u lijmt! NIEUWS- EN.ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUPERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU VERKERK OUDERKERKOUDE WATER, REEUWLIK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, rnr Nó. 15891 85"Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 3 IT f2.75 25 f2.25 Woensdag 8 Juli 1925 GOlDStflraiRANT. EN. isie 1127 60 55^ voor groote FEUILLETON. f Wordt vervolgd1). tH.TIM, In ge- 3e klasse REN Hel leven bestaat uit droeve zaken, welke men niet kan vermijden, en de groo te deugd, welke liet vraagt, is steeds de onderwerping. averechtsche uitwerking zal hebben: Frank rijk gooit er niet alleen zjjn gezag mee te grabbel ten aanschouwe van heel de Mzzel- mansche wereld, maar zal Abd-el-Krim er bovendien slechts door stijven in zijn ver zet. Schijn noch schaduw van zwakheid te genover AJbd-el-Krim, aldus de leus der na tionalisten, waarmee Painlevé en de zijnen natuurlijk rekening moeten houden. Da strijd in Marokko. Nieuwe troepenyersterkingen. Meeningsverschillen in Naulin benoemd, die vrijwel volkomen vol macht in militair opzicht zal verkrijgen. De tijd zal natuurlijk moeten leeren, of de re organisatie van het opperbevel de krijgs kans kan doen keeren. Frankrijk zou natuurlijk ook buitenge woon veel kunnen profiteeren van een in nige samenwerking tusschen Parijs en Madrid. Wel is er tusschen Spanje en Frankrijk in volle overeenstemming een ac- coord gesloten, ertoe sterkkende de blokka de van het Rifgebied zoo effectief mogelijk te maken, maar op tal van andere punten een Zoo wordt een volledige eensgezindheid bemoei lijkt. Het vervolgingsrecht der FransChen in de Spaansche zone schijnt eveneens een zaak te zijn, waarin Madrid zoo maar niet dadelijk Parijs zijn zin denkt te geven. Inmiddels wordt in verschillende berich ten druk gesproken over vredesvoorwaar den, die Spanje en Frankrijk gezamenlijk Abd-el-Krim zouden aanbieden en wel pu bliekelijk, opdat de Fransche en Spaansche bevolkingen, bij wie de operaties in Noord- Afrika verre van populair zijn, den indruk zullen krijgen, dat zoowel de regeering te Madrid als die te Parijs geleid wordt door een uiterst vredelievende gezindheid. De Fransch-Spaansche vredesvoorstellen wor den reeds bij voorbaat geroemd wegens de weergalooze ‘edelmoedigheid, die eraan ten grondslag ligt. De bewuste edelmoedigheid zou dan hierin bestaan, dat Abd-el-Krim en den zijnen een volledig-wrije ontwikke ling wordt gewaarborgd op het gebied van economie, landbouw en bestuur en wel bin- »nen bepaalde, nog definitief aan te wijzen grenzen. De Riffijnen zouden echter onder de nominale souvereiniteit blijven van den Marokkaanschen. sultan. Abd-el-Krim zou niet eens al zijn wapenen behoeven uit te le veren, doch slechts een beperkt aantal en zulks nog slechts als zinnebeeldige hande ling. Deze vredesvoorwaarden, waarvan het nog de vraag is, of Abd-el-Krim bereid is ze te aanvaarden hoe schappelijk ze ook mogen schijnen zijn ondertusschen reeds het voorwerp geworden van scherpe kritiek, die met name door de Fransche nationalis ten wordt geoefend. Dezen kunnen het niet verkroppen, dat reeds met een leider van Mohammedaansche opstandelingen wordt onderhandelt, voordat dezen definitief klop is gegeven. De nationalisten zijn namelijk van gevoelen, dat het als edelmoedig voor- De ouders van twee veroordeelde Jon ge Duitschers, dr. Kindêrmann en Wolsch, hebben door bemiddeling van het Duitsche gezantschap bij de Russische regeering een verzoek om gratie voor hun kinderen inge diend. iioe-A sprak butch Freddy uoiuenburg s i.aam uit, om te trach ten op het onderwerp van den moord hi Grosvenor Gardens te komen. Toevall.g dat jij daar juist over spreekt, zei ike, rondkijkenu om te zien of er iemand in den omtrek was Ik hoor dat er heel wat waarde in Cal huis is en er is alleen maar een oo/leher en een man, Loment genaamd cl o Grell’s secretaris was en die op den boel moet passen. Het zougemak- kclijk zijn daar eens in te breken. Fred’s hart klopte sneller, terwijl hij miet zijn glas speelde. Hij wist iets van Ike’s methode en wist zeker dat e? een voorstel zou volgen. Hij kon zich Foyle’s dankbaarheid voorstedlen, die een tastbaren vorm zou aannemen wanneer hij in staat was dit uit te voeren. Hij had geen gewetensbezwa ren. Kelfs als Red Ike verraad kon vermoeden na afloop van de zaak welnu, hij kon op zichzelf passen. Ik weet het niet, zei hij twijfe lend het hoofd schuddend. Het is geen eenzame straat in een voorstad. Ike grinnikte. Ik ben toch geen groentje? Wat zou je ervan zeggen om de straatdeur binnen te wandelen, door ze met een sleutel te openen en met de rest van de sleutels van het huis in mijn zak? Wet eenige dat ik verlang is een be trouwbaar man, die de wacht houdt. Goeie genade! Heb je de sleu- 'Voec/xefam •ïsch verpakt In het Duitsche Rijks-Kabinet is ten aan zien van de buitenlandsc^e politiek een scherp conflict ontstaan tusschen den ry’ks- kanselier dr. Luther en Tuin. Stresemann. De rjjkskanselier heeft gisteren de leiders der partijen bij zich laten komen en hun nogmaals op het hart gedrukt vóór de zen ding van de nota naar Parijs van politieke débatten in den rijksdag af zien. Heden morgen komt de commissie voor buiten- landsche aangelegenhedety. bijeen, des mid dags het seniorenconvent, waarqi dr. Lu- t)he zijn standpunt wil toelichten. Daarentegen houdt dr. Stresemann vast aan zijn opvatting, dat de openbare debat ten onmiddellijk moeten plaats hebben en wel vóór de verzending van het antwoord. Gezien de omstandigheid, dat ook tusschen minister Schiele en minister Stresemann be- denkelijke wrijvipg bestaat, begint men zich in Berlyn met de mogelijke consequentie’ van deze onrust in den boezem van het ryks- kabinet bezig te houden. iz. zijn kosteloos ik 13 en Utrecht, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tol. Int. 82; Redactie Tel. 645. gens het „Acht Uhr Abendblatt”, dat later van de commissie zelf bijzonderheden te hooren kreeg), hij begon te snikken en kreeg een. zenuwtoeval, zoodat men geen samen hangend verhaal uit hem kon krijgen. Eerst nadat hij wat kalmer geworden was en de zitting een kwartier was verdaagd, kon hij ineedeelen, dat hij met Barmatt zulke heer lijke tijden heeft doorleefd, dat zijn salaris te klein was voor uitstapjes, maar dat Bar matt alles betaalde, ook zijn reis naar Ne derland, en hem telkens weer belangrijke bedragen schonk, zelfs er voor zorgde, dat hy met zyn gezin een dure badreis kon ma ken. Hy heeft tal van geschenken van Bar matt ontvangen, o.a. aandeelen van de De- ma, de Norddeutsche Lloyd en de Hambur ger Elektrizitats Werke. Het viel bijzonder op, dat Richter verklaarde ook van Barmatt een geschenk voor den afgevaardigde Hell mann te hebben ontvangen, wat deze laat ste vroeger onder eede ontkend heeft. BELG IE. De verlaagde spoortarieven gezinnen. 1, uat er de groote gezinnen ADVERTENTIEPRIJS: Uli Goud* omatroka* (bahooraodo tot daa baaorjkria*): 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en dan bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentie» in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheids-advei-tentië» da helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regala ƒ2.05, elke n«ei maar fOM. Op de voorpagina 50 hoog». Gewone advertentiën en ingezonden madedeelingan bfl contract tot eeer gareducaer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomat Tan soiled* Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde vam opname verzekerd te zijn. te maicen, maar op tai van anuere pui schijnt de overeenstemming nog wel het l en ander te wenschen over te laten. moet er tusschen de Fransche en Spaansche onderhandelaars druk zijn gedelibereerd over den eisch van Madrid om het recht te bezitten in het internationale gebied van Tanger te intervenieeren. Daar Frankrijk en Spanje echter in genoemde stad weder zijds elkaar geen bevoorrechte positie gun nen, botsen eikaars belangen aldaar en in België en Frank- wordt achterlijk landje, aldus De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadruk Verboden. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Het internationale mjjnwerkerscongres. In de bijeenkomst van het bestuur der internationale mijnwerkersfederatie werd meegedeeld, dat de Fransche mijneigenaars hun arbeiders aansporen een loonsverlaging van 20 te aanvaarden, omdat Dui|sch- land aanbiedingen doet, lager dan de Fran- sche kolenprijzen. Een dergelijke toestand doet zich in België voor. Besloten werd een delegatie naar Rusland te zenden óm de toestanden in het mijnbe drijf aldaar te onderzoeken. Tot gedelegeer den werden benoemd vertegenowordigers van Engeland, België, Duitschland en Polen. Een Reuter-bericht meldt nbg, dat wel iswaar toebereidselen zijn getroffen voor het zenden eener delegati enaar Rusland, maar dat het vertrek der gedelegeerden is uitgesteld wegens de crisis in het steenko- lenbedrijf in de meeste Europeesche landen. De Barmatt schandalen. In de commissie-'Barmatt uit den Pruisi- schen Landdag wekte gistermiddag het ver hoor van den voormaligen president van po litie te Berlijn, den sociaal-democraat en intiemen vriend van Julius Barmatt, Rich ter, eenige sensatie. Richter verklaarde be reid te zijn in geheime zitting aanvulende mededeelingen in verband met zijn vroege re verklaringen te doen. Dit werd hem toe gestaan. Hij wilde juist beginnen te vertel len, hoe intiem zijn vriendschap voor Bar matt geweest was, toen hem plotseling de tranen over het gezicht liepen (althans vol- Het is bekend, dat r(jk meer voor gedaan dan in de Maasbode. Zoo genieten in België, gelijk men weet, de leden der gezinnen, die minstens vier kinderen hebben, sedert eenigen tijd 50 vermindering op den pry’s der spoorwegbil- jetten. Op het oogenblik gelden daarvoor de vol gende bepalingen: De reis móet geschieden per groep van minstens twee personen, waarbij de prijsvermindering slechts toe passelijk is op den tweeden persoon. Bezitters van abonnementen, vrijkaarten, dienstkaarten, van goedkoope reisbiljetten voor militairen, oorlogsinvaliden, journalis ten, douane-beambten, gepensionneerde be ambten, gepensionneerde' officieren of ge- neesheeren in rijksdienst, ambtenaren en be dienden van de ministerieel© departementen, die voor dienstzaken reizen, worden echter beschouwd als voorzien te zyn van kaartjes tegen den bollen prijs. De commissie van de spoorwegen stelt nu aan de regeering voor, enkele wijzigin gen in deze regeling aan te brengen, met dien verstande, dat de prijsvermindering ook worde toegestaan voor een afzonderlij ke reis van één lid van een groot gezin; dat de kaart geldig zy voor den tijd van twee jaar (Fransch stelsel) en dat de ouders en de kinderen beneden de 18 jaar ook van de prijsvermindering profiteeren, zelfs, wan neer de oudsten van het groote gezin de leeftijdgrens bereikt hebben. ENGELAND. De Mc-Kennarechten. (Minister Churchill heeft in het Lager huis medegedeeld, cat hoewel de grootere invoer van artikelen, waarvoor met ingang van 1 Juli de rechten van McKenna golden, deschatkist een verlies van een millioen Nieuwe troepenyersterkingen. Meeningsverschillen in het Duitsche Rijkskabinet. De doodvonnissen in Moskou/ Painlevé en generaal Naulin, de nieuwe op perbevelhebber van de Fransche troepen in Marokkj hebben geconfereerd en de nood zakelijkheid onder de oogen gezien om mi litaire versterkingen naar Marokko te '.en- fon. Dit korte bericht onder ons laatste nieuws van gisteren, bevestigt het bericht dat Painlevé, de Minister-President van Frankrijk tot de overtuiging is gekomen dat Frankrijk zich in Marokko voor een berg van moeilijkheden geplaatst ziet en de positie van Frankrijk in Noord-Amerika allesbehalve schitterend is. De mannen van Abd-el-Krim blyken ern stige tegenstanders te zijn, die van het mo derne oorlogvoeren uitstekend op de hoogte zjjn en de Franschen voortdurend benau wen. Zooveelélan zit er achter A'bd-el- Krim’s aanvallen, dat met ernstige gebeur lijkheden rekening moet worden gehouden. De beduchtheid wer den eventueelen loop der gebeurtenissen blykt het duidelijkst uit het feit, dat reeds begonnen is met de ont ruiming, van de zy'de der vrouwen en kin deren, van Taxa, dat vermoedelyk door Abd-el-Krim’s mannen zal worden aange vallen, terwy’l dezen misschien ook zullen trachten zich van Fez meester te maken. Van Fransche zijde wordt dan ook reeds erkend, dat de verbindingslijn van Marokko naar Algiers gevaar begint te loopen en het is duidelijk dat Frankrijk onverwijld stappen zal moeten doen om het gevaar, waaraan het bloot staat, zoo mogelyk af te wenden. De Fransche ministerraad blijkbaar van oordeel, dat generaal Lyautey, die 'bo vendien door allerlei bestuurszaken in be slag wordt genomen, bezwaarlijk alleen de militaire operaties kan leiden, heeft de kwestie eener reorganisatie van het opper bevel hebberschap in Marokko ernstig over- wogen, en wij schreven het reeds, generaal^ gestelde vredesgebaar van. Frankrijk een 39) - Tot verbazing en woede van de rest van de bende, hield Freddy vroeg m den avond op met „werken”, ofschoon zijn vlugge vingers niet meer dan een zilveren horloge, dat bedriegelijk had gehangen aan een gouden ketting, welke hij had achtergelaten, een da- mesbeursje met vijf ien shilling in zil ver, en een portefeuille met zes brie ven er in hadden bemachtigd. Het was een schrale vangst, en Micky O’Brady, die een van de helpers was, sprak openlijk zijn boosheid uit. Waarom motten we het al zoo vroeg in den avondopgeven Het is nog geen negen uur. Er zijn stations bij den Ondergrondsehe, die we weken niet onderhanden hebben ^ebroken, uacht hij, met te trachten royie’s bevelen ten uitvoer te bren gen. Hij ging dus naar drie kroegen, ver van elkander gelegen, in Isling ton, BlaCkinars, en Wh-techapei. in .deze laatste plaats vond hij in een sclni’ berend versierde gelagkamer, met veel goud en spiegels, den man, dien hi; hebben moest. Over de toonbank leunend, grappen makend met een giebelende kellnerin, was een magere man met ingevallen wangen, wiens roestbruin haar vol doende zijn bijnaam1 rechtvaardigde. Hallo, ike, zei de nieuwe bezoe ker, op een hooge kruk plaats ne mend. Hoe slaan de zaken Hallo, Dutch. Dacht dat je aan de andere zijde van de stad zou blij- v en. Wat zal je drinken Onder het drinken spraken zij over allerlei onderwerpen het weer, po litiek, zaken terwijl de kellnenn binnen hun gehoor was. Beiden wa ren meesters in hun verschillendvak en zij spraken als gelijken tot elkaar. Fe had er zijn specialiteit van ge maakt hahdleekeningen te verkrijgen op cheques voor een klein troepje tal- salarissen on had dte bekwaamheid om steeds de resultaten van de knapheid zijner medeplichtigen van de hand te doen. Zijn bekwaamheid in vele rich tingen was erkend door Harry Gol- denburg. Pas toen zij hadden plaats genomen aan een klein tafeltje in een pond sterling heeft berokkend, de regeering toch besloten heeft er geen terugwerkende kracht aan te verleenen, met het oog op de oppositie tegen het ooispronkelijke plan laartoe. Dit tou maar aanleiding geven tot debatten in het parlement en tijdverlies op leveren. •De premier verklaarde op een desbetref fende vraag, dat een comité onder voorzit terschap van Sir Arthur Balfiour nog bezig is met de quaestie der werkloosheid. De door de ijzer- en metaalindustrie aan de orde gestelde quaesties z|jn naar dit comi té verwezen. Internationaal congres van mijnwerkers. Morgen begint het internationale con gres van mijnwerkers. Het aal worden bij gewoond door voorzitter ‘en secretaris van de mijniwerkersorganjaatien in Frankrijk, België, Duitschland, Tsjecho-Slowakije, Ne derland, Groot-Brittannië en wellicht ook Polen. Op deze wijze zullen schier alle ko- lenproduceerende landen met uitzondering van Amerika vertegenwoordigd zyn. De afgevaardigden zyn reeds ingelicht over de loolenpositie in Engeland en zy zullen deze overwegen in verband met de kolencrisis in Frankrijk, België en Duitschland. De kolenpositie, zoo liet Hodges, de se cretaris der Internationale mijnwerkersor- ganisatie zich uit, is overal in de wereld hetzelfde. De wortel van het kwaad is schier overal, dat het verbruik geringer is dan de voortbrenging. Een andere factor, die ook overwogen moet worden, is, dat de kolen winning in Australië, China en Japan, diie vroeger niet ernstig in aanmerking kwam, thans grooter wordt en reeds een belang rijke rol speelt. Maarschalk F och eerehurger van Manchester. By een intieme plechtigheid in de En- gelsche ambassade heeft de lord-mayor van Manchester vergezeld van twee raadsleden aan maarschalk Foch het verslag aangebo den van de zitting van den gemeenteraad, waarin hem het eereburgerechap der stad werd aangeboden. Den lord-mayor beant woordend, die aan zyn rol tijdens den oor log herinnerde, verklaarde Foch dat zijn taak grootelyks verlicht werd door de ge voelens, die alle geallieerde legers, hoofden der regeeringen en volken, alle verdedigers der vryheid bezielden. Men behoefde slechts putten uit dien schat van zedelyke krach ten en ze samen te voegen tot pogingen om iets te bereiken. ITALIË. De inbraak in de Pieterskerk. Volgens de Duitsche bladen heeft de po litie te Rome vastgesteld, dat de aanstich ters tot den diefstal in de Pieterskerk een schoenenhandelaar en een juwelier waren. Een der voornaamste daders en drie me deplichtigen zjjn reeds gearresteerd. De ge stolen voorwerpen zjjn, ofschoon zwaar be schadigd, teruggevonden. jeig vroeg Freddy hijgend. Waar heb je die vandaan Doet er niet toe waar 2» van daan gekomen zijn. Ik heb ze. Dat is voldoende. Meer dan dat. Ik heb een plan van het huis heelemaal op pa pier, met de plaats van elk voorwerp netjes er op aangetekend. Het is zoo gemakkelijk als van je stoel te vallen Doe ik mee? vroeg Freddjp. Waarom zou ik het je vertellen als dit n.et het geval was Jij houdt buiten de wacht, als je wilt. Nt^g hieer borrels werden besteld en Freddy kwanv tot zaken doen. Peinzend liet Ike zijn kin op zijn hand rusten. Laat ’s kijken. Ik krijg een derde en ik doe al het werk. Ik zal je een kwart van dat derde geven. Je hebt niets anders te doen dan mij waar- schuwen als er iets niet in orde is. Potdorie I Freddy was meer bedroefd dan ver ontwaardigd1. Je zult mij er toch niet tusschen nemen Wie is er nog irteer in Doet er niet toe wie er nog meer in is. Ik geef je de eerste kans als een kameraad'. Je kan het aanne men of niet. Nou, dan doe ik mee, gaf Fred dy toe. Volgens de Duitsche bladen is de advo caat dr. Freund, die in opdracht van de Duitsche rijksregeering aan het proces in Moskou heeft deelgenomen, te Berlijn te ruggekeerd. Hij heeft by het ministerie van Buitenlandsche Zaken een uitvoerig verslag over het verloop van het proces ingediend en daarbij ook mededeelingen van het Duit- I sche gezantschap in Moskou overhandigd. I De rijksregeering zal nu op grond van dit I verslag verdere stappen ten aanzien van Sovjet-Rusland voorbereiden. uau. veruviie, waarvoor heb je ons uan mee eu- uil genomen? Wat je nebr. ingepiRl wan ons nog geen bor rel bezorgen. Freddy's onderkaak werd dreigend naar voren gestoken. Hij was een ideine man, maar hij was zoo driftig öls een duivel. Hij stond er altijd op als de baas der bende erkend te wor den. Discipline moest beslist; gehand haafd worden. Zeg eens, Micky, zei hij afgeme ten. Ik heb voor vanavond genoeg ge had en ik houd' ermee op. Je deed dus beter je snuit dicht te houden. Ik ben de man, die hier te zeggen heeft, o zoo Steek dat in je zak. Mkfke balde vloekend zijn vuisten. Hij was ,pas bij de bende en kende nog niet ten volle zijn plaats in Fred dy’s plannen. In precies twee minu ten. zat hij hijgend op de straatste nen, trachtend weer tot bewustzijn te komen na een hevigen stoot tegen zijn mxldenrif, terwijl zijn medehelper een agent 'rachtte uit te leggen dat alles een ongeluk was geweest en Freddy stilletjes verdween in de richting van het station van dien ondergrondsche. De zakkenroller stelde nooit zijn ge luk op te groote proef, waarin hij ver schilde van de lagerstaahde beoefe naars van het „vak”. Gezond verstand en bijgeloof waren samen de aanlei ding tot zijn besluit omi zijn „werk” te staken. Hij kon even goed zijn tijd

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1