NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ro. 15890 Dinsdag 7 Juli 1825 85"Jaargang WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen —s BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, B08K00P, GOUDERAK, HAASTRECHT. MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, 8T0LWUK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, ena 44 vre- Duitsche 1919 1 98 z BUITE-NLANDSCH NIEUWS. FEUiLLETOa. I‘ KM Eind goed is al goed; maar het eind is zelden goed als het begin en het midden niet deugen. DUITSCHLAND. Het proces-Angerstein. Gasteren in in Limburg a/L. het proces jerstein, boekhouder ing, <üe acht men- METHODEN, l.-s SCHEN LICHAME ELIJKE ZIEKTEN. 105 10 ikkery te Baarn zijn F. ten Cate, Spe- m: G, U druk, 1.46 De geheimzinnige verdwijning )van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-ohef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. (aandoeningen AKKER’. I abdijsiroop De Kreuzztg. verwjjt de ryksregeering, het door gebrek aan energie en jammerlijke prysgeving van het Duitsche prestige zoo ver te hebben laten komen. Het blad pleit verder voor represailles: „Er loopen genoeg Sowjet-agenten op Duitsch gebied rond.” fiOHISCHE ItlIKIM. ;i1 Os Duitaohe vailighairfavoorstellen. De strijd in Marokko. De terdoodveroordeeling der drie studenten. zetten ter verdediging van het land, dat zich niet aan deze ernstige schennis van het verdrag zou hebben schuldig gemaakt. De voorstellen versterken ongetwijfeld de ar bitrage. Duitschland heeft met deze voor stellen een groote vooruitgang gemaakt, doch het moet niet vergeten, en wij even min, dat het niet alleen het initiatief ten deze heeft genomen, doch dat het nu zelf in handen heeft om te zorgen dat er wat van komen zal. Als een overeenkomst bereikt wordt, is het zeker, dat een der grootste be dragen tot de beschaving en den vrede zal zyn geleverd. Zoo een der partyen zich thans door een ontijdige aarzeling of twij fel mocht terugtrekken zou er een ernstige slag zyn toegebracht aan het geluk en de welvaart van dezen tyd en zou een ernsti ge schok zjjn toegebracht aan de we rek}, die thans worstelt om te herstellen van de afschuwelijke ongunst van het verleden. berouw. Het O. M. staat op het standpunt, dat An gerstein met vol besef yan wat hij deed heeft gehandeld en dat hij, na de ontdek king van zijn bedriegerijen, allen, die hier iets van af wisten heeft gedood- Er zyn 151 getuigen en deskundigen, o.w. 20 doktoren, die Angerstein en zijn gezin behandeld hebben, gedagvaard. Volgens berichten uit herlijn was er groote belangstelling. De eerste dag bracht alleen een verhoor van Angerstein, die be kende de malversaties te hebben gepleegd en ook de verschillende gruwelijke moorden in het bijzonder beschreef. ITALIË. Inbraak en diefstal te Rome in den Sint Pieter. Zaterdagmiddag verspreidde zich in Ro me het sensationeele bericht, dat in de schatkamers van den St. Pieter een inbraak gepleegd was. Toen Zaterdagmorgen de kosters te Sa cristie openden en de aangrenzende kamers als naar gewoonte inspecteerden, vonden zij in de schatkamer van den zolder waarin een groot gat gemaakt was ’ntouw neerhan gend. Onmiddellijk werd inbraak vermoed en een onderzoek in de glazen kasten inge steld met het gevolg, dat verschillende voorwerpen werden vermist. Aanstonds werden de betrokken kerkelijke autoritei ten gewaarschuwd, die de Italiaansche po litie van den diefstal in kennis stelden. Het vermoeden, dat de inbraak enkele dagen werd voorbereid, wordt bevestigd door het feit, dat het Kat door een meter dikken muur geboord moest worden, welke operatie niet in korten tijd kan volvoerd zyn. Waarschijnlijk heeft men zoolang kis ten, waarin materialen en gereedschappen der werklieden verborgen wenden boven de opening in den zolder geplaatst. De politie heeft geen vingerafdrukken kunnen nemen, daar de dieven met hand schoenen gewerkt hebben. De inbrekers schijnen toch in hun werk nog gestoord te zjjn, daar enkele voorwer pen werden aangetroffen, die voor mede- nemen gereed stonden. Vermoedelijk hebben de dieven waar schijnlijk drie personen zich per auto met hun buit uit de voeten gemaakt. Ka- rabiniers hebben een dichten automobiel zich snel uit de omgeving van de St. Pieter zien verwijderen. ENGELAND. De zomertijd. Baldwin heeft gisteren eenige verrassing gewekt ’n bet Lagerhuis met de mededee- ling, dat hij hoopt 17 Juli de behandeling van de wet op de zomertijd aan de orde te kunnen stellen. Men had n.l. algemeen ver wacht, dat de regeering het wetsontwerp, Wegens de krachtige oppositie in landbouw- kringen, zou hebben opgegeven. (Wordt vervolgd). .jf De terechtstelling van Kindermann c.s. heeft echter nog niet plaats gehad en ver- moedelyk zullen zij den kogel ook niet krij gen. Veeleer mag worden aangenomen, dat Rusland een weerwraakmaatregel heeft willen nemen in verband met het feit, dat in het bekende Duitsche Tsjeka-proces ver schillende communisten ter dood zijn ver oordeeld. Vervoedelijk zal Moskou de drie studenten nu als gijzelaars behandelen aan wier leven alleen door den kegel een eind zal worden gemaakt, wanneer Duitsenland tot de terecht«j*c"ing der communiste i over gaat. Bljjft deze laatste echter achterwege, dan zal het vermoedelijk ook niet zso'n vaart loopen met het doodschieten van Kin dermann en zijn metgezellen. ..teuten. aan een strikt onderzoek wa- teu onderworpen. Toen plaatste hij ze óp het vuur en roeirde nu en dan in den inhoud. Toen eindelijk het proces was afge- loopen, werd op de bodem van den smeltkroes een lepeltje vol onbetwist baar stofgoud gevonden. Fred glim lachte met een broeden lach van vol doening en wachtte op het oordeel, toen de rechercheur, die het vreemd had gevonden dat hij zijn handschoe nen had aangehouden, terwijl hij in de smeltkroes roerde op hem toetrad en snel een handschoen van zijn hand trok. In de vingers waren sporen van stofgoud genoeg om Fred te doen veroordeelen tot drie jaar in Old Bay ley. Met een half oog zal Fred dat de rechercheur thans opstond en langs het dak van den wagen op hemi toe- kwatfi. Het gezicht vah den dief was onschuldig en hij glimlachte als iemand die weet dat hij niets te verbergen heeft, toen de chef naast hem ging zjlten. Hallo, Mr. Foyle, blij u te zien, zei hij met een opgewektheid, waar van hij best wist dat de ander er niet inliep. Het is lang geleden dat wij elkaar hebben gezien. De detective beantwoordde den groet met een opgeruimdheid, die geheel oprecht was. De Vorwarts bevat een •felle kritiek op het doodvonnis, te Moskou tegen de drie Duitsch studenten Wolscht, Dittmar en Kindermann geveld. Het blad zegt dat zelfs uit de lendentieuse berich ten van den Russisch Telegraafaent- schap valt °P te maken, dat de Sovjet- autoriteiten zelf niet van de schuld der drie beklaagden overtuigd zijn en dat men hier derhalve met een „afschuiwelyke justitieele komedie” te doen heeft. „De onschuldig ver oordeelden zjjn slachtoffers van een misda dige politieke intrigue. Weliswaar zullen de Duitsche communistische leiders onge twijfeld trachten, dit goed te praten, doch dit zal de overgroote meerderheid van de Duitsche arbeidersklasse slechts versterken in de overtuiging dat zij niets gemeen heeft met deze ontaarde vertegenwoordigers van een moreel lager en lager dalende bewe ging”. Naar het Berl. Tagebl. opmerkt is in Duitschland de openbare meening eenstem mig van oordeel dat het onmogelyk is in di plomatieke betrekking te bijjven met een staat die zich door een gerechteljjke nis daad zelf buiten den kmig van rechts staten stelt. Ook de rechtsche pers is fel in haar af keuring. De D. AU. Ztg. spreekt van. een uittarting, de Deutsche Tagesztg. schrijft dat het Duitsche ryk voortaan geen waar de meer kan hechten aan overeenkomsten met eenstaat, die jegens Duitechers zoo schandelijk onrechtvaardig optreedt. 33) - Ziehier. Dien handJvol stofgoud heb ik zelf gemaakt, onderzoek het en zie dal he; in orde is. Ik wil u het ge heim dit te maken verkoopen voor 100.000 pnd. st Ik verlang geen geld voor ik u eeai demonstratie heb gege ven. Dit werd in orde gebracht. De ju weliers geloofden met een vertrouwen dat niettegenstaande hun lange erva- r ng niet geschokt was, in Fred. Niet temin namen zij de voorzorg Foyle er oij te roepen, van wien Fred tot nu toe alleeri den naam kende. In, een klein kamertje in Clerkenwell had het experiment plaats Met sluwe oprecht heid maakteFred een smeltkroes ge reed ten aanzien van een uitgezócht publiék, nadat de verschillende ingre- begonnen tegen Anj van een mynondememi schen vermoord heeft. Men herinnert zich het geval- Zaterdag 29 Nov. '24 werden malversaties ontdekt in de boekhouding. In den vroegen morgen van Maandag heeft Angerstein, waarschijn lijk onder invloed van den angst voor ont dekking, met een hartsvanger zün zwaan zieke vrouw doodgestoken, met een bjjl zün schoonmoeder afgemaakt, een te hulp snel lend dienstmeisje onderging vervolgens het zelfde lot. Daarna was de beurt aan zyn schoonzuster, twee knechts, twee bureaube- dienden. Ten slotte stak Angerstein het heele huis in brand, waarby hy zeer stelsel matig en doelbewust optrad om alle spo ren van zyn misdaad te doen verdwijnen en de brand niet te spoedig te doen uitbreken, 's Middags ging hy naar de rftad om zich een alibi te verschaffen. Op den terugweg bracht hy zich eenige steekwonden toe en viel in de nabijheid van een villa Peer, een paar Werklui toeroepende: „redt myn vrouw”. Toen men by het huis van Anger stein kwam, sloegen de vlammen uit en ont dekte men spoedig hoe de z.g. inbrekers hadden huisgehouden. Maar al spoedig rees het vermoeden, dat het verhaal van Angerstein fantasie was. Al ras bekende hy, waarna hy naar de kliniek te Giesen werd gebracht voor de verzorging van zijn wonden. Na zijn gene zing hield hij zich in de gevangenis bezig met het samenstellen van uitvoerige schrifturen en bijbellezen. De man toonde zich steeds uiterst koelbloedig en absoluut rustig, zonder ooit iets te laten merken ’'an Het Journal verneemt uit Madrid, dat beide landen Abd-El-Krim openlyke desvoorstellen willen doen. Over den tekst spreken ze nog. Hem en den zynen zou landbouw-, economische en bestuursvrjjheid onder nominale souvereiniteit van den sul tan en binnen nader te bepalen grenzen verzekerd worde. Als symbool zou hy eeni ge wapens maar niej alle krijgstuig moeten afstaan. Daar Abd-El-Krim echter meer vraagt, moeten Frankrijk en Spanje met de mogelijkheid van verlenging van den strijd rekening houden. Op dat punt worden ze het moeilijker eens. Painlevé blijft op het stand punt staan, dat zulke aanbiedingen pas kans van slagen hebben als Frankrijk ook in het oog der stammen overwonnen heeft- Intusschen wordt thans weer een hevigen aanval gemeld by Fez. Ten Westen van Riffane is de mobliele colonne, die Bab Tifilassen heeft bezet, op gerukt naar Bab Kessü; zy heeft, zoo lui den de berichten, de Riffjjnen een volledige nederlaag toegebracht en wapens en muni tie buitgemaakt. Dit dubbele succes zou een uitstekenden indruk gemaakt hebben op de trduwgebleven stammen in het gebied van Taza. Naar verluidt zouden wegens de „infil traties” der laatste dagen by wyze van voorzorg de vrouwen en kinderen Taza op kalme wyze verlaten hebben. De geheele mannelijke bevolking ia er gebleven. In het Britsche Hoogehhuis heeft de graaf van Oxford de regeering om inlichtingen gevraagd over het standpunt van de Euro- peesche mogendheden in zake het algemee- me vraagstuk van de duurzame veiligheid. Asquith somde eenige voorwaarden op, die hy onmisbaar acht voor een bevredigend, duurzaam en uitvoerbaar vredesverdrag. In de eerste plaats zei hy, moet Duitschland toetreden tot den Volkenbond, dan moet het verdrag geen inbreuk maken op het gezag van den bond, doch dit erkennen en steunen en ten derde moet het verdrag zoo veel omvattend mogelyk zyn. Hy begroet het huidige voorstel met de grootste sympathie en hoopt, dat het in een ondubbelzinniger! en bevredigenden vorm een deel van het pu blieke recht van Europa worden zal. Lórd Haldane zei, dat hy den geest der voorstellen verwelkomde, doch dat het sta dium van onderhandelingen. nog niet was aangebroken en dat eerst na een zeer nau we gedachtenwisseling het verdrag kon worden gesloten. Burggraaf Grey meende, dat de opening van onderhandelingen afhing van Duitsch- land’s antwoord op de Fransehe en Engel- sche nota. Hy zou gaarne doen wat hy kon om te zorgen, dat de onderhandelingen op een waarachtige overeenkomst neerkwamen. Het was nauwelijks een woord te veel ge zegd, dat de toekomst van Europa er van afhangt wat er van deze onderhandelingen terecht komt. Hun welslagen zou een eind maken aan het stelsel van afzonderlijke bondgenootschappen of groepsverbonden, die door de ervaring thans veroordeeld zijn. Het zou voor Frankrijk en Duitschland een veiligheid brengen, waarin beiden evenveel fandeel zouden hebben. Engeland moet go.xl toezien wat voor nieuwe verplichtingen het op zich neemt, doch hy hoopte, dat het op zich zou nemen het beginsel van arbitrage hoog te houden. De basis van de oude be trekkingen tusschen de volken was wan trouwen en vrees voor elkander, daarvoor moeten vertrouwen en bereidwilligheid in de plaats komen. Lord Balfour erkende dankbaar te zyn voor den steun aan de regeering apolitiek van mannen, wier naam niet alleen gewicht in de schaal legt in eigen kring, doch in geheel Europa en van de geheele wereld. In antwoord op de vraag in hoe verre het voorgestelde verdrag het begin-el van arbitrage huldigde, zei Balfour, dat er geen kwestie ttosschen Duitschland, Frank rijk, Belgia, Polen en Engeland zou kun nen rijzen, welke niet aan arbitrage zou worden onderworpen. Er is geen enkal vraagstuk, waaromtrent, als de arbitrage inderdaad wordt uitgevoerd, een oorlog mo gelijk zou zün. In het andere geval zou die I mogelijkheid wel bestaan en dan zouden al'e I deelnemers hun geheele macht moeten in- I kend als rewdea-v-ous voor boeven van allerlei slag. Je rief maar eens wat je te we ten" kunt komen. En als je ooit in moeilijkheden mocht komen, weet je dat voor je vrouw en kind geaorgd zal worden. Freddy grinnikte cynisch om een werkelijke waardeering te verbergen. Hij wirft dat Foyle woord znu houden. En in het boe ven vak hoeveel het ook soms op'levert bestaat geen spaarzaamheid. Voor een man, die elk oogenblik tot vijf jaar veroordeeldl kon worden, was het heel veel, te weten, dal zij, die hij achterliet, geen gevaar liepen i!n het werkhuis te komen.Want zelfs boeven heibben soms menschelij- ke gevoelens. Dat is tn orde, Mr. Fbyle, rei Freddy. Wat u zegt, geldt. Naar wien moet ik vragen als u niet op het hu- reau bent Je kunt met Mr. Green spreken. - All right. Freddy verdween in die schemering, fluitend, want hij had een afspraak met zijn helpers buiten een van de groote schouwburgen Foyle wachtte eenige oogenblfkken om hem tijd te geven te verdwijnen en stapte toen zelf de straat op. met zijn hand wuivend. Je weet hoe onaangenaam ik het zou vinden iets te doen dat de rust van je geest ver stoort. Hij trok hem naar een afgelegen hoekje van de gelagkamer. Ga mee, hierheen. Nu luister Ken je Goldenburg of een van ujn kameraden Freddy schrikte en keek peinzend naar de punten van zijn glanzend ge- poetste laarzen. De kerel, die* Grell heelt gemold Ik ken hem oppervlakkig, zei hij voor zichtig. Hij was in een geheel andere branche, weet u. Werkt ook meestal alleen. Ik kan niet zeggen dat ik veel van hem weet. Charley Eden, die werkte eens met hem hij is, geloof ik in de stad. En Red Ike kent hem ook. Misschien zijn er nog meer jon gens die wat niet hen» te maken had den. Maar hij stond altijd een beetje beven ons, gewone oplichters. Ik neb maar eens een groot spel geprobeerd. Zijn 'blik bleef op Foyle’s ring rus ten. .En dut is niet gelukt. Eden doet er niet toe. Houd jij maar het oog op Red Ike, of iemand anders, die Harry heeft gekend, en breng mij op de hoogte. Je kunt bij mij komen, als je geld opraakt. Let ook op en en- Hij noemde eenige kroegen, welbe- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda m omatroken (bahoorenda tot dm basorgkring) 1—5 regeh /1J0, alka regel maar 0^5. Vaa buiten Gouda ea dm bMoigkriag: 1—6 rogeda ƒ1.55, alka «gël meer ƒ0.80. Advortentita in bat Zateidagmunmar 10 bijslag op dm prtja. Uafdadigheidaadvertmtito do helft ran den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, elke mgal meer ƒ0.50. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiën m ingeeaadm modedeelingm bü contract tot war geraduMor~ den prijs. Groote letteni m randm worden berehmd naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tumchenkomet van sollede Boekhan delaren, Advertmtieburmux m ome Agenten m moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te ztfn. In Noord-Afrika hebben de Riffs de laat ste dagen weer een verwoeden strüd ge voerd. Officieel erkend mefi in Frankryk thans dat de Franschen in Marokko op sterke» tegenstand stuiten dan men eerst verwacht had, trouw gebleven stammen de laatste dagen naar Abt-El-Krim overliepen. De lengte van het front wondt als 300 Kilometer opgegeven en sterkte der Fran- sche troepen op 600,000. Deize wonden in aantal en materiaal geregeld aangevuld en het schynt niet noodig die versterkingen te verhoogen. Bepaalde stammen, wier ver trouwen in de Fransehe bescherming be schaamd werd en den -oogst niet konden binnenhalen, sloten zich toen onder den druk der Riffynen by hen aan. Dit opende aan kleine afdeelingen der laatste den weg voor overvallen, waardoor de Franschen zich hier en daar moesten terugtrekken. In de communiqués heet dit natuurlyk ker ft roepeering. Fez schynt nog niets van Abd- El-Krim te duchten te hebben. De nieuwe opperbevelhebber der Franschen is nog niet aangewezen. Verschillende namen zyn ge noemd, onder anderen Weygand en Targe, maar Guillaumat, de opperbevelhebber aan den Rün schynt de meeste kans te hebben. Gisteravond zou de benoeming plaats helfc ben. De benoeming geschiedt in overleg met maarschalk Lyautey, die met de alge- jneene leiding belast blyft ten opzichte der bevolking op wie zy invloed met nadruk ontzagïük genoemd wordt. Dit moet de iet wat bittere pil voor hem verzoeten. De aan staande opperbevelhebber schynt blaneo- volmacht te krijgen. Intusschen duurt het overleg met Spanje voort. De Echo de Paris betwist opnieuw den persoon van»Malvy, die de onderhande lingen leidt, omdat deze bü Koning Alfons Slecht gezien zou zyn. Het i» chance dat ik je ontmoet, Freddy, vervolgde hij. Maar ik heb altijd chance. Jij bent de men in de heele wereld, dien ik gaarne wilde ontmoeten. Wat is er gaande gromde Fred, dadelijk vol argwaan. O, met jou is alles in orde, stel de de detective hem gerust. Ik wil alleen dat je mij helpt. Laten wij aan de volgende halte afstappen en een glaasje drinken. Toen hij gerustgesteld was, volgde Fred den detective bij het afstappen van den wagen. Zij waren in hun be-, roep vijanden, dat was waar, maar in den regel was 'hun verhouding zeer vriendschappelijk He< was politiek van weerskanten. In de gelagkamer van een dichtbij- zijnd koffiehuis, sprak Freddy open lijk en eerlijk, terwijl hij zijn ver mouth slurpte. Blij dat u mij zag op mijn woord, dht ben ik, zei hij ernstig, terwijl zijn snelle geest trachtte te raden wat de rechercheur van hem wilde. Die kerel droeg een gouden horloge en ofschoon ik mijn best wil de doen me' hem af te mollen, had ik het gevoel dat ik er in zou loopen. Als u een minuut of twee later was gekomen, zou Waarom spreek je over die on aangename dingen, Freddy zei Foyle, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, pér week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abennementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zün dagelijkss geopend vaa 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 546.

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1