3lad. MEN ENZ. 1IAXDEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 18843 Maandag II Mei 1928 88*Jaargang OljDEBKSRK, OUDEWATBR, RBBUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWUK. WADO1NXVEBN, ZEVENHUIZEN. «M. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Metalens 459 96 nflesschan tl VERINK, I DE TWEE HANSEN n Barchem. te Loohem. 1024 6 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK - OUÜEWATER. REEUWUK. SCHOONHOVEN. STOLWUK. WADDINXVEEN. ZEVENHUIZEN, en*. -- - DE OLYMPISCHE SPELEN. aat No. I): e Vereeniging 19 ADELS. Aan alle Nederlanders! I 418887 pastoor zijn plaatsvervanger gewor- FEUILLETOI. iet 1204 159 was Hans Schmied, (Wordt vervolgd). GOUDA. post eenvoudige tot s-Gravenhage, en donateurs van of moor. Leden eurs van f 25.— Onze ziel is als een kamer vol bezoe kers tot de smart binnentreedt, stil of hard, dan wordt ze eerst de onze, dan zijn wij thuis. 0M plannan van Vandavijvara. Fransch-Britsche overeenstemming met betrekking tot de ontruiming TKLBF. «tl. GOUDA. WS 30 U minder goed kan goeden bril, welke vandaag aan RLANDSCH 7. Zooals wij reeds hebben gemeld zyn twee nota’s van Briand, met betrekking tot Duitschland's ontwapening en de Fransohe veiligheid in ontwerp gereed gekomen, en beiden moeten naar verluidt in hoofdtaak geïnspireerd zyn op het ontwerp van Her- riot. Briand vraagt echter alleen meer en nadere preciseeringen dan Herriot had ge daan. Duitschland zou zonder voorwaarden moeten toetreden tot den Volkenbond en het zou verder moeten afzien van elk plan tot samenvoeging v^n Oostenrijk met Duitsch land. Wat de toetreding van Duitschland tot den Bond betreft, weet Havas echter te mel den, dat de Fransche regeering daarvan geen voorwaarde maakt die vervuld moet zyn opdat de onderhandelingen over een garantiepact kunnen beginnen. Het slotac- coord kan echter slechts tot stand komen, wanneer dè toetreding een voldongen feit is geworden. Natuurlijk mag het garantie pact dat met Duitschland zou worden aange- (Nadruk verboden). Een romen uit onzen tijd. Uit het Duitsch van PETER ROSEGGER. Bewerkt door P. WESSELINK-v. ROSSUM. IN NOTEN, e prijzen. „Het zal geen nadere uiteenzetting be hoeven, dat het Nederlandsch Olympisch Comité met groote teleurstelling het be sluit van de Tweede Kamer heeft vernomen, waarbij het wetsvoorstel van de Regeering werd verworpen om een garantie van één millioen gulden te geven voor de Olyntpi- sche Spelen van 1928. Wy willen niet uitweiden over de gevol gen, welke dit noodlottig besluit kan heb ben voor ons volk en voor den Nederland- schen naam in den vreemde. Wü willen die gevolgen alleen voorko men. W|j willen de wereldtaak, die ons volk werd opgelegd, om het groot internationaal verbroederingsfeest der IXe Olympiade te organiseeren, in weerwil van het Kamenbe- sluit volbrengen. Wy willen deze schitteren de gelegenheid om het algemeen volksbe lang, in den rui misten zin genomen, te die nen, niet aan ons volk laten voorbijgaan. Wij willen den naam van Nederland in de wereld hoog houden! Onze meening staat dan ook onherroepe lijk vast: De Olympische Spelen moeten in 1928 te f Amsterdam worden gehouden! Dit kan wanneer het geheele Nederlandsche volk het Nederlandsch Olympisch Comité in de zen arbeid steunt en allen daartoe een drachtig samen weiken. Dat dit mogelijk is, blijkt wel uit de spon tane medewerking, die het Comité in de laatste dagen van verschillende zijden werd toegezegd; uit de giften ook die zelfs van de armsten in den lande, in deze dagen wer den toegezonden, om het welslagen van het grootsch internationaal gebeuren en de eer van het land te redden. sie der Kamer er van op de* hoogte hoeft gebracht. Toch weet, men reeds te vertellen dut de uitvoering van de plannen verscheidene ja- ren zal duren. Door 't uitechryven van nieu we belastingen en het verhoogen der be staande zal Caillaux drie milliard francs ter zyner beschikking krijgen. De stortin gen van Duitschland ingevolge het plan Da wes zullen een speciale rekening vormen en dit «eld zal uitsluitend worden aange wend voer herstel der bevrijde gebieden en aflossing der sommen, die Frankrijk daar voor reeds heeft uitgegeven. van de Keulsche zone? De voorstellen van Caüleaux. De intocht van president Hindenburg. De invloed van de conservatieve fractie •van de katholieke partij in België blijkt nog zeer groot te zijn. Zoo heeft Vandevyvere b(j het vormen eener nieuwe regeering zijn plannen al moeten wijzigen, hy wenschte zyn belangen in gröote financieele zaken niet op te offeren voor een pqrtefeuille, te meer daar deze toch, korstondig zou zyn. Onder den drang der omstandigheden is hy thans verplicht zelf het premierschap te aanvaarden, anders verkreeg het nieuwe ka binet met den noodigen steun. Aan den an deren kant zal het programma der nieuwe regeering wel op democratischen grondslag berusten, maar de personen, die dit pro gramma ten uitvoer sullen brengen, zullen by voorkeur uit de conservatieve fractie worden gekozen. Enkele portefeuilles zullen, zoo zegt men, worden aangeboden aan personen, in wie da liberalen vertrouwen hebben. Verder zou Va'ndevijvere geen stap doen by de socialisten of bij de liberalen om zich van hun steun te verzekeren, hij hoopt een meerderheid te- vinden alleen op ver toon van zijn regeeringsprogram in de Ka mer. Dit programma zal zeer eenvoudig zijn. Volgens officieele mededeelin^en zal het slechts bestaan uit het afwikkelen van en kele finantieele aangelegenheden, over de begroetingen doen stemmen, enkele tracta- ten, waaronder het Nederlandsch-Belgische doen ratifioeeren. Zoo zou men de vacantie- maanden bereiken en daarna zien wat de toestand eischt. Vandevüvere is, zooals men zich in Ne derland wel zal herinneren, een goed vriend van Nederland ;toen hij minister van eco nomische zaken was, noodigde hy de Ne derlandsche journalisten uit en vergezelde hun groep by hun reis door het verwoeste Vlaanderen. J 78) Zij namen plaats, uit de keuken, GOCDSCHE gaan, in geenen deele strijdig zijn met de .vredesverdragen. Ten slotte behoudt Frank rijk zich het recht voor, alvorens met Duitschland besprekingen te beginnen, zich eerst met Engeland en België te verstaan over de essentieele bepalingen van het tb sluiten pact. Bovenstaand Havaa-bericht wordt beves tigd door een telegram van het Reuter-Bu- reau te Londen, volgens hetwelk de geal lieerden „het meer of minder eens «ijn over de algemeene richtlinies die gevolgd moé- ten worden als resultaat van het rapport van het comité van Versailles en over het karakter van de eischen, welke aan Berlijn gesteld moeten worden. Er is alle reden te hopen, zoo eindigt het telegram, dat meto niet «P veel moeilijkheden bij het onder zoek zal stuiten. Dat „min of meer met elkander eens «ijn” komt, zoo zegt men, hierop neer, dat het Londensche kabinet nog steeds voorstelt reeds nu den datum van de ontruiming der Keulsche zone vast te stellen, welke op 16 Augustus plaats zou vinden, tegelijk met de ontruiming van het Roergebied. Duitschland zou dan evenwel voor dien tijd, wat «ijn ontwapening betreft, een zeker aantal maat regelen moeten nemen, welke in de nota der geallieerden opgenoemd zouden worden. Van Fransche zijde is men de opvatting toegedaan, dat er geen reden is een datum voor de ontruiming vast te stellen en dat het er op het «ogenblik alleen op aankomt, Duitschland voor de verplichting te stellen zijn verbintenissen .op de in de nota te noe men punten na te komen. Wanneer Duitsch land dat zal hebben gedaan is de tijd Ban gebroken om over de Keulsche zone te spre ken. Men zal nog trachten de twee opvattin gen tot elkander te brengen voor de bijeen komst van den gezantenraad, welke op mor gen is bepaald. Volgens de „Petit Parisian” zouden Frankrijk en Engeland het reeds eens zijn geworden, dat geen vaste datum voor de ontruiming der Keulsche zone moet worden vastgesteld en zou de ontruiming plaats hebben, zoodra Duitschland de ontwape- ningsclausules van het vredesverdrag zal «Ün nagekomen. De weinige meeningsverschillen, welke noig tusschen Parys en Londen bestaan, be treffen de belangrijkheid, den omvang en de omschrijving van de tekortkomingen, waaraan Duitschland een einde zal moeten •maken, voordat de ontruiming mogelijk zal zyn. Wat ‘Ie voorstellen van Caillaux betreft in den Ministerraad, deze zijn allen goedge keurd. Over den aard der ontwerpen wilde Cail laux niets mededeelen. De groote lijnen or van zullen eerst Dinsdag gepubliceerd wor den nadat Caillaux de financieele comrnis- ADVERTKNTIEPRUS: Uit Gouda M oenatreken (behooreode tot dan bezorgkrim 1—6 regel* ƒ130, elke regel meer /0J& Van buiten Gouda en den bezorgkxü 16 regels ƒ1.65, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op dan prijs. Liefdadigheids-advertentiën do helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1^-4 regels ƒ2.06, elke regel moor ƒ0.50. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone adverteutiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot eeer gereducoer- den prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschonkoiust van «oliede Boekhan- delarent Advertentiebureaux en onze Agbnten en moeten daag* vóór do plaatsing aan het Bureau z|jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfjn. Dienselfden avond is het iaat ge worden. In het begin hadden zij wil den appelwijn gedronken, welken een Vandaag zal president Hindenburg sjjn blijde inkomst in Berlijn doen, en men ver wacht, dat deze intocht het karakter aal dragen van een groote nationalistische de monstratie. De kringen, die zich, sinds ja- ren van iedere deelneming aan de openbare feestelijkheden der republiek hebben ont houden, zullen vandaag in Ber'ijn evenals tijdens hut keiaerrijk den hoofdtoon voeren De rechteche bladen publiceereen den op roep, waarin zy hun aanhangers, verzoeken in grootei getale en in uniform, voorzien van alle ondeteekenen bij den intocht van den maarschalk te verschijnen. Daar do re- puhl.ekerische vereenigingen, met een en kele uitzondering, zich van deelneming aan de plechtigheid onthouden, zullen uitsluitend monarchistische corporaties langs den w g, dien de 'eeatstoet volgt, zijn opgeateld. Het spreekt vanzelf dat zij de zwart-wit-roode vlag zullen uitsteken, zoodat het gevaar be staat, dat ook dit embleem der reactie te Berlijn overheerschend «al zijn Op het laatste oogenblik deelde de tepu- blikeinsche bladen nog een oproep, waarbij zy alle republikeinen aansporen de republi- keinsche vlag te voorschijn te halen, opdat Berlijn niet den indruk van een monarchis tische stad zal maken. De Pruisische minister van Binnenland sche Zaken heeft order gegeven, dat men ten minste op staatsgebouwen in Pruisen de rcpublikeinsche kleuren zal hyschen. Het program der optochten vóórziet, dat president Hindenburg om 5.52 n-m. in den salonwagen van den Rykapresident op het station Heerstrasse aankomt. De pre sident zal op het station ontvangen worden doch deze plechtigheid zal slechts 8 minu ten duren. Dan verschijnt hy met zün ge volg en betreedt 4 voor het station gereed staande auto’s. De Rükspresident «al door ayn zoon als adjudant worden begeleid. Verder nemen in de auto’s plaats de Rijks kanselier, de minister van Binnenlandsche Zaken, de politiepresident, de commandant van de veiligheidspolitie en 2 staatssecre tarissen; geflankeerd door 20 agenten van de veiligheidspolitie op motorrüwielen gaat het dan in snel tempo naar de Branden burger Tor, waar een bereden afdeellng van 40 man de motorryders aflost. Geflankeerd door deze 40 ruiters begeeft de Rükspresi- dent zich dan langs Unter den Linden naar de Wilhelmsstrasse, waar zyn paleis staat. Voldoende aan den wensch, uitgedrukt in onderstaand MANIFEST VAN HET NEDERLANDSCH OLYMPISCH COMITÉ, deelen wy hierbij mede, dat met ingang van Maandag 11 Mei de inschrij ving voor de Nederlandsche Olypisehe Spelen 1928 geopend wordt by ons bureau, Markt 31 VOOR DE NATIONALE INSCHRIJVING waarvoor giften, groot en klein, in. ontvangst worden genomen, welke met de namen der gevers (van particulieren slechts voorletters van naam en plaatsnaam) verantwoord worden. De giften kunnen le. afgegeven worden aan ons bureau, tegen kwitantie, 2e. verzonden worden per postwissel of chèque, of worden overgeschreven op onze postrekening No. 48400, met vermelding „Olympiade”. (Men tzende geen anonyme giften, voor het geval om een of andere reden onverhoopt de giften later zouden gerestitueerd moeten worden. Men ver melde dus ook duidelijk het adres van den gever) Inzendingen worden zoo spoedig mogelyk ingewacht. 23?° Particulieren en Vereenigingen, die met ons willen medewerken, tot het steunen van dit doel, ook op andere wijze dan door deze inschrijving, worden verzocht daarvan blijk te geven door inzending van hun kaartje. DIRECTIE GOUDSCHE COURANT. nc- jongen in het vertrek gekomen, had zijn armpjes op de knie van oen 1 pastoor gelegd en hem vragend, smee- 1 Keod f ngezien. „Neen, mijn jongen, vandaag niet, ga vandaag slapen. Morgen komt de koningszoon wel. Het was een knap kind, van onge veer zes jaar. Het kleine Steirerpakje en de blonde lokken stonden bij net blozende, frissche, ronde gezicht en de groote blauwe oogen zoo goed, dat dokter Schmied1 hem met welgevallen bekeek. De pastoor bracht hem m de keu ken bij zijn moeder tot haar zeide hij „Gaat nu beiden naar bed. De vreemdelingen schijnen nog op te wil len blijven, ik zal wel voor hen zor gen. Als er morgen wat nieuws is, moet gij pilgeslapen zijn, Nu, goeden nacht.” Hij kuste den jongen op het voor hoofd reikte de vrouw de hand. „Nog eens goeden nacht, men weet nooit, wanneer het de laatste keer is. Levendiger, opgewondener was zijn goedig boerengezicht, toen hij weer bij zijn gasten terugkeerde. „Wat moet hij veel van den jongen houden,’ dacht de groote Hans, ,,men kan het goed merken.” De Amerikaan die door al te* ransi ge eierkoeken meer opgevoed dan ver zadigd was, at broou met geitenkaas I ben ik dan na den dood van onzen Daarna rookte hij sigfren, maar zij waren door net zweten bij het klim men vochtig geworden. „Dat doet er niets toe, men kan ook zonder rooken toehooren, wanneer het zulke geschiedenissen betreft als tus schen deze twee Hansels.” Die van zijn lijfarts wist hij reeds gedeeltelijk het intiemste werd wel is waar pas nu aan den pastoor meegedeeld. Aan doénlijker was die van den pastoor uit het gebergte, zooals hij met kalme oprechtheid aaki den vriend zijner jeugd vertelde. „Dat van de studenten destijds aan de molenbeek ‘e Stahlhöfen was zeer weerzinwekkend, zeide de dokter. Maar nauwelijks had hij zijn leedwe zen uitgesproken of hij kwam zichzclt gluiperig voor. „Wij behoeven ons niet te bedroe ven, vriend, over het geen toen is gebetird,” zei de pastoor. „De weder doop heeft mij geen kwaad gedaan- Ik ben door mijn Stahlhöfers als oen halve martelaar beschouwd. Ala een, die voor het geloof vervolging onder gaat !f Zelf lachte tnj over zijn pa thos. „Mijn gedrag 'egenover uw ver- eeniging werd ook in hoogere krin gen goed opgenomen. Sinds den stu dententijd had ik wel reeds ’n streep je voor bi| enkele professoren, zoo MANIFEST VAN HET N. O. C. Het Nedeiiamlfich Olympisch Comité heeft, daardoor gesterkt, besloten: 1. Een nationale inschrijving te openen, waarvoor een beroep wordt ge daan op de medewerking van de pers en van alle particulieren en commissies, die zich daarvoor in ons land en de koloniën willen vormen. Alle ingekomen gelden kunnen worden verantwoord bij de Nederlandsche Handel- Maatschappy, die zich daartoe welwillend beschikbaar heeft gesteld. 2. De oprichting te bevorderen van een Financieele Commissie tot het bijeenbren gen van een garantiefonds ten be drage van één millioen gulden, waaraan reeds meerdere vooraanstaande mannen uit de financieele wereld hun medewerking heb ben toegezegd. 3. Onverwijld na te gaan of het houden van een loterü of het uitschrijven van een premieleening aan het beoogde doel dienst baar kunnen worden gemaakt. 4. Het vertrouwen uit te spreken, dat het Gemeentebestuur van de hoofdstad des Rijks en het Bestuur der Provincie Noord- Holland, hun niet genoeg te waardeeren en onmisbaren steun aan de plannen verleenen. Waar over enkele weken reeds de Neder landsche afgevaardigden op het Congres te Praag moeten verschijnen, vertrouwen wü dat snel de stem van het Nederlandsche Volk «al spreken.” Het Bestuur van het Rederlandseh Olympisch Comité, A. SCHIMM1ELPENNINCK VAN DER OYE, Voorzitter. P. W. SCHARROO, Vice-Voorzitter. C. A. W. HIRSCHMAN, Secretaris. L. H. FESOHOTTE. P. W. WALLER. I begenadigde bedevaartganger een I I vaatje vol aan het asyl had ge- I I schonken. Daarna was de pastoor naar de keuken gegaan om iets bin- nen te brengen, dat hij thee noemde. De smaak van den balsem der op de plaats gebrande kruiden kwam sterk naar voren, maar het smaakte met slecht. De beide Hansen zaten nog lang bij elkaar. De groote vond den „Als je zoo begint”, hebben mijne collega s gezegd, „dan ben je op je vijf en dertigste j«a>r bisschop I” Nu, zij hebben het mij gegund, het is mijn beste tijd geweest, pastoor in mijn ge boorteplaats I De menseben hebben mij begrepen en ik hen, en dan is een boertnigemeente niet moeilijk te leiden. Lang heeft het echter niet ge duurd, mijn waarde I Je zult het mis schien hebben gelezen het heeft immers in alle couranten gestaan de geschiedenis van de keukenmeid van den pastoor te Stahlhöfen, er is niets verkeerd gebeurd, dat kun je gelodven. De mensdien hebben net echter niet gelooid, zijn beginnen te babbelen eerst de slechten, daarna ook de anderen. De Stahihöters zou het echter niet veel hebben gedaan. „De geestelijke is nu en dan ook een nuensch”, hebben zij gewgd, maar het gepraat is ter oore van het con sistorie gekomen. Eerst kreeg ik oen behoorlijke berisping, toen heb ik mij verzot. Het gaat zoo een poosje over en weer, zij grof, ik niet beleefd, om dat ik wizl. «lat mijn geweten rein was, „Doet wal gij wilt”, heb ik ge zegd Zij namen plaats, de waard kwam uit de keuken, zeide Goeden avond! en wilde met de late gasten een ge sprek beginnen, dat hem echter in de keel bleef steken. Hij keek den dokter die was opgestaan in het gezicht. „Hans l” Beiden riepen het gelijktijdig. De waard was de pastoor van het Drei-Augenkerkje. En de pastoor de kleine. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelijks Redactie Tel. 546. kleine „sinds den laatsten keer erg” veranderd. De laatste keer was geweest toen zij te Stahlhöfen vijan delijk tegenover elkaar hadden ge staan als de oude en de nieuwe tijd De oude tijd was tot nu toe goed be houden, alleen de frissche wangen had hij verloren. Wel lag om den mond nog de goedige glimlach, in de oogen een zachte, treurige ernst, en de stem was omfloerst. De dokter sloeg gade en dnieht „Mensch, je behoort te Cairo te zijn en niet in het ruwe hooggebergte.” De dikke, bruine loden jas was half boerenbuis, half pij. Dat de man wer kelijk nog priester was, bewees de witte collaar aan don hals. Het ze kerst bewijs er van had de dokter ook gekregen het was het algeheel goed hartig vergeten der vroegere onbillij ke behandeling. Spoedig, nadat zij dien avond bij el kaar waren gaan zitten, was de klei-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1