IT. JDA >E NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 15888 85*Jaargang Zaterdag 4 Juli 1925 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. TIJ N“. GOUDA wy: »n BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, ena Barchem. s I Dff iiammer bestaat uit twee bladen. 1800 40 PRIO. SOON alhier: MEDISCHE BRIEVEN. een FEUILLETOH. 31 u >wel uit vroegeren buiten den tekst uit de beroemde Wie leerden lijden, dragen het leven het lichtst. .dache Handel en De bedreven der te Gouda; ILun- uda; De lichame- ornaamate monu- Ik u er lit J. DE MOL EN ZOON Turfmarkt 75 - Tal. 418 - Öouda Hseren- en Dameskleeding naar maat. ■fiOIBSCHE COURANT. Met vei'bouwing van het Buitenhof haar tooiïng. Midden Augustus van was gesprekken) LMImM. 1014 t De teheimsinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROE9T oud-chef der Recherche, Scotland J Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verbodfto Zwaarden, die gesmeed zijn tot sikkels. De mogelijkheid, om de menschheid te voeden, is beperkt doordien op eene bepaal de oppervlakte slechts een beperkte hoeveel- heid*voedsel kan groeien. Of de hoeveelheid welke kan worden voortgebracht, ook wer kelijk wordt bereikt, hangt ten slotte af van de beschikbaarheid van mest. Tot voor vijf tig jaren ongeveer draaide men in dezen rond in wat men een vicieusen cirkel kan noemen. Men was voor de bemesting vrij wel uitsluitend aangewezen op dierlijken mest. De hoeveelheid daarvan was afhan kelijk van het aantal dieren, dat op deze bepaalde oppervlakte kon worden onderhou den. Op onvruohtbaren grond kon men wei nig veevoeder verbouwen. Daardoor werd de mestproductie beperkt en deze beperkte mestproductie was oorzaak, dat de grond niet tot grootere vruchtbaarheid kon wor den gebracht. Dit alles is totaal veranderd door het gebruik van chemische meststof fen, den zoogenaamden kunstmest. Drie plantenvoedende bestanddeelen moeten daar door inzonderheid worden aangebracht: kali, phosphorzuur en stikstof. De stikstof- mest is de duurste en zij baarde voor de toekomst de grootste zorg. Hoofdzakelijk werd zy geleverd door de lichtgasfabrieken en cokesovens in den vorm van zwavelzu ren ammoniak en door de salpetermijnen van Chili in den vorm van natriumsalpeter. De productie van zwavelzuren ammoniak was uit den aard der zaak beperkt, terwijl het te voorzien was, dat de ealpeterbeddin- gen in Chili na enkele tientallen van jaren zouden zijn uitgeput. Vandaar dat men uit zag naar bronnen, die voortdurend in de be hoefte aan stikstofmest zouden kunnen voor zien. Een zoodanige bron vormt de damp kringslucht, die vpor 4/5 uit stikstof be staat en waarvan de voorraad onuitputte- Jyk is, mede (joondien hij door verrotting van organische stoffen voortdurend weer wordt aangevuld. Tot voor kort was men er echter niet >n geslaagd deze luchtstik stof in ammoniak of salpeter om te zetten. Reeds voor den oorlog was dit probleem in een stadium gekomen, die voor de toekomst het beste deed hopen. Het is echter tijdens en door den oorlog, dat de ontwikkeling van deze industrie zoodanig is vooruitgegaan, dat thans de uit luchtstikstof bereide stik- stofmeststoffen worden aangeboden egen prijzen, wel lager dan voor den oorlog. De producenten van Chilisalpeter slaan bij die prijzen de schrik om het hart. De boeren, 18'25 183 vooral die op de schrale gronden, lachen echter. Die vooruitgang is, zoo zeiden wy, voor al te danken aan den oorlog. Dezelfde stik stofverbindingen, als meststof zoo nuttig voor de instandhouding van het menschelyk leven, dienen tevens tot de vervaardiging van springstoffen, in den oorlog gebruikt tot vernietiging van dat leven. Het ligt zoo doende dus voor de hand, dat men in Duitschland, waar men in de onmogelijkheid was, in de oorlogsjaren Ohilisalpeter in te voeren, zich met buitengewone energie toe legde op de vervolmaking der systemen van bereiding van stikstofverbindingen uit de lucht. Het resultaat daarvan is eenvoudig schitterend geweest. Het bewys dkarvan levert de volgende beschrijving van het zoo genaamde „Leunawerk” der Badische Ani- lin- en Sodafabrieken, gevestigd ten Zuiden van Halle by Merseburg. In 19F6 bestond van deze industrie nog niets en thans be- slaan de 500 gebouwen van de meest uit- eenloopende grootte en bestemming eene oppervlakte van 600 H.A. Op groeten af stand reeds ontwaart men de 13 schoorsteen pijpen, die 117 127 M. hoog zijn. 87 staan de ketels met een totaal verwarmingsopper- vlak van 52560 M2., verzorgen 183 stoom machines en 62 turbines, die gezamenlijk eene capaciteit hebben van 166800. paarde- krachten. Door middel van dit geweldige technische apparaat wordt bij een tempe ratuur vair 600 gr. C. en een druk van 200 atmosferen de verbinding van door de dampkringslucht geleverde stikstof met waterstof tot ammoniak tot stand gebracht. Ten einde de geproduceerde ammoniak te kunnen bergen, dient eensilo met een in houd van 250.000 ton, voldoende om 500 spoortreinen, elk bestaande uit 50 tientons- wagens, er uit te vullen. 120 academisch gevormde en 1600 tech nisch of commercieel gevormde ambtenaren leiden dit wonder van Duitsche techniek, waarin 12000 arbeiders werken. Het is wel merkwaardig, dat deze als oorlogsindustrie ontworpen onderneming gegroeid is tot een aan de menschheid heil brengend vredeswerk. Zwaarden, zoo mag men zeggen, zijn hier gesmeed tot sikkels De mogelijkheid bestaat echter by het uit breken van een nieuwen oorlog deze gewel dige sikkels weder om te smeden tot zwaar den. Laten wy hopen en er naar streven, dat de menschheid daarvoor blyve bewaard. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DOCLXXI. tergende traagheid nadert de vol- het vorig jaar werd een aanvang gemaakt met den men zou worden. Hij knikte vriende lijk. iGoeden avond, Sir Ralph, hoopte dat u zou komen. Ik zou niet zijn .lastig gevallen, als ik n»et voelde dat u graag zou weten hoe de zaak stond. U waart een vriend van Mr. Grell. Welnu? vroeg Sir Ralph koel. Ik ben hier, Mr. Fóyle. Wilt u mij ver tellen wat u te zeggen hebt en er een eind aan maken Zijn manier was zoo vijandig moge lijk. Er was nog steeds de angst voor arrest in zijn geest, maar zijn houding was hoofdzaketlijk het gevolg van zijn geloof, dat de rechercheur hem had verdacht. De dief raadde gedeeltelijk was er in zijn geest ontging. Ik eisch eerst uw eerewoord, Svr Ralph; dat hetgeen ik u vertel, door u aan geen levende ziel zal worden oververteld, zei hij. Dan zal ik u eer lijk en openhartig het heele verhaal van ons onderzoek doen en u kunt beslissen of u ons wilt helpen of niet. Neen wacht een oogenblik. Ito weet welk een eerlijk vriend u van Robert Grell zij en daarom zal ik u geheel vertrouwen. Hij is niet doQd. Hij heeft zich verborgen. Het staat nu aan u of u ons wilt helpen hem te vinden. Als hij onschuldig is, heeft hij niets te vreezen. Hij keek den ander onderzoekend De Tic. I. Wij willen ons ditmaal bezighouden met een aandoenig, welke u allen ongetwijfeld wel eens heeft waargenomen zonder éen bepaalde diagnose te hebben kunnen stel len. Wat verstaan wy onder een ,,tic”, een aanleg van den nieuwen verkeersweg na dat men maanden lang had gewacht sedert de onteigende huizen waren afgebroken en een groot deel van den weg althans vóór voetgangers in gebruik had kunnen zyn. De zaak was dat kort voor de verkiezingen in 1923 de raadsverkiezingen B. en W. een echec hadden geleden met hun voor stel om een zonderling plan ter plaatse door te voeren en men nu wachtte of het mis schien mogelijk was na de verkiezingen alsnog hetzelfde plan er door te sleepen. Ten slotte heeft men ingezien dat het aan vankelijke plan niet aannemelijk was en eindelijk in Augustus 1924 begon men aan de uitvoering. De geschiedenis van Spui-Buitenhof en Buitenhof-Kneuterdijk zou een dik boekdeel kunnen vormen. Wat het tweede gedeelte betreft dateert ze van 26 Januari 1909, 16% jaar dus geleden toen een negental raadsleden een voorstel indiende om de hui zen langs de Gevangenpoort aan te koopen of te onteigenen en daar een weg aan te leggen op de wjjoe als thans is geschied. Dat voorstel, wend verworpen omdat B. en W. het plan haddén om één deel van den Hofvijver te dempen en den weg achter die huizen om te leggen. Echter rees toen de kwestie wie de eigenaar, van den Hofvijver was, de Staat of de Gemeente. Besloten werd 21 Juni 1909 om te gaan procedeeren. Men begrijpt wat dit voor de snelheid van afdoening beduidde. Op 2 November 1915, dus 6% jaar later was men nog geen stap verder en het liet zich aanzien dat het pro ces nog minstens twee jaar zou duren. In- tusschen was de raad murw geworden en nam zy met algemeene stemmen het be sluit om terug te komen op de beslissing van 1919 en alsnog tot aankoop en onteige ning van de huizen over te gaan en dus geen deel van den Hofvijver te dempen. Aan het einde van 1922 was men zoover dat alle huizen in het bezit der gemeente waren en werd met spoed aan de afbraak begonnen. Het duurde tot Augustus 1924 eer men den aanleg van den weg begon. In middels was in hoogste instantie beslist dat dc gemeente eigenares van den Hofvijver was. Om die beslissing te verkrijgen tim merde de gemeente een schutting om den vy’ver, waarop het Rijk de gemeente dag vaardde om dat ding te verwijderen. Dit was de aanleiding voor het proces dat de gemeente won. Precies zestien jaar later op 27 Juni 1925 werd op den verkeersweg een gedenksteen onthuld. Hurporistisch voor men de geschie denis van dézen dag kent is het opschrift aldus luidende: „met den aanleg van dezen verkeersweg werd een begin gemaakt in 1923 het jaar waarin blijde werd herdacht de 25-jarige regeering van koningin Wilhelmina”. Dit is nu werkelijk de grofste leugen die te bedenken viel. Als er één jaar is geweest waarin aan de weg niets is gedaan dan is het juist 1023 tutti, terwijl hij hem plotseling mee deelde, dat Greil in leven was. Hij wilde weten of het werkelijk een ver rassing voor hem was, of hel niette genstaande de waakzaamheid der re cherche, Grell en zijn mannen was ge lukt zich met den baroivet in verbin ding te stellen. FairftjHd1 ftad zijn mond geopend om te spreken. Een roode kleur kwam en verdween op z jn vale wangen en zenuw achtig speel de hij met zijn stok. Toen sloot hij zijn lippen vast opeen en stapte naar de plaats waar de chef zat en greep hem vast bij den arm,. Wat beteekent dat vroeg hij heesch. Bedoelt u dat Greil niet dood is Zoover ik weet is hij op dit oogenblik even levend als u en ik, zei Foyle. Als u er alle» van wil ver nemen, geef mij dan uw woord en neem plaats. U doen mijn arm pijn. Vergeef mij, zei de baronet werk tuigelijk en nam plaats in den leu ningstoel, die naast den lessenaar stond. Half verbluft streek hij met zijn hand over zijn voorhoofd en zijn zelf- beheersching keerde terug. Hoe schok kend, ongelooflijk de mededeeling ook leek, drukte de kalme stem van Foyle er den stempel der waarheid op. Het spreekt vanzelf, dat ik mijn eerewoord geef, zei hij. (W ordt vervolgd) ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda eu omstreken (bahoorende tot den bezorgkring) 1—6 regels 1.30, elke regel meer f 025. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels fl.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-adveitentiës de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot aeer gereduceer- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau* en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. want dat jaar heeft juist de zaak ge rust. Had men er een datum op willen zet ten dan was het dien van 2 November 1915 geweest of van 18 Augustus 1924 tóen men werkelijk pas aan den weg begon. Had men eerlijke geschiedenis willen schryven op deze plaquette dan had het op schrift aldus moeten luiden: „Eerst zestien jaar nadat het gemeente bestuur van 's-Gravenhage besloot tot den aanleg van dezen weg is als gevolg van de tegenwerking van het dageljjksch bestuur en van den tragen rechtsgang in Nederland de aanleg voltooid.” Gelyk wjj in den aanvang zeiden is het Buitenhof titans zoo goed als gereed. Het laatste deel der asfalteering is onder han den. Ongetwijfeld ia de huidige toestand een zeer groote verbetering vergeleken bij de vroegere verhouding, maar of op den duur zal bly'ken dat thans de juiste oplos sing is gevonden betwijfelen we. Het vluchtheuveltje midden op het* plein zal doelloos blijken omdat het veel te gevaar lijk is er naar over te steken wijl de zijwe gen te breed en overbodig breed zijn? Er wordt namelijk maar in één richting gere den en de weg is zoo breed dat wel vyf auto's naast elkaar kunnen ryden. Het K6’ volg daarvan is dat het oversteken zeer ge vaarlijk wordt en men het bezoek aan den vluchtheuvel maar liever achterwege laat. Een bedenkelijke ontsiering ondergaat de Plaats. Het standbeeld van Jan de Wit komt tusschen twee hooge liebt-masten te staan en het lijkt wel of Jan als keeper in de goal staat. Ter volmaking van dit beeld is de groote bal die boven het Zaterdag onthulde monumentje staat. Jan de Wit heeft ’m er fyn op getrapt! Het lijkt ver der dat de vele masten voor licht- en draad- leiding van de electrische tram het geheel zullen ontsieren, vooral omdat de masten zelf zeer weinig monumentaal zijn. Het geheel is een enorme vooruitgang, maar het mist een fraaie afwerking en aan de onderdeden is te weinig zorg besteed. Neen, van monumentalen bouw heeft men bij gelegenheden als deze nog geen kaas gegeten- Wat men ten slotte niet kan helpen maar wat zeer ontsiert is de afgrij selijke huiaen-rij op het Buitenhof. Dat is een achterbuurt-zaakje van de erbarme lijkste soort en niet voor dat alles is ver bouwd zal het Buitenhof een groot stads beeld geven. 'tls nu alles te samen maar zóó-aóó. HAGENAAR. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tol. Int. 82; Radactie Tel. 545. 36) - - Helden Foyle had vele bronnen van inlichting, waar her. een gewone, mis dadigers misdaad betrof. Het oude spreekwoord ,,diieven ver klappen elkaar niet”, vond bij hem geen geloof. Er was altijd inlichting te krijven aan 'net hoofdkwartier langs ondergrondsche wegen. Moorden vor men die uitsondering bij het werk der recherche en terwijl men bij andere misdaden handelt volgens vaste hoe wel rekbare regels, moest manslag ge heel anders worden behandeld. Toch had Foyle reden om* aan te nemen, dat het geen kwaad kon de onder grondsche machten aan het werk te zetten, die op het eerste gezicht wei nig genoeg te maken hadden met bet geheim van den rijken* Robert Grell. Deze spionnen en verraders zouden vreemd woord, waarvoor my helaas geen Hollandsche omzetting bekend is. Wij zul len 'tdus met het woord „tic” moeten stel len in deze verhandeling. Het meest karak teristieke en opvallende verschijnsel is wel de typisch snelle plotseling optredende be- weging, welke veelal met een ruk plaats grypt, terwyl hiertoe niet de minste aan leiding bestaat. De aard der beweging is zoo plotseling als wy b<v. plegen te maken, wanneer wy onze vingers branden. Wy trekken dan plots terug. Voor een derge- lyke manupulatie bestaat nu by den patiënt w niet de minste reden en maakt dus op dc omgeving uit den aard der zaak een buiten gemeen merkwaardigen indruk. Blijven wy nu den lijder nog even ob- serveeren, dan nemen wy spoedig waar, dat dezelfde beweging met even groote inten siteit herhaald wordt en stellen we ons ge duld nog wat langer op de proef, terwijl de patiënt er niets van bemerkt, dan zien wy dat een derde en een vierde keer niet achterwege blyft, ja na korteren of lange- ren tijd telkens en telkens herhaling plaats grijpt. Zijn wy thans ingelicht aangaande den aard der beweging zoo weten wij nog niet over welke spiergroepen deze meestal plaats vindt. Het spreekt van zelf, dat wy ook by deze aandoening lichte naast zware gevallen aantreffen. Bij de laatstgenoemde soort kunnen tal van spieren deelnemen, zoodat bijkans het geheele lichaam in plotselinge beweging geraakt, welke natuurlijk ook steeds herhaald wordt en ook steeds een zelfde karakter draagt. Ik moet hier aan stonds aan toevoegen, dat wij dergelyke ernstige gevallen gelukkig zelden of nooit zien-al komen zy ongetwijfeld een enkelen keer voor. In verreweg het meerendeel der, gevallen beperkt zich derhalve de plotse linge beweging op een bepaald lichaams deel en wel het allervaakst op het hoofd, terwijl hiervan nog de aangezichtsspieren de allerbelangrijkste rol spelen. Het heftige knippen met de oogen, het langen tijd ge- slolten houden der oogen, het trekken met dc mond etc. etc. gij allen hebt 't ongetwij feld wel eens waargenomen bij dezen of genen. Daarnaast zien wij ook wel eens dat de aangezichtspieren volkomen in rust blijven, doch de z.g.n. halsspieren heftig in actie komen op bepaalde regelmatig terug- keerende tijden. Er worden dientengevolge sterke bewegingen met het hoofd gemaakt op een telkens terugkeerende, zelfde w|jae, zoodat het dengene, die daarop let, zelfs pleegt te vermoeien. Spelen, zooals ik zeide, de hoofdspieren maals te bepeinzen. Zijn gedachten dwaalden af naar Sir Ralph Fairfield. Hier was een man wiens diensten onschatbaar zouden zijn, als hij konworden overgehaald te helpen. Grell kende hem*, vertrouw de hem. Foyle was een man, die nooit de geringste kans verzuimde. Hij vond het waard het te probeer on. Welis waar was Fairfield bij hun vorige allesbehalve bemoedigd geweest. Hij zou waarschijnlijk met de grootste omzicht gheid behandeld moe ten worden. Foyle schreef een briefje las het snel over en, uitgaande gaf hij het een klerk om het dadelijk te laten verzenden. ,,Mr Heldon Foyïe zendt Sir Ralph Fairfield zijn beleefde groeten en zou zich zeer verplicht achten, wanneer hij hem* vanavond tegen zes uur op zijn bureau zou mogen zien of, inge val dit niet kan, vroeger, om hem te spreken over een belangrijke, drfn- gende zaak.” Dat was alles Foyle verspilde nooit veel woorden. Dien avond) werd Sir Ralph Fair- field om vijf minuien over zessen aan. gediend. Hij nam den aangeboden stoei niet aan en bleef met een onbe wegelijk* geaicht op eenige passen af stand van de deur staan. Foyle was te verstandig om hem de hand toe te steken. ïnj wist dat ze niet aangeno- trachten hem te bedriegen en er in te laten loopen. Sonm igen hunner zou dit gelukken. Het zou geild kosten, maar geld dait niet weggegooid was. Vier van de vijf inspecteurs die den generalen staf der recherche vormen, waren in het vertrek, onder hen ook Wagnell, die een kwart eeuw in het Oosten van Londen had doorgebracht en die de mindere schurken door en door kende, gezamenlijk en individu eel. Foyle sloot de deur. Ik wil dat eenigen uwer l>et nieuwtje onder onze menschen ver spreiden, dat wij goed zullen betalen ieder, die ons op de hoogte brengt van de bende, die in deze Grell-zaak is betrokken. Kleed)1 het zelf maar in de woorden die ge het beste vindt. Jij zou Sheeny Forster onder handen kuimen nemen, Wagnell, of Poodle Murphy, of Buck Taylor. Ze zijn mis schien in staat achter iets te komen. Buck heeft juist zes maanden ge kregen wegens mishandeling van zijn vrouw, zei Wagnell. Ik heb Sheeny in den laatsten tijd niet gezien, maar ik zal trachten hem op *ue sporen en ik zal het bericht laten verspreiden. Nadat hij zoo den eersten* stap had gedaan om een nieuwe en machtige kracht van guerilla’s aan de zijde van de wet te brengen, keerde Foyle naar zijn bureau terug, om* de zaak nog-

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1