I JT J. Uit. 11 H aise II K.G. HL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ro. 15770 Donderdag 12 Februari 1925 84* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen niddel H ourant. ARKT 31. 4 lier uit I •01 DE LIEVELING OER GODEN. UÏÏRGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, G OUDE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWIJK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». it de juiste I FEUILLETOI. i i ne kei van zijn g< zonder (Slot volgt). ten oopers van heeft men et het niet, vinst is te ndstoffen, wtenmeel, leel, Phos- blad verneemt, kan worden verwacht, dat de credieten der Pruisische Staatsbank ver loren tyn. De eerste vergadering van cre diteuren tel nog deze week worden gehou den. werd aan «ten Kamt, schip aan den grond was geloopen; het bleek echter slecht* een klein schip uit Ply mouth te lijn; de vier opvarenden werden gered. teer arbeid, k f2.25 5.25 „9.50 140 WO een groot aantal de Theems geaUr- In Duitschland is het de Barmatt-affaire die de meeste belangstelling heeft. De ar restatie van Dr. Höfle wordt natuurlijk druk besproken en allerlei feiten worden gepu bliceerd, die oorzaak zouden zijn van de aanhouding van den oud-mlnister. Dr. Höfle zou zich in de eerste plaats floor de Amexima een crediet van 120.000 goudmark hebben laten geven. Dit crediet had hij echter in 1024 weer terugbetaald. Höfle beschouwt dit als een zuiver parti culiere aangelegenheid. De ,,Staatsanwa't- fchaft" echter ziet er omkooperij in en zoekt verband tusschen dit crediet en een crediet van vjjf millioen goudmark, dat het rijks- ministerie van posterijen aan de Amexima verleend hoeft. Voorts heeft dr. Höfle voor den bouw van zyn villa een hypotheek van het Michaël-concem ten bedrage van 100.000 goudmark gekregen Ook hierin meent de „Staatsanwaltschaft” een geval van om- kooperjj te moeten zien. In d€ derde plaats had dr. Höfle in zijn hoedanigheid als mi nister voor de bezette gebieden, zonder me deweten van dit departement, twee millioen goudmark bij het rjjksministerie van p>s- terjjen, afdeeling München, „ten bate van het bezette gebied” aangevraagd en de ver- ENGELAND. Het loon geschil in de machine-indaitrie. De onderhandel in gen op het doode punt. De onderhandelingen in de machine-in dustrie, te Londen, zyn op het doode punt gekomen. De werkgevers deden geen defi nitief aanbod tot loonaverhooging, doch stelde de benoeming van een gemengde commissie voor om de arbeidsvoorwaarden en de loonschalen, alsmede Jon huldigen stand en de vooruitokhten der industrie te onderzoeken. bel, directeur der kasafdeeltag van de Prui sische Staatsbank, waardoor deze van zijn functie is ontheven. Men verdenkt hem ern stig industrie-obligaties en aandeelen in htaatsleeningen van cliënten der bank te hebben verkocht, maar h<t ontvangen be drag niet in de kas van d« bank te hebben gestort, doch het voor ziehzelf te hebben besteed. Het onderzoek is nog niet afge loopen. BUFFENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. Kutisker in staat van faillissement. Naar de ,Tagl. Rundschau” meldt, heeft het Amtsgericht te Charlottenburg het fail lissement uitgesproken over Kutisker» ver mogen. De opgegeven vorderingen beloopen c a. 30 millioen goudmark, zoodat naar he^ rindt ge in die èn in :en grooten t. Daarom: zonde kip- eiwit Uw kippe gure jaar- ïg te’gaan Oe regeling der Intergeallieerde schulden. De arrestatie van Dr. Höfle. De onderhandelingen van Dr. Marx. Be sprekingen te Genève. Een verzoek van Griekenland. De nota van Engeland aan Frankrijk met betrekking rtot de regeling der intergeal- lieerde schulden, staat, het is duidelijk, nog steeds in het teeken der belangstelling. Meende men aanvankelijk dat de nota in Frankrijk gunstig was ontvangen, vol gens de Parijsche correspondent van de Manchester Guardian kan thans met ze kerheid gezegd worden, dat de Fransche regeering zich niet kan vereenigen met het Britsche standpunt, zooals het in de nota van Churchill werd geformuleerd. Poincaré heeft indertijd het beginsel verkondigd, dat de betaling van Frankryks schulden onaf scheidelijk is van de betaling der schade loosstelling door Duitschland en aan dit be ginsel houdt ook de tegenwoordige regee ring vast, terwjjl in de Britsche nota juist het omgekeerde wondt verlangd, nJ., dat Frankrijk zijn verplichtingen tegenover En geland zal nakomen, onafhankelijk van het geen Duitschland betaalt. De eenige ma nier om tot een overeenstemming te gera ken zou daarom zijn, dat Engeland toegeeft. In Fransche kringen gelooft men dat dit inderdaad zal geschieden en men is geneigd Churchill, die bij zijn bezoek aan Parijs een zeer sympathieken indruk heeft gemaakt, min of meer als een bondgenoot in deze aangelegenheid te beschouwen. Inmiddels zullen de onderhandelingen, ondanks het diepgaande verschil van meening, op zeer vriendschappelijke en hoffelijke wijze wor den voortgezet totdat zal zijn duidelijk ge wonden, dat zij geen kans op succes ople veren tenzij Churchill met een meer bevre digend plan komt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bahoorende tot den baiorgkring) 1—6 regel* 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—6 regel* 1.66, elke regel meer 0.80. Advertentita in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prfj*. Liefdadigheids-advertectiën de helft van den prjj*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke mgai meer 0.60. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen bjj contract tot zeer gareduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkormt van *oliedo Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeteei daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Met zijn verstand is bijna ieder te- vreden, doch met zijn lot maar een enkele. maarschalk van Frankrijk, maar na eenige jaren taande zijn glorie en trok hy zich terug op zijn kasteel bjj Nantes, waar hy zijn fortuin in feesten verspilde. Toen hij zoo goed als niets meer had, riep hij de hulp in van een zekeren Prelatl om goud te maken en vrij spoedig daarop gaf hy weer geld uit, meer dan ooit te voren. Jaloer- sche medemenrchen gunden hem dit for tuin niet en verspreidden het verhaal dat hij goud verkreeg door middel van zwarte kunst. Hjj werd er van beschuldigd acht kinderen van zijn ondergeschikten, die in dien tijd vermist werden, vermoord te heb ben om hun bloed voor het goudmaker» te gebruiken. Hij werd veroordeeld en ter dood gebracht. Dit gebeurde alle* ongeveer 600 jaar geleden! aan den naam van dezen Blauwbaard zijn In den loop der eeuwen nog veel meer gruweldaden verbonden. Thans heeft een geleerde, die oude kas tdelen in de buurt van Nantes onderzoekt, ontdekt, dat er een goudader onder het kas teel van Gilles dé Laval loopt, dien hij met Prelati’s hulp heeft geëxploiteerd. Daarom acht men de aanklacht dat maarschalk Blauwbaard goud maakte met behulp van het bloed der acht kinderen, ontzenuwd. Zyn bekentenis wordt niet van waarde ge acht, omdat deze onder folteringen i* af gedwongen. Het is op dit nieuwe feit der ontdekking van den goudader, dat het request tot her ziening van het vonnis, vijf eeuwen geleden geveld, is gebaseerd. Met betrekking tot de Pruisische kabi netscrisis wordt gemeld dat Minister-presi dent Marx voornemens is een kabinet te vormen, dat gebaseerd ia o* de z<.n. volks gemeenschap. Hy noodigdt vier D.-natio nale afgevaardigden tot een bespreking uit. Zij verklaarden zyn voorstellen Donderdag aan hun fractie te zullen voorleggen. Ver der had Marx besprekingen met de D. V. P. en de Wirtschaftliche Vereinigung. Volgens -den Weenschen correspondent van het „Berl. Tag.” heerzeht in Oosten rijk eenige teleurstelling over het verloop der beraadslagingen te Genève van de fi- nancieele commissie van den Volkenbond onder leiding van den heer Ter Meulen. De verwachte verklaring, dat men vertrouwen stelde in den toestand van Oostenrijk, wel ke het buitenlandsch kapitaal zou gerust stellen, is uitgebleven. De voorzitter van het comité heeft alleen in een slotwoord te genover den Oostenrijkschen minister van financiën de overtuiging uitgesproken, dat de Oostenrijksche regeering bezield is met den besten wil haar program krachtiger nog dan tevoren uit té^voeren. Toch aanvaardt men deze uiting met vol doening. Wel wordt in de rauobstie van het comité gezegd, dat een reeks overeengeko men maatregelen is uitgevoerd, mgar dan volgt een lange rij tekortkomingen. Zoo wondt o.a. van het ministerie van finan ciën verklaard, dat het nog niet zóó is ge organiseerd, dat het een voldoende ttezicht kan uitoefenen over de uitgaven. Verder wondt op bedekte wij?e gedreigd met een uitbreiding van de controle-lichamen van den commissaris-generaal, indien de mede werking van de Oostenrijksche controle autoriteiten niet werkzamer wordt. De minister van financiën, dr. Ahrer, zal waarschijnlijk Vrydag in de centrale com missie van de volksvertegenwoordiging mededeel ingen doen. Te Genève is Griekenland» verzoek ont vangen om interventie van den Volkenbond inzake de quaestie van het Patriarchaat. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. De storm houdt aan. Groote storing op de intercommunale telefoonlijnen. De storm bereikte gisteren te Londen een snelheid van 88 mylen en boven het Kanaal een snelheid van 60 mijlen. In En geland zijn 144 intercommunale telefoon lijnen verbroken, waarvan 15 van Londen naar Manchester, 11 naar Liverpool, negen naar Birmingham en zes naar Cardiff. Van de vijftien lijnen naar Parijs zijn er vijf gestoord; de verbinding met Boulogne is verbroken. Hedenmorgen redding* tation* meerd op het bericht dat een groot stoom schip aan den grond was geloopen; deeling van dit bedrag opgedragen aan zijn fractiegenoot Lange-Hagermann. De minis ter blijft er b<j, dat hy Lange-Hegermann er uitdrukkelijk op gewezen heeft dat dit geld gebruik moest wonden voor het bezette gebied. Hegermann echter verklaart daar omtrent geen enkele instructie te hebben gekregen. Hy heeft de twee millioen hoofd- zakelyk gebruikt om er aandeelen in ver schillende industrieele ondernemingen voor te koopen. Het vierde geval betreft de De- positen und Handelsbank. Höfle was door een der commissarissen van deze hank ern stig gewaarschuwd, doch had niettemin de rykspostcredieten niet teruggetrokken en zich bovendien door de Depoeiten- und Han delsbank een bedrag van vijftig duizend mark laten betalen. Tenslotte zou Höfle partygelden gebruikt hebben. Verschillende bladen beweren voorts van de „Staatsanwaltschaft” te hebben verno men, dat er o.a. omtrent de vijftig duizend goudmark van de Depositen und Handels bank niet» uit de in beslag genomen papie ren van deze bank is gebleken. Men beweert vender dat alle onthullingen door de „Berl. Börsenkurier” gepubliceerd afkomstig zijn van een ontslagen beambte van het Barmatt-concern, Tannenzapf ge naamd, die uit wraak voor zijn ontslag de onthullingen aan de rechtsche pers heeft verkocht. Teneindé zich nieuw materiaal te ver schaffen, had Tannenzapf zich dezer dagen naar Amsterdam begeven, waar hy naar het heet in het bezit van nieuwe documen ten zou zyn gekomen. Naar de B. S.-Kor- respondenz meldt, keerde hij gistermorgen te Berlijn terug. Hij werd aan het station opgewacht door een rechercheur, die op hem attent was gemaakt door d« vrouw van Ju lius Barmatt. Hij hield Tannenzapf aan, die zich evenwel op de „Staatsanwaltschaft” beriep en verklaarde in officieele opdracht naar Nederland te zijn gegaan om zich ma teriaal te verschaffen, waarop de recher cheur hem liet gaan. Mevr. Barmatt ver wachtte, dat de rechercheur de documenten van Tannenzapf in beslag zou nemen, doch haar werd geantwoord, dat hy geen docu menten bij zich had. De verdediger van Barmatt heeft thans den rechter van instructie verzocht een huis zoeking te doen instellen bij Tannenzapf en bij de „Berl. Börsenztg.” De „Vorwarts” dringt er op aan, dat onmiddellijk zal wor den onderzocht, of het O. M. zich inder daad van dergelyke individuen bedient om materiaal tegen Barmatt in handen te krij gen. Niet van belang ontbloot is het feit, dat tegen Tannenzapf, die vroeger in dienst was bij de Merkurbank, een aanklacht is inge diend wegens bedrog ten nadeele van die bank. Bedrog moet ook gepleegd zijn door Trie- (N ad ruk verboden). Uil het Engetech van BARONES ORCZY. Bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. 95 Hwh had harde voorwaarden ge weld aan, den hoogepriester van Ra. Hjj had de dieren en voorraad voor ae reis door de woestijn gevraagd en ur-tasen’s eigen persoon als borgtocht van zajn goede trouw. De hoogepriee- ier had nederig, zonder een enkel (ceiugsuns waren permuuwd, toen voegde hij er aan toe „t>h, volk van Kami, de lieveling der golen is vertrokken. „Bedenkt dat dijn geest nog rond- uif ons zweeft I „Bedenkt de vreugde, die hij u gaf en gehoorzaamt rijn bevelen. Voor zijn vertrek zeide hij aan mij, den nederige» dienaar van Ra, onzen god, zijn vader, zijn wenechen en verzocht mij die aan u, rijn volk over te bren gen. Hij als uw bestuurder en uw koning. neeft al» rijn opvolger op den troon benoemd Neit-akrit, de aew ge liefde uit het huis Usem-ra, en hij heeft bevolen, dat Maat-kha, thans tweemaal weduwe, zich aan den dienst mul ria zal wijden, terwijl gij Neit- aln zult Gehoorzamen, zooals gij het hem zoudt doen. Zij zal over u re- geeren, zij, de heilige Pharaoh, door Fiem Uegntigd met de volkomenste macht en alleen op haar hoofd zal de dubbelekroon van Kamt rusten, die ’.k, de hoogepriester van den al lerhoogste, den ai-scheppenden Ra, op haai hoofd zal zetten.” Ur-tasen had zijn plicht gedaan. Hugh kon tevreden rijn. Neit-akrit zou in waarheid koningin rijn, en na de uitroeping aan den voet van hun meest geliefden jzod, zou het volk van Kamt haar onrecht eerbiedigen en eeren. Hierna las Ur-tasen een korte pro clamatie voor, waarin de andere be- loften waren neergeiegd, die hij Hugh had gedaan het vernietigen van de straf der uitbanning, het beslist op houden van elke verminking. De blin de prieatereMeo begonnen weer te r van Ra, vanwaar wij een eer- blik kregen op de pracht van maakte Ur-tasen zich gereed w laatste bevelen van Hugh té ge- tooraamen. Ue ossen waren gekozen wit had- Qen de wagens onderzocht en de le- vausnuddelen die alle in de breede gangen stonden, walke naar de groote «operen poort voerden en nu sloegen '1 den hoogepriester gade, van de FRANKRIJK. Een brief van Zinowjew aan Cachin. Zinowjew heeft een brief geschreven aan den leider der Fransche communisten, Ca chin, waarin de Franeche communistische partij opdracht krijgt om een gewapenden opstand van de massa’s in Noord-Afrika te bevorderen. Tevens wordt in dezen brief een bedrag van frs. 1.500.000 toegeaegd om revolutionaire organisaties in de kolo niën te steunen. ,jl>e zelfverloochening, zoo staat er p.a., door het Egyptische proletariaat in zijn stryd betoond, vervult ons met diepe be wondering voor zjjn heldenmoed en ener gie. Niettegenstaande ernstigen tegenslag, herstelt de Egyptische communistische partij zich reeds weer en valt zij het Brit sche imperialisme weer aan. In de allernaaste toekomst zal de Brit sche bourgeoisie leeren tot haar schade, dat het onmogelijk is het Egyptische volk te overmeesteren en het van zyn vrijheid te berooven door menschen dood te schie ten of gevangen te zetten. Maar in den strijd, die begonnen is, is de hulp van an dere volken In Noord-Afrika noodig en van andere onderdrukte proletariërs. Een be weging in Algiers en Tripoli* zal den strijd voor de vrijheid in Egypte vergemakkelij ken, en het Egyptische proletariaat kracht geven zyn strijd tegen de bloeddorstige Britsche bourgeoisie voort te zetten. De Britsche communistische partij doet al het hare om het Egyptische proletariaat in zijn strijd voor zyn onafhankelijkheid te helpen. De Ikki zal gaarne materieele hulp geven aan de organisaties die gevormd z|jn; wel te verstaan moeten de werkers dezer organisaties in N.-Afrika bewijzen, door hun daden, dat zy gereed zijn om hun on derdrukkers te bestrijden.” De „Times” van heden heeft een tele gram van zijn correspondent te Parijs, waarin medgedeeld wordt, dat de ,,Huma- nité” de echtheid van dezen brief ontkent. In Fransche politieke kringen hecht men nogal gewicht aan dezen brief; slechts wei nigen trekken zijn echtheid in twijfel. Blauwbaard in eere hersteld. De Parijsche correspondent van de Dai ly Telegraph” seint aan zijn 'blad het vol gende verhaal over een verzoek tot eerher stel van Blauwbaard. /Eenige advocaten hebben in het Hof van cassatie 'n verzoekschrift ingediend om een fout te herstellen, vijf eeuwen geleden ge maakt. Het gaat hier om het eerherstel van Giles de Laval, Baron de Rais, bekend als /Maarschalk Blauwbaard”, denzelfden die in Shaiws tooneelstuk „St. John” aan het hof van Koning Karel VII vertoeft. Giles de Rais was op 25-jarige leeftijd fiOÜDSCHE COURANT. „Oh volk van Kamt aanschouwt de majesteit der góden. Zij. die uw hart njet blijdschap hebben vervuld, heb ben nu droefheid over het land uitge stort „uij zijt machtig oia Ra, en machtig is uw zoon I „Gij rijt ({root, Osiris en groot is uw lieveling Oh volk van Kamt, ziet op naar het ge welf des hemels, en zoekt daar te midden van de ontelbare lampen, die de liana van Phtah, in het uitspan sel ontsteekt, naar het gelaat van nem die de afgezant der góden was 1 Volk van Kamt, ziet in uw hart want daar alleen zal in de toekomst het beeld van hem wonen, die de zoon van Ra is F’ Met ontzag vervuld, niet begrijpend, werden achtereenvolgens de hoofden ppgeheven en duwenden lajnffsügo oogen tuurden omhoog door de duisternis. „Oh, volk van Kamt, treur niet! Hij die de lieveling der góden is, heeft te midden van u allen gewoond 1 Hij gaf u vreugde en geluk, hij sprak tot u van barmhartigheid en van lUrfde 1 maar de góden omhoog hébben Them noodig, zij hebben hem geroepen en hij is gegaan I” Er volgde een lange, akzemeene kreet de smart en teleurstelling, die er in opgesloten lag was onmisken baar. Ik voelde mij gedrukt en droe vig alsof ik mijn eigen begrafenis bij woonde. Ook het gelaat van Hugh was bleek en strak. Het is hard hen te verlaten, door wie men innig wordt bemind en heen te gaan op het top punt van rijn populariteit. De hoogepriester had een poos ge wacht, totdat de uitingen van smart plex waar wii stonden, en zagen dat hij naar den geweldigen gong liep, den klopper nam en het metaal sloeg, zoodat net geluid ver buiten de poort van den tempel weer galmde. Driemaal sloeg hij op den gong, daarna heersch te ér stilte in het heilig gebouw maar slechts voor een oogenblik, want spoedig drong van de stoet, die zach gereed maakte voor de avondrust na een dag van arbeid, het geluid van snel naderende voetstappen, van haas tig gefluister tot onze ooren door. Het volk vian Men-ne-Ier hoorde den op roep, die hen 'beval naar den tempel van Ra te komen en gehoorzaam, half angstig, dat zij geroepen waren booze lijdingen te vernemen, verlieten zij haastig hun woning en stroomden naar het heiligdom van den god. Ur-tasen had rich teruggetrokken naar den voet van het beeld van Ra; daar wachtte hij, totdat het uitge strekte gebouw gevuld was met men- schen de lampen wierpen een onze ker licht en deden slechts hier en daar in schitterend relief het blauw en groen email op de pilaren uitko- men Mannen, vrouwen en kinderen lagen voorover gebogen op den grond. Wachtend totdat de hoogepriester zou spreken. De wazige sluier was opzij getrokken, zoodat allen de majesteit van den god konden zien, aan den voet van. de treden van het altaar zet ten de blinde priesteressen een een tonig, somber lied in. Toen het reusachtig gebouw van het begin tot het eind gevuld was met neergebogen gedaanten begon- Ur-ta sen te spreken. zingen, ei* uit de vier hoeken van den tempel stegen wolken wierook' om hoog üe priesters van Ka luidden zich rondom de treden van het altaar verawneid, rij otterden een laatste ga ve ter eere van hem, die was heen gegaan. Eensklaps scheidde zicti uit een ver wijderde roep een eenzame gedaan te af. Ik herkende ze niet dadelijk, maar Hugh kreeg een schok en ik wist wie het was. Langzaam kwam rij naar voren, aan beide zijden knielden de menschen peer, teneinde den grond te kussen, dien zii betrad. Ik geloof niet, dat ik haar ooit zoo schoon heo gerien, rij was van onder haar borst tot haar enkels in een lange dof zwarte kala- siris gehuld, waartegen de rood-brui- ne naren al» ‘golven van goud afsta ken en aau beide rijden van haar hoofd recht tot haar knieën neerhin gen, rij droeg noch juweel noch eenig sieraad haar kleine voetjes waren bloot, evenals haar armen eu schou ders. Sen-tur liep langzaam1 en majes tueus naast haar, alsof hij zich be wust was van de plechtigheid van het heilig gebouw. Zij keek recht voor zich naar het beeld "van den god de blinde priesteressen zongen zacht een lied, en zij - Neit-akrit begon, bil na als in een droom, de treden van het altaar te beklimmen.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1