RE’S JE, man Zooi oMhI Pillen agen Mousseline ’opeline ierne kleuren, voor itels en Japonnen. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN jjERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WER KERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WA DPI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, ene, No. 15831 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I' ila (Gron.) ROTTERDM. voornaamste ijgbaar. ffen, deelige kwaliteiten. Gouda Metalen* Marocain, iponnen.. istzijde. (Beurskoers) 9 per jaar. 828 iandel, ids in de E KWAL1- FEUILLETOa. DE TWEE HANSEN Maandag 27 April 1825 85*Jaargang li 1121 80 Zii nag F slag 908 80 r, dan geschiedt It (Wordt vervolfd) president van den Rijksdag den socialiati- schen afgevaardigde Loebe. LKN SCO E EN GEGOLFDE ÏN - LEIEN Hindenburg tot President van Duitechland gekozen. Verschillende botsingen De Regeeringscrisis in België. Nieuwe Of dit alles inderdaad juist zal zijn, zal nu spoedig genoeg blijken. Hindenburg is thans inderdaad gekozen. De nieuwe president van'de Duitsche Repu bliek zal zijn ambt aanvaarden onmkklellyk na de publicatie van den officieelen verkie zingsuitslag. Verwacht wondt dat dit nog voor het einde van deze week het geval za'. z<jn. Hindenburg zal worden beëedigd door den communisten, waarbij 5 personen werden gewond. Ook uit Silezië komen berichten over botsingen binnen. Te Hamburg werden bij een botsing ver schil lende politie-agenten gewand, waarvan twee zwaar. Naar verluidt moet te Durbach bij de ver kiezingen een ernstig incident plaats heb ben gehad tusschen Reiclwbannerlieden en aanhangers van het Reichsblock, waarbij twee personen werden gedood en verschil lenden gewond. 'robeer te maar g- »n en aambeien 2.Wormen ertering, gebrek igheid, duizelig- Effen. >rijs SB CC. M tflestchen TftT Westhaven 17. N (Nadrok verbudon). Een roman uit onzen lijd Uit hel ÜuilMh van 1‘ETER ROSEGGER. Bewerkt door P. WES8ELINK—v. ROSSUM. De Regeeringscrisis in België duurt voort.. D« liberale partij heeft in de Na tionale Raad nog eens een mogelijke mede werking aan de regeering besproken, maar opnieuw besloten zich van iedere ministe- rieele medewerking te onthouden en ten op zichte der andere partijen een volle onaf hankelijkheid van handelen, wat betreft de verdediging van haar program, te bewaren. Gistermiddag 4 uur heeft da koning den katholieken baron De Hroqueville, die by den aanvang van den oorlog premier was en minister voor de nationale Verdediging ont vangen. heid der Bulgaaruche grens benden van communistische en agrarische vluchtelingen uit Bulgarije hebben georganiseerd, in totaal ongeveer 1200, welke meer dan 30 in vallen op Bulgaarsch gebied deden. Blagui Kassabof, die tot communistisch dictator van Noord-Bulgarije bestemd was is bij een poging tot vluchten te Varna in den nacht van Maandag op Dinsdag dood geschoten. HU had, 'naar beweerd wordt, uit Moskou bevel gekregen, den onatand in Noord-Bulgarye op den dag te beginnen, waarop in de kathedraal te Sofia <ie bom aanslag zou plaats hebben, maar hij was niet >n gelegenheid geweest, zich met <1® samenzweerders te Sofia in verbinding te stellen, aangezien de bewaking t« streng was. BUTTENLANDSCH NIEUWS. BELG IE. De drievoudige moord in Henegouwen. De Zaterdag als verdacht van den drie- voudigen moord te 's-Gravenbrakel gear resteerde Polen werden gisteren met den koewachter en de dienstmeid geconfron teerd. Zij werden door deze niet herkend en zijn daarop in vrijheid gesteld. Er bëntaat hoop, dat de gewonde koewachter nog in le ven kan worden gehouden. FRANKRIJK. De botsing tuwchen communistes en nationalisten. De begrafenis van de slachtoffers van den aanval der communisten zal morgen met een lijkdienst in de Notre Dame plaats vinden. Alle organisaties der rechterzijde zijn gemobiliseerd om deel te nemen aan de groot ache betooging, welk met medewer king van de leiders van het Nationale Blok wordt voorbereid. Men gelooft echter niet dat de orde zal worden verstoord, ofschoon er yurige oproepen tot het publiek zyn ge richt door generaal de Caetelnau, de Ligue des Patriotes, de Ligue Nationale en andere groote politieke vereenlgingen. De eerste resultaten van het juridisch onderzoek bevestigen dat de communisten een hinderlaag, hadden georganiseerd met het doel den fascistiachen groepen een lesje te geven en hun strydformaties te toonen dat zij ook een roode garde bezitten, die in staat is elk oogenblik tot den aanval over te gaan. De minister van binnen!andsche zaken Het behoeft nauwelijks te wonden gezegd dat het bij de stemming in Berlijn vooral vaak tot ernstige botsingen is gekomen. Wërd reeds Zaterdag een Rechtsbanner-man bij de politieke opstootjes vermoord, een ernstig geval speelde zich gisteren in het Oosten van de stad af. Het Reichsblock, dat de straten van Berlijn met reusachtige vrachtauto-colonnes overstroomde, liet ook zulk een colonne, bestaande uit 12 auto’s met muziekkapellen door de Frankfurter Allee rijden. Toen deze colonne een stoet van 50 Ryksbanier-lieden te voet tegen kwam, ontstond onder de gebruikelijke scheldwoorden een ernstige kloppartij. De aanhangers van het Reichsblock, ongeveer 100 man sterk, stortten zich op de Reichts- bannerlieden en men ging elkaar met knup pels en steenen te lijf. Hierbij wenden 12 15 personen zwaar gewond. De atrjjjf werd tot in de huizen voortgezet totdat 't publiek eveneens partij koos tegen de zwart-wit-roo- den. Eerst door een sterke politiemacht kon aan dit relletje een einde worden gemaakt Twee aanhangers van het Reichsblock wer den gearresteerd. Dergelijke gevechten speelden zich af op talrijke andere plaatsen in het Oosten, hoofd zakelijk tusschen communisten en aanhan gers van Hindenburg. Te Dresden geraakten Reichsbannerlieden en aanhangers van het Reichsblock met el kaar slaags, waarbij verschillende personen werden gewond; enkelen moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. Ook te Kassei hadden botsingen plaats tusschen Reichtsbanner-Iieden en propagan disten voor Hindenburg. Hierbij kozen 'de communisten merkwaardigerwijze voor de Duitsch-Nationalen party en verdedigden de ®wart-wit-roode kleuren. Te Dortmund ontstond een geregeld vuur gevecht tusschen Reichsbannerlieden en aanslagen in Bulgarije. katholieke groepen een bezwaar kon zijn hun stem op dezen candidaat uit te brengen. Vandaag dat besloten werd de Duitsche Volkspartij legde zich hierby ten slotte meer of minder mokkend neer Hinden burg te kiezen. Dit was, <van partijpolitiek standpunt bezien, een betrekkelijk niet on handige zet der Duitsch-nationalen, die wel hebben ingezien, dat de naam van Hinden burg, een nationale heros, op duizenden Duitschers nog steeds een geweldige aan trekkingskracht uitoefent. Zy riskeeren de uitingen van misprijzen, die weldra van vele zijden algemeen werden gehoord. Aan den vooravond van de verkiezingen weid nog een schrijven van iDr. Cuno aan den heer Jarres bekend gemaakt, waarin hjj zich er borg voor stelt dat „Hindenburg de zaken zelf zal leiden”. Volgens 'hem over ziet Hindenburg den huidigen binnen- en buitenlandschen toestand volkomen en wil hy de toekomst van het rijk op den grond- j van de bestaande verdragen ophouwen. Met nadruk keurde hij vervolgens alh goed katholiek af, dat het centrum samen werkt met de soc.-dem. ..Evenmin als vuur en water met elkaar vermengd kunnen worden, evenmin kan ik mij van een samengaan van een christelijke en anti-christelijke partij iets goeds voor stellen. Het feit, dat Pruisen aan de soc- partij is uitgeleverd en het feit, dat Marx slechts gekozen kan worden, wanneer twee denden van zijn stemmen uit het soc. kamp komen, moeten leiden tot duurzame afhan kelijkheid van zyn politiek van de soc. partij. Deze afhankelijkheid is niet alleen van eer. nationaal standpunt onduldbaar, maar zegt hjj, ook voor de christelijke belangen van het Duitsche volk fataal." Vecht met uw zondige gedachten voor zij u overweldigen. Gebruik ze evenals ze ‘i gebruiken zullen, want indien gij ze spaart en als ze wortel schieten en groeien, weet dan dat deze gedachten u zullen overweldigen en dooden. op den Breitnock. Daar wilden zij een» ap hun gemak blijven. Hei was Zon dag, een dag, waarop Minter Piek oo’< Tot de stemmen die Hindenburg heeft ge kregen behooren ook die van de geheele fa milie Hohenzollem, de ex-kroonprins en zyn echtgenoote, terwijl de overige leden van de keizerlijke familie die te Potsdam wonen daar hun stem uitbrachten. Het staats vast dat millioenen hun stem op Hin denburg hebben uitgebracht in het eerlijke vertrouwen, dat zijn verkiezing geen wij ziging zal brengen in de buitenlandsche po litiek van Duitechland ,noch het evenwicht in het binnenland zal verstoren. Zy, die achter Hindenburg staan en die zijn candidaatstelling hebben doorgedreven, hebben evenwel andere voornemens en in verband hiermede is de verkiezing van Hin denburg van buitengewone beteekenis voor do positie van Duitsehland tegenover het buitenland. Wat er gebeuren zal en in hoe verre de monarchisten zullen trachten hun voornemen tot uitvoering te brengen en meer nog in hoeverre zy daarin zullen sla gen, zal moeten worden af gewacht. Dat de candidaat-stelling van Hindenburg te allen kant beroering wekte, behoeft in het minst niet te verbazen. Immens Hin denburg is niet alleen de keizersgezinde, maar bovendien, wat men zou Kunnen noe men, de Opper-soldaat. Vooral de ihdruk, in het buitenland gewekt door de keuze van het rechtsche rykablok, was bizonder on- guhstig. In Frankrjjk vooral, maar ook in de landen, die tijdens oorlog Duitsoh- land’s vijanden waren, wekte het op den voOrgrond dringen van Hindenburg sensatie, daar men in dezen persoon hetzelfde mili tarisme en kaiseriame ziet belichaamd, waartegen de geallieerden tijdens den oor log hebben gestreden. De h ransche open bare meening, zooals die in de pers tot uiting kwam, was ten zeerste geschokt; men was van oordeel, dat, mocht Hinden burg inderdaad worden gekozen, het met de l^hitsche republiek zou zyn gedaan; het herstel der Hoheqeollern-dynastie zag men in zyn felle verbeelding al in een zeer na-., bye toekomst verwerkelijkt. Ook van Duitsche vooruitstrevende en de mocratische zyde is meermalen gewezen op het bedenkelyke karakter van Hindenburg's candidatuur, waardoor Duitechland» crediet in het buitenland ten zeerste zou worden ge schokt en de verzoening tusschen de vroe gere vyanden tot in een verre toekomst ver schoven. Met nadruk is den laateten tijd te vens betoogd, dat in buitenlandpche krin gen alle geneigdheid om Duitechland gelden te verstrekken, plotseling zou verdwynen wanneer wjjlen Ebert's opvolger Hindenburg mocht heeten. Zooals men zich herinnert, stelde rechts bij de eerste verkiezing dr. Jarres candi daat, maar deze candidatuur heeft men niet gehandhaafd, dank zij den aandrang, die vooral de Duitsch-nationalen hebben uitge oefend. Men ging van de overweging uit, 'lat de tweede verkiezing voor rechte beter resultaten zou afwerpen, wanneer men, wat de Duitscchers noemen, eene „zugkrafti- geren”, d.w.z. een meer in den smaak val lenden .candidaat stelde. Bovendien over woog men ook, dat, daar Jarres een Pro testant was, dit voor sommige rechtsche GOIIMIIE OOVRANT. De strjjd in Duitsehland om het presi dentschap is gisteren met groote ernst i^ het gansefhe rjjk gestreden, en is geëindigd met een ovei winning van Hindenburg .Met bjjna een miliioen stemmen meer dan Marx werd Hindenburg tot Rykspresident geko zen. Volgens de laatste berichten werden op Hindenburg uitgebracht 14.639.989 stem men, op Dt. Marx 13.754.640 en op den communist Thalmann 1.931.591 stemmen. De strjjd tusschen Marx en Hindenburg, tusschen de idèe der democratische repu bliek en de pseudo-idée van den „goeden ouden tjjd” ie zoo men ziet wel door het Duitsche volk met verbitterden ernst ge streden .De deelneming aan de verkiezingen was niet slechts veel grooter dan op 29 Maait, zy was, voor zoover op het oogen- blik was te overzien, wellicht de grootste van alle verkiezingen in het nieuwe Duitech land. Duidelijker dan ooit te voren kwam bjj deze verkiezing uit dat de strjjd ging tus schen zwart-wit-rood en zwart-rood-goud. Uit Bulgarjje wonden nieuwe aanslagen gemeld. In Plevna werden verschillende openbare gebouwen in brand gestoken. Van Bulgaarsche regeeeringszyde wordt aan een vertegenwoordiger van de „Chica go Tribune” medegedeeld, dat thans vast staat, wie de geestelijke vaders van het re volutionaire complot waren .Het zijn vier geboren Bulgaren, die thans hooge functies by de Sovjet-regeermg bekleeden, n.l. Ra- kofsky, momenteel zaakgelastigde te Lon den, Basil Kolarof, die in Bulgarije de te- genrevolutie in September 1923 leidde en thans ondersecretaris van de Communisti sche Internationale is, voorts Giorgioe Dimitrof, die eveneens by de contra- revo-, tie een rol speelde en thans algemeen secre taris van de Boereninternationale is, en Stomaniakof, de huidige minister van Han del der Russische Sovjetrepubliek. Al deze personen zijn in Bulgarije geboren of woon den daar, en zijn thans verbitterde vijanden van de Zankof-regeering. Rakofski heeft na tien Balkanoorlog het Roemeensche onder- daanschap aanvaard, om zyn bezittingen in de Dobroedsja te redden; hij was ook Bul- gaarsch onderdaan gebleven. Voorts heeft de Bulgaarsche regeering in Belgrado de uitwijzing van de zooge naamde „provisoire Bulgaarsche regeering" geëischt. Deze regeering bestaat uit de voormalige minister en aanhangers van Stamboelüski, Alexander Obof, Khrictof en Athanasof, die na den moord op Stam- boeliïaki uit Bulgarije .gevlucht waren en in Joegoslavië als politieke vluchtelingen werden behandeld. Naar Bulgarije beweert, zou de provisoire regeering, welke zij daar na oprichtten, van Moskou uit gefinancierd en gedirigeerd worden. Zij zijn het<ook ge weest, die volgens de Bulgaarsche regee ring in Ntsj en andere steden in de n&by- lorug, gelaten, koel, vreemd. Toen de hofrutid beter toekeek ea zijn vroege- ren leerling en gewenschten schoon zoon herkende, knikte hij vriendelijk. De haren die hij nog beaat waren aan doénlijk wit geworden. Verder was de geleerde nog recht van houding en zijn magerder geworden wangen blozend. Liebkjindl had ook vluchtig gegroet, maar zijn vrouw scheen haar vroege- ren verloofde niet te herkennen. Zij namen plaats aan de. tafelmevrouw Malcha was buitengewoon levendig en schertste zelfs roet haar man. Haar anders bleek gelaat liad een blos, haar bewegingen waren haastig en onna- tuuriijk. Hajis meende het met genoe gen op te merken, dat hoe «eer tij bet ook trachtte te verbergen haar ge heele denken en voelen bij hem was. Of het nog liefde was of wresel, was moeilijk te onderscheiden. Zij waa in reistoilet en zij zag er beter uit dan vroeger. Terwijl zij daar too voornaam tafel den »at Hans in dienende houding naast een gierigaard en kauwde op zijn meelspijs Het vooraf gereed ge maakte maal op <ie» tafel der familie was aanmerkelijk beter. Enkele ge rechten zonden zulke heerlijke geuren naar den haard, dat Hans rich rind». lijk niet meer kon bedwingen, maar aan den waard «acht een halve poe ierde beetelde. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda m omstreken (behoorendo tot den beaorgtri^): 1—5 regels 1J0, eUm regel meer fOM. Van buiten Gouda ea den basorgkriag. 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertantiën ia het Zaterdagnummar 90 beslag op den prijs. Liefdadigheicto-advartantUin da helft van dan prils. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 1—4 regels /2.06, alia w«el maar 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededoelingen Mj contract tot aeor garaducaor- den prijs. Groote letters an randen worden berekend Baar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezoodea door tusschenkomst van soliade Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten on moeten daags vóór da plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to zfln. land, waarde dokter Schmied, woeut over het algemeen deze dwaasheiu. Platen, steenen, standbeelden voor ei ken schoenmaker, die op de een oi andere plek aan een armeninsteiling een pear schoenen heeft gewijd uil net leder van den heiligen Urispinus I" „Waarom overdrijft u altijd, Mister Pick vroeg de dokter. „Wij atida- ten slechts gedenkteekenen voor zulke persoonlijkheden, die iets groots heb ben tot stand gebracht.” „Waarom Waarom voor hen? Voor lien spreken toch hun werken als ze goed zijn. En als ze het niet zijn, waarom dan een gedenkteeken Het schijnt mij steeds, dat onze tijd geen vertrouwen heeft op het voortbestaan, van zijn daden, waarom hij ze dus in steen en erts wil vereeuwigen. Men zegt van de Chineezen, dat zij in vroegere tijden allee reeds hebben uitgevonden en voortgebracht, waarop wij ons nu zooveel laten voorslaan, maar dat het op den duur onbruikbaar voor het welzijn der menschen is ge bleken, waarom zij de groote werken van die eeuw weer hebben late» ver vallen.” De Mister steeg in aanzien Han» hield hem nu voor een anarchist. Een der eerstvolgende dagen kwa men rij tamelijk afgemat in het hotel wat handelbaarder was dan anders. Maar de waard kon hun slechts een slecht dakkamertje verschaffen. De 2 goede kamers waren aan een familie gegeven, die een paar uur vroeger wa ren aangekomen. Voor detoe familie was in de gelagkamer ook de met pijn- boomenhout fraai bescbolen hoek inge richt. baar stond een goed gedekte tafel met lijn linnen, een zilveir jet- servtes en geslepen glazen. In ’t mid den een vaas met Alpettbloemen. Daar het reeds begon te schemeren, had de waard op deze tafel ook een lamp met groenen kap gezet, die bijna al hel licht op de pracht van de tafel ver kwik e en voor de rest van het ver trek niet veel overliet. Hans Jcreeg bij deze in gereedheid gebrachte tafel gastronomische neigingen Hij had met zijn Mister plaats genomen aan de I fel voor den haard en een eenvoudig maal met, melk besteld. Men was een klein weinig in spanning over de fa milie, die weldra voor het souper moest komen En zij kwamen Eerst kwaïr in touristencostiBum hofraad Welszpandtner. Hij werd gevolgd door zijn dochter Malcha aan den armi van haar echtgenoot, bankier Liebklndl. Ite Ixeenen van Hans wisten bijna dan hij zelf wat hier gedaan moest worden, snel strekten rij rich om op te staan. Hij hield ze omlaag en bleef zilen. De binnentredenden groetten, rij. die bij den haard zaten groetten Mister Pick hem lachend in de reden. Dokter Hans Sohmied was bijna ver schrikt over den aanval van dichterlijk vuur, zooals hij zeide. Zoo iets was hem nog nooit gebeurd. Dat moet de scherpe berglucht hebben bewerkt of de drog^ Amerikaan wiens ontzettend proza tot tegenspraak prikkelt. Den volgenden avond zei Mister Plok „Hier is weer het verleidelijke gil 1 en legde de dukaten in de hand van den dokter. De ontvanger stak het gelaten üi zijn zak. Toen zei de Amerikaan koe!-. „De daad gaat een anderen weg dan het woord I” Eens gebeurde het, dat tusschen twee naar beide rijden zich uitetrekkende loodrechte wawien, een vlak dal lag met een donker dennenwoud. En daar midden door liep het wit-kiezeflwegje. Waar dit met een bocht tegen den wand stiet, zagen onze reizigers een marmeren plaat, waarop met groote, gouden lettere te lezen stond „Ter herinnering aan den grooten weldoe ner Ulrich Hpatzcnmeier, geboren .0 Januari 1859. De gemeente fiandbaeh.” De Amerikaan stond er voor en zei de „Wat moet dat weer beteekenen? De man schijnt nog te leven. Heeft de gemeente Sandbach zulk een zwak ge heugen, dat ze nu reeds een gedenk plaat noodig heeft om baar bencher met niet te vergeten In uw schoon Nog wondt gemekt de arrestatie van de directeur van de Fransche Banque Genèrale te Sofia, Karadoff, daar hy faciliteiten heeft verleend voor gekioendingen naar de com munistische sameneweerdere, en dese heeft uitgevoerd. In zijn brandkast werden 15 paketjes gevonden welke elk 30.000 dinar belatten, die voor verschillende leden v*n het geheime comité bestemd waren, zyn in beslag genomen. Nieuwe arrestaties worden verder gesneld. ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ2225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waal- de bezorging per loeper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MAHKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. J 81) De wraak der steenen?" Hans zei hel peinzend na eci zijn voor zich uit sltrendo oogen hadden een zonderlin- 8®n glans. „De wraak der mineralen?’ ue uit hun diepe bedden, uit hun veelduizend jarigen slaap genikte mine ralen wreken rich I Het erts, in vuur gepijnigd, stoot rijn dolk in de borst der rustverstoorder». De drie moord- gezelleji, zwavel, salpeter, en kool me- een komplot, verstoren het werk der menschen en zenden den vijand hel verraderlijk lood. Het echoonechi^ J*nd goud verleidt en vergiftigt de •.Well, een Duitscher, dicht het lied van de* wraak der mineralen,” viel

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1