JT IsysteBH E NIEUWS-*EN&ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, goudbrak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, niel go. 15816 Dinsdag 7 April 1925 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 31 Gouda 85»Jaargang W ER KERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena DE TWEE HANSEN ak De BUITENLANDSCH NIEUWS. name drogisten. Een definitieve beslissing werd nog niet FEUILLETOB. zoo haar laatste Rang. Zit heeft g van lachte kaart- ezing, everd g der Sanguinose reen baat vindt bij 866 198 Een klein lichaam bergt niet zelden een groote ziel, een reusachtig lichaam me nigmaal een kleine. lahtingbetalers vragen toe te stemmen in oen poging, welke het belang van elkeen, zoowel als het algemeen belang zal dienen. Herriot besloot met een beroep op de va derlandslievende gezindheid der Franschen. Liefde, liefde! voordeur stond de auto GOlhSUIE COURANT? :en. Tweemaal per noed, geen enkel igemeene veralap- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal 2.90, Franco per poet per ten lier uit In Duitschland is Dr. Marx thans de een- heidscandidaat der republikeinen. Het re* puiblikeinschrf eenheidsfront is dus gevormd en aan de verwachtingen van rechts is de bodem ingeslagen. De reactionaire partijen hebben nog wel geprobeerd de aaneenslui ting der republikeinsche partijen te voor komen, maar deze opzet *s mislukt. Het kan natuurlijk niet wonden .ontkend, dat nu Marx de eenheidseandidaat der republikei nen is geworden., sommige partijen zich niet geringe offers hebben moeten getroosten. Dit g'eldt in tie eerste plaats voor de sociaal democraten; immers de acht millioen soc.- dem. kiezers ziullen hun stem moeten uit brengen op een candidaat, die tot een partij (het centrum) behoort, welke nauwelijks numeriek half zoo sterk is als de soc.-dem. partij. Hier staat evenwel weer tegénover indien Braun bij de tweede verkiezing zou zijn gehandhaafd door de sociaal-democra ten ,dit de overwinning van den reehtschen candidaat >n de hand zou hebben gewerkt. De soc.-dem. hebben dus en dit getuigt van wijs inzicht overwogen, dat het be ter is een candidaat te steunen, die «iet tot de hunnen behoort, maar niettemin repu- blikeinsch is gezind, dan een eenzijdige partijpolitiek te voeren, die aan de republi keinsche denkbeelden ernstig afbreuk zou hebben gedaan. Maar ook voor de Duitsche democraten en allen, die in Duitschland werkelijk libe raal denken, heeft het eenig bezwaar zich te (Nadrok verboden). Een roman uit onzen tijd. Uit het Duilsch van PETER ROSEGGER- Bewerkt door J P. WESSELINK-v. ROSSUM. 45) - genomen en de besprekingen duurden afgebroken voort. Naar‘verluidt zouden er in het kabinet ernstige meeningsverschil- lep heerschen over al deze voorstellen van de Monzie. Algemeen wordt dan ook een crisis verwacht in Herriot’s regeering. De verkiezing van Millerand tot senator zal hiertoe zeker het hare bijdragen. Mille rand toch zal in den Senaat de leiding op zich nemen, hij is toegetreden tot de groep der republikeinsche unie, waartoe ook Poin caré behoort. De Kamerverkiezingen in België hebben over het algemeen een kalm verloop gdhacl De uitslag wijst op een aanzienlijken voor uitgang der socialisten niet alleen in Wal lonië doch oo<}c in Vlaanderen, zoodat thans ook in districten, waar de socialisten vroe ger geen vasten voet hebben gehad, socia listische vertegenwoordigers zijn gekomen. De Katholieken konden rich goed hand haven en zullen waarschijnlijk nog 1 i 2 zetels winnen. De liberalen lijden zware ver liezen. Zelfs verschillende oud-ministers z{jn verslagen. Opmerkelijk is voorts de achteruitgang der communisten, die zelfs in zuiver industrieele districten als van de Borinage nauwelijks successen hebben ge boekt, terwijl zij in Luik den eenigen zetel dien zij hadden, verloren. •De nieuwigekozen Kamer zal venmoedelijk bestaan uit 82 katholieken, 76 socialisten, 25 liberalen, 3 leden van de Frontparty en 1 communist. De ontbonden Kamer bestond uit 80 ka tholieken, 68 socialisten, 4 leden van de Fronfcpartjj, 33 liberalen en een oud-strjj- der. De nieuwe Kamer zal zijn samenge steld uit 187 leden en derhalve een zetel meer bevatten dan de oude Kamer, hetgeen een gevolg is van de inlijving van de kan tons Eupen en Malmedy bij het arrondis sement Verviers. In Fontaineblau heeft‘Herriot het woord gevoerd en de moeilijkheden van zijn regee ring naar voren gebracht. Hy verdedigde de regeering tegen het verwijt de huidige moei lijkheden te hebben geschapen. Hij wees er met nadruk op een einde te hebben gemaakt aan de gewoonte van een speciale begroe ting voor terug te vorderen uitgaven. Hij eisehte de verdienste voor zich op de begin selen van het evenwicht en de eenheid in het budget te hebben hersteld en protes teerde tegen het verwijt de buiitenlandtsche schuld niet tegelijkertijd met het probleem der schadevergoeding te Londen te hebben geregeld. Hy herinnerde er aan, dat vroe gere regeeringen deze beide problemen af gescheiden hielden. Teneinde het land zijn algéheele vrijheid op het gebied der binnen- landscche en buitenlanclsche politiek, welke door het gewicht der vlottende schuld is geschaad, terug te geven, dienen alle goede Franschen, die het vaderland boven de par tijen tsellen, door een wilskrachtige poging het probleem op te lossen. Frankrijk, zoo vervolgde Herriot, kan de oppervlakkige maatregelen, waaitoe bepaal de staten hun toevlucht hebben genomen, niet aanvaarden, daar het staat op zijn eer wat zijn financieele verplichtingen betreft. Het voorstel der regeering stemt overeen met het Fransche karakter. Het zal den be- 880 60 e mate het bloed azond en krachtig het bloed gezond teloosheid, die het om tezamen te zoowel met lutke. Millerands verrassende overwinning bij de Senaatsverkiezing en het bericht dat Herrwt het met den nieuwen minister van financiën reeds wederom oneens zou zijn, worden door de meeste Engelsche bladen als een symptoom beschouwd van een zeer spoedige regeeringswisseling in Frankrijk. De diplomatieke correspondent van de Dai ly Telegraph” meent dat, hetzij de regee ring van Herriot blijft of de Monzie in een nieuw kabinet minister van financiën wordt, toch moet worden afgewacht welk stand punt 'Ie Monzie tegenover de quaestie der intergeallieerde schulden inneemt. Clétmen- tel had verscheidene redenen onj er met Engeland over te beraadslagen: lo. deelde hij de meening van den Franschen gezant dat het Fransche crediet en de Britsche openbare meening het openen van onder- handelingen verwachtten; 2o. hoopte Her riot dat zich de gelegenheid zou voordoen de quaestie der veiligheid en schulden behandelen, hetgeen te voren MacDonald en Churchill mis in den kabinetsraad heeft de nieuwe mi nister van financiën De Monzie, een uiteen zetting gegeven van de wet, die bestemd is om den financieelen toestand en de positie van de schatkist te verbeteren. Voorgesteld wordt in de eerste plaats, om de Banque de France te machtigen tot uitgifte van 4 mil liard francs nieuwe biljetten. Tegenover de verhooging van de limite van de biljetten uitgifte tot 45 milliard frs. overweegt de minister een buitengewone vrijwillige kapitaalsheffing. Het bedrag der heffing zou in principe worden vastgesteld op 10 van het kapitaal. Deze bijdrage zou productief zijn, en een rente dragen van 4 Alle schatkistwaarden zouden in be taling worden aangenomen, tot den beurs koers, met een kleine vergoeding. De opbrengst van de buitengewone hef fing zou gestort werden in een fonds voor de aflossing van schuld. De 'minister zou slechte als het niet an ders kan en wanneer het ontwerp niet zou worden aangenomen, een gedwongen kapi taalsheffing doorvoeren. De minister zou reeds heden in de Kamer’ deze ontwerpen in behandeling brengen, waarbij hij de ver trouwenskwestie zou stellen. FRANKRIJK De staking der studenten. De Plaaschvacantie zal waarschijnlijk oor zaak zyn dat de staking der studenten zoo niet verloopen zal, dan toch geen direct doel meer zal hebben. De vacanties zijn Zaterdag begonnen, en tal van studenten hebben Parys verlaten. Het stakingscomité heeft het parool uit gegeven: geen betoogingen meer, en tevens een motie aangenomen, waarin de volgende eischen worden gesteld: lo. heropening der juridische faculteit; 2o. het weder in zij*1 functie herstellen van den doyen Berthé- lemy; 3o. algemeene amnestie voor de ver oordeelden. Intusschen is de in hechtenis genomen student in voorloopige vryheid gesteld. Twee vliegongelukken. Draadloos wordt gemeld dat tydens de ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreade tot den bexorgkring) 1—5 regels 1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan bazorgfcring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnunimer 20 byslag op den prijs. Liefdadigheida-advertontiin de helft van den prtfs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke i*«el meer /0J0. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en Ingezonden mededeelingen b(j contract tot eeer gereduceer- den pr^js. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomst van soliede Boekhan delaren, Adverteotiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «ün. MVll. OJL& UW* Wil nuutiuw. lil D.vv».- •te logementen overnachtend en honge rig. In grenzenlooze treurigheid, in hem mogelijk Zij kan hem meer zien. Zal liét niet gegaan Ginds op de brug, dat haar laatste gang. Zij heeft een uit het haar, schuilt den armband af, trekt den ring tfton haar vinger. Zijn portret kijkt rij nog eens aan. kust het en weent. En kijkt het nog eens aan. Daarna pakt zii alles bij elkaar. Met kalme hand schrift zij op het pa pier „Vaarwel, ik vergeet u Daarna is zii Weggegaan. Waarheen, dat weet zij zelf nietliet doet er ook niet toe. Dagen en dagen zal zij door de ontzaglijke stad gedwaald heb ben. als door een wildernis, in slech- DU1TSCHLAND. De zaak-Barmat. In de Barmat -commissie had Scheidemann verklaard niet, gelijk wel eens beweerd is, voor rekening van Barmat in een Neder- landische badplaats te hebben gelogeerd. Voorts zou hy ook slechts een enkele maal een brief van Barmat hebben gekregen. Een koopman uit Hamburg heeft nu aan de commissie Barmat uit den Rijksdag en den Pruisischen Landdag geschreven, dat de heer Vogelsang, procuratiehouder van de firma Barmat, in den zomer 1923 by de directie van het Grand Hotel te Zandvoort een kamer heeft gereserveerd voo» ejn Duitse her, die voorloopig niet genoemd wenschte te worden. In Augustus verscheen de Duitscher, met zijn vrouw; het was Scheidemann. Elke week werd de rekening voor zijn verblijf naar de firma Barmat, Keizers gracht te Amsterdam gestuurd en aldaar betaald. Scheidemann heeft in het hotel ook een vertegenwoordiger van Barmat ont vangen. Barmat zelf vertoefde toen ip Duitschland. De koopman, die deze mededeelingen ver strekt, geeft de ccmmissie den raad den heer Siehl, die in 1923 directeur van hét Grand Hotel Was en thans te Hambung woont, als getuige te dagvaarden. Schadevergoeding voor de familie van Hellferich. Tuasohen de directie van de Zwlteersche spoorwegonderneming en de familie van den bij Bellenzona indertijd verongelukte minister Hellferich is een accoord tot stand gekomen, volgens hetwelk er 250.000 Zwit- sersche franken aan de familie betaald zal worden. ft JS: per kwartaal 2.25, per week 17 cant, met Zondagsblad per week 22 cent, overal waar de bezorging P®* looper geschiedt r,jr kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen wonden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT >1, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie TeL 545. manoeuvres by Lyon een vliegtuig in neer- gestort, waarbij de bestuurder en de meca nicien werden gedood. Bij een ongeval by Canblanca werd de bestuurder gedood en de mecanicien ern stig gewond. VEREEN 1GDE STATEN. Goédkoope vliegtuigen. De „Daily Chronicle" maakt melding van een grootech plan voor de serie-fabricatie van goedkoope vliegtuigen voor twee per sonen. Volgens dit blad is het idee van Hen ry Ford afkomstig, die zich ook van po pulariteit in de lucht wil verzekeren. Ter verkrijging van het noodige kapitaal heeft hy zich in verbinding gesteld met andere millionaire, o.a. de kauwgummimagnaat Wrighley en maarschalk Field. De vliegtuigen moeten zoo goedkoop zijn, dat ieder koopman zich die kan aanèchaf- fen. Zy zyn hoofdzakeiyk gedacht als snel verbindingsmiddel tussclien afgelegen farms in Noond-Ameflka en de steden. Verder zullen speciale transpprt-vliegtuigen ge construeerd worden, die 15 ton kunnen ver voeren. Bovendien zullen groote overxee- vliegtuigen worden gebouwd, die ongeveer 125 pond zullen kostenI en 30 personen kunnen vervoeren. Met het oog op deze dreigende concurrentie zouden zelfs groote scheepvaartmaatschappijen reeds eigen vliegtuigen besteld hebben. De Junkera- Werke zouden in Duitschland begonnen zijn te bouwen. De laatste rustplaats van William Goffe. Te Middle-Haddam, in den staat Connec ticut, wordt onder groote ‘belangstelling van velerlei kant, een onderzoek mgestekd naar de laatste rustplaats van Wiiltem Goffe en naar zjjn gebeente, als dat nog niet verteerd is. William Goffe was de rechter, die indertijd het doodvonnis van Karel I van Engeland had onderteekend. In 1674 was hij uitgeweken naar de Nieuwe Wereld, en daar luul hy met een medevluch- teling Edward Whalley in een hol geleefd. Na den dood van Wholley was Goffe ver der gevlucht en wel naar Middle Haddam. De ex-rechter vreesde n.1. en zeker niet toh onrechte voor de wraak van Karei II, wiens macht natuurlijk ook tot in da Nieuwe Wereld reikte. De huidige belang stelling voor de laatste rustplaats en het gebeente van William Goffe is niet geheel belangeloos. Er bestaat n.l. een plaateelij- ke traditie, dat het gevest van ’s ex-rech- ters zwaard met hem was begraven, en in het gevest moet een groote <liamant hebben gezeten. En het is om dien diamant te doen- Een geniaal auto-didact. Sir Michael Sadler, „master” van Un- wensity College te Oxford, verhaalde giste ren in een rede, hoe dr. Joseph Wright, hoogleeraar in de vengelijkende taalstudie te Oxford, op zes-jarigen leeftijd san het werk was gegaan voor een weekloon van anderhalve shilling. Wright wend geboren in een huisje met een kamer te Thackley b|j vriéndelijke oo«en aüet aanvol opgeruimde ijag zij op hean neer. Ja, zou dit wezen dood zijn- Juist rij. Storten rich niet dagelijks men- schen in den Donau Heelt hij ze niet zelf op de baar rien. liggen, week aan week een andere? Steeds vreem de, afriohteliijke lijken zonder uitdruk king. Zoo een zal het ook dezen keer rijn. „En mijn katje schuilt ergens in een fabriek of buiten.” Hij was op eeiifo zoo welgemoed geworden, dat hij aan eten dacht, aan bier den avond te voren had hii vergeten iets te ge bruiken. Maar hij wist geen restau rant in de nabijheid dai: nog geopend kon rijn. Hij ging gekleed te bed lig gen Het meedoogen. het medelijden is een domme zwakte en bovendien nog medelijden met een doode. die in het geheel niet lijdt. Zijn beenen tril den. Het was heel stil geworden. Hij sluimerde in. droomde eenige minuten van kinderlijk schooue tijden eri tast te daarna rond. Van de baar, die naast het bed stond, greep zii naar hem met stijve koude hand. Zij tastte naar zijn hoofd, en streek over rijn haar. Hii spronp op. Wat was dat? De hartklopping klonk terug in rijn slapen. Hij steund,e kuid, een steunen, dat op brullen geleek, een huivering van ontzetting ging door zijn leden. Hit worstelde roet zich zelf. Zou ik mij toch bang maken? Ik. welijk niet v" ele herinnei., ./eten moeten onbegrensde Zvutuvm. Ii ndertmal. de wereld nieten. Geen zweem van heid, van berouw, moet der den belrieger ooit die haar aardsch geluk vemietifcd, haar leven verstikt heeft Toen de grauwe ochtendBChen>ering het venster binnenkwam, was Hans eindelijk genaderd tot een grondige verachting voor zich zelf. Als hii -zoo ver is dan is de roenseh gereed. Hans Schmied wacht nog slechts een ding afde waarheid. Hii wil haar met rijn liohameilike ooffen zien. Nog een paar uur dan is alles uit en nooit geweest. De schoone lemte-ochtend kwam. In alle boornen alle itmiken van het park zongen vogels, ieder een andere wijs een anderen toon pp deuaelf- den tekst Voor de Dat is rijn verloofde en dat is hij! De mensehen hebben het luid tegen elkaar gezegd Zii zal naar huis rijn gewankeld, in de kleine, duistere slaapkamer zal rij op den rand van het bed zijn neergezonken, en. met krampaditig gebalde vuisten tegeni haar wangen, voor zich uit hebben gestaard totdat zij in een wanhopig steunen uitbarstte, weenen, weenen den ganschen langen nacht. Daarna zal zij dagenlang hebben rondgeloopen, alsof iemand haar rftet een knuppel op het hoofd had geslagen. En rij zal zich het hoofd hebben afgemartëld over wat haar nu te doen stond. ..Verlaten en niet alleenDit hed gaat haar niet irit de gedachten. Eindelijk is rii met zich zelf ge reed- Het is goed. Zii neemt de kam Hij wist, dat hij een klein portret had van de verlorene, dat zocht hij op en keek hel aan. Daardoor werd hij ©enigszins verlicnt. Deze| zaciite, vriendelijke oogen klaagden goedheid waarom rij. Stoi van den hofraad. Een bediende kwam in de woning van Schmied. Mijn heer laat vragen, of de dokter niet wil uitrijden. Hans ging naar beoe- den, roette den professor m den auto en wilde zioh veroiAscuuJjdigeii met werk. Ik meen toch, dat het vandaag reeds feestdag is?” zeide de hofraad „Wat zeg je van een ritje?” „Thuis heersent revolutie, alles is onderste boven. De vrouwen razen met stofdoeken en bezen». Scheelt je wat Hans „Niets, ik heb alleen slecht gesla pen.” „Des te meer goed zal de frissche lucht je doen.” „U moet mij veroi» schuldigen papa, ik moet vandaag nog eens naar de klinidc.” „Ach watEén dag voor de brui loft Je moet de jodoform en het car bol uitluchten medische geuren riin niet aangenaam voor een bruid. Het schijnt, dat je ie den laatsten tijd hebt overwerkt.” ,.lk zal in elk geval in gindbehe apotheek wat chinine halen.” „Je pols huppelt als een kegeljon- gen I Een beet je bromium voor kal meer ing.” „In pillen?” „Dat doet er met toe. hoe. Hans Mak de straat dwars over De hofraad sloeg er «een de zaak naast de apotheek binnen gin*», waar men kleine pistolen koopt en de pillen tot kalmeering (Wordt vervolgd) Do vorkiozingen in België. Een groote soc.-dem. overwinning. Marx en de socialisten, dreigende crisis in Herriot’s regeering. vert&oenen met de candidatuur van Marx. Immers: hij is voorzitter van de centrum partij en decennia lang heeft hij voor de Katholieke school op de bres gestaan. Te recht merkte de redactie der Frankfurter Zeitung, die <le candaidatuur-Marx overigens Van harte toejuicht, eergisteren dan ook in haar avondblad op, dat het stemmen op den centrumsman „voor vele protestantsch-libe- raal gezinde mensehen toch zekere psycha- logdsche moeilijkheden” heeft. •Dat democraten en sociaal-democraten (welke laatsten overigens een troostprysje hebben ontvangen door de benoeming van Braun tot premier van Pruisen) ten slotte toch hun bezwaren niet al te zeer Meten gelden, moet toegeschreven worden aan het feit, dat men hem bovenal ais een betrouw baar en gewetensvol republikein beschouwt, •die uit tactische partyoverwegingen wel eens minder positief heeft gehandeld vol- igens het inzicht der soc.-dem. en democra ten ernaar die toch een ijverig kampioen >s voor de huidige Duitsche staatsinstellingen. Men verwacht van hem dan ook niet het ambt leent er zich ook niet al te best toe dat hij zyn positie als rijkspresident zal igebruiken om bepaalde doeleinden op het ‘gebied der cultuur- of kerkpolitiek te ver wezenlijken. In de eerste plaats beschou wen de democraten en sociaal-democraten Marx als den man, die, eenmaal hoofd van staat zijnde, op de bres zal staan om bo venal de republiek te dienen en het werk wn Ebert voort te zetten. smartelijke» angst, om nog eens te ontmoeten niet-- ri’ verlossingswerk in den zin. een drie voudig. Misschien denkt rij. dat het ook z»o voor hem hei beste is. Of was haar laatste gebed een vloek Neen, dat kan hii van haar niet den ken. zoo was zii niet Op de leuning van de brv" nog Het heeft niet mo gen zijn Eu omlaag. Daarna het arme lichaam' in den modder. Mor gen zal het weerzien rijn. Zoo had hij het zich voorgesteld. Het gezweepte geweten was een mee- doogenlooze schilder geworden. Hans richtte rich ireer naar de stad. Voor bet gebouw, waarin de kliniek van Weiszpandtner gevestigd' was, wierp hij een schuwen blik naar de donkere vensters. Toen hii eindelijk in zijn schitterende woning was terug gekeerd. greep hem de walging aan. Walging voor dece afsohuwelijke pracht, die hei» hoonend omringde. voor een vrouw Zou iii mij nu mis schien willen plagen, bang maken mijn geheele leven lang Heeft rij het misschien gedaan om mij te pijnigen? Om al mijn levensdagen te bederven? Neen, tslisabeih. indien je mij werke lijk had liefgehad zou ie mil dit niet hebben aangedaan. „Dus ligt rii toch op de snijkamer- En het is ver met ie gekomen. Hans Scaraied,” zeide hii tot zich zelf, „dat je van anderen alles verlangt en zelf niets wilt geven en niets wilt lijden Zii had niet meer te voorschijn moe ten komen, opdat iouw voornaam hu welijk niet wordt gestoord. Geen en kele herinnering aan haar had je ge weien moeten verontrusten, opdat je zelfzucht, zonder eenige 1 zou kunnen ge- onbehaagliik- den verlei- bang maken.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1