irkoop NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen k? De geheimzinnige verdwijning ROBERT GRELL No. 15888 Maandag RjJiili 1825 BB* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOEDE RAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEC WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, èna Geen Fransch-Ouitsch Handt Isverdrag. 1904 40 I ixi SWISS; meer JAPAN. FEUILLETON. (Wordt vervolgd). de an >e- ult «e re ik- >50 ming, heeschheid, cialist Dr. BRAUN 1304 12 door FRANK PROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. VEREENIGDE STATEN. Een muur ingestort. By een danspartij in Boston tor gelegen heid -van den 4den Juli in de Pickwick Club waarop honderd gasten waren, is een «y- muur ingestort op de dansers. Er zijn 18 personen gered. De anderen zijn onder het puin bedolven. Het aantal slachtoffers i» nog niet vastgesteld. Later wordt gemeld, dat er 9 personen zyn gedood en dat er nog velen onder het puin zyn bedolven. Men hoorde stemmen, waarschijnlijk van vrouwen, in de vroege rrtorgerairen om hulp roepen, na dien hoor de men niets meer. zouden twee steden en honderden huizen verwoest zyn en men vreest, dat er vele menschenlevena te betreuren zyn. De ma- terieele schade is aanzienlijk. De treinen vertrokken niet. Behalve het bericht, dat even buiten Tottori een spoortrein volkomen vernietigd werd, worden thans geen bizondeiheden gemeld, doch te oordeelen naar het aantal slachtoffers bij de vorige aardbeving, wordt gevreesd, dat ook thans het aantal dooden weder groot zal zyn. Tottori is een plaats van 26.000 inwoners. dat tevoren slechts driemaal was toege kend. Ellsworth werd commandeur in de orde van S>t. Olav, de anderen werden rid ders in deze orde. Na deze audiëntie reden dog bekroonde onderzoekers naar het Grand Hotel, waar de regeering kamers voor hen had gereser veerd. Toen zy de Vniversiteit voorbijreden, werden zij dooi- een koor van 1000 perso nen toegezongen. Sir Ralph. Als u hem geen niet helpt. In tegenstelling tot zyn vorige mededee- lingen heeft Amundsen thans verklaard, dat hij niewwle plannen heeft voor een Poolvlucht, maar niet in samenwerking met <11. Eckener, doch onder de Noorsche vlag. De thans volbrachte vlucht moet, zeide hij, als een verkenningstocht beschouwd wor den, 'die waardevolle ervaringen heeft op geleverd voor de verwezenlijking der nieu we plannen. Wie op de doornen rekent, geniet het meest van. de rozen, die groeien langs zijn weg. Een afbreken daa-v.»n zal beteekenca. een terugkeer tot den tr ét-tand, die bestond, '■oordat McDonald de Sovjet-rcg^ning er kende. Een zoodanige toéstand bestaat thans ook tusschen Engeland en Mexico, zonder dat de handel tusschen de beide lan-_ den verbroken wordt. De Sovjetgezant te Londen zal dan worden verzocht Londen te verlaten, terwijl de Britsche zaakgelastigde te Moskou zal worden teruggeroepen. Een nieuwe hevige aardbeving. In Japan hebben twee nieuwe hevige aardbevingen plaats gehad. De eerste had plaats gistermorgen om 2.30 en de tweede om 4.30. Zij troffen de geheele Zuidelijke helft van het Japansche schiereiland. Er hiidvljb^manuten lang. Ik zami helpen zooveel ik kan, maar u moet mij laten beslissen, wan neer ik neutraal wfl blijven, zei hij ten slotte. Aangenomen, zei Foyle en de beide mannen drukten elkaar de hand hierop. FRANKRIJK. De dood van Philippe Daudet. De heer Leon Daudet is dezer dagen by de istructie inzake den geheimzinnigen dood van zyn jeugdigen zoon Plhilippe, ge confronteerd met Lannes, den controleur- generaal der Süreté. Lannes, die een sla ger is van Poincaré, wordt er door Dau- det van beschuldigd dat hij» samen met twee andere hooggeplaatste ipolitie-ambtenaren, Marlier en Delange, een complot op touw gezet om den zoon van Daudet te betrek ken in een ®edenschandaal, door hem in den boekhandel van Le Elaoutter te lokken, welke, hinderlaag dan met een moord ge ëindigd zou zyn. Een en ander zou geschied zijn op instigatie van Daudet’s politieleen tegenstander, den oud-minister van binnen- landsche zaken Malvy. Het standpunt van Lannes is, dat hy van Le Flaoutter had vernomen, dat een jeug dig anarchist die dan Philippe zou ge weest zyn Millerand, Poincaré en Daudet zelf wilde vermoorden. Hij had zyn plicht gedaan door zyn chef Marlier èe waarschuwen, maar zich verder niet voor de zaak geïnteresseerd. Daudet legde hem evenwel by de confrontatie het vuur na aan de schenen door allerlei vragen, waaruit moest blyken, dat Lannes zich daarna nog wel degelijk voor de zaak geïteresseerd had. In zyn blad de „Action Fran^aise” neemt Daudet als gewoonlijk geen blad voor den mond. Onomwonden noemt hij Lannes den „moordenaar, die in functie blyft” en „le principal machinateur de l’assassinat de men bien-aimé petit Philippe". (iOIIISHIE 101 HIM. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bahoorende tot den beaorgkring) 1—6 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda etf den bezorgkring: 1—6 regels 1.65, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het ^ïterdagnummer 20 bijslag op den prij». Uefdadigheide-adveitontifa» de helft randden pr#s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regel» ƒ2.06, elké n«el meer /0JM. Op de voorpagina 50 hooger. F Gewone advertentiën en ingezonden mededeeiingen bij contract tot seer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. AdvertAkiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomat van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten «n moeten daag» vóór de plaatsing tan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ztfn. DRNKMARKBN. Per kanoQ over den Atlantischen Oceaan. Een prijs’van een millioen Deensche kro- nen, welke beschikbaar is gesteld voor hem, die er het eerst in slaagt per kano den At lantischen Oceaan over te trekken, wil de Deensche luitenant Pless Schmidt probee- ren te verdienen, met het doel als hij slaagt het geld te bestemmen voor den bouw van een zwembad in Kopenhagen. De heer Pless Schmidt heeft daartoe een spe ciale 5 Mi Meter lange kano laten bouwen en Vrijdagavond is hij daarmee een voor- loopigen proeftocht van 2000 mijlen aange vangen. Hy zet eerst koers naar Gothen burg, vervolgens naar Kristianssand (Noor wegen) vanwaar hij langs de Noorsche kust Bergen hoopt te .bereiken om van daar over te steken naar de Shetlandsche eilanden; dan noordwaajBè naar de Faroer, vanwaar hy per stoomschip naar Kopenhagen terug keert. Indien deze proeftocht slaagt, stelt lui tenant Pless Schmidt zich voor om in den volgenden fomer den tocht over den Atlan tischen Oceaan te ondernemen. 'Met inbegrip van de mee te voeren 140 pond proviand heeft het vaartuig slechts een gewicht van 800 pond. Wanneer Pless Smidt onderweg wenscht te slapen, gooit hij een zestal ankers uit cm de kano zoo stil mogelijk te leggen, waarna hy zich op den bodem van zyn bootje te slapen legt. Als waarschuwing evenwel aan passeeren- de schepen staat op die uren op een transparant te lezen, dat de schipper zich in de boot bevindt. de muur hing. Hij trachtte zijn ge dachten te regelen. Van t^n man, die geloofde onder verdenking van moord le staan, was hij plotseling een. ver trouwde van de politie geworden. Hij was van alle vrees voor zichzelf ver lost. En Bob Grell leefde dat was hel vreemdste van alles. Wat betee- kende dat Waar was de oorzaak van deze buitengewone verwarring Grell was altijd geheimzinnig, maar zoover zijn vriend wist, was hij een absoluut fatsoenlijk man. Hoe was hij betrok ken geraakt in een zaak, die zoo te gen hem pleitte? Dan moest hij om Eileen denken. Tegen zijn overtuiging in kon hij best het verhaal van het pistool gelooven. Zij hadj gedacht dat hij schuldig was aan'den moord. Toen hij haar den laatsten keer had gezien, was zij als een vrouw geweest, die tot alles zou overgaan om zich te wre ken. Maar nu wist zij, dat hij niet schuldig was.’ Dat kon een groot ver schil maken in zijn optreden. Zou hij zich verbinden met Foyle en hem, hel pen Grell binnen het bereik der wet te brengen Wat dunkt u, Sir Ralph, wilt u ons helpen Foyle’s kalme stem stoorde zijn ge- dachtengang. Hij onfpioette den vas ten- blik van den detective. Als ik het doe, wil dat dan zeg gen dat u Grell wegens moord' zult Uit de Ver. Staten komt het bericht dat President Coolidge die ter gelegenheid van een patriotische plechtigheid het woord voerde te Cambridge den moreelen steun heeft toegezegd aan het Veiligheidspact ter waai borging van den vrede in Europa. Aan dezé belofte verbond hy de waar schuwing, dat van Amerika op geen andere dan de daarin vervatte bepalingen kon worden verwacht, dat het verder zou bij dragen tot den financieelen wederopbouw der oude wereld. Indien de volken dér oude wereld elkaar onderling wantrouwen, aldus Cooli.ige, laat hen dan wederkeerige verdragen sluiten voor hun wederzydsche véi’igheid. Terwijl ons land zich onthoudt van het maken van politieke beloften daar, waar het geen poli tieke belangen heeft, zouden dergelyke over eenkomsten steeds den zedelyken steun on- zér regeering hebben en stellig ook de in stemming van de openbare meeningen der heeie wereld. men. Als hot iu zijn „werktijd'1 wa» geweest, zou hij teumüwt» «en mis schien twee medeplichtigen bij zich gehad hebben. Het toéval wilde dat een deftige businessmen met een mas sieven gouden ketting over zijn dikken buik, vlak naast hem wae komen Bit ten. En Fred had' beslist dat het hor loge aan het eund van den zwaren ketting wel waard was er «en poging voor te wagen'. Bovendien sprak de blijkbare rijkdom' van den man van een waarschijnlijke! por.efeualle voi 'bankpapier. Ja, zelfs bij afwezigheid van een helper, was het de moeite van een kansje waard En toen kwam Foyle en bedierf alles. Als iemand op de tram iets verloor zou hij weten wie de schuldige was. v Ware. Heldon Foyle had een van de grootste „coups” bedorven, welke een zakkenroller ooit op het punt stond uit te voeren. Fred1, onberispelijk ge kleed, en met onberispelijke referen ties, was bij Greenfields, de Bond Street juweliers gekomen met een tor- mule om goud te maken. Hij had den steen der wijzen gevonden. Het spreekt van zelf, dat ik niet verlang, dat ge hierop ingaat, voor ik heb bewezen, waartoe ik instant ben, zei hij luchtig. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt F rune o per post per kwartaal 3.15, niet Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. 37) -- Foyle was overtuigd dat de baronet niets wist. Van het begin af verhaalde de re chercheur alles van het onderzoek. Fairfield leunde voorover en luisterde oplettend, met vastopeengeklemde lip pen. Nu en dan knikte de baronet be- grijpend met het hoofd. De detective sloeg niets over, zelfs niet de beschul diging en het besluit van Lady Eileen Meredith. De baronet slikte even. Gelooft u dat zij mij werkelijk wilde vermoorden? Ongeduldig schudde hij het hoofd, toen Fojle knikte. - Doet er niet toé. Ga verder. Ga verder. Foyle eindigde zijn' verhaal. Sir Ralph’s blik was gericht op een „Va- Bllykens berichten uit Londen zyn de laatste dagen de diplomatieke betrekkingen tusschen Groot-JBrittannië en Rusland ern stig in gevaar. Alvorens tot afbreking der diplomatieke relaties over te gaan, zal wellicht de Brit sche regeering aan Moskou een strenge waarschuwing zenden, met het dringend verzoek om opheldering van de vijandige politiek door de Sovjetregeering gevolgd, in China in stryd met de Engelsch-Russische handelsovereenkomst, waarby het zich ver bonden heeft, zich te onthouden van vijan dige propaganda. In dat geval zal dan sta king van die propaganda worden geëischt op poene van afbreken der relaties. In ieder geval kan spoedig een verklaring dienaan gaande in een der Huizen van het Britsche parlement worden verwacht De voornaamste grief tegen SoVjet-Jlus- laud is, dat haar gezant te Peking en voor aanstaande politieke personen te Moskou en de officieele Sovjetpers in de afgelo< pen wéken de Chineezen openlyk zouden heb ben aangespoord, de vw dragen met Enge land te ve -breken en gewelddaden tegen het leven en de eigendommen van Engei- schen in. China te plegen. Waarschijii'ijk zuhen bewyzen kunnen wapens en munitie en zelfs geoefende ofifi- wapene en murfitie en zelfs geoefende offi cieren hebben 'geleverd aan Chineesche communisten en andere agitatoren die in Kanton moeiljjidheden hebben uitgelokt on roet name Britsche r-xlerzcltóngen aanvie len. Dergelyke dingen worden uiteraard ontoelaatbaar geacht en de handhaving van de relaties wordt daardoor ónmogelijk ge maakt. Nieuwe opstanden uit China worden in- tussohen gemeld. De stakingstoestand blyft onveranderd. Tsjang Tso-lin zal nog 5000 man naar Sjanghai zenden, «oodat zyn troepenmacht aldaar dan 13.000 man bedraagt. Naar de „Times” uit Peking verneemt, zal de diplomatieke commissie, die niet de Chineesche gedelegeerden zal onderhande len, over de gebeurtenissen van 30 Mei te Sjanghai, bestaan dit de gezanten van Frankrijk, Italië, alsmede den zaakgelastig de der V. S. De Britsche kolonie te Sjang hai is zeer ontstemd, dat Engeland in dezen niet veitegenwoor^ipd is. t BUITENLANDSCH NIEUWS. NOORWEGEN. Amundsen te Oslo mft groote geestdrift ontvangen. Zaterdagavond is Amundsen en zyn met gezellen té Horten aangekomen. Amundsen’s vliegtuig werd na aankomst van de ,^Seimer” direct gelost en gereed gemaakt voor de vlucht van Horten naar Oslo. Amundsen en zjjjg metgezellen beste gen het toestel tegen W*u\lr en vlogen on middellijk naar Oslo, begeleid door alle marine-vliegtuiigen, die te Horten gesta- tionneerd zyn. Toen deze luchtvloot Oslo naderde, kwamen legervliegtuigen haar te gemoet. In alle straten van de haven tot aan het koninklijk paleis stonden de men- schen dicht opeengehoopt, terwyl overal de vlaggen uit de vensters hingen. Toen Amundsen’s toestel de landings plaats naderde, loste het fort Akershus dertien saluutschoten, gevolgd door dertien schoten van de „Tordenskjold” en van het Britsche eskader onder commando van ad miraal Howard Kelly, hetwelk gisteren aankwam. By Amundsen’s landing barstte de me nigte los in donderende toejuichingen, wel ke vele minuten aanhielden. Amundsen zette het eerst voet aan land, gevolgd door Ellsworth, Riiser, Lansen, Dietriohson. Omdal en Voight. Zy werden verwelkomd dooi’ den burgemeester van Oslo en den voorzitter van het Storting. Luide toege- jyioht door de duizenden langs den weg, re den allen onmiddellyk naar het koninklijk paleis, waar zy door den konting werden ontvangen. Deze spelde Amundsen de gou den medaille voor Goed Burgerschap op de borst, een zeer zelden verleend eerbewys, HOOFDSTUK XXIV. Dutch Fred veranderde' van plaats en ging verder op de traire zitten op een minder in het oog vallende plek. Hij voelde dat aijn kans was verdwe nen en dat nu juist Heldon Foyle op deze tram moest komen, deed, zooals Fred zou heblxSt gezegd, de deur dicht. Fred wist heel goad, hoe hij den voorzorgsmaatregel moest ontgaan, door de politie gekomen' tegen zakken rollers, n.l, dat ai de ruggen der zit plaatsen dicüit moesten wezen. In plaats van achter een' slachtoffer te gaan zitten, nam) men naast hem plaats, met oen helper achter zich, wlen men den buit toestak. Een „behoorlijke” zakkenroller en Dutch Fred1 was een erkend' meester in de kunst houdts noodt een oogenblik langer de buit bij zich dan noodig ig. Maar net Foyle op den wagen was het te ge vaarlijk werken, voornamelijk al« men alleen was. Daarom vond Fred' de weredd een ellendige plaats. Hij was alleen en zonder eenige ge dachte aan stolen op de tram geklom* President Coolidge over het veilitgheidspact. De Sovjet-propaganda in China. N» de jongste Fransöhe voorstellen te hebben ontvangen, zoowel nopens de tarief- bepalingen als de algemeene voorwaarden van het ontwerp-handelsverdrag, heeft de president der Duitsche delegatie den Fran- schen minister van handel de redenen uit- eengezet, waarom de regeering te Berlijn het onmogelijk acht een overeenkomst aan te gaan binnen zoo korten tyd, dot zii nog door het Duitsche en het Fransöhe parle ment kan worden goedgekeurd alvorens zy op reces gaan. Duitschland meent, dat de jongste Fran- sche aanbiedingen, in weerwil van de con cessies, waarvan Duitschland het belang niet betiwlst,, het op de Fransche markt niet een plaats kunnen verzekeren, geRjkwaardig aan die, welke het meende te reserveeren voor den Franschetn uitvoer. Duitschland stelt dientengevolge voor de besprekingen te schorsen, daarbij het con tact met het oog op latere onderhandelingen handhavende. In aansluiting hierop vernam de „Vossi- sche Zeitung” uit Parys dat de voorzitter van de Duitsche handelsdelegatie, Trende lenburg aan den Franschen minister mede gedeeld heeft, dat de jongste Fransche te genvoorstellen door de Duitsche delegatie niet als basis aangenomen kunnen worden. De Fransche minister heeft deze rhede- deeling met leedweaen en verbazing ont vangen. Hy traphtte de Duitsche onderhan delaars te overtuigen, dat het evenwicht tusschen de Duitsche en Fransche belangen bijna was bereikt. Trendelenburg zette daarop uiteen, welke F unten van het Fransche tegenvoorstel voor Duitschland onaannemelijk waren. Hy zei de, dat een verdaging der onderhandelingen hem noodzakelyk toescheen. Verder wees hij er op, dat in Frankrijk het parlement op 13 Juli en in Duitschland op 18 Juli met recès zal gaan, zoodat een Duitsch-Fransch handelsverdrag in geen, geval meer zou kunnen worden aangenomen. Hedenavond half negen zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden, en dit zal waarschijnlijk voorloopig de laatste zjjn. Men zal dan bespreken of de verdaging tot de volgende lente zal duren of wel of het mogelyk is in den herfst opnieuw byeen te komen. Van Duitsche en van Fransche zijde wordt er met nadruk op gewezen, dat deze verda ging niet als een breuk moet worden opge vat. iDe verdragslooze toestand, die op. 10 Januari is ingetreden, zal eenvoudig voort duren. De grootste moeilijkheid bestaat daarin, dat de Duitsche delegatie aan den Franschen wynimport niet de meestbegun- stiging kan toekennen, zoolang de kwestie der Spaansche wijnen niet definitief is ge regeld. l>e chef streek over zijn kin en aar zelde'even voor hij antwoordde. Ik ben zeer oprecht tegenover u geweest, Sir dalpb. Ik weet het niet. Zooals de zaken op het oogenblik staan, lijkt het of hij er de hand in had. Hij is de eeirige, die zich kan vrijpleiten. Zoolang hij verscholen blijft,, ziet' alles er leelijk voor hem uit. Het ïs ons gelukt de zaak sJl te houden tot het geval voor de recht bank komt. Wanneer het zooVer is, kunnen wij ónmogelijk de verwarring der identiteit volhouden. Zooals de zaken nu staan, zijn wij bijna abso luut zeker, dat een jury hem' van moord, zal beschuldigen. Als hij onschuldig is, is zijn beste kans dat wij hem vin den. Begrijp mij goed, hij onschuldig is, doet dienst, wanneer u ons Iedere dag. maakt de zaak ongusliger. Als hij soKuldig is - ja, dan staat het aan u te beoordeelen, of u een moordenaar wilt beschermen, zelfs al is hij uw vriend. Bij ieder ander zou Foyle een an dere manier van overtuiging hebben toegepast, meer pratend' en minder zeggend. Hij had veel op het spel ge zet bij zijn schatting van het karakter van den baronet en wachtte op zijn antwoord met een spanning, waarvan niets op zijn gezicht te lezen was. FairfieW speelde met zijn horloge ketting en de groote kantoorklok tikte

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1