15m.QPTE- EU PAREIC3KES. Heeren Mode-Artikelen. i -- "2- EN PAEELCOKES PREDIKBEURTEN. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. Afbraak te koop S. S. VAN DANTZIQ N.V. VÏBE^NIGDE BEANDSTOFFENHANDEL. tijdstip, waarop Clomenceau tot Albert Tho mas zou febben gezegd: „Swjoul bewchul- «tig ik van... Ja, van wat? Dat weet ik niet, maar ik beitchuklig hem!" Smtoul herinnerde aan het nuttige werk «lat hü tijdens zijn verblijf in Rusland heeft verricht. Generaal Nietwei legde er den nadruk «lat Sadoul als lid der militaire missie geen enkele officieele opdracht had politieke in lichtingen te vegpchaffen Op geen enkel «ogenblik had hij officieel met de Fran sche regeering te correspondeeren: deed hf «Ut met Albert Thomas dan geschitxhle het geheel particulier. Nochtans erkende de ge neraal dat Sadoul door zijn betrekkingen met Tnotakyhem vele inlichtingen heeft verschaft, diebij den Franachen gezant Noulens h^l te rapportieren. STADSNIEUWS. STADS? GOiJda, 4 'll«. mM>i V TWEEDE tAMER. Het wetsontwerp tot wijziging der Kieswet, De stemplicht gehandMlafd. Op het w«.4svntwerp tot wijziging der K Uw wet waren door versciiillende leden am eiuiiem enten ingediend, die uilen door Minister Ruvs de Beereu- brouck werden bestreden. Dat was te verwachten, want zij gingen alle zoo goed als lijnrecht ia tegen het stand pont, dot door de Regeering bij de indiening van het wetsontwerp wus ingenomen. Het amendement-Oud werd ingetrok ken. toen de heer Kotelaar de moei lijkhedon en bezwaren had aangetoond welke met do uitvoering ervan, zou den genaard gaan. Er bleven dus over de amendementen van de hoeren Vlie gen en Winternians. Het amendement Vliegen vereenigde op zich de stem men van de soeuilisten. de anti-revo lutionairen, en de heereu v. Rave steijn, v. Vuuren en Korsten en werd niet 45 togen 28 stemmen verworpen; hierna werd het amendeineiit-AVinter- maim met 43 tegen 30 stemmen aan genomen. Door de aanneming van dit amen- dement is do strafrechterlijke sanctie op den stemplicht1 gehandhaafd. De toestand blijft dus bii het oude. alleen zullen de niet-stemmers voortaan dooi den burgemeester worden opgeroepen om voor het kantongerecht te verschii- nen. Het tweede onderdeel van het wets voorstel, ii.1. dat betreffende de ver deeling der overschotzetels bij de ver kiezingen, ontlokte vooral verzet bij de vertegenwoordigers der kleine par tijen, zooals de heeren Kersten, van Ravesteijn en Braat. Do lieeron ge voelden blijkbaar, dat hun i>arti>en bij deze wijziging geen garen zouden spinnenintegendeel De bedoeling van deze wijziging is, dat lijsten, om voor een oversciiotze- tel in aanmerking te komen, niet kun nen volstaan mot 75 van den kies- deeler, maar een gemiddeld aantal stemmen van 7o Vn van den kiesdee- ler per toegekende plaats moeten kun nen aanwijzen, indien aan die lijsten een overschot plaats, Zou zijru toegekend Met slechts 3 stemmen meerderheid (36 tegen 33 stemmen werd dit amen dement verworpen, waarna het Regee- ringsartikel werd aangenomen. Tegon het laatste wijzigingsvoorstel der Regeering om bij de vervulling van vacatures voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeen teraden do aanwijzing van de opvolgers niet door liet geheele stemibureau. doch dooi don voorzitter alleen te doen plaats hebben, bestondi geen enkele bedenking. Het geheele wetsontwerp werd ten met 53 tegen 11 stemmen aangeno men tegenstemmers waren de anti revolutionairen en de heeren Kersten, v. Ravesteijn en Braat. BINNENLAND. Boete in plaats van vrijheidsstraf. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer in wier handen is ge steld het wetsontwerp tot uitbreiding van de mogelijkheid van toepassing van de straf van geldboete, zegt iu haai verslag de voorgestelde regeling boe te juichen. Bij oen minderheid der commissie is de vraag gerezen oi niet aan den oenen kant al te groole vrijheid is gegeven uan den rechter en aan den anderen kant ten onrech te aam den veroordeelde elke moge lijkheid wordt onthouden om zich door het ondergaan van een vervangende vrijheidsstraf geheel of gedeeltelijk aan de betaling van een hem opge legde jjeidboete te onttrekken. In meerderheid is de commissie echter van oordeel, dat in de aan zienlijke mate van vrijheid, welke aan den rechter wordt gelaten, juist een der grootste verdiensten van de voor gemelde regeling is gelegen. De vraag werd gesteld, of het niet gewensdht is. in de wet uitdrukkelijk vast te leggen de mogelijkheid van het door het 0. M, treffen een er re geling in zake hefaj^riÊtelMi eener boe- 'erooraeüroe. te door den ver< Initiatief- Zomertijd. De Tweede KamjerhxTen v. d. Waer- den Wiegen, de Vnee- Bruins, Gerhard. Wijkanup. v. Braam beek, van den Tempel. Hierastra. van Zadelhof!, Groeneweg, ,J. ter Laan. IJzerman en K ter Laan hebben in gediend een voorstel van wet tot wij ziging van de wet van 23 Maart 1916, gewiizigd bij de wet van 22 Maart 1922. tot tijdelijke afwijking van de wet v«n 23 Juli 1908. tot invoering van een wettelijken tijd. Prof. R. W. van der Veen. t Te 's-Gravenhage is na een korte ongesteldheid op 42-jarig en leeftijd overleden prof. ir. R. W. van der Veen, hoogleeraar in de ertskunde aan de Technische Hoogeschool te Dolrt. De April 1925. Gemeenteraad. Raad dezer gemeente ie bijoengeroe pen op Woensdag H April 1925, des namid «lag» 114 uur. Aan de orde komen: Het voorstel tot vervulling (fun 2 tusschen- ty«lsche vacatures in de Commissie tot we ring van schooi verzuim. Het voorstel betreffende «Ie samenstelling der stembureaux. Het voorstel tot inrichting van het ka ze rne ter re in tot veemarkt. Het voorstel tot wijziging der verorde ning tot heffing van maiktgeklen. Het voorstel terzake de aanschaffing van een automobiel voor de Gemeentelijke Licht fabrieken. Het voorstel tot verbouw van het consul- tatiogebouw der verecniging tot bestrijding «Ier Tuberculose. Het voorstel tot vaststelling van een ver ordening. regelende de toekenning van sub sidies aan ontwikkelingscursussen. Het voorstel tot verkoop van gemeente grontl aan J. Groenendijk. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan J. W. Smallenburg. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan J. A. Lutjervkossink en. C. J d. Berg. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan G. J. van Wingerden. Het voorstel tot verkoopvan gemeente grornl aan P. J. Koertq. Wy«igir»g der gemeentebegrootingen 1924 en 1925, en verder voorkomende zaken. Verkoop grond J. Groenwidyk. By schryven van 13 Maait 1.1. verzocht de heer J. Groenendijk alhier aan B. en W hem in koop af te staan een gedeelte van het perceel kadastraal bekend in Sectie no. 2560, ter grootte van ongeveer 108 M2. en gelegen aan den Burgemeester Martens singel, hoek Du Toitstraat. De Directeur van gemeentewerken advi «eert aan B. en W. opgemeld perceel grond te verkoopen tegen den prijs van 6.per M2. en voorts onder de navolgende voor waarden: 1. het te bouwen woonhuis met verdie ping of de later te bouwen of te verbouwen perceelen moeten aan een zekeren welstand voldoen en Wijven voldoen, vast te leggen by wy®e van erfdienstbaarheid; 2. een gesloten gebouwing moet worden toegepast, vast fe leggen by wijze van erf dienstbaarheid, terwijl d« ter plaatse vast gestelde roollyn wordt gehandhaafd (geen voortuin). 3. het terrein moet binnen een jaar na overdracht, volgens «ioor B. en W. goed tc keuren plannen zyn «gebouwd, terwijl zoo wel van den voor- als van\len zijgevel tee- keningen moeten worden overgelegd; 4. de kosten op koop, opmeting en over dracht vallende, komen voor rekening van kooper; 5. het bouwterrein moet worden aan vaan/in den toestand waarin het thans ver keert. De meerderheid der commissie van by- stand in het beheer der Gemeentewerken geeft B. en W. in overweging tot verkoop er te gaan op de «loor den directeur van gemeentewerken genoemde voorwaarden, waarom zij den Raad voorstellen overeen komstig het advies der opgemeld© commis si e het in den aanhef dezes bedoeld© per ceel grond te verkoopen. Verkoop grond aan J. A. Lutjenkossink en C. J. v. d. Berg. By schrijven van 5 Maart 1-1. verzoeken de heeren J. A. Lutjenkossink en C. J. van den Beng alhier aan B. en W. hen in koop af te staan een tot net gemeentelijk grond bedrijf behoorend perceel bouwgrond, ge- grootte van ongeveer 540 M2 en gelegen nuimimerd VII, VI en VIII gedeeltelijk, ter aan den Burgemeester Martenssingel. De Directeur van gemeentewerken advi- seedt B. en W. opgemeld© perceelen te ver koopen tegen «len prys van 6.per M2 en voorts onder «Ie navolgende bepalingen 1. het te bouwen dubbele woonhuis of de later te bouwen «>f te vehbouwen percee len moeten aan een zekeren welstand vol doen en blyven voldoen, vast te leggen bij wyze van erfdienstbaarheid; 2. de gevelhoogte is afhankelijk van de perceelen kadastraal beken«l in Sectie A no. 5268 en 5269; een open bebouwing moet worden toegepast, vast te leggen bij wyze van erf dienstbaarheid, terwijl de ter plaatse vast gestelde rooilijn moet worden gehandhaafd. De overige bepalingen zijn dezelfde als in bovenstaand voorstel. Verkoop grond J. W. Smallenburg. Bij schrijven van 18 Maart IJ. verzocht de heer J. W. Smallenburg alhier, hem in koop af te staan een bot het gemeentelijk grondbedrijf behoorend- perceel bouwgrond genummerd LXXX ter grootte van onge veer 199 M2. en gelegen aan «len Burge meester Martenasingel. De directeur van gemeentewerken advi seert B. en W. opgemeld perceel te verkoo pen tegen een prijs van 6.per M2. en voorts onder de navolgende voorwaarden: 1. het te bouwen winkelhuis met boven; woning of «Ie later te bouwen of te verbou wen perceelen moeten aan een zekeren wel stand voldoen en blyven voldoen, vast te leggen bij wijze van erfdienstbaarheid; 2. een gefloten bebouwing moet worden toegepast, vast te leggen bij wijze van erf dienstbaarheid, terwijl de voorgevel moet worden geplaatst ia de rooilijn van de naastgelegen perceelen, genummerd LXXIX LX XVIII; de hoogte en architectuur van den voorgevel is afhankelijk van de in punt 2 genoemde perceelen. De verdere bepalingen zijn gelijk aan bovengenoemde. Subsidie voor ontwikkelingscursussen. In de Raadsvergadering van 26 November 1924 werd besloten tot subsidiering van de hiernevens genoemde cursussen uitgaande van de afdeoling Gouda van ,(Volksonder wijs" en aan de Patronaatscommissies ,*St. Joannes de Dooper" en „St. Aloysius", ter wijl B. en W, werd «jpgedragen in dit »er bami eene verordening, regelende de toe kenning van subsidies voor dit doel, te ont werpen. Gevolg gevemie aan «leze opdracht, stellen B. en W. «len Raad voor de volgend© ver ordening vast te stellen: Verordening regelende de toekenning van gemeentelijke subsidie aan ont wikkelingscursussen in de gemeen te Gouda. Artikel 1. Aan ontwikkelingscursussen ingesteld en geëxploiteerd door Vereenigin- gen, Instellingen of speciaal daartoe ge noemde Commissies van ten minste drie le den wordt een gemeentelijke subsidie toe gekend, mits voldaan is aan de navolgende bepalingen: lo. de cursus wordt gegeven gedurende ten minste twee achtereenvolgende leerja ren. Het aantal leerlingen bedraagt min stens *32. Leerlingen kunnen slechts zy zyn, die niet ouder zyn dan 17 jaar, het gewoon of buitengewoon lager onderwijs hebben go- noten en niet meer onder de verplichtin gen vallen dit te volgen. 2o. in elke klasse zijn ten minste 16 en ten hoogste 25 leerlingen geplaatst; 3o. de berekening van het aantal leer lingen van den cursus en in de klassen ge schiedt naar den toestand, welke bestaat op 15 December en 15 Februari; 4o. in elke' klasse wordt ten minste on derwijs verstrekt: voor de jongens in lezen, rekenen, taal en schryven; b. voor de meisjes in lezen, rekenen, taal en nuttige handwerken. óo. het 'onderwijs wordt uitsluitend op \verk«lagen gegeven, hetzij overdag, hetzij des avonds, gedurende niet minder dan 80 meer dan 160 uren per leerjaar; 6o. het leerjaar loopt van October tot en met Maart; gedurende de overige maan den wordt geen onderwijs gegeven; lo. het leerplan wordt aan Burgemeester en Wethouders voor den aanvang van den •us ingezonden en behoeft hunne goed keuring; deze goedkeuring wordt alleen ge weigerd, indien niet aan alle bepalingen de zer regeling is voldaan; 8o. indien de cursus uitgaat van een ver eniging of instelling, of van verschillende vereenigingen of instellingen gezamenlijk, moet er toch een speciale commissie van bestuur zyn met inachtneming van het paalde in den aanhef van dit artikel ver meld, waaraan alles, wat de regeling van het onderwijs aan den cursus betreft, is op gedragen; 9o. jaarlijks zejjdt de commissie van be stuur binnen eeh maand na beëindiging het leerjaar een beredeneerd verslag van haar werkzaamheden aan Burgemees ter en Wethouders in; ilOo. het toe te kennen subsidie bedraagt 1.25 per uur, of zooveel minder als door de commissie van bestuur als belooning aan het personeel wordt uitgekeerd, benevens toelage van 26.voor het hoofd van den cursus ,tot een maximum van 200. per ja jar. Tevens worden desgewenischt en indien mogelyk, de noodige lokalen verlicht en erwarmd gratis ter beschikking gesteld. Artikel 2. Deze regeling wordt geacht in werking te zyn getreden op 1 October 1924. Drankwet. Burgemeester en, Wethouders brengen ter openbare kennis: flat op 2 April 1925 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Willibrordus Belt, van beroep caféhouder, wonende te Gouda, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de bene- denlocaliteit van het perceel Hoogstraat 21 aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk be zwaren inbrengen. Benoeming scheikundig ingenieur. Naar wy vernemen is de heer Ir. J. A. Mijs benoemd tot scheikundig ingenieur bij de Bataaf sche Petroleum Maatschappij. De ouderlijke woning verlaten. Gisteren heeft de elfjarige J. W. B. uit angst voor straf heimelijk het ouderlijk huis erlaten/en was hedenmorgen nog nietweer- gekeerd. De ouders hebben de hulp van de politie ingeroepen om het kind weer op tc sporen. Een merkwaardig verzuim. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Als een bewijs hoe in menige Nerf. Herv. gemeente de kerkelijke administratie al heel weinig secuur en in orde is, diene het volgende: De voorzitter van het college van nota belen der Neti. Herv. gemeente te Gouda is reeds over de 10 jaar lid van dit college. Nu bleek pas dezer dagen, dat de naam van bovengenoemden voorzitter niet op de kie zerslijst voorkwam, ja nog nooit op de kie zerslijst van Gouda gestaan had. Nooit had hy dus kunnen stemmen en er blijkbaar ook geen behoefte aan gehad, anders zou de af wezigheid van zyn naam op de kiezerslijst bemerkt zijn. Pas dezer dagen is zijn be wijs van lidmaatschap bij de Waalsche ge meente t* Leiden aangevraagd en ontvan gen. Dus feitelijk heeft het college van no tabelen jaren een onwettigen voorzitter ge had en heeft het dien nog, omdat het regle ment der Herv. Gemeenten van Gouda na drukkelijk voorschrijft, dat notabelen enz. stembevoegde leden der gemeente moeten zijn, die tenminste één jaar vóór de voor- loopige vaststelling van den stemlijst bel ij- danis des geloofs aldaar hebben afgelegd of met bewijs van lidmaatschap van elders zijn ingekomen. Vervroegde verkoop vun versch brood. Overwerkvergunning aan broodbakkerijen, De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeftvergunning verleend aan hoof den of bestuurders van broodbakkerijen alle gemeenten des Ryks, dat in afwijking van het bepaalde bij artikel 35, zesde lid, der Arbeidswet 1919, op Zaterdag 11 April, Dinsdag 14 Ajpril, Zaterdag 30 Mei en Dins dag 2 Juni 1925 deeg of brood dat na 8 uur «les namiddags van den vorigen «lag gebak ken of opgewarmd is: le. van 1% uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkery bevindt, wordt ver voerd; 2e. van 8 uür dew voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. Ledenvergadering van het „Groeit! Kruis' Afd. Gouda. In ,rfe Réunie" werd gisteravond een al gemeene ledenvergadering gehouden der aftl. Gouda van de Zuid-Hollandsche Ver- eeniging „Het Groene Kruis". Nadat de Voorzitter, «le heer C. J. M, Kroon het woord van welkom had gespro ken, de notulen waren gelezen en goedge keurd, werd voorlezing gedaan van het rap port der commissie belast geweest met de nazien der rekening. De inkomsten over 1924 hebben bedragen 1664.33, er is een batig saldo van 530.93. Overeenkomstig het advies der commissie werd de rekening vastgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat de gelden thans zullen worden beheerd door de nieuwe penningmeesteresae Mej. N. Smit. Vervolgens kwam aan de orde voorziening in «le vacaturen tengevolge van periodieke aftreding van den heer C. J. M. Kroon en aanvulling van het bestuur «loor het bedan ken van den heer P. J. Kolijn en een vaca- true, die niet aangevuld was. De heer I. van Dantzig noemde de heeren C. J. M. Kroon, Roeseling en van Stapele als candidaten; daar geen tegencandidaten werden gesteld, werden genoemde heeren gekozen verklaard. Daarna werd verslag over het jaar 1924 uitgebracht. In den loop van dat jaar trad Dr. Hamburger als voorzitter af en heeft de heer Kroon zicH laten vinden voor de voorzittersfunctie, terwijl Mevr. Gonda zich belast heeft met de waarneming van het Secretariaat. Begonnen in 1924 met nog geen 300 leden is het ledental, dank zy het initiatief van Mevr. HornemanJansen, die een dames comité formeerde, gestegen tot 1010. Het Dames-comité heeft zich tot taak gesteld zich ook hier met Huiszorg bezig houden. Verstandig werd 'het geoordeeld «ie oprichting van Huiszorg te wachten totdat de tijden zyn verbeterd; door het hou den van een bazar in 1925 hoopt men een kapitaaltje byeen te brengen om de plannen voor Huiszorg te verwezenlijken. Van het magazijn der af deeling werd een druk gebruik gemaakt. In het verslag wordt er op gewezen, dat door de nalatigheid der leden ten aanzien van het na gemaakt ge bruik niet terug bezorgen der verplegings- artikelen, andere leden die artikelen wordt onthouden. Met een opwekking de nuttige vereeniging, waarvan de minimum contri butie slechts 1.bedraagt, te steunen, wordt het verslag, dat voor kennisgeving werd aangenomen, besloten. Voorts werden de statuten vastgesteld en het bestuur gemachtigd tot het aanbrengen van eventueele redactie-wijzigingen nootlig ter verkrijging van de Koninklijke goedkeu ring op de Statuten. Voor de komende vacaturen in het Hoofd bestuur, welke ontstaan door het aftreden van de niet herkiesbare leden Dr. de Snoo, Mevr. WelkensHavelaar, beide te Rotter dam en Dr. Schouten te 's-Hage werden candidaat gesteld de heeren Bakker, oud burgemeester van Capelle a. d. IJssel te Voorburg, Dr. Kanberg te Hendrik Ido-Am bacht en Dr. Dozy te Zwyndrecht. Als laatste punt kwam aan de orde: Me- dedeeling. De Voorzitter deelde mede, dat alles zich laat aanzien, dat de op 8, 9 en 10 Septem ber in Kunstmin te houden bazar voor Huiszorg kans van slagen heeft. Er zullen nog comité's in het leven worden geroepen. Nog deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur der afdeeling machtiging aan de ergadering vraagt om de mogelijkheid on der de oogeai te zien en eventueel gelden beschikbaar te stellen om te geraken tot een consultatiebureau voor zuigelingen alhier. Door het Hoof«lbestuur is in deze al mpeite gedaan. Het zou de bedoeling zijn dat Oosterbaan, oud-geneeskundig inspec teur der Volksgezondheid, aanvankelijk de leiding op zich zou nemen van het con sultatie-bureau. Door Ryks- en Provinciale subsidie zouden de kosten voor een deel kunnen worden bestreden. Het geldt hier, zeide spr., een bureau waar de leider de moeders met de kinderen ont vangt en gratis advies geeft hoe en wat te doen. In hoeverre een en ander zal slagen, weet spr. niet Dr. Cleyndert is van de noodzakelijkheid en wenschel ijkheid van ene dergelijke con sultatie-bureau niet overtuigd, omdat hier reeds twee specialisten zyn en zou het be stuur niet zonder meer de gevraagde mach tiging willen geven. De Voorzitter merkt op, dat het bestuur bekend is met het feit, dat aan het van Iterson-Ziekenhuis tegenwoordig ook een kinderarts is verbonden. Waar hier op het gebied van geneeskunde sympathiën en an ti pathiën bestaan, heeft het bestuur ge meend, dat het goed zou zijn indien hier een onpartijdig medicus als leider van het con sultatiebureau zou optreden. Dr. Cleijndert ziet het niet als een en wenschel ijkheid van een dergelijke c__ bestaat hier reeds: de bestaansmogelijkheid van de specialisten zou door het bureau worden aangetast. De heer I. v. Dantzig wijst er op, dat voor lichten en behandelen twee afzonderlijke zaken zijn en waar het in het voornemen ligt Dr. Oosterbaan slechts voorlichting zal geven, kan zulks niet anders dan ten goede komen aan de! behandelende specialisten. Dr. Cleijndërt acht Gouda te klein voor een voorbehoedend en terapheutisch specia lisme en vraagt of het niet wenschelijk zou zyn, dat eerst advies werd ingewonnen van den kring Gouda der Ned. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst. De Voorzitter kan zich hiermede volko men vereenigen; er zullen afhankelijk van dat advies «ie noodige stappen worden ge daan en aan de leddn een omlijnd voorstel worden voorgelegd. Hierna sloot de Voorzitter de vergade ring. Lezing Tony de Ridder. Gisteravond hield mej. Tony «le Ridder in de Rem. Kerk een lezing voor de V. C. J. B. Na een korte inleiding door ds. TjalHma begon mej. De Ridder met de be handeling van haar onderwerp: de Vrou wenfiguren uit Gösta Berling. Het zou goed zyn, aldus de spreekster, dat de aanwezigen den 'meest dichterlijken kant van hun we zen naar voren brachten. Mej. de Ri«ider zou doen alsof zy sprak voor een gehoor, dat het genoemde werk van Selma Lager- löf niet kende. In het oorspronkelijke, zoo vernamen we dan, heet het, werk Gösta Berling sage, dat het in 't Hollandsch alleen Gösta Berling heet kan mede een reden zijn, waarom 't moeilijk te verstaan is. Er is in derdaad wel wat moeilijks en vreemds in het boek. Wie Gösta Berling leest, moet zich kunnen losmaken van het verlangen te veel te willen uitleggen. Selma Lagerlöf heeft willen geven een greep uit het volle men- schenleven. Het boek bevat sagewezens en werkelykheidsmenschen te gelyk en daarin ligt misschien juist het moeilijke. De helden zijn soms heele zwakke en zondige mensch- jes, die zooveel zelf onder den intiruk zijn van wat hen overkomt. We zien ze vallen en opstaan en verder streven in droefheid en blijdschap, juist omdat ze allen menschen zijn. De schrijfster heeft het werk gegeven zooals zy het kreeg. Er is |^n verrassende veelzijdigheid in. De schrijfster heeft zich verdiept in de oude sagen en de folklore van haar land bij de samenstelling van Gösta Berling. Het werk is eigenlijk meer een beetje on ordelijk dhn moeilyk. De personen in Gösta Berling is de man, die wel altijd Gods weg verband daarmee merkte de spreekster op, «lat het leven toch eigenlijk hetzelfde blijft, de eene eeuw na de andere. De held Gösta Berling is de man, die wel aytd Gods weg wil gaan, maar, door kleinigheden soms daarvan hoe langer hoe verder afdwaalt. Het probleem in Gösta Berling is mis schien de eeuwige strijd tusschen genot en deugd, tusschen neiging en plicht, licht en donker. Het boek lezende veroordeele men niet: wie toch kent den strijd onder het le ven van anderen, verholen, hun ziele angst en de niet uitgesproken beweegredenen? Gösta Berlings levensgeschiedenis geeft te zien hoe een menschenhart door veel don kerheid naar 't licht wordt gevoegd. Gösta wil zijn kavaliers, arme edellieden, zijn men schen ieder met zjjn eigen levensdroom, doch ook practische-daden menschen. Gösta is de man, die soms koning is, maar zich soms ook de verschoppeling gevoelt. Waar hy komt brengt hy vreugde, die soms weer in leed verkeert, voor hij, Gösta, heengegaan is. Mej. De Ridder las eenige fragmenten uit het beek voor, daarmede gevend eenige der schoonste gedeelten van het werk. In ver band met het voorgelezene gaf sy van eenige hoofdpersonen,"» vrouwen, nadere op- terkingen. En zoo zagen w% de revue pas- seeren: de Majoorske van Ekeby, de vroe gere Margaretha Seising, die in haar ge storven was toen ze na drie jaar wachteos op hem, dien ze liefhad, gedwongen werd een ander te huwen. Vertier Anna Stjarflhök, «lie in het leven van Gösta Berling kwam en hem zoo liefhad, dat ze de kracht bezat hem te laten heengaan. Dan Marconne Sinclure, de overbewuste, die tenslotte de liefde vindt in de momenten van eenzaamheid en verlatenheid als het te laat is. En ten slotte de gravin Dohna, de onzelfzuchtige, die aan Gösta den weg der boete leert kennen en dien weg met hem samen aflegt, 't Zyn allen menschen in Gösta Berling, men schen die door veel verbrijzelde harten heen gedreven worden naar 't goede. Naar 't ons voorkomt is Mej. «ie Ridder er uitstekend in geslaagd belangstelling te wekken voor het werk Gösta Berling van Selma Lagerlöf. Ds. Tjalsma sprak een woord van dank, Waarmee we gaarne wenschen in te stem men. De tuberculosebestrijding in Goud*. De Enwnabloem-collecte. De Vereeniging tot bestrijding der tuber culose deelt ons mede «lat zij in dank ont vangen heeft een bijdrage van 2.50 van de firma Gebr. N. en nog 1. Voor meerdere liefdegaven houdt de P®®" mngmeester zich aanbevolen. Het bestuur van de Vereeniging vestigt blijkens achterstaande advertentie ook de bijzondere aandacht op de Emmabloem-col- lecte die op den tweeden Paaschdag «al worden gehouden. Ditmaal zullen de vrien delijke verkoopeters worden terzijde ge staan door een orkest, dat zich in verschil lende stadswijken zal laten hooren en zoo de aandacht nog meer vestigen «al op de erikoopsters en op het goede doel dat men steunt door het koopen van een bloemetje- Propaganda en overredingskracht zijn bei den noodig voor den verkoop van het Bn- mafatoempje, zoo schrijft men ons, maar wij i zeggen, wie zou weigeren zijn lief- te offeren voor dit buitengewoon j doel, de lijdende mensch- helpen. Immers slechts door de hulp allen kan men trachten «len strijd aan w binden tegen de vreeselijke ziekte die de tuberculose ii. Laat dus ieder zyn penningske offeren a. den tweetien Paaschdag en laten vele jongedame» zich tijdig aanmeklen bij de dames-bestuursleden of by Mej. Peeters, oim te cöllecteeren voor dit waarlijk goede doel. De Schouwburg-Bioscoop. De Koningin van de Moulin-Rouge. De Schouwbung-Bioscope brengt deze week weer een buitengewoon mooie film. „De Koningin van «le Moulin-Rouge", een ipel' in 5 acten spe!en«le in Mont-Martre in Parijs. Het is «le geschiedenis van een al lerliefst onschuldig meisje, Rosalie Anjou genoemd, die naar Parijs, «le sohoone licht stad komt. ïij wil graag «lansen en denkt met haar kunst haar brood te kunnen ver dienen. Maar het meisje, nauwelijks in de aangekomen, wordt door een vriendelijke dame van haar gansche bezit beroofd, terwijl een tweede nog ongunstiger type, het meisje schijnbaar troost maar haar in overleg met de oude dievegge brengt naar een van de minder waardige dansgelegenheden op Mont-Mar- tre, waar het meisje de schrik om het hart slaat, als ajlerlei apachen haar te na willen komen. Zy weet te vluchten met haar trouwe kameraad, een witte gans en komt na een wanhopige tocht terecht in de kamer van twee artisten, een schilder en een musicus, die haar allervriendelijkst in hun midden opnemen. De eene, de violist, is een leerling van een der groote meesters en die is het, die het meisje een engage ment bezorgd in de Moulin Rouge, waar zij tenslotte gekroond wordt als de koningin van de Moulin Rouge. Hoe «Ut alles in zijn werk gaat, hoe het meisje nog eens beland in de obscure kroeg in het Monbmartre en hoe iü tenslotte vereenig<l wordt met den violist, dat alles kan men op de waarlijk schoone film aanschouwen. Het hoofdnummer werd voorafgegaan door kijkjes in Turkije, Zagloel Pasja en Ziwar Pasja trekken aan het oog voorbij, evenzoo een «lolvermaktelijke geschiedenis van Fridolin. Thalia Theater. Het „Hollandsch Nieurws" geeft het be zoek van H. M. de Koningin aan de inter nationale bloemententoonstelling te Heem stede, de 90-jarige kunstschilder Marius Heijl en het Ajax-jubUé. Het hoofdnummer „De tien geboden" is een poging van den regisseur Cecil de Mille om met de nieuwste mkldelen der techniek een film te scheppen, die alles wat er me de te vergelijken is, slaat. Daarin is de regisseur, ten koste va nmillioenen dollars en ten koste van vele gebroken ledematpn van artisten, volkomen geslaagd. Er bestaat geen film, die deze film in stoutmoedigheid van conceptie overtreft. Dat geldt althans voor het éerste deel het „Egyptische". De tafereelen aan het hof van Pharao, zijn reeds grootsch opgezet, maar zinken nog in het niet bij wat er op volgt. De ellende der Joden, hun uittocht uit Egypte, de vervol ging door Pharao's stry<lwagens, de wan hoop aan de oevers der zee, de doortocht van de kinderen Israels tusschen de muren van bedwongen water, dat zich met donde rend geweld op de Egyptenaren stort, de dans om het Gouden Kalf en het uithouwen in de rotsen van de tien getxxjen op den berg Sinai, dat zijn tafreelen filmtechniek van de grootste volmaaktheid en zóó mas saal als nimmer te voren werd aanschouwd. Wanneer men genoten heeft van de Egyp tische scènes volgt het moderne deel, waar in bewezen wordt dat de „tien geboden" nog even standvastig geeerbiedigd moeten wor den als voorheen. Een godvruchtige moeder heeft twee zoons, een goede en een slechte, uit hun lotgeval len moet men opmaken, dat ook nu nog de overtreding van het gebod de straf brengt. De film eindigt met den ondergang van den slechten man terwijl de goede het ge luk vindt, voornamelijk in de liefde. Zyn het in het eerste deel de acteurs le Roche en Roberts, die uitnemend spelen in het tweede doen Richard Dix, Rud. la Rocque, bijgestaan door de beautys Leatrico Joy en Nita Naldi, niet voor hen onder. Zeker is hier ook een compliment op zijn plaats voor het versterkt Thai ia-orkest, dat «leze film o.a. op even artistieke als toepas selijke wyze begeleidt. Natuurkundig Genootschap. Gisteravond sprak in „De Réunie" voor het Natuurkundig Genootschap Dr. S. L. Schouten, privaat-docent in de bacteriologie aan de Ryks Universiteit te Utrecht over «Bacteriën". Aan de boeiende voordracht, welke met lichtbeelden en demonstraties werd ver duidelijkt, ontleenen wij het volgende. We verdeelen de organismen in een- en meercellige wezens. Tot de eerste behooren de bacteriën, die slechts bestaan uit een klein klompje prntoplasma met een wand. De meeste soorten zijn kleine staafjes, an dere rond, spiraalvormig of komma-vormig. We drukken de grootte van deze kleine we- *«htjes uit in duizendste millimeters. In een bolletje van 1 m.M.3 bevinden zich 15000000000 bacteriën! v De bacteriën bewegen zich door middel van trilharen, die zoo fijn zijn, dat ze eerst na kleuring onder het microscoop zichtbaar worden. De beweging van die trilharen, is De vermenigvuldiging geschiedt eenvou dig door deeling in tweeën; de deeling heeft onder gunstige omstandigheden eens in een half uur plaats. Wanneer men dat eens uit rekent voor een paar uur, krijgt men ont zaggelijke getallen. Wanneer er geen tegen werkende factoren aanwezig waren, zouden er na 5 dagen zooveel bacteriën zijn, dat alle zeebekkens ermee gevuld zouden kun nen worden. Gelukkig is dit niet zool De bacteriën kunnen maandenlang in uitgedroogden toestand aan ongunstige om standigheden weerstand bieden. Ook door sporenvorming kunnen ze blijven voortbe staan. Die sporen van bacteriën kunnen dik wijls hooge temperaturen weerstaan; de pa- thogene bacteriën kunnen echter, gelukkig voor den mensch, niet tegen dergelijke tem peraturen. x In de lucht komen overal bacteriën voor, in de stad bijv. 10000 bacteriën, op 't platte land echter slechts 160 per c.M.3; in 't wè- ter daarentegen wel'250000 bacteriën per c.M.3. Ook uitgea«lemde lucht bevat veel bacteriën. Onze uitgeademde lucht bevat echter in 't geheel geen bacteriën, wat met een eenvoudige proef aangetoond kan wor den: De zon oefent een dootlende werking uit op bacteriën, waarvan o.a. bij de bestrijding van verschillende ziekten gebruik gemaakt wordt. Ook de warmte werkt doodend, de koude echter in 't geheel niet, hoewel bac teriën in het laboratorium zelfs aan een temperatuur van 180° C. waren blootge steld. Ze bleven springlevend. Voor de ge neeskunde is het van belang stoffen te heb ben, die de bacteriën vernietigen zonder evenwel schadelijk op de weefsels in te wer ken. Peru-balsem voldoet aan deze eischen. Op een voedingsbodem gaan de bacteriën zich deelen en vormen daarbij kolonies, dde een zeer typische gedaante hebben. Volgens een metlwxie van Robert Koch kan men „reincultures" krijgen van een enkele bac terie-soort, wat voor de studie natuurlijk van veel belang is. In den laatsten tyd ie het zelfs gelukt een bacterie onder het mi croscoop af te zonderen, wat vroeger niet kon. Bacteriën zyn zeer gevoelig voor bepaal de voedingsbodems, die voor de onderschei dene soorten zeer verschillend zyn. Bij het onderzoek van bacteriën maakt men dikwijls gebruik van kleurmethoden, wat spreker aan praeparaten demonstreer de. De eerste bacteriën, uit den mond, zijn ontdekt door een Hollander, Anthony van Leeuwenhoek uit Delft, in 1688. Hy be schreef ze in een van zijn' brieven aan de Royal Society te Londen, welke laatsite deze brieven heeft uitgegeven. Leeuwenhoek schreef hiervan, dat hy meende, dat er meer levende wezens waren in zijn mond dan In de Vereenigde Nederlanden! De bacteriën in den mond kunnen zeer gevaarlijk worden en bijv. de wolf in de tanden veroorzaken. Ook in onze darmen vinden we talloóze bacteriën, die zoowel schadelijk als nuttig kunnen werken. Om «te schadelijke invloed van sommige bacteriën tegen te gaan, heeft de Parijsche bacterioloog Metschnikow aan bevolen het eten van Yoghurt, dat veel melkzuurbacteriën bevat, die de schadelijke bacteriën kunnen overwoekeren. Onze uitgeademde lucht bevat geen bac teriën, ons speeksel wel; hierdoor kunnen byv. tering-bacteriën verspreid worden. - De schadelijke, soms doodelyke, invloed van bacteriën bestaat in het afscheiden van giftige stoffen. Zoo is één gram van het gif van de tetanius-bacil, in staat 1<10000 menschen te dooden. Ons lichaam kan zich tegen de bacteriën verdedigen, o.a. door de witte bloedlichaampjes, die de bacteriën omgeven en opeten, door tegengiffen, die als reagens op de giffen, afgescheiden door de bacteriën, door het lichaam gevormd wor den Ten laatste werkt ook de bacteriën- plaag helpend in den strijd tegen de bacte riën. Na de pauze vertoonde spreker een aantal fraaie lichtbeelden, deels microphoto'« van bacterie-cultures en de portretten van Koch, Pasteur, Leeuwenhoek en Jenner. Aan de hand van deze lichtbeelden behandelde dr. Schouten nog enkele onderwerpen uit de bacteriologie. Bacterie-infectie, bijv. door de tetanus- bacterie, die de styfkramp veroorzaakt, is voor 't.optreden van de ziekte niet alleen voldoende; bovendien moeten nog andere factoren daarvoor gunstig zijn. Verschillen de bacterie-ziekten worden door serum-be handeling bestreden. Bij tetanus krijgt men dit serum op de navolgende wijze. Een paard wordt ingespoten met tetamus-bacillem. Wanneer het dier hiervan genezen is, wordt het weer er mee ingespoten. Intusschen heeft zich in het lichaam van het paard te gengif gevormd en kan het daardoor meer verdragen. Na meerdere inspuitingen kan het paard grootere hoeveelhe«Ien tetanus- bacillen verdragen. Ten slotte wordt dit te gengif, het serum, van het paard afgetapt. Bij de tetapus-behandeling in de loopgraven is dit serum veel gebruikt. Aan de hand van een aantal photo's be handelde spreker de (door hem zelf uitge dachte) methode tot isoleering van bacteriën onder het microscoop met behulp van een fijne glazen naald. Als voorbeeld van een pathogene bacterie werd de pest-bacterie behandeld. De pest is de gevaarlijkste infectie-ziekte; ze is in de geschiedenis bekend als de zwarte dood. Ze komt voo-r als builen- en als longpest. De pestbacteriën woekeren bij de builenpest al thans, by ratten en worden na den do«xl van deze dieren door vlooien overgebracht op den mensch. De builen treffen we vooral aan in lies, oksels en in de hals. De longenpeat is veel gevaarlijker, daar de bacterie zeer virulent is. De inademing van deze bacterie heeft de ziekte tot gevolg, zoodat ze slechts onder 't nemen van de grootst mogelijke voorzorgen bestreden kan worden. Ook de pokken worden door bacteriën veroorzaakt De Engelsche geneesheer Jeo- ner was zoo gelukkig omstreeks 17^) een geneesmiddel hiertegen te vinden, in de koepokinenting, 't Was hem, tijdens pokken- epidemiën, opgevallen, dat persoflen, die de koepokken hadden gehad, gevrijwaard ble ven van de gewone pokken. Hij meende, dat de koepokken in het lichaam een te- gengif voor de gewone pokken hadden ge vormd. Ook thans wordt deze koepokn ting nog steeds als voorbehoedmiddel pokken gebezigd. De spreker vertoonde verder nog phóto's van de bacteriën, die dysentherie ,cho era, miltvuur, typhus, longontsteking en syphi lis veroorzaken en vertelde hierbij nog ver schillende bijzonderheden. Burgerlijke Stand. GEBOREN31 Maart: Margje Wilhel- mina Barbara, cl. v. C. van Dam en H. Both, C. Ketelstraat 9. 1 April: Johannes len- drikus, z. v. W. van Waas en J. H. Bol dan der, v. Heusdfftfkat 48. Mijntje, 1. v. E. C. van demTÜeij en A. Snel, Pr. rlehik' drikstraat 66. Eva en Jan, dochter en zoon van J. Schouten en T. Vermeulen, Wal visstraat 2. Trijntje Wilhebnina, |1. v- C de Jong en F. Schoonderwoerd, Jefuza- lemstraat 1. 2 April: Joanna Getritje Elizabeth, d. v. M. A. J. Hoogerwaarjd en G. E. Nagel, Gouwe 36. Pleter uBcr- tholomeua en Theresia Catharine, z. en d. van P. H. Snel en Th. C. van Zutphen, Lem- dulsteeg 16. ONDERTROUWD: 2 April: J. E. Decker en L. Soet. W. N. Groeneveld en S. W. de Graaf. M. de Waard en G. W. van Ree«len. D. Kullk en A'. A. E. Verbrug- gen. W. P. de Lange en J. M. A. Ver geer. J. van Vliet en T. J. Verwaal. OVERLEDEN: 1 April: Bernatxlus Palus van Bohemen, 80 j. 2 April: Arie Wij- nandus van der Kleyn, 66 L Scheepvaart door de I^Ktelhavennluis. Gedurende de maand Februari kwamen door de IJsselhavensluis 346 schepen met een -inhoud van 16.008 M8. Tegelijk werden geschut 18 schepen met een laadvermogen van 1008 ton. Agenda. Ajpril, 814 uur. Soc. de Réunie. Afd. Gou da Vrij-z. Dem. Bond. Lezing van den heer J. Kortland van Schoonhoven. 6 April 8 uur. Op Hoop van Zegen door het N.V. Ver. Rotterd. Hofatad-Tooneel. 7 April, 8-i-tlO u. n.im. Repetitie van de Man- nenzangver. „Door Oefening Kunst", in „Vredebest", Wydstraat. 11 April, 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Lezing van den heer C. J. J. Bosch voor de Goudsche H. B. S.-Ver- eeniging. 1G April 8 uur. Zaal Kunstmin. Liefdadig- heids-Soirée ten bate van Jan Fuselier. 18 April, 8 uur. Sociëteit Concordia. Uitvoe ring Tooneelvereeniging „Harmonie". 18 April. Zaal Kunstmin ,Ons Genoegen". Eind-bal voor leerlingen en introducée's van den dansleeraar Will ems. 24 April. 814 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Openbare Vergadering voor de afd. Gouda van de Vry*. Dem. Bond. Spr. Prof. van Embden. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westtiaven, is deze week tot en met Vrijdag 10 April, benevens den daarop volgenden gpopend na 8 uur avond? (des alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Ds. G. Severijn te Schelluinen is beroepen naar de Ned. Herv. Kerk alhier. HAASTRECHT. Burgerlijke Stand. OVERLEDEN: Adriana Hendrika Dirics, oud 72 jaar, weduwe van Johannes van Leeuwen. VLIST. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Leeiulert, z. v. G. Blok en W. Kwakernaak. GETROUWD: T. van Doeland en C. Stubbe. 6 u. n.m. Ds. F. Hoapcia, prcu. te Gouda. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. m u. v.m. D». B. J. Karna (doopen en bevestiging nieuwe lidmaten). Evungelisutiegebouw9V4 u. v.m. De heer C. A. de Vries, G. O., alhier. HEKEN DORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heet W. U. de Jonge, G. O. te Boskoop. WADD1NXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9Vs u. v.m. D». H. A. de Geus, bed. H. Doop. tijt u. n.m. Ds. H. A. de Geus. lljM- .atr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. iioutgast. AiDDERKEUK a. d. IJSSEL. Ned. iierv. Kerk. 9V4 u. v.m. en bh» u. n.m. Ds. G. Lans. Wykgebouw Lageweg. öVii u. n.m. De heer de Uedelykheid. N1EUWEKKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 914 u. v.m. De heer E. C. Druaie, G. O. te Den Haag. 614 u .rum. Ds. N. Luyendyk. KEEUWiJK. Ned. Herv. Kerk. 9V4 u. v.m. Ds. F. G. Hoa- pers te Gouda. GOUDA. Woensdag 8 April. 71* u. n.A. Voor de Ver. Calvija in het Gebouw tot Heil des Volks. Ds. J. H. Koster tc Montfoort. iiKMT«kTütd vau don bunknotonomloop. lit politieke krkatou verluidt dat do Moincio de poet vuil Mlnwer vun H- luuiciiei uuttvuard luett uiu tich spoe dig ui» opvolger vun ilerriot to doen cundiduat stelten Men verwacnt dal Herriut alch tot Mei «ui kunnen hand haven. Ernstig mijnongeluk bü Euaen. ESbEN, 3 April. lUMonrooitun. uiu- utreeKH o uur. hetlt iu do inun Mu- tiuus Stmnes in turnup nabil Euson [foil oruht.ge lMjuruiup piuats ifctutd, wuurni] voiiiiooaotijk U u U perso nen oui tiet loven min goKoutoti. 1 oen vier kooien iu«t mijnwerkers ill de nieuwe sunuent 110. «j ufuuuidvn ruukle dooi ouwxekonue inir&wik de elfüctrisctio uiutulmUe ouden werking eu stouteu de Kooien ruiur benouen. ue onderaio kooi ftihV? in n« ipooru» onuer lil uon acllaiid f» uoze- kooi wilou ongeveer 14 u.oemers. i>e arie ui uhu o Kixuarrtxtcnni op do mi- uerate kooi slokon# *ieti daarin ihj- wnueiuie neraonenKo'.idvn rooua wor den «eboruon- «ijiiaii* Twoo werden gedood «n 16 gewond Tot nog loe U uet nog niet getukt «te oiKlerate kooi naar ooveii to oreu- I geil. Men vrooat uai do auoü uaar iu |Ih vinueiuk'ü gedood /.ipi jliAUiXlHAlUvtiZ^dV Kaasmarkt. UTRECHT, 3 April. Aangevoerd waren 6 wagons nau», iniioudoude 942 K.G. ue prijzen waren Rijkswerk 1 46 —4b, per 50 K INGEZONDEN. (Buiten vtrantwoordelyldieid der Hid'/ De samenstelling van de stembureaux. M. de Red. uw olad van Donderdiaguvium In Zondhg 5 April. GOUDA. Remonstr. Kerk. 1014 u. v.m. Mevr. Dr. A. Manke»-—Lernicke. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Bev. van nieuwe leden. Donderdagavond 9 April Bidstond. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 514 u. n.m. Ds. A. H. v. d. Kooi, em. prod, te Amersfoort, in «len ochtenddienst doo- pen Kattensingel, 10 u. v.m. Preeklezen. Geref. Gemeente Turfmarkt. 10 u. v.m. en 514 u. n.m. Leeskerk. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Hiugenholt®, bev. v. lidmaten. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 914 u. v.m. Ds, J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. I Ned. Herv. Kerk. 914 u. v.m. en 614 u. mm. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjm. en 5 u. Dr. P. Glas. Bevest. van nieuwe le< Zang van het Vrijz. Kerkkoor. Remonstr. Kerk. 7 u. n.m. Wij«lingseai komst onder leiding van Ds. Houl Zang van mej. Tr. Nachtweh (Rol Bum). (Orgelbespeling v. d. h. J. fl. Stam, Boskoop). GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 914 u. v.m. De heer de Re delijkheid, G. O. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. 2 u. n.m. De. Remme te Amsterdam. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk 10 u. vjn. Ds. Roobol. Geref. Kerk. 914 u. v.m. en 614 u. mm. Ds, F. Drost te Moordrecht MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Ottevanger te Slujjpwjjk. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Hoek, bev. v. nieuwe lidmaten. was opgenomeu een voorstel van Üur- gemeeuter en Wethouder* regelcnuo üo samenstelling van do steoubureaux voor de a.B. verkiezingen. Met aandacht heb ik ul «1e daarin genoemde namen gelezen en het frap peerde mii, dat •wederooi', evenals bii du samenstelling van de sttmrbureaux voor 4 jaren, geen euikele vrouw, waardig is gekeurd ui een der stem- bureaux xittuig te noemen, aells tiet vrouwelijk raadslid in de lange lijst van namen niet wordt genoemd. Wel kan men als vooraitter van ver schillende stembureaux leaeu, de na men van oud-raadsleden. Zouden B. en W. nu alleen uit har telijkheid de vrouwelijke kiestere, de ze zexer niet aangename taak hebben willen besparen, of zouden zij geen enkele vrouw in staat achten om oven- eens in de stembureaux zitting te ne men- la andere gemeenten geschiedt dit wel. Waarom maakt Goudu een uit zondering Wellicht kunt u mij M. «1e Red. hierop een kleine opheldering geven. Met dank voor de plaatsing. EEN VROUW EL IJiKi KIEZER. Waarom de saiiKtistelling door ii. en W. zoo wordl voorgesteld eu niet anders is ous ook onverklaarbaar RED. (URAADLOOZE DIENST.) Zomertijd in België en Frankrijk. Belgió en Frankrijk zullen heden te 12 uur de Zomertijd invoeren. Het optreden van de Monzie. PARIJS, 4 April. De benoeming van de Monzie is heden in het Staatsblad gepubliceerd. De regeeringsjiers noemt de regeeringscrisiis overwonnen en stelt vast dat alle krachten van het linksobe horstel opnieuw georiënteerd worden. Het bemiddelingsvoorstel van. de Monzie, betreffende de vertegenwoor diging bij het Vatioaan, zal waar schijnlijk door den Senaat aangeno men worden. De opposi iebladen voorspellen ech ter den a s. val van Harriot. De katholieke Echo de Paris is van meening dat slecht» 50 Senatoren voor het voorstel tot kapitaal heffing zullen stemmen en. hoogstens 25 voor «le ver- wisselkoersen'. 3 April. i April. Koers van Officieel. 12 uur. Londen U.99K 11-99)4 Berlijn 0.597814 0.6969 Parijs 12.86 12.98 Brussel 12.7814 12.7814 Zwitserland 48.40 48^0 W oenen 0.00363714 0.003636 Kopenhagen 46.06 46.96 Stockholm 67.70 67.68 Oslo 39.80 3906 New-York 2.60% 2.60% Praag 7.46 7.44 Madrid 36.76 86.66 Milaan 10-ÖÖ l0Ji7 Beursoverxicht. Evenals meestal op zaïeiuatf bleef de handel op de Amstordanwclie foiwl- senmarat vun geringe almetingun. In üeconeuUdeetrden ging ©enter het noo dige om. doch hadden van. hernieuwd aanbod te lijden, uaar aanleiding van liet bericht, intusschen niet bevestigd, dut de Uoconmoimeerde iioll. t'eiro- leum Mij. geen dividend zou uitkee- ren Koninklijke lagen lustoioos ui de markt, doch waren teu slotte weinig veranderd. Op de rubberafdeeling kwam ui meerdere gevallen Lager uoteeringen tot stand. Tabakken bewogen zioh op ongeveer de vorige prijzen, tioewel de gunstige resultaten der gisteren gehouden ta- baksiiwchriivinc thans iu breoden kring bekend ziin. Van de Nod. Industrieelen worden de gewone Jurgen» gesteund en liepen tn de beumoren mtar boven. Suikerwaurden waren kalm. doch vast gestemd. De scheepvaartmarkt lag veruiten. Prolongatie 3 RADIO TELEGRAFISCH WEEKBERICHT Hoogste stand 766.9 te Hamburg. Laagste stand 746.6 te Thorhaven. Verwachting. Meest matige, later toe nemende, aanvankelijk Oosten, later Zuiden tot Zuidwesten wind. 'Foervemende bewol king. Later met regen en met stijging van- temperatuur. Licht op. 1-5 April 7.00 n.m.—4 57 v.m. ADVKRTENTIEN. van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen Ridder van Catuwetf No. 17,19 en 21. Inlichtingen bü den opzichter van dén weg, W. GROENEVELD te Gouda, Ridder van Cataweg. De af braak moet vóór 15 Juni 1925 zün weggeruimd. Aanbiedingen zün te richten aan de N ederlandacha Spoor- wegen Algemeene Dlgnat Utrecht vóór 18 April a^. Markt 4* Gouda Ruim* kauaa Handiohoanin wan LaimbSok, Tirol. WIj'l VERKOOPEN NOG STEEDS ONZE ÏO CENT PER H.L. BENEDEN GAS FABRIEKSPRIJS, ZOOWEL AFGEHAALD ALS THUISBEZORGD. aanbevelend V h. a D. 300N EN FIRMA P. DE VROBDT TURF8INCEL 8 - TELEFOON tl»

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 4