IATIEK UDA worm Hoofd en het JE iond. No. 15882 Zaterdag 27 Juni 1925 e Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zqn- en Feestdagen EERSTE BLAD. t idea. van 26. poorweg- verkzaam over de :noodigd- der hoo- )oven de /óór den nand aan Drie fouten der Sociaeldemocratie. RHEID FEUILLETOB. o. 1 Krachtpillën gewichtstoename ver- pillen zijn zeer ver" onden eetlust en doen ;e verbetering onder- rygbaar bij de Firm» loofdsteeg 7, Rotter- Tel. 4538. Prijs p« 1.50. Per 6 doosjes ling na ontvangst van it voor porto of onder 85" Jaargang L. PROTKCT1K. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ZOON alhier: de MODEPRAATJE. mun strak Eileen Ik oowel uit vroegeren i buiten den tekst uit de beroemde i s l aan kan ma te n- oudsche Handel en id; De bedrijven der ag te Gouda; Kun- Gouda; De lichame- veomaamste monu- J. DE MOL EN ZOON Tarf.irkt 71 - Til. 411 Im4i Huru- ii OiiiiUidiii 2 maanden de b®* Een der eerste eischen voor een geluk kig huwelijk is een goed humeur. f in een enkele nacht leeft bet den lijder heel i kwaal bezorgd. D.D.D. Mtptf.l-VI BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCCLXX. Wie door de voornaamste straten van den Haag wandelt, ziet herhaaldelijk mooie hee- renhuizen, echte oude patriciërswoningen betrokken door bureaux meestal van den Staat. Een dure boel, is de eerste opmer king, die men bij het zien van deze bureattx zal maken. En niet ten onrechte. Zeer vele van deze bureaux dateeren uit de crisisjaren toen tal van nieuwe rjjksinstellingen wer den opgericht, die aanstonds een mooi pand kochten en zich daar een goed onderdak verschaften. Als het ooit eens mogelijk ware dienaangaande een overzichteljjke sta tistiek samen te stellen, zou men merkwaar dige zaken beleven. In den loop der jaren is er wel eens het een en ander over gezegd en geschreven, maar dat was alles slechts te. hooi en te gras. Een volledig overzicht zou interessante lectuur zijn. De bedragen die met den aankoop gemoeid zijn geweest, zouden huiveringwekkend zijn. Thans einde lek is een ministerieel schrijven rondgezon den waarin gezegd wordt d!at de tijd geko men is om een einde te maken aan deze weelderige huisvesting. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL- door FRANK FROEST oud-ohef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. meer volbre een briefje, uat nïj mij voor u neeft gegeven. De letters dansten voor Eileen’s oogen, terwijl rij de d’utuie envelop opensclieurde, en wat ongetwijfeld Ro bert Greli's schrift was, in haar hand hield Zij was geschokt als nooit te voren, behalve toen zij van den moord boorde. Langzaam las zij, terwijl de woorden in haar hersens brandden. „Lievelling. Vergeef mij dat ik je niet eerder het doen weten dat ik veilig ben Ik had ggen middel om veilig met je. in contact te komen. Le man die nood is, is nieC met mijn wil gestorven. Toch durf ik het niet op een arresta tie laten aankomen. Brewhter dezes ió een oude vriendin van mij, die zichzelf in gevaar stelt door joj dit te brengen. Vertrouw haar en verscheur dit. Ze zal je zeggen hoe je met mij in contact kunt blijven.” Er was geen handteeken’ng Werk tuigelijk-scheurde Eileen den brief in tweeën, en legde de stukken oo het vlammende vuur. Terwijl zij di deed, voelde zij de donkere oogen van de prinses op zich rusten. Een straal van jalouzie schoot door haar heen bij de gedachte dat die vrouw vertrouwd was eerder dan zij het voorrecht had gehad Grell te mogen helpen- Zij trachtte die gedachte als onwaardig t van zich af te zetten. Hij leefde. Hij ling van den gulden. Wjj willen daarbij niet treden in de vraag, in hoeverre de in den laatsten tyd ingetreden gunstiger positie van den gulden is te danken aan de maat regelen van Minister Colijn, doch alleen wijzen op het onvoldoende besef, dat de sociaaldemocraten hebben van de beteeke- nis der waardevastheid van het geld vooral voor de arbeidende klasse. Dit onvoldoende besef bleek herhaaldelijk ’uit de ironische opmerkingen, die in de laatste jaren van sociaaldemocratische zjjde daaromtrent werden gemaakt. De heer Ter Laan gaf echter de ver klaring van deze houding. Men begrijpt blijkbaar in socialistische kringen de zaak niet. Hoe toch kan men aan dïe zijde anders beweren, dat de veiligstelling van den gulden een kapi- talistenbelang is. Dat men inzake een zoo belangrijk vraagstuk spreekt tegen beter weten in, durven wij niet veronderstellen. Naar het ons voorkomt, speelt de onjuiste kijk, dien Marx geeft op de maatschappij den sociaal-democraten hier parten. Het Duitsche voorbeeld, om van andere landen maar te zwijgen, leert duidelijk, dat het ge heel of gedeeltelijk waardeloos worden van het geld bovenal de van hun arbeid le vende groepen der bevolking schaadt. Wat deze groepen voor den ouden dag of andere moeilijke periodes van hun leven hebben be spaard (bezittingen der spaarbanken der levensverzekeringmaatschappijen, enz. enz.) is belegd in obligaties, die hare waarde ver liepen, naarmate het geld in waarde daalt. De groote kapitalisdan hebben echter in den regel hun vermogen belegt) in goederen (land, schepen, fabrieken). Ten einde deze goederen te kunnen betalen, hebben zij niet zelden geld geleend van de kleine bezitters. De zoodoende aangegane schulden gaan te niet door de waardedaling van het geld. Zoo heeft b.v. de bekende Stinnes met ge leend geld zijne zaken uitgebfeid en dank zij de daling van de Mark kon hij die lee- ningen af lossen met waardeloos papier. Menig groot grondbezitter, die op zijn grond eene hypotheek had, hem verstrekt door een hypotheekbank, verkeerde in de zelfde omstandigheid. Hij kon zich verrij ken ten koste van den arbeider, die zijn spaarpenningen op de spaarbank had staan, waarvan het pandbrievenbezit te niet ging door dezelfde oorzaak, die den groot-grond- bezitter verrijkte. Men kan wel Duitschland meisje, naar eigen, gelaat was ais een, masker Wees kalm, Eileen, sprak zij. U bent het suacatoiter geworden vaneen laag bedrog, hij is niet dood maar wel een man, uie sprekend op hem gelijkt. Ik ben op zijn verzoek bij u gekonen om u gerust te stellen. Haar stem daalde tot een gefluister,. Maar wei verkeert hij in groot gevaar en u kunt hem heupen. De handen van het meisje vielen slap langs haar zijde en hulpeloos keek zij haar bezoekster aan. Een nieuwe hoop begon in haar hart te ontluiken, maar haar verstand sprak dit hardnekkig tegen. Hij is dood, beweerde zij flauw- jes. Fairfield heeft hem vermoord. Waarpm zou hij zidh verbjeirgen als hij niet dood is? Waarom zou hij niet zelf hierheen komen Waarom zou hij u zenden Wees geen dwaas, sprak de an der ongeduldig, en de brutaliteit van dit woord had de beoogde uitwerking dat het half bezwijmde meisje tot zich zelf kwam. Hij^. komt niet omdat dit krank zinnig held zou wezen omdat, wanneer hij zich vertoonde, hij on middellijk door de detectiven van Scot land Yard gevangen genomen nxi wor den. Zij gelooven dat hij de moorde naar is van zijn dubbelganger een man, Golden burg genaamd. Hier is f, stijve en stramme eratuikingen, spitr- nuwpyn, lendenpijn, verder alle rheum»' n pijnen die ontstaan «vatte koude geneest wrijfmiddel Wortri- Maria Wortelbosr. per flacon bij •feoeFs Artikelea. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda Ml 1—5 regels 1-30, elke regal meer /0JÜ5. 1—5 regels 1.55, elke regel Ljjriag op den prijs. Liefdac INGEZONDEN MEDEDE1 de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot neer gereduceer- den prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekotnen, teneinde van opname verzekerd te «ün. men van het station uit dat gebouw kan be- 4 reiken .De leiders van dezen dienst begrij pen dus al dat de te keuren personen licht geneigd zouden zijn om te mopperen over het ver afgelegen liggen van dezen dienst en ter voorkoming geeft men hun dus reeds een papieren gids mede. Wie weet krijgt deze dienst te eeniger tijd nog niet eens een omnibusje aan de stations gelijk de ho-. tels dat doen. Het departement van Koloniën heeft trou wens nog zoo’n „de pendance”, n.l. zijn bi bliotheek die ergens in een zijstraat in het Bezuidehhoutkwartier staat. Inderdaad ia dit uiterst handig. De bibliotheek ligt 25 minuten gaans van het departementegebouw af, d.w.z. een dag reizen voor een ambte-, naar die even iets wil gaan naslaan. Ala er iets is dat men aan een departement bij de hand moet hebben dan is het wel zijn bi bliotheek en deze staat fijn een eindje uit de buurt. Natuurlijk kosten al deze bizonderiieden veel geld, maar daarop wordt niet geacht. Een gansch departement kan desnoods even buiten het centrum van de stad liggen, maar een dergelijke verbrokkeling is het duurste wat te, denken valt Thans gaat de Regeering dus de overtol- ligev gebouwen opruimen en schoon schip maken. Of het helpen aal? Natuurlijk ver dwijnt er hier of daar een huis uit den rijksdienst, maar huizen als de Koloniale keuringsdienst en de bibliotheek zullen wel blijven. Ongetwijfeld kan de staatsdienst heel wat goedkooper, maar dan moet het op heel andere wijae gebed ren dan thans het geval is. Maar... de bezuinigingscommissie heeft er het bijltje bij neergelegtf, hetgeen op zichzelf het beste bewijs is tegen de zui nigheid van den overheidsdienst. Wij zijn zeer twijfelachtig ten opzichte van de mo gelijkheid der hooggeroemde versobering. Daarvoor is het kwaad te diep geworteld. HAGENAAR. omstreken (bahooreode tot den bezorgkring): Van buiten Gouda au dan bazorgkriag: meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 igheida-adveitentiën de helft van den prfjs. ILINGENi 1—4 regels ƒ2.05, elke mgel meer ƒ0.50. Op Uit den aard der zaak, zoo schrijft de mi nister, zullen alle in crisistijd gestichte of gekochte woningen niet dadelijk van de hand kunnen worden gedaan omdat de wo ningnood nog niet overal tot het verleden behoort. Men kan gelooven dat thans van dien verkoop niet veel terecht komt. Wat tien duizenden heeft gekost ‘zal voor duizenden weggiaan, maar wat deert het? Alles is vroeger betaald en het is verrekend, zoodat alles wat het nu nog opbrengt een meeval lertje is. Eén staaltje van eigenaardig koopman schap willen wij eens noemen. In den Haag was een postkantoortje gevestigd. Het is in een benedenhuisje bestaande uit twee ka mers en een keuken. Dat gedeelte was tot kantoor ingericht en de Staat betaalde er 1800 gulden huur voor per jaar. De prijs heette zoo hoog te zijn omdat het kantoor er speciaal voor ingericht was. Acht jaar lang heeft de Staat dat pandje in huur ge had en toen is een ander kantoor gesticht zoodat de huur werd geëindigd. Geruimen tijd heeft het verlaten kantoor te huur ge staan maar er kwam geen liefhebber voor opzetten. Eenigen tijd geleden nu is het weer verhuurd aan een soort show-room. Naar wij vernamen bedraagt de huur thans vierhonderd tachtig gulden per jaarl De Staat heeft dus een 10 i 11 mille te veel betaald. Voor een ander postkantoor betaalde de Staat twee duizend gulden hier. Het boven huis werd daarvan aan een postambtenaar in huur gegeven voor 600 gld. ’s jaars. Het kantoor kostte dus 1400 gid., thans is het gansche huisje voor 1200 gld. verhuurd. Hoe lang de Staat dit huis heeft gehad is ons niet bekend. Dit zijn nu twee zeer kleine staaltjes en zoo zullen er wel meer zjjn. En het ergste was hierbij dat beide kantoren feiteljjk to taal ongeschikt waren, zoodat ze ten slotte beide zijn ongeruimd. Van rijksgebouwen sprekend raakt men niet spoedig uitgepraat. We willen daarom nog eens een geval vertellen. Het departement van Koloniën heeft een eigen keuringsdienst. Alle personeel dat naar Indië gezonden zal worden wordt daar aan een keuring onderworpen. Natuurlek komen de keurlingen uit alle oorden van Nederland en het zou dus verstandig zjjn dezen dienst ergens in de nabijheid der sta tions te stichtten. Daar was wel een woon huis te vinden geweest dat daarvoor ge schikt was. Verre van dat. Het departement heeft nog niet zooveel jaar geleden een keu rig gebouw gesticht in één der afgelegen straten van Duinoord. Het is een fraai dub bel huis speciaal voor den dienst gebouwd. De waande durven wy wel op 50 mille te schatten. Als een grappige bizonderheid kunnen wy vertellen dat zy die van buiten den Haag worden opgeroepen ter keuring, een bericht ontvangen, waarop ook is aangegeven hoe Haardracht. Inderdaad, „de kortgeknipten" z(jn alge- meene verschoningen geworden In ons da ge! ijksch leven. Zoowel de page- als de polka-kopjes, zelfs de geheel gladde jon genskop jes, ze vallen ons niet eens meer op. Van een voorbijgaande, aanvankelijk veel gesmade modegril, z(jn de gekortwiekte kapsels, thans eene lang aanblijvende, al gemeen geapprecieerde dracht geworden. Zooals onder den invloed der mode, alles wat zweemde naar „damesachtigheid”, lang- zeggen, dat in onder een socia listisch bewind de kleineman van zijn bezit is beroofd en ditis gegeven aan de groote kapitalisten. Door den heer Ter Laan werden in eene dezer dagen gehouden verkiezingsrede een paar onderwerpen aangeroerd, waarby wy meenen even te moeten stilstaan. In de eerste plaats het woningvraagstuk. De spreker gewaagde van het groote tekort aan volkswoningen en van de on mogelijkheid voor vele arbeiders, om eene de kosten dekkende huur te betalen. Dat de sociaaldemocraten daaraan niet onschuldig zijn, doordien zij het opdrijven der loonen van de bouwvakarbeiders (en ook der winsten van aannemers en archi tecten voegen wy er eerlijkheidshalve by) eer hebben bevorderd dan tegengegaan, werd niet vermeld. De overheid werd van de bestaande misstanden de schuld gege ven. Deze moet zorgen voor eene woning voor ieder, die niet m staat is, zich die zelf te verschaffen. Terwijl de vogels, zoo zei de heer Ter Laan, hunne nesten hebben, hebben vele Nederlandsche arbeiders, ten gevolge van het plichtsverzuim der Regee ring, geen redelijke woning. Deze vergelijking brengt ons juist, waar wij moeten zyn. De vogels bouwen, voor zij gaan paren, zich zelf eene woning en zy verwachten niet, dat andere vogels dit voor hen doen. Met vele menschen is het anders. Zy stichten een gezin, voor dat zy of eene woning bezitten óf althans in staat zyn de huur van een woning te betalen. Nu moe ten zy dit zelf weten. Wy leven in dit op zicht in een vry land. Zy moeten hunne fout intussehen niet aam anderen wijten. Hier ligt het kardinale verschil tussehen de sociaal-democraten en de liberalen. De sociaal-democraten willen de verantwoor delijkheid voor het bestaan doen rusten op de overheid. De liberalen meenen, dat ieder zooveel mogelyk de moeilijkheden, die het leven oplevert, zelf moet oplossen en de overheid daartoe moet opwekken en daarbij moet steunen. Zy zijn overtuigd, dat het loslaten van dit principe ten slotte onver mijdelijk moet voeren tot vergrooting der maatschappelijke ellende. Het socialisme, zoo meenen zy, zal op den duur het tegengestelde brengen van wat zyne aanhangers verwachten. Om dit aan te toonen, moeten wy stilstaan bij een ander punt, dat door den heer Ter Laan is aangeroerd, n.1. de zoogenaamde veiligetel- i*r is gebeurd. Wie heeft dion Goldenburg vermoord) De pruwes haaide <fe «choudere op. Mr. Grell ral u dit op «ijn.eigen manier vertellen, sprak aij. Luister I 'hen miniuteii lang aprek rij «nel achtereen, nu en dan iete op een strookje» papier Hdirijvend en het Eileen toonend. Het meisje knikte begrijpend en deed nu en dan een vraag- Einde lijk s.ond de prinaee op. U begrijpt allee geheel? vroeg rij. Ik begrijp allee herhaalde ÜHeen. HOOFDSTUK XX. Heldon Foyip wae voorbereid op elk gevaar liever dan dat hij Prinaea Fe- trovska weer liet ontkomen. Er waa niets tegen haar dan verdenking. Hij moest achter de dingen rien te komen, die haar met de misdaad verbonden. In zulke dingen wijkt de werkeUflce rechercheur af van den detective in de boeken. De rechercheur uit de ro- nians handel volgens intuïtieve zeker heid, die den detective uit het werke lijke leven leelijk in de klem zou brengen. De prinses arresteeren was buiten kwestie, zelfs haar aan te hou den zou er lediijk ui trien. Toch had de dief besloten haar het kostte wat het wilde Wills, den bottelier, te la ten rien. Als Wills haar herkende zou dit tenminste een schakel rijn in de ketting van bbwijsen, die gesmeed werd (Wordt vervolgd). 30) - Neen, ik ben niet krankrining, antwoordde rij op de onuitgesproken vraag. Ik ben best bij mijn verstand, da» verzeker ik u. Ik ben bij u geko men met een boodschap van iemand, dien ge dood waant ftobert Grell. De kamer draajde voor Eileen’s oogen- Met eeii hand greep zij naar den schoorsteen om zich een steun te geven. Van iemand, dien ik dood waan! herhaalde rij. Bob is dood f Zij greep de andere vrouw woest hi' den schouder en schudde haar in haar ontroering heen en weer. Hij is dood', zeg ik u. Wat be- u Ik weet dat hij dood as. Lieg mij niet voor. Hij is dood. Prinses Petrovska keek ernstig op naar het verwrongen gelaat van het ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per weak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA hjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tal. Int 82: Radactie Tel. 545. inden, probeer dan eens too gsmakkelijk aan te rloeistof, geen vette of ikt weg in de huid of in alt U direct opgelucht a jeuk worden door deze f in een enkele nacht ie< In jjeeiae I lm» gvouwte stuud vooraun in haar geest. Zij had kunueu ringen van blijdschap». Welnu vroeg de prinses. Ik begrijp het niet, zei vermoeid. Hij verklaart mij mets. Er is niets anders duidelijk in dien brief aan dat hij leeft. Hij durit niet meer zeggen. Wij d.w.z. hij is er totuulqp in ge slaagd de politie op een dwaalspoor te brengen. Als door een toeval die brief in hun handen was gevallen, zou die hun niet meer verteld hebbenden ri' nu al weten. Waar is hij? vroeg Eileen, moet bij hem gaan. Neen, dat zal niet gaan. U zoudt gevolgd worden. Ik zal' eike bood schap voor u overbrengen. U kunt hem helpen, maar niet op deze wijze. Hij heeft geld noodig- Hebt u iets van u zelf Kunt u hem, laten wij zeggen, dadelijk vijfhonderd pond geven Het meCsje dacht een oogenbtik na. Ik heb mijn juweelen, zei rij tenslotte. Hij of u kunt er meer dan vijfhonderd pond op krijgen. Wacht een oogenblik. Zij verliet het vertrek en een glim lach gleed over het ernstige gezicht van de prinses. Eenige oogenblikken later keerde het meisje ten« meteen zilveren kistje in de handen. En nu, sprak rij, vertel mij wat De sociaal-democraten hebben dit na tuurlijk niet gewild. Het is echter het haast onvermijdelijk gevolg van het stre ven, om de burgers te doen steunen op den Staat. Daarom zal man overal, waar de so ciaal-democraten het roer in handen krij gen, gevaar loopen, dat hetzelfde spelletje zich herhaalt. 'Elk sociaal-democratisch regime gaat gepaard met een stormloop op de schat kist. De gedane beloften moeten worden vervuld. Zich daaraan te onttrekken gaat moeilijk. En voor de vervulling is de maat schappij niet rijk genoeg. De schijn echter worden gered. Men gaat geld ken. De biljettenpers wordt aan het werk gezet. Dan kan de Regeering met geld gooien. Dit geld daalt wed in waande, naar mate men er mee gooit, doch de groote me nigte beschouwt dat meer als een onver klaarbare natuurramp t dan als een gevolg der finantieele politiek. De arbeiders krijgert voortdurend hooger loon, maar zij kunnen daarvoor veel minder koopen dan vroeger voor het lage loon. De kleine bezitter wordt uitgeplunderd' door den grooten. Kortom er gebeurt precies het omgekeerde van wat de sociaal-democraten bedoelen. Dit alles nu is het gevolg van drie fouten: 1°. een onjuisten kijk op de menschen; 2’. een onjuisten kijk op maatschappij; 3’. het streven, om beloven dan men kan gen. GOUDSCHE COIRANÏT .NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BEKKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCATELLE, NIEU WERKERK 3UDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, uu.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1