericht, verzoekend subsidie te mo gen onbvangen uit de gameentekas. Bjj dit adres is een uitvoerige toelichting gevoegd, waarin zy er op wyst hoe een groot aan tal zieken in 1924 gesteund zyn geworden en waarin thans nog geen verbetering la ingetreden, zoodat dit verzoek zeker als ge rechtvaardigd beschouwd mag worden. De broodprijzen in deze gemeente zyn weder verhoogd en wel tarwebrood met 1 cent per 8 ons en witbrood met 2 cent per 8 ons. HAASTRECHT. De E.H.A.O. heeft haar dienatregelin* zoodanig gewijzigd en uitgebreid, dat het publiek op werkdagen een meer geregelde verbinding heeft tusschen Gouda en Oude water. Op Zondag zyn vier nieuwe auto- diensten ingelascht. Dat deze laatste wy- ziging door het pub'iek op prijs wordt ge steld, bleek Zondag al dadelyk, daar zelf8 twee autobussen een extra-dienst moesten doen. Burgeriyk* Stand. ONDERTROUWD: W. J. Raateland en C, G. Janann GEBOREN: Josina CHaaina, d. v. C. G. Aarts en J. Bakker. Klaaina Hendrik», d. v. JL Versaput an C. Herrewija. De gymnastiek-vereeniging „Olympia" heeft in het gebouw „Concordia" Zaterdag een uitvoering gegeven. D* avond werd ge opend zoet een stand. De meiejaaafdealing gaf «tokoefeningen. De damasafdeeUng brugoefeningen. De heerenafdeeling gaf staaf oefeningen, welke allen zonder uitzon dering geslaagd zyn. Een schitterend nummer van de meisjes- afdeeling - nras de boogoefeningen, welke door Maskerfantasie van de damesafdee- ling werd opgevolgd. Beide laatste nummers moesten herhaald worden op aandrang van het publiek. Aan Mej. G. v. d. Linden werden bloemen aangeboden voor de verzorging van de mu ziek by de oefeningen. Na de pauze werden oefeningen aan de werktuigen en gymnastische standen ge geven, welke eveneens goed z(jn geslaagd- Het slotnummer, een drietal tableaux, was een waardig slot voor den avond. Een gezellig bal hield velen nog lang bijeen. MOORDRECHT. De navolgende heeren hebben zich op uit- noodiging bereid verklaard zitting te nemen in het te vormen eere-comité voor het con cours dat met Hemelvaartsdag alhier ge houden zal worden: Burgemeester Snel, eere-voorzitter, Dr. van Weetendoip, M. N. Dirkzwager en J. L. de Jong. WADDINXVEEN. Tot tydelyk onderwyzeres aan de school aan de brug is benoemd mevr. H. M. de Zeeuw v. d. Heyden. RADIO-NIEUWS. Concerten v*n heden. 7 u. 20. Londen. Tydsein van de Big; Ben en nieuwsberichten. Voordrachten over: „Popular fallacies in engineering en science." 7 u. 50. Chelmsford. (5 XX, 1600 m). Concert door de Salisbury Singers en soli voor mezzo-sopraan, tenor en piano. Londen (en alle andere Engelsche stations). Militair concert met solo voor bariton en voordrachten. 8 u. 10. Hilversum. (N. S. F., 1060 m.) Or kestconcert onder leiding van den heer Francois Lupgens. 8 ui 20 Brussel. Voordrachten, concert en nieuwsberichten. 8 u. 50. Parys. Laatste wedstrijduitBla- gen en mededeelingen. Causerie door pro fessor Raymond Ronze ovr:: „La vraie beauté de Buenoe-Ayres". 9 u. 15. Pary«. Concert voor viool en cello; zangnummers door Mile. Mona Be- raldy. 4 9 u. 40. Zilrich. Nieuwsberichten. 9 u. 50. Ixinden. Greenwich-tydseJn en nieuwsberichten. Voordracht van professor Rait over: „Seven critical moment» in Bri tish history—-the twenty-ninth of May". 10 u. 20. Brussel. Nieuwsberichten. 10 u. 50. Londen. Savoy jazzband. De R. K. radio-omroep. Naur in de „Radio-Luiatergids" wordt mudegedeeld zal, indien de bespre kingen to* het verwachte resultaat voe ren de Hilversumache draadlooae om roep meaio Maart een „R. K. kerk- dienst" uitzenden. mahhtberichten. Veemarkt Rotterdam. Dinsdag 10 Febr. Aanvoer 257 paarden, 18 veulens, 1452 m. runderen, 663 vette run deren, 199 vette graskalveren, 1248 nuch tere kalveren, 51 schapen of lammeren. 78 varkens, 121 biggen, 9 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw. 1.16— 1.22%, 2e kw. L10-,1.00, 3e kw. 0.90— 0.80, Ossen le kw. 1.151J20, 2e k.w. 1.050.96, 3e kw. 0.860.76, Stieren le kw. 1.00>1.06, 2e kw. 0.900.80, 3e kw. 0.700.60, Kalveren le kw. 1.70 2.00, 2e kw. 1.60—1.26, 3e kw. 1.06— 0.96. MelJdcoeien 225425, Khlfkoeien 230 —440, Stieren 180—400, Pinken 166— 186, Vaarzen ƒ170—200, Werkpaarden 160376, Slachtpaarden 90160, Hit ten 95—185, Nuchtere kalveren 1122, Fokkalveren 1880, Biggen 615, Over- loopers 17»—40. Vet ve« en vette kalveren zeer matig verhandeld met afwijkende prijzen. Melk koeien redelijken handel, goede soorten prijshoudend. Nuchtere kalveren handel en aanvoer redelijk, goede soorten prijshou dend. Biggen en over loo pere matig ver handeld. Paarden redelijken handel en aan voer. Kaasmarkt. BODEGRAVEN, 10 Febr. '25. Aanvoer 108 partijen, waarvan 86 met rijlumerk, 4593 stuks wegende 36744 K>G. Prijzen: le kw. m. rjn. 65—68, 2e kw. m. rm. 5863, zondek* r.m. 5861. Han del matig. Coöp. TuinieMvecemigèig „Gouda en Omstreken". 10 Febr. 1925. Spruiten le srt. 16 28.10, 2e srt. 8.10—15.40, Witloof le srt. \2—17, 2e srt. 7—10, Uien 11.70— 12.10 per 100 KG. Prei 2—3.90, Peterse lie 3.40—6, Selderie 2.30—3.20, per 100 bos. Boerekool 0.38 per ki*t. Eereren ƒ8.20 8.40 per 100 stuks. wordt dat Lord Bradbury do vorige Britgcha vertegenwoordiger in de Com missie van Herstel, benoemd is tot di recteur van (le Perzische Petroleum Conro in de plaat» van Viscount Ink- hape die afgetreden is. De oogst in Zuid Contr. Afrika ernstig (DRAADLOOZE DIENST.) De boerenkweetie in Rutland. BERLIJN, 10 Febr. Volgen» berich ten uit Moskou heeft StaUn aldaar dringend gepleit voor de oploeetag van de boerenkweetie, daar andeira de Sovjet regeering omver geworpen *t worpen. Als men de boeren niet in de gelegenheid zal stellen in de Sov jet selvé critiek uit te oefeoen, zullen zij hun wil door een opat&nd) door zetten. Lard Bradbury benoemd tot directeur van de Perzische Petr. Comp. LONDEN 10 Februari* Medegedeeld LONDEN, 10 Febr. Gemeld wordt dat de oogsten in geheel Zuid-Cen traal Afriba ernstig geleden hebben door de ontzettende regen. AlUaundrië naar Chili. PARIJS, 10 Febr. De Chileenache president Alleaeandrié is van Genua naar zijn vaderland teruggekeerd. Demobilisatie in Gitekaaland. ATHENE, 10 .Febr. Bevel i» gege ven voor de demobilisatie van alle torpsen van de lichting 192!t. CONCLUSIE INZAKE INTREKKING VAN HET BEKENDE ART. 40. DEN HAAG, 11 Febr. Hel O. M. by dc Hsagsche Rechtbank, heden conclusie ne mende in de procedure insake intrekking vsn het bekende art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit concludeerde tot toewQsing van door Mr. Merchant namens don ambte naar van der Wielen tegen den Steal der Nederlanden verdedigde vordering tot uit betaling van hetgeen gekort ia, benevens het bedrag van het tractement op I Juli 1922. Eischer v. d. Wielen procedeerde sla rechthebbende, tengevolge var cesais vaa een aantal vorderingen van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, Uitspraak over 6 weken. Storm. Uit verschillende plaatsen van ons l|nd bereiken ons nog berichten omtrent den he vigen storm. Op de rivier naby Zaltbommel is een Rijnaak van den schipper vun Meurs uit Doesburg gezonken. De vrouw van den schipper, een kind van 10 maanden en de 17-jarige knecht J .v. R. zijn verdronken. In de omgeving van Tiel heeft de storm groote schade veroorzaakt. Een groot aan tal ruiten Is ingedrukt, vyf woningen kre gen boomen op het dak. Onder Wamel stortte een huis in. Op de Waal verkeerden twee sleepbooten in nood. Tal van schepen sloegen op de kribben, doch kodden zonder schade worden afgebracht. In den achterhoek achynt de storm bui tengewoon hevig te zyn geweest. LEMMER, 10 Febr. Tengevolge van den hevigen Westerstorm steeg het zeewater te Lemmer tot buitengewone hoogte, a.m. tot 16 d.M. boven A. P. ZALTBOMMEL, 10 Febr. Omtrent de gezonken Rijnaak wordt nog gemeld, dat de Rjjnaak plotseling los sloeg fan de sleep en onmiddellijk zonk. Dé vrouw van den schipper sprong reeds over boord, voordat het schip geheel gezonken was. De schipper is gered, hy heeft zich dryvende kunnen houden aan de fok van het kleipa mastje, dat op hét sehip «tend. Eenige uren heeft h(j daar in het water gehangen, alvorens andere schippers hem konden redden. WISSELKOERSEN. 9 Febr. 10 Febr. Officieel. Londen 11.86% 11.88% B«riyn 0.6015 0.6Q10 ParU« 13.33 18.81% Brussel 12.68 12.68% Zwitserland 47.00% 47.00 Weenen 0.0035 0.0036 Kopenhagen 44.12% 44.16 Stockholm 66.96 86.90 Oslo 87.96 37.96 New-York 2.48% 2.48% Niet officieel. Madrid 36.60 36.30 Milaan 10.82% 1030 Praag 7.82% 732% BeuiwvcrakJU. De Beurshandel was heden nog wel niet omvangrijk, maar er gin* toch wat meer om dan de laatste dagen. Een vry levendi ge handel ontwikkelde zich op de cultuur- aMeeling in H.VA., waarnaar een ruime vraag bestond en die gedurende het beura- verloop een koerswinst van meerdere pro centen behaalde. De overige suikeraandee- len waren prijshoudend, doch maar weialg prijshoudend. Oliewaaiden waren ook wat beter ge iten*!, hetgeen tot uitdrukking Koninklijke, die zich eenigezins werkten. Geconsol ideerdeo bewogen zich op de vorige pryaen. Rubberaandeelen hadden eea kalme markt en golden in enkele gevallen eerder let* lager. Redjang Lebong thana ieta heter gedis poneerd en konden die zich gedeeltelijk herstellen van het giateren geleden verllea. Tabakken bleven tamelijk goed op peil. De scheepvaartmarkt lag weer bijna ga- heel verlaten. Nederlandsche Induatrteeten bleven ver waarloosd. Amerikanen etil. Prolongatie 2% KADlO-TBLEGRAFJSCH WEERB 10 Febr. ericht Hoopte »Umd 772.0 le Clermont. UflSato stand 728.6 te Roest VerwacfctinK Matige tot kraehtiite, tijdelijk stormachtige zuiden tot wes ten wind. Zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring. Regefi- buien. Aanvankelijk achter. ADVERTENTIEN. Op e$n Handelskantoor wordt gevraagd een *J! Brieven onder No. 397 bureau Goudiebe Courant Markt 31.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2