Een hevige slag is geleverd Nieuwe Goudsehe Muziekwinkel, L. Tiendeweq Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. De officieele uitslag der verkiezingen. Het Haags oh e Correspondentie-bur. meldt lu de Zaterdag gehouden zitting van hel Centraal Stembureau voor de ver kiezing van leden van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal rijn alle le den, die reeds in de voorloopige op gaven der bladen genoemd, gekoeön verklaard. De Kamerverkiezingen. StaalmanTer Hall. Waarom de heer Ter Hall, hoewel hü 9000 stemmen meer dan de heer Staalman verkreeg, toch niet gekozen werd. Velen zullen - zioli verbaasd hebben, dal de heer Abr. Staalman, voorko mende ap de lijst Staalman-Ter Haii van den Vrijheidsbond, gekozen is ver klaard, hoewel de heer Ter Hall méér stemmen verkreeg. De heer Ter Hall immers verkreeg ruim 25000 stemmen, dus ruim van den stennnendeeler. De heer Staalman kreeg ruim 1-1000 stemmen, wat lang geen van den kiesdeeler is en toch Kreeg de heer Staalman overeenkom stig de huidige kieswet den zetel toe gewezen, terwijl de heer Ter Hall niet gekozen werd verklaard. De oplossing van dit raadsel is, zoo schrijit de Tel. als volgt De heer Staalman stond nummer 1 op de lijst in 12 kiesdistricten, de lieer Ter Hall stond nummer 1 in 6 kiesdistricten. In de 12 kiesdistricten, waarin de heer Staalman nummer 1 stond', kreeg de heer Ter Hall zeer veel stemmen, in 2 districten zelfs meer dan, de heer Staalman, hoewel Ïiij nummer 2 stond. Doch het totaal aantal stemmen op deze 12 lijsten, op den heer 'ler liaitt uitgebracht, was niet yA yan den kiesdeeler, zoodat de ze stemmen alle o>p den heer Staal man overgingen. Daardoor kreeg dé heer Staalman dus in totaal meer stemmen dan de heer Ter Hall, zoo dat de eerae gekozen werd1 verklaard. is liet dus reeds een eigenaardig geval, dat, hoewel 25000 kiezers den lieer Ter Hall weuschteu, deze niet gekozen is verklaard-, nog eigeuaarui- oer is, dal indien de l^eer Ter ti.aU in de 12 districten, waarin de heer Staalman nummer 1 stond, minder stemmen had gehad, het totaal aantal stemmen van den heer Staalman over eenkomstig ware gedaald, zoodat dan dan de, heer Ter Hall gekozen was geweest. Laatstgenoemde is dus niet gekozen, omdat er... te veel stemmen op hem, werpen uitgebracht op de lijsten, waarop hij als nummer 2 voor kwam. Eigenaardig is ook het ledt, dat in 1,918 op den heer Ter Hall ruim 4001) stemmen werdefri uitgebracht. Toen werd hij als nummer 1 op de lijst der Neutrale Partij gekozen. Thans net 25000 stemmen niet. Bovenvermeld stembusuitslagijs geens zins, gelijk, wellicht menigeen veron derstelt, liet gevolg van een leemte in de Kieswet. Uit onzie ui/.-eenaettiug blijkt reeds, welk© wettelijke voor schriften tot ^et resultaat geleid heb ben en 't is de Vrijheidsbond zelf; die door de indiening van de bijlijs- ten-Staalman en -Ter Hall en door hel feit dat die beide oamdidaten nietj steeds hetzelfde volgnummer kregen, den eiiudutyslag feitelijk aan het toeval heeft overgelaten. Indien op alle bij- lijsten de volgorde der candidaten ge lijk en bijvoorbeeld1 de heer Ter flati steeds no. 1 zou zijn geplaatst, dan ware, practiseh gesproken, de kans op niet-herkiezing van den heer Ter Hall, uitgesloten geweest. Maar de geringste verandering in de volgorde oer Kandidaten maakt! reeds een nieu we lijst en het gevolg van deze ingewikkelde historie is nu geweest, dat de heer Ter Hall niet in de Ka mer terugkomt en de heer Staalman wèl.- INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) De aanklacht tegen l>s. Borger. „Wat ondervraagt gij mij T (Joh. 18 21). „De lieer nu is de Geest. En waar de Geest des He-eren is daar is vrijheid1." (2 Oor. 3 17). Zeer geachte Redactie, Vergun mij, bij gemis aan een goed I crkelijk blad hier ter stedef dat in /ijn kolommen ook hen aan- h©t woorvl laat komen, die de vrijmoedigheid heb ben het niet in alles met de richting er. hef beleid der heeren redacteuren eens te zijn, in uw courant naar aan leiding' van de dezer dagen tegen Ds. .i Börger alhier ingediende aanklacht t enige oppnerkingen te maken. Ik'zou gezwegen hebben indien het bij deze aanklacht, onderteekend door eenige personen, die blijkbaar nooit eenige moeite gedaan hebben om wqt Ds. Börger hier nu ruim zeven jaren zoo wel op dem kansel als in opembaTe cursussen hééft gezegd te volgen, laat staan te begrijpen, gebleven ware doch nu, nattr ik verneem, de meerderheid van den kerkeraad zich met deze personen solidair heeft ver klaard, wordt het m'.i. tijd deze zaak céns in het openbaar te bespreken. Aan ds. li. zijn nameiijK ue volgen de twee vragen voorgelegd le de limit gij, dat ue vier evangeiieu onuer leiding des Heiligen Géeeies geschre ven zijn v 2e. delooli gij, dat onze "eiland in het vieeson op deze aaruo is geweest? beantwoordt Ds. B. uez.e vragen onUennend, dan kan hij vol gens adressanten eu de meerderheid van den keraeraitd men langer predi kant in de wed-. Hervormde kern zijn meruit blijkt, hoezeer deze menscnen vuu redelijKlieni, d.i van den Geest, verstoken zijn. immers, wanneer zij ooit eenige moeite zouden gedaan iieu- ben ooi iets van de Waarheid te be grijpen, zonnen aij geweien hebben, uat deze vragen niet eenzijdig iret ja ol meen te beantwoorden zijn. Het Ware is nooit een eenzijdigheid, en dus nooit eenzijdig ja of neen. De his toriciteit van Christus heelt wel zan, voorzoover de Waarheid, d.i. dus God, z'ch ook in het verleden als ware men schel ijk heid heeft geopenbaard, doch wie haar eenzijdig tot het verleden beperkt, loochent den Geest in Zijn absoluutheid. „In dieeer hiatorischen, toten Kerne stehen bleibeai, heiszt den Geist verwerf©»", zegt Hegel ergens (Gesoh. der Philosophie, Ausgabe Bol land, pag. 81). En ook diie apostel Paulus hecht in 't geheel geen waar de aan het kennen van Christus naar helv'vieesch, d.i. naar zijn historisch- bestaan-hfebben (2 Cor. 5:16). De grooée lout bij bovengenoemde heeren is, dat zij zich geen reken schap geven van de woorden, die zij gebruiken of hooren gebruiken. ^Van- neer zij b.v.JDs. Börger hooren zeg gen „God Bestaat niet", of „Chris- tus heelt nie^ bestaan" meèuen zij, dat Ds. B. hiermee, gezegd heeft, dat God en Christus geen werkelijkheid zijn. Doch, zij begr.jpen met, dat „bestaan." pn „werkelijkheid" twee verschillen de begrippen zijn dat bestaan wil zeggen standhouden, en dat de ware werkelijkheid niet »U.nd- noudt, omdat zij b 1 ij v e n d an ders is. Go.l ol de ware Werkelijk heid is mt.a.w. zeitibpstendiging m zeliveu-keermg en dus kan ook rijn volle openbaring., die zijn Zoon worut genoemd, niei eenzijdig bestaan of be- slao/i hebben, jpsqus hrtëtus is de utensoh geworden zuivere idee en als zoodanig is hij gisteren en heden de zelfde tot in eeuwigheid. Doeh zielige menschen, die niet ver slaan de aingeii %ie des Geestes zijn, uuisterlingen, tlie wait nun geestelijke gesteldheid betreft niet boven de miu- ueleeuwen rijn nu tg i'komen, hebben net gewaagd een aanval te uoeu op c.e Waarheid, die ons vrijmaken zal en tliet beginsel van net PiTOtesrtantis- iiie verloocnenend, willen zij het vrije woord van den kansel weren. Toen uuther in zijn twistgesprek niet Dr. "Oh. Eek te Leipzig in het jaar löly uitriep, dat ook een concilie dwalen kan, verklaarde de laatste, dat Lutiie. zioti hiermede volkomen van de» K.-K. Kerk had afgesneden. En zat nu, in liet jaar 192b, een vergadering van ouderlingen en predikanten in de Ned. hervormde Kerk als een onfeilbaar ooilege Weer hebbetn uit te maken, wat de waarheid is? Wanneer de Goudsehe kerkeraad1 op dezen weg voortgaat, wordt het hóóg tijd, dat de Sint Jan maar weer aan de Roomschen teruggegeven wordt. Want tusscheu Roomsche en Protestante olie jezuïteH en iniquisiteurs is tenslotte niet veel verschil. Het doe: bij alles eigenaardig aan, wanneer Ds. F. G. Hospers ini het Goudsehe Predikbeurtenblad van 4 Juli 1-1 den treurig en moed heeft iets over de kleinheid van den strijd dier vrij zinnigen in de gemeente van Nijehor- ne te zeggen. Hij noemt dat de „vrij zinnigheid op 'haar smalst Nu is de ruimheid der orthodoxie van ouds spreekwoordelijk geweest en in Ds. H. zal rij wel geïncarneerd zijn, doch nooit heeft de®© weleerwaarde zijn edele verontwaardiging geuit, wanneer er van de andere zijde eeuig onrecht plaats had (men denke b.v. aan de Stolwijksche kwestie). Dit typeert wel den geest van het blaadje en van den man die daarin af en toe als het licht van Gouda tracht te posseren. Met dank voor de plaatsing. J. VAN R0S8UM. marktberichten] i Veemarkt Rotterdam. 6 Juli. Aanvoer 425 vette runderen, 295 vette en graskalveren, 818 varkens, 416 fcdhapen en lammeren. Prijzen vette koeien le kw. f 1.17% -—1.22%2e kw. f 1.12%—1.05, 3e kw. f 1.000 90, Ossen le kw. f 1.16 —1.20, 2e kw. f 1.10—1.00, '3e kw. f 0,90—0 80, Kalveren le kw. f 1.70 1.90, 2e kw. f 1.501.25, Be kw. f 1.10—0.90, Schapen le kw. f 0.95— I.00%2e kw. f 0.85—0.75, 3e kw. f 0.6(^—0.55, Lammeren le kw. f 1.15 1.30, Varkens le kw. f 0.950.97, 2e kw. f 0.93—0.90, 3e kw. f 0.86— 0.80, export f 0.64—0.68. Kaasmarkt. BODEQRAVEN, 6 Juli. Aangevoerd 103 partijen, 4635 stuks, 23175 K.G. Prijs Goudkohe kaas le srt. mi. rijks- merk f 59—64, z. rijksm1. le srt. f 54 —58, 2e srt. f 48—38. Handel matig. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Juli 1925. Bpoedeiscbende Raadsvergadering. De Raad der gemeente is in spoedeischen- de vergadering bijeengeroepen op morgen, Dinsdagavond 7% uur. Aan de orde komt het volgende voorstel tot convensie van geldleeningen. Voorstel oonversie geldleeningen. Het college van B. en W. heeft overwo gen of het niet mogelyk ware daarvoor in aanmerking te brengen geldleeningen in 1924 en vorige jaren tegen rente-typen van 5% en hooger aangegaan te convertee- ren tegen een lager rentecijfjpr en heeft overeenkomstig de circulaire van Gedepu teerde Staten dezer provincie d.d. 10 Fe bruari 1925 (Prov. blad no. 10 van. dit jaar) daaromtrent -in de eerst» plaats overleg ge pleegd met de in de -gemelde circulaire ge noemde officieele en semi-officieele Instel lingen. Deze instellingen hebben B en W. met uitzondering van de Directie der Rijkspost spaarbank evenwel medegedeeld dat zy geen gelden voor conversie beschikbaar had den. De voor converteerihg in aanmerking ko mende leeningen zijn: le. eene in 1919 met de Rijkspostspaar bank aangegane geldleening, groot 425.000 pro resto groot 360.000, rentende j% 2e. eene in 1924 met de Centrale Arbei ders' Verzekering- en Depositobank te 's-Gravenhage aangegane geldleening groot 200.000.pro resto groot 195.000, rentende 6% 3e. eene in 1924 met de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam aange gane geldleening groot 300.000.waarop nog niet is afgelost, rentende 6% 4e. eene in 1924 door bemiddeling van de Incassobank te Amsterdam uitgegeven obligatieleening groot 500.000.pro resto groot 487.000.rentende G Conversie van de leening aangegaan in 1920, groot 1.000.000.—, a 6 met de Rijksverzekeringsbank, is uitgesloten; op de leeningen aangegaan in 1922 met de Rijks postspaarbank, groot 300.000.tegen 6 en in 1923 met de Algemeene Noord-Hol- landsche Maatschappij van Le vensverzeke ring te Haarlem, groot 100.000.tegen 5% kkn resp. eerst in de jaren 1928 en 1929 en volgende meer worden afgelost dan is overeengekomen. De Directie der Rijkspostspaarbank heeft zich bereid verklaard de sub le. genoemde 5% leening, pro resto groot 360 000.—, om te zetten in eene 5 geldleening en wel onder de volgende voorwaarden:, a. met de Bank wordt op eenvoudige schuldbekentenis een nieuwe geldleening aangegaan groot 360.000.nominaal, tot een koers van 98 en een icnte van 5 ten honderd 's jaars, af te lossen in uiterlijk 30 jaren; b. de omwisseling geschiedt uiterlijk 18 September a.s. Ter aflossing van restant der in 1919 aangegane geldleening zal dus gesuppleerd moeten worden een bedrag van 7200.— hetwelk door geldleening zal zyn te dekken, waarover nader. De nieuw aan te gape leening zal te aN len tijde zijn af te lossen. Middelerwijl zijn door B. <n W. ook van de Centrale Arbeidersverzekering- en Depo sitobank, de Maatschappij voor Gemeente crediet en de Incassobank voorstellen tot converteering der met hen aangegane lee- ningen, resp. sub 2, 8 en 4. hiervoren ge noemd, ontvangen. 1. De Centrale Arbeiders Verzekering en Deposito-Bank is bereid tot conversie mede te werken. Voor aflossing per 15 Juli a.s. van het restant der met haar aange gane leening stelt zij voor een nieuwe lee ning aan te gaan tegen een koers van 97% op gelijke aflossingsvoorwaarden en te gen een rente van 5 ten honderd per jaar. De leening kan worden aangegaan op een voudige schuldbekentenis. De vergoeding by vervroegde aflossing, thans bedragende 2 7c, gedurende de eerste vyf jaren en 1 in, de tweede 5-jarige periode, wordt gewij zigd in 1 gedurende de eerste vyf jaren. In verband met de vergoeding wegens ver vroegde aflossing die krachtens overeen komst verschuldigd is, begint het voordeel voor de gemeente te loopen per 14 Mei 1026. Op het uit geldleening te ontvangen bedrag zal dus nog gesuppleerd moeten worden 12.125.provisie ad inbegrepen. 2. De Maatschappij voor Gemeentecre diet wil aan de Gemeente Gouda een nieuwe leening verstrekken vijn 400.000.nomi naal, waarin begrepen een bedrag van 300.000.voor conversie van de ltening sub 3 hiervoor vermeld. Deze leening kan worden aangegaan tegen een rente van 5 en tot een koers van 98 per 1 Januari 1926. Vergoeding voor vervróegde aflossing 1 volgens contract; provisie wordt harer zijds in dit geval niet berekend. Gesuppleerd zal voor de aflossing der 6% geldlpening ad 300.000.moeten wor den een bedrag van 10.500.—. Vergoeding wegens Vervroegde aflossing en provisie 7c inbegrepen. Zie'Voor bestemming der 100.000.extra te nemen som hierna. Deze leeping is aan te gaan op een eenvou dige schuldbekentenis en overigens op de voorwaarden der leenlng van 1924. 3. De Incassobank deed het aanbod het restant der met hare bemiddeling in 1924 aangegane 6 ^Wigatieleening, groot pro resto 487.000.te converteefen. Zy is be reid hiertoe ten laste dezer getneente over te nemen een 6 leening tot een nominaal bedrag van 500.000.tot den koers van 97.4$ 7c. Overigens gelden dezelfde condi ties als die voor de thans loopende leening vastgesteld. De houders van obligaties der oorspronkelijke leening, welke stukken l 101 7c aflosbaar worden gesteld, zullen b(j de inschrijving recht van voorkeur genieten. De dag van storting zal nader worden -be paald. Ook voor deze nieuwe leening zal een provisie verschuldigd zyn. Op het uit nieuwe leening na aftrek van provisie, zegelkesten van obligaties, drak en advertentiakosten, enz. te ontvangen be drag zal ter aflossing der loopende leening gesuppleerd moeten worden een bedrag van 10.570.—. Uit de hiervoren gedane mededcelingen blijkt dat in totaal op de vier te comnrtee- ren geldleeningen zal moeten worden ge suppleerd een bedrag van 40.895.—; waar bij nog komt een bedrag van 13000.-, het welk reeds op de sub 4 genoemde leening is afgelost, en waarmede dus by het op nieuw vast te stellen aflossingsplan reke ning dient te worden gehouden. De kosten der conversie bedragen dus fei telijk 53.396.—. Dit bedrag kan gevonden worden uit het extra-bedrag van 100.090 dat de Maatschappij voor Gemeentecrediet ter leening aanbiedt en waarvan na aftrek der kosten een netto-provenu blijft van 96500.—. Hiervan blijft dus na aftrek der conversiekosten resteeren een som van 43105.— die te bestemmen is tot gedeel telijke dekking der kosten van de riolcering in de Korte Akkeren. In de kosten dezer werken is alsdan tot een bedrag van rond 105.000.—' door leening voorzien. Tengevolge van de converteering der hier voren sub 14 genoemde geldleeningen op de Wijze als hiervoren uiteengezet, za! voor de gemeentelijke hiKshouding een vry be langrijke rentebesparing worden verkregen en wel: a. op de leening, aangegaan met de Rijkspostspaarbank (sub 1) berekend over het eerste volle jaar an de converteeHng (1926) 1736.—; b. op de leening aangegaan met de Cen trale Arbeiders Verzekering- en Deposito- bank (sub 2) over 1926 ongeveer 1750.— (7% maand); over 1927 pl.m. j 1000.— c .op de leening aangegaan met de Maat schappij voor Gemeentecrediet (sub 8) over 1926 4360.—; A op de obligattedeening, uitgegeven door de Incassobank (sub 4) over 1926 4870.—; of in totaal eene rentebesparing van rond 12.700.— over het eerste jaar, die in ver houding in het tweede jaar na de conver teering nog ongeveer met 100.stijgt. Hierop dienen evenwel in mindering te worden gebracht de rente- en aflossingsbe dragen van het voor dekking der cor.ventee- ringskosten te leenen bedrag (hiervoren ge noemd) te becijferen bij een aflossingster- myn van ongeveer 30 jaren op 3760. per jaar. De netto-rentebesparing zal dus over het eerste volle jaar na de converteering bedra gen ongeveer 9000.10.000. B. en W. meenen, gezien deze verminde ring van rente-uitgaven en overwegende dat in verband met den algemeenen stand der geldmarkt de gedane aanbiedingen als alles zins aannemelijk zyn te beschouwen, den Raad te moeten adviseeren de hiervoren ge noemde geldleeningen te converteeren en om te zetten in 6 rentende leeningen. Zy stellen den Raad voor hen te machtigen hiertoe alle noodige maatregelen te treffen, een en ander behoudens nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten dezer pro vincie. Mercurius. iDe heer C. J. van de Putte Jr- slaagde dezer dagen ook voor het examen Neder!. Handelscorrespondentie Mercurius) Goudsehe H. B. S.-Vereeniging. Bij goed weer maakt de Goudsehe H. B. S.-Vereeniging op Zondag 12 Juli a.s. een fietstocht naar de Loosdreohtsche Plassen. Eenige weken geleden werd deze tocht we gens gebrek aan voldoende belangstelling uitgesteld, maar het bestuur rekent er stel lig op, dat nu een groot aantal leden en in- troducées (want introductie is natuurlyk toegestaan) dezen heel mooien tocht za' willen meemaken. De leiding berust bij den Voorzitter, den Heer A. C. Kraneveld. Van ieder Lid wordt verwacht, dat hij ((respectievelijk zy) zorgt voor de noodige proviawcf, en voor muziekinstrumenten en kiektoestellen. Vertrokken wordt om 8 uur van de Markt. Examen apotheker. Aan de Univêrsiiteit te Utrecht is ge slaagd voor het apothekers-examen eerste gedeelte de heer E. Grendel alhier. Fiets-aan ryding. Gistermorgen omstreeks tien uur werd in de Wydstraat een van de Gouwe komen de kerkganger, door een uit de Dubbele Buurt komende fietsrijder aangereden. De man, die de straat wilde oversteken, scheen het bellen niet te hooren en werd aangereden en liep nogal eenige beschadi ging aan z'n goed op. De politie heeft de zaak in onderzoek. Schoolreisje van School no. 4. De Openbare Lagere School no. 4, aan de Nj«uwe Haven, heefd de heer A. J. M. Jansen maakte vorige week een reisje naar Rotterdam. Rede van Ds. Borger. De gisterenmorgen in de Kleine Kerk door Ds. J. Börger uitgesproken rede, naar aanleiding van Math. 11 6 „Zalig is hjj, die aan m\j niet zal geërgerd Worden" zal door de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden in druk worden uitgegeven en te gen lagen prys verkrijgbaar worden gesteld. De scheepvaart door de Mallegatsluia. Gedurende de maand Juni kwaimen door de Mallegatsluis 414 schepen met een in houd van 17847 MS., voorts 5 houtkopipels uitmakende 15 lagen hout. Het 20-jarig bestaan van de Zangvereeniging „Gouda". In de met groen en bloemen versierde zaal „Concordia" werd Zaterdagmiddag door de Gem. Zang-ver. „Gouda" receptie gehouden ter gelegenheid van haar 20-ja- rig bestaan. Tevens had daar plaats de uit reiking van pryzen en diploma's behaald bjj het laatst gehouden concours. De Voorzitter der jubileerende Vereeni ging, de heer L. van Kersbergen, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Een terugblik werpend in het verleden, herin nerde spr. aan den steun, ook finantieel, welke de vereeniging zoo ruimschoots van donateurs en begunstigers heeft mogen on dervinden en bracht daarvoor zijn oprech ten dank. Eveneens werd dank gebracht aan de feestcommissie die het bestuur een zoo onvergetelyken dag heeft bereid. Spr. deelde mede dat de burgemeester verhinderd was hier aanwezig te zijn en dat telegrafische gelukwenschen waren ontvan gen o.a. van de heeren Dudok van Heel, lJssel de Schepper en Becking. Spr. memoreerde het doel der oprichting nJ. het 25-jarig jubileum van den toenma- lligen directeur der Kon. Stearine. Kaarsen fabriek „Gouda", wijlen Dr. H. IJssel de Schepper. Toen werd een comité uit arbei ders der fabriek gevormd om den jubilaris hulde te brengen. Dr. IJssel de Schepper sprak by die ge legenheid den wensoh uit dat zich een per manente zangvereeniging zou vormen, het geen destijds is geschied. Nog steeds, sedert de oprichting, zegt spr. vervult de heer C. J. IJsselsteyn op loffelijke wijze de functie van Secretaris der vereeniging. Spr. hoopt dat de heer IJsselsteyn nog vele jaren dn die functie aan de vereeniging verbonden mag blijven; •waardeerende woorden richtte \spr. ook tot den heer Danens. mede sedert de oprichting aan de vereeniging verbondbn. Het gemeentebestuur is inmiddels in de zaal verschenen. De Voorzitter heet de hee ren Muylwyk, Lafeiber en Koemans welkom en verklaart hunne aanwezigheid op hoogen prys te stellen. (Applaus). Voorts brengt spr. dank aan de afgevaardigden der ver schillende vereenigingen en spreekt den wensch uit dat allen tevreden huiswaarts zullen keeren en vei klaart deze bijeenkomst voor geopend. De heer Muylwyk het woord nemende, zeilde het Dag. Bestuur hier vertegenwoor digd is zonder den burgemeester en wet houder Bokhoven, die verhinderd zijn. Het Dag. Bestuur heeft gaarne van uwe uitnoodiging gebruik gemaakt omdat het sympathiseert met heit doel dezer vereeni ging. Wy, zegt apr., stellen ons niet op het standpunt dat de massa zich niet behoeft te ontwikkelen en te veredelen integendeel, stelt het Dag. Bestuur dit zeer op prys het geen zij toont door hier aanwezig te zijn. Moge het u gegeven zijn, zegt spr., uwe vereeniging in bloei te zien toenemen en zich te veredelen. In een persoonlijk woord gaf weth. Muyl wyk in ernstige overweging na te gaan of er geen anderen weg te vinden is door op een werkdag het concours uit te schrijven, in aanmerking nemende dat wij een ge mengde bevolking hebben. De heer Hagedoorn kwam namens de Tooneelcluh „De Goudsbloem" gelukwen schen; de heer J. de Jong bood namens de Tooneelvereeniging ,jHaranonie" bloemen aan als huldeblijk voor de ondervonden sa menwerking. De heer Kelder sprak namens de gemengde zangvér. „Excelsior" en de heer Happel namens den Goudschen Bond van Dilettantenvereenigmgen onder aan bieding van bloemen. Verschillende bloemstukken en een lau werkrans van het Sportterrein Gouda wer den overhandigd. De Voorzitter dankte voor de sympathie betuigingen in het bijzonder aan het Ge meentebestuur en hoopt het nog vele ja ren getuige moge zijn van den bloei der vereeniging. Spr. noodigde den aanwezigen uit een dronk aan het gemeentebestuur te wijden. Het dameskoor voerde vervolgens een zangnummer uit Een afgevaardigde uit Scheveningen bood het bestuur een versierd vaatje zeebanket aan. De uitreiking der prijzen en diploma's had daarna plaats. Op vroolyke en gepaste wyze werd 's avonds het 20-jarig bestaan gevierd. Het Amsterdamsohe glas in de St. Janskerk te Gouda. Het in de jaren 1597 door de stad Am sterdam aan de St Jianskerk te Gouda ge schonken kerkglas, voorstellende de bidden de Farizeër en Tollenaar dn den Tempel naar de gelijkenis beschreven in Lukas 58, dat in den loop der tijden door hagelslag en later door onoordeelkundig herstel verwor den was, is, dank zy de milddadigheid van eenige kunstzinnige AmsterdamSche nota belen door den heer Schouten te Delft ge restaureerd en Zaterdagmiddag in een plechtige bijeenkomst in de St. Janskerk namens de schenkers(sters) bij monde van den burgemeester van Amsterdam aan de Restauratiecommissie der St. Janskerk overgedragen. Burgemeester W. de Vlugt hield daarbij een toespraak waarin hy releveerde dat het hem door den heer R. U. Jongenburger na mens de Restauratie-commissie gedane verzoek om dit Amsterdamsche glas door Amsterdam in zijn oude glorie te doen her stellen met groot® sympathie was ontvan gen, doch dat hy meende dat daarvoor on der de huidige omstandigheden beter een beroep kon worden gedaan op particulieren dan de kosten daarvan door de gemeen schap te doen dragen. Dat beroep, op een gunstig moment gedaan, is niet vergeefs geweest, want meer dan het benoodigde be drag is daarvoor spontaan bijeengebracht. Deze uiting van waardeering voor de in standhouding van historische kunstwerken om deze voor hét nageslacht té bewaren, atelt apr. »P den hoogsten prijs en h\j be tuigt daarvoor aan allen, die daartoe mede- ^irkten zijn warmen dank. Burgemeester de Vlugt droeg daarop het kerkglas aan de Commissie over met den wensoh dat deze daad van Amsterdamsche ingezetenen mede zou strekken tot het \oideren der aangename betrekkingen tus- scben Amsterdam en Gouda. De heer Jongenburger aanvaardde daar op met groote erkentelijkheid en diepen dank namens de Restauratie-commissie dit grootsch geschenk. Hy herinnerde aan Wat de historie-schrijver omtrent de keuze van het onderwerp van dit glas heeft gezegd dat de Regeering van Holland's hoofdstad het nuttig had bevonden de in nerlijke verootmoediging voor het Opper wezen, zooals het Evangelie die schildert stellen tegenover de uiterlijke veroot- :!iging, om als een wakende stem tegen uiterlijke vroomheid en tot een bijzon- eren spiegel te verstrekken, waardoor zij duidelijk hun verachting'van alle Farizee- sche handelingen uitbeelden. Spr. stelt de vraag of dit beeld niet heden ten dage nog nuttig en noodig kan zyn. De heer Jongentourger herinnerde er aan dat de restauratie van het kerkgebouw wordt gesteund door het Rijk, de Provin cie, de gemeente Gouda, de kerk en door particulieren, maar dat het herstel der kerkglazen uitsluitend geschiedt uit parti culiere bijdragen van kunstzinnige landge- nootem. Meer dan 100.000 is daarvoor reeds geschonken, voor de restauratie van alle glazen is nog een dergelijk bedrag noodig. Spr. drukte daarom de hoop uit dat het schoone Amsterdamsche voorbeeld navol ging zou mogen vinden tot behoud van alle kunstwerken van de St. Janskerk. Spr. ver klaarde plechtig namens het college var. keikvoogden het kerkglas te aanmaanden en daaraan alle zorgen te wijden. Tot den heer Schouten richtte spr. den ensch dat het hem gegeven zou mogen zijn de restauratie der andere kerkglazen op even kunstige wyze te voltooien als met de reeds herstelde is geschied. Deze plechtigheid, welke werd bijgewoond door het Amsterdamsche Comité, de Restauratie-Commissie en kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, wend opgeluisterd door fraai orgelspel van den organist H. J. de Man. Minister de Visser en de burgemeester van Gouda waren verhinderd. Door den heer Schouten werd daarop een technische uiteenzetting van dit kerkglas gegeven. De hoofkl-indruk, dien men van het Am- herdamsohe Glas (glas no. 27) krijgt, is die van een fraai samenstel van architec tonische vormen in licht en donker bruin grijze grisaille-tinten, verrykt met 'het goudgeel van bouwkunstige details, als: ka- piteelen, basementen, zwikvullingen, car touches, gaines enz. en verlevendigd door brokken sterke kleur in de figuren van den Tollenaar, de beide schildhouders, de twee toeschouwers, verder van vruchten- en bladslingers en beneden in het Glas door het sterke rood van het Amsterdamsche Wapen. Het is de Aimsterdamschen stadsbouw meester en beelhouwer Hendrik de Keyser, een vermaard kunstenaar, die zijn taak, een Glas te ontwerpen voor de St. Janskerk te Gouda, in vereerende opdracht van Bur- gemèesteren van Amsterdam, uitsprak in eigen taal, in de kunstvormen, waarmede hy .vertrouwd was, en een bouwkunstig plan schiep, niet voor een werkelijke uitvoering in steen, maar omzette in een decoratieve schepping als vlakversiering voor een ge schilderd Glas. Hendrik de Keyser, geboren te Utrecht in 1565 en overleden te Amsterdam in 1621 was de grootste bouwmeester van zyn tyd. Van zijn werken kunnen getuigen de ge- J'ezen. BeuVs en Haarlemmerpoort, de Zul- 2>r- en Noord en Westerkerk te Amsterdam net stadhuis te Delft het borstbeeld van Erasmus te Rotterdam en vooral het praal graf van Prins Willem I in de groote kerk te Delft. Hendrik de Keyser heeft den tempel geko zen niet als eene omlijsting van eene plaats waar de handeling geschiedt van één of meer sterk gekleurde figurengroepen, zoo als dit herhaaldelijk in de Glazen in de St. Janskerk voorkomt, maar zuiver als hoofd motief voor zijn Glas, en door deze zuivere opvatting zich ook sierkunstenaar getoond, die zijn bouwkundige scheppingen belang wekkend genoeg heeft weten te maken met overal kleine rijke details toe te pas sen, veel rijkdom te verkrijgen, om z'n werk te handhaven tusschen en naast de terecht beroemde Glazen dezer kerk. Maar in zijn uiting van beeldhouwer heeft Hefldrik Keyser het silhouet van zyn schep ping naar boven verrijkt door de vrijstaan de beeldhouwwerken, zooals de staande fi guren van de Gerechtigheid met zwaard en weegschaal, links; en van de Matigheid met schenkkan en omgekeerde schaal, rechts; op de voetstukken te plaatsen van de ba lustrade in-den bovenbouw en met de half- liggend-rustende figuren van Wetenschap en Kunst op het fronton, de gewenschte op lossing verkregen tegen het blausw van de lucht. Met de plaatsing van de sterk gekleurde figuur van den Tollenaar, heeft hij in aestihetischen zin de te leege ruimte van den voorbouw aangevuld, maar ook op zin rijke wyze de bedoeling aangeduid van „de keuze der Regeering van Holland's hoofd stad". De indeeling van het Glas is nagenoeg in drje gelijke deelen. De voorbouw, die het middengedeelte vult, (s de voorhof van den tempel met af wisselend wit en blauw tegelvloer; een zoo rijk mogelijk met lijstwerken ingedeeld Wligestel, gedragen op twee «jn gecar- meleerde kolommen, met corintische kapi teel en en basementen, met den ingang van den tempel verbonden door pilasters. Deze ingang wordt gevormd door twee met zwikvullingen versierd® bogen op dub- belguines. De bovenbouw bestaat uit een open ba lustrade, voetstukken met vazen en beelden en in 't midden een tempelvorm, vlak deco ratief, gevormd door hoofdgestel en fronton door 4 zuilen gedragen. Ddt allés om een ryk, schuin naar den top oploopend, silhouet te verkrijgen. En, eindelijk een onderbouw van vlakke muur, door pilasters ingedeeld, van nissen voorzien, waarvoor zyn opgesteld de beide wapens van Amsterdam: het Koggeschip in cartouche met twee krijgsknechten, en het driekleurig wapen van Amsterdam, met Kei zerskroon en leeuwen, alles gesteld op een breed plint of voetlyst, die het geheel naar beneden afsluit. Door twee wykpunten te kiezen, één in het midden van het middenvak en één in het midden van den onderbouw, heeft hy eene a! te sterke perspectivische wijking voor komen en den indruk van vlak-versiering bevorderd. Volgens overlevering bezat het Amster damsche Glas in zym tijd een grooten naam. Zooals het kerkglas voor de restauratie was werd het door z'n beide buren, rechts: het Rotterdamsche Glas met z'n ryke archi tectuur en z'n levendig gekleurde figuren- groep, links: door het mooie Leydsche Glas van den artistiek begaafden Leydschen Burgemeester Isaile Nicolni Swanenburgh, sterk in 't nauw gedrukt. Nu, na het herstel is de harmonje terug gekeerd tusschen het kleurrijke Rotterdam sche Glas en het monumentale architecto nische Glas van Juist Hedenmorgen kwam in de winkel van den heer L. aan dé Kleiweg alhier een jonge man, die echter weer spoedig heenging om dat het door hem gevraagde niet in voor raad was. Om 12 uur ongeveer zag de heer L., die even uit geweest was, bij zyn terug keer denzelfden man in zyn winkel bezig de toonbanklade leeg te halen. De heer L. pakte den man beet, die in zijn schrik het gestolen geld, c.a. 20.—, neergooide, zich wist los te rukken en wegholde. Door de heer L. is by de politie aangifte gedaan en reeds di rect werd een onderzoek ingesteld. Overname zaak. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende adverntentie van den heer C. Bastinck, die de bekende nieuwe Goudsehe Muziekhandel aan de Lange Tien- deweg van den heer Dortland overnam en thans bij de heropening der zaak bijzonder lage aanbiedingen heelt. Aanrijding. Hedenmiddag kwam een zwaar beladen vrachtwagen van de Bargedienst het Rot terdamsche veer af, toen juist de wiaselloo- per B. op de fiets de Gouwe afkwam. De heer B. kon nog van zyn fiets stappen, doch niet verhinderen, dat de fiets onder de wie len der vrachtwagen kwaon. De fiets werd geheel vernield. Opdracht van werk. Door het Gemeentebestuur van Rotter dam is byonderhandsche aanbesteding aan de N.V. tot Aanneming van Werken voor heen H. J. Nederhnrst alhier opgedragen: Het verrichten van grond-, hei- en gewa pend betonwerken ten behoeve van de Pa viljoens „Zorgvliet" en „Havenzicht" op het terrein der Psychiatrische Inrichting „Mqasoord" onder Poortugaal vöor de som ma van 17743.—. Volks- en Schoolbad. In de afgeloopen week werden in het Volks- en Schoolbad verbruikt 166 kuipba den, 136 uproeibaden en 939 kinderbaden. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichtig was hedenmiddag 2 uur 68, de lucht was 70. SI'OKT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 5 Juli 1925. N. V. B. Afdeoling II. Promotieooiwpetitie 3e klasse. Alplien a.d. Rijn: Alpthen—SVW 4—2 Reserve 3e klasse A. Beslissingswedstrijd. Dén Haag Alphen H— Lugdunum II 1—2 G. V. B. i Kampioenschap le klasse. G.S.V. II—Gouda II 0—1 De stand is Promotie 3e klasse aid. II. Vriendenschaar 3 1 2 0 4 41 1.33 Alpben 4 12 14 66 1. S.V.W. 3 1 0 2 2 5-8 0.67 IJselschild-wedstryden. Krimpen a.d. IJsel Zwervers 1 Moordrecht I 1—2 Krimpen a.d. IJsel: D.C.V. I Oudewater I 2—0 Vriendschappelijk. Vlissingen Vlissingen I— Olympia 1 0—0 Gouda Olympia comb i Gouderak comb. 92 Gouda Gouda' Junij—O.N.A. Jun. 3—5 WATERPOLO. N. Z. B. le klasse A. Amsterdam A'.Z.Dolfijn 34 Amsterdam Het Y—D.J.K. 5—4 le klasse B. Utrecht U.Z.C.—L Z.C. 4—3 Reserve 2e klasse B. Gouda G.Z.C. II—Maas II 3—1 Den Haag H.Z. P.C. II 8.V.H. II 8-0 ZWEMMEN. Nationale Zwemwedstrijden te Gouda. Ten aanschouw© van. vele honder den belangstellenden, die de tribuuo geheel vulüe en langs de boorde i van net bassin stonden geschaard, hadden Zondagnamiudag de groote natioddJe fcweinwedstrijuen plar* in de ucde- iijke zweminrichting t>> Gouda. De in richting was geheel met vlaggen ge tooid en had daardoor een leestenjk zien, en een stralende zon begunstig de dit groote waterlestijn. Under vioo- lijke muziek vingen de wedstrijden e half twee aan. De jury, bestaande uit de heeren W. E. Bredius W.Ezn., C. Minnes Jr., inej. G. Klapwijk, J. Samson en J. L'. den Boer, stade de volgende uitsla gen vast Borstzwemraen voor heeren (junio- reu, 50 M. Aantal deelnemers 18. le sprijs S. v. d. Meer (De Water- ralten Haarlem) 32 1/5 sec. 2e pr. J. M. v. Suylekom (Maas) 32 2/5 sec. 3e pr. J. G. Ankerman (H.Z. P.L.) 32.4/5 sec. Borslzwemmen voor dames, 100 M. Vrije deelname, om1 ibet kampioen schap van Nederland. Aantal deel neemsters 5. le prijs jnej. M- Baroo (O.D.Z,) 1 min. 20 3/5 sec. '2e pr. mej. M. Viér- dag (A.Z. P.C.) 1 man. 24 sec.; 3e pr. mej. M. Brauu (O.D.Z.) 1 min. 27 2/5 sec. Kugzwemmen voor dames, 50 M. Aantal deelneemsters 4. le prijj aej. T. de Jel (Q.D.Z.) 45 3/5 sec.; 2e pr. rnej. C. van Gelder (O.D.Z.) 48 3/5 s. rforetzwenunen voor heeren. Vrije deelname, 100 M. Aantal deelnemers 5. le prijs J, G. J. Pronk (Dolfijn) 1 min. 9 4/5 see. 2e pr. W. C. Bok hoven (G.Z.C.) 1 min. 13 2/5 sec.; 3e pr. p. F. van Sen/us (Maas) 1 min. 14 1/5 sec. 9 Rugzwemmen voor dames. Vjije deel- airue 100 M. Aantal deelneemsters 4. le prijs mej. W. den Turk (R.D.Z.) I min. 31 sec.} 2e< pr. mej. G. Slag (A.D.Z) 1 min- 40 4/5 sec.; 3e pr. Mej. .G. Lybrandte (S.Z.C.) 1 min. 58 4/5 sec. De le prijswinster verbeterde het Nederl. record' met 5 2/5 sec. Rugzwemmen voor heeren (juniores) 50 M. Aantal deelnemers 5. le prijs J. G. Ankerman (H.Z. P.C.) 42 2/5 sec.; 2e pr. L. Korpershoek (Maas) 42 3/5 sec. 3e pr. G. Prevos (S.Z.C.) 14 2/5 sec. Borstzwemmen voor leden, G.Z.C. beneden 16 jaar, 50 M. Aantal deel nemers 5. le prijs T. Verjaal 42 sec.; 2e pr. F. Bik 46 sec. 3e pr. H. van Dijk 46 1/5 sec. Rugziwemmen voor heieten. Vrije deelname, 100 M. Aantal deelnemers 4. le prijs P. F. van Sèhbg (Maas) 1 min. 30 4/5 sec. 2e pr. L. Korpers hoek (Maas) 1 min. 381/5 sec. 8e pr. D. Lamers (S.V.H.) 1 min. 43 2/5 sec. Estafette 4 X 5« M. Wisselslag, v. damee. Om het kampioenschap van Nederland, le prijs Ploeg R.D.Z. 2 min. 47 3/5 sec.; 2e pr. Ploeg O.D.Z. 2 min. 53 sec. 3e pr. Ploeg H.Z. P.O. 3 min. 9 sec. Waterspringen, 3 verplicht© en 2 vrije sprongen. Verplichte sprongen snoek duik, zweefeaito, halve schroef. Dames, le prijs'mej. M. Braun 139 p.; 2e pr. mej. M. Kersseboom 114 p. 3e pr. mej. C. van Oord 70,6 p., allen van O.D.Z. Heeren le prijs J. C. Veldhof! (H. P C.) 122 p. 2e pr. S. v. d. Mee* (W.) 113 8/10 p. 3e pr. P. A. Hey- slraten (L.Z.C.) Popduiken. Aantal deelnemers 6 da mes en 7 heeren. Dames le prijs »mej. M. Baron (O.D.Z.). 26 sec. 2e pr. mej. T. de Jel (O.D.Z.) 26 1/5 sec. 3e pr. mej. W. Cauwe (O.D.Z.) 28 s. Heeren A. H. C. van Senus (Maas) 22 3/5- sec.._j_ 2e pr. Burger (Goudsehe Reddingsbrigade) 24 sec. 3e pr. J. F T. v. d. Ree (G.Z.C.) '24 2-5 sec. Na deze wedstrijden vingen de wa- terpolowedstriyien aan, die steeds een groote attractie vormen voor het pu bliek. WATERPOLO. De polowedstrijdeit. H. Z. en P. C. (dames)Rolt. Dames- Zwemclub. 11. De Haagsche dames verschenen met 4 invalsters en bonden dus den strijd mét weinig hoop aan. Een overwin ning van de R.D.Z werd dan ook al gemeen verwacht. Het liep echter an ders. Van het begin af boden de llaagjBché dames polder hardnekkig tegenstand en dank rij mevr. Hankes- Drtielsma en de Haagsche „doelvrouw" mevr. van Lier konden Truus Klap wijk c.s. maar één doelpunt maken voor de rust. Na de rust profiteerde de Haagsche voorhoede van een fout der R.D.Z.-keepster en werd het 1—1. Hoewel de R.D.Z. sterker bleef kwam in de stand van dezen niet buitenge wonen wedstrijd geen wijziging. G. Z. C. II—Maas II 8—1. He* reserve-tea,mi der Gouwenaars, dat tot dusverre niet veel bijzonders ver richt heeft,i heeft alle toeschouwers verrast door een mooie overwinning op een volledig Maas II. Van het be gin fif heelt hel tweede zevental de partij in handen gehad1 en door wer kelijk met verstand te spelen werden een aantal kansen geschapen, die door ue voornoeüe op juiste wijze beuut a er den. Wij willen daarmee niet zeggen dat er geen fouten gemaakt weruen, net spel was uog verre van lediloos maar m ieder geval stemt ueaoe partij van de G.Z.C. il hoopvol. Van Essen ont popte zich als een aardige schutter en nij opende -aan ook spoedig de score met een goedgericht schot. De verue- aiging der Gouwenaars opende door sterk te oeitKen telkens het spel nuui naar voorhoede en zoodoende was net een aantrekkelijke partij. De Maas maakte net een hard hoek schot van den rechtsvoor gelijk maar kon toch tegen de Gouwenaars niet op. Met 1—1 ging de rust in nadat Van Essen nog een dot van een kans gemist nad door hard in 's keepers handen te schieten. Na de rust gaf üabry door opzwommen Gouda de leiding en om de overwinning te verzekeren doel puntte Van Essen na een aardig indi vidueel spel voor de derde maal. Met 3—1 kwam het einde. De Goudsehe ploeg bestond uit: de Waal, v. Willigen, P. de Jong, Ane- mnet, G. de Wilde, Gabry en Van Es sen. G. Z. C.iDoilyn 44. Een vreemdsoortige wedstrijd 1 Rust -»U vuor Loluju.i eiindé 4-—4 Het eene tearni maant i goals voor de rust, na die rus», mets, en moet toezien dat net andere team er 4 maakt. De oor zaak Verschil in spelwijze een snelle, goed combineerende ploeg le gen een zware, baltechnisoh goede, maar niet snelle ploeg met eenige cracks -en een paar goede rij het niet prominente speuers. Verder: een Dol- lijn met een welbewuste spelwijze en een G.Z.C. die aanvankelijk deze spel wijze niet doorzag. ue Gouwenaars begonnen met een tactische opstedlingsfout doordat Ruy- lers op de 2 M.-.ijn midden voor het doel lag en niet de geraffineerde spe ler is om een Van der Velden of een Hottentot op die lijn' te „houden", ten tweede doordat Van der Ree z'n man te veel vrij spel liet en ten derde doordat tengevolge van een overdon derend ai f en sief der Amsterdammers voor de rust hun zelfvertrouwen kwijt raakten. Slop beging verder een fout door het derde doelpunt, een ver hoek- schot te laten passeeren, terwijl Ruy- ters een stralworp op z'n geweten had door een fout binnen de 4 M. lijn. Na de rust was het effect van bet spel heel anders. De taktiek der tegenstanders was doorzien er werd „een schopje op gegooid" en vier doelpunten waren het resultaat van dezie meerder© krachts inspanning. Geheel buiten den regel om doelpuntte Van der Ree twee maal uit een goed,© positie een goal, Bok hoven scoorde ook nog eenmaal en IJsselstijn wist tenslotte de gelijkma ker achter Rijke te deponeeren. Al dus kwam iffet 44 het einde van deze eigenaardige ontmoeting waaruit de G.Z.C. de leering kan trekken dat een nauwkeurige attentie van het spel der tegenpartij ten allen tijde geraden is. I)e wedstrijd: Onder leiding van scheidsrechter C Minnes Jr. stelden de zeventallen zich als volgt op Rijke Pronk Müller Kuyper Schreed er v. d. Velden Hottentot v. d'. Ree IJsselstiju Bokhoven Smit den Boer Ruyters Slop Reeds dadelijk begint de Dolfijn een krachtig oliensie! en door telkens van plaats verwisselen wilden de doI- lijn-menschen de G.Z.C.-achterhoede door elkaar gooien, wat lien aanvan kelijk maar al te goed gelukte. Im mers Den Boer werd door Hottentot naar de reen terkant gelokt, zoodat Ruyters- midawhter lag met Van der Velden voor rich. Het eerste doel punt kwami echter van de ander» kant waar Schreiuder profiteerde van een gunstige positie om met een hard laag schot de Dolfijn de leiding te geven (01). Kort daarna komt Ruyters met Hottentot in duel. Hij deed een onge oorloofde greep binnen de 4 M. lijn een strafworp (02). Het pu bliek1, zichtbaar ontmoedigd is zeer teleurgesteld door dit slechte begin en de gerichter) betrekken nog meer als Slop een ver hard lioekschot van Schrander verkeerd beoordeelt en de .astiga doch houdbaire bal laat pas- seeren (08). Om de muat vol te ma ken bleef na een duel van Van der Velden en Ruyters de Dolfijn-man de baas, en door ©en onhoudbaar schot werdi het 4e doelpunt geboren. Met de schijnbaar hopelooze achter stand1 van 4 goals werd de 2© helft aangevangen. De eerst© minuten was van een overwicht der Gouwenaars geen sprake. Integendeel de Dol fijn bied zeer gevaarlijk en verschei dene malen werd' Slop's doel beiaagd. Het eerste tegenpunt kwam echter niet van de hand van IJsselstijn maar het was Van der Ree die met een hard schot vrijüggend het eerste tegenpunt maakte, kort daarna gevolgd door een doelpunt van Boklioven vanaf de 2 M. lijn. (2—4). Vaai der Ree zorgde door een goed schot voor het 3e doelpunt en onder de groeiende toejuichingen van het publiek scoorde IJsselstijn ten slotte de gelijkmaker. Met 4—4 kwam het einde. Het was een vreemdsoorti ge ontmoeting, spannend en zeer aan trekkelijk voor het publiek en, dat dient speciaal vermelding, zeer fair en vriendschappelijk. Een goede oefening voor de G.Z.C. diei Donderdagavond in Rotterdam tegen Maas en Zondag in Utrecht de oompetitie, hopelijk met twee overwinningen voortzet. De voorzitter der G.Z.C., de heer D, A. IJsselstijn, betuigde na afloop der wedstrijden zijn dank aan het Gemeentebestuur voor het wederom beschikbaar stellen der inrichting, aan de Commissie van Toezicht, aan de Directeuren van Gemeentewerken en van den Reinigiiigsdieaist voor hunne medewerking en voorts aan allen die tot het welslagen van deze wedstrij den hebben medegewerkt. Met eeui vriendelijk woord reikte de heer IJsselstijn daarop aan de win ners de prijzen uit, die bestonden ui: medaille» en kunstvoorwerpen. Des avonds was er voor jury en deelnemers gemeenschappelijk diner »n hotel „De Zalm'". Het Nederlandaoh Zevental, Voor den wedstrijd NederlandBel- giö, die op 2 Aug. te Uilredht gespeeld zal worden, zullen 2 proelzevemtailen (14 spelers) eenige oefenwedstrijden spelen te Utrecht. Voor deae oefenin gen, die Dinsdag 14 Juli beginnen zijn uitgenoodigd Van de G.Z.C. J. C. den Boer, D. A. IJsselstijn, W. Bok hoven en A. C. Slop; van het Y: G. en W. Bohlander, Jac. Kohier, J. van Silfhout en K. Struys van de A.Z. G. Goedings van de U.Z.C. H. Min- ï.es van de Dolfijn P. v. d'. Velden en G. Müller en van de Maas A. H. C van Senus. (DKAAULoOZJE DIENST.) Duitschland heeft de conventie over de Int. wapenhandel onderteekend. BERLIJN, ti Jui». De Duitsche gede legeerde von Eohurdt heeft le üenève de conventie inzake de control© over de internationale wapenstilstandonder- teekend. De strijd in Marokko. PARIJS, 6 Juli. Volgens de bladen wordt de Fransch© posii© in Marok ko bedreigd, V erschillende tot diuever trouw© stam men zouden gedeserteerd rijn ook zou den de Riffs op verschillende punten van hel Framsohe front doorgebroken zijn. De nieuwe Amerikaanscbe gezant in Sjanghai. SHANGHAI, 6 Juli. D© nieuwe Ame rikaaaisché gezant is hier aangekomen. WISSELKOERSEN. 4 Juli. 6 Juli.' Officieel. Londen 12.12% 12;12% Berlyn 59.40 59.37% Parys 11.68 11.92% Brussel 11.60 - 11.79 Zwitserland 48.42% 48.40 Weenen 36.12% 35.15 Kopenhagen 50.60 51.85 Stockholm 66.90 66.95 Oslo 46.— 46.35 New York 2.49% 2.40% Niet officieel. Madrid 36.25 36.32% Milaan 8.78 9.35 Praag 7.40 7.40 Beursoveraicht. De effectenbeurs kenmerkte zich bij het begin van de nieuwe week door een «eer vast stemming en een tame lijk uitgebreiden handel, en het pu bliek begint thans eerst terdege' inte resse voor de fondsenmarkt te betoo- nen, en doet dit vergezeld gaan van flinke aarikoopen. In de allereerste plaats waren liet de rubberaandeelen die groote veranderingen te zien ga ven en voora' voor Amsterdamrubber, die opnieuw een groote koerswinst be haalden. Ook de andere fondsen, wer den hooger verhandeld'. ïtater op den mtiddag trad evenwel een reactie in waarvan vooral Am sterdamrubber te lijden hadden. Prolongatie 1% —2 RADIO-TF.LEGK A FISCH WEERBERICHT Hoogste stand 766.7 te Toulouse. Laagste stand 753.8 ie Seyd'sfjorrJ Verwachting Zwakke tot iaat»ge westen tot zuiden wind. Zwaar be wolkt tot betrokken. Toenemende kalis op regen of onweer. Zelfde tempera tuur- DOOR DEN NIEUWEN EIOENAAR VAN DE im Een kijkje voor de Etalage en In de zaak li grof geld verdienen voor •Iknn muziekliefhebber. O. BASTINCK.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 2