isvrouw LT tri. rx ^,crie,,de Iden h™ °Bk™ -Be—81 111 n u ii11111m i i i j 11111 ni i 11 i i 111 h rrmmmt PREDIKBEURTEN. Beurs van Amsterdam. Laatste Berichten. Ie Verdieping, ELKEN VRIJDAG VERSCHIJNT De abonnementsprijs bedraagt f 1.25 ii per drie meenden. ring door den bewindsman beantwoord werd met de merkwaardige mededeellng, dat Engeland een amendement had ingediend om zelfs tot 4 uur terug te gaan. Het heeft niet mogen baten. Na verwerping van de motie- en 't amen dement-Staalman om tot algeheele, resp. grooter arheidsvrpheid voor den bakkerspa troons te komen (welke voorstellen, nu het wetsontwerp van de baan is geraakt, onze aandacht niet meer vragen) werd het sub amendement van den heer Schaper, om het verkoopuur op 10 uur te behouden, tot onze verwondering - w(jl wijziging het «„ce ment neg ingrijpender maakte aangeno men met een meerderheid van 11 stemmen. Terstond daarna viel het fatale besluit: het stond 28 stemmen voor en 28 tegen. ,,Kn de Voorzitter?" vroeg de commies-griffier, die de namen der leden had opgelezen. Even aarzelde mr. Kooien: toen klonk het op stel ligen toon: voor! De zooveelste nederlaag van een Minis ter in het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck was een voldongen feit! nota aan Duitechland. Het ontwapeningavraagstuk. Van de Vü'vere kabinetsformateur in Hetgie. Wederom een crisis in Pruisen. Inzake de op 12 Mei te Parijs te houden ambaasadeursconferentie ter bespreking der instructies, door de ambassadeurs van hun verschillende regeeringen ontvangen inzake de nota aan Duitschland nopens de ontwa- peningsquaestie verneemt Reuter, dat de geallieerden min of meer eensgezind zijn omtrent de te volgen aLgemeene lyn in ver band met het rapport van het comité van Versailles en den aard der aan Berlyn te stellen eischen. Er is reden om te hopen, dat men niet veel moeilijkheden zal onder vinden. De Temps becritiseert de plannen om nu al een vaste datum voor de ontruiming van de Keulsche zone te bepalen. Niets waar borgt ons, zegt het blad, dat het Duitsche Rijk, dat tot dusver niet vrijwillig tot de uitvoering zijner verplichtingen overging, dit binnen een vastgestelden termijn zou doen, noch dat het dit in materieel opzicht zou doen, indien deze termijn te kort zou zijn. De quaestie van Keulen, zooals dez< is gesteld, kan slechts volkomen billijk wor den opgelost op den 'dag, waarop de con trolecommissie zal hebben geconstateerd, dat Duitschland inderdaad overeenkomstig de bepalingen van het verdrag van Versail les zal zijn ontwapend. Van Duitschland zelf hangt het dus af, of de bezetting der eerste zone een einde kan nemen of moet worden gehandhaafd. De geallieerden kunnen moei lijk transigeeren zonder af te zien van een der voornaamste waarborgen, vervat injiet vredesverdrag en de geestesgesteldheid aan de overzijde van den Ryn na de verkiezing van Hindenburg is niet zeer geschikt om hen geneigd te maken, een bewijs van ge matigdheid tegeven ten opzichte van een voormaligen vyami, die zelfs moreel nog niet is ontwapend. Sedert de heer de Broqueville vorigen Za terdag de «opdracht om een regeering te vormen heeft geweigerd, heeft de Koning alleen geconfereerd met van de Vyvere, oud-minister van Economische Zaken, en volgens de laatste berichten heeft de Ko ning in dit onderhoud den heer v. de Vijvere verzocht te willen trachten een kabinet sa men te stellen. Van de Vijvere, die reeds ter gelegenheid van een vorig bezoek te kennen had gege ven, dat hij niet voor het vormen van het nieuwe kabinet in aanmerking wenschte te komen, heeft, naar men zegt reeds op stille wijze onderhandelingen gevoerd met per sonen uit de twee andere partijen, en daar om heeft hy thans ook de opdracht aan vaard. Van de Vyvere zegt men, heeft veel meer kansen dan De BrOqueville er had om een kabinet samen te stellen; De Broqueville, ook al wegens zyn houding in de zaak Cop- pée, geniet niet het noodige vertrouwen. De (rIndependance Beige", die geldt als het orgaan van Hymans en Max, toonde zich zelfs byzonder hard tegenover den oud-mi nister uit den tyd van Le Havre, al betoog de De Broqueville nog zoo luid, dat hy een regeering zou vormen in overeenstemming met de uitslagen der verkiezingen, die op een vooruitgang der democratische gedach ten hadden gewezen. Toch wist men alge meen, dat de leider der reactionaire fractie van de katholieke party, de Antwerpsche senator Segers, druk in de weer was, om De Broqueville te helpen, terwyl de Na tion Beige" zelfs socialisten en liberalen zocht te overtuigen, dat men in bepaalde socialistische en liberale kringen niets bc- t ts** wenschte dan dat de Broqueville zou •slagen, al was het wantrouwen by de libe- reien op andere gronden gesteund dan b(j de sociaal-democraten. Bij de beide groe- pen .had De Broqueville geen succes. Van- de Vyvfere geniet niet meer sympathie in die zelfde kringen; by de Christen-democraten om zyn democratische overtuiging, by de li- bemlén om zyn bevoegdheid als financier. De groote moeilykheid by het oplossen van tie crisis ligt in de verdeeldheid van de liberale leiders, van wie enkelen een samen gaan met <le socialisten verkiezen en de an deren liever met den conservatieven vleu gel der katholieke party accoord zouden wil len gaan, en tevens in de innerlyke ver deeldheid der katholieke party, waarvan één fractie meer voor een combinatie met de socialisten en een andere fractie eerder voor een coalitie met de liberalen te vinden is. Omdat zy verdeeld zyn houden de libe ralen halsstarrig vast aan hun eerste op vatting om in de oppositie te-blyven, terwyi onder de katholieken angstvallig wordt ge- tracht dé eenheid van de party toch nog te redden. Niettemin werkt onderhands elke fractie van de liberale en de katholieke groep in de eigen richting voort en yvert om zoowel buiten air binnen het party ver band haar eigen opvatting te doen zegevie ren. Men schryft aan Van de Vyvere het plan toe om de onderhandelingen te dry ven in de richting van een coalitie van democratische krachten, dezelfde richting 'dus als door Vandervelde was ingeslagen, doch met en kele varianten natuurlyk, waardoor de eigenliefde van de meer conservatieve frac tie der katholieke party niet in de knel zou raken. Of hy echter slagen zal moet nog worden afgewacht. In den Pruislschen Landdag is het weer eens tot een crisis gekomen. De verschil lende partyen waren het natuurlyk oneens- en reeds sprak men weer van een nieuw* ministerie, thans opnieuw met Marx als premier en met Minister Braun als minis ter van Justitie en verder uit vertrouwens- menschen van vrywel alle partyen. Dat was natuurlyk een noodschot van de rechtsche partyen, die meer dan ooit ont binding vreesden. Om drie uur echter ver klaarden de Duitsch-nationalendat zy van zulk een „volksgemeenschap" niets wilden weten, waaróp ook de Duitsche Volksparty verdere onderhandelingen opgaf. Het kwam dus tot een open veldslag, die door het ka- binet-Braun gewonnen werd, aangezien het by de stemming over de motie van wan trouwen der Duitsch-nationalen met zes stemmen in de meerderheid bleef. Eén van de communisten had zich van zyn fractie afgescheiden, terwyi van rechts eenige afge vaardigden ziek waren. Door deze onverwachte overwinning is nu eindeiyk de toestand overzichteiyk gewor den. De Duitsch-nationalen hebben door de verkiezing van Hindenburg het president schap in handen, de stry'd in Pruisen, het tweede en misschien nog belangryker doel hebben zy echter niet bereikt. De Duitsche Volksparty zal naar men verwacht nu nog wel haar pogingen voortzetten om toch weer langzamerhand door de groote coali tie in het regeeringsschuitje te komen. De voldoening aan de Iinkerzyde is na tuurlyk zeer groot. Het gevolg van dit ein de van de crisis is dat thans. Maandag ein- deiyk de begrooting voor het nieuwe jaar in het Pruisische parlement zal kunnen worden ingediend, die door al deze crisissen meer dan vier maanden is blyven liggen. Co etermaas, levens cowul-generaal van Perxië aldaar, is, naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, op 70-jari- gey leeftyd overleden. De gestorvene was zoowel in officieele als in commercieele kringen zeer gezien en droeg, met vooriief de op feesten en bijeenkomsten de Ooster eche fez, wat heel wat bijdroeg tot het ves tigen van zyn populariteit. BULGARIJE. De talryke arrestaties. v De correspondent van de Times te Sofia meldt: Uit betrouwbare bron heb ik de vol gende feiten omtrent den binnenlandschen toestand vernomen. Gisteren bedroeg het totaal der in geheel Bulgarye gearresteerde personen ongeveer 3000, waarvan 700 te So fia en het grootste gedeelte der overigen in de districten Vraya en Shoemen. Er zyn be trekkei yk weinig boeren gearresteerd. Deze cyfers overtreffen aanzienlyk de reeds ge telegrafeerd e cyfers, doch deze vermeerde ring is hoofdzakelijk te wyten aan de nieu we ontdekkingen door de autoriteiten, se dert de krygsraad zyn zittingen aanving. Uit dezelfde bron verneem ik, dat de pe riode van gevangenisschap zeer kort is en dat iederen dag gevangenen worden vry'ge- lafcen, doch de communistische organisatie is wydvertakt en heeft vertegenwoordigers in alle steden en groote dorpen. De autori teiten gelooven, dat zy de hand gelegd heb- ben op alle leden, die deelnamen aan de I communistische beweging, doch één of twee groepen van de jonge «n fanatieke commu nisten worden nog gezocht, hetgeen groote moeilykheden oplevert. Het is thans wel zeker," dat <le vroegere afgevaardigden Petrini en Kossowski ge dood zyn als represaille onmiddellyk na, den aanslag in de kathedraal. Overigens hebben geen repressailles plaats gehad en de pro cessen betreffende verscheidene kleinere misdaden zullen zoo spoedig mogelyk aan vangen. In de eerste plaats zy er de nadruk ge legd op het feit, dat de geheele parlemen taire oppositie met inbegrip van de libera len, de democraten, radicalen, socialisten en gematigde agrariërs, de regeering thans steunen tegen de communisten en den ex- tremistischen vleugel der agrarische party. Het land is thans rustig, doch de hartstoch ten, welke gewekt zyn, moeten langzaam uitdooven. De staat van beleg zal waarsohynlyk lan gen tyd gehandhaafd blyven en de omstan digheden schynen dezen voorzorgsmaatre gel te rechtvaardigen. Gedurende deze pe riode zal de belangryke administratieve ar beid verricht worden door militairen, waar mede bedoeld wordt het actieve leger en de reserve-officieren. De reserve-officjeren, die d® regeering steunen, hebben zich den haat op den hals gehaald van de communieten en extremis tische agrariërs. Dit beteekent, dat de vraag, hoe dp staatszaken hersteld kunnen worden zonder te hard of te zacht te zyn, lastiger kan worden opgelost. Ongetwyfeld rijn vele agrariërs Betrokken geweest in de jongste communistische complotten, doch meer dan de helft 'der agrariërs had geen schuld aan de jongste gebeurtenissen en deze zouden derhalve van groot nut kunnen zijn, als de regeering in staat zou zyn tot overeenstemming te geraken met de gema tigde agrariërs. Hierdoor zou een der krach tigste wapens uit de handen der communis ten geslagen zyn, doch deze overeenstem ming kan alleen bereikt worden, wanneer de agrariërs hun party zuiveren van alle tegen de wet strydende elementen. ENGELAND. De heropening van Wembley. De Engelsche koning heeft heden de rfc'ks- tentoonstelling te Wembley geopend. Hy kwam in gezelschap van de koningin even voor 12 uur. Omvangrijke maatregelen waren geno men om de rede van den koning door 21 radio-stations over het geheele koninkryk per draadlooze te verspreiden. Na het uit spreken van de redevoering werden 21 ka nonschoten gelost. ,oogd« doel dienstbaar kunnen worden gemaakt. 4. Het vertrouwen int le spieken, aat he<t gemeente-bestuur van de hoofd stad des Rijks en hot Bestuur der Pro vincie Noord-Holland, hun niet genoeg te waardeeren en onmistthren steun aan de -plannen verleenen. Wet manifest is onderteekend door tiet bestuur van het Nederlandsen Olympisch Comité A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, voorzitter. P. W. Scharroo, vioe-voorz C. A. W. Hiredhman, secr. L. H. Feschotte. P. W. Waller. STADSNIEUWS. MUZIEK. BINNENLAND. BUITENLANDSCH NIEUWS. Rif BLAND. De kinderen in Rueland. Wanneer men verhalen of berichten leest over het nieuwe regiem in Rusland, dan ont breekt daarin vrywel nroit een min of meer enthousiaste beschouwing over wat het sovjet-bewind voor de kinderen doet. Er wordt inderdaad heel wat gedaan voor lichameiyke en intellectueele opvoeding van sommige kinderen. Te Moskou, Petersburg enz., zyn er modelscholen ingericht. Daai worden de allerjongste theorieën over op voedkunde toegepast. In den omtrek dier groote steden heeft men ook eenige oude buitenverbiyven van ryke landbezitters of kooplieden tot pensionaten voor zieke of zwakke kinderen georganiseerd. Dit alles wordt getoond aan de journalisten en an dere reizigers uit West-Europa of Amerika, welke dan wel moeten bekennen dat er op dit terrein inderdaad heel wat bereikt is- Tegenover dat weinige goede staat ech ter een heel wat grootere ellende dan onder het oude regiem voor heel wat meer kin deren dan de enkele geprivilegieerden, die, de laatste snuf ja: der paedagogische modes genieten. Er zyn in het tegenwoordige Rus land, dat krachtens de principes zyner staatstheorie meer dan welk ander land ook zou moeten doen voor het onderwys, nog altyd minder scholen dan in het Cta- renryk, dat als zoo bizonder achteriyk wend afgeschilderd. Er zyn biykbaar ook veel meer verwaarloosde kinderen. Loenachareky, de volkscommissaris voor opvoeding, heeft inderdamf oen oproep la ten verschijnen in de sovjetpers, welke een ware alarmkreet lykt: „Help ons, help on, met edelmoedigne'd, help spoedig!" roept hy uit «n verder in het stuk verklaart hy.- „er zyn honderd duizen den verwaarloosde kinderen; vele zyn* vol komen verwilderd en ïyken wel half idioot geworden te zijn; by andere heeft de aan raking met de ellende van het leven zoo zeer het verstand gescherpt dat zy op nog jeugdigen ouderdom reeds gevaarlyke vy- anden der maatschappy' dreigen te wor den." Reeds herhaalde malen heeft de regee- ring pogingen gedaan om „het lichaam «Ier sovjetunie van die allerergste ettering der kinderellende te beyryden", tot nog toe is zy echter machteloos gebleven tegenover „die zee van misère, welke de kinderen overgeeft aan ondeugd misdaad en haat." De staat alleen kan dit kwaad niet be- stryden aldus nog steeds Loenacharsky ieder mensch met een gevoelig hart moet hier helpen; zoo niet zullen er duizenden kinderen ten gronde gaan en zal ten slotte de heele maatschappy vergiftigd worden door dit kwaad. Sinds het verschynen van Loenacharsky oproep zyn er in de Russische bladen tal van brieven verschenen, die allerlei byzon- derheden bevatten over de kinderellende onder het sovjetregiem. Dl Tranekaukasië vormen de verwaarloosde, daklooze kinde ren 6 der bevolking. BEUMK. Bekend diamanthandelaar overleden. Een der meeat bekende en rijkste diamant handelaars uit Antwerpen, de heer Louis De Qlynipische Spelen in 1928. Aan alle Nederlanders! Het Nederlands*# Olympisch Comité verspreidt een manifest, waarin het een oproep doet aan* alle Nederlan ders om te helpen de Olympische Spe- it'ii toch in 1928 id Amsterdam te doen houden. Dat dit mogelijk is, blijkt wei uit de spontane medewerking, die het Co mité in de laatste dagen van versoml- lende zijden werd toegezegd uit dq giften ook, die zelfs van de armsten in den lande, in deze dagen werden toegezonden, om het welslagen van het grootsoh internationaal gebeuren en de eer van het land te redden. Het Nederlandsoh Olympisch Comité heeft, daardoor gesterkt, besloten 1. Een nationale inschrijving te ope nen, waarvoor een beroep wordt ge daan op de medewerking van de pers en van alle particulieren en commis sies, die zich daarvoor in ons land en de koloniën willen vormen. Alle ingekomen gelden kunnen wor den verantwoord bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, die zich daartoe welwillend beschikbaar heeft gesfeid. 2. De oprichting te bevorderen van een Financieele Commissie tot het bij een brengen van een garantiefonds ten bedrage van één mdllioen gulden, waaraan reeds meerdere vooraanstaan de mannen uit de finandeele wereld hun medewerking hebben toegezegd 8. Onverwijld na te gaan of het hou den van een loterij of het uitschrijven van een premieleening aan het be- Nieuwe Schouwburg. ..Toonkunst", hen gecombineerde uitvoering van orkest en dameskoor, zoo gezameniija uis afzonderlijk. Bet orkest gal de Serenade no. b ISL r!frkh Kobert Vofcntüin (Inlu ist) (I) moll op. VU Een wern, uiiteiend van fantasie, gezonde mim- kanted en zeer meiodieus. De heer V/ lf1.J("lg vaü Vreeswijk vertoikie de obligate eelpartij uitnemend, maar net jWKest schooi Hierin te kort. riet was met voldoenue voorbereid, nog niet bunnefahig, maar we voegen er dade- lijk bij, dat zijn taak een zware was. Uitstekend revancheerde het zich eoh- tej in Mozart's symphonie no. 29, e werk van onvergankelijke schoonheid, d«t een zeer behoorlijke vertolking genoot. De tweede violen en alten on dersoheiddeu zich hierin zeker niet het minste en vooral de kernachtige, pakkende finale weird zeer goed ge speeld. Mozart's heerlijk strijkkwintet werd uitnemend weergegeven door de hee ren Geirnaert, le viool, Kwaak 2e vi ool, Jager, le alt, Sliedrecht, 2e ail en De Jong van Vreeswijk, cel. De uit dit werk stralende, echt Mozart- sche „meiodieireudigkeit schonk go- not en de hoeren, die- zioh met heiue aan de vertolking gaven, verdienen 101 voor hun spel. De heer Jager leidde de orkestwer ken op zijn bekonue, sobere eii dege lijke manier. riet koor is vooruitgegaun en in sa menwerking met het orkest weiu lvl yoeus bereikt. AanvankelijK voiiueu we het koor wat mat. en in de eerste viUi Brahms' wofiiuerjnooie, narieiiiie- üer was de voordracht onvoluoenue. riet „Komm herbei Todo.a. vraagt veel meer expressie en ook net „ue- sang aui Fmgai met die wooruen „Weine an uen r eisen uer orauscu- ueu Winde" enz. was niet sleents cor rect ziugen vau de noten zoauer meer. ue dirigent had hier, dunkt ons, veei meer kunnen bereiken, voorui omuut toch bleek hoe goed stemmuteriaal iiij in de dames tot zijn beschikking heelt, nen groote voldoening, daarentegen gaf de koorzang ill het vierde rianen- ued „Der armer Degenen uie zien van hun zanglestijd dat iievi herinne ren „Wohin ïcn geh und' ttciaaue van Mendelssohn, zijn ongetwijfeld ge grepen door de buitengewoon geniale wijze, waarop Brahms dit lied heelt gecomponeerd. Dat „grüss ich dich tausendmal" is heerlijk schoon geiu- spireerd. Het koor zong dit lied zeer mooi en met blijkbare voorliefde. De dynamiek was uitstekend en juist orn aat de dirigent Hoithaus hierin zoo veel goeds heeft vermogen te berti- ken, trof ons de tegenstelling met ae eerste liederen te meer. En ook «met den zang van net zoo innig mooie en ineiodieu&e „Metaenis van Mann gaf het dameskoor veel le genieten, waardoor het den besten in druk achterliet. De dames Markus, bchoutenDe Voogt en Faay, resp. le sopraan mez zo-sopraan en alt zongen het onvolpre zen Engelterzett uit Mendelssohn or- ratorium ^Elias". Door een vooraan staande autoriteit op muziekgebied is dit terzett eens beschreven als uit te munten door een „naar. sentimentali teit neigende melodieusiteit"voor mij is nog steeds het een der heerlijkste produkten van de gansohe m;uziekiit- teratuur. De drie dames zongen dit zeer schoon en met name de alt, me juffrouw Faay droeg tot het verkre gen succes veel bij; we zeggen dit, zonder hierdoor aan de prestaties der beide andere dames ook maar in het minst afbreuk te willen doen, want, immers, juist deze cape Ha-zang, waar in ieder zelfstandig optreedt, vraagt 8 bekwame, en, bovenal, muzikale zan geressen. Zoowel de orkest-dirigent Jager, ais de koorleider Holthaus, werden met een krans en een bloemstuk vereerd, als een welverdiende dankbetuiging voor hun toewijding. "Deze toonkunst-avond was een mooi slot van het concert-seizoen en geeft goede hoop voor nog veel moois in de toekomst hier in Gouda. Je aanvangstijd was, alsitrottwens ge bruikelijk, 8 uur. Toch zullen, voora lve- le zakenmenschen er mede gebaat zijn als het aanvangsuur bijv. een kwar tier later gesteld wordt. Een bezwaar kan hiertegen, dunkt ons, niet zijn, immers, dat kan wel met een iets kortere pauze gevbnden worden en, bovendien, het kan een drukker be zoek bevorderen. GOUDA, 9 Mei 1926. G—reenter—d. De Raad dezer gemeente is byeeageroe- pen op Dinsdag 12 Mei 1925, des namkkWs te 7% uur. Aan de orde komei le volgende panen. Benoeming van een raadscommissie a<! hoe om een onderzoek in te stollen in ver band met de voorstellen tot instelling van een geneeskundigen dienst en de benoeming van een schoolarts en schooltandarts. Het voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscyfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting v>t het belastingjaar I 1925/1926. Het voorstel tot verhaal van pensioens- bijdragen voor weduwen- en weezenpeu- sioen van na 1 Januari 1925.te benoemen gemeentel yk personeel. Het voorstel tot het geven van presentie geld aan loontrekkende ledon van stembn- reaux. Het voorstel betreffende het beroep schrift van de N.V. „Acetylena" op het be sluit tot weigering eener bouwvergunning voor een benzine-meetpomp. Het voorstel tot aankoop van gronden en opstallen van de Koninklijke Stearine Kaar- senfabriek „Gouda". Het voorstel tot verkoop van grond aan de fa. Nieuwveld en Co. Het" voorstel tot verkoop van grond aan J. W. Flux. Het voorspel tot verkoop van grond aan A. Meyer. Het voorstel tot bestendiging van verhuur van gerioleerden grond. Het voorstel tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht. Het voorstel tot vaststelling der rekening I van de Gemeente-Lichtfabrieken over 1924. Het voorstel tot wyziging en omnumme ring der Algemeene Politieverordening. Wyziging der gemeentebegrooting. dienst I 1926. En verder voorkomende zaken. Geen bezine-meetpompen op den Kleiweg. Uit overweging, dat de Kleiweg met «Ün druk verkeer te smal is om benzine-meet- pompen op of naast den rijweg toe te laten, hebben B. en W. by besluit van 14 April j.l. afwijzend beschikt op een verzoek van de N.V. „Acetylena" te Rotterdam om vei- gunning krachtens artikel 25 der Bouw- en Woningverordening dezer gemeente voor het plaatsen van zoodanige installatie voor het perceel Kleiweg 96, van de N.V. „Gre- vo", alhier. iBinmen den daarvoor by artikel 4 van ge noemde verordening gestelden termyn heeft de N.V. „Acetylena" zich by schrijven van 18 April j.l. tot den Raad gericht met het verzoek de door B. en W. geweigerd^ ver gunning in beroep te willen verleenen, te- gen ons motief aanvoerend, dat van het trottoir, dat juist voor het pand van de N. V. „Grevo", waar de pomp geprojecteerd is, HM. breed is, een gedeelte kan worden af genomen voor het verbroeden van den Klei weg ter plaatse. BI ij kens het door den Directeur van Ge meentewerken op 25 April jj., naar aan leiding van dit bezwaarschrift uitgebracht rapport, is het lechniscn wel mogeiyk hef trottoir ter plaatse te verkleinen, doch zal daaraan een zoodanige schuinte moeten worden gegeven, dat het voetgangersver keer daarvan zeer veel hinder zal ondervin den. Met het advies om aan het verzoek van adressante niet te voldoen, kunnen B. en W. zich om die redenen dan ook geheel vereeni- In vervolg op dit advies, deelde de ge- noem4e hoofdambtenaar B. en W. by schrij ven van 27 April j.l. mede, dat wel eene op lossing zou kunnen worden gevonden n.l. door de pomip niet te plaatsen voor perceel Kleiweg 96, doch op eene door hem op de 1 overgelegde blauwdruk nader aangegeven plaats en verder voor de Thaiiabioscoop een tegeltrottoir aan te leggen. Door deze ver anderingen zou een wykplaats voor voer tuigen ontstaan juist tegenover de plaats, alwaar de pomp zou komen te staan. De kosten van dit aan te leggen tegeltrottoir en» het verbroeden van de keibestrating voor dit trottoir zullen volgens raming 409.23 bedragen. Met het advies door den Directeur voornoemd gegeven^ om adressant mede te deelen, dat op bovenomschreven wyze aan de bezwaren kan worden tege- i moet gekomen en vergunning kan volgen, wanneer de vermelde kosten ad 409.23 ten kantore van den Gemeente-Ontvanger zyn gestort, vereenigt zich de minderheid van B. en W., mede op grond van de overwe- ging, dat zy, in verband met de eischen van het moderne verkeer een dergelyke inrich ting in dit deel der gemeente gewenischt acht. De meerderheid biyft evenwel van mee ning, dat de Kleiweg zich niet leent voor het plaatsen van benzine-meetpompen en het verkeer ook by de gevonden oplossing, moeilykheden zal ondervinden. Tevens laat zy wegen de omstandigheid, dat op soort- gelyke verzoekschriften om op andere pun ten van den Kleiweg benzine-meetpompen op te richten, afwyzend is beschikt moeten worden, en by uitvoering van het advies van den Directeur van Gemeentewerken een bevoorrechting van de N.V. „Acetylena" zou plaats hebben, welke zy meent dat door het Gemeentebestuur niet mag worden bevor derd, waarom B. en W. den Raad in over weging geven op het verzoek afwyzend te beschikken. Wyziging algemeene politieverordening. B. en W. stellen den Raad voor nog een drietal wyzigingen aan te brengen in de Al gemeene Politieverordening. De eerste wyziging wordt voorgesteld, omdat, by de wyziging van 3 Maart jJ. ook de keuring van automobielen onder artikel 68 is-gebracht en het bezwaariyk gaat 'n een automobiel een merk te branden. Het Du\sehe 1 iving Reop woord „aangebracht" laat aan het uitvoe rend gezag over op welke wyze hot beate een bepaald voertuig kan worden gewaar merkt. In artikel 209, hetwelk by de tweede wy xiging wordt aangevuld, wordt wel in het belang der volksgezondheid aan Burge meester en Wethouders de bevoegdheid ge geven op kosten der gemeente een sloot te overkluizen of te rioleeren, maar niet tot demping, hetzij met of zonder rioleering. Aangezien dit in de practyk tot moeilyk heden heeft geleid, wordt, om deze in het vervolg te voorkomen, de bevoegdheid tot demping ingelascht. De derde wyziging bedoelt, artikel 153bis onder de strafbepalingen op te nemen. Men achtte dit aanvankelyk, met het oog op de bepalingen van 163quater, niet noodig. De practyk heeft echter geleerd, dat daarnaast een strafbepaling wel noodig is. Een ontwerp-besluit is aan dit voorstel toegevoegd. De scheepvaart door de IJsselhavensluis. Gedurende de maand April kwamen door de IJsselhavensluis 329 schepen inhoudende 14785 M3. Geen spreekuur. De Wethouder van Onderwys, de heer F. L. J. Lafeber is verhinderd a-s. Maandag spreekuur te houden. Onderl. Brand verzekering-Maatschappij „Gouda". Gisterenavond hield de Onderlinge Brand- verzekering-Maatschappy „Gouda" een al gemeene vergadering van deelhebbers in de bovenzaal van Oafé „Het SchaaJcbord". In de vacature van Voorzitter, welke het bedanken van den beer I. IJssel de Schepper was waargeiu n.en door de.i heer A. Jonker Czn., die deze functie slechts tljdelyk wilde aanvaarden, was door het be stuur voorzien door de benoeming van den heer P. Bokhoven. Door den secretaris-penningmeester, den heer C. van Krimpen, werd verslag uitge bracht over den toestand der Maatschappy over' 1924. Daaruit bleek dat door de tarifee- ring enkele posten waren vervallen, daar entegen waren meerdere nieuwe posten afgesloten, zoodat aitn het eind van het jaar de toestand vrywel naar wensch kon worden geacht;. De positie der Maatschap py doet voor 1925 toenemende belangstel ling verwachten. Deze brandverzekering- maatschappy draagt zelf een gering risico, en heeft het voordeel van medezeggenschap by schade regelingen. De rekening over 1924 sloot wederom met een batig saldo, hetwelk aan de reserve is toegevoegd. ■De rekening en bescheiden over 1924 van den penningmeester, zijn door een commis sie, bestaande uit de heeren G. van Schen- deren, P. A. Schroot en J. Bokhoven nage-_ zien en acooord bevonden. 'Onder dankzeg ging voor zb'n accuraat beheer werd den penningmeester décharge verleend. I] vaarlykste bezoekers, heeft het hart van de trotache apachen-prinses veroverd. Fernaad trekt mee ten strijde in den oorlog en wordt als gesneuveld gerapporteerd. In een wilde roes tracht zy haar minnaar te vergeten en Claire trouwt roet een politieprefect; later ontdekt een vriend van haar echtgenoot het geheim van haar vroeger leven en tracht haar geld af te persen. Zy kan haar oude milieu niet vergeten en wordt met kracht naar haar vroegere omgeving gelokt. Als apachenmeid verkleed gaat zy er heen en ontmoet daar haar oude vlam, de doodge waande Fernand. Zy geeft hem rendez vous in haar woning, voorgevende dat sy kamermeisje van de vrouw van den prefect is Het stelen van haar diamanten en het döoden van den vriend van den prefect ge nezen Claire van haar passie. Dit schitterend hoofdnummer boeit van begin tot eind. Het vervolg van de serie-film „De vlammende Schyf" geeft ten slotte aan de liefhebbers van dergelyke vertooningen zeer veerte ge nieten. Het „Thalia"-trio geeft weer veel goeds te hooren. Verplaatsing muziekhandel. De heer J. van Eyk, wiens muziekhandel sinds geruimen tyd gevestigd was in de Geuzenstraat, heeft thans zyn zaak ver plaatst naar het ruime pand aan de GroC- neweg, dat geheel naar de eiachen des tyds is ingericht. Belangstellenden verwyzen wy naar de betreffende advertentie in dit nummer. Agenda. 9 Mei, 8 uur. Nieuwe Schouwburg, Feest- voorstelling van de „Goudsbloem". Op voering van „Tropenadel" van Henri van Wermeskerken. 10 Mei, 8 uur. Groote Schouwbuig;. Volks voorstelling van „Tropenadel" door de Goudsbloem. 11 Mei, 8 uur. Zaal Kunstmin. Buitengew. led en verg. van de. Soc. Ons Genoegen. 14 Mei, 3 uur. Officieele opening van het nieuwe gedeelte van de Wykverpleging. 20 Mei, 8 uur. E. H. b. O., Cursus in gebouw 'Daniël onder leiding van Dr. Montagne. 21 Mei. Soc. Ons Genoegen. Réunie van Toe- ristenvereenigingen. 24 Mei, 8 uur, Zaal Kunstmin. Ds. G. West myse voor de afid. Gouda van de Ned, Ver. tot Afschaffing van Alcoholhouden de dranken. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrydag 15 Mei, benevens den daarop volgenden nacht geopend na 8 uur des 'avonds (des nachts alleen echter vdbr recepten). UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Uit de-rekening van den penningmeester der Polsbroekendamsche IJsclub, bleek dat er in het vorig jaar een ontvangst was van 253.94% en een uitgaaf van slechts (^„„i.'beStUUr°ftUTe:Tt,tM,l±orheï I '26-88, b»«it said, wu'vü bedanken van den heer J. A, van Elk werd I 228 06 V4 d«r d. verkiezing van den heer He't ïan e(m ni h Een geval van miltvuur. Ten stadhuize is in de afgeloopen week aangifte gedaan door een landbouwer hier ter stede van het voorkomen van een geval van miltvuur onder zyn vee De predikantstractementen in de Ned. Herv. Kerk en de Raad van Beheer. De gemeente Waarder in den kring Gouda is, zoo lezen wy in het Predikbeurtenblad, reeds een paar jaar vacant, zonder dat er een beroep is uitgebracht. De reden van deze langdurige vacature ligt daarin, dat de kerkvoogdy tot voor enkele weken niet aan den Raad van Beheer inzake de predikants traktementen wenschte te voldoen. Thans heeft echter de kerkvoogdy toegegeven en róldoet aan den Raad van Beheer, zoodat een beroep nu mogelyk is. Ook de Herv. Gem. van Gouda voldoet niet aan den Raad van Beheer, zoo zegt het wad. Natuurlyk wordt daardoor de ver? plichte schuld aan dien Raad jaarlyks groo- ter en naar menschelyk oordeel een be roeping in een eventueele. vacature haast een onmogelijkheid. Wy hopen, zoo besluit het bericht, dat de «erkelyke besturen van Gouda dit nog eens »*ien, en pogingen in het werk stellen, om werin verandering te brengen. Anders zal "ht eind den last dragen. n„ Opdracht van werk. Door het Gemeentebestuur van 'a-Graven- *ge is de uitvoering van de uitbreidings werken Laan van Meerdervoort III en Duin- orP BI (aanleg straatbanen, rioleeringen, sportterreinen en plantsoenen) in massa op dragen aan de N. V. Aanneming Maat- 'Shappy voorheen Zanen en Verstoep, alhier, voor ƒ279.900.—. Thalia Theater. Het „Hollandsch Nieuws" is deze week ae€l en intere&aant en bevat o.a. het be- *®ek van de Holland-Indiëvliegers aan de Bloemententoonstelling te Heemstede, de opening van het seizoen door de Roei- d iS€ttigin8: "Het SP**™" aobocht; de wereldkampioen-biljarter J. "ommering en de begrafenis van Louis Bouwmeester. er een aardige Paramount- atty in de Katoentjes", een goed ge- iLÜÜJ? i 'i,mwerk in 4 acten met heel wat '«hwekkende avonturen. leoneel treedt op een goed humo- '_~art van der Pas, met zyn nieuwste rtpertoire. Hy bezorgt het publiek vrooiyke womenten en heeft veel succes. Het hoofdnummer „Mon Homme" (In de van Parys) is een schitterend ge- **ew filmwerk met Pola Negri in de hoofd- 'aire bijgenaamd Chat Noir, viert door hier, is ondersbands opgedragen aan gebr. v. d. Wal alhier. BOSKOOP. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der ge meente Boskoop op Vrydag, 8 Mei des namiddags 7 uur. Afwezig zyg de heeren A. Nyhof, J. Grootendorst, D. Mesman en J. Grooten- dorst Voorzitter de heer P. A. Coiyn, Burge meester, Secretaris de heer C. van Heesen. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld, terwyi alle in gekomen stukken voor kennisgeving worden aangenomen. B. en W. adviseerden op het verzoek van den heer W. Visbach te Waddinxveen om te bevorderen, dat hem vergunning worde ver leend als bedoeld in artikel 5, le lid der Drankwet, geen medewerking te verleenen, aangezien het hotel „Neuf", waar het hier over gaat, niet is te beschouwen als een buitengewone inrichting voor maatschappe- lyk verkeer, doch, dat in de inrichting hoofddoel is het verkoopen van alcoholia. Na een vraag door den heer Brand ant woordt da Voorzitter, dat er nog een andere oplossing voor den heer Visbach mogelyk is, n.1. door het opkoopen van nog een ver gunning of door als zetbaas op te treden. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot het vaststellen van den pensioensgrondslag van den Burgemees ter. Het advies van B .en W. op een voorstel van den heer W. C. van Kleef, om te beslui ten tot afschaffing van de opcenten op de hoofdsom der grond- en vermogensbelasting wordt aangenomen, nadat de heer W. C. van Kleef het voorstel nader heeft toegelicht. In de toelichting zegt de heer van Kleef de bedoeling gehad te hebben om deze af schaffing een volgend dienstjaar te hebben willen zien ingaan. Hy wil B. en W. ver zoeken by het oprtiaken van de begrooting voor 1926 de volgende verlagingen onder de oogen te zien, mede in verband met het feit, dat de inkomstenbelasting zooveel meer zal opbrengen: Verlaging van de opcenten op de grondbelasting resp. 10 en 40 (onge bouwd en gebouwd), op de vermogensbelas ting tot 60 en op de personeele belasting tot 40. Voorts nog verlaging van de inkom- stenbelasting met een fractie. De heer Verkade wyst op het veranderde standpunt van den heer van Kleef, nu deze ook de opcenten op de personeele belasting in zyn voorstel betrekt Spreker, dringt er op aan, dat by e.y. belastingverlaging wordt overgegaan tot verlaging van de opeenten verlaging van de opcenten op de personeele belasting by B. en W. geen bezwaar zullen ontmoeten en Lz.t. zal dit nader onder de oogen worden gezien. In de eerste plaats ■tellen zy zich op het standpunt, dat by be lastingverlaging eerst aan de beurt zyn de opcenten op de vermogensbelasting en ver laging van liet vermenigvuldigingscyfei. Opgemerkt zy nog, dat de opcenten op ne verschillende belastingen nog pijn. Kn 80.000.— per jaar opbrengen, hetgeen een zekere stabiliteit aan da gemeente-financiën geeft Het vermenigvuldigingscyfer der plaatse- lyke inkomstenbelasting voor het belasting jaar 1925/1926 wordt vervolgens vastge steld op 0.9 (verleden jaar op 1), alzoo een verlaging met een fractie. Overeenzomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten tot onderhandsche verhuring van de woningen, die In de vorige vergade ring door de gemeente zyn aangekocht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W wordt besloten tot vergrooting van do Kykstuinbouwwinterschool. Het aantal leer lingen, dat de laatste jaren weer is toege nomen, maakt deze verbouwing noodzake B. en W. bieden aan de exploitatiereke ning enz. van de woningbouwvereeniging „Onze Woning" over 1924, welke rekening by de raadsleden zal circuleeren. B. en W. stellen voor om aan den Voorot- schen Polder een bydragt te verleenen van 100.— in de kosten van verbetering van de overscheping aan de Zuidkade. De financieele commissie adviseert geen bydrage te verleenen. De heer van dor Wolf wil de bijdrage zien toegekend uit biliyk- heidsoverwegingen. De heer Loef meent, dat de ophooging van den weg naby de overscheping verband houdt met de noodza kelijke verbeteringen aan de overscheping. De heer van Kleef meent, dat het hier uit sluitend polderbelang is en geen bydrage dient te worden verleend. De Voorzitter deelt mede, dat de noodig geachte verbetering aan de over scheping geen gevolg is van de ophooging van den weg. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 te gen 4 stemmen. Vastgesteld worden twee perceeltjes bouwgrond verkocht van het gemeentelyk bouwterrein aan de Zuidkade en wel aan de heeren J. Schouten en J .Je Vink. istgesteld wordt het kohier voor de Hondenbelasting voor den dienst 1925. In verband met een adres van het Be stuur der Bouwvereeniging „Onze Woning' alhier, betreffende het verleenen van finan- cieelen steun uit de gemeentekas voor wo ningbouw adviseeren B. en W. om in prin cipe te besluiten steun te verleenen voor den bouw van 20 woningen door de bouw vereeniging „Onze Woning", 30 woningen door de bouwvereeniging „Patrimonium"; op het gemeentelyk bouwterrein aan de Zuidkadc, en voor den bojw van 2Q wonin gen door de bouwvereeniging „St. Joseph' op een door die vereeniging aan te koopen stuk land naby het Biezenwegje. De heer Verkade dringt aan op steun voor «en hooger aantal woningen. De Voorzitter wyst er op, dat by woning bouw voorzichtigheid geboden zy. 70 wo ningen is voorloopig voldoende. Het voetstel van B. en W. wordt Vervol gens zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Na nog enkele onbelangrijke vragen wordt de vergadering gesloten. BERKENWOUDE. Naar wy vernemen heeft De. J. N. van der Heyden alhier, een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Lekkerkerk aangenomen. GOUDERAK. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: A. v. Silfhout, 48 j. en KI. v. Dam Pd., 29 j. A, Verboom Czn., I j. en S. A. v. d. Laan, 28 j. GETROUWD: Jac. Groeneveld, 33 jaar en J. Both Hd., 80 j. J. M. v. d. Zwaluw, 24 j. en A. G. Boeljes, 25 j. GEBOREN: Adriuna, d. v. W. Bvegroen en A. de Jlrcy. Neeltje, d. v. P. v. d. Graaf en Cl. Hendrikse. OVERLEDEN: C. P. Vleggeert, 57 j., wedn. v. J. C. Groeneveld. HAASTRECHT. De Rijksveldwachter Brig. tit. B. J. Her- weyer, is met ingang van 16 Mei a.s. be noemd tot majoor der Rijkaveldwacht ter standplaats Naaldwyk. Een in nood gedood kalf van den land bouwer v. d. L. alhier is voor de consumptie goedgekeurd en in het klein verkocht. Een zoontje van d« J. alhier is by het klimmen in een boom daaruit gevallen, met het gevolg, dat het een been brak. Dr. Hak kenberg verleende de eerste hulp. marktbkrichtenT op de Personeele Belasting. I D« Vooraitter constateert met voldoening, schoonhei triomphen dat mm .Uemeg, T„ „orde.11., du b.l«- •PKh.nkroeg. I moplijk U. H(j muit, dat Kaasmarkt. UTRECHT, 8 Mei. Op de kaasmarkt wa ren heden aangevoerd 146 wagens kaas, in houdende 46720 K.G. De prycen waren: le kw. ƒ40—48; 2e kw. 4845, Rykamerk ƒ4456; alles per 50 K.G. Handel redeiyk. Coöp. Tuin ierkvereen i^ng „Gouda en Ometreken". Veiling van 8 Mei 1925. Kropsla le soort ƒ6013.80; id. 2e roort ƒ3.10—8.60; Bloemkool ƒ4—40, Komkom mers 2133, per 100 stuks; Spinazie 1-30 11.20, Postelein ƒ26—83, per 100 K.G.; Wortelen 1727, id. sprot ƒ9ill, Rabar ber ƒ2.808.50, Raapstelen ƒ0.701.60, Radys 2.70—4.50, Selderie 2.20-4.60, Peterselie ƒ0.400.80, per 100 bos; Slavel- len ƒ1.16—1.80, Zurinf (k37—0.43, per kist; Kipeieren 5.50C20, Eendeneieren ƒ4.60 per 100 stuks; Violen ƒ0.30—0.80, Vergeet-my-niet 0.60-1.60, Madelieven 1 per 100 stuks. Zondag 10 Mei. GOUDA. Reroonstr. Kerk, 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma, onderwerp: Tweeërlei "dienst plicht. Kleine Kerk. 10 u. v.m. Da. J. Börger. Luthereehe Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. P. Visscher van Nieuw Lek- kerland. In den avonddienst bevestiging vair een ambtsdrager. Kattensingel, 10 u. v.m. Preeklezen. Geref. Gemeente, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Preeklezen. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Hugenholta. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u? v.m. en 6% u. njn. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. Mr. J. L. v. Zillinger Molenaar, van Dordrecht. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. be heer de Redelykheid te Nieuwerkerk a. d. IJssel. 2 u. n.m. Ds. Hoeksema te Willig# Lan- gerak. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. W. Roo- bol. Geref. Kerk, 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Leesdienst MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 2 u .n.m. Ds. J. Börger .te Gouda. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. 6% u. n.m. Ds. v. Grieken van Rotterdam, doopen. Evangelisatiegebouw, 9% u. v.m. Ds. van Grieken te Rotterdam. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Hoek. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. de Geus. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. G. Lans. Wykgebouw, Lageweg, 6% u. n.m. de heer A. de Redeiykheid. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 9% u. v.m. en 6% m. n.m. Ds. Luyendyk. ntiriTwinr Ned. Her». Kerk, 9)4 u. v.m. D«. Joh. Bij) uit Gouda. GOUDA. Woensdag 18 Mei, Gebouw tot Heil des Volks, 7% u. v.m. Ver. Calvyn, Ds. v. d. Berg van Amersfoort. fokkers en liefhebberil van DuiWhe heniers- honden heeft een inschrijving geopend on der haar loden. G. E. E. B. te Amsterdam hoeft 1000 beschikbaar gesteld, mRs de spelen op Zondag doorgaan. W. H. te Am sterdam heeft 1000.beschikbaar gesteld. Een telegram uit Bandoeng van de Ver. Sportbonden spreekt diepe teleurstelling over de Kamerbeslissing uk en wekt hèt N. O. C. op door te zetten. Een ongeluk met een schiet masker. EINDHOVEN, 9 Mei. Hedennacht is de landbouwer J. v. d. Laan, die te St. Oeden- rode by een ongeluk met een schietmasker het slachtoffer wa» geworden, in het zie kenhuis te Veghel aan de gevolgen daar van overleden. I LAWN-TENNIS. Morgen spelen in de Tweede Klasse In West B, Gouda: Tiod IAmateurs I; en in «le derde klasse West B.: K.H.BJ3. I—Be Quick II. WISSELKOERSEN. (DRAADLOOZE DIENST.) Voor de Olympische Spelen. Wy vernemen dat »n het Eere-Oomité, dat gevormd is onimiddellyk nadat het Co mité Olympische Spelen, Amsterdam 1928, het besluit genomen heeft de Olympische Spelen doorgang te doen vinden, zitting hebben genomen, behalve de Min. van Bui- tenlandsche Zaken en Onderwys, en de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, de Commissarissen van H. M. de Koningin >n de provincies Noord-Holland en Drente, els- mede de burgemeester van 's-Gravehhage. De N.V. Kon. Ned. Edelmetaalbedryven van Kempen, Begeer en Vos heeft in het ga rantiefonds voor 1000.geteekend. Het personeel van de firma N. Karei te Am sterdam heeft zich bereid verklaard weke- ïyksch een bydrage te storten voor de Olym pische .Spelen, welke het mogelyk maakt, jaarlyksch 360.voor dit doel beschik baar te stellen. Een groep dames en heeren by monde van den heer W. W. R. heeft i*®" het Comité bericht det *y wekeiyksch een bedrag willen afstaan. De vereeniging van 8 Mei. 9 Mei. Officieel. 12 uur. Londen 12.07 12.06% Beritya 69.22 69.22% Parije 12.98% 12.96 Brussel 12.56% 12.65% Zwitserland 48.J4 4832 Italië 10.22 10.22 Oslo 41.95 42.15 Kopenhagen 46.95 46.97% Stockholm 66.60 66-67% Weenen 35.06 36.— New-York 2.48% 2.48% Prasg 7.87% TM Madrid 36J25 36.26 Beursover zicht. By wyze van uitzondering zorgde de Ned. Industriepapieren heden eens voor eenige afleiding. De Jurgenswaarden kwamen bo ven honderd. Aandeelen Holl. Kunstzijde in dustrie noteerden enkele procenten. Claims Rottenl. Droogdok werden tot hooger prys verhandeld. De rubberfondsen reageerden niet verder, op de prysverhooging van het product ep bleven zich op ongeveer de vo rige koersen bewegen. Tabakken hadden een kalm verloop, doch bleven overigens tame- ïyk goed op peil. Van de oliewaarden wer den Koninklijke en Geconsolideerden, in hoofdzaak omstreeks de vorige Blotprijzen verhandeld. Op de scheepvaartmarkt ont wikkelde zich eenige affaire, Suikerwaar den waren prijshoudend zonder meer. Ame rikanen stil, alleen in Gomman Wabash ging iets om. Prolongatie 2% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 764.8 te Vardo. Ijutgrte .starul 760.6 te Holyhead. Verwachting: Matige Zuiden tot Zuidwes ten- of Westen wind, zwaar bewolkt of be- 9 trokken met tydeiyke opklaringen. Waa^" schyniyk nog eenige regen. Weinig veran dering temperatuur. ADVBRTENT1BN. TE HUUR voor 1 of 2 dames de bestaande uit 2 kamers en suite met kabi netje en keuken in het Regenteseeplant- soen. i Brieven te beeorgen by den Makelaar v. DANTZIG. 1279 12 Ttlcfonlioh aingcsloUn andar NO. 482, 1 A. M. ARDON SCHILDER. DniiU.ril ..DE VIJZEL". GROENENDAAL 82—64. bij de Uit|*v«r« A. BRINKMAN A ZOON «w GOUDA In hst numimr van Mal behandelt H. G. CANNEGIETER het moeilijke onderwerp „Kindervragen", Mevr. S. zet de reeks „de HoUandsche Vrouw in ïndië" voort met intereseante mededeelingen om trent leven en gewoonten, BA BS beschrijft eenige raphia- werkj^s en geeft daarbij afbeeldingen van een hoedje, een werkmandje en een boekomslag, van raphia vervaardigd. Voorts bevat dit No. wederom tal van wetenswaardig heden, wenken, recepten, menu's enz. en het vervolg van den boeienden roman „Te laat gekomen geluk". Vraagt aan gratia proafnummar! (Laden der Afd. Gouda ven de Ned. Vereeniging van Huievrouwen betelen elechte f 1.—.)

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 4