WOUW 'E’S 14 Zoon Gouda 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN [JERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEll WERKERK OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 85«Jaargang DHIJNT '1 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen f 1.25 n lboeb ■naamste ar. el, IN DE :wali- n niet. DE TWEE HANSEN |o. f8832 UDA ier! miging van Het zwijgen is het wapen van den wjjze. FEUILLETOS. ROSSUM. 4 SREN In Frankrijk verwacht men dat de regee ring alle toenaderingspogingen tot Duitsch- UDB-PEKELA. 3007 w (Nadruk verboden). Sen roman uit onzen lijd Uit het Duitsch van PETER ROSEQGER. Bewerkt door P. WESSELINK— Lij Washington wordt gemeld, dat Sena tor Borah naar aanleiding van de verkie- eing van Hindenburg verklaard heeft, dat hjj niet gelooft, dat deze gebeurtenis reden tot ongerustheid behoeft te geven. „Het gevolg zal een opleving van de nationalisti sche gevoelens in Duiteehland xijn,” zeide Borah, „doch indien deze in goede banen worden geleid, kan dit een gunstigen in vloed uitoefenen. Men zal veel spreken over Duitechland'e bewapening en zijn voorberei ding tot een nieuwen oorlog, maar ik ge loof niet, dat iets van dien aard behoeft te worden gevreesd." »r e over „Ken- ig®, getiteld: ET’s gedicht AN ARKEL chen Moeder jumper moet neen mede- ikken van de ie voor haar aardigheden, rekomen Ge- 62) -- Het speet den waard maar z» was ‘Wtteiijk voor mevrouw en de hoe ren klaar gemaakt en meer was hiet Een andere vraag is, welke binnenland- sche gevolgen zullen voortvloeien uit de verkiezing van Hindenburg. Men weet dat de Duiteche rijkspresident geenszins een onbeperkte macht bezit. Wanneer het op beslissende stemmingen en het nemen van belangrijke besluiten aankomt men den- ke oa. aan het recht om vrede te sluiten en oorlog te verklaren heeft de regee- ring en de rijksdag het laatste woord. Ech ter is de rijkspresident tevens de opperbe velhebber van het leger, dat vooral van be lang is op binnenlancfeehe politiek gebied, Een meer onmiddellyke uitwerking van de verkiezing van Hindenburg is te ver wachten ten opzichte van de situatie in Pruisen. De pas gekozen sociaal-democra- tische mdnister-ïreaidept Braun zal zich morgen met zyn kabinet en zijn program aan den Landdag voorstellen en hij moet een meerderheid zien te verkrijgen voor een motie van vertrouwen. Maar aan zulk een meerderheid zullen hoogstwaarschijnlijk wel weer eenige stemmen ontbreken, zoo- dat het in parlementaire kringen niet uit gesloten wordt geacht, dat de landdag mor gen wordt ontbonden. De uitslag van de presidentsverkiezing in het Rijk zal de oppositie van de rechterzijde in Pruisen waarschijnlijk in aanmerkelijke mate verscherpen. Behalve naar de gebeurtenissen in den Landdag, ziet men met spanning uit naar de benoeming van den staatssecretaris of Miniaterial-Direktor van het rijkspresidium want deze waardigheidsbekleder is de rechterhand en de eerste politieke raadsman van den rykspresident. De keuze van Hin denburg zal de eerste aanwijzing zijn om trent den koers, dien hij denkt in te slaan. Daar generaal-veldmaarschalk von Hin denburg de eerste door het volk gekozen president is en er nog geen gebruik ten op zichte van de plechtigheid der eedsafleg ging voor den rijksdag bestaat, vermoedt men, dat Hindenburg gebruik zal maken van de vrijheid om aan den vastgestelden tekst van den eed een godsdienstige be krachtiging toe te voegen. mons met den nieuw gekozen rijkspresident Hindenburg een dag bepalen, waarop laatst genoemde den eed zal afleggen en eerst na afloop van die plechtigheid kan de nieuwe president xijn ambt aanvaarden. Daarna zal waarschijnlijk het geheele rijkskabinet de ministersportefeuilles aan den nieuwen rijkspresident ter beschikking stellen, maar men neemt op goede gronden aan, dat zulks in dit geval niet meer zal be duiden dan een formeel gebaar en dat Hin denburg den rijksministers zal verzoeken aan te blijven. Mogelijk is dat de ministers Brauns van het Centrum en Geasler van de democraten in den uitslag van de verkiezin gen aanleiding zouden vinden om af te tre den, maar al werden die twee vervangen, het karakter van die regeering zou er- niet door veranderen en bovendien wordt ook het aftreden van deze ministens in parlemen taire kringen voorloopig nog niet waar schijnlijk geacht. i Reals gisteravond vertrok de rjjkskanse- Ijer dr. Luther naar Hannover, waar hij met Hindenburg een bespreking over ver schillende hangende quaesties zal voeren, o.a. over de quaestie of het kabinet al dan niet zal aanblijven en of Hindenburg al dan diet feestelijk te Berlijn zal worden inge haald. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCH LAND. Prins Wittgenstein, t Prins Richard von Wittgenstein is Zon dag bij een auto-ongeluk bij Hanau omge komen. De overledene was op 27 Mei 1882 gebo ren en dun 42 jaar. Hij kwam terug van de begrafenis van zijn schoonvader prins Al* fred von LöweneteinrWertheun-Freiulen- beng, toen bij Hannau een band van zijn auto sprong en de auto over den kop sloeg. Zoowel de prins als de chauffeur waren ter stond dood. De prinaea en hun zoon, die ook in de auto zaten liepen slechts lichte kwet suren op. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f226, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abennementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82: Redactie Tri. 646. 7 ertering, gebrek Bid, duizeligheid. Wat het optreden van den nieuwen pre sident zelve betreft, Hindenburg kan de eerste 10 of 14 dagen nog rustig te Hanno ver blijven en zijn verhuizing naar Berlijn voorbereiden, want de plaatsvervangende rijkspresident dr. Simona moet volgens de wet nog blijven plaatevervangen totdat alle resultaten van de verkiezing officieel nog eens zijn overgeteld en de resultaten vap deze optelsom door den rijksveririezingslei- der zijn gecontroleerd en geverifieerd. Dat werk vordert natuurlijk tijd en kan voor den elfden Mei nauwelijks zijn voltooid. Dan moet de waarnemende rijkspresident dr. Si- 'f,'Voedzaam verpakt Terwijl men in goed ingelichte kringen een zekere reserve in acht neemt met betrek king tot Hindenburgs verkiezing tot presi dent van de Duitsche republiek, is men er toch sterk van overtuigd, dat de verkiezing het plnn-Dawes en de besprekingen nopens het Duitsche voorstel inzake een veilig heidspal niet in de war zal sturen, noch een byoondere wijziging In het buitenland- sche beleid zal beteekenen. Gisteren is eene speciale kabinetsraad gehouden om te beraadslagen over alle bij zonderheden van de begrooting, welke Chur chill, de kanselier der Schatkist, heden in het Lagerhuis zal indienen. Het is lang ge leden, dat de begrooting met zulk een groo- te belangstelling is verwacht. De totale uit gaven over het loopende financieels jaar zullen ongeveer 798 millioen. Aangaande de inkomsten wordt verwacht, dat er on der eenige hoofdden verminderingen zul len worden voorgesteld. De belastingver minderingen op levensmiddelen, het vorige j«ar vastgesteld door Snowden, kanselier der Schatkist onder de arbeklersregeering, kostten dat jaar meer dan 30 milHoen. Dit jaar cal men de volle uitwerking daarvan gevoelen, en volgens de raming zullen de inkomsten dientengevolge nog 14 millioen minder bedragen. Nu de uitgaven bijna de zelfde zijn als het vorige jaar en het voor uitzicht bestaat, dat de inkomsten minder zullen zijn, doet zich de vraag voor, hoe Churchill de belastingbetalers zal kunnen verlichten. Maar Churchill heeft den narnn, eene vermetele politiek te voeren, en men verwacht, dat eene vennindering der In komstenbelasting met minstens zes pence op het pond tot zijne voorstellen zal behoo- ren. Naar men gelooft, is de kanselier van meen||g, dat indien de inkomstenbelasting verminderd werd, de intredende verbetering in den handel zou worden bespoedigd, en dit een tegenwicht zou vormen voor de uit- werking der belastingvermindering. Zulk eene politiek heeft zeker veel aanhangers ia financieele en industrieele kringen. land zal opgeven en dat Briand een meer rechte georiënteerde politiek tegenover Duiteehland zal gaan voeren. De regeering zoo zegt men, gevoelt er op het oogenblik niets voor, de politiek van Herriot in dit opzicht voort te petten, omdat Frankrijk daar ten slotte de dupe van worden zou. Men kan vóórspellen, dat Briand, die den laat- eten tyd in het radicale schuitje was gaan meevaren, thans weer de man zal worden, die indertijd Duisburg en Ruhrort bezette en zal toonen, dat men hier niet van zins 1» pich als .fljoires" te gedragen. De Fransche gezant Fleuriau, die heden naai- zijn post te Londen terugkeert, heeft opdracht, in dien geest tot den Engelschen bondgenoot te spreken. Of, en wanneer een conferentie tusschen de beide regeeringen zal plaats hebben, staat nog steeds niet vast, nu nog niet bekend te, of bjj het kabi net te Londen een correspondeerend verlan gen bestaat. Sommige Ix>ndensche persstem men doen echter denken, dit de Duitsche verkiezingsuitslag ook de Engelsche minis ters naar mondeling overleg doet verlangen. De nieuwe koers zal ook uitkomen in de houding, door de alliés tegenover de Duit sche tekortkomingen inzake de ontwapening aan te nemen. De Gezantenraad had de toe zending der'nota aan Duiteehland op grond van het rapport der controle-commiseie uit gesteld tot na de Duitsche verkiezingen en daarom het project van het comité van Ver sailles voorloopig nog aangehouden. Thans acht men het in Barys noodig zoo spoedig en krachtig mogelijk bjj Duiteehland op volledige nakoming van zijn verplichtingen aan te dringen en de Fleuriau heeft dan ook opdracht, hierop by de Engel ache regee ring aan te dringen. De toon der pers blijft uiterst ontstemd- De „Temps” schrijft, dat de veikiezing van Hindenburg een uitdaging is aan Europa en Amerika. Na de verkiezingen van Mei en December kon nog twijfel bestaan omtrent de orienteering van Duatschland; thans niet meer. Duiteohiand heeft het masker afge worpen, dat al rte naieven toeliet, nog te gelooven in de oprechtheid zijner republi- keinsche en democratische gevoelens. Het ware gelaat levert het bewijs, dat Duitsch- Land zichzelf gebleven is in zijn oorlogzuch tige gevoelens en zijn zucht tot overfieer- schen. Het is de vraag, besluit het blad, of de verkiezing van Hindenburg degenen, die aan het mirakel der Duitsche democratie geloofd hebben, thans hun dwaling zal dben inzien. Oa verkiazing van Hindenburg, Staking van Frankrijk» toenaderingspogingen tot Duitschland. De be lastingplannen van Minister Churchill. bijvoorbeeld by het onderdrukken van op standige bewegingen, enz. Ook kan hij fei- telyk de grondwettige rechten laten ophou den te bestaan door het uitvaardigen van den uitzonderingstoestand, het recht van ryksdagontbinding is hem eveneens ver leend. En zoo is er nog meer, waardoor de rijkspresident op binnenlandsch politiek ge bied zijn invloed kan doen gelden. ENTIEPRUS: Uit Gouda aa omstreken (bahooreode tot dan becorgkring) ƒ1.80, elke regal moer 0.25. Vaa buiten Gouda en dan bazorgkring: 1—6 regels ƒ1.56, elke regel meer ƒ0.80. Advertentie® in het Zatordagnummer 20 bijslag op den prija. Liefdadigheid*-ad verten tien do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Op da voorpagina 60 hooger. Gewone advertentie en ingezonden mededeelingen bfl contract tot teer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van soliedo Boekhan delaren, Adlmêmiebureaux on onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan bet Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. iedt de verzen hem had ondergaan. Toen den volgenden morgen onze reizigers ópstonden was de familie van den hofraad reeds met hun gids uit getrokken. Hans stelde zidh op de hoogte, welke richting zij hadden ge nomen om daarna met Mister Piek de tegenovergestelde in te slaan. Op zekeren dag, na e<en moeilijken marsch, vonden onze wandelaars inde vreemde bergen geeni herberg. Zij moesten in een hooischuur overnach ten. l£en paar harde sneden zwart brood, verdroogde schapenkaas an ders hadden zij niets in hun rugzak. Hans was moe, en lag zoo zacht in het frisch geurende hooi, dat hij vol behagen uitriep „Koninklijk 1” „Bij u Europeanen; bij ons Aneri- kanen is het Als voor een millionair Beide onwaar. Wanneer ligt een vol gegeten millionnair zoo goed in rijn donsen bed, als wij arme schelmen op zulk hooi? Na trurtelpasteien, kreeft, oesters, en wat al niet meer? U heeft er geen vermoeden van dokter Sohmied, wat zulk een millionnair alleen niet door elkaar moet eten. In elk opzicht. Niet uit genotzucht, dan zou men moe ten protesteeren. Uit plicht, uitmaat- schappelijken dwang, noodzakelijkheid. U zoudt het toch niet begrijpen, als ik alles wilde vertellen, hoe zoo’n ar me rijke moet leven. Hoe hij in ver veling zich moet amuseeren, totdat hij half dood is. Niet ieder kan jaarlijks voorhanden. De hofraad had het kleine voorval opgemerkt, en spoedig kwam hij met goed gevuld bord zeer hoffelijk, bijna op die teenen loopend, naar de tafel bij den haard „Indien wij het mogen aanbieden, dokter, het is nog een heel sraakeflijk stuk.” Tegen deze positie was de goede Hans niet meer opgewassen. Het bloed schoot hem naar het hoofd hij stond haastig op «q gj^g buiten. En buiten de donkere gevaarten der nachtelijke bergen waren getuigen hoe mj de vuist tegen het voorhoofd sloeg en het uitbrulde. Mister Pick vroeg late- of hem iets scheelde? Hij v«Hnoeden van de veroot- twe*Nging, welke rijn makker naast Het resultaat der verkiezingen kan dus een n’et-onaanzienlyke wijziging brengen in den binnenlandsch-politieken toestand van Duitschland, met name wat het sainenwer- ken der verschillende partyen betreft. Voor al de houding van het centrum kan thans geheel veranderen. Terwijl by dte verkiezing van Zondag centrum en sociaal-democraten zym samengegaan om te trachten een repu blikein, die toevallig Katholiek was, de zege te bezorgen, is de mogelykheid niet uitge sloten, dat aan deze samenwerking, die zich oa. uitte in den steun van het centrum aan de sociaal-dëmocraten bij de premiersver- kiezing ift Pruisen, thans een einde Ifomt. Men zou Zich niet al te erg moeten ver bazen, wanneer het centrum, hetzij wyl het van gevoelen is, dat by de gisteren gehou den verkiezing de sociaal-democraten niet allen hun plicht hebben gedaan en gedeel telijk naar de communisten xyn overgeloo- pen, hetzij wijl het overweegt, dat het voor- deeliger is voortaan wat meer den steven naar rechts te wenden, zyn politiek aan een herziening onderwerpt. Mocht dit laatst® inderdaad geschieden, dan* zöu zoowel de regeering in Pruisen als in het rijk er rechtscher komen uit te zien. De verkiezing van Marx zou in beginsel juist de tegenover gestelde gevolgen kunnen hebben gehad; dan zou het niet uitgesloten zyn geweest, dat het centrum den steun aan het kabi- net-Luther verder zou hebben onthouden en aangestuurd op het vormen eener rijksre- geering, uit sociaal-democraten en centrum bestaande. Door wat gisteren gebeurde, komt thans echter van dit laatste niets. Overigens zullen de toekomstige feiten wel spoedig uitwijzen, of bovenstaande combinaties, die voor de hand liggen, een kern van redelijk heid bevatten. iDe sensationeel© verkiezing van Hinden burg tot Rijkspresident van Duiteehland, wordt, het spreekt vanzelf, algemeen besproken. Sommiger opvatting is, dat het thans met de republiek voor goed is gedaan en dat de nationalistische kringen, die achter Hindenburg staan, geen enkel kansje onbenut zulten laten om te trachten, weer toestanden in het leven te roepen ,zooals die voor 1914 bestonden. De ergste zwartkijkers achten het herstel der monarchie alleen door het simpele feit van Hindenburg’s verkiezing reeds een behoor lijk, d. w. z. onbehoorlijk, eind op den weg der verwerkelijking. De tot president der republiek gekozen generaal-veldmaarschalk is in hun oogen iemand, <!ie den terugkeer der Hohenzollerns voorbereidt en men ziet Duiteehland reeds herleven als een militair monster, dat te gelegenertyd opnieuw een noodlottigen sprong zal doen en een prooi kiezen. De pessimisten zien een nieuwen bloedigen oorlog zyn lugubere schaduwen vooruitwerpen. Ook wordt v»n de zijde dergenen, die Hin denburg’s verkiezing een ramp voor Duitsch- laod en Europa achten, beweerd, dat or nu van het veiligheidspact niets terecht aal komen, Duiteehland zal weigeren tot den Volkenbond toe te treden, enz. enz. Daar entegen is het gevoelen dergenen die een optimistischen kijk op de gebeurtenissen hebben, dat al moge dan in sommige lan den Hindenburg's verkiezing een begrijpe lijk wantrouwen wekken, omdat een Duitsch militair van hoogen rang, die in den jong- sten oorlog een belangrijke rol heeft ge speeld, aan het hoofd der Duiteche repu bliek komt te staan, er geen wijziging in de buitenlandsche politiek zal komen en dat de staatkunde, die de verhouding tot de geal lieerden bepaalt, op denzelfden voet aal wonden voortgezet. In bedoelde kringen is men dan ook de opvatting toegedaan, dat Hindenburg’s veikiezing de zaken bij het oude zal laten en dat er bylgevolg ook geen aanleiding is voor de vrees, in somimige Duitsche democratische kringen uitgespro ken, als zou Frankrijk de ontruiming vën het Roergebied, vastgesteld op medio Aug. uitstellen als antwoord op Hindenburg’s veikiezing. zendie geiten die de nevel nog toe Het te zien door den sluier, daahi Hans er over een bijzondere vraag te doen. Mirier Pick gaf er gelegenheid toe daar hij weer begon te fiiosofee- ren over den vloek van den rijkdom Toen barstte Hans los „Ja voor den drommel, waarom willen de hee- ren dan allen rijk rijn?” Mister Pick was een weinig verwon derd en antwoordde daarna koel „Waarom Daarom I” Toen dronk hij water, meer in gepeins dan uit dorst, aooals aan rijn eenigsrins slap pe trekken was te den, „Dokter Sohmied I” zeide hij, „uw vraag zou een goede prijsvraag rijn. Ze moest alleen iets zakelijker rijn gestefld Als u vraagt, waarom men rijk wil rijn, antwoordt men u omdat bet bedt oen Reyot is. Omdat men nu eenmaal zon der zorg wil leven. Omdat men wil genieten. Omdat men hen, die na ons komen een goed bestaan wil verzeke ren, omdat men macht wil hebben, teneinde ze ter reditertijd te kunnen benutten Omdat men de zekerheid wil hebben rich niet verder te behoeven te plagen. Omdat men onafhankelijk wil rijn, «ms. Door zulke antwoor den leert men echter niets. Laat ons de vraag anders stellen SteWen wij ze zoo Waarom wilt u als u rijk rijt altijd nog rijker worden? Waarom hebt u nooit genoeg?” „En deze vraag, Mister Piek, richt (iOl IkSUIE (4HR4NT. een kuur buiten maken, bij geheel ge- brokenen zou ze toch niets meer uit werken.” Hans deed op deze verrassende klacht een bescheiden vraag: ze werd niet meer beantwoord. En uit het snor ken was niet op te maken of hef van een millionnair of een avonturier was. Den volgenden dag waren rij tot Tiefensee gekomen waar Mister Piek geld beurde. Maar dezen keer bleef de dukaat uit. De Mister had heftige hoofdpijn en Hans onderging geduldig rijn straf. Hij had moeten waarschu wen tegen de giftige uitwaseming van het hooi. Al -te veel natimrlijkheid I Den volgenden dag klommen zij uit het waterrijke dal van Tiefensee weer berg opwaart», ’s Middags waren zij bij een flink Alpenhuis, dat van aller hande goede dingen was voorzien, maar midden in loodgrijzen nevel lag. Zij waren de eenige gasten «i hier hoopte Hans, dat na den vastentijd eens een Paaschdag zou komen. Ook Mister Pick was van meening, dat de nvensch rich behoorlijk moest voeden. Hij 'bestelde een beker melk, meel- balletjes en rookvleesch, zuurkool en een flesoh frisch water. Hans prees dgn Mister het gezonde water aan en dronk zelf rooden wijn. En toen zij nu toch gezellig bij elkaar zaten aan de witgedekte tafel, op de veranda en het uitricht hadden op een paar cra- ik tot u,” zei Hans stoutmoedig. „De Duitsche geboortegrond, de Alpen waar u steeds weer opfrischt, beval len u. Waarom btijft u daar dan niet? Waarom heeft u niet voortdurend dit stille, gezonde leven als het u zoo be- vaK Waarom gaal u altijd maar weer heen, om uw rijkdom te vermeerde ren en u zelf langzaam te vernieti gen Hierop gaf Mister Hok ten antwoord „Ik ben dus een zeer rijk man, laten wij zeggen, een archLmdiHoonair, die zooals men zegt, daar ginds als pad destoelen groeien. Laat ons aannemeti dat ik vermogen heb verzameld om onafhankelijk te worden en ik ben de slaaf geworden van dit vermogen, ge dwongen mijn leven lang hoerend ienst te verrichten, te zorgen voor iets.dat verder nieta voor mij kan rijn, voor iets, dat slechts een last is e<i de ziel tol oneer strekt. Waarom Een me nigte oorzaken, vriend. De rijkdom kan een sport rijn, om anderen te overvleugelen. Geld, dat voor ande ren een genot is wordt voor ons doel in zichzelf. Het bezit van geld geeft ons grooter genot dan alle andere ge nietingen ter wereld te samen. Wij genieten dus Bovendien kan ik het uitgebreide bedrijf niet laten loopen het niet uit elkaar rukken, zonder duizenden arbeiders broodekx» te ma ken En nog veel meer.” (Wordt vervolgd) CENTS 401 52

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1