rouw s cC Blad NIEUWS- I N ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 510. 15828 Vrijdag 24 April 1925 VIJNT WER KERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve óp Zon- f 1.25 rnaamste aar. ITTEROM. lei, IN DE (WALL ak ok irt DE TWEE HANSEN 85* Jaargang BOSKOOP, GOUDE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU en*. en Feestdagen iging van ITT i gedele- woooten.' zonder moeite opgenomen werden. N 8E80LFDE ner ge die zichtbaar indrink op de Kamer maakten- Alles schijnt voor het'oogenblik weer tot de orde te zyn teruggekeerd. ié gevaar al« ar- toes temming te van haar leger. iet Dienst- i’ouw, haar DREGGEN aarsmode, r JONCK- ?r zyn op- appen, tal irvolg van delen aan h tkje kwartaal ƒ2.25, week 22 cent, overal stond, wun- ier uis ing an HBt. m, er- (Nadrnk .erboden). Een roman uit onzen lijd Uit het Duitsch van PETER ROSEGGER. Bewerkt door P WESSELINK—v. ROSSUM. SOlDSffiE UHRAXTT Eerst wanneer men afstand heeft ge daan van een slechte gewoonte, ziet men er het leelijke van in. FEUILLETON. 59) „Mijnheer, deae vraag bevalt mij van il Anders doet de Europeaan in het Begin altijd zoo voornaam bescheiden en achterna is hem alles te weinig. Tien gulden daags en de kost.” »»Veel is het niet, maar voor mijge- „Geneeskundig (honorarium boven dien. Volgens Chineesche manier. Als ai blijf por dag een dukaat. Air ik ziek word niets.” >Het is goed. Ik hoop eiken dag Bwjn dukaat te krijgen.” „Bent u overigens deugdzaam?” „Niet de moeite waard er over te spreken.” „Alleen open kaart, als ik u ver zoeken mag.” Toen was het afgesprotenDokter Hans Sdhmled was lijfarts van Mister Voor de trouwe bezoekers van het Fran- sche Parlement was het gisteren een groote dag. Zy konden getuige zyn van een dub bele chassé-croisé. Zy konden Herriot de plaats zien innemen van Painlevé als voor zitter in tegenwoordigheid van Painlevé, die de zijne innam als hoofd der regeeriyg en vooral Caillaux in den Senaat op de bank der ministers zien plaats nemen na er den laatsten keer in den beklaagdenbank te heb ben gezeten toen de Senaat als Hoogge rechtshof over hem richtte. Heden zijn juist vijf jaar verloopen na zijn veroordeeiing door dit hof op 24 April 1020. Caillaux trad bescheiden ’de zittingszaal van den Senaat binnen, ging zitten, luister de aandachtig naar de sprekers en besteeg vervolgens de tribune, waar hij een korte uitlegging gaf over het aan de orde zijnde crediet. Er klonk geen enkele uitroep, maar ook geen enkele toejuiching. Alles verliep rustig. De Kamerzitting was eveneens kalm. Men bracht Herriot een ovatie toen hy door de wandelgangen schreed tusechen een dubbe le haag van de gorde républicaine onder het slaan van de trommels en vervolgens toen hy de zaal binnentrad. Zyn goedgebouwde rede, zonder laag by den grondsch pathos, werd goed ontvangen. Herriot maakte een goed figuur op de voorzitterstribune, die hem beter schijnt te passen. Zelfs de rech terzijde juichte hem toe, toen hy beloofde onpartijdig en rechtvaardig te zyn. De verdere zitting was ietwat rumoerig bij de bespreking der twee voorloopige maandelyksche begroetingen. Een spreker van rechts richtte tot Caillaux de uitnoodi- ging heen te gaan, maar vervolgens luis terde de Kamer zonder incidenten naar de verklaringen van Caillaux over deze be groetingen, korte, krachtige verklaringen, Kiel, vulkouieu vreemu meuseti, KUi. iai% in ue eetuaamueiu van nck gebergte ie moeten roiuMxaKeu V oör iemand me er aan. gewoon in, ouder uü meaacueu .e zap 1 uisciioon Ham, het nu nooit zoo bijzonder goed mei vrienden en collega s had kunnen vin nen, wilde hij nu en dan toen liever bij hen zijn. Liever zich verliezen on der de menigte dan alleen zijn. Men verliest zich gaarne, als men over zich zelf niet tevreden is. Het was iets volkomen nieuws voor den dokter, toen Mister Pick wide „Het liefst zou ik, even als vroeger, alleen rondtrekken, als de gevorderde jaren te vertrouwen waren. De Ame rikaan wil nu en dan aristocraat zijn en dat is meir slechts met ziehneif al leen. In gedrag zoowel als in zijn ge voelen. De eenzame meuscii is voor naam. Onder de menigte wordt hij ple- beër of mensebenverachter. De veel heid maakt laag.” „En de dualiteit vroeg de dokter. Zou het beste zijn. Een twee de is volkomen genoeg voor een, om zijr. drang naar gezelligheid, liefde en haat uit te leven.” Ook zij haat?” dacht Hans „Hoe moet dat worden?” En nu kon men de twee verder zien trékken. Ieder met zijn jas, rugzak en bergstok. Zoo 'iepen zij gemakke- lijk door grazige dalen en over hoog ten, door wouden van dennen en beu- dö stad' was hem alles mislukt, üi de stad begreep hij ieder verkeerd en werd door ieder anders aangezien dan hij meende te zijn. En toen 1 De vooroordeelen, dat men zich in de stad slechts werkelijk kon vormen, slec.its in de stad tot hooge eer kon komen, De dag van gisteren heeft in België be slist, welken koers de socialisten zullen in slaan. Het socialistisch congres toch verga derde met gesloten deuren en heeft met 413 tegen 173 stemmen een motie aangenomen, uitsprekend dat er geen .aanleiding is de onderhandelingen nopens de kabinetsvor- ming voort te zetten. Vandaag tal Vandervelde door den Ko- ning worden ontvangen om verslag uit te brengen. Zoo staat men dus op het doode punt. De katholieke Kamerfractie heeft geweigerd met de socialistische afgevaardigden, wier woordvoerder Vandervelde was, te onderhan delen, op grond van het feit, dat de socia listen hun eigen program tot grondslag voor de onderhandelingen wilden ojpdrin- gen, en werd eigenlijk een soort schaakspel. Eerste socialistische zet: Vandervelde knoopt onderhandelingen aan met enkele democratische elementen uit beide andere partyen; de liberalen zyn dadelijk buiten spel. Tegenzet van de katholieken: zy wil len alleen als groep met Vandervelde onder handelen. De socialistische groep onderhan delt dan met de katholieke groep. Tweede zet van Vandervelde-. hy schuift het socia listische programma naar voren als grond slag voor de onderhandelingen. Tegenzet: de katholieken weigeren en schuiven hun eigen programma naar voren. Zoo staan thans de zaken. Eigenlijk heeft Vandervel de schipbreuk geleden. De druk van de ka tholieke oude garde op de Ghristen-demo- craten is te groot en dezen, nog niet aan zelfstandig optreden gewoon, hebben zich om de eenheid in de party in stand te hou den, aan de behoudsgezinde leiders, onder wie Segers en Renkin, onderworpen, al thans naar den schyn, want naar binnen is het volop strijd tusschen voorstanders en tegenstanders van een coalitie met de socia listen, maar voorloopig winnen het de oude meesters, de reactionaire groep. Dat de so cialistische groep, waar de zaken zoo ver loopen, eenige aarzeling toonde, valt n'et te verwonderen. Een oogenblik heeft bet plan bestaan om uit eigen krachten dan maar een regeering te vormen. Van Vlaam- sche en Waalsche zeide kwam heel wat te genstand. MacDonald’s opkomst en einde staan er nog velen helder voor oogen. Gisteren heeft dan het congres beslist. De heeren, die het meest tegen geheime diplomatie zijn, hebben de deuren van het congreslokaal stevig gegrendeld en er wach ten voor geplaatst, opdat geen vreemde ach ter het geheim der debatten zou komen. Toch weet men reeds, dat de socialisten, diep verbolgen over de onverwacht brutale wei gering van de katholieke Kamerfractie, de opdracht om het nieuwe kabinet te vormen zullen weigeren en van nu af reeds hebben besloten de katholieke voorstellen van de hand te wjjzen, indien de koning een katho- De Vossische Zeitung heeft gisteren een bericht gepubliceerd, ..volgens hetwelk de New Yorksche bankwereld verzekerd heeft, dat de thans bestaande credietmoeielykhe- den zich zouden bestendigen, indien Hinden burg werd gekozen. Thans verneemt de „■Weatm. Gaz.” uit New York, dat de Ame rikaansche bankiersvereeniging aan Strese- mann heeft geseind, hoe volgens haar mee- ning alle credieten aan Duitschland zouden worden beëindigd, in het geval de veldmaar schalk wordt gekozen. Officieel verklaart men in de Wilhelm- strasse, dat een dergeJijk bericht in Berlijn niet is ontvangen. Intusschen drukt de link- ache pers het bericht met vette letters en senaationeele hoofdjea af, zooala b.v, de „Vorwirta”, die er: ^Dreigende crediet- boycot" boven zet. De rechteche pers neemt het daarentegen in 't geheel niet op of rangschikt het onder de rubriek: vericie- - zingsleugena van links en veatigt met na druk de aandachteop een bericht in de „Ber- 1 liner Börsenzeitung”, meldende dat de on derhandelingen van het Stinnesconcern over een belangrijke Amerikaansche leening hpar beslag hadden gekregen. Voorts pu- bliceeren de bladen een bericht uit New York, volgens hetwelk de Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken staats secretaris Kellogg nadrukeklyk het gerucht hpeft tegengesproken, als zou de Ameri kaansche leeningspolitiek een wyziging on- 1 dergaan ingeval Hindenburg zou worden gekozen. De Amerikaansche regeering denkt er niet aan, zich te mengen in de binnen- lancfschfe aangelegenheden van Duitschland. In de rechtsche pers worden deze berich- ten natuurlijk met grooten ophef gepubli- ceerd. hebt dikwijls ongelooflijk dwaj woonten.” Als er een landelijk hotel werd er niet binnengetrokken, neer u- was. De nrilliardair stemde steeds voor ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad kwartaal f 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, Dy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend ven 9-6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. De verkiezingscampagne in Duitschland heeft haar hoogtepunt bereikt. Gisteren vond in het Sportpaleis een demonstratie Van het Ryksbtok voor Hindenburg plaats, waar Jarres het woord voerde. Daarna wer den straatbetoogingen gehouden. Kreten gingen op van „leve Hindenburg, weg met de Republiek”. De zoon van Ebert werd door de Schupo af geranseld toen hy een leve de Republiek óitriep. De politie treft maatregelen om de rust op den stemdag te verzekeren. Het Central News Agentschap seint uit Belgrado, dat de Zuid-Slavische regeering volledige genoegdoening zal eischen voor de jongste beschuldigingen door de Bulgaar- ache ministers over de houding van Zuid- Slavië inzake den bomaanslag in de Kathe draal. Indien deze genoegdoening geweigerd wordt, zouden de diplomatieke betrekkin gen tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije af gebroken worden. Dit besluit werd genomen in een te Bel in de nabijheid een boerderij O.» - mwMV v,m*T 'Ie boerenhoeve, waar aj vaak niet zonder moeite opgenomen werden. Hane waa niet onervaren in groven kost «m harde bedden, door zijn ,a- cantiereiren van vroeger tijden maar het reizen met Mister piek uit Chita- go had hij zich toch anders voorge*- steld. Die gedroeg zioli dikwijls ah een oud handwertagewel. Hans ver baasde zidi nog, dat de voormalige HlotenmakerageaH bij de smida-en slo- twitnataerswerirplaatsen, bjj rijn vak- genooteti niet aanliep. X), gij flauwe troetelkinderen van Europavloekte op aekeren avond de Amerikaan, toen Hana over de m”- cerheid van de reis morde. „Wat hebt gij jaarlijks een maand natuurleven noodig. fW ir ’t vervolgd! Piek uit Chicago. Als frissche zeelucht ging het door het hart van Hans, toen de Amerikaan, de zaak zoo kort, open en zelfzuchtig uiteenzette en afsloot. Nauwelijks was het geregeld, of er ontstond verschil van meening. Waar heen zal de reds zijn Mister Piek dacht aan het Zuidelijk kalkgebergte. Dokter Schmied beweerde,, dat het ge bergte der Midden-Alphen het gezond ste was. Gezond gezonder het gezondste I De Mister wilde niet da delijk aan gezond of ziek worden den ken. Hij haalde een klein ivoren dob belsteen met zwarte oogen uit'ïijn zak. „Wij loten er onr, dokter Schmied. Wie het meest heeft, bepaalt de rou te.” Hij wierp ongelukkig I Het gladde veld. Geen oog. Dokter Schmied wierp. 3 oogen Twee dagen later reisden zij naar het oergebergte. Nieuwe uitzichten. Het verontrustte den groofen Hans bijna, toen de hemel zich opeens had geopend en zulk een ongehoord geluk op hem had neergeworpen. Nu lag de stad achter hetn, de wonderlijke stad, waarin hem nog geluk, noch sterren ten deel waren gevallen, waarin hij in een ontaarding was vervallen, waar over rijn haren vaak verontwaardigd ten berge rezen. En nu beklom hij zelf den berg. Maar hij keek terug. In Oe kabinetscrisis in België. Vandervelde niet geslaagd. Caillaux in den Senaat. De str(jd om het presidentschap in Duitschland. Een dreigend conflict met Joego slavië. liek met het vormen van de regeering zou belasten. Dat de katholieken beter dan Van- dervelde zullen slagen, is trouwens niet te verwachten. Al zouden de liberalen hun steun aan een katholieke regeering toezeg gen, zou toch het leven van die regeering teer kortstondig zyn. Het vrouwenkiesrecht zou al een middel zyn, om de liberalen te-’ gen de katholieke regeering te doen op staan. (Men spreekt dan ook reeds van een za kenkabinet, doch al de parlementsleden zjjn eigenlijk tegen zulk een kabinet gekant. Een lang leven zou aan zulk een regeering niet zyn beschoren. De toestand is dan ook byaonder duister. Hoe de quaestie zal kun nen opgelost worden, is zelfs in de regee- ringskringen een raadsel. Onder de bevol king begint men zich ongerust te maken. Men vindt dat die heeren Kamerleden het wel wat bout maken en meer het enger partybelang dan ’s lands belang in het oog houden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda onwtreken (bahoorende tot dan baaorgtai^J: 1—5 regels 130, elke regal meer 035. Van buiten Gouda en dan bazorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Adv artentiën in het Zatordagnununar M I y slag op den pr|j«- Liefdadigheida-advertantila de helft van den priia. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1--4 regels ƒ2.06, elke regel moor ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden medodeelingen b|j contract tot seer goreduceor- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomet van soliedo Boekhan- ren, Advertentiebureau en onze Agenten en moeien daags vóór do plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Wijziging der Kieswet Eeu piaa-ureHMunuys cjt. ingediend. VoofgeaielU worüt hei iand lo verueeien ui evenveel kiesKnngen ais er zetel* te bezeilen zgn. Du Tweede Kamorledeu Drewelhuy* Van Rappard, Boon, (Jerntzen, We*- icniuiu, blaaluuin on 'Ier Hall (allen v.«b.)- hebben tiuma het aangekoudig- ue wetevooratm tot wijaiging vun ue Kieswet ingenieud. ue Memorie van Toeiiculing begint met de opmerking, dat bet «leisel uetf evenredige vertegenwoordiging met uu populariteit heelt kunnen verwerven, die daar voor de invoering van ver wacht werd. Do evenredige vertegon- woordigmg, m iwk bijzenoer in oen vorm, waarin ze in on* land is inge voerd, brengt den kieaer niet meer in contact m^t den oandiuaat, maar mei de abstractie daarvan, de lijst van can- didaten. Dit leidt tot dneerlei euvel. 1. Het stemmen op een lijst en met op een persoon 2. De gecentraliseerde vaststelling der candidaieulijsten. 8. Het ontbreken van een locaten band tusschun afgevaardigde en kiezer. Dit laatste schijnt' wel een van de iioofdborzaken der verwijdering tus schen Parlement en Volk. Men zou aan deae bezwaren tege moet kunnen komen, hetzij door terug keer tot het oude kiesstelsel Aige- heele afschaffing der evenredige ver tegenwoordiging hetzij door (zooals in het buitenland veelal geschiedt, en thans üi ons land voor de verkiezin gen van de Eerste Kamer is inge voerd) liet land in een aantal geheel eelfstandige districten te verdeel en, keu, steeds voort. In het begin had Hans voorkomend het goed van den ouderen beer willen dragen. Maar Mis ter Piek zeide „Dokter Schm.ed, ik dank u. U vindt het prettiger, als ik uw aanpod afsla leder doet net zijne; en wie bet dichtst bij de huisdeur staat, gaat het eerst binnen en als een outer niest dan hale hem de duivel, als hij God zegen u’ zegt. Ged geut ook, als men niet niest. Gij slechts in de stad de fijnste genietin gen kon vinden zaten vast bij hem. De noodlottige uitwaseming der milii- oenen bewoners hadden als een zacht gift zijn lichaam en riel verpest. Nau welijks had hij rieti uit de stad ver wijderd of ze begon weer te schitte ren on te lokken en hij begreep de lieden, die hun stille geboorteplaats, hun natuurlijke vrijheid konden opge ven, om in de stad te rijn onder he. aanschouwen en ontberen van datgene, wat de rijken genieten. Het moet toch een genot zijn, anderen te zien genie ten van datgene, wat men zelf niet kan hebben. Wie aan dat genot zou kunnen gelooven I Maar merkwaardigerwijze schijnt den amen tusschen onge muren een groo- ter vrijheid beschoren te rijn, dan hun die op het land wonen en door ieder gekend en bevit worden.- Dat doet hen naar de stad trekken. In de stad kan men ook, zonder dat het wordt opge merkt, te gronde gaan. Is dat nietge- makkelijk Zulke gedachten, vroo- lijke, treurige en ironische, dansten in rijn hoofd, toen hij de stad verliet. Was het dan zoo prettig met een gradu geltuudeu groote Ministerraad, en vindt zyn aanleiding in het feit dat de Bul- gaaraclte regeering het Zuidslaviachc. ge- zantechap te So^a in verband bracht met de complotten der communisten. Naar verluidt verklaarde de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken Kalfdf aan de leden der Britsche delegatie te So fia, dat de communistische beweging in Bulgarije weliswaar ernstig was, doch dat ay spoedig haar beteekenia zou verlieaen in- dien de communisten niet door Zuid-Slavië werden gesteund. J Zelfs moet de minister hebben gezegd, dat de geheele beweging door Zuid-Salvië wend georganiseerd om Bulgarije ten onder te brengen. De correspondent van de „Manchester Guardian” ziet in deze uitlatingen een be vestiging van zyn vermoeden, dat Moskou niet voor de beweging verantwoordelijk kan woi-den gesteld en meent dat de Bulgaar sche regeering het Russisch» guinent heeft gebruikt din kryjgen voor de uitbrekung BLI1ENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De loonen in de Kuhrmijnen. Het ryksministerie van arbeid, heeft een arbitrale uitspraak gepubliceerd nopens de loonen in de Ruhrtnyen, welke door beide partijen otimiddellyk werd verworpen. Er zullen geen verdere onderhandelingen wor den gevoerd. D« rijksminister van arbeid heeft thans besloten de uitspraak bindend te verklaren. Het ongeluk op de Wezer. Het W. B. meldt, dat thans alle l^ken tic 81 by de ramp op de Wezer omgekomen personen zyn gevonden BELGIE. Het Britsche K*denkteeken te Zeebrugge. .Gasteren heeft te Zeehrugge de plechti ge onthulling plaats gehad door koning Al bert, van het gedenkteeken, dat aldaar is opgericht ter herinnering aan den Britschen raid, die in 1918 op de toentertijd als Dult- sche duikbootbaste dienstxloende haven werd ondernomen. ENGELAND. De inteniatiwmle arbeidersconferetitie. Het hoofdbestuur van de Labour Partij heeft de gedelegeerden benoemd voor de in ternationale arbeidersconferentie, welke 22 Augustus in Frankrijk, waarschijnlijk te Parijs, zal worden gehouden. MacDonald zal als leider der delegatie optreden, ver der werden Cramp Arthur Henderson, George I^ansbury en vier andere geerden benoemd. RUSLAND. Geen hulp meer nu»dig. Alle Amerikaansche reliëfwerk in Kus land met uitzondering van den KanRa1- is gisteren geëindigd, met het vertrek van de Amerikaansche reliefdigunisatie uit Moskou. De Sovjet-Regeering ia van me«- ning dat buitenlandsche hulp niet langer noodig ia VEREENIGDE STATHN. Een campagne tegen gevaarlijke benzine. Nadat indertijd in een fabriek van de Standard Oil Qo. te New Jersey 5 arbei- ders stierven terwijl er 80 riek wenden ten gevolge van vergiftiging by de bereiding van tetra-ethyl-benaine, wend de verkoop van deze benzine in New York verboden. Overal elders in Amerika wordt de gevaar lijk* benzine echter nog steeds aan auto- mobielisten verkocht. Thans begint men een campagne om den verkoop overal in de Vereenigde Staten te verbieden. Het lijk van Loyd Collina gevonden. Uit Sandcave (Kentucky) wordt gemeld dat het lijk van Lord Loyd Collins, de groot te onderzoeker, die eenige maanden gele- 0n, b(j een onderzoekingstocht is omge komen, is bevrijd en naar boven zal worden gebracht.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1