Groote Uitverkoop wegens verbouwing Adverteert in dit Blad -voedt het leder THUERÉ'S DE (iOEOSOIIE FRUITHAIVDEL geïllustreerde GIDS VOOR GOUDA Hoogere invoerrechten maken het leven duurder en doen de productiekosten stijgen. Goudsche Dienstverrichting *5 550 730 9P 12501675 67s 8?° 9? 11?° I375 2000KindermanteJs O50 3?s Nferanderinqvan floet Maar't leer wil slechts van Erdal weten. mIéaaaaaaééééaaaaaaaaa* Import from China GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 27 JUNI 1925 - TWEEDE BLAD bl| A. QUANT Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda Zeer snelle verhuizingen met auto-verhuiswagens van en naar alle plaatsen. Transport van Piano's, Orgels, Brandkasten, enz. enz. ALTIJD ONDER GARANTIE. Goedkoope prijzen. Zeer nette behandeling. Nerveuzen en Zenuwzieken 0Mantels 175 37s 2000 Costuums PJ5 qso 127516501975225024: 50 550 490 573 750 Q73 U 4500 Japonnen I10 1.35 ir5 325370450 Kinderjurken, Blouses en Rokken nog voordeeliger FPPfffPüfffPPffPPPPPfffffm SO cent Direct sinds 1828 in den handel, IS NOG STEEDS IN DE GOEDE OUDE KWALI TEITEN bij de voornaapriste winkeliers verkrijgbaar. Vrijhandel of Proteetie 3S Daarom lieten de DUITSCHE reederijen haar Rijnschepen in Nederland bouwen van DUITSCH staal en met be hulp van DUITSCHE kolen. Toch waren de bouw kosten in NEDERLAND lager dan in het protectionis tische Duitschiand. 1M6 60 COMITÉ VAN VERZET TEGEN PROTEtfriE. Haderi begint d« Op alle artikelen die niet in de Uitverkoop begrepen zijn, uitgezonderd leesboeken, IO °/o fcortln® A contant. Beleefd aanbevelend, L. N. POLDERVAART. LANOE TIENDEWEG 27 - TELEF 313 heeft ia vooraad: BLAUWE DRUIVEN. TAFELPEREN. PERZIKEN. TAFELAPPELEN. VERSCHE AARDBEIEN. AALBESSEN. KERSEN. TOMATEN. ANNANAS IN BLIK. OOUDA. 995 30 SINAASAPPELEN. CITROENEN. BANANEN. NIEUWE VIJGEN. DIVERSE SOORTEN NOTEN. di* lyden aan prikkelbaarheid en wilszwakte, gebrek aan energie, neerslachtigheid, levenemoeheid, slapeloosheid, hoofdpijn, angst- en dwangtoesbanden, hypochondrie nerveuse hart- en maagaandoeningen vragen de uitvoerige gratis brochure van Dr. WEISE, over zenuwziekten. DrGEBHARD Co., Frankenstraat *79, Den Haag. 1153 18 alleen prima kwaliteiten I alle nieuwe stoffen lichte enddnker^ tinten uitsluitend van dit seizoen mm» alleen nieuwste dessins A A A J Vraag in den Boekhandel en by de Uitgevers A. BRINKMAN ZOON alhier: bewerkt door G. J. J. POT Secretaris-Archivaris der Gemeente Gouda Dit fraaie boek, dat tal van interessante bijzonderheden bevat, zoowel uit vroegen» als tegenwoordigen tyd en versierd is met 78 illustraties in en buiten den tekst waarbij een fraaie VIERKLEURENDRUK van het KERKRAAM" uit de beroemde ST. JANSKERK, kost slechts De oorsprong en de ontwikkeling van Gouda; De Goudsche Handel en Industrie; De verkeersverbindingen te water en te land; De bedrijven der Gemeente Gouda; Gezondheidszorg en Volkshuisvesting te Gouda; Kun sten en Wetenschappen te Gouda; Het Onderwijs te Gouda; De lichame lijke opvoeding te Gouda; Gouda als woonstad; De voornaamste monu mentale' gebouwen, enz. Reeds vaak is de tariefquaestie inzet ge weest in den politieleen strijd. Ode thans weer, al wagen de partijen, die voorstan-j ders zijn van protectie het niet, openlijk deze leuze aan te heffen. Zij weten maar al te goed, hoe Holland in hart en nieren een vryhandelsnatie is en was ook in den tijd, toen de vrijhandelsgedachte zich nog niet allerwege baan gebroken had. Ten tijde der Republiek was Holland in wezen reeds een vrijhandelsland. Het is daarom merk waardig, dat de partijen, die niet gaarne de „oude paden" verlaten, zich blijkbaar toch zoo graag op het glibberige pad der protec tie wagen. Wel is beweerd, dat een tarief van, 8 pet. niet protectionistisch was; zeker is een recht van 8p ct. ad valarem, in vergelijking met sommige andere landen, waar men wel 20 tot 30 pet. heeft, niet bizonder hoog, maar toch is het voldoende om beschermend te werken. Men leeft nog zoo half^n" half in de gedachte aan de winsten der oorlogs jaren en de twee daaropvolgende jaren, toen zulke groote winsten meestal slechts schijnwinsten gemaakt werden, maar in derdaad is een winst van 8 pet voor een handelsbedrijf reeds hoog en voor een in- dustrieele onderneming al behoorlijk te noe men. Uit dit oogpunt beschouwd is een ta rief van 8 pet. ad valorem zeer zeker al be schermend. Bovendien heeft een tarief steeds dezelfde eigenschap als een olievlek: het breidt zich uit; met dit verschil even wel, dat een olievlek zich slechts in de breedte uitbreidt, terwijl tarieven neiging hebben om steeds meer beschermend te wor den en dus ook hooger te worden. Daarom is de tariefsverhooging, welke 1 Juli a.s. in werking treedt, zulk een be langrijke stap. Toen in November 1923 in Engeland Baldwin de economische moeilijkheden niet anders meende te kunnen oplossen dan door het invoeren van een besc'fgrmend tarief, meende hij en terecht hiertoe niet te mogen overgaan, zonder het volk over dezen allerfeelangryksten stap uitspraak te laten doen. De uitslag der nieuwe verkiezingen gaf toen duidelijk te kennen, dat het Engel- sche volk van deze oplossing der moeilijk heden geen heil verwachtte. Ten onzent heeft de regeering het blijk baar niet noodig geacht om de meening van het volk in dezen te vernemen en met de afkondiging der tariefverhooging ^ot na de verkiezingen te wachten: 1 Juli, den dag der verkiezingen, zal de wet in werking tre den en. is dus in deze aangelegenheid, welke de grootste belangen des volks raakt, zon der en over de kiezers beslist. Ware het, dat over de quaestie: Vrijhan del of Protectie, de strijd thans openlijk werd gevoerd, wij zouden het toejuichen, dat deze zaak opnieuw aan het oordeel der kiezers Werd onderworpen. De rechtsche partijen niet ten onrechte beducht vobr den vrijhandelsgeest onder ons volk, hebben zich „echter wel gewacht, om openlijk vóór protectie in het veld te treden, terwijl de S. D. A. P. en de Vrijz. Dem. het te druk hebben met hun ontwapeningsleuze om aan andere vraagstukken voldoende aandacht te wijden. De uitslag dezer verkiezingen zal echter, daar kan men op aan, beslissend zyn over hej; vraagstuk der handelspolitiek. Blijft de huidige regeering, zy het dan wellicht ook met andere personen, bestendigd, dan kan men er zeker van zijn, dat op den ingesla gen weg wordt voortgegaan en vóór het einde der nieuwe legistatieve periode kan men op elen nieuwe tariefverhooging reke nen.. Het is onbegrijpelijk hoe een man als Colijn, die vóór zijn ministerschap als vry- haqdelaar bekend stond, zich door politieke tot een tariefverhooging kon Ia den. De voor- en nadeelen van zijn reeds zoo herhaaldelijk het onderwerp van besprekingen en debatten geweest, dat het welhaast onmogelijk is, om er iets niéuws over naar voren te bren gen. I I Op eenigjelrecente voorbeelden, waaruit de funeste iiiloed van tariefmuren duide lijk blijkt, wi^n wjj hier echter de aan dacht vestigen. De handelspolitiek van vele Europeesche staten sedert den oorlog, is voor een groot deel beheerscht door het streven om eigen industrie zoo „sterk" mo gelijk te maken en deze derhalve zooveel mogelijk met tarieven te steunen. Aldus zijn vrijwel alle nieuwe staten: Tsjecho- Slowakije, Polen, Hongarije, Joego-Slavië enz. te werk gegaan, terwijl thans ook Duitschiand, dat sedert 10 Januari van dit jaar weer vrij is zijn handelspolitiek te regelen, zooals hert dit zelf wil, met een nieuw en zwaar tarief klaar staat. Meer dan het stichten van een nog groo- tere verwarring in Midden-Europa dan daar reeds heerschte, hebben alle bescher mende maatregelen niet gebracht. Ook al was er geen uitputtende oorlog aan vooraf gegaan, dan zou het feit, dat één groot tol- gebied als de voormalige Donau-Monarcl^e plotseling in een aantal staten, elk met een eigen tarief verdeeld werd, al storend ge noeg werken. De wrijving, de onderlinge naijver door den tarievenstrijd ontstaan, werkte tenslotte zóó remmend op de econo mische ontwikkeling van Centraal Europa, dat de Volkerenbond een conferentie heeft bijeengeroepen om aan dezen wedstrijd in economische bewapening een einde te ma ken. In verschillende staten, o.a. Tsjecho- Slowakije, zag men trouwens reeds het on gezonde van zulk een protectionistische po litiek in en wenachte men daarin verande ring te brengen. Hoe snel een tariefwet represaillemaat regelen uitlokt, zagen wy de vorige week nog hier te lande, toen de Nederlandsche Bank zyn houding tegenover credietverlee- ning aan Duitschers wijzigde, daar het Duitsche tariefontwerp zich op enkele pun ten lijnrecht tegen Hollandache belangen richt. De Nederlandsche Bank stelt zich op het vojkomen te billijken standpunt, dat zij geen Nederlandsche middelen ter beschik king stelt van hen, die Nederlandsche goe deren opzettelijk trachten te weren. Zoo werkt protectie mede aan het ver wekken van economische en politieke on rust, waaraan ons werelddeel in allerlaatste plaats behoefte heeft. BÜITENLAN0SCH 1IHUWS. De finantieele voorstellen van Caillaux. Een militaire Staatsgreep in China. ten verleijt protectie De Fransche Ministerraad heeft gisterert de finantieele voorstellen van Caiillaux met algemeene stemmen goedgekeurd. Deze voorstellen van Caillaux zyn bestemd, om tegemoet te komen aan de moeilijkheden der schatkist en de vlottende schuld te ver lichten en stelt een vermeerdering voor van de voorschotten der Fransche Bank aan den staat van zes milliard. Dientegenvolge wordt het maximum bedrag der uitgifte van bank biljetten van 45 op 51 gebracht De minis ter van financiën wordt gemachtigd een leening uit te schrijven uitsluitend voor de houders van bons der nationale defensie. By decreet worden de rentevoet en de verdere voorwaarden der leening vastgesteld, waar van de verschenen rente tegein wijziging van den wisselkoers zal gegarandeerd zijn.' Het maximum-bedrag der vlottende schuld van de schatkist zal worden vastge steld op de som welke zij bereikt op den dag der sluiting van de inschrijving op de leening. Blijkens de toelichting .wilde de Regee ring, teneinde het hoofd te bieden aan dq binnenkort te verrichten groote betalingen en de vlottende schuld, zich slechts bepa len tot normale middelen, vertrouwen stel lend in het land dat steeds veelvuldige be- .wijzen van zijn levenskracht heeft gegeven. De regeering richt, ieder stelsel van dwang vermijdend, een laatsten oproep tot het land om de schatkist door een vrijwillig aanvaar de krachtsinspanning te bevrijden van de huidige moeilijkheden en de ongerustheid voor de toekciret uit den weg te-ruimen. Beschermd tegen de schommelingen van den wisselkoers zullen de inschrijvers het land helpen en daarbij handelen in hun eigen belang. De voorgestelde leening, uitsluitend bestemd voor de consolidatie der vlottende schuld, zal alleen worden opengesteld voor de houders van bons der nationale defensie. Het ontwerp is slechts *een eerste stap naar een consolidatie der financiën. Wy zullen, zoo zegt de Regeering, zonder ver wijl de Kamers uitnoodigen nieuwe vorde ringen op dit gebied te maken, maar het paste de vraagstukken achtereenvolgens te behandelen en eerst de dringende problemen De commissie van financiën heeft, na Caillaux geboord te hebben, met 19 tegen 14 stemmen het socialistische voorstel ver worpen, om een heffing van het kapitaal in te voeren. Alsof er nog geen onrust genoeg was in de wereld, hebben thans de binnenlandsche tegenstellingen in Griekenland een ver scherping te aanschouwen gegeven. Men heeft reeds kunnen lezen van de staats greep in Griekenland, waar Pangalos thans als Minister-president en Minister van Oor log is opgetreden. Het was velen niet onlbekend, dat ér in Griekenland, wederom iets broeide. De onte vredenheid teekemie zich hoe langer hoe scherper af en vooral in militaire kringen kon men zich niet vereenigen met het beleid van de regeering-Michalakopoelo». De ver wijten, aan het adres van het kabinet ge richt, kwamen o.a. hierop neer, dat de re geering niet genoeg zorg besteedde aan de landverdediging; blijkbaar heeft de minis ter van oorlog te elfder ure nog gedeeltelijk willen tegemoet komen aan de verlangens zijner critici en werden, naar uit verschil lende berichten bleek, in Frankrijk belang rijke bestellingen van oorlogstuig geplaatst, o.a. van duikbooten ten behoeve van de ma rine. Ook op andere wy?e scheen de minis ter van oorlog er naar te streven de uit rusting van het leger te verbeteren. Zoo hield de poging om hert Grieksche leger te reorgtaniseeren onder meer tevens in, dat met Britach kapitaal een vliegtuigenfabriek zou worden ongericht en ook Fransche mi litairen waren den laatsten tijd druk bezig met het opleiden van Grieksche stafofficie ren. Dat alles gaf blyk van een vrij leven dige militaire activiteit, die in Griekenland zelf werd voorgesteld als maatregelen, die van louter defensieven aard waren. Booze tongen beweerden echter, dat Griekenland heimelijk een oorlog tegen Turkije voorbe reidde en met alle eventualiteiten rekening trachtte te houden in verband met de span ning, die de laatste tijden viel vast te stel len in de verhouding' tot Zuid-Slavië. Hoe dit ook zij, de Grieksche minister van oor log heeft Woensdag een verder blyk van zijn goeden wii trachten te geven door ter stond honderdduizend geweren te bestellen, terwijl de Kamer dienzelfden dag een be sluit in overeenkomstigen zin nam; het be drag der legerbegrooting toch werd van 1 milliard op 2 milliard drachmen gebracht, derhalve verdubbeld. Dit allemaal heeft echter niet meer mogen baten, gelijk de nuchtere feiten duidelijk genoeg hebben uit gewezen. De zeer roerige militaire opposi tie, die van oordeel was, dat Michalakopoe- los op buitenlandsch politiek gebied niert be ter vermocht te manoeuvreeren en slechts tegenslagen had te boeken in de relaties met Angora en Belgrado, terwyl het kabinet te vens de groote concessies van het buiten- landsche kapitaal zou hebben gedaan, acht te nu eenmaal de regeering niet bevoegd nog langer 's lands zaken te leiden en was van oordeel, dat zoo'n onbekwaam bewind hoe eerder hoebeter van het politieke ter rein moest venlwynen. Zoo gezegd zoo ge daan en reeds thans hebben nieuwe minis ters met Pangalos aan het hoofd een nieu we regeering gevormd, en heeft zelfs deze nieuwe Minister-president zich met een pro clamatie tort het volk gewend, waarin hy belooft een goed bestuur, gelykheid voor al len, herstel der openbare orde, voorbeeldige bestraffing van alle malversaties met open bare gelden, onmiddellijke reorganisatie der militaire strijdkrachten en regeling van het v 1 uchte 1 ingevraagstuk. Het overlijden van baron Uoppée, De dossiers der zaak-Uojjpée, tezamen 9600 kg. wegend zyn naar |Gent overge bracht om te dienen by de behandeling van den civieleii eiisch in het grdote proces, dat gedurende een viertal jaren Wen den Bel gischen industrieel is gevoeld. Het gold het vonnis van de rechtbank te Brussel, waar bij Coppée bot het betalèn van 20 HiilIJoen schadevergoeding aan den Belgischen staat werd^veroordeeld. Het Hof van Cas satie had dit vonnis vernietigd en de zaak naar Gent verwezen. De 75-jarige baron Coppée heeft dit niet meer beleefd. Van de zware beschuldiging, welke tegen hem werd ingebracht, nl. dat hy tydens de bezetting leveranties san den vijand had verricht, werd Jhy gezuiverd. Hy' werd door hoi Assisen-Hsrf vrijgespro ken, ofschoon de oogeili der menigte de zondaar Is gebleven, die met den over weldiger handel gedreven had. Men herin nert zich uit het langdurig proces, waar aan politieke factoren niet vreenul waren, «lat Coppée met instemming der Belgische regeering-de Bro«jueville te Havre had ge handeld ten einde het industrieele leven in het bezette vaderland zoo veel mogelijk op igaog te houden, ofschoon men wei moest begrijpen dat het door hem aan de Duit schers geleverde materiaal, o.a. beiuoi bij de oorlogvoering tegen de Belgen zelf zpu worden aangewend. Evanco Coppée's roem on fortuin datee ren uit den tyd van de regeering van Leo pold II. Hy diende den Koning van ruad bij diens financieeJe transacties, et» wist zich door den aankoop van de kolejnmijn«*n van Ressaix een overheerschende nositie in de Belgische industrieele wereld te verworven. Koning Leopold schonk hem den titel van baron. Hoe veel vertrouwen men gédurende -'e oorlogsjaren in Coppée had, blleek uit het feit, dat hy in 1917, in verband met do door gravin «le Mérotle g«*lanle 'pogingen tot hot indienen van vredesonderhandelin gen, een onderhoud had met Brian.l en met den Duitsche civielen gouverneur in België, von der Lancken. Deze pogingen stuitten af, naar het heet, op het verzej van Lloyd George in Engel anil en Ribot in Frankrijk. Tijdens het proces tegen Ooppde is Briand als getuige décharge opgetreden om op de rechtoch ipenheid van den beklaagde te wijzen. ENGELAND. De toestand in het mijnbedrijf. De voorzitter der vereenigink van mijn eigenaars heeft aan «1e mijnwerker af ede na tie officieel medegedeeld, dat <1® overeen komst tot regeling van den mijnjarbeid voor heel Engeland op 30 Juni wordt opgezegd. Het bestuur der mijneigenaars heeft zi|n bijeenkomst tot Woensdag verdaagd; in- tusschen zullen onderhandeling en worden aongtknoopt over de bepalingen der nieuwe overeenkomst De geheel e pers maakt zich ongerust over «le verslechtering van «len economischen toestand en spoort zoowel de arbeiders als de mijneigenaars aan zich van de hulp der regeering te bedienen om tot een overeen komst te geraken. Ook de verantwoorde lijke arbeidersleiders schijnen vo >r een sta king of uitsluiting tefrug te schrikken, daar het hun duidelijk is, dat by den huidigen economischen toestand der arbeiders slechts door omlefhanidelingen gunstiger voorwaar den kunnen verkrijgen. VEREENIGDE STATBljl. Bioscoopbrund in de Ver. Staten. In een bioscoop-theater in Kansas City heeft e®" ontploffing plaats gel»!, welke door brand gevolgd werd. Er zijd veel per sonen om het leven gekomen. De politie schat voorloopig het aantal slachtoffers op 30 k 40 RUSLAND. De positie van Trotzki. De „Vossische Zeitung" meldt uit Mos kou, «lat Trotzki binnenkort tot .voorzitter van den Economischen Raad der Sovjets en Dsjerzinska tot minister van oorlog zal wor den benoemd. De tegenwoordige volkscom missaris van oorlog Froense zou èen hooge post in het leger krijgen. Deze benoemingen zouden nog vóór den a.s. partijdag geschieden, zoodat da zaak- Trotzki niet meer voor het forum der partij kan worden gebracht en als opgelost kan worden beschouwd. CHINA. De actie tegen de vreemdelingen. Uit Kanton wordt gemeld, dat de regee ring van de Koeumintang-partij een ultima tum heeft geateld aan de buitenlanders, waarin de ontruiming van Sjamien geëiacht wordt De termijn van het ultimatum loopt heden af. IUNN&NLAM). Het Internationale Koode Kruis. Do goeveriKHtr» van do Liguo do lu Uroix Rougo hebben in Darijs verga derd onder leiding van den voorzitter van het Amerikaans oh© Roode Kruis, John Itarton Duyno. In een met algemeene stommen aan genomen resolutie werd aan de Uom- musion d'Etude, voorzatter vat. H. C. Dreasölhuy», dank gebracht voor haar pogingen «mii oen fusie voor te berei den tiwsehen het Comité Internationaal in Getiève en de Ligue te Darijs. Wa rt' deze commissie daarin geslaagd, dan zouden Ligue en Comité interna tionaal tezamen eon groote Internatio nale Roode K ruis-cotiferentie bijeen roepen, waarin «le ptunnon dec com missie zouden zijn besproken. Volgens de opvattingen van «ie Ligue was de commissie het onderling oneens ge tuige een rapport «Ier minderheid en een rapport der meerderheid. Nu er dits alreeds in de Commissi on drittudo zelve geen overeenstem ming is verkregen, adit de Ligue het ondoelmatig, oen groote Roode Kruis- conferentie te beleggen. Het Couiité International!' is echter van een ander gevoelen on heeft thans op eigen Ini tiatief een Roode Kruis-oenferentie .in (Jenève belegd, om de mak der fuaie te bespreken. Hot tweede besluit, op do vergade ring do» gouverneur» aangenomen was het «toon In werking reden van do nieuwe statuten der Ligue op Januari 1921. Deze statuten maken het mogelijk, dat elk Roode Kruis oen goeverneur kan defogoeron naar de Ligue Vroe ger kon een gouverneur twee landen vertegenwoordigen Zoo vertegenwoor digd© de Nederlandeehe afgevaardigde ook het Belgische Ro de Kruis Op de vergadering van de Ligue werden in dit comité exécutief geko zen tot voorzitter John Barton Pay ne, de voorzitter van het uitgebreide A merikaansche Roode Kruis, en tot leden de heer Conil (Cube), mei Ma- sarykova (M^iecho-SHowakije), jhr A. W. G. van Riemsdijk (NoIerland), ko lonel Draudt (DuitsehlancM, de heer Athanasaki (Griekenland* en d© heer M Knwai (Japan). Naast deze commissie, «He in sa men- king met den directeur-generaal, air fraude Hill feitelijk de Ligue zal heb ben te leiden, i^erd een speciale dom miss!© voor de financiën ingesteld, be slaande uit de hoeren M Ciraok» (Itn- l r«), Armando Quezadti (Chili), S K. M Geoffrny (Frankrijk), s'r Arthur Stanley (Engeland) en M, Kawat (Ja pan). DienntreKeling der spoorwegen. l'entMKi© vloUo en üyiige afdoe ning van de ontwerpen van nieuwe üieiwtregelmgea der treinen van de Ncderiandselio spoorwegen te verzeke ren, is het onvermijdelijk gebleken de wijze van voorbereiding te verande ren, tengevolge waarvan de ontwerpen niet meer als tot dusver voor het pu- bl ek verkrijgt*tur gestold kunnen worden. De neder legging ter secreta rie van een ige gemeente en ten bu- reele van de Kamers van Koophandel en Fabrieken van dat ontwerp kan in verband daarmede ook! niet moer plaats hebben. Mede met het oog op de in stelling van den Bpoorwegraad is het wensohelijk, dat "belanghebbenden wen- DE SPELER. (Historisch verhaal uit de Oriënt.) Drie maanden was Goldinig lid van de meest beruchte Londensche speelclub en in dien tyd had hy kans gezien om alles, wat hij bezat tie verdobbelen. Men zou kunnen beweren, dat hy tihans van twijfelachtige middelen leefde, doch deze sympathieke uit drukking, die in alle politrie-rapporten ter wereld ministens eenige malen per dag voor komt, was voor het aanduiden van zyn toe stand nog te optimistisch. Hij leefde van middelen, welke zoo twijfelachtig waren, dat we ze niet anders kunnen aanduiden dan het oplichten van zijn beste vrienden door een geraffineerd stelsel van schulden maken. Nul is schulden maken een kunst. Er zijn" menschen, die zeer crediefewaardig en eerlijk zijn. Vlei u niet met de hoop, dat deze menschen er ooit in zullen slagen één cent van iemand leenen. Er zijn echter an dere menschen, die door een zachten druk op het onbewustzijn van het slachtoffer, een automatische beweging naar den bin nenzak totstand brengen en al pratende laten ze uit de portefeuille van den goeden vriend de lapjes van honderd en duizend gulden wegdansen. De vriend geeft met eet) bezwaard hart, hij zegt tienmaal tot zichzelf, dat hij het eigenlijk niet doen kan, of wat zwaarder weegt: Niet doen mag!, maar hij is in een toegeeflijke leen- stemming gebracht, waartegen geen verzet baat. Het was zoo ver gekomen, dat Golding al z'n vrienden voor een grooter of kleiner bedrag, naar hun finaneieële draagkracht, bij den neus genomen had, en met een glim lach van voldoening constateerde hij het gelukken van dit leensysteem, dat nu echter door een andere geldmaaktruc moest wor den vei vangen. Hy zou met valsch spelen kunnen beginnen, doch dat was te gewaagd. Hij kon gaan wedden bij de wedrennen, maar de moeite, welke men zich geven moet om in deze wereld van bedrog en op lichterij voldoende thuis te raken, schrikte hem af. In deze overleggingen treft u een ding: hy denkt er niet over om te gaan werken voor zyn brood. Neen, werkelijk, dat achtte hy verre beneden zich. Tenslotte kwam hy met zichzelf overeen, dat hij het verloren geld in de speelclub zou terugwin nen, door een nieuw speelsysteem. Gy glim lacht bij het lezen van deze conclusie, om dat honderden, neen duizenden ongelukkige spelers, dit dwaze voornemen hebben ge koesterd, en ge schrijft hem reeds eenige symptomen van hersenverweeking of een idee fixe toe, trwyl de geneeshepren onder mijn lezers zoetelijk glimlachend mompe len: interessant geval van paranoia. Onge twijfeld was dit geval interessant maar, het meest belangwekkende was, dat hij zijn voornemen met ongelooflijke brutaliteit uit voerde en dat zyn plan uitnemend slaagde. De geheime speelculb had zijn vertakkin gen en zyn agenten in alle hoofdsteden en van het Europeesche en Amerikaansche vasteland. De agenten voerden Steeds nieu we leden toe en de afgewerkte ge ruineerde exemplaren, werden met een dotatie vpn vijftig pond al» lid van de club geroyeerd, daar het bezitten van een redelijk fortuin de eenige, doch ook strikt noodzakelijke vooiwaarde was om tot de club te worden toegelaten. Samuel Golding voldeed niet meer aan dezen laatsten eisch en het royement was reeds by de directeuren van het speelhol in ovei weging genomen, toen hij op een avond zijn vaste plaats aan de speeltafel weer in nam voor het uitvoeren van zijn spelsy steem. Aan het einde van «Ie lange tafels zaten de bankhouder» en de kaarten gingen met ongelooflijke snelheid rond. Men nam nau welijks de moeite het geld te tellen, dat de bankhouder met een harkje naar zich toe trok of weer uitbetaalde aan den gelukkigen winnaar. Het binnentreden1* in een speelhol oefent op eiken bezoeker een eigenaardige bekoring uit. Er heerscht een geweklige spanning, de hoogroode kleuren en de fon kelende oogen van de spelers verraden, wel ke geweldige hartstochten hier s|preken. Niemand kan zich aan deze speejlroes ont trekken en de toeschouwer, die met het plan om geen cent uit te geven, doch slechts naar het spelen te kyken eindigt Altijd met by te schuiven aan de speeltafel' en zUn geld te verliezen, of, wat vaak gebeurt, den eersten avond iet» te winnen, welk bedrag by volgende gelegenheden tot het tien, hon derd of duizendvoud weer verloren wordt. Een enkele maal gebeurt het, dat er in een sierlyk gemeubileerde en rustige hotel kamer naast dit speelhuis een revolverschot klinkt. Dat hotel en het speelhuis zyn een. In het hotel is een fraaie palmen-zaal, waar onder zachte lampenschyn rustbanken staan voor de vermoeide spelers. FJijne parfums doorzweven deze ruimte en zy voeren de afgematte zielen van de geruineerden naar rustiger «feeren, welke het lossen van het doodende revolverschot zooveel aangenamer en lichter maken. In de speelzaal wordt aan deze schoten nauwelijks aandacht geschonken. Ook op den bewusten avond klonk een revolverschot. Een zacht gemompel ging langs de tafels. Wie is het? Wie is het? Zon het Sa- imiel GokHng ztfn? Neem, daar komt hy binnen keurig in het zwart gekleed, en hU neemt plaats aan de tafel. Het 1» de Amerikaan Warren Nattan, die gisteren anderhalf milHoen dollar ver loor. IniuHschen gaat het spelen door en aller aandacht is op de kaarten gevestigd. Deze werpt zyn portefeuille met inhoud op tafel, gene een pakje bankpapier o( een rol goudstukken. Men vraagt alleen „hoeveel?" en als gewonnen of verloren wordt verdwij nen de porteféuille, het pakje of de rol, naar den bankhouder of naar d«Jn binnenzak van den winnaar, zonder een spoor van twij fel aan de juistheid van het genomen be drag. Samuel Golding was de eenige, die met koele berekening altijd zijn inzet en zyn winst natelde, omdat hy instinctief ieder mensch voor een even grooten be drieger aanzag als hy zelf was. De bank houder en de spelers glimlachten om deze hebbelijkheid. Nadat Golding zyn plakt» aan tafel had ingenomen, haalde h(j een portefeuille uit z'n zak en legde deze zwijgend op tafel. De geheel® inhoud? vroeg de bankhouder. In orde, antwoordde Golding. Moet u niet eerst het geld natellen, vroeg zyn buurman, met een sarcastisch glimlachje. De inhoud ia geteld, ik verspeel van avond niet meer dan vyf en twintig pond sterling. (Wordt vervolgd)

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 3