ouw E’S aden NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN ^?DEGRAVEN’ BO8KOÜP- LOUDE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 15833 IIJNT WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen f 1.25 1 naamste iar. 1 el, IN DE 1 WA Li zieken, e, neerslachtigheid, ien, hypochondrie, tis brochure van Frankenstraat 79, 1153 18 DE TWEE HANSEN Da balastingvooratallan van Ministar Churohill. Woensdag 29 April 192585" Jaargang WW&ISWrSB-1 i ting van i 1b FEUILLETON. 908 80 ,Ja. ng de rijk «producten ten, wynen, ’&C „Ken- getiteld s gedicht ARKEL n Moeder per moet en mode rn van de oor haar iigheden, >men Ge- Churchill deelde mede, dat de regeering besloten had terug teTceeren tot den gou den standaard. Hy zeide dat dé wét, die den uitvoer van gemunt goud en specie verbood, den 31 sten December a.s. afliep, wanneer GrooteBriftannië automatisch tot de vrije markt voor goud van vóór den oorlog zou terugkeeren. De regeering had 'zich genoopt gezien, te besluiten, of izij de wet zou ver nieuwen of verlengen, dan wel zou toestaan dat rij expireerde. Zij had tot bet laatste besloten. Een commissie onder pre sidium van Austen Ghamiberlain, wel ke de vorige regeering had ingeeteld, hed een eenstemmig rapport inge diend, waarin zy zich beslist vóór terug keer tot den gouden standaard uitsprak Dit had de regeering overtuigd. Men was het er algemeen over eens, dat de on zekerheid niet moest worden verlengd en dat de politiek der regeering moest wonden verklaard. De Engelsche wisselkoers «net de Vereeni'gde Staten was reeds gedurende eenigen tijd stabiel en was op het oogen- blik stijgend. Aan beide zijden van den At- lantischen Oceaan was men een periode in- (Nadruk .er bod en). Een roman uit onzen tijd Uit het Dui’.sch van PETER ROSEGOER. Bewerkt door P. WESSEUNK—v. ROSSUM. De beëediging van den nieuwen Rijkspre- sident von Hindenburg zal op 9 Mei a.s. plaats vinden in den Rijksdag. Begeleid dooi de leden van den ryksdag, zal Hindenburg zich naar het gebouw begeven, waar hij aan het groote bordes door den president van den ryksdag Löbe in naam der Duitsche volksvertegenwoordiging zal worden be- De beëediging van President Hindenburg. De Regeeringscrisis in België Voor een dichtbezet Lagerhuis heeft Win- getreden, waarin de politieke en economi sten Churchill gisteren zijn begrootingsrede gehouden. Hij deelde mede, dat de zuivere opbrengst der belasting de raming met 6.816.000 pond overschreed. De uitgaven be droegen 5% millioen meer dan geraamd. De scbuldendienst kostte 7 millioen meer dan werd verwacht, doch de Jjegrootings- oiensten eischten drie «mUioeri minder en lieten een overschot van 3.659.000 pond, Kelk laatste bedrag voor schulddelging ge bezigd wordt. De nominale schuldenlast is van 7 mil liard 680 millioen op 81 Maart 1924 tot 7 milliard 646 millioen teruggebracht. De vlottende schuld verminderde met 32% mil lioen, de buitenlandsche schuld met vier mil lioen. De minister die ruim 2% uur aan het woond .was, zette uiteen dat de Kanselier van de schatkist reeds een verlaging van de inkomstenbelasting van zes pence op het pond heeft aangékondigd. Churchill verklaarde dat de nieuwe belasting een ge raamd surplus van 36.830.000 pond zou op leveren. Er zal een commissie worden in gesteld om de uitgaven geregeld1 na te gaan en te pogen, ze te verminderen. Churchill kondigde een verlaging van het recht op aan, b.v. op gedroogde vrucji- suiker en tabak, in overeen stemming met de aanbevelingen van de Rijksconferentie in 1923. De verlaging van de inkomstenbelasting zal gepaard gaan met een verhoogde ver mindering voor dtt loontrekkende klassen en een verlaging van de extra-belasting voor de groote inkomens. Het geraamde surplus na de belastingverlagingen bedroeg *1.680.000 .pond sterling. Het is gemakkelijker de handelwijze van anderen af te keuren, dan het zelf goed te doen. BUITENLaNDSGH nieuws. Dlfo’BCHLAND. Dr. Konrad Hüüach. Vanmorgen vroeg ia de voormalige mi nister van onderwys en tegenwoordige re- geenngs-president van Wneabaden ,dr. Kon- lad Hanasch, in den leeityd van 49 jaar overleden. HAniach was een der leidende koppen van de sociaai-democratie. Het ongeluk op de Wezer. De uitkomsten van het onderzoek. 167 man op een pontocveer, dat er alechla 125 kon vervoeren. Het gerechteljjk vooronderzoek inzake het ongeluk op de Wezer, waarby 81 per sonen verdronken, is na 14 dagen gesloten. Wy hebben reeds gemeld, dat de uitslag heeft geleid tot de arrestatie van den eer- het Dy het onderzoek ïs gebleken, dat het pontonveer, waarmee het ongeluk is ge schied, nog denzelfden dag is aangespoekl en zonder dat het gerechtelyk onderzoek is afgewacht, is uiteengenomen, waardoor dit onderzoek zeer wend bemoeilijkt. Met een gereconstrueerd pontonvear is daarop de overzetting op de Wezer her haald. Luitenant Jordan weigende, met dit vaartuig een proefvaart te maken, daar het z.i. dieper lag dan het andere. Twee dagen later went de overtocht met 149 infanteris ten in marschtenue, overeenkomstig die der verongelukte soldaten gedaan. Er waren vier deskundigen aanwezig. Het bleek, dat de bewering van Jordan als zou in het mid den van het potonveer een vrije ruimte van 1% meter zijn ontstaan, niet in overeenstem ming is met de feiten. Naar het oordeel der deskundigen hadden ten hoogste 125 man op het veerpont plaats mogen nemen, terwijl op den dag van het ongeluk een belasting van 167 man plaats had. Dat een paniek het ongeluk zou hebben verergerd, daarvan kan volgens de akte van beschuldiging geen sprake zijn, daar de ramp in enkele seconden geschiedde. Vol gens de voorschriften had het veerpont een reddingsponton op sleeptouw moeten nemen. Dit is niet geschied. Een ontoereikend aan tal booten lag stroomopwaarts als reddinga- groet. De beeodigingsceremonie zal sledhts koit duren. TerWyl Hindenburg den eed op de grondwet aflegt, zal zich een eerecom- pagnie van de ryksweeh voor het ryksdag- gebouw opstellen die door den rykspresident zal worden geïnspecteerd. Ten slotte zal in het feestelijk versierde paleis van den ryks president een ontvangst van de hoogste autoriteiten en van het diplomatieke corps plaat» hebben. Wend aanvankelijk het gerucht verspreid dat Hindenburg in Potsdam zou gaan wo nen, het staat natuurlijk vast dat de nieu we president zijn intrek zal nemen in de Wilhelmstrasse, waar ook Ebert gewoond heeft. Waarschijnlijk zullen ook zyn zoon majoor von Hindenburg en diens echtge- noote in dit paleis hun intrek nemen. Het zou dan in het voornemen liggen, dat Hin denburg’s schoondoghter zijp huishouding zou besturen. Het gerucht, dat Hindenburg zich in Potsdam zou Vestigen, vindt waar schijnlijk zijn oorsprong in het feit, dat Hindenburg van plan is dezer dagen naar Potsdam te gaan, om daar korten tijd by zyn vriend generaal Lewinski door te bren gen. Vandaar zal hy dan naar Berlijn ko men, waar men hem een feestelijke ont vangst zal bereiden. Bijzonderheden daar omtrent zijn nog niet bekend. Eveneens tast men nog in het duister omtrent den toekomst!gen staatssecretaris van den rykspresident. Naar verluidt, zou Hindenburg zelf den tegenwoordigen staats secretaris dr. Meissner, die dit ambt jaren lang met grootdn tact onder Ebert heeft bekleed, gaarne willen overnemen, maar in ivUMdwtie axiu«uu Viever zien, uav dit belangrijke baantje aan een der „vriend jes” werd gegeven. SOI IkSI IIE COIBANT. geef, dat oude Europe toch welen te waardoeren. Vooral het Duitsche land heeft voordooien, die wij ginds nooit zullen krijgen, u hebt er geen ver moeden van hoe zeer wij dit oude Europa liefhebben....” 'Hij had zich afgewend. Een klein poosje was het stil, toen riep Mister Plek: „Dwaas heden en sloeg met de vlakke hand in de lucht. Han luid lust om den veAnetelon Yankee nog iets te antwoorden, maar hij liet het na. Als bij den oude een galuitstorling in het bloed plaats vindt, dan zijn de dukaten weg. Dit dagloon was bovendien een spotprijs voor een archi-mdlftonnalr. Maar de kerel wist hel filosofisch te verklaren. Hij moet den enkeling op zijn loon beknibbelen om het ’t algemeen niet le ontrekken Hij is immer» maar eerste boekhou der...... „Dokter Schmied, u denkt nu weer aan iets lasterlijks. Voor den dag er mee, maar in dén juisten vorm.” ,Dmt ben ik dit keer niet verle gen om'. Mister Pick. U bent een uit zuiger.” De Amerikaan lachte vriendelijk „Het schijnt mij toe, dat het bono rarium u te gering is. Ja, vriend, waarom dat zware geschutZeg een voudig, hoeveel u wilt hebben Als ik mij goed herinner, vond u destijds 10 genoeg. Niets is moeilijker dan me' een Duitscher aaken te doen? Wij ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ235, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, ƒ2 cent, overa^ ww^de^tezorging per looper geschiedt. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. J 63) „Do rijke is dus maar een bestuur der dor menschheid, wilt u zeggen zoo’n soort eerate boekhouder, wiens taak en eer daarin besrtaat, zijn ver orogen voor anderen te beheeren en <e vergrooten.” „U hebt mij ongeveer begrepen, dokter Schmied. U ziet dus, dat hier een plicht is, een verantwoordelijk heid. Dat de wenschen van den per soon hebben te zwijgen tegenover den plicht, en dat daartoe een kracht noo- dig is, waartoe men zich zelf moet op voeden.” »,Dt meen alleen”, zeide dokter Schmied, de lijfarts, „dat de zelfop voeding niet te ver moest gaan en dat onder half gare meelbatletjes en be schimmelde broodkorsten de gezond heid niet mag lijden." Dat wm voor den vrijen selfmade getreden, waarin de politieke en ache stabiliteit meer scheen verzekerd dan de laatste jaren. De regeering had daarom besloten /lat ofschoon het verbod van den uitvoer van goud in overeenstemming met de wet tot 31 December zou voortduren, van af heden een algemeene vergunning aan de Engelsche Bank voor den uitvoer van goud zou worden gegeven. Engeland hervatte derhalve zyn internationale positie als goud- standaardland, hetgeen, zeide Churchill, een belangryke gebeurtenis is. Engeland zou echter niet ©vergaan tol het aanmunten van goud, hetgeen een on verantwoordelijke buitensporigheid zou zijn, die de bestaande financieele toestand niet zou igedoogen. Hy was voornemens een wetsontwerp in te dienen, bepalende o-a. dat de bankbiljetten en schatkistbiljetten slechts naar verkiezing van.de Engelsche Bank tegen gemunt goud inwisselbaar zou den z|jn. Churchill voegde hieraan toe, dat de geaccumenteerde goudreserve 153 mil lioen pond sterling bedroeg. Churchill had eveneens schikkingen ge troffen om zoo noodig in de Vereenigde Sta ten credieten te verkryigen ten bedrage van niet minder dan 300 millioen dollar, en we) ais een ernstige waarschuwing aan specu lanten, die voornemens waren pogingen te doen om de goudipariteit te verstoren, die Groot-Brittanjiië had tot stand gebracht. Er zou te dezer zake in het Britsche rijk vol ledige eenheid van handelen zijn en Chur chill geloofde, dat dit de herleving van intematfon»*«n o» rijkwihamkl zou bevorde ren. Churchill kondigde verder aan, dat de re geering voomejnens was om een uitgebreid stelsel van verplichte verzekering te ont weiden, dat het heele veld der in loon ar beidende bevolking zou bestrijken. Het stel sel zou 15 millioen personen omvatten. Het zou in Januari 1926 in werking treden en in het eerste jaar aan de schatkist niets kosten. De kosten zouden in het derde jaar ten bedrage van 4 millioen pond beginnen Volgens dit stelsel zouden weduwen tien shilling, per week ontvangen, het oudste kind vyf en de andere kinderen drie shil ling, tot den leeftijd van veertien jaren. De ouderdomspensioenen zouden eventueel be taalbaar besteld worden op een leeftijd van 65 jaar inplaats van 70, aooals thans het geval is en zullen uitgekeerd worden zoo wel aan hen die over particuliere middelen beschikken als aan hen, die daarover niet beschikken. cabinet d'affaires, zoodat de twee oplossin gen, we.ke De Broqueville op het oog had, al in de kiem zijn gesmoord. De Broqueville, die, toen de koning hem ontbood, te Parys vertoefde, is denzelfden dag naar de Fransche hooftistad terugge keerd. Toch lykt het thans waarschijnlijk dat als van katholieke zijde wordt getracht een regeering te vormen, De Broquevilje de man zal zijn, die met dit karweitje zal wor den belast. De socialisten hebben echter te kennen gegeven, dat zij, welke regeering ook buiten hun medewerking aan het roer komt, onverzettelijk oppositie zullen voe ren. IWat de regeeringscrisis in België betreft men blijft vrijwel op het doode punt staan. De koning heeft, sedert Vandervelde de op dracht om de nieuwe regeering te vormen heeft geweigerd, den raad van enkele ka tholieke leiders, onder wie Segers, Renkin en De Broqueville ingewonnen, doch daar bij is het gebleven. Men krijgt den indruk dat niemand in de regeeringskringen weet, wat aan te vangen om uit de impasse te raken. Nadat De Broqueville door den koning was ontvangen, liep het gerucht, dat de oud- minister-president zou trachten een kabinet te vormen met in hoofdzaak katholieke le den, gesteund door enkele liberale en socia listische persnationaliteiten, buiten het parlement gekozen. De socialistische partij raad heeft echter verklaard, dat aan geen enkel partijgenoot in of buiten het parle ment zou worden toegestaan uit de handen der katholieken een portefeuille te aanvaar den en dat in elk geval de socialistische Ka- mergroep een dergelyke combinatie zou be strijden. Het Zondag gehouden liberale congres heeft een gelijkluidende motie aangenomen. Even beslist hebben socialisten en libera len zich uitgesproken tegen een zoogenaamd ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bozorgkring): 1—5 regels f 130, elke regel moer ƒ035. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer f 0.80. Advertentita in het Zaterdagnummer 20 bijzlag op den pril** Lieftiadigheide-edvertentiën de helft van den prü*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05. elke rngel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertontièn en ingezonden mededeel ingen bij contract tot aeer gereduceer- den prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusechenkomet van soliedo Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaatalng aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z(jn. man toch wat te sterk. „M’ jnheer I Als mijn geaondheid schade lijjlt, dan heb ik dat te boe ten.” „U, Mister Piek en een ander.” De.twistende wandelaar. Wat was het landschap anders ge worden I Geen pijnbootn^idwoud meer slechts dennen en lariksen, die alom waar de steenmassa een handbreed plaats liet, recht omhoog reaen. Geen stille beekjes meer tusechen gele dot terbloemen en hemtelsbla'uiwe v erg eet- mij-nieten, niete dan razende water vallen van de hoogten in wit schuim voortborrelend tueechen steenblokken. Tegen de hellingen struiken van al penrozen als lauwerkranaen met roest kleurig geworden resten bloesems, jong uiQoopeode gentianen en anjelieren met dunne stengels. Al dtez planten en bloemen had Hans veracht en slechts uitgekeken naar een die er niet was. Men vertelde van een herder, die kort te voren bij het pluk ken van edelweisz dood gevallen was Dat herinnerde hem aan die kleine, wenkende zeester der Alpen, aan de wollige sirene der bergen het edel- wijsz. Als knaap vond onze Hans de ze bloem al merkwaardig, omdat zij zooveel menschenbloed had gedronken en toch wit was gebleven. Zelfa had hij zich nog voor geen mensöh in le vensgevaar begeven maar wei voor kunnen het dagloon verdubbelen- u dat voldoend© „Maak er dertig por dag van.” „Zoudt u dat voldoende vindon?” „Ik bqgrijp dat veertig meer zou sijn. Straks komt de moeilijke tocht over het liooggebergite. Zeg nu niet weer, dat de Duitscher geen man van zaken is.” „Neen, doktertje, zakelijk ia hot niet, zooals u bet doet.” „Hoe zoo Y’ „Als ik het zeg, loopt u weg.” De dokter begon te weifelen, het was weer het ortbezonnene van zijn aard. Hij antwoordde dus „Zeg het dap niet. Wegloopen zou mij onaan genaam zijn. Geef wat u wilt, ik ver gezel u tot eiken prijs. Niet alleen, omdat ik een broodelooze, arme dui vel ben. Maar ook omdat ik u goed mag lijd», Mister Piek.” „En ik u, dokter Schmied I” Het conflict tuaschen de beide half ronden was weer voor een wijle op gelost. Maar er kwamen nu dagen, waarop het twisten en praten moest worden gestaakt omdat de longen zwaren dienst moesten doen. Van een auidigen top van het oergebergte re gen zij voor het eerst, de onafzienba re wiidertüs van het hooggebergte. Doodsch, getand, grijs en wit, woest, verward door elkaar. Als ho' dood- gche veld met ruines eener verwoeste wereld- (Wordt vervolgd) vaartuigen gereud. Een ponton nudenle het veerpont, toen dit zonk. Toen er 25 man ingeklonsnen wa len sloeg het om.^daar te veel mannpn er zich aan vastklanifiten. De voor de gi®r- pont gebruikte vier pontons weide® ge bruikt, omdat men gebrek had aaq genchikt materiaal, waaraan Jordan geea- aohuki heeft. De constructie dezer vaartuigen maakte ze luteluitend geschikt voor het bouwen van bruggen en voor afzonderlijk gebruik. Luitenant Jordan, die sedert den dag van het ongeluk een volkomen gebroken man is, wordt gekenschetst als een flink en be trouwbaar officier. RUSLAND. De geM>ndlMM(tet<M*«taiid. De bolsjewistische bladen hebben vuak op d« slechte hygiem*che toestanden op liet plattelani in Rusland gewezen en op spoedmaatregelen aangedrongen, maar het resultaat van al deze aiaiinkreten wan nihil en de toestand is gebleven zooals hy was. Dez« toestand ia inderdaad verschrikkeiyk en doet het ergste vreezen voor de toe komst van het Russische volk. De „Prawda” heeft nu een nieuwe leuze gelanceerd: ^Al len moeten gaan strijden voor de saneerin« van het platteland I” Hoe slecht het met den gezondheidstoe stand van het platteland gestold ia, kan de lezer zien ui^ de volgende feiten, grepen uit het materiaal, dat in de bolsjewistische pers een plaata heeft gevonden. derwijs heeft genoten en daarna een cursus over anatomie en ziekteleer heeft gevolgd; hy weet in den regel niet veel meer dan een verpleegster in Nederland), schrift men uit de provincie Homel. Maandelijks behandelt de feldsjer 2000 patiënten. Er ie gebrek aan, medicamenten. Terpentijnolie (een in Rus land zeer populair middel) wordt slechts bij theelepel» verstrekt. Wy kunnen per maand niet meer dan 20 kininepooders verstrek ken en er zyn in ons district eenige hon derden malarialijdera.” Uit het gouvernement NiejniyNowgorod wordt geschreven: „Onze streek wordt ge teisterd door de syphilis. Er zyn dorpen waar de helft van de bevolking aan de«e vreeselyke ziekte lijdt”. De geslachtsziekten heeruchen overigen* in het geheele land in een zeer hevige mate. Een bekend arts, die in opdracht van het volkscommissariaat van gezondheid een reis door Centraal Rusland Jweft ondernomen, vertelt ontzettende bijzonderheden over den toestand, die daar hcerséht In het gouver nement Orel heeft hy veel dorpen bezocht, waar de scholen gesloten moesten worden, omdat een groot aantal kinderen met ge slachtsziekten besmet waren en de onder wijzers voor verdere uitbreiding van de Ziekte vreesden. Een onderzoek, ingeatehl naar den gezondheidstoestand van de boe ren in de verschillende dorpen van het gou- het edelweiss. „,Eoht Europeeeche »entiiui«italiteitl aeide Mister Pick- „Een infectieziekte der Alpenbewoners. Wat vindt u aan edelweiss Is het mooi om aan te zien, of goed om te ruiken, of ergens voor te gebruiken De gemtaen willen het niet eens eten. Maar het is ge woonte zijn leven te wagen voor een ruikertje edelweisz I” „Omdat het zoo zeldzaam is,” ant woordde Hans. „Uw Amerikaansch geld zou ook niet van zooveel waarde zijn als het nial jaarlijks met ontel baar veel menschenlevens gekocht moest worden.” „Uw edelweisz zou niet zeldzaam zijn, moest als elk onkruid woekeren wanneer het niet altijd door dwazen werd uitgeroeid. Als maanzieken klau teren zij daar boven rond en als zij gelukkig met een handvol terug ko men dan doen zij het weer gedachte loos weg. Ach, men kan u, oerbewo ners van Europa, niet begrijpen Nu barstte Hans echter los „Ja. voor den drommel, waarom komt u dan altijd tot ons, als hier alles zoo onbe grijpelijk dom is I Blijf toch als het u blieft, ginds op uw dollareiland en laat ons met rust F’ Mister Pidr klopte hem op de schou ders „Wel joigeman, zoo bevalt u nrij. Ik zou alleen nog maar willen zeggen, dat wij, oiidank» onze groot heidswaan, dien ik zonder meer toe-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1