bladen RE’S LCo. E JONG NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen trme Rolluiken in relingen. JA. 528 andel, DS IN DE KWALI- itoornaamste jgbaar. worden n 9 uur RUT BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moe rca felle, niei; WERKERS OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en* r Lompen, rafvalenZ“. MuknkM (Uboonad* tot daa boaorfUM) meer ƒ0.60. Op ouderwetsche dege- igen prijs? Wendt J het beste te leveren v huil HET ADRES. FEUILLETON, het 19) we (Wordt vervolgd). MANTEL- I, ROKKEN, SN. )EREN. indu- Rus- Meubelen, Bord. Velour. gezellig aankleeden? ïelen zoo practisch of zeer drie- ver- het als 16Ó4 120 De .eheimünnige verdwijning ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. ooging vftn de GOIDSIHE (HIRAM. die zijn ~r»l- reeren volgens eigen zij (J juist dat geven t. 1704 56 Dzerzynski heeft voor .het congres van de Sovjets te Moskou een voordracht ge houden over den toestand, waarin de indu- Da ori.i. in B.lgiB. Het veiligheldipact en de ontwapening. toch zoo langzamerhand tijd wordt, dat het budget eens wordt vastgesteld. Volgens de „Manchester Guardian” schouwt men het in officieele kringen Londen als zeker, BUITENLANDSCH NIEUWS. RUSLAND. Hoeveel moest het Russische volk voor het bolsjewistische avontuur betalen. Dzerzynski heeft voor .het congres Blijkens een bericht uit Londen heeft de algemeene raad van het Britsehe vakver- eenlgingscongres het Chineesche arbeiders- comltó te Peking een telegram gezonden, waarin het de Chineesche arbeider» geluk wenscht met haar besluit om het internatio nale kapitalisme te bestrijden, ten einde verbeteringen te verkrijgen. De raad drukt verder zjjn afschuw uit over de vreeselljke toestanden in de Chineesche bedrijven. De algemeene raad vertrouwt, dat de besliste houding der Chineesche arbeiders tot resul taat zal hebben de vestiging van een strijd vaardige industrieele organisatie in China en er toe zal bijdragen om een krachtigen band te leggen tusschen de vakverenigin gen van het Oosten en het Westen. BINNENLAND. Het invoerverbod van boter en kaas. Verechenon i* de nota van wijzi ging van het ontwerp van wet hou- -ii__ VMn ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ca --- 1—5 regel* ƒ140, elke regel meer fOM. Vaa buiten Gouda ea den beeorgfcrieg: 1—5 regel* 1.55, elke regel moer ƒ0.80. Advertentiën ia het Zaterdagnummer 20 btyelag op den prtja. Uefdadigheide-adveitentiën de helft van den prü*. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elko de voorpagina 50 booger. Gewone ad verten tien en ingezonden modedoelingon bjj contract tot eeer geredueeer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar,plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkonwt van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moetet: daags vóór de plaatsing het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd ta zijn. Hoe dieper wij het leven opvatten, des te meer kennen wij bij ervaring het scherp contrast van licht en duisternis in ons binnenste. sel(jke gouverneur van Haa Koao, waar eveneens onlusten plaats vonden, samonge- werkt heeft met de vreemdelingen om de orde te herstellen, en nadien alle verant woordelijkheid heeft aanvaard voor de be scherming van de buitenlandsche conces sies. Hij heeft vertier een waarschuwing gepubliceerd, dat eventueele ordeverstoor ders, sullen worden geëxecuteerd. Voorts diende hü verontschuldigingen in by het Japansche consulaat voor het dooden en wonden van Japanners en de vernieling van hun bezittingen. Indien zijn troepen eerder op het tooeel van den strjjd waren aangekomen zooals dringend wend ver zocht, zouden de troebelen «ich niet heb ben voorgedaan. Het wekt ook voldoening, dat de gouver neur van Tsjeli, die in Tientsin veriilijf houdt, hoewel sympathie betuigende met d« slachtoffer» van de gebeurtenissen in Sjang hai, niettemin openlijk verklaart, dat «le jonge studenten beter zouden doen zich tot hun studie te bepalen en zich niet te men gen in politieke kwesties. Hü voegt er aan toe, dat thans de handhaving van de orde de eerste plicht i« van de autoriteiten, en dat alle wanordelüke bewegingen in »ün district zullen worden tegengegaan. Diuir Tsjang-tsö-lin eveneens te Tientsin ver toeft, wordt aangenomen, dat deze verkla ringen diens volle instemming hebben. In Peking daarentegen hebben de stu denten en de pers de incidenten te Hankow aahgegrepen, om opnieuw dezelfde verwü- ten tot de Engelschen te richten, die naar hun verklaring een groot onrecht hebben bedreven aan de Ohineexen. betaald zetten, snel BELGIS. Een spoorwegongeluk. Vele gewonden. Gisternacht reed op een goederentreih in het station te Aulnoye de trein van Parü* naar Keulen in. De spoorweg is versperd. Er zouden vele gewonden zün. ZUID-AMERIKA. De stakingsonluiden in Nieuw-Schotland. Vüf magazijnen geplunderd en verbrand. In Nieuw-Schotland zijn stakingsonlus- ten uitgebroken, waarby volgens berichten uit Toronto de schade door de stakers aangericht, gedurende de laatste twee dagen wordt geschat op 100.000 dollar. Vijf magazynen werden geplunderd, en een in brand gestoken. In Caledonia staken de stakers de maga zijnen in brand, terwül de politie niet in staat was dit te verhinderen. Een gemengd detachement infanterie en artillerie i» thans naar Cape Breton gebracht. De mi nister van Arbeid verklaarde in het Lager huis, dat dit niet uitsluitend ter (bescher ming is van de een of andere bijzondere particuliere onderneming, doch slechts voor de handhaving van de rust en de orde in de mjjndistricten. Ondanks de aanwezigheid der troepen worden verdere moeilükheden verwacht. land werkloosheid voor een 30.000 Poolsche mijnwerkers beteekent. Slaagt men er niet in tot overeenstem ming te komen, dan lijkt inderdaad een ta rievenoorlog onvermijdelijk, ai is deze eigenlijk door Polen reeds (begonnen met de verdubbeling van de verschillende invoer tarieven. (lende voorschriften tot regeling den uitvoer van boter en kaas. Blijkens de toelichting was In het oorspronkelijk ontwerp liet imperatie ve stelsel Ixdichaamd, hetwelk bij me morie van antwoord veranderd wcr in een facultatieven opzet. Bij nadere pon van zijn vervolgers, zijn zeRbeheeractiing had had geroepen en zijn kreet werd door allen overgenomen. Houdt den dief: Houdt den dieft Hij passeerde den num, die zooveel belangstelling had getoond voor de étalage van den boekhandelaar. De man greep naar hem, miste en viel in zijn volle lengte recht op den weg van Fa'rfiekl, die nu eenige stappen achter hem was. De baronet struikel de over het lichaam en werd hevig tegen den grond geworpen. Foyle gaf sergeant Chambers van de redierche een gunstige aanteekemmg in rjn herinnering, omdat hij zoo han dle de vervolging had afgeleid. Toen hij op den grooten weg kwam, ver minderde hij zijn vaart tot een snel len wandelpas en dook weg in een station van den ondergrondsctien spoor weg. Hij uitte een zucht van verlich- iete te Kunnen doen. Zelfs wanneti het slecnts een grap was, zou het zijn geest een oogenblik afleiding geven en zijn gedachten afleiden van de som bere schaduw, die over hem hing, looh dacht hij niet dat het een grap zou wezen. De boekwinkel droeg het numnor, in den brief genoemd, op den smeri- gen voorgevel. De baronet, die erheen liep, wist niets van den loggen man, die lucifers had verkocht bij de Al bany, en die eenige stappen achter hem iiep. Zijn voet was op don drem pel van den winkel, loon oen man donker van uiterlijk en met een zwar ten baard, een envelop in zijn hand drukte. Foyle zag wat er gebeurde en ver snelde zijn stap. Voor Fairfield gele genheid had iets meer to doen dan te kijken naar het opschrift van der enve lop, was hij vlak bij hem. Hij slofte tegen hem aan en zijn vingers grepen snel naar den brief. Het volgende oogenbiik rende hij met lange, gelijke stappen naor den hoofdweg. Het was een brutale beroovmg, dat spreekt vanzelf, maar hij had geen lust op dergelijke ktemigheden te letten. Dat de brief betrekking had op het geval, dat hij onder handen had, be greep hij dadelijk. Er was slechts een manier om hem dadelijk in handen te krijgen en dat mas: hem te stelen. POLEN. Een dreigende tarievenoorlog met Duitsch- land. Uit Warschau wordt gemeld dat men daar een tarievenoorlog tusschen Duitsch- land en Polen onvermydelyk acht. Deze zou dan na 15 Juni ontstaan, het tydstip waar op de verplichting van Duitschland, voort vloeiende uit het verdrag van Versailles, om elke maand 500.000 ton kolen van Po len te betrekken, ophoudt te bestaan. Van Duitsche züde schynt men niet genegen te zyn deze kolen verder te .betrekken daar de Duitsche handel sbalans met Polen reeds nu passief is. Zou Duitschland toch verder ko len uit Opper-Silezië betrekken er is sprake van 60.000 ton per maand dan wenscht het daarvoor politieke compensa ties. i Tot dusver toont Polen nog geen groote lust tot tegemoetkoming, hoewel het ver lies van de kolenleveranties aan Duitsch- CHINA. De strijd om Kanton. Omtrent de strüd in China en hoofdza kelijk om Kanton, wordt gemeld, dat de Kantonneezen thans meester zün van de stad. Volgens Reuter hebben de troepen van Joenan de witte vlag geheschen en vlucht ten zij naar het Noorden. Duizenden Kan- tonneozen trekken over de rivier, ten einde de Joeanneezen te achtervolgen. In het Oos- telyk deel van de stad .werd hevig gevoch ten; verscheidene hondenden personen zyn daarbij gedood. De Kantonneezen hebben, dank zij de lei ding van Russische officieren, een gemak kelijke ovepvinning behaald. Men vreesde, dat het ie Kanton tot een uitbarsting tegen de vreemdelingen zal komen. Een ander bericht meldt dat door opstan delingen de Engelsche en Japansche con sulaten in Kloe Kiang, een verdragshaven aan de Sanj-tse-kianj in brand zün gesto ken, en dat opstandelingen talryke gebou wen van buitenlandsche vereenigingen heb ben geplunderd. In Sjanghai is alles rustig. Berichten uit Peking melden dat de plaat- ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten an loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelijks geopend van 96 nur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. t.ng toen hij de trap af naar hei per ron liep. Hij had mboitijkheden verwacht, maar op revolverschoten op klaarlich ten dag had hij zeik in Grave Street met gerekend. Hij had den bijzonde- ren klank van een revolverschot her kend. Zijn .egenslandere, wie zo ook mochten zijn, maakten blijkbaar ernst van de zaak. Revolverschoten lossen op detecliven is geen alledaagsch ver maak, zeil» niet bij de gevaarlijk*!? misdadigere. Foyle besloot nog een bezodi aan Grave Street te brengen en legde de belofte af, dat dan iemand andere het mikpunt zou wezen, als r weer werd geschoten. Hij stond op het punt zijn goed humeur te verliezen. Niet voor hij in <km trein was open de hij ■ket briefje, dat hij nog tus schen zijn vingers hield. En .hij fronste do wenkbrauwen terwijl hij het las. Wel vervloekt Dat komt er van, als men volgens een opwelling han delt. Waarom heb ik niet kunnen wachten Ik had de heele taak in handen. In bf*t briefje stond alleen maar „Ik leef. Ik moet je spreken. Volg den man, dien je dit briefje «eelt R. G." Uveral elders zou hij getracht hebben om de zaak tot het einde uit te zin gen. Niet dat Grave Street een dief stal zou hebben kwalijk genomen;maar hij zou gedwongen zijn geweest zijn identiteit te verraden en Grave Street was geen gezond verblijf voor eenza me deteotiven. Dat zal ik ze mompelde hij, maar hij bleef voortrepnen. Achter zich hoorde hij de voetstap- Fairfield, 'ie verkregen. Met een hernieuwe kabinetscriéis wordt in (België de nieuwe week ingezet. Het politieke karretje is in ’t zand ge- loopen, wie zal het nu uit het mulle zand wegtrekken Minister Poullet zeker niet. Deze nieuwe Minister-President kreeg een votum van vertrouwen van een twijfelachtig gehalte (63 contra 62 stemmen en 6 onthoudingen) loodat hü ’t maar beter vond, om aan den Koning ontheffing van zijn taak als kabi- netsfpfmateur te vragen. Blijkbaar heeft hij (Éen izoo sterke oppositie ter rechterzijde niei aangedurfd, trouwens de geschiedenis Mfi soortgelijke links-georiënteerde minis- teries in andere landen heeft wel iets “ge leerd t. a. v. het steunen op nog al wankel bare meerderheden, die elk oognnblik in een minderheid kunnen veranderen. Men heeft het gezien in Engeland met het Labour- kabinet, men heeft het ook gezien in Frankrük met het kabinet-Herriot. Wanneer Poullet had gewacht tot hij de twee ontbrekende ministers óók had, en dan tot publicatie der samenstelling was over gegaan, was de toestand in zooverre an ders geweest, dat er dan tenminste een kabinet was geweest. Dan was misschien ook de oppositie niet zoo fel geweest, om dat dan waarschijnlijk de Katholieken wat meer' de regeeringsverantwoordelijkheid hadden gevoeld dan nu het geval is ge weest. Be jongste berichten melden thans, dat de Koning aan van de Vijvere een nieuwe opdracht heeft verstrekt. De zooveelstel Be groote vraag is nu, in welke richting deze R. K. staatsman van ongebwyfeld gioote kundigheden het zoeken aal. Met een uitsluitend Katholiek kabinet komt hij er niet; dat kan geen meerderheid behalen, zoomin als een socialistisch ministerie. Hij zal dus wederom te rade moeten gaan bij de liberalen, of by de socialisten, welke laatste zeer waarschünlyk wel dezelfde aanspraken zullen doen gel den als Poullet heeft ingewilligd. Dan krijgen we weer het oude liedje van de Roomsche bezwaren, tenzij de invloed van v. d. Vijvere op de Katholieken grooter is dan die van Poullet. Blijkt echter v. d- Vijvere ook niet in staat, om de hindernis tf nemen, dan lykt geen andere oplos sing mogelijk dan parlementsontbinding en nieuwe verkiezingen, hoewel men daar op weinig gecharmeerd is. In ieder geval is de politieke toestand in België na de jong ste verkiezingen al buitengewoon gecom pliceerd, en knap is hij, die er eindelijk in slagen zal om het tot een kabinet met eenige bestaansmogelijkheid te brengen! Niet uitgesloten is ook nog de kans oó een zakenkabinet, niet uitgesloten met het oog op het feit, dat de staatsbegrooting voor 1925 nog steeds onafgewerkt ligt, en het nu strie verkeert. Wy ontleenen aan het vei- slag in de bolsjewistische bladen de volgen de gegevens: Het geheele grondkapitaal van de op het grondgebied van de Unie overgebleven in dustrieele ondernemingen wordt door Dzer zynski geschat op pijn, drie milliard roe bel. Dit bedrag moest met voorbehoud wor den aangenomen, want de volkscommissa ris zelf erkent, dat hy geen maatstaf bezit om de werkelijke waarde van de gebouwen, machines enz. te taxeeren. Hoe groot zijn de verliezen van de Russi sche industrie geweeset tüdens den burger oorlog? Op deze vraag geeft Dzerzynaki het volgende antwoord: „Volgens vnae zeer onvolledige gegevens, bedragen de ver liezen, die het gevolg aü» van de desorga nisatie en de stillegging der fabrieken meer dan 10 milliard roebel. Onze industrie werd door den burgeroorlog niet alleen ver woest maar ook door en door gedesorgani seerd.” Uit deze woorden volgt dus, dat de Russische industrie niet «ninder dan kwart van haar grondkapitaal heeft leren. Zoo is de toestand van de groote strie. Over dé huisnijverheid, die in land steeds een zeer groote rol heeft ge speeld, geeft Dzerzynski de volgende cü- fers: „Wy (hadden voor de revolutie vier millioen.Jcoestarj’s" (d.w.z. menschen, die een vak in hun eigen huis oefenen) en nu zyn er volgens de rekening van het Cen trale Bureau voor Statistiek maar 2.130.000 pkoestarj’s” overgebleven. Daarna somde Dzerzynski de verliezen op van het transportwezen, de verwoesting van huizen en andere gebouwen en ten slotte de groote verliezen, die de landbouw heeft geleden. Van vele dezer verliezen gaf hj).'echter slechts onzekere cyters of in het geheel geen, zoodat de vraag, hoeveel het Russische volk voor Giet bolsjewistische stelsel heeft moeten betalen onbeantwoord blüft. voet ui het vierkant en ze lis niet be merken noe benauwd ze opeengepakt zijn. Hier vindt ge kleine dieven, handi ge sdhurieen, rijp voor eilke misdaad en aigebeutae fabcijaksarbe-riter»- Hier verklaren anarchisten met holle wan -gen hun kameraden hoe ongelooflijk slecht de tegenwoordige toestand der dingen is en hun systeem voor het duizendjarig rijk. Slordige vrouwen kijven voor de deuren en pearden- vleesöh is een vast artikel van menu. De netjes gekiieede Fairfield, aan het eind van de straat uit taxi stapte was even in het oogval lend onder de ongesdioren lanterfan ters, die op straat hingen als de maan onder de sterren. Sir Ralph zocht zijn weg naar een boekwinkel, zijn geest vervuld van de boodschap, die hem naar deze plek had gebracht. De brief, door den bood schapper gebracht, had slechts weinig woorden bevat, met druk letters ge schreden. „Als ge de waarheid wilt vernemen omtrent den moord in Grosvenor Gar dens, kom dan onjniddellijk naar No... Grave Street.” fir was geen handteekening, geen aanwijzing voor de identiteit van den schrijver. Fairfield had gretig de ge legenheid aangegrepen om misschien be te dat de tekst van het Fransche antwoord aan Duitschland nopens het veiligheidspact onmiddellijk na de overhandiging te Berlijn zal worden ge publiceerd te gelijkertijd met den tekst van het oorspronkelijke Duitsche voorstel. De vraag, of tevens de Britsche voorstel len aan Frankrijk, die plotseling een zoo algemeene instemming te Parys hebben ge vonden, bekend zullen worden gemaakt, wordt nog overwogen door de Engelsche regeering, die echter in deze in geen geval zonder overleg met Parijs wil handelen, daar zij niets zou willen doen, waardoor de positie van Briand zou kunnen worden be moeilijkt. De vraag, of Engeland in staat zou zijn het veiligheidspact aan te nemen, indien het niet de goedkeuring der Dotminoons mocht wegdragen, heeft aanleiding ge geven tot een voorstel om te bepalen, dat de Dominions tot de overeenkomst kunnen toetreden indien zij dit wenschen, zooals dife ook is geschied ten aanzien van het En- gelsch-Duitsche handelsvewlrag. Het wordt thans echter zeker geacht dat de regeering, met het °°8 °P 'hef groote belang van pact, de toestemming der Dominions onontbeerlük beschouwt. De „Daily Telegraph” verneemt, dat in pfficieele Engelsche kringen de hoop wordt uitgesproken, dat Duitschland geen pogin gen zal doen om het veiligheidspact, de ontwapening, de ontruiming van Keulen en de toetreding tot den Volkenbond gelykty- dig en als een enkele quaestie te behande len. België heeft te Londen en te Parys me degedeeld, dat het met het antwoord aan Duitschland instemt. Het agentschap „Exchange” deelt mede, dat in bevoegde kringen te Berlyn wordt verklaard, dat het Duitsche antwoord op de nota nopens de ontwapening uit drie paragrafen zal bestaan. In de eerste wor-' den de eischen behandeld, welke Duitsch land aanvaardt, in de tweede die, waar over nadere toelichting wordt verlangd en in de derde de eischen, die Duitschland weigert na te komen, omdat zü, naar (het oordeel der Duitsche regeering, niet op het verdrag van Versailles berusten. HOOFDSTUK XIII. Grave Street, Whitechapel, is geen teer, frissohe buurt. Men kan van het eene einde tot het andere loopen door de heele, vuile lengte en nauwelijks 'n woord Engelsch hooren. Duitsdi is ds Ual, die het meest wordt gebruikt door de cosinopoliiische bevolking, of- fichoon men nu en dan weer Poolsch °f Russisch verneemt. In de kazerne- aehti|ïe huizen, recht van de straat oprijzend, wordt allee apart verhuurd, van den werkelijker: huurder tot den bewoner van een I halve kamer, die weer hoeken van zijn weinige ruimte onderverbuurt, tegen strikte vooruit betaling. Twintig personen kunnen sa- oienhokken in een ruimte van ’n paar

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1