RE’S SE, WATIEK vrouw EEST 'HUID Is D.D.D. zijn al vol- ondragelüke jeuk, dat die pijn te doen be- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ena No. 18847 Vrijdag 15 Mei 1525 85*Jaargang SHUNT Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen nor! t f 1.25 voornaamste ijgbaar. .828 landel, ÏDS IN DE 'E KWALI- leniging van •-) lijk? DE TWEE HANSEN JDA meer ƒ060. Op Te 908 80 FEUILLETOM. tiaar blik 5 heeren”, 5 ESMKTBODaN, 1^- USSCBXN LICMAMK- btkluki camK UHM ersl tfming, heeschheid, t Specialist Dr. BRAUN 1304 12 fruktertf te Baar* B. F. tea Cate, Spa rtam: ING. 4. 4nU, t t» Mei ke onderwérp Hollandsche ieelingen om- enige raphia- n hoedje, een vervaardigd. ‘tenswaardig- vervolg van ik”. W, aug live de groene, dieper waar gras groeide gras niet kruidor: en In de laatste veertien dagen heeft er aan zienlijke beduchtheid geheerscht onder de Chineezen in Noord-China, tengevolge van berichten, dat Tsjang Tso Lin troepen zendt naar Peking, waar Feng Joe Siang, de chris- tengeneraal, zjjn troepen heeft gestatio neerd. .Het schijnt wfeer te zijn, dat een aanzienlijke troepenmacht uit Moekden bin nenkort in de nabijheid der hoofdstad zal aankomen, maar algemeen is men van oor deel, dat Feng Joe Siang zonder strijd zal toelaten, dat Tsjang Tso Lin Peking bezet. Vernomen wordt, dat sommige aanhangers van Feng zijn omgekocht om een neutrale houding aan te nemen. Dientengevolge is hü thans niet sterk genogg om te vechten; hij zal zich dus wel vergenoegen met de vreedzame ontwikkeling van N. W. China. tenlandsche als binnenlandsche bezittingen Getracht wordt nu het geld te verkrijgen van lieden, die nog steeds vertrouwen in Barmat stellen. Mogelijk in ook, dat een borgsom in den vorm van hypotheken zal worden gestort bij de regeering, waartegen de overheid geen bezwaar schijnt te heb ben. Voor het overige is het, zooals vanmid dag reeds gemeld is, ook nog niet zeker of Julius Barmat, zelfs voor het geval de 200.000 mark zouden gestort wonden, in staat zou zijn het ziekenhuis te verlaten, daar hij nog steeds ernstig ziek is. BINNENLAND. De Kamerverkiezingen. Het Verbond pramievrij staatspensi oen voor iedereen aal In alle 18 kieu- k ringen uitkomwi met de volgende 3 candidates G B. van der Werf, R. Smelt en J. T. J. Jansen, alle drie te Amsterdam. i m omstreken (beboerende tet dan bosorgkrisg) fOM. Van buiten Gouda en dan besorgkriag: 0.80. Advertentiën ia het Zaterdagnummer M -advortentión de helft van [GEN: 1—4 regels /2.06, elke BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Barmat nog niet in vrijheid. Uit Berlijn wordt gemeld: Julius Barmat is nog steeds niet in vrij heid gesteld, om de eenvoudige reden, dat de borgstelling van 200.000 mark nog steeds niet door de familie Barmat is bijeenge bracht. Men zal zich herinneren, dat Barmat na zijn arrestatie zijn geheele bezit ter be schikking van een door zjjn schuldeischers gevormde Treuhandgesellschaft had ge steld. De overeenkomst met deze maatschap pij werd onderteekend door alle Barmats en hun echtgenooten en betrof zoowel hun bul- Hat vailighaidspaot an da ontwapening. De nieuwe Regeering in België. Trotski’s terugkeer in Rusland. Troepenbewegingen in China. de houding bepalen. Hat is dan ook nog niet zeker, wat de liberalen zullen doen, wan neer Dinsdag of Woensdag het ministerie zich aan de Kamer voorstelt. In elk geval moet zeer ernstig rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat het kabinet- Van de Vijvere reeds in het begin der ko mende week wordt ten val gebracht, dank zjj de vereenigde oppositie van socialisten en liberalen. Maar wat dan? Zullen dan de plannen van Max, den liberalen volksver tegenwoordiger en burgemeester van Brus sel, verwerkelijkt worden? Deze is voor stander van een ministerie met een beperkt aantal leden en het gerucht gaat, dat hü het aantal kabinetsleden, door samenvoeging van ministeries, tot vijf zou willen beper ken. Volgens zijn plannen zouden dan de socialisten en katholieken ieder twee, de li beralen één portefeuille krijgen. Het staat echter te bezien, of de socialisten voor een dergelijke oplossing zijn te vinden. Maar welke wegen zullen dan moeten worden in geslagen, wanneer een vergelijk in den geest van Max evenmin tot stand kan ko men? Zuilen deze alleen regeeren, dan wel een beroep op de katholieken of op de libe ralen doen Allerlei vragen, die nog gemak- keljjk vermeerderd zouden kunnen worden en die slechts de tegenwoordige politieke verwarring in België illustreeren. Het Fransche antwoord aan Duitschland met betrekking tot het veiligheidspact, zal volgens een bericht uit Parijs vandaag aan alle mogendheden worden verzonden. Berichten uit Londen spreken van de wenschelijkheid van een geallieerde com missie, waarbij Duitschland vertegenwoor digd zou zijn. In diplomatieke kringen in Parijs wordt dit bericht evenwel tegenge sproken. die in heel boerenbevolking in en buiten Rusland en in de randstaten noodig en wil de apostelen van het communisme naar het platteland zenden, terwijl hü voor de Oostzeestaten aanstuurt op nauwe samenwerking tusschen de groene en de roode Internationale. Ver der betoogt de „Daily Telegraph”, dat het publiek slechts weinigen van de werkelijke machthebbers in Rusland kent en dat zich ook onder de gezanten in het buitenland slechts weinig werkelijke vertegenwoordi gers van de macht bevinden. De ware ge zanten, een half dozijn jonge mannen en vrouwen, blijven in de legaties achter de schermen, waar zjj toozicht houden en beve len geven. Als voorbeelden van deze toestanden noemt het blad de verwerping van de Arqu- hard-overeenkomst door den raad der ze ventien, nadat deze overeenkomst eerst, met instemming van Trotski tijdens de af wezigheid van Lenin, die ziek was, goed gekeurd was met 14 stemmen vóór. Lenin keerde echter terug en sprak, op raad van zijn vrouw, Trotski’s grootste tegenstand ster, zijn veto uit. Een ander voorbeeld is de verplaatsing van Krassin van Londen naar Parijs. De reden daarvan was dat Tsjitsjerin in 1923 te kennen had gegeven, dat htf zelf naar Londen wenschte te komen en met lord Curzon te confereeren, waarop Curzon had geantwoord, dat hij liever de zaken met Krassin afdeed. Drukke dagen voor Hindenburg. Het zijn drukke dagen voor rijkspresident Hindenburg, deze Jagen, van den morgen tot den avond gevuld met ontvangsten, be sprekingen, voordrachten en zoo voorts. Het schijnt echter, dat hü tegen de ver moeienissen van zijn ambt beter opgetfhssen is, dun men over het algemeen had ver wacht. Voor ontspanning maakt hü des mor gens en des avonds een wandeling door het prachtige park achter zijn paleis. Gisteren heeft hü den president van den Rijksdag, Lobe, een tegenbezoek in diens woning ge bracht, en daarna de vertegenwoordigers van de Duitsche pers ontvangen. Vandaag geeft Hindenburg, naar aanlei ding van het bezoek der staatspresidenten en ministerpresidenten der Duitsche lan den, de eerste officieels lunch, waaraan 05 personen zullen deelnemen. Naar vernomen wordt, zou Hindenburg voornemens zijn, Zaterdag en Zondag door to brengen in het kleine jachtslot, dat door het Rijk indertijd ten behoeve van rijkspre- sident Ebert is aangekocht. ENGELAND. De honing en de koningin ep Wembley. Gisteren hebben de koning en de konin gin hun eerste niet-offlcieele bezoek aan de tentoonstelling te Wembley gebracht, waar bij zich het volgende merkwaardige voor val heeft afgespeeld. Na geruimen tijd in het paleis van de industrie te hebben door gebracht, begaven de koning en de konin gin, die zich ongedwongen te midden van den stroom verdere bezoekers bewogen, zich naar het paleis der kunsten. Een Ame rikaan en zijn zoon volgden hem. Plotse ling nam de oude Amerikaan een paar flin ke stappen, zoodat hü het koninklijk echt paar inhaalde, nam zijn hoed af en stak den koning de hand toe, waarbij hü zeide: „Hoe vaart gij» koning? Zoudt gü de hand willen drukken van Amerika?" 'De koning lachte genoegelijk en schudde den Amerikaan de hand, die daarop ook zijn zoon voorstelde. Voordat de koning zijn weg vervolgde, sprak hü de hoop uit, dat de bezoekers hun bezoek prettig zouden vinden. De Ameri kaan, John Townie uit Jowa. zei later: „Het deed mü goed uw koning te ontmoeten. Hü gaf ons werkelük een begroeting. Het was op de ingeving van het oogenblik, dat ik op hem toestapte. Ik voelde, dat ik de ham! moest schudden van een man Amerika zoozeer geacht wordt.” FRANKRIJK. Een bezoek aan Boedba. Parü» is dezer dagen een mevr. Alexandra David gearriveerd, die veertien jaar uit haar land was weggeweest. Bege leid door een aangenomen zoon, een jongen Tibetaun, had laDï“ ongebaande wegen een tocht gemaakt naar Lhassa, in welke verboden stad zü ook was binnengedron gen. In 1911 was mevr. David naar Burma gegaan om daar studie te maken van Boed dhistische schrifturen. Zü zonderde zich met de oude manuscripten af in een spelonk in het gebergte en bleef daar twee jaar aan den arbeid, waarbü zü steun en voorlichting ontving van een in de nabuurschap leven de» kluizenaar. Hierop leefde zü van 1818 tot 1921 in «en Boeddhistisch klooster, waar zü haar kennis van de Tibetaansche taal en gebruiken voltooide, zóó zelfs dat zü zich zonder groot gevaar voor ontdekking voor Tibetaansche kon uitgeven. Thans ging zü over tot de uitvoering van haar plan, Tibet binnen te drlngeq, doch telkens werd zü ondekt en teruggezonden. Al deze mislukte pogingen waren ondernomen van den Britsch-Indischen kant, en zü besloot nu het van den Ghineeschen kant te beproeven. Als bedelaarser vermomd en enkel verge zeld door haar aangenomen zoon trok zü ‘n moeizame nachtmarschen door Mongolië. Bü dag hield zü zich verscholen. Langzaam naderde zü het doel; en tenslotte was een hooge bergketen het eenige dat haar scheidde van de verwezenlijking van haar doel. Het was levensgevaarlijk en af en toe ongelooflijk moeilük, de beswaren van deze bergbeklimming te overwinnen. Maar in het eind kwam het onverstuwlie tweetal in lihassa aan, onontdekt en onopgemerkt Twee maanden bleven zü er in hun bede- laarsvermomming vertoeven, zonder de aan dacht te trekken. Toen vertrokken zü weer, zonder ontdekt te worden. Naar mwr, David meent, is dit de eer ste maal, dat een vreemdeling(e) de Ver boden Stad bereikt en weer verlaat zonder ontdekt te worden. RUSLAND. Spoorwegongeluk. Tien dooden. Uit Moskou wordt aan de „Voss Ztg.” gemeld, dat de D-trein uit Riga Woensdag nacht niet ver van Moskou is ontspoord. Een restauratierütuig en een wagon tweede klasse weiden totaal vernield. Hen perso nen werden gedood, 30 gewond. J 77) „Dat is koffie van de allerhoogste heeren”, zeide die pastoor, doelende op de bewoners van het hooggeberg te. Terwijl zij aten, zag de dokter door de vensters, dat de huishoudster roet den korf aan den arm* en het kind bij zich, den weg insloeg naar de berg Woof. Hij zeide niets, maar sloeg den pestoor gade, wiens trouwhartig ge laat niet verried, dat et op de wereld «og andere betrekkingen konden be staan dan die tusschen gastheer en gasten. Toen ging Hans langzaan» Tiaar Ware liefde is als de sandelboom, die de bijl, welke hem omhakt, nog met geu- ren omringt. (Arabisch spreekwoord). De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph” betoogt, dat men de be- teekenis van Trotski’s terugkeer overdrüft, voornamelü’k doordat bü de sovjet-vertegen- woordigers in het buitenland, en in het bü- zonder te Londen en te Parü's, "dén indruk is gewekt, dat de ©economische politiek van Rusland thans minder radicaal-communis- tisch zal worden. Trotski is echter dezelfde fanatieke communist die hü steeds is ge weest en indien hü zou willen veranderen zou hü geen dag langer in functie kunnen bly’ven. Hü is evenwel van oordeel en de meerderheid der volkscommissarissen is dit met hem eens, dat de taktiek welke in den laatsten tyd in binnen- en buitenland werd gevolgd, niet verstandig was. Ook is hü zich ervan bewust, dat de communisten op den duur de macht niet kunnen behouden, indien zü zyn aangewezen op een party van niet meer dan een half millioen leden. Wel iswaar beschikken zü over een leger van 600.000 man, maar daarvan is slechts een vierde gedeelte volkomen betrouwbaar en behoorlük uitgerust, zoodat van een optre den tegen Polen of Roemenië of zelfs tegen Estland geen sprake kan zün. Men heeft nu Trotski teruggeroepen om het leger beter in de hand te krügen, doch Trotski is er van overtuigd, dat ook dit middel op den duur geen redding voor de bolsjewistische machthebbers kan brengen. Hü acht daar om de „bekeering” van de groote massa der Het kabinet Van de Vüvere heeft zyn eersten kabinetsraad gehouden en de regee- ringverklaring opgesteld. In deze verklaring zal worden aangedrongen op het aannemen van de begroeting 1925 en zij zal voorstellen de provinciale verkiezingen een jaar uit te stellen, daar de nieuwe provinciale wet (waaraan de kwestie van het vrouwenkies recht vast zit, waarvan de katholieken voor standers zün) niet voor Juni kan zün aan genomen en in werking getreden. De eenige zaak ,die dus de buitengewone Kamerzitting zal bezig houden, is de begrooting en de nieuwe belastingen om haar in evenwicht te brengen, die Theunis in October heeft in gediend en die Van de Vüvere thans krügt te verdedigen. De verklaring zal. Dinsdag of Woensdag in de Kamer worden voorgele zen, zoodra deze gereed zal zün met de sa menstelling van haar bureau. Het kabinet komt Maandag nog byeen. Algemeen blyft de meening heersohen, dat het nieuwe kabinet slechts een kort le ven beschoren zal zün, vooral nu feitelük de toeleg van den nieuwen premier is mis lukt, om een ministerie tot stand te bren gen, dat geen uitgesproken politiek karak ter zqu dragen en derhalve ook geen par ty-politiek, doch slechts een nationale poli tiek zou dienen te voeren. Inmiddels blü’ven naar men weet, nog drie ministeries ter be schikking van gegadigden, maar of Van de Vüvere’s hoop, dat, dank zy een bekeering der linker groepen, deze portefeuilles zullen worden aanvaard door personen van libera len huize, bewaarheid zal worden, valt ten - zeerste te betwyfelen. Door dezen loop van zaken is het onvolledige ministerie een bijna zuiver Katholiek kabinet geworden. De ontwikkeling der dingen is vooral be- invloed door de houding der liberalen, bü wie alle eensgezindheid verre is. Twee stroo- mingen vallen onder de liberalen vast te stellen: één deel der liberalen, wier voor naamste woordvoerder Max is, bepleit de samenstelling eener drieledige regeering, die dus uit socialisten, katholieken en libe ralen zou bestaan. Het schynt, dat ook de liberaal Hymans hier thans voorstander van is. Een andere groep voelt meer voor toena dering tot de socialisten, terwyl sommige liberalen de meening zün toegedaan, dat men eerst kennis moet maken met de, plan nen van het nieuwe ministerie en daarnaar rug, stüve en stramme verstuikingen, spier- MnuwpÜB, lendwipü», n verder alle rheuma- en pünen die ontsta*» gevatte koude geneest |ke wrüfmiddel Wortel- :oba Maria Wortelbeer. per i flacon bü dn rteiboer’i Artikelen ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 coat, mot ,per kwartaal ƒ2.90, per weak 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT tl, GOUDA, bü onse agenten en loopers, den boekhandel en do postkantoren. Onze bureaux zün dagelüks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Radactie Tel. 545. D.D.D. kan alle kuM- mingen die het levea dijk maken, genezen, jders die voor ongeneet- rden gehouden, zijn door weer hersteld De leab cloeistof dringt door de tot diep ia dehulddoof teklemen Probeer het len nog een flesch NDEXSMA, Den Hou, Hit brochure voor huid- ^rkrlfren Prijs f 0.75 bjj aue apothekers en Mt dr geneeskracktigt 2 >.D. umdoeiiiiigen at» z^.knoordennrea Irnd gelegen. Hij wilde vertellen, wat er toen met hem gebeurd wan, maar iiij wa» zijn woor den niet moester toen sloeg hij do liandeii voor het gelaat „Ik kun niet f’ Zij keek hem aan, tiaar blik was niet meer streng. Hij sprak over zijn ziekte, van zijn vlucht uit hel huw van détï* hofraad, van de ellende waar in hij daarna was verzonken. Hij sprak afgebroken over de onrust, welke hem luul gekweld, toen hij haar, naar wie zijn medelijden hem trok nooit «i ner gens kon vindeji. „Toen heb ik oen ingeving gekregen, het was «©gelijk dat je weg waart naar Amerika. Daar wilde ik je volgen, ik beu op weg daarheen - en nu ben je hier I” „En wat moet het dan worden, als gi, mij hebt gevonden t' „Lieeerl, dat wij bij «.kaar Wijven Na kort nadenken, aeide zij: „Mijn heer Setunied, ik geloof, dat gij u zelf niet kent. Nu meent u, dat allee goed zou zijn, als u mij en het kind had'. Maar zoools ik u ken u kunt, wat ook, bezitten, u zou 'toch steeds iets anders zoeken Op u is niet te bou wen/’ i ‘U I „Houdt je mij voor aoo slecht/’ „Dat wil ik niet zeggen. Ik* zeg 4ectW* wat ik met iemand doorge- maakt heb hoe zal men dan nog ver trouwen hebben?” buiten, daarna echter haastig den weg naar de kloof. Nu veranderde de pas toor. Hij zag door het venster en d«ht i „Hét is ontdekt, het is ontdekt. Wat *1 er nu gebeuren?” voer. Maar als de een de ander moed willig bedriegt I Als een zich verlooft met een voorname dame en naar het arme meisje gaat, dat hem vertrouw tl En het verlaat I” Hij stond hulpeloos en in zijnoogen trilden vreemde vlammen. Eindelijk haalde hij adem: „Je weel niet Lie- serl, wat ik om jou geleden heb.” „Zoo abtf ik misschien kunnen spre ken. Maar waartoe? Alles Is goed. Ik wil alleen rust van je hebben/” Boven op de helling jubelde de klei ne jongen. Haa» hief beide handen in die rich ting. „Dat is hij toch I Niet waar, Liesérl, dat is hij?” „Ja, ja, dat moogt gij weten. Maar gij behoeft niets te geven.” Hij liet zich niet van de wijs bren gen door de schrikkelijke barschheid harer woorden. Hij was een schrede teruggegaan en zeide gedempt „Ik heb je jarenlang gezocht.” Hij brak af, smart trilde om de hoe ken van zijn mond. „Als je maar goed vond, dat ik een paar woorden met je sprak bij ons kind, dat boven zoo ge lukkig is. Je weet het niet, je weet het niet, je kunt het toch niet we ten.” „Ik kan geen mensdi het spraken verbieden.” Nu vertelde hij haar van dien nacht, toen op de ontleedtafel het lijk van „Moeder I riep de jongen van de rots. „Ik heb edelweisz gevonden I” „Steek het op je hoed I” riep mj naar boven. .J^iMbtihl” zeide Hans ameekend. Besdtouw dat als een teëken. Van morgen heeft hij mij zoo harteiijk aan- gexekeh. De natuur heeft hem gezegd, wie ik ben. Tden riep zij naar de rots „Han sel I Breng het edelweiss bij je va der I” Huppelend sprong de jongen van den oenen steen op den anderen. De dokter breidde reed» de armen voor hem uit. Maar de kleine kwam niet naar de weide, doch ging de berg kloof in. „Hij gaat naar hub,” fluisterde de dokter. „Hij gaat naar rijn vader,” zeide rij. „Dan is het ook goed,” lachte hij bitter. „Dan is alles opgelost en je kunt je verwijten weer Inpakken. „Omdat gij er geen vermoeden wan hebt, wat het is vader te rijn ij— Misschien wilt gij nu hooren wat het is Misschien begrijpt gij dan, wat eu wie een vader is." Zij ging op een steen ritten, maar noodigde hem niet uit, ook te gaan ritten hij deed het oagenoodigd (Wordt vervolgd). fiOUDSCHE COMT. bciumed, de groote, zag hoe Elisa- beth afetaakie naar de groene, dieper gelegen weide, het fijne, korte gras met kruiden en bloemen. Hei was zoo vochtig vanden dauw, dat hij haar voetspoor zag. Bo ven den langen Grat kwam de zon op en strooide haar zuiver goud over de Alpenweide. De jongen klauterde te gen het rotsmuurtje op, dat de helling der weide begrensde. Toen Elisabeth bemerkte, dat zij werd achtervolgd en door wien, ver haastte rij haar schreden, maar toen zij rag, dat hij tiaar toch zou inhalen, bleef zij staan. Toen hij naderbij was, sprak rij hem bet eerste aan „Wat hebt gij hier te zoeken, Sdinied of hoe men nu moet zeggen „Zie, je kent me toch nog. Wij heb ben elkaar in langen tijd niet gezien. Ik wil met je spreken, Elisabeth, wees goed. Kom, wees goed op mij.” Hij zeide het smeekend. „Ik heb liever, dat wij elkaar nooit ontmoeten. Wij hebben niets met el kaar te maken.” „Kom, meisje, wees niet hard. Men kan toch weer goed op elkaar wor den.” „Goed worden?” Zij ladite schril. „Dat twee uit liefde te ver met el kaar gaan en daarna toch niet bij el kaar behooren, dat komt soms wel (Nadruk verboden). Een roman uit onzen tijd. Uit het Dutsch van PETER ROSEGGER. Bewerkt door WESSEL INK-v. ROS8UM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gotria 1—4 ragete ƒ1.80, elke regel weer 1—5 racete ƒ1.55, elke regel meer de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingeeonden mededeeiingen bü contract tot «oer geredueeer* den prijs. Groote lottere en randen worden berekend naar plaateruimto. Adverteattea kunnen worden ingezonden door tueeebenkoiMt van »oUode Boekban- delaren, Adverteatieburenux en oase Agenten ea moeten daags vóór de plaatsing aan bot Bureau *üa ingokomna, teneinde ven opname versekard te rijn.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1