l Co. N G N ame NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKEN W OUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERS OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 8B* Jaargang Donderdag 2 Juli 1028 go. IB886 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. rkoopen antie-Kousen tenger Söhne. Bleken allle Dit nummer bestaat uit twee bladen. BUITEN LAND6CH NIEUWS. mheid tot 1871 100 ■gavond per pond >n terug be- De gerechtigheid heeft twee zusters, de irhthpirl pn rip nnhuiayaomhpid zachtheid en de onbuigzaamheid. FEUiLLETOa. kwam1 een rij. vin- (Wordt vervokd). alibi was volmaakt. m«t hen slechts tot bet ontwijken van tol elk opricht fen voegend. MM, 'TIET WEN. dadelijk en laat mij heengaan. Best, zei hij onverstoorbaar. v in een IJKWAL 130. De lebeimzinnige verdwijning ROBERT GRELL. door FRANK FROE8T oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. pier terug. Neen. Ik heb hei nooit te voren gezien, antwoordde zij en ging de deur uit. Maar Helden Foyle had haar geraMrukfcen. a, neerslachtigheid, len, hypochondrie, tis brochure van Frankenstraat 79, 1153 18 daan. Maar hij telefoneerde niet naar Ber- toe krijg, ondeugend met de autoriteiten op de plaats des onheils verscheen, plotseling krankzinnig. Vermoed wordt, dat hy toen het ongeluk gebeurde, ook reeds een aanval van krankzinnigheid heeft gehad. Best, zei hij onverstoorbaar. Ik aal u hier houden tot ik het (heb ge- BELG1E. Auto-ongeluk te Brussel. Te Brussel is in den nacht van Maandag op Dinsdag een vrachtauto gekanteld, waar door de vijftien inzittenden gewond werden. Twee hunner waren er erg aan toe. De chauffeur werd, toen hy, na ‘het ongeluk, In het Hoogerhuis heeft lord Thomson, die minister van luchtvaart is geweest ih de vorige labour-regeering, de kwestie op geworpen van de vloobbasis te Singapore. Hy vroeg of men van plan was een nieuw vast en een nieuw drijvend dok te bouwen, of dat deze voorstellen alternatief waren, overwo ei» ze ver- (,oi in:h i: com nt. hia^dstuk xxii. Sir Hilary Tnornton tilde zip jas panden op voor den warmen gloed, terwijl hij met zijl,'rug naar den haard stoiid. Heidom Foyle, met het boek, waaraan hij zijn dagen en nachten wijdde, op den lessenaar voor zich, zal recht overeind in rijn stoel snel te praten. Hij gaf rekenschap van den voortgang van het onderzoek. Nu en dan liet hij een goedverzorgder! vinger glijden over de getypte inhoudslijsit en sloeg vjug de bladen om, om te ver wijzen naar een verklaring, een plan, een foto. Of hij tilde een der spreek buizen achter rijn lessenaar op, en zond om den een of anderen, man, die was 'uitgezonden om eenig onderzoek in te stellen, om hem naar rijn rap port te vragen. Die jongelui zijn allemaal het zelfde, klaagde hij boos. Ze zetten allerlei bloemetjes in hun verslagen. Het is altijd een ellendig iets, te doen begrijpen, dat we alleen onopgesmuk te feiten verlangen. Ze kunnen dit in de getuigenbank doen, maar een pen in hun hand krijgen, beelden zij zich dat rij Shakespeare in den dop zijn. De oudere lui weten wel beter. Van die uitbarsting ging hij over tot ue bijzonderheden omtrent hetgeen er gebeurd was. De commissaris luister de aandachtig, nu en daa een vraag of een gezegde er tuesche Wilhelm R.” De „Volkss.” deelt mede, dat de plaatse- Hijke bladen dezé uiting van den ex-keizer verzwijgen. De „Vorwarts”, die een en ander 1 van ngerie, tikelen, 34) - Die juweelen rijn mrj toever- trouwd voor een bijzonder doel door Lady Eileen, sprak zij hoogmoedig. Dit is alles, wat u het recht hebt te ween. U kunt haar gemakkelijk op schellen en het haar vragen. Doe het kerley Square uit zijn privé kantoor. Hij telefoneerde naar Scotland: Yard. Binnen vijf minuten vertrok1 hoofdin specteur Green uit .het groote bakstee nen gebouw om eerst den Hertog van Burghley en daarna Lady Eileen Me redith op te zoeken. Een vol uur ver liep en Foyle ontving de inlichtingen omtrent Petrovska’s bewegingen. Haar gedaan. Foyle beperkte rijn onderhoud Alibi trüa vrUimiolrl Tul aIV ---* - frWif Kan aJaziJiG, quaesties van de buitenlandsche politiek niets weten en ook verschillende andere partyen o.a. het Centrum schijnt er niets voor te voelen. In het Parlement kwam verder ter sprake de vraag van een afgevaardigde of de Brit- sche regeering het voorbeeld van andere regeeringen zou volgen en bij de Sovjet unie een ambassadeur benoemen, Chamber- lain antwoordde, dat verscheidene staten geen diplomatieke betrekkingen met Mos kou onderhielden en dat de Britsche regee ring een vorm had gekozen, die h.i. het meest in overeenstemming was met de Britsche belangen. l’oyle liep snel de zaak door, rijn op merkingen met een tik op de papie ren kracht bijzettend. Wij vorderen ietwat, maar met zoo snel aks ik wel zou willen. Wij welen dat Greil leeft, dat hij in con tact is met Ivan Abramovitoh en Lola Rachael of prinses Petrovska, zoo- als zij zich noemt. Er is minstens nog een man bij betrokken waarschijn lijk meer. Het is bijna zeker, dat Greil weet wie Harry Goldenburg Ikeeft vermoord, zelfs al heeft hij het zelf niet gedaan. Goldenburg was blijkbaar gekleed in Greil’s kleeren voor hij vermoord werd. Het is nu duidelijk dat het rijn eigen kleeren waren, met de bezittingen van Greil in zijn zakken. Een Mexidaansohe dolk is gebruikt. Dan kan al of piet be langrijk weoen. Greil heeft in Mexico gereisd. Wij hébben Ivan en Sir Ralph uitgesohakeld als de eigenlijke moor denaars. Evenmin komen de vingeraf drukken van Prinses Petrovska er mee overeen. Ik heb Bolt de vingerafdruk ken laten nemen van al de bedienden in het huis, zoodat wij zeker rijn, oat geen hunner de misdaad heeft ge pleegd. Dit alles beperkt het onder zoek. Als wij Greil vinden, rijn wij goed op weg den pleger van den moord in handen te krijgen. ADVERTENTIEPRIJSUit Gouda on omatrokan (bahooiwdo tot den bMorgkriag): 1—5 roffah 1.86, alka re<ol maar ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan btwrgkrteg: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advartantiün in bat Zaterdagnummer 20 bliajag op dan pit*. UaMadifUida-advortantiln da helft van den pHJa. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regeb ƒ2.05, elke regel moer OW. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertantita en ingeaondan mededelingen bjj contract tot neer gereduceer- den prijs. Groote latten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentten kunnen worden ingezonden door taMchenkomst van soiled* Boekhan delaren, Adverteartiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan hot Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. gen van het vergrooten'van een of meer van de bestaande koopvaandjjdokken, zoodat deze schepen van de grootste soort zouden kunnen opnemen. Hy weidde uit over de groote bezorgheid die in Japan is gewekt door het hervatten van dit plan voor ew vlootbasis te Singa pore. Hij meende, dat wy een begin maak ten met een programma, dat zeer kostbaar zou zyn en in zekere mate nutteloos en dat, hoewel niet bewust provoceerend in elk ge val verontrustend was. Graaf Stanhope, de burgerlijke lord van de admiraliteit, antwoordde, dat de mate van de uitbreiding van de basis nog steeds in beraad was, en dat er nog geen beslis sing was genomen omtrent het vaste dok. De voorstellen voor het vaste en voor het drijvende dok waren niet alternatief maar aanvullend. De admiraliteit was van mee- ning, dat het goedkooper zou z(jn, een nieuw dok te bouwen, dan het bestaande koopvaardijdok te ver^rooten. Er is geen sprake van Singapore te ma ken tot een groote basis zooals Portsmouth en Devonport. Het plan is zeer bescheiden en niet noodzakelyk kostbaar. De regeering overweegt het heele plan nog eens na te zien, hoe het mogelijk kan zijn het oorspron kelijke plan te besnoeien en het meer in overeenstemming te brengen met wat het land kan opbrengen. Het trekt de aandacht dat sedert maan den de radicale vleugel van de Duitsch-na- tionalen ’n felle campagne gaande is tegen dr. Stresemann, wiens buitenlandsch beleid den nationalisten natuurlijk 'n doorn in het oog is. Vooral het Pj^Rche veiligheidsaan- bod nemen zjj den nïmfélër uiterst kwalijk en reeds by herhaling werd Stresemann in Duitsch-nationale bladen voor een landver rader uitgekreten. Zoolang de Duitsch- nationalen in de oppositie waren, was dit alles goed en wel, maar het is begrijpelijk, dat Stresemann niet van zins is zich een dergelijka behandeling te laten welgevallen door een party, die ’eel uitmaakt van de isgeeringscoalitie en door drie ministers in het kabinet vertc-gemwoordigri is een party dus die do regeeringspolitiek behoor de te steunen. Officieel heetén de Duitsch- nationalen dit ook te doen, maar de facto voeren zij een verbitterde oppositie tegen deze politiek, teneinde hun aanhangers niet geheel te verliezen. Het ligt voor de hand, dat dr. Stresemann van dergelyke bondgemoten, die hem in het geniep op all-s mogc’yke manieren hvars probeeren te zetten, weinig gep-nd is en hy rchynt het er thans op aan te leg gen de rEiitsch-nationale*. te dwingen kleu te bekennen. Of het hem gelukken zal de dubbelzinnige politiek van de Duitsch-nationalen thans leeds in het openhaar aan de kaak te stel len, is een andere vraag, want de Duitscn- nationalen willen natuurlijk van een open baar débat m den rijksdag over de netelige vragen, die hij niet wenschte te be antwoorden. Hij liet ze te>n laatste vertrekken, terwijl de man der wet de juweelen dn bewaring tnad genomen. Toen ging lidj naar rijn gevangene. U kunt vertrekken, zei hij kort af. Ik wil u. echter wel verzoeken «eer voorzichtig te wezen, prinses. Als u verstandig zijl, verlaat u onmiddeilijk Engeland. Waarom'? vroeg zij, haar blau we oog en wijd openend en het» vol verbazing aankijkend:. Zijn stem werd suikerzoet. Omdat, mijn waarde dame, zei hij, ik voel dat uw loopbaan in Enge land niet al te smetteloos is geweest. Ik aal trachten iets meer daaromtrent te vernemen en ik waarschuw u eer lijk, als ik een kansje er arresteer ik u. U bent te om u los te laten loopen. Om haar roode lippen minachtende giimiadi. U verveelt mij, antwoordde Goedendag, Mr. Foyle. Vergeef mij, zei hij, twee gers in zijn vestzak stekend en papier eruit halend. Kent u) dit schrift? Hoofdschuddend gaf rij hemi het pa- DU1TSGHLAND. Het Moskousdie proces tegen de Duitsche studenten. In verband met het proces te Moskou tegen de drie Duitsche studenten, bevat de „Vonwirts” een opmerkelijk fel artikel tegen de ryksregeering. Het soc. orgaan betoogt daarin o.a., dat de regeering te Moskou met voonbeeldeloos cynisme dit proces kon doorzetten, omdat de Duitsche ryksregeering te laf is tusschenbeide te komen. Zy heeft haar landslieden sinds hun arrestatie smadelijk in den steek gelaten en nog steeds stelt zy zich er mede tevre den slechts die beweringen van de akte van beschuldiging tegen te spreken, welke be trekking hebben op de z.g. deelneming door Duitsche regeeringspersonen aan de plan nen van de beklaagden tot spionnage en moord. Waarom, zoo vraagt de „Vorwarts”, bly'ft de regeering tegenover dit schandaal zoo passief? Om dezelfde redenen, waar voor zy een jaar geleden uit pure oogen- dienarij tegenover Sovjet-Rusland toegaf aan den wensch tot afzetting van den poli tiecommissaris Weiss, ofschoon het Russi sche gezantschap alle aanleiding had we gens de houding van de handelsafdeeling zich rustig te houden. En om dezelfde re denen, welke haar ertoe brachten, niet de minste consequenties te trekken uit hetgeen gebleken is by het groote communistenpro- ces te Leipzig. Een regeering met eenige achting voor zichzelf zou op grond van de onthullingen over de rol van ’een Skoblews- ki, die van uit zyn slaapkamer in het Rus sische gezantschap moord- en Putschplan- nen leidde, de onmiddellyke terugroeping van den gezant hebben geëischt. Maar het ministerie van buitenlandsche zaken heeft, zoo concludeert de „Vorwarts”, niets der- gelyks gedaan, doch integendeel zelfs be proefd de Duitsche openbare meening ge rust te stellen. Als beginsel geldt n.l., dat de Oostersche oriënteering in Buitenland sche Zaken ten koste van alles Duitscfi- Russische wryving wil vermijden ook om den prijs van Duitsche belangen, en Duitsche levens. Dit is het geval in de zaak- Weiss; dit is het geval in de zaak Skoblews- ki; en dit geldt ook in het gevq!-Kinder- mann, ja zelfs in de quaestie van het vei- ligheidspact en de toetreding tot den Vol kenbond. POLEN. Overatroonüngen in Polen. Polen en vooral de stad Krakau wordt geteisterd door een overstrooming die steeds in omvang toeneemt. De laag gelegen ge deelten van het centrum der stad staan reeds onder water. De waterstand bedraagt 5.70 boven het normale. Men vreest, dat de vloed nog meer zal rjjzen, daar groote ma.* sa’s water van de bergen strootmen. In de omgeving van Krakau zyn talrijke brug gen vernield. De dienst Krakau—jLemberg kan nog slechts op één spoor onderhouden worden, daar het tweede spoor reeds in het ongereede is geraakt. De materieele schade ia zeer groot. OOSTENRIJK. Besprekingen over Handelsverdragen. Deze week worden in Weenen ondertian- delingen over een handelsverdrag met dele gaties uit Zwitserland, Zuid-iSlavië en Hon garije gevoerd. Ook te een Tajecho-Slowa- kische delegatie aangekomen, die met de Zwitaersche delegatie over een handelsver drag zal onderhandelen. Voorts zuilen on- denhandelingen tusschen de Tsjecho Slo- wakische en de Oostenrijksche delegatie worden gevoerd óver een aanvullend proto col voor hej tusschen beide landen bestaan de handelsverdrag. ZWEDEN. Als in den goeden ouden tijd. De boeren van Dannenfeld bij Gardelegen vierden dezer dagen de herinnering aan den strijd tegen de Zweden. Volgens de „BerL Volksz.” heeft Prins Oskar van Pruisen by die gelegenheid een schrijven van den ex-keizer voorgelezen, waarin verzekerd wordt, dat de schrijver op den 250sten verjaardag van den dag van Fehrbellin in gedachte toeft by de afstam melingen van de mannen, die op hun vaan dels schreven: „Wir sind Bauern von ge- ringem Gut und dienen unsern Kurfürsten mit Leib und Blut.” Onwrikbare samenwerking tusschen vorst envolk, zoo vervolgt de ex-keizer dan, en offervaardige vaderlandsliefde hebben den grond gelegd voor de grootheid van Bran denburg en Pruisen. Alleen een terugkeer tot de oud-Pruisische deugden kan ons be vrijden van dwalingen en slavernij. Vijftig jaar geleden was mijn vader zaliger aanwe zig thans brengt mijn zoon de groeten van het koningshuis. „Weg met alle vyanden van Branden burg. om de conservatieve regeering voor de voe- i ten te werpen, dat ook zy de werkloosheids- kwestie nog niet op bevredigende wijze heeft geregeld; de motie van wantrouwen ingediend door Labour, welke trouwens werd verworpen, was dan eigenlijk ook niet op haar plaats. Baldwin hééft zich eergiste ren tegen de beschuldigingen dan ook ver weerd en doen uitkomen, dat de oorlog alles ondersteboven heeft gegooid en dat het niet aangaat in een wip alles te herstellen. Maar daarom had de regeering, naar de premier tevens aantoonde, nog niet bij pakken neergezeten; integendeel: er wpren^allerlei maatregelen genomen om den/eXporthanori in de hand te werken, waar/an de nijver heid op haar beurt weer zou kunnen profi- teeren; ook andere maatregelen had de re geering reeds toegepast of wel overwoog zy om handel en bedryf, het economisch le ven over het algemeen, weer tot meerderen bloei te brengen. Verder heeft de Regeering uitvoering ge geven aan haar voornemens om de staas- bijdragen te verlagen en in een zeer lang durige nachtzitting, die na een duur van 16 uur eerst gisteren om 8 uur eindigde, deed de regeerimr mededeeling van haar voor stellen. inzake de verlaging van bijdragen der werkgevers in de werkloozenondersteu- ning en de verhooging der staatébijdragen. De bijdragen der werkgevers voor mannen wonden 10 d. tot 8 d. per week verlaagd en een verdere verlaging tot 7*d. wordt in het vooruitzicht gesteld. Voor vrouwen hebben de werkgevers voortaan 7 d. in plaats van 8 d. te betalen en voor jongens en meisjes .4 en 3% d. in plaats van 5 en 4 d. De bij dragen der arbeiders worden verlaagd voor mannen van 9 d. tot 7 d., voorvrouwen van 7 tot 6 d., voor jongens van 4% tot 3% en voor meisjes van 4 tot 3 d. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, mat Zondacsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abannementen worden dagelijks aangenomen aan ona Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Het Britsche Werkloosheids vraagstuk. De vlootbasis van Singapore. Een felle campagne tegen Dr. Stresemann Wanneer de Franschen soms heel erg klaagden over het feit, dat tengevolge van den oorlog uitgestrekte streken van Noord- Frankrijk totaal- werden vernield en het herstel groote sommen verslond, dan plach ten de Britten deze klacht te beantwoorden met de opmerking, dat ook Engeland zijn „verwoeste gebieden” heeft in den vorm van een veel zorgen barende werkloosheid. Inderdaad: deze laatste mag niet gering worden geschat en het spijtige van het heele geval is, dat de werkloosheid nog steeds neiging heeft zich uit te breiden. Op 22 Juni bedroeg het aantal ingeschreven werkloo- zen op een paar honderd na 1.300.000, het geen bijna 20.000 meer was dan een week geleden en ongeveer 286.000 meer dan op hetzelfde tijdstip in 1924. Dit zyn stellig cijfers, die te denken geven en geen al te schitterend tafreel ophangen van de huidi ge economische toestanden in Engeland, die sinds den oorlog, dus al zes jaren lang, de tendenz vertoonen, telkens ongunstiger te worden. Van alle kanten wondt geroepen om een remedie voor de ernstige kwaal, waaraan Engeland op het oogenblik lijdt. Inderdaad zal het geneesmiddel stellig bestaan, mftar even zeker is het tevens, dat wat eennwqil door den oorlog is vernietigd, niet zoo mAar in een oogwenk zal kunnen worden verhol pen. Engeland zal alleen baat kunnen heb ben bij een geleidelijke verbetering, een sta bilisatie, van den Europeeschen en wereld- toestand, die door den oorlog droevig in verwarring is gebracht. De hoofdoorzaak van dé Britsche economische ellende is dan ook het feit, dat nog steeds niet in de we reld de vroegere „normale” situatie, die be vorderlijk was voor een vlotten handel, is teruggekeerd. Hieruit volgt ook, dat Enge land er economisch alleen bovenop zal kun nen komen, wanneer alles wordt gedaan om de pacificatie van Europa in de hand te werken; een redelijke internationale poli tiek, die op herstel en vrede aanstuurt, zal op den duur alleen heil kunnen brengen. In politiek opzicht wordt de onrustbaren de werkloosheid begrijpelijkerwijze bin nenslands danig uitgebuit. Toen MacDonald in 1924 aan het bewind was en tijdens de Labourregeering, die ongeveer tien maan den duurde, het werkloosheidsvraagstuk niet tot een oplossing werd gebracht, heb ben wel sommige conservatieven schamper gelachen en den arbeiders verweten, dat zij geen geneesmiddel aan de hand hebben ge daan, dat de genezing bevorderde. Dit ver wijt was Onbillijk. Ten eerste aanvaardden MacDonald en de zijnen een onaangename erfenis en bovendien duurde hun bewind slechts kort. Maar even onbillijk is het thans van de zijde der arbeiders geweest Heeft de regeering de mogelijkheid was naar vernaai juist geweest. loen Green' aan het politiebureau nwam <net een opgewonnen, v.erbaas- aen edelman en zijn reontsgeleöraen raadsman, bleef hij eenige oogenbliK- ken met zijn chef alleen. Zij geeft toe, dat zij Lola haar juweelen in lianden heeft gegeven, maar behalve dat wil ze geen woord zeggen, «ei hij. Ze is zooi koppig als een muilezel. Ik heb den hertog van het een en ander op de hoogte ge bracht en hij heeft er in toegestemd de juweelen terug te nemen zonder dat rij het weet. Het was een moei lijk werk, maar ik heb hem kunnen overtuigen, dat het meisje zich, er door in moeilijkheden zou kunnen 'brengen. Hij zegt dat hij nooit van Petrovska heeft gehoord. Hmi.... Foyle streek s^el over rijn kin. Ik zal met den ouden man gaan spreken. Zie of je van deTaxi-Mij, 'n rijtuig te leen kunt krijgen en laat Poole er langzaam deze straat mee op en neer rijden. Als rij ze aanroept, wanneer ze naar buiten komt goed en wel. Zoo niet, dan moeten jij en Bolt haar volgen en dan volgfhet Tij tuig jelui, zoodat je het in geval van nood kunt gebruiken. Green had zijn werk met den her tog en diens rechtsgeleerde met tact

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1