S' bond. vaart. 26. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN XOa 15883 85»Jaargang Maandag 29 Juni 1925 WERKERS OUDERKERK OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. 8TOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Ho. 1 st Leiden. :ool. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDEraR. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl ood en doet niets anders. bezig 18*0 189 BUITENLANDSCH NIEUWS. FEUiLLETÖM. I (Wordt. verrotadV van 127- JZELENDOORN. te 's-Gravenhege. GOWHE CMJBANT. De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotlaod Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. VERKENIGDK STATEN. Aardbeving in Amerika. Vrij groote schade in Montana. Een aardschok is gisteravond 6 uur 23 geconstateerd in den staat Montana, waar* door te Butte groote gebouwen in achud- dende beweging werden gebracht en talrij ke schoorsteenen wenden afgeworpen. Er gebeurden echter geen ongelukken, en de schade is niet ernstig. Geringe schokken worden gemeld uit Anaconda Great Falls. Billings en andere plaatsen. Twee schokken werden waargenomen, waarvan de eerste, die 10 seconden duurde, heftige» was dan de tweede, die er onmiddelH|jk op volgde en 20 seconden aanhield. Te New York wer den aardschokken 1800 mijl ten N. W. van New York gesignaleerd. Naar Reuter meldt, werden de schokken in twee derden van den staat Montana ge voeld, en werd vrij groote schade aange richt aan gebouwen, wegen en bruggen. Door aanlach ui vingen werden drie treinen tegengehouden. CHINA. De algemeens staking en de vreemdelingen boycot. Uit Washington wordt gemeld dat de sta king niet algemeen meer is. De winkels gaan weer open, maar de scheepvaart blijft verlamd ea de Japanache en Engelsche ka- toenfabrieken zijn nog steeds gesloten. De radicale elementen, die vóór de algemeen» staking en den vreemdelingen-boycot aijn, trachten door intimidatie de aiiwidera van tal van fabrieken af te houden. Verscheide ne groepen Ohineesche stakers drongen de internationale concessie binnen, waar zij Duitsche Poolreisplannen. Eckener en Nansen per Zeppelin naar de Noordpool. ölykens heden gehouden besprekingen tusschen de „Internationale Gesellschaft fuer Erforschung der Arctis" met de Zep pelin Luftschiffhallbaugesellschaft, is een definitieve overeenkomst getroffen 'betref fende de voorgenomen Noordpoolexpeditie. De Zeppelin Luftschifflhall gesel Ischaft verplicht zich een Zeppelin van de vereisch- te grootte te bouwen en deze voor twee Pooltochten ter beschikking te stelllen. Dr. Eckener zal het commando over het lucht- .chrp op zich nemen, doch ook aan kapi t< in Bruhns van de Studiegesellschaft «al medezeggenschap worden gegeven b|j de 'technische leiding van de expeditie. De we tenschappelijke leiding der expeditie sal Nansen op «ich nemen. Maar ook Duitsche geografen en geleerden oullen aan de tech- ADVEBTENTlEPRUSi Uit Gouda au omstrek» (bahoorende tot den beaorgtring) --i, elke regel mur /0.25. Van buiten Gouda en don besorgkring: 6 regels 1.56, olko rogol moor 0.30. Advertentita in hot Zaterdagnummer 2i - Liefdadighaids-adveitentiën do helft van don prijs. u.<? sloep voor tiet Iulh stond. Hij buk te zich half en richtte zich toen weer op De chef vloekte jacht en knikte hen politieagent toe. pnmid<leili|k sprong de agenu met uilgestrekten arm midden op den weg en het rijtuig, dat juist vaart kreeg, btee! met een ruk stilstaan. De blauwe Uniterm i» in sommige gevallen nuttiger dan de uiet in het oog vallende burgerklee- ding der recherche. Breng W41s na ona naar het Mal- ctester Row Politiebureau En het portier openend, stapte Foyle in terwijl de chauffeur den motor weer aanzette. De prinses wa» half overeind geko men en gaf een kreet van veront waardiging bij dit binnendringen Met een streng, strak gezicht ging Foyle naast haar zitten Zijn hand omsloot tiaar pols, en hij trok haar neer op een waar Vaderlander. Zijn stem ondergeschikt enig hebben. Het Vader- ‘nden roepen U jn Vol Ook gelegenheid die pas de school Weinig heeft de mensch hier noodig En dat weinige slechts kort. naar zou herkennen. Hij was blijkbaar nerveus en on willig de belangrijke rol te spelen, die heto was toegedacht. Foyle lachte geruststellend. Hindert niet. Kijk goed naar haar, beste aan. Men kan nooit we ten in die gevallen. Je kunt je haar herinneren als je haar ziet. leder mensch lieett een anderen loop en daaraan kan je haar misschien herken nen. Het hindert niet als je niet slaagt Hij bracht Wills naar de plek op eenige pas afstond van het huis, maar zoo dat niemand van het huis uit hem kon zien en gai hem bevel te blijven waar hij was. Hij zelf keerde terug naar den hoek waèr Taylor, de re chercheur, die hem had begroet, toen zij kwamen aanrijden, wachtte. Het andere einde van het plein was be waakt door een van Toy lot’s helpbrs. Lola was in de val als Foyle haar in de val wilde hebben. Hij wenkte een agent in uniform, die aan den anderen kant van den weg op en neer liep. De man knikte rechercheurs van welken rang ook sthieeren nooit en nam zijn stand plaats in op eenige stappen afstand. Zij behoefden niet lang te waèhten Een taxi blijkbaar per telefoon ge roepen kwam aansnorren. Wills keek als betooverd naar de slanke, rechte gestalte van de vrouw, die op DUIT8CHLAND. Dc ex-kroonprin» over de „schuldquaestie”. De gewezeji Duitsche kroonprins heeft ge ruimen ty'd gewerkt aan een nieuw boek waarin hy in het bijzonder het vraagstuk van Duitschland’s schuld aan den oorlog zou behandelen. Dit boek, ,Jch suehe die Wahrheit” geheeten, zal weldra verschij nen. Het ,8 Uhr AbendblatV’ echter geeft nu alreeds een enkel hoofdstukje over de Marokkopolitiek en laat dit voorafgaan aan de voorrede, waarmede het boek opent. Aan deze voorrede ontleenen we, dat de ter toelichting van het art. 231 van het ver drag van Versailles (betreffende de schuld van Duitschland) aan graaf Brockdorff- Rahtaau in Juni 1919 door Clemenceau haar plaats. Ik zou niet trachten dit porier te openen als ik u was, zei hij rustig. U zou er uit kunnen vallen De vrouw-ging zitten en dacht mei na. Zij had geen moeite om te raden w e Foyle was en zij'had ook den kijkenden bottelier gezien, toen zij het huis van den hertog van Burghiey ver liet. Om tijd te winnen speelde ze op volmaakte wijze de verbaasde, belee- digde .half verschrikte onschuld. Wat beteekent dit? Hoe durft u namens de geallieerden gerichte mantelnota, den ex'kroonprins aanleiding heeft gegeven tot het besluit om naar de mate van zijn krachten mede te werken aan do bestrijding van den leugen van Duitschland’s schukl, „die uit een leugen tegen de eer van m|Jn Huis tot een belastering van het geheele Duitsche volk en het vaderland was ge- vaardiging te onttrekken.” In de eenzaamheid van Wieringen echter kon dit plan niet worden uitgevoerd1, omdat den schrijver geen voldoende materiaal ter beschikking stond. Eerst na de publicatie van de documenten van het ministerie van buitenlandsche xaken en de Russische en Oostenrijksche arcttefpublication (in het bijzonder de brieflktoseUng van Iswolski), kon het gestelde doel worden verwezenlijkt. „Want op grond van het beschikbare mate riaal kan reeds thans worden bewecen, wat noodig is om te bewijzen, ten einde aan het verdrag van Versailles de moreele recht vaardiging te onttrekken. Doel van het boek van de ex-kroonprln» ia om aan te tonnen, dat de bewering van de mantelnota van 16 Juni 1919 een be wuste onwaarheid is. Met nadruk verklaart de schrijver, dat niemand beter dan hij, de onrechtvaardig heid van den haat tegen Keizer Wilhelm kan gevoelen, „omdat deze haat oorzaak vindt in de lasterlijk over de heele wereld verspreidde overtuiging, dat zijn vader de oorlóg heeft gewild en veroorzaakt, terwijl Ik toch haast, aldus de ex-kroonprins» da gelijks er getuige van was, dat geen «org hem zoo zwaar drukte ah juist die van het behoud van den vrede. Maar het bewustatfn van het ongerechtvaardigde van dien haat heeft mij nooit er het oog voor doen sluiten dat menschelijk dwalen het uit zuivere be doelingen en vaak wit diepsten gewetens drang voortkomende willen van mijn vader niet zelden in verkeerde banden heeft geleid en dat ook zijn raadgevers, »(j het ook met de beste bedoelingen, noodlottige fouterf hebben begaan." BMUVBLfi lijmi guau opaoekeu met touw oogeu utet geheet open voor het gevaar, dat zij liep. Goed gebruikt, hebben de kranten him nut. Toen hij den moord aan de pers meedeelde, had Foyle niet ver teld van het vinden van het kleine portretje. De vrouw wist niet dat Scotland Yard een portret van haar had en hij had het onwaarachijn.ijk geacht dat de bewaken» van hei huis tiaar zouden herkennen. Ofschoon zij als avonturierster had geleefd in vele streken van de we reld, had zij totnutoe geen moeilijkhe den gehad met de Engelsobe politie. Zij vroeg zich af hoeveel Fa. te wist Het had blijkbaar geen doet indruk op hem te maken met de belangrijkheid van haar rang en oonnec’iew. Prinses sen zijn goedkop in RvfelawL I) bletit natuurlij Mr. Hekton Foyte, sprak zij. Ik heb gehoord dat u heel slim bent. Ik begrijp niet wat ik met den moord uitataande heb, relfo als ik Lola Rachael ben wat ik er ken. - Wij zulten zien. Kunt gij bewij. zen waar u was tusschien tien aur. toen u het Palatial Hotel bebt veria- ten en middemadit op diemeifden da tum ten deelnemen. Men hoopt dat de financie ring van de plannen door het r(jk bewerk stelligd zal kunnen worden. De eerste taak van de Studiegesellsehaft en hoofctaakelijk vun den leider Nansen zal zijn de goedkeu ring van den gezantenraari te verkrijgen voor den bouw van do Zeppelin. De eerste Poolreis zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1927 plaats vinden. fbankkuk. Era geweldige reclame. De plannen der firma Citreén. Een staaltje van groot opgezette reclame geeft wel de Fransche autemobielen-firma Citroen, die voor 18 maanden de Eifeltoren gepacht heeft met het doel om deze te ge bruiken voor een lichtreclame. De firma i’ thans bezig om langs het geraamte van den toren kabels te leggen om rondom in roodc letters, van een reusachtige lengte het woord „iCitroén” te doen wplichten. Vanuit de spit» van den toren zal een rood zoek licht elke® avond Parijs beschijnen. Beha) ve de enorme pachtsom, die de firma Ci troën heeft te betalen, heeft de regeering op deze lichtadvertentie een belasting ge heven die in de honderdduizenden franken loopt. rijke positie In. Zijn tegenstanders verwe ten hem, die vertegenwoordiger der officie ren was in het kabinet, echter, dat htf z(jn ambt met name gebruikte om zjjn eigen macht en die zijner zeer sterke party te be vestigen en de vijandschap, die men jegens hem koesterde, zal in wezen dan ook wel de oorzaak zijn geweest van zijn val. De man, die hy heel de beweging vooral een rol speelde, is Pangalos, onder hem zal Griekenland het nu eens probeeren met een militaire dictatuur. Volgens de verzekerin gen toch der nieuwe machthebbers, de „fce- schennery der revolutie”, als hoedanig vooral Pangalos zich aandient, zal Grieken land voortaan kunnen profiteeren van een degelijk bestuur; alle Grieksche burgers zullen gefijkelijk worden behandeld, de openbare orde zal worden hersteld en zij, die malversaties hebben gepleegd met de gelden der gemeenschap, zullen hun ge rechte straf niet ontgaan; de militaire strijdkrachten zullen worden gereorgani seerd en het vraagstuk der vluchtelingen zal ernstig ter hand worden opgemaakt, dat de nieuwe regeering voornemens is grootsche nationale doeleinden na te stre ven, doch meer nuchtere beoordeelaars van dten Griekschen toestand zy'n van gevoelen, dat de nieuwe machthebbers slechts een patriottisch pakje hebben aangetrokken, om de goê-gemeente bij den neus te nemen en slechts het erop aansturen op de macht van een militaire kaste te verstevigen. In Zuid-Stovlö is men inmiddels niet al te gerust, te meer niet, daar de leiders der jongste militaire revolutie juist de regee- ring-Michalakopoelos er een verwijt van hebben gemaakt, dat zy’ het land by de jongste besprekingen met Zuid-Slavi8 over ten uitweg van laatstgenoemd land naar 7.ee een spoorweg naar Sidoniki en nog andere aangelegenheden, heeft vernp- cerd. Van de militaristische Grieksche na tionalisten verwacht men te Belgrado dan <>ok weinig goeds. Of men daar juist ziét, of de dictatuur op een nieuwe ramp voor Griekenland zal uitloopen, moet de tUd in middels uitwijzen. ir, Heenvliet. dier, Prinsenhage. landbouwer, Heenvliet. n-, Vlaardingen. r, Rotterdam. >hen a. d. Ryn. er, Oostvoorne. lier, Oostvoorne. elhouder, Oostvoorne. landbouwer, Oostvocme. CR, Arts, Heenvliet. ►ouwer, Hekelingen, uwer, Hekelingen, wer, Zuidland. Abbenbroek. lbouwer, Heenvliet. rinkelier, Heenvliet. De finantiaele voorstellen van Minister Caillaux. De opvolgende revoluties in Griekenland. De jongste opstand in Griekenland schynt zich zonder verder bloedvergieten te hebben voltrokken. Wij willen er ons nog even mee houden. Men weet het, de opstand van 25 Juni is er één uit de reeks van revoluties der laatste jaren, die inzette met de tegen de burgerlijke regeering gerichte muiterij van leger en vloot in de herfst van 1922, toen den Anatolischen veldtocht een smadelijk einde werd bereid door de nederlaag aan de rivier Sakkarik Destyds was Griekenlapd nog een koninkrijk, aan het hoofd waarvan Constantijn stond. Laatstgenoemde werd als de zondebok beschouwd en was genoopt ko- ning-af te worden. Het aftreden beteekende echter nog niet het einde van het monar- chisme in Griekenland, daar de revolutionai ren toentertijd er nog genoegen mee na men, dat koning Constantyn’s zoon George zyn vader verving. Nog krasser dan tegen den koning, wiens leven althans werd ont zien, traden de opstandelingen echter in 1922 op tegen dén premier Goenaris, die met zyn collega-ministers werd vermoord Leiders van de beweging tegen het konings huis en de toentertijd verantwoordelijke bovenaangeduide ministers waren de front- officieren Gonotas en Plastiras. Een jaar later werd Griekenland opnieuw in beroering gebracht, doordat aan Con- stantyn trouw gebleven officieren geweld dadig den politieken toestand trachtten te wijzigen, echter zonder succes. De leider van deze tweede revolutie, generaal Me taxas, moest met zyn medestanders het on- (lerspit delven en de zaken ontwikkelden zich van het ©ogenblik af zoodanig, dat in het laatst van 1923 George, die tot dusver nog als koning was gehandhaafd, gehoor gaf aan den op hem door de regeering uit- geoefenden aandrang om zyn heil te zoeken buiten de landsgrenzen. Practisch was toen reeds een einde gekomen aan het koning schap, doch in het voorjaar van 1924 werd door middel van een volksstemming voor goed uitgemaakt, dat Griekenland in den vervolge een republiek zou zyn. De derde revolutie nu is die van Donderdag j.l. waar bij vooral een rol wordt gespeeld door Pan galos, dtenzelfden generaal, die als opper bevelhebber in 1923 ook de leiding -had by het onderdrukken van den staatsgreep, dien Metaxas vruchteloos beproefde. De binnenlandsch-politieke spanning tee- kende zich, ook thans weer, reeds een tijd lang af en kwam onder meer tot uiting door het aftreden, onlangs, van den minister van binnenlandsche zaken Kondylis, die een der meest vooraanstaande revolutionaire generaals is geweest. In het thans wegge- vaagde kabinet-Michalakopoelos nam Kon- dylis, die van huis uit onderwijzer was, maar naderhand revolutionair generaal partijleider en minister werd, een belang- 31) - Hij nam de<i bottelier mee in een taxi naar een hoek van het buis van den Hertog van Burghley. Een goed gekleed man slenterde qp hen toe en drukte Foyle hartelijk de hand. Ze is nog niet buiten gekomen, zei hij. Goed I riep Foyte uit. Ga mee, Wills. Je kunt de vrouw goed zien, wanneer zij naar buiten komt en buk k en bind de schoen dicht, wanneer ze maar eenigszins lijkt °P dto vrouw, die Robert Grell bezocht op den avond van den moord. Let nu goed op. Ver- Ris je niet Als je baar herkent, zal je dit waarschijnlijk voor het gerecht moeten beledigen. Maar ik heb nooit baar gezicht geaien, klaagde WiUs hulpeloos. Ik u dat ik n’et zeker wm dat ik De Fransche Senaat heeft de financieel© plannen van Caillaux aangenomen. De Minister verdedigde Zaterdag aller eerst, by de behandeling van zyn finan- .tieele voorstellen de uitgifte van een A pet. goudlcening en wees »r op dat de houders beschermd moeten wonden tegen Schomme lingen in den Wissel koert,'©fë' "begroeting slechts door verhooging der ontvangsten, d.w.z. door nieuwe belastingen, in even wicht kan worden gebracht. Het werk der saneering zelf zal, zoo zeide hy, een lange en moeilijke weg zyn, waarvoor geduld standvastigheid noodig is. De regeering wil slechts een vrijwillige leening, daar een ge dwongen consolidatie het land in zyn grond vesten zou schokken. De financiede toestand is zeer ernstig en er zullen nog milliarden moeten worden gevonden om den financi- eelen toestand gezond te maken. De artikelen 1 tot 3 v»n de wet betref fende de uitgifte van een leenmg werden met 873 voor en 36 stemmen tegen aan ge nomen, terwijl artikelen 4 en 5 zonder open- lijke stemming werden aangenomen. In behandeling kwam daarna een voorstel van Louoheur, waarin de regeering uitge- noodigd wordt voor ’t slot der zitting de re organisatiewet in te dienen. Dit voorstel, werd aangenomen. Namens de socialisten legde Blum de verklaring af, dat hy over tuigd is, dat de goudleening ’n zeer groot succes zal hebben. De socialisten willen ech ter niet voor de wet stemmen, daar zy geen aanhangers van inflatie zyn, dach zy wilden ook niet tegen stemmen om de regeering geen moeilijkheden te bereiden. Daar zij echter van oordeel zyn, dat de regeering anders voor de wet geen meerderheid zou vinden, hebben zij besloten voor het voor stel-Louchcur te stemmen. Vervolgens werd over de wet tot uitgifte van de leening in haar geheel gestemd en werd deze met 330 voor en 34 tegen aangenomen. Caillaux verklaarde nog in de zitting die tot ’s morgens 6 uur duurde dat hy geen voorstander is van groote sensationeel® op lossingen, maar dat hij orde in de finan ciën wil brengen op een stoutmoedige, maar toch voorzichtige wijze. Hij weigert, zoo zeide hy, gevaarlijke proefnemingen te doen, terwyl de schuld 150 milliard heeft bereikt en de vlottende schuld eveneens. Men moet aan het land de geheele waarheid zeggen en geen politiek van illusies voeren. Het land gaat zwaar gebukt onder zyn schul den, maar het voorstel tot kapitaaüieffing zou een verderfelijke oplossing zyn. Cail laux toonde eveneens de gevaren aan van een moraforium voor de inlossing der bons, welke oplossing ontoelaatbaar is met het oog op het aanzien van het Fransche cre- diet, zoodat hy wil streven naar de stabili satie van den frank en de fixatie van den wisselkoers. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2J25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal f 3.16, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, i:y onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. ftrt. 82; Redactie Tel. 545. u Hij mij aaurauuou? Waar breugt hoen De redierdMMir gjlunigdite terwijl hij met de gewone potitieforniule ant woordde Ik ben van de politie mis schien behoef ik u dit niet te vertel len en ik bre«ig u naar het Mal- chester Row Politiebureau. Om mij te arretsteeren? Zou u dat durven wagen Weet u dat ik Prinses Petrov ska beu? Er is hier ma vergissing in het spel. Ik uil mij bij den Russisch»! gezant beklagen. Wat beweert u dut ik heb gedaan Ik ben een vriendin van luuly Eileen Mere dith, dochter van den Hertog van Burghley. Zij aal u vertellen dat ik haar zx>o juist heb verlaten. U ver wart mij met iemand anders. Dit w geen arrest, antwoordde hij. Het is zelf» geen aanhouding tenzij u nrij er toe dwingt. Ik verwek u mij te vergeaeHen en rekenschap te geven, van uw doen en laten op den avond van den moord op Harry Gol- denburg. Ik wij op je bedreiging in gaan en wij zullen naar den Rusni- sohen gezant gaun, als je wil, Lola. Zij maakte een beweging met een hand, als een schenner, die erkent getroffen ie aijn en ha*ur hoofd om- keerend, glimlachte rij vriéndelijk in rijn gericht. Ntettecrin voelde rij rich ietwat nerveus. Ze was Lady Eileen 1—6 regels /U0, riks regel mrer /0.26. Van buiten Gouda en dsn basorgkring: 1—6 regels 1.56, elke regel maar ƒ0.30. Advertentie in bat Zatardagnummar 20 o» da voorpagina 50 hooger. Gewone advartratifen en ingacenden msdadaelingen HJ contract tot sear gareduoear- den prijs. Groote lettors ra randan worden bereizend naar plaatsruimte. Advartentiën kunnen worden ingezonden door tueechenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten ra moeten daags vóór de plaataing San het Bureau zjjn ingekoman, teneinde van opname verzekerd te *#n.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1