1 ons blad OMSTREKEN No. 15887 V Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen OORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni Vrijdag 3 Juli 1925 85» Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPE WERKERK EHJD1 - De uitslag der Kamerverkiezingen. - >r d« plaatsing rug. AL .1 rtij. staan. zich 23.355,000 FEUiLLETOn. die verdachte lui Mensdhen, gelukje, dacht hij en I niet Dat 18; 17. Demo- ve nat. partij yzinnig (femo- itholieken 69; Vrijheidsbond Inti-revolutio- rerbond 1; 29. Woorden zijn als goud of zilvergeld; aan den klank hoort men, of ze echt of valsch zijn. Indien eer derd binnen BEROEMDE DETECTIVE. VERDWENEN. (.01 Ml E MRACT het dan dat verschillende beperkende be palingen de ontwikkeling van de Duitsche vliegtuigindustrie groote hindernissen in den weg leggen. In 1922 hebben de geal lieerden echter beloofd, dat de niet al te zachte bepalingen iedere twee jaar zul len worden aangepast aan den techni- schen vooruitgang dpr luchtvaart. De her ziening der desbetreffende bepalingen bleef echter in 1924 achterwege en daar om meende de Duitsche regeering in Maart van het vorige jaar haar wenschen bij den gezantenraad te moeten indienen. Pas den 26sten Juni kreeg Duitschland De geheimzinnige verdwijning ven ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling) Nadruk Verboden. Haar telefoonnummer is rartf’. 623.279.000 533.300.000 28.481.000 24.778.000 21.544.000 uneKCDianu 23.355.000 Het z.g. beginsel van Balfour, dat En- 2. Vrijdenkers da 4. Be- Geref. Staats raten 9. ciale party 1; I.A.P. 4; 14. ttelanders De tat 6; 17. De- iwe Nat. Par- 12. ♦rfferiimig- atholieken 15; Vryheidsb»n<l Anti-Revolu- ■h Verbond 2; ook van deze zijde aan de Vryzinnig-Demo- craten is geofferd. Wat de A.R. partij betreft, die kon dit maal evenals de R.K. Staatsparty niet pro- fiteeren van een handigheidje, waardoor krachtens de kieswetbepalingen by dfe vo rige verkiezing aan elk dar groepen twee zetels toevielen, die nu, doordat de wet ge- wyzigd is, verloren zyn gegaan. Maar daarenboven verlies de A.R. party nog een zetel, die aan de dissenten in deze party is toegewezen. De Staatk. Geref. Party van Ds, Kersten brengt nu een tweede volgeling in de Kamer en de Herv. Geref. Staatsparty wordt thans ook vertegenwoordigd. Behalve de vermindering met twee zetels, waarop wy hierboven reeds wezen, is de R.K. Staatsparty, wat aantal betreft, er vrywel onbeschadigd afgekomen. Deze par ty heeft echter niet kunnen verhinderen, dat ook aan die zyde een dissident de Ka mer binnenkomt. Maar, hoewel de R.K. lei der, Monseigneur Nolens, reeds by voorbaat heeft verklaard, dat tusschen deze enkeling Mr. Pius Arts en de R.K. Staats party geenerlei gemeenschap in politicis zal bestaan, meent de Maasbode van heden morgen deze dwarskyker toch voor by rechts te moeten indeelen, daar hy per sé tegenstander der coalitie is. komt wel bij na eenigen tijd. De Ghristelyk-Historischen hebben t gehandhaafd. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.3Ö, elke regel meer f 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiëd in het Zaterdagnummer 20 by slag op den prtja. Liefdadigheids-advei-tentiën de helft van den pr^s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot neer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soli ede Boekhan- delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags véór de plaatsing aan har Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zfln. IDE. sn stemming deze gemeen- 360. Van on- ohte stemmen Zooals uit de Üanvankelyke cyfers, welke in den loop van den vroegen morgen giste ren binnenkwamen uit de verschillende kies kringen, reeds was te vermoeden, heeft de gisteravond laat bekend geworden officieuss uitslag bevestigd, dat deze verkiezing voor de Tweede Kamer een verschuiving naar links heeft teweeggebracht. Het Ineest beeft hiervan geprofiteerd de S. D. A. P., die haar zeteltal van 20 op 24 ziet gebracht en de V. D. Bond, wiens aantal afgevaardigden van 5 op 7 is gestegen. Een aanzienlyke styging by de S.D.A.P. was te wachten. De oorzaak daarvoor lag voor de hand? ze is een natuuriyk gevolg van de ontevredenheid met het Colynsche bewind, de loon- en salarisdaling by het personeel in Ryksdienst en door den terugkeer van uiterste |lemeniten, die door de beroering in de communistische sfeeren aan het wan kelen zyn gegaan. En wat de Vryzinnig- Democraten betreft, de bedreiging der gif gassen heeft wel zooveel indruk gemaakt op het Vrouwe! yk sentiment, dat door de politieke leuze van' ontwapening ongetwij feld veieg.^iie in het vryzirmige kamp thuis behooren, aan hen steun Rebben gegeven. De groepen die by deze verkiezing het slechts wegkomen, zyn de Vryheidsbond en de A.R. party. Hebben ten aanzien van den Vrijheidsbond de groote steden winsten te boeken gegeven, Amsterdam, Rotterdam, den Haag grachten niet minder dan een vermeerdering van 17000 stemmen en ook de platlelandskieskringen Haarlem en Lei den gaven winsten van 2500 en 800 stem men, de overige kieskringen in de provin cies deden die winst verkeer eb in verlies. De kieskringen Nijmegen, Leeuwarden en Middelburg vöoral gaven beduidende lagere cyfers, waarvan een zeer aanzienlyk deel op de Plattelanders!yst van Braat zyn terecht gekomen. En het is duidelyk, dat Os beperkende bepalingen voor de Duiteohe Luchtvaart. De intergeallieerde schulden. Het tariefontwerp in Duitschland. De geallieerden droomen nog steeds van een Duitsch gevaar en dat zij alles in het werk stellen om, zoo mogelijk, te voortkomen, dat dit gevaar weer het hoofd opsteeki, blijkt zeer duidelijk uit de nota over dc- beperking van den Duitschen vliegtuigbouw, die de raad van gezanten aan. Duitschland heeft doen toekomen. Het bezit van militaire vliegtuigen is een weelde, die Duitschland zich niet mag veroorloven. Zulks verbiedt het vredes verdrag van Versailles, doch dit tractaat gedoogt wel het vervaardigen van toe stellen voor de burgerlijke luchtvaart, zij Men weet, dat de sociaal-democraten in Duitschland voornemens zijn, met alle parlementaire middelen, desnoods zelfs dat van obstructie, het door de regeering en inzonderheid door de Duitsch-natio- nale gewenschte overhaaste behandeling van hel nieuwe Duitsche tarievenontwerp te verhinderen. De regeering daarentegen hecht er de grootste waarde aan, dat cfit ontwerp nog voor den 18en Juli (de datum, waar op de rijksdag met reces zou gaan; zal, worden afgehandeld. Om dit mogelijk te* maken, is zij tot alzijdige concessies aan de partijen der oppositie bereid. Naar we vernemen, is de regeering van plan een compromis-voorstel in te dienen, dat zoo vet mogelijk aan de wenschen der sociaal-democraten tegemoet komt. Na tuurlijk zal dit de sociaal-democraten antwoord en wel een antwoord, dat niet bijster aangenaam was. De inhoud der nota der geallieerden toch was van dien aard, dat bezwaarlijk kon worden gespro ken van het in overeenstemmin&brengen der bepalingen met de technische lucht- vaartontwikkeling. Verschillende bepalingen zijn ongewij zigd gebleven, zoo o.a. de bepaling, dat een éénpersoons-vliegtuig met een motor van meer dan 60 P.K. zal worden geacht van militairen aard te zijn, dus be schouwd worden als oorlogstuig. Volgens de tegenwoordige opvattingen de Frankf. Ztg. wees er gisteren nog op is een vliegtuig met een dergelijke motor- prestatie volkomen verouderd. Het gevolg van deze bepaling is, dat Duitsche vlieg tuigen in den vervolge niet meer aan in ternationale wedstrijden kunnen deelne men. Een andere, eveneens onveranderd gebleven, bepaling maakt het vooi» Duitschland onmogelijk onderzoekingen in te stellen op tot dusver nog weinig be studeerd terrein. De bepalingen inzake de luchtschepen worden in Duitsche kringen vooral draconisch geacht, omdat men er van overtuigd is, dat zij niet gebruikt kunnen worden als wapen in den oorlog, Duitschland had er stellig op gerekend, dat de bepalingen inzake de luchtschepen heelemaal geschrapt zouden worden, doch dc verwachtingen van Duitschland in dezen zijn deerlijk teleurgesteld. Maar het ergste maken het, volgens Duitsch standpunt bezien, de nieuwe be palingen. Eén daarvan schrijft voor, dat Duitschland tot in de kleinste blzonder- heden afdalende inlichtingen, waarom het garantie-comité eventueel mocht vragen, moet verstrekken omtrent den in- en uit voer van alle vliegtuigen en vliegtuigma- teriaal. Dit gaat, meenen de Duitschers, bedenkelijk veel gelijken op industrieele spionnage. De verzwaringen der tot dusver gel dende bepalingen worden aan ook alge meen in Duitschland als een onrecht ge voeld, omdat de geallieerden naar belie ven het aantal vliegtuigen en motoren kunnen vaststellen en ’t garantlecomité zelfs den Duitschen uitvoer kan oeper- kep. Een en ander beteekent een groot nadeel voor de Duitsche vliegtuigindus trie en de mogelijk geworden controle der geallieerden op Duitsche takken van nij verheid wordt als een krenkende bemoei ing dei voormalige vijanden gevoeld; men legt de nieuwe bepalingen dan ook uit als een poging om de Duitsche vlieg tuigindustrie te nekken. Intusschen ge looft men in Duitschland niet al te grif, dat het zoogenaamde militaire gevaar, dat uit een leniger toepassing der lucht- vaartbepalingen heet te kunnen voort vloeien, de werkelijke reden is, waarom de geallieerden Duitschland zoo’n onheu- sche nota op het dak hebben gestuurd. Veeleer meent men, dat uit concurrentie- Keerae naar zijn oureau terug. baar sohreel hij eenige kolommen, oin te vertellen, hoe de heele recher che mijn spóor niet kon vinden. Jk kwam uit Bow Streel, waar ik in een zaak getuigen moest en zag een groot aanplakbiljet, waarop met reusachtige letters stond.; s die gisteren nigre wijziging 13. Maar toch daarvan eeni- ling van den erkiezing be- overwcgingen ëên moedwillige aanslag wordt gepleegd op de Duitsche vliegtuig industrie, terwijl de geallieerden het la ten voorkomen, dat zij slechts er voor wil len waken, dat burgerlijke vliegtuigen niet gemakkelijk tot militaire kunnen worden gepromoveerd. Het is ie begrijpen, dat Duitschland niet zich zoo maar neerlegt bij de nieuwe, eischen der geallieerden en er verluidt dan ook reeds, dat Duitschland een nieu we nota voorbereidt in» verband met de beperking der Duitsche burgerlijke lucht- Tvaarf. die Duitschland al te zeer aan ban den legt. ENGELAND. Scheepson gel ukken Bij Belfast is in don dikken mist een vrachtstoomboot met oen Britschen onderzeen in aanvariWg gekomen. De stoomboot moest naar d$ haven om herstellingen te ondergaan. De kapi tein van de duikboot seinde, dat zijn vaartuig onbeschadigd was, dat hij echter naam en nummer van zijn boot l niet mocht opgeven. Tegelijkertijd is de kolenstoomboot ,,Balanino” tengevolge van den mist aan den grond geloopen. HOOFDSTUK XXIII. misdaad niet is opgehel- rteen dag of twee nadat zij heeft pfaats gêhad', verandert de eerste, wilde .vervolging, in een aan houdende, vermoeiende, maar nooit verslappende waakzaamheid van de zijde der recherche. Een zaak wordt nooit opgegeven, zoolang er nog kans overblijft, hoe gering dan ook, om deu bedrijver te pakken te krijgen. En zelfs, wanneer de rechercheurs, als jachthonden, die een spoor zijn bijs ter geraakt, worden weggeroepen, blijft er nog altijd de chance over. Zelfs al zou de man, die het eerst de. zaak in handen had gekregen, gestorven zijn, wdoneer het een of andere nieuwe e’.enont het onderzoek van de zaak heropent, dan is het resultaat van zijn arbe’d JUtijd' te vinden, bewaard in de .-egistertLvan Scotland Yard. ’ïr zijn verklariijgwr; rapporten, conclusies dc complete zaak tot op het oogenb'.ik waarop ze is losgelaten. Die voorzorg is zeer nuttig. Een bekentenis op een sterfbed kan medeplichtigen beschuldi gen medeplichtigen kunnen ruzie krijgen een jaloersche vrouw kan in- lineh^ingen geven. Er zijn onopgeloste geheimen, maar niemand kan zeggen, dat een misdaad onoplosbaar is. (Wordt vervolgd). den hertog Dat\alles betee- of andere om aan De Kamer is nu samengesteld uit 55 rechts en 42 linksche leden, waarby dan nog de drie kerkeiy’ke rechtsche, maar anti- coalltie leden behooren. Wat de Regeering nu doen zal, of zy, hoewel een meerderheid, zy het een inner- lyk zwakke meerderheid heeft, zal heen gaan, zooals door de rechterzyide herhaal- delyk is gezegd, zal moeten worden afge- waeht. Het is zaak even geduld te oefenen. Voor ik een krant kon koopen, komt weer een krantenman langs. Hij staar de mij aan alsof ik een spook was. Hallo, zegt hij, weeit je niet dat .e verdwenen bent Iedere persman in Londen zoekt naar je. Verdwenen zeg ik, hoezoo Toen kwam alles uit. Sedert ben ik heel voorzichtig geweest in mijn om gang met de pers. Sir Hilary lachte en knikte. Is er nog iets? vroeg hij. Ja. Fojyle was weer ernstig geworden. Ik heb het cijferschrift dat wij in Grave Street hebben gevonden, Jones gegeven onv te wen wat hij er van kon maken. Hij is een expert in dit soort puzzles. Hij heeft zoo juist ge rapporteerd dat de vertaling luidt „Dit zal de beste methode zijn om zich met E. M. in verbinding te stel len, als L. haar den sleutel geeft. uat hij tiaar herkende als de geslui erde vrouw, zouden w’j een zeer goed excuus gehad hebben om haar niette genstaande haar alibi gevangen te hou den. Zij is de soort vrouw, die een alibi in gereedheid houdt. Wij hebben geen enkel bewijs, dat zij Goldenburg heeft gekend. Dat is up onze groote moeilijkheid r— de verschillende per sonen met elkaar in verband, te bren gen. Dan is er nog iets, mijnheer- Ik heb gedaan gekregen, dat iiel onderzoek een maand is uitgesteld, zoodat wij bij onze getuigenissen geen ontijdige verklaringen bei toeven af te leggen. De kranten vallen ons nog steeds las tig Zij hebben er de lucht van gekre gen, dat er iets te Manchester Row gebeurde en een dom ju of meer man nen wachtte op mij; toen ik buiten kwam Ik vertelde hun, dat wij ge- «racht hadden een vrouw te indentifi- eeren en dat dit ons was mislukt. Dat zouden zij toch Ie wpten zijn geko men. Zij beloofden hun mond te zul len houden. Hot zijn goede jongens. Het is niet zooals in vroegere dagen. Er was eens een man Winters was zijn naam die mij aan de Yard Iwam spreken. Men vertelde hem dat ik in Vine Street was. Hij ging daar heen en men vertelde hem dat ik daar niet was geweest. Dat is een f De Britsche nota’s inzake de oorlogs- schulden, waarover de Britsche regeering met de geallieerden besprekingen wil houden, zijn reeds in het eind der vorige week aan de vertegenwoordigers te Lonr den der betrokken landen overhandigd. Het huidige tijdstip werd geschikt ge acht vopr een dergelijke mededeeling met het oog op de maatregelen met hetzelfde doel, welke onlangs door de Ver. Staten zijn genomen. Engeland wenscht zich na tuurlijk niet te mengen in de regeling, welke Amerika met zijn debiteuren treft, doch wil alleen te kennen geven, dat het dezelfde behandeling van zijn debiteuren verdacht als tfpze aan de Ver. Staten toe- staSn. D Op 31 Maart 1924 beliepen de leenin- gen van Engeland aan: Frankrijk Italiö Servië Roemenië Portugal Griekenland het z.g. uegmsci van> düiiuui, uai i geland tevreden is, wanneer het uit de schadevergoeding en van zijn geallieer de debiteuren te zamen evenveel ontvangt als het aan Amerika moet betalen, wordt in de jongste Britsche nota’s hertiaald. niet weerhouden het compromis te be strijden, maar de regeering hoopt en ver wacht, dat ze er in allen gevalle geen obstfuctie tegen zullen voeren. Een der belangrijkste tegemoetkomingen van de regeering is wel, dat ze bereid is, niet langer vast te houden aan de minimum rechten op granen. In parlementaire kringen acht men het intussahen nog zeer twijfelachtig, of het comprMnis wel jot stand ’zal komen en met name, of de sociaal-democraten beteid zullen blijken, hun obstructie-politiek op te geven. BUITBNLANDSCH NIEUWS. RUSLAND. Verborgen schatten. Naar uit Moskou wordt gemeld, doet <te sovjetregeering den laataben tyd een on derzoek instellen naar verborgen schatten, die >n de vroegere verblyven van den Rus sischten adel onder het tsaristische bewind^ door de inderhaast gevluchte bewoners* moeten zyn verborgen. Zy werkt daarby niet zonder succes; dezer dagen werd in de vroegere woning van prins Yoesoepof, dat thans als geschied kundig militair museum is ingericht, ach ter een steenen muur een groote hoeveel heid kostbare diamanten, robijnen, paarlen en saffieren, alsmede een diamanten hals ketting, ruim een half pond wtegende, em een aantal gouden, zilveren en platina voor werpen, m©t edel steenen versierd, gevon den, die daar zorgvuldig waren verborgen. De schat heeft een waarde van ongeveer vyf mill toen goudroebfels. *Kort daarvoor ««rd een dergelyke ont dekking in het vroegere huis dier familie Rieboesjinsky, waar de buit wel niet zoo groot was als die uit het huis der familie Yesoepof maar toch een aanzienlyk bedrag vertegenwoordigde. OOSTENRIJK. De kleindochter van keizer Franz Joseph lid van de S. D. A. P. k De kleindochter van wylen Keizer Franz Joseph, Prinses Elizabeth Windischgreaetz, zal in het huwelyk treden met den socialis- tischen afgevaardigde Cezek\Bomblik. De verontwaardiging in heit aristocratische kamp in Oostenrijk is groot. Zy is lid ge- wortlen van de Sociaal-Democratische Party. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. 35) --- .»ir Hilary streek weifelend over ziju snor. Dat is alles goed en wel, Foyle, maar Mr. Grell is toch niet de soort man, die een moord zou plegen. Ik vermoed dat je hem1 verdenkt. Boven dien, wat is het motief Ieder nvensch is de soort om een moord te doen, antwoordde de recher cheur snel Men kan moordenaars niet Classificeer en. Alle' moordenaars moe ten beschouwd worden als problemen in psychologie. Let| welp ik beweer niet dat Grell de hand had in. den moord. Ik somi alleen' bloote feiten op. Waarom moest hij verdwijnen? Waar- cm moest hij zich encanailleeren met die verdachte lui Mensdhen., die al tweemaal getracht hebben mij te ver moorden, en die Waverley tegen den grond hebben geslagen en meege voerd Als we hem vinden, vinden wij den moordenaar. Daarom wilde ik dat het signalement van Goldenburg zou worden gepubliceerd. Het geeft werk. Ik heb twee man de stad uit gestuurd', afgaande op verküarmgen, gedaan te Plymouth en Nottingham, welke ik ben er zeker van geen resultaat zullen hebben, maar ’t geeft ons een kans hem' in te pikken, als hij tracht het land te verlaten. Een andere weg, dien wij naspeuren, is de geldkwestie. Het is hem mislukt bij Fairfield. Lola heeft het gejprobeerd met Ladf* Eileen’ M«xedith, die haar juweel en afstond. Wik staken ’n spaak in het - wiel en gaven ke den hertog van Burghley terug. kent dat hij spoedig de e wanhopige poging zal d< geld te konen. Het is schaakspelen, zei Sir Hi lary, die zelf schaak .-pel er was. Je werkt nu op schaakmet. Precies, zei Foyle. Ik heb ook getracht iets omtrent Goldenburg te weten te komen. Noch ons, noch de Amerikaansche politie is het gelukt hem met Grell in verband te brengen. Toch probeeren wij het nog. Vroeger of later zullen wij wel iete in handen krijgen. En dan is er Lola. Als wij Walls zoover 4iadden kunnen krijgen, 12845 Ger-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1