V f T i. i ttoo: Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. spreekt, concludeert, dat de ex-keiizer sinds zijn verblijf ie Doom blijkbaar niets ver* aijderd is. Aangenomen natuurlijk dat het heele bericht juist is; in een dergelijk gevel bleek al eens met een vervalttchjng gewerkt te *ijn. l&NNENLAftP. De reis der Kon. Familie. De koning eo prinsen Juliana inet gevolg zijn g»«ter<*unorgou per extra- Irein naar Kiffelalp vertrfWien. Daar ai ju koning ui, proses en adjudant Hui,a uitgeatapt. De koninklijke gaaien georulikten daar het noenmaal. 'a Mid dags zetten koningin, op prinses Juli ana te voet dien, tocht naar Gorner- grat voort tot even. boven Riffelberg, waar weer do trein tot Uornergrat werd genomen.De koningin en de prinses waren zeer onder den indruk van het schitterende gletsoherpMiora- ma en zij bleven het verdere gedeel te van den middag te Gornergrat. 'le gen zeven uur was het gezelschap te rug te Zermatt. Prins Hendrik besteeg gisteren den Kittel hora, bijgestaan door de gidsen Alkïs en Joseph Biner en den zoon van Alois Biner. Prins Hendrik vertrok hedenmorgen naar Bazel. De koningin en de prm- ses verlaten morgen om negen uur Zermatt. Te Visp aal het koninklijke rijluig de gasten opwachten. Van Visp goat de reis naar Bazel en verder te- ing naar het vaderland. De BeiumtgingseouimiSKie. o aar aa-uiounng van net omcieeie bencnt omtrent uet ontslag aan uen voorzitter en ue jouen oer beziuun- gmgsconunissie en üe Denoemnig van uen oud-minister van Oorlog, generaai Vv. F. Pop tot voorzitter, verneemt net li old nat generaal Pop, in overeen stemming met üe regeering, de com missie verder aanstellen zal. ue be- zuinigingsoomniLSsie zal niet meer zijn een eenu-parlemeu/taire oommissie doen een oommissie tot advies voor ue re- geermg in algemeen© beziuniguigsza- ken. Zij zal voortaan werken in den geest, als door de regeering m ue Kamerstukken mdertijdi reeds is uit eengezet. Het détailwerk zal door de zoogenaamde kleine departementale commissies, aangevuld met een bezui nig ings-iospecteur, "worden verricht, lloven welke de iq ter-departementale commissie, onder leiding van den thé- saurior-generaal rar. Van Doorainok, werkzaam zal ai ju. In hoogste instan tie voor algetneene aangelegenheden zal dan de gereorganiseerde bezuini gingscommissie jungeeren. Commandant de Groot naar Nederland. Binnenkort zal de commandant van lmc Zwitsersdie Leger des Heils, onze landgenoot J. W. de Groot, zion naar i\ederland begeven om in verso.nljen de steden voordrachten te houden over zijn 37-jarige activiteit in dienst van het Leger des Heils. Commpftdaut De Groot maakt thans met Héneraau Booth een reis door Scandinavië en vertrekt van daarnaar ons land, waar hij op 11 en 12 Juli te Amsterdam zal spreken. Den daar op volgenden dag aal hij te 's-Ura- venhage het woord voeren den 14ue is iiij te Rotterdam15 Juli treedt hij te Haarlem en ion slotte, 15 Juli, te Utrecht op. GEMENGDE BERICHTEN. De opstootjes in BrunsBum. Naar aanleiding van het bericht in ""„Het Volk" betreffende de relletjes te Brunssum heeft V. D. zioh gewend tol de politie van deze plaats, die de volgende lezing van het gebeurde me dedeelde Maandagavond hieldi de Katholieke Kiesvereeniging van Brunssum1 een groote betoogting door de stad. Hierbij ontstond een botsing tusschen eeoige honderden betoogers en verscheidene leden van de S.D.A.P. Wie deze bot sing heeft ui gelokt, weet men met. Zooals gemeld, Werden verscheidene leden van de S.D.A.P. min of meer ernstig gewond terwijl ook verschei dene Katholieke betoogers schrammen opliepen. De politie stelt een nauw. keurig onderzoek in. Tegen een aan tal personen wordt proces-verbaal op gemaakt. Door een autobus .doodgereden. Gisteravond liep een 6-jarig knaap je, wonende in de PupilJenstraat, op den Nieuwen Binnenweg in Rotterdam plotseling achter een stilstaanden post wagen vandaan. Op dat oogenblik na derde van den anderen kant een groo te autobus van den dienst Rotterdam Vlaardingen. De chauffeur van deze bus trachtte nog door remmen 'n aan rijding te voorkomen, doch dit bleek onmogelijk, hoewel de bus met matige vaart reed. Het ventje geraakte onder de bus en kreeg een der wielen over liet lichaam, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. Moordaanslag in een café. In een café aan de OooHohestraat te Rotterdam bevond zich een 34-jflii- ge juffrouw uit de Vondelstraat. Ze had eenigen tijd omgang gehad niet een 33-jarig en los werkman. Laatstge noemd© ontmoette de juffrouw in het café en het duurde niet lang of een woordenwisseling ontstond. Daarbij maakte de man zich zoo boos, dat hij een knipmes uit zijn zak natw. Hij bracht huur verschillend© ernstige .sne den aan liet gelaat en in den hals toe. 1)© vrouw zakte door bloedverlies in elkua,r ou moest door d«u Geneeskun digen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolöingel vervoerd worden. Het bleek daar, dat de verwondingen niet levensgevaarlijk waren. De dader, die aanvnnketlijk trachtte tt ontkomen, werd daarin door bur gers die op het geroep van „Moordl" waren toegeschoten, verhinderd; en* door hen naar het naastbij zijnde po litiebureau geleid, waar hij, zij het dan ook gedwongen, zeill aangifte dêed van den moordaanslag. Hij is voorloo* pig achter slot en grendel gezet. De moord te Culemborg. Te Culemborg is gisteravond een biljet verspreid', meldende, dat J. D. Vermeulen aldaar aan oen minister van juistitie heelt verzocht den com missaris van politie te gelasten, een aanklacht in te dienen naar aanlei ding van de tegen hem geuite besohul- digingep in verband met den moord te Culemborg, en/bovendien een streng onderzoek te doen instellen naar even- tueele medeplichtigen in de moord zaak. Ernstige brand te Aalst. Gisteren woedde ui het dorpje Aalst bij mndinoven een felle brand, die een zoodanigen omvang aannam, dat ue nuidhovensclie brandweer in allerijl gealarmeerd werd. riet v.uur ontstond in de kistenfabriek Struyok, en wel ui het nieuwe gedeelte, dat geheel uit brandde. Daarna werd ook het oude gedeelte aangetast, dat eveneens groo- tendeels in de asoh werd gelegd. Do strooien daken van een tweetal arbeiderswoningen, die tegen de fa briek waren aangebouwd, vatten even eens vlam en gingen in vuur op. Ook de burgermeesters woning, die daaraan grenst, werd een oogen blik bedreigd', doch door het krachtig optreden der brandweer kon deze be houden blijven. Tot op 't oogenblik, 11 uur 'g .avonds, woedt de brand nog voort en is de brandweer nog steeds in actie. Ze heeft een lange slang ge legd naar het nabijzdjnde riviertje de Tonchreep. KADIO-NIEITW8. Concerten van heden. 8.50 Parijs Radio 1750 M. Wed strijduitslagen, communiqués. 8.50 Londen. Karman Karishik, Scè nes in een Turksoh café met volkslie deren enz. 8.50 Berlijn. Lyrik der Gegenwart. 9.20 Birmingham, Zang en klucht. 9.30 Brussel. Danssoirée. 9.35 Parijs. Petit Parisien 345 M. Concert. j0.20 Londen. Tijdsein, weer- en nieuwsberichten. 10.50 Berlijn. Dansmuziek. 10.50 Londen. Savoy-orkest. LUCHTVAART. Voorloopig geen luchtlijnen in Indië. De Luchtvaartoommiissie in Batavw vergaderde, aldus een Aneta-telegram, over het contract met de K.L.M. De instelling van luchtlijnen zal voorloo pig niet tot stand komen. De adviezen zijn afwijzend". De K L. M. zal een nieuw voorstel mqeten doen. De voor zitter der oommissie, de lieer Assei- berg, vertrekt binnenkort, naar Euro pa. Jan Veth. t Gisteren is in Amsterdam in de Zieken- inrichting aan de Prinsengracht plotseling overleden Dr. Jan Veth. Professor dr. Jan Veth was in ons land en daarbuiten een geriene persoonlijkheid; een die als schilder, als portrettist, zeldza me verdiensten had; die algemeener en har telijker nog, wellicht, gewaardeerd werd als schrijver over kunst; als de historicus, aan kennis rijk, van taal oorspronkelijk en schilderachtig, die door een schoon boek over Rembrandt Nederland's volk op bui tengewone wijze aan zich heeft verplicht. Jan Pieter Veth werd in 1864 te Dord recht uit een kunst- en oudheidminnende familie geboren; in 1880 kwam hy op de Amsterdamsche Academie en in '84 onder leiding van Allebé. Hy werkte enkele jaren te Antwerpen en daarna te Laren in het Gooi. Reeds uit zyn academietyd dateeren zyn eerste, in het openbaar tentoongestelde portretten. Ofschoon hy ook landschappen heeft gemaakt, blyft toch het portret, geschilderd, geëtst, gelithografeerd zyn kracht. In '86 hielp hy de Nederlandsche Etsclub stichten; in de latere jaren werkte hy veel in Ikiitschland, in Amerika; was hy vaak reizende, naby en verre tot in Ned." ïndië. Zyn litteraire werkzaamheid dateert al van het begin van .,De Nieuwe Gids". In het Rembrandtjaar verkreeg Jan Veth voor zyn boek over Rembrandt, het eere doctoraat der Amsterdamsche hoogeschool; in '1918 de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar in de aestetica en in de geschie denis der portretkunst aan de Rijksacade mie. Bovendien was hy bestuurslid van tal van vereenigingen, aan de bevordering en in-stand-houding van kunst en historie ge vrijd; een welsprekend verdediger van Hol- landsch stadsschoon, een pittig en gaarne gehoord spreker op artistieke hyeenkam- sten, een man van veelzydige begaafd heid, die tot het eind toe wakker op de bres heeft gestaan voor de belangen der Neder landsche cültüur. iDo begrafenis van het jtoffeiyk^overschot aal plaats hebben Zaterdag 4 Juli te kwart vóór 2 uur, op Westerveld. STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Juli 1926. Waterleiding in Zuid'Holland. In een te Zoetermeer gehouden ver gadering van de waterleiding-commis sie werd medegedeeld dat door het toetreden van de gemeente Bergaohen- hoek het aantal (10) bij het plan be trokken gemeenten voltallig ia gewor den. De adviseur, Prof. Visser, diende een voorstel in onv tusschen de ge meenten Berkel en Bergsohenhoek een proefboring te doen, om te geraken tot oen eigen winplaats yan water. Indien daar water van' goede hoeda nigheid in» voldoende noeveeiheid mocht worden gevonden zou het te leveren water aanmerkelijk goedkoop-er kunnen zijn dan wanneer de aangesloten ge meenten water van Gouda of Boskoop zouden moeten betrekken. Ged. Staten vftw Zuid-Holland had den het groote belang van een win plaats in dd nabijheid der gemeenten ingezien en toegezegd dat hij eventu- eele mislukking der boring de provin cie de kosten zou dragen. Het voorstel van prof. Visser werd aaneen om en. De boring, die op een diepte van pl.tn. 100 M. moet geschieden zou pl.m. f 2000 A |f 3000 kosten, zal de voigen- de week' aanvangen. Demonstratie van zwemmend-redden, enz. Door Burgemeesters en Wethouders is aan den Nederlandschen Bond tot het red den van drenkelingen, vergunning verleend tot het houden eener openbare demonstra tie tot het redden van drenkelingen in den Bleekerssingel alhier, by het gebouw van de groentenveiling, op Zondag 12 Juli eJc. van des namiddags half drie tot uiterlyk 5 uur. Redd in gsz wemmen by de Politie. De heer J. P. Weyburg, Inspecteur van Politie te Utrecht, verzoekt ons nog eens met nadruk de aandacht.te vestigen op het groote belang van het redden van drenke lingen door de politie. „Een man te water-" zoo zegt hy, Op dien roep „snellen tal van voor- by gangers toe. Men tracht van af den wal hulp t« bieden, maar de drenkeling is reeds te ver afgedreven in de breede vaart en slaagt er niet in een toege worpen l(jn te grijpen. Niemand der om standers acht zich in staat daadwerkelyk hulp te verleenen door te water te gaan. In- tusschen heeft een ooggetuige een in de omgeving surveilleerende agent van politie gewaarschuwd. Van hem verwacht men, als in zoo menig geval, hulp. Hjj snelt toe maar ook hy, niet geoefend in de zwem kunst, moet toezien, hoe een medemensch nog een laatste oogenblik om zyn leven worstelt. Hy, de man die dageiyks menig uur in de nabyheid van kanaal en haven «yn dienst vervult, is veelal niet in staat hier hulp te Meden. Hy, die zoo henhaaldelyk moet optreden in het belang van de veilig heid van anderen, staat nog te vaak mach teloos by verdrinkingsgevallen, waar door oraniddellyk ingrijpen wellicht nog een menschenleven te behouden is. Het is daarom, dat wy hier nog eens wil len wyoen op de wenschelykheid in het bij zonder de leden vati het politiekorps zoo veel doeniyk te bekwamen in het reddings- zwemmen. Is hier inderdaad iets te bereiken? Onge- twyfeld, mits met voldoende medeweiiking van, personeel en autoriteiten. Wy mogen daartoe wyzen op de resultaten ten deze in de groot ere steden reeds bereikt en in het byzonder eenige gegevens vermelden aan gaande de regeling dezer aangelegenheid te Utrecht. Door medewerking van den Hoofd-com- mSssaris van politie, den heer D. Schuite maker, en van het Gemeentebestuur wordt geleidelyk ieder politieman in de gelegen heid gesteld deel te nemen aan een zwem- cursue, waarfoy gedurende 4 maanden we- kelyks tweemaal kosteloos zwemonderwijs wordt genoten op vastgestelde uren. Reeds meer dan 100 ongeoefenden werden hier bekfwaamd en nog velen wadhten tot hun beurt daar is. Zulk een zwemcursus maakt tihans boven dien deel uit van deopleiding, welke pas in dienst gesteld personeel ontvangt. Zy, die na het volgen vam dien cursus aan bepaalde eischen voldoen, treden toe als lid tot de Utrechtsche Reddingsbrigade, waarna het beoefenen van het recklings- zwemmen aanvangt. Met erkentelykiheid vermelden wy nog dat deelnemers aan den zwemcursus en zij, die tot de Reddingsbrigade zyn toegetreden, zoolang zy zich nog niet voldoende hebben kunnen bekwamen, ,ook aan die oefeningen mogen deelnemen, welke in den diensttijd vallen, zoodat een behoorlijk regelmatige tvaining verzekerd is. Op deoe wyze is het mogelyk gebleken in de laatste 3 jaren, tal van leden van het politie-personeel in het zwemmen te oefe nen, zoodat reeds 86 hunner tot de Red dingsbrigade konden worden toegelaten en verscheidenen daarbij een diploma reddiugs- zwemmen konden behalen. Dat deze resultaten bij autoriteiten en burgery waardeering vinden, mocht al meermalen biyken. In de omstandigheid, dat in de laatste ja ren herhaaldeiyk daadwerkelijke hulp aan drenkelingen kon worden verleend, vinden wy aanleiding met klem aller medewerking te verzoeken, om zooveel mogelyk het doel te benaderen. Kantongerecht. In de zitting van 1 Juli wenden veroor deeld: Wegens rijden (net «en rijwiel zonder licht: J. W. M. te Gouda vryspraak, G. V. t« Moordrecht 3 subs. 1 w. t. Wegens overtr. leerplichtwet: A. B. te Stolwijk 0.60 subB. 1 d., J. R. te Ziwammev- dam, A. A, D. te Gouda 6 subs. 2 d. Wegens overtr. trekhondenwet: C. v. M. te Moordrecht 8 X 2 subs. 3 X ld, Wegens overtr. viascherywet; J. C. den R., Gouda, ƒ2 subs. 1 d. h., zetlynen v. v. en vernietigd. Wegens overtr. warenwet: N. N., Gouda, 15 subs. d. h. Wegens voetbal gespeeld: A. V., Gouda, schuldig verkl. z. toep. v. straf. Wegens te snel auto ryden: J. S., Utrecht, 3 subB. 1 d. h. Wegens auto ryden zonder nummer: H. Z., Polsbroek, 3 subs. 1 d. h. Wegens autory'den zonder verlichting van mimp\er en letter: F. K., Boskoop, ƒ3 subs. 1 d. h. Wegens motorryden op verboden weg: J. C. K., Utrecht, 1 subs. 1 d. h. Wegens rijw. z. Uoht: D. C. v. D,, Gouda, A. H., Berkel v. Rodenrijs, J. H. W. v. N., Waddinxveen, H. W., id. ieder tot 3 subs. 1 d, h. Wegens te snel motorryden: C. P. H., Rotterdam, ƒ10 subs. 6 d. h. Wegens autory'den op verboden weg: L. B., Breukelen-Neyenrode, ƒ6 subs. 3 d. h. Wegens op hooiland loopen: K. L., Gou da ƒ3 subs. 1 d. h. Het verslag van den toestand der Gemeente Gouda over 1924. IX. Medische- en Gemeentepolitie. Medische Politie. Gemeentereiniging. Het personeel van den gemeentel yken reinigingsdienst bestond op 81 December onder den directeur uit een opzichter, een onderbaas, een klerk en 30 werklieden, waarvan 6 in tydelyken dienst. Ingevolge het wqrkliedenreglement werd uitgekeerd aan ziekengeld, wegens ziekte van 13 werk lieden gedurende 48 dagen 249.88; voor genoten verlof gedurende 188 dagen 1027.14; voor 16 dagen wettig verzuim 96.29; Totaal 1373.26. Het aantal ongevallen bedroeg in het af- geloopen jaar drie. In gebouwen en terreinen kwam veran dering doordat een strook van 2.10 M. breed, van het stortterrein afgestaan werd aan de Plateelbakkery „Zuid-Holland" voor een uitpad naar de Turfsingelgracht. In verband daarmede werd het daarstaande loodsje af gebroken en een nieuwe loods van 20 M. lengte, die tevens dienst doet als wagen- loods, gebouwd op het terrein aan de over- ayde van de Vest. Het materieel werd belangrijk uitgebre" I. met de aanschaffing van een motorveeg- en een motorsproeimachine. Voorts werden nog aangeschaft een yzeren transportsohvrit en een yzeren baggerschuit en twee carosse- riën op een Ford-chassis, waarvan 1 tevens voor het vervoer van besmette en ontsmet te goederen ten behoev® van den ontsmet- tingsdienst en 1 voor puin, asch, enz. 1 veeg- machine voor paardentrekkraoht werd ver kocht. Het aantal paarden werd tengevolge van den aankoop van motor-materieel met 1 ver minderd. IDe bespanning bleef dus bestaan uit 5 paarden, welke tezamen, aan voeding, on derhoud, geneeskundige verzorging, tuigage enz., na aftrek van de opbrengst der stal mest een uitgaaf vorderden van 4768,10 of per paard per dag 2.25% tegen 2.36 vorig jaar. Voor.de wyze, waarop de afvoer van fae cal iën geschiedt, wordt verwezen naar de verslagen over 1921 en 1922. De uitgaven voor het ververschen en be malen van slooten en riolen en het verwis selen van tonnen bedroegen resp. 3783,37% en 1401. 32%; tezamen 5184.70. Het schoonmaken van riolen, zinkputten en straatsyphons had regelmatig plaats; 1050 M. riool werd met de riooldoortrekma- chine grondig schoongemaakt. Verzameld werden 637 M3. bagger. De uitgaven voor dit onderdeel van den dienst bedroegen 7105.37. Aan het schoonhouden van het binnen water werd als altyd de noodige aandacht besteed. Alle grachten werden gebaggerd. Sommige grachten en slooten werden dage- lyks, andere tweemaal per week van dryf- vuil gezuiverd. Het werpen van vuil in openbaar water was in het afgeloopen jaar heel erg. Verzameld werden 1780 M3. bagger, 963 MS. diepgoed en 530 M3. vischvuil. De uitgaven bedroegen 8790.6%. De hoeveelheid opgehaald huisvuil be droeg 11504 M3. Een proef werd genomen, dit vuil op te balen met een één-tons-Ford- vrachtauto, waarby volgens het verslag van den directeur bleek, dat dit vervoermiddel voor dat doel ongeschikt is. Voor dit onderdeel van den dienst werd uitgegeven ƒ16197.97. Het vegen van straten en pleinen en het reinigen der urinoirs had geregeld plaats; de hoofdstraten werden zoo mogelyk 2 maal daags,, de andere dageiyks of om den anderen dag geveegd. Bovendien werden de hoofdstraten ook des Zaterdagsavonds ge reinigd. De marktterreinen werden na afloop der markten* goed gereinigd en, voor zoover noodig, ontsmet met een 6 creoline-op' lossing. 8 Augusuts werd de motorveegmachine in gebruik genomen. Aan veegvijil werd verzameld 15JJ0 M3- tegen 1326 M3, vorig jaar. De uitgaven voor deoe werkzaamheden bedroegen ƒ9988.96. Het sproeien der straten werd in het af geloopen jaar tot een minimum beperkt, omdat de zomer zich kenmerkte door een abnormaal hoog aantal regendagen. Begin December, arriveerde de motor- sproeiwagen, welke, behalve een uitmun tende sproeier, ook zeer geschikt bleek te *Un voor het afspoelen der marktterreinen. Gespoeld weid op 64 da&en (v, j. 76); het waterverbruik bedroeg 1700% M3. (v. j. 2889%); de uitgaven beliepen 878*66 (v. j. 129930%). Aan slachtafval werd in 1924 opgehaald 215 MS. by een aantal ton-verwisselingen van 2203. In den verbrandingsoven aan den Bosch- weg werden vernietigd: 24 cadavers van groot en 12 van klein vee, benevens ver scheidene partyen voor de consumptie af gekeurd vleesch. Voor het sneeuwruimen werden op 2 en 3 Januari en 28 Februari resp. 80, 40 en 79 losse arbeiders, in overleg met de arbeids beurs, aangenomen. Tezamen met de ande re maatregelen, die by sneeuwval en glad heid als steeds genomen worden, bedroegen dé uitgaven hiervoor 2958.48 (v. j. 4551.63%). Door den beltdienst werd het aangevoer de huisvuil aangewend voor demping, ter- wyl het veegvuil, de modder enz. vermengd met slachtafval in mest werd' omgezet. Aangevoerd werd op het terrein aan de Breevaart 16770 M8.; de uitgaven bedroe gen 6630.25. Het schoonhouden der Openbare scholen en andere onder den schoonmaakdienst ge brachte gebouwen, werd stipt volgens de ^voorschriften uitgevoerd. Hiervoor werd uitgegeven ƒ6369.36. In den loop van het jaar werden de vol gende werkzaamheden by den reinigings dienst ondergebracht: le het rangschikken der kaaswagens op de markt. Hiertoe waren de onderbaas en 6 werklieden des morgens van 710 op de weekmarkt aanwezig. 2e. de stroovooraiening in de kalveithok- ken'ter weekmarkt; 3e. het afmaken van huisdieren. Vroeger geschiedde dit in het asphyxiatietoestel der lichtfabrieken; thans is het opgedragen aan een veearts, die de dieren op het ter rein van den reinigingsdienst door middel van een strychnine-injectie pyuloos doodt. De ontvangsten en uitgaven van den ge- heelen dienst waren begroot op ƒ99587,23 en ƒ23230.uitgegeven werd ƒ101357 en ontvangen 26039.61%, zoodat de door de gemeente te dragen kosten bedragen 75317.81% of 1039.41% minder dan de raming. Ontsmettin gsdienst. Blykens het verslag van den medisohen adviseur by den ontamettingsdienst gaf de woning ontsmetting in het verslagjaar geen aanleiding tot byzondere opn?«rkingen. Slechts in één geval werd door hem tot een uitgebreider ontsmetting geadviseerd dan aanvankelyk was voorgenomen. Aan het verslag van den directeur van den dienst ontleenen wy: Het aantal in de wet genoemde besmet- telyke ziekten, dat ter kennis van den ont- smettingsdiJnst werd gebraoht, bedroeg 19 (v. j. 31) t-w.: febris typhoidea 4, rood vonk 7 en diphtheritis 8. Krachtens de artikelen 4 en 5 der wet tot voorziening tegen besmettelyke ziekten werden 66 ontsmettingen verricht, waarvan 12 woning-, 26 goederen-, 3 rytuig- en 25 tonontsmettingen. Voor de Zuid-Hoilandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" werden 18 partyen goederen en voor de vereeniging tot be steding der tuberculose alhier 2 woningen en 6 partyen goederen ontsmet. 4 woningen en 8 partyen goederen wer den gratis ontsmet. Van een school, waar eenige aan favus lydende leerlingen voorkwamen, werden alle kapstokken ontsmet. In den loop van het jaar kreeg de dienst de beschikking over een Ford-chassis («ie ook materieel reinigingsdienst) waarop ,een afneembare carosserie werd geconstru eerd, waarin voor het vervoeren van be smette goederen een aparte uitneerabare binnenbak werd gemaakt. Gedurende den tyd dat het niet in gebruik was voor den ontsimettingsdienst werd het ten nutte van den reinigingsdienst aangewend. De uitgaven van den dienst beliepen ƒ4309.97; de ontvangsten 925.77. In bet nadeelig saldo werd van het een subsidie gevraagd van ƒ628.31. V olkshuisveating. Onder verwyzing naar het verslag be doeld in artikel 58 der Woningwet vermel den wy hier het volgende: In het afgeloopen jaar werden 221 bouw vergunningen verleend n.l. 172 voor bouw, 12 voor herbouw en 87 voor verbouw en by- boi*w- Er werden 27 aanschrijvingen tot verbe tering verzonden betreffende 63 woningen. Aah bijna alle aanschrijvingen werd voor zoover de gestelde termynen aan het einde van het jaar waren verstreken, voldaan. De overige verbeteringen werden door de gemeente op kosten der nalatigen aange bracht. By raadsbesluiten van 5 Februari en 9 September *24 werd de termijn van ontrui ming der 149 by raadsbesluit van 31 Juli 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen met 6 maanden verlengd. Ingetrokken werd de onbewoonbaarver- klaring van de woning Geuzenstraat 15. De bouw van de vereenigingen „De Goe de Woning" en „Ons Ideaal" kon in het af geloopen jaar worden opgeleverd. Voor de Middenstands-woningen wordt verweken naar het bovengenoemd verslag- Voor hypotheefcbouw bestond geen animo. Hum-commissie. Ingevolge de huurcommissiewet werden behandeld 47 verzoeken om huurvenhoo- «ing en 19 om sehatting van den huurpry» op J Januari 1916/1918. Voor 29 woningen werd de gevraagde huurverhooging goedgekeurd, vodr 18 een verhooging vastgesteld, lager dan de ver lengde en voor 2 de bestaande huur ge handhaafd; 8 verzoeken werden niet ont vankelijk verklaard. By de veézoeken om sehatting van den huurprys werd voor 10 woningen de tevens gevraagde goedkeuring van huurprys ver leend en voor 6 wohingen eenx lageren prjjs vastgesteld, terwUl voor 1 woning de huur prys werd bepaald krachtens Art. 32 van het Koninklijk Besluit van 17 Maart 1921. Niet ontvankelyk verklaard werdén 2 ver zoeken. Voorts behandelde de commissie 90 verzoeken om den toegestanen teranyn van huunverlenging te verruimen, 8 tfm dien i Jw Vtermyn te bekorten en 1 om een nieuwe l/ huur te bepalen. Van deze verzoeken wer den er onderscheidenlUk 64, 70 en 3 inge willigd, 4, 19 en 4 afgewezen, 7 en 5 niet ontvankelyk verklaard en 15, 14 en 1 inge- Door den Kantonrechter werd in hooger beroep een beslissing genomen ten opzichte van 20 woningen. Hierby werden 14 beslis singen der commissie bevestigd 8 vernie tigd en 3 geroyeerd. De huuraanzeggingswet behoefde in 1924 niet te worden toegepast. Bad- en Zweminrichtingen. De zweminrichting werd geopend 16 Mei en gesloten op 4 October. Verkocht werden 494 abonnementen, 156 kaarten voor 20 baden en 2546 badkaartjes; bovendien 15 stortbad- en 44 leskaarten. Het diploma als geoefend zwemmer werd Uitgereikt aan 42 personen. De ontvangsten bedroegen ƒ2972,70; de Uitgaven 3770-65%, nadeelig saldo 797.85%. lil het volksbadhuis Werden genomen 9032 kuip- en 10109 sproeiibaden, totaal 10141. -j In het schoolbad weiden 49660 sproeiba- den verstrekt (v. j. 41246). De ontvangsten dezer inrichting bedroe gen 5196 59; de uitgaven 11194.60; na deelig saldo 5998.01 (exclusief afschry- vingen en rente). Besmettelyke ziekten. Ter secretarie werd aangifte gedaan van 4 gevallen van febris typhoïdea, 8 van diphteritis en 7 van roodvonk. Begraafplaatsen. Op de al gemeene begraafplaats aan de Prins Hendrikstraat werden In de afda ling voov protestanten 215 lyken ter aarde besteld, gesplitst als volgt: In eigen graven 13, in huurgraven Je klasse 1, in huurgraven 2e klasse 37, ^in huurgraven 3e klasse 160 en kosteloos 4. In de afdeel ing voor roomsch-katholie- ken werd niet begraven. Op de byzondere begraafplaats voor roomach-katholieken aan den Graaf Flo- risweg werden 75 en op die voor de Israë lieten aan de Boelekade 9 lyken begraven. Koepokinenting. Op dfeft eersten Vrydag van elke maand wordt in het Catharina-Gasthuis door de gemeente-artsen zitting gehouden om aan ieder inwoner gelegenheid te geven zich kosteloos te laten inenten of herinenten. Het getal inentingen en herinentingen be droeg in het afgeloopen jaar 682, waarvan 322 kosteloos. Van Iterson Ziekenhuis. Aan het verslag van Regenten van het Van Itprson-ZiekenJhuis over 1924 ontlee nen w$ het volgende: Op 1 Januari waren in verpleging: ter geneeskundige behandeling 16 m., 16 vr., totaal 82; ter heelkundige behandeling 10 «n., 8 vrtotaal 18. In totaal 50. In den loop van 1924 werden opgeno- ter geneesk. behandl 114 m., 116 vr., totaal 245; ter heelk. behand. 146 m., 195 vr., totaal 341. In totaal 586. Totaal aantal verpleegden §01 m., 335' vr., totaal 636. Ontslagen Worden: van do geneeak. afd. 114 m., 103 vr., totaal 217; van de heelk. afd. 137 m., 194 vr., totaal 831. Totaal aantal ontslagenen 251 m., 297 vr., in totaal 548; terwy^ overleden: op de geneeBk. afd. 15 m., 17 vr., totaal 32; op de heelk. afd. 9 m., 4 vr7 totaal 13; Totaal 'aantal overledenen 24 m., 21 Vr„ in totaal 45. JHet aantal zieken verminderde derhalve met 275 vt., 318 vr., totaal 593. "Zoodat op 31 December in verpleging wa ren 26 m., 17 vr., totaal 43; van Wie behandeld werden: geneeskundig 16 m., 12 vr., totaal 28 Heelkundig 16 m., b vr., totaal 15; Totaal aantal 26 m., 17 Vr., In totaal 42. ,■9 krankzinnigen werden ty'delyk in de iloleerkamer ter verpleging opgenomen. In het afgeloopen jaar werden 15 verlos singen verricht. Het aantal klinische opera ties bedroeg 284» 'In het gebouw Voor besmettèiyke ziekten werden 8 personen verpleegd. Het aantal verpleegden bèdroeg gemid deld 58; het grootste getal op één dag ver pleegden was 75 en het kleinste 43. In 1923 waren deze getallen resp. 60, 78 en 48. Het aantal verpleegdagen bedroeg: •van kosteloos verpleegden 7282 verpleegden tegen verminderd tarief 6655 1, verpleegden ten laste der Rijkaver- keringsbank 804 v verpleegden ten laste der gemeente en plaatseiyke instellingen van weldadigheid 79* verpleegden tenlastevan.de Raden van Arbeid 1373 verpleegden ten laste van het ziekenfonds Staatsspoor 58 verpleegden ten laste van na burige gemeenten of hare arm besturen 128 verpleegden van ingezetenen 8e ld. 3185 verpleegden van niet-ingezete- tten 3e kl. 785 m verpleegden der 2e kl. ingec. 669 i, verpleegden der 2e kl. niet- ingez. 309 verpleegden der le kl. inge®. 75 verpleegden der le kl. niet- ingea. 27 21544 Totaal Uitvoering Invaliditeitswet. - Betreffende den Raad van Arbeid Jf Utrecht met inbegrip van den voormaljfsb Raad wpfcArbeid te Gouda: Dp Cduni 1925 werden genoteiu^«72 In- validiteitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 80643,42; 2628 ouderdomsrenten tot een totaal jaarbedrag van 396006.298 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 52899.36; 399 weeaenrenten tot een totaal jaarbedrag van 72959.64; geneed kundige behandeling en (of) verpleging werd toegestaan in 692 gevallen, observa tie geschiedde in 34 gtevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid te zamen: Op 1 Juni 1925 werden genoten: 8931 in- validiteitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 1550934.84; 44264 ouderdomsrenten tot een totaal jaarbedrag van 6615154. 4835 weduwenrenten tot een totaal jaarbe drag van 853719.10; 6721 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 1233599.38. Uitkeeringen aan gosinsleden van. in ver pleging opgenom«r verzekerden hadden plaats in 12 gevallen tot een totaal jaar bedrag van 2389. Geneeskundige behandeling en(of) ver pleging werd toegestaan in 13581 gevallen, observatie geschiedde in 1124 gevallen. Een „Kerseivtocht" van de Goudsche H. B. S.-Verceniging. De Goudsche H. B. S.-vereeniging maakt morgen een „kersentocht" naar „Rust Roest". Vertrek te 7 uur van het H. B. S.- gebouw in de Krugerlaan. Introductie is toegestaan. Burgerlyke stand. GEBOREN: 30 Juni: Elizabeth Maria, d. van L, P. Brink en J. C. Oomens, C. Ketel straat 48. Jan Gerrit, z. van G. Kooy en L. Verboom, Gr. van. Bloisstr. 56. GETROUWD: 1 Juli: C. Wassenaar en A. W. Hofstede. C. A. van Treyen en W. M. de Jong. 30 Juni: A. Dercksen en A. A. Vingerling. OVERLEDEN: 28 Juni: Cornelis van Groningen, 20 j. Maria Elizabeht de Jong, gehuwd met A. Sluimer, 75 j. Agenda. 6 Juli, 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Ge negen. Ledenvergadering. 15 Juli 8 uur. Gebouw Daniël" Cursus E.H. B.O. onder leiding van Dr. Montague. 3 Juli 7 u. n. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westihaven, is deze week tot en met Vry dag 3 Juli, benevens den daarop volgenden nachf, geopend na 8 uur des avonds (des alleen voor recepten). VYl DEN OMTREK. BERKKNWOUDE. Alhier is een autodienst geopend Schoon hoven—Bergambacht—iBerkenwoude visa- versa. Zondag en Maandag geen dienst overige dagen wordt vijfmaal de gelegen heid gegeven de reis heen en weer te maken Da .landbouwer W. G. van Dorp alhier die Dinsdagavond een stier- voederde ge raakte verward in het koptouiw en werd door het dier eenige malen rondgeslingerd, waardoor hy op 2 plaatsen den linkerarm brak. Door dir. Zielstra te Bergambacht werd de arm weder gezet. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. (Vervolg.) Ten slotte weid aangenomen, te verzoe ken aan de Pinna de Liefde, de kolen- clausule te wyzigen, met opklimming van 5, inplaats van 4 Gulden per 1000 ton kolen. Nadat in het algemeen nog enkele öp- en aanmerkingen zyn gemaakt, werd met in achtneming van het voorstel Bn. Batelaan besloten dat opnieuw voor den tyd van 30 jaren aan de Fa. de Liefde concessie ver leend zal worden, tot gaslevering. IDe Firma de Liefde moet een waarborg som storten, in verband met het nakomen van hare verplichtingen, tegen de gemeen te. Geschillen zullen door arbitrage worden opgelost. De gasfabriek is niet verplicht gas te leveren in gebouwen, welke vertier dan §0 Meter van de hoofdbuisleiding zyn venwyderd. Men kan met 1 meter, zoo men dat wenseht, volstaan, 't Voornaamste ten slotte is het volgende: de prys van,het gas wordt bepaald als volgt: by een kolenprys tot eii met 10 t'd- 1000 Ro. niet hooger dan 7 ets. per M.\ bo ven 10 Gld tot en met 14 Gld, nietVvooger dan 8 ets.; boven 14 Gld. tot en met v Gld. niet hooger dan 9 ets.; 18 tot en met Gld. niet hooger dan 10 ets.; 22 tot en met 16 Gld. niet hooger dan 11 ets.; zullende by elke styging van 4 Gld. de gasprys hobgstens 1 ets. verhoogd worden. - Na het afhandelen van de, gas-concessie kwam in behandeling de waterleiding. De Voorzitter lichtte de voorstellen van B. en W. nader toe, en Herinnerde, hoe in 1923 voor eigen rekening de waterleiding is gelegd In de Zuid-Zyde, door de Direc tie. Echter werd door B. en W. toen toege zegd, de desbetreffende verordening te zul len'toepassen. Wanneer nu de Raad alsnog vraagt doortrekking van de waterleiding door de «uid-zyde, zal pas na 1 Jan. '27 eventueel de gebruikelyke garantie van ets. per Meter verschuldigd zijn. Intusschen zal aan de hand der verordening tot aansluiting godwoWen worden. Komt be doeld verzoek, binneh, dan wil de Directie voor Buitenkerk meewerking verleenen, door de reeds daa$ gelegde 300 Meter bui ten garantie te laten, dus: jaarlijks 180 Gld. besparing voor de geaneente. Waar echter geheel Buitenkerk, ooklal is alles daar aan gesloten, totaal 500 gV garantitegeld zou kosten, waarvan dan genhamde 180 Gld. af gaat, is toch nog een res^van 320 Gulden per jaar. B. en W. hebben schriftelyk toe zegging, dat 5 groote veehouders elk 30 Gulden per jaar boven hun tarief willen betalen, wat alweer 150 Gld. voor de Ge- afkort. Rest dus 170.— voor de ite, jaarlyks te voldoen. Op de«e wyze hebben B. en W. gemeend, ook Bui tenkerk van goed drinkwater te kunnen voorzien, waaraan behoefte bestaat. De heer Bn. Batelaan bracht woorden van lof en dank aan B. en W. voor dit voor- itel. De heer Beyen merkte op dat de lof ge bracht aan B. en W. door den heer Bate oor het grootste deel toekomt aan den Burgemeester ^die met buitengewonen yver deze zaak heeft voorbereid. Aan gezien niemand hoofd, stemming verlangde, wordt by acclamatie het voorstel van B. en W .aangenomen. De Voorzitter deef mede, dat B. en W. voorstellen, in overleg met de Firma Tur- keuiburg, het slootje langs de Ger. Kerk te dempen, en daar eeti ijzeren bek te dted plaatsen. De kosten van dit alles draagt de Firma Turkenburg, indien een riool voor waterverversching komt, op den hoek Spoor straat. Na nog eenige bespreking werd dit voorstel met alg. st. aartgenomen. Na toelichting van den Voorzitter besloot de Raad, genoegen te nemen met de voor stelen van B. en W. inzake plannen van de Staatsspoor, (He een vierde van de grootste spoorput zal dempen, met weglating van de weg die daar nu ligt. Bij de hierop volgende rondvraag be pleitte de heer Bn. Batelaan een later aan- vangsuur voor de kaasmarkt en vroeg Wan neer B. en W. de nieuwe kaasmarkt in ge bruik denken te geven? Pe Voorzitter zegt dat de niéuwe markt vrij zeker 4 Aug. klaar is, en by de nieuiwe markt de Oudewater- sche noteering geheel afzonderlyk vap die van Bodegraven zal zijn. De heer Hortenius geloofde niet dat het noodig is om later te beginnen. Sommige boeren komen al om 5 uur, en laatst was de waag by de N.V. Maatschappij Gouda pas om tegen 2 uur klaar met kaaswegen. Voor het vervoer is handhaving van 8 uur beginnen gewenscht. <»i. De heer Beyen zegt een voorstander te zyn van een aanvang om half negen. Hy is het geweest die in B. en W. daarvoor reeds gepleit heeft. Hy spreekt veel kaasboeren, die byna allen prys zouden stellen om half negen uur, want de meeste kaasboeren wil len liefst des morgens hun vee nog melken, alvorens ter markt te gaan-^Voor den ban cel en ook voor bet vervoer is verlating van het aanvarvgsuur wel bezwaarlyk, maar om de bloei van onze markt te bevorderen acht spreker een aanvang van half negen uur gewenscht. Overal,, b.v. Woerden en Gouda, en vele andere markten, begint men met den zomertyd wat later. Wtf moeten de producenten ter wille zynl want bet is in het belang van de markt. De beer W. Boer ondersteunde de ge dachte van den heer Beyen. Ook hy acht ,>tn aanvang van half negen uur zeer wen- schelyk, speciaal voor' den kaasboer. De heer C. B. Batelaan wees op bezwa ren van de zyde by den handel. Na af oop komen vele kooplieden van buiten in de pakhuizen bykoopen. Aangezien deze bijna allen om 12 uur vertrekken blijft minder tyd over om zaken te doen. Ten slotte be sloot de Raad, om bij wyze yan proef, van af 7 Juli de markt oin half negen te doen aanvangen. Nog y/ordt besloten by. de offi- cieele opening van de nieuwe kaasmarkt, eenige propaganda te nvaken, en verleent de Raad daartoe een blanco crediet aan B. en W., die nader zullen overwegen op we'ko wyze een en ander te regelen L. BOSKOOP. Aan de Technische Hoogeschool is geslaagd voor hel ca<nd. examen werk tuigkundig ingenieur, de heer C. Trets. goudeRak. De Rechtbank te Rottendam heeft ver oordeeld J. W.'G. V., 27 jaar, beurtschipper, te Heerjansdam, P. V., 32 jaar,' schippers knecht te Gouderak en W. C. V., 47 jaar losse werkman, recidivist te Rotterdam,, de tweede en derde wegens diefstal in vereeni ging van 39 zakken tarwe, de eerste wegens heling van die tarwe, tot resp. 8 maanden, 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. GOUDKBAK. De Raad dezer gemeente is byeengeroe- pen op Vrydag 3 Juli 1925 des namiddags 7 ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken; 2. Gunning Elec- trificatie; 3. Benoeming Administrateur; 4. Bespreking huur Rijksveldwaohterawo- ning. WOERDEN. de Landbouw Hoogeschool is ge slaagd voor het ingenieurs-examen Kolo niale boachbouw de heer P. C. M. Kluyt INESL. Rotterdam^ch-Hofstad-Tooneel De samenstelling van he* geaelschap der N.V. Ver. RotterdiamBoh Hofstad- Tooïieel, dir. Cor Van der Lugt Mei- sert, zal in hel speelseiaoen 1925-- 1926 als volgt zijn Deroee Atidfa Tartaud-Klein, Annie van der Lugt Melsert—van Ees* Lil? Fr enkel-Bouw meester, Wilh. Schwab-Welman, Kitty Perin-Kluppéll, Rie Gilhuys, Jo de Roer-van Walraven, Juliette Koos, Wilh. Kley, Joh.' K(*ter-Koh, Mien Landheer-Tels, Kitty PoBthunvus, Ans vati der Naatenh Joekiei Broedelet, Mies van .der Haak-van Zuylen. lleeren Cor van der Lugt Melsert, Hermann Schwab, Louis Gimberg, Jacq. ,Feule, Anton Roemer, Jan van Ees, Hans van Ees, Theo Frenköl Jr., Piet Bron, C. Dommelehuiaen, W. Huysmans, J. v. d. Linden, Eduard Palmers, Louis Borei, Joh. Steenber gen Jr. Als gast Mevrouw Else Mauhe. Artistiek leider Cor van der Lugt Melsert. Letterkundig /aadsman J. G ree heft. Regisseurs Cor van der Lugt Mel sert, Hermann Schwab, Alida Tartaud- Kleiil en Louis Üiiwberg. Met nog enkele dames en hoeren wqrden onderhandelingen gevoerd. PINANCHSELE BBR1CHTBN. Algemeeue Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand. Aan het jaarverslag over 1924 ont leenen wij het volgende Na er aan te hebben herinnerd, dat de Bank in 1924 tien jaren bestond en 11a in liet licht te hebben gesteld wel ke omstandigheden aanleiding waren tot de oprichting der Bank en ook lot hare reorganisatie in het jaar 1919, geeft het verslag een overzicht van de ontwikkeling der Bank en der bij haar aangesloten Midrienaiumdsbanken. Alle bedrijfstakken (effecten, assurantiën, valuta, incasso,'" gaven een regelmati ge vermeerdering der omzetten te zien Kon in vorige verslagen ook worden gewezen op stijgende cijfers voor net u (staande crediet en voor het totaal der deposito's, in 1924 is in die cij fers een daling ingetreden. De terugloop van het totale crediet- bedrag wordt verklaard doordat de uit normale oorzaken ailoopende credie- ten niet door nieuwe werden vervin gen omdat de deposito-gelden zich in teruggaande lijn bewogen. Sedert het laatst van 1924 is hierin weder een verandering gekomen en worden we- dei regelmatig nieuwe credieten ver leend. Het onkoateneijfer heelt in het afge loopen jaar nog een geringe stijging ondergaan, hetgeen hoofdzakelijk een gevolg was van de belangrijke onkos ten, welke het in 1924 ingestelde nauwkeurige onderzoek der geheeio credietportefeuille medegebracht heeft. Had dit onderzoek voorkomen kunnen worden, dan ware zeer zeker een da ling ingetreden. Buiten de in 1924 be cijferde risico's, waarmede reeds in de balans per 31 December 1923 re kening gehouden is, deden zicb vrij wel geen nieuwe risico's voor, inte gendeel kon men enkele riskante pos ten aanzienlijk versterken. Zoowel Cop missarissen als Raad van Toeaich en Hoofddirectie zijn eenstemmig van oordeel, dat met 1924 het moeilijkste jaar achter den rug is en dat het tot tevredenheid stemt te kunnen consta teren, dat desniettemin het bedrijf oveT dat jaar een zuivere exploitatie- winst heeft gebracht. Het uitstaand crediet daalde van 26.479.410 op f 22.264.261. De depo sito's en cred/Psaldi in Rek. Crt. van f 16.142.410 op f 9.807.725. Het ge kaatste aandeelenkapitaal bedroeg per uil Dec. 1924 f 4.190.700, verdeeld in f 2.465.600 gewoon kapitaal, waarop nop was te storten f 651.800 en i L.725.100 preferent kapitaal. De bru to winst bedraagt f 1,076.830. (v. j. f 1.135.637), de onkosten beliepen f 898.205 (v. j. f 891.255), zoodat een netto-winst resteerde van t 178.625 te bestemmen voor afschrijving op debi teuren en op de» van f 178.625 te be stemmen voor afschrijving op debiteu ren en op den post Reorganisatiekos ten en overname Middenetandsbaiiiken. Wat de iünntieelet uitkomst over 1924 betreft valt met dankbaarheid te oonstatoeren, dat de winstcijfers bij vrijwel alle kantoren zich in stijgende richting bleven beweégp. Nog slechts 4 kantoren werkten met é?Sn bedrijfs verlies, doch ook bij deze kantoren was een vooruitgang te zien. D© hoo- go disconto-rente van d«|' Nederland sche Bank, gepaard aan het hooge be drag dat, tengevolge van den terug loop van het deposito-bedrag, bij de Nederiandsohe Bank geherdisconteerd moest worden, en daarbij de nadeeli- ge saldi van de opgeheven kantoren, hebben het wine (cijfer van het hoofd kantoor sterk aangetast. In 1925 heeft echter de daling van de disoontorente reeds haar gunstigen invloed! deen gel den. Bovendien zal de terugloop van het bij de Nederlandsche Bank geher- disconteerde bedrag, welk bedrag thans ruim 3 millioen lager is dan 't hoog ste punt, dat in 1924 werd' bereikt, ook een gunstige factor voor de winst productie gedurende 1925 blijken te zijn. Bij de beoordeeling der winsten van het middenetandsbankwezon moe ten niet de beginselen uit het oog worden verloren, welke bij de oprich ting hebben voorgeweten, waarvan mo de he»' gevolg is geweest, dat niet, zooals bij andere bankinstellingen hot geval was, eerst na voldoende winst- vorming tot uitbreiding met nieuwe kantoren werd overgegaan, doch dat met den toestand, in 1914 en volgen de jaren ontstaan, te aanvaarden ha-1 en uit de talrijke vestigingen een zoo goed mogelijk geneel had te vormen. Nu deze taak grootendeels achter ons ligt zal ook de stijgende lijn niet op breken, tetmaur duar geconstateerd kan worden, dat oom in moeilijke tijden wij op den steun van vele voorman- iën van de Middenstandsorganisatie, well wel bewust van Let groote be lang dat een goed gefund jerl midden- Htandsbankwczen voor den geheeien middenstand heeft, kunnen rekenen MARKTBERICHTEN. Graanmarkt. GOUDA, 2 Juii. Granen. Kalm ge stemd. Tarwe f 14—19.50, Rogge 1 IJ 14, Gerst f 14.25—-15.25, id. cliev. f 15.25—16.25, Haver f 13-14.50, per 100 K.G. Kaasmarkt. GOUDA, 2 Juli. Aangevoerd 226 partijen. Handel matig, le kw. f 57— oü, 2e kw. f 5256, zwaarder© rijks- merk f 68, met rijksui". le srt. I 04 ti7, 2e srt. f 58—63. BO 1 KR. Wei*tfg pan voer. Handel vlug Weiboier 1 0.90—1.05. EIEREN, per 100 stuks f 6.50—7.00. Weinig aanvoer. Handel vlug. ALPHEN a. d, RIJN, 2 Juü. Aange voerd» 50 wagens, lo srt. 62—64, 2e srt. f 58—61, met rijksm'. f 65—69. Handel vlug. Veemarkt. GOUDA, 2 Juli. Melkvee f 300— J75. Red. aanvoer. Handel red'. Vette varkens 43 45 ot. per half K.G. Weinig aanvoer. Handel vlug. Magere varkens 38 a 42 ct. p. half K.G. Groo te aanvoer. Handel slug. Magere big gen f 12—20. Groote aanvoer. Handel stug. Nuchtere kalveren f 14—23. Wei nig aanvoer. Handel vlug. (ÜKAAJJLOOZK LUJSWtiï.) WAKBoHAU, l Juii. Tengevolge) van o© overstroom mg en in Polen zijn 150.000 personen dakloos. De intergeailieerden schulden. LONDEN, 2 JuL. De Britaeh© regee- ring hoeft auai Frankrijk, Italië, Por tugal, Servie, Roemenië en Grieken land nota's gezonden, waarin hei Brit- scne standpunt inzake de int. geali. schulden wordt uiteen gezet. Verno men wordt dat geen druk wordt uit geoefend' voor betaling doch dat den schuldenaars veraodvl wordt een datum vast te stellen waarop de regeling der schulden kan worden besproken. In het ruim gevallen en gedood. ROTTERDAM, 2 Juli. Hedenmorgen is de 41-jarige los werkman H. v. A., die werkzaam was aan boord van het Gr.eksche schip Calypso V ergot te, in liet elf meter diepe ruim gestort, door Jat hij struikelde. De geneesheer con stateerde de dood. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 2 Juü. Hoogste stand 771.4 te Haparanda. Laagste stand 753.9 te Scilly. Verwachting Matige tot zwakke wind, uit oostelijke richtingen. In tiet zuiden half tot zwaar bewolkt. Droog, warm weer behoudens kans op on weer. In het noorden zwaar bewolkt of betrokken. Iets koeler. WISSELKOERSEN. Londen Berlyn Pary's Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York Madrid Milaan 1 1 Juli 2 Juli Officieel. 12.13% 12.14 59.42 59.42 11.17 11.40 11.12 11.^0 48.52 48.47% 35.12% 35.45 50.20 51.30 67.— 67— 44.45 45.40 2.49% 2.49% Niet officieel 7.40 7.41 36.30 36.87% 8.41 8.41 Beursoveraicht. l)e beurshandel droeg vandaag over het algemeen een kalm karakter-, maar evenals gister zorgden de suiker- en de rubberwaarden voor afleiding. Van suikerwaarden werdien Hf.Y.A. die ex claim werden verhandeld flink verhan deld. De claim in aanmerking geno men was de opemng op ongeveer het vorige niveau, waarna een kleine in zinking plaats had. De overige suiker- foudsen waren niet veel veranderd. Van de rubberwaarden gingen Am- sterdaoirubber aan het hoofd en deze werden levendig verhandeld. Na op ongeveer de vorige slotprijzeu te zijn ingezet, liep de koers langzaam iets terug. Industriepapieren hadden eeu rustig verloop. Aandeelen kunstzijde-ondernemingen waren prijshoudend. Van de tabakken legde voornamelijk Senenrbah een va»te houding aan 1en dag. Ook de overige Sumatrasoorten waren aan den vasten kant. Oliewaar- den bewogen rich binnen beperkte grenzen, zij waren niet noemenswaar dig veranderd. De scheepvaartmarkt was stil en de koersen ondergingen slechts geringe wijzigingen. Prolongatie 2

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2