T ;e en illen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15892 Donderdag 9 Juli 1925 85* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen rnaamste iar. ;ttron.) iR el, IN DE CWALI- «3 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEV WEU KERK -OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, enx Recklinghausen BUITENLANDSCH NIEUWS. r ze maar geschiedt niet vragen hoe Fairiield wist dat hij den detective als ol niet, hij 40) (WoWt vervolgd). ng, gebrek I, duizelig- aambeien Wormen ■qi ke brochure No. 1643 8 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels 1-80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 15 regels ƒ1.55, elke regel meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefidadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke mgel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot seer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaschenkomat van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. pülTSGHLAND. Een brutale oplichter. De 49-jarige Walter Ackermann te Ham burg heeft een grovtscheepsche oplichterij op touw gezet. In de plaatselijke bladen verschenen den laatsten tijd advertenties, waarbij een ex en importfirma jongelui vroeg van 18 tot 22 jaar om naar Zuid-Ajmerika te gaan. Liefhebbers, die op de aanbiedingen schre ven, kregen bericht, dat dr. Storm, de arts van de firma, hen zou onderzoeken en daar toe op 4 en 5 Juli in een hotel bij het sta tion zitting zou hebben. De onkosten waren voor rekening van de sollicitanten. De recherche was intusschen ook •nieuws- HOOFDSTUK XXV. Ie overeenkomst tusschen Foyle en Sir Ralph begon vrucht te dragen. Drie dagen lang was een advertentie verschenen in de „Daily Wire” „Wil R. G. aiöh in verbinding stel len met R. F. Zeer in spanning”. Er was heel wat gedacht over de woorden, waarin deze regel gekleed zou worden. Als Grell of een van zijn makkers hem1 ha|d opgelet, voelde Foyle heel zeker dat op de een of andere wijze pogingen gedaan zouden worden om zich met den baronet in verbinding -‘e stellen. Hij was vast overtuigd', dat de vermiste man geld noodig had. Hij zou waarschijnlijk 0 2 6 24 120 Zoo ziet het er in de rekenkunde uit. Let nu op de deelen in betrek king tot elkaar. Grell verlaat de club en laat u liegen omtrent zijn afwezig heid. Geval No. 1. Een man, sprekend op hem gelijkend wordt ©enigen tijd later in zijn studeervertrek vermoord gevonden. Geval No. 2. Hij is blijk baar gekleed in Grell’s kleeren. Ge val No. 3. Grell en zijn bediende Ivan Abramovitch verdwijnen Geval No. 4. Ivan wordt gevonden met het parel snoer in zijn bezit. Geval No. 5. Grell schrijft u een briefje dat ik van u heb gestolen. Geval No 6. Volgt u mij? Ik zou nog verdere bewijzen kunnen leveren. Grel moet weten, wie den moord heeft oe-pleegd en als we hem te pakken krijgen, zullen wij het we ten. Ik begriip u, erkende Fairfield, Toch geloof k niet, dat hij er de hand in had, zelfs a’ weet hij ervan, zoo- als u zegt. Dit kan het uitzonderings geval wezen en er kan een verklaring zijn voor zijn daden. Het te Hattingen en Witten neerde infanterie-regiment wordt Worms overgeplaatst. ENGELAND. Annie Besant naar Londen. Annie Besant, de theosofische leidster en strijdster voor de zelfstandigheid van Britsch-Indië, is op weg naar Engeland met het eenigszins naïve voornemen om bij het Britsche parlement belangstelling te wekken voor een door haar opgesteld wets ontwerp tot het hervormen van Brjtsch-In- dië in een gemeentebeist. In een interview te Madras heeft zij erkend dat de Indi sche politici, die het ontwerp mede hebben onderteekend, geen representatieve figu ren zijn en dat een Home Rule-leider als Gandhi het niet onderteekenen wilde. Het schijnt trouwens dat de vooraan staande figuren in Britsch-Indië het geheele geval niet au sérieux nemen. Het nut der reclame. Eergisteren is in Harrogate het Britsche congres heeft gezet, even moeilijk hij boog glimlachend voor dcUctivc -- u zou zijn. Wie vriendelijkheid als maatstaf voor het karakter neemt, komt vaak bedrogen uit. Er zijn azijn-gezichten met nobele harten, en honig-gezichten, die een valsch uithangbord blijken. FEUILLETOB. De veiligheidsfovrstellen Duitschland de gemoederen bezig. Men herinnert zich dat de links zich oriën- teerende partijen in Duitschland er ter, hoogste over ontstemd zijn, dat de regee ring voornemens is het antwoord op de Fransche nota inzake de Duitsche veilige heidavoorstellen te versturen, voordat deze nota zelf een onderwerp van discussie in den rijksdag heeft uitgemaakt. Vooral de sociaal-democraten zijn zeer roerig, en hoe wel reeds inzake de vraag, of nog vóór d'- verzending van de nota aan Frankrijk eer. openbaar debat over de buitenlandsche po litiek zal plaats hebben, een soort compro mis tot stand was gekomen, willen zij hun verzet nog niet opgeven. De socialist Breit- scheid stelde in de commissie voor buiten- landsche aangelegenheden Stresemann de vraag, waarom deze minister nu bereid is het debat uit te stellen, terwijl hg er eerst zelf op aangedi ongen had, dat het zou plaats hebben. Dr. Stresemann antwoordde principieel nog een voorafgaand openbaar debat wenschelyk te vinden, maar gezwicht te zjjn voor argumenten, die uit practisch- politiek oogpunt daartegen pleiten. Men ziet bij de oppositie in, dat tegen de regeeringsmeerderheid niet te vechten valt maar heeft heden aan het eind van de zit ting van de rijksdag toch nog een commu nistische motie ingediend, die door de so ciaal-democraten, de democraten en de Vö’ kischen ondersteun.! wend en waarin eer groot debat op heden werd geëischt. Deze motie is eveneens verworpen, zij het dan ook met een gevaarlijk kleine meerderheid De tegenstanders der sociaal-democraten zeggen: „Laat de verzending der nota maar aan de rijksregeering over; die zal alles wel opknappen zooals het het beste is, te meer daar zij nog steeds het vertrouwen heeft van de partijen, die achter haai staan”. Doch daarmee nemen de sociaal democraten geen genoegen. Bovendien zijn zij het er niet over eens, of wel werkelijk de rechtsche partijen onderling eensgezind zijn met betrekking tot de pact-voorstellen Zelfs Duitsche regeeringsbladen gevtn toe, dat er meemngsverschillen bestaan, al wor den deze dan systematisch verkleind. Hoe dit ook zij de geruchten omtrent meenings- versohillen in den boezem van het kabinet zelf, die reeds lang circuleerden, namen in aantal en hardnekkigheid toe en stellig be antwoorden zjj voor een deel aan werkelijke feiten. Zoo zouden de minister van buiten- landsche zaken, Stresemann, en de rtfks- kanselier, Luther, het zeer oneens zijn ovei de te voeren buitenkandsche politielf en met name verschillen zij, naar verluidt, van op vatting over de kwestie van het houden van politieke debatten in den rijksdag vóór het verzenden der nota. Stresemann zou hier voor zijn, terwijl Lutiher, geljjk mer De geheimzinnige verdwijning van ROBERT GRELL. door FRANK FROEST oud-chef der Recherche, Scotland Yard (Geautoriseerde vertaling). Nadmk Verboden houden in ten zeerste leeld)©. Als hij naar het aas beer, zou er de een of ander© vangst gedaan worden. Of Grell de moordenaar was ol niet, hij had den sleutel van het geheim in haaiden. Daarop legde de dief den nadrtlk in een gesprek met Fairfield. Het is een geoorloofde truc. Wij zijn bijna zieker dat hij in Londen ver scholen is, en het is een groot veld, tenzij wij een punt van uitgang heb ben. Dat is onze moeilijkheid een uitgangspunt e vinden. In detective verhalen vindt de held het altijd da delijk. Er was een verhaal, waarin de krabben op den rug van een horloge de aanwijzing gaven tot het tempera ment en de geschiedenis van den eige naar. Nu had dit horloge best geleend of tweedehands gekocht kunnen zijn, of verloren en weer teruggegeven en die teekens konden erop gemaakt zijn door ieder ander dan den eigenaar Die soort van slimheid is heel mooi in een boek, maar in het werkelii' leven zou hët iemand in negentien van de twintig gevallen op een dwaalspoor brengen. In negentig gevallen van de honderd is de logische oplossing de juiste. Bij een onderzoek1 kan de sa menloop der omistantiigh eden, in de verkeerde richting wijzen. Maar wan neer je eers1 een gelijktijdigheid hebt, dan een tweede' dan - een derde en een vierde, kan je zoo goed als zeker eerste inzake het advertentie wezen gehouden. Sir Philip Cunliffe-Lister, de president van den Board of Trade, die het congres, waaraan door 1000 gedelegeer den wordt deelgenomen, opende, verklaar- □a antwoordnota van Duitschland aan Frankrijk. De werkloosheidsverzekering in Engeland. De plannen van Engeland tegenover Rusland. De strijd in Marokko. weet, daar een hevig tegenstander van is. Wanneer men dan bovendien nog over weeg^ dat het ook niet pi te best botert tusschen Schiele, den minister van binnen- landsche zaken, en Stresemann, dan komt men tot de conclusie, dat vandaag of mor gen best de bom kan barsten en Duitsch land plotseling zich weer ziet geplaatst voor een ministerieele crisis, waarmee het zoo langzamerhand overigens al vertrouwd 1.5 geraakt. Intusschen is door den Rijkskanselier het volgende geantwoord op een tot hem gestel de vraag. De Rijksregeering is, zoo zegt de Rijks kanselier, niet van plan voor 't afzenden van de antwoordnota op de Fransche nota nog maals met de commissie voor buitenland- sche zaken te vergaderen. Dit zal geschie den, zoodra de tekst voor het antwo^gl in den boezem der regeering zelf geheel be sproken is. Ofschoon deze nota in verband met den stand van de internationale behan deling van het geheele probleem nog niet een definitief karakter zal dragen, zoo zou den toch bepaalde quaesties daarin reeds tot een praktische beslissing kunnen ko men. Ook de Rijkskanselier brengt ontle de aandacht dat de regeering een bespre king in plenum van den Rijksdag vóór het versturen van de nota niet doelmatig acht. Zij houdt daarentegen vast aan de opvatting dat na de verzending een bespreking in plenum goed is. Bij een bespreking vóór af zending zou de rijksregeering moeten vree- zen, dat dan in den loop van het debat een ingaan op bijzonderheden van de nota niet te vermijden zou zijn, waardoor dan tekort zou worden gedaan aan het diplomatieke gebruik dergeljjke nota’s vóór de overhan diging niet bekend te maken. De ook door de regeering met het oog op den toestand en de beteekenis gewensohte medewerking van het parlement ia gewaarborgd door het voorgenomen contact met de betreffende commissie”. Zoodra het zoover is. zal de voorzitter de commissie daartoe bijeenroepen. Dat beu ik volkomen eens. Zelfs 6e meest sprekende bewijzen kunnen bedriegen. Ik kan vermoeden wat u denkt. U gelooft dat ik mijn verden king op Grell heb gevestigd en dat ik vast besloten ben er door dik en dun aan vast te houden. Dat is de gewone vergissing welke de menschen begaan ten opzichte van de handelingen der politie. Het kan in werkelijkheid de politie niet schelen of zij een veroor- deeling bereikt of niet tenzij ze een belangrijk bewijs door zorgeloos heid over het hoofd zae);. Het eeiuge, dat zij te doen heeft is het oplossen van een vraagstuk en zijn oplossing de justitie voor te leggen om dan een rechter en een jury te laten beslissen of zij gelijk of ongelijk heeft. Alleen ■'on dwaas zou pogen een verkeerd oordeel uit te lokken. Ook in dit ge val moet u er rekening mee houden dat er vingerafdrukken zijn. Die kun nen niet liegen. Als wij den rechten ijtan le pakken krijgen Grell of een ander zal er geen kwestie van twijfelen bestaan. Fairfield sl?eg een sigaret af op den rug van zijn linkerhand en stond op, Zelfs al bat u Grell erin loepen door die advertentie, betwijfel ik of u iets uit hem' krijgt als hij niet wil spreken. Ik ken den man en hij is moeilijk vaii een besluit af te bren gen, wanneer hij er zijn zinnen op Dank u. Als er sprake zou zijn van Foyle contra Grell, dan zou ik hel onderspit delven. Maar dat is het niet. Achter mij staat de recherche, daar achter de heele politie, daar ach ter de minister van Binnenlandsche Zaken en daar achter de Staat. U ziet dus, dat het voordeel aan mijn zijde is. rd Het schellen van de telefoon achter den lessenaar van den chef belette elk antwoord dat Fairfield’ gegeven zou kunnen hebben. Met een gemompeld „Goeden dag” «ing de baronet de kamer uit. Toen hij de deur sloot, zette de detective den hoorn aan zijn oor. Hallo, Hallo!., ja, u spreekt met Foyle O, ja, ik weet het... Neen, je moest nvj liever niets door de tele foon vertellen Je moogt niet hier ko men. Je mocht eens gezien worden door iemand, die je kent... Is het be langrijk Mooi! Je moest naar Lyons- Theehuis op het Strand gaan het dichtst bij Trafalgar Square. Ik ral Mr. Green verzoeken er heen te r»aan en met je te spreken. Goeden dag Hij trok een stuk papier naar nch toe en schreef er vlug op Een gelijk tijdigheid Twee gelijktijdigheden Drie gelijktijdigheden Vier gelijktijdigheden Vijf gelijktijdigheden zijn dat je op het goede spoor bent. Je telt de dingen bij elkaar op, je vermenigvuld gt ze. Kijk zoo! ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. gierig geworden en meldde zich op het spreekuur van den dokter. Toen bleek, dat deze niemand anders was dan de reeds meer gestrafte oplichter Ackermann, die het zaakje heel alleen had geënsceneerd en erop rokende, met het geld, dat hij van de soll'- citanten zou krijgen, naar Zuid-Amerika te kunnen emigreeren. Niet minder dan 250 sollicitatie brieven werden in beslag genomen. Een monument ingewijd. Te Potsdam is ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de school voor on derofficieren een monument opgericht ter nagedachtenis aan de in den oorlog geval len gewezen leerlingen der school. Het Ber liner Tageblatt vertelt dat zoowel de kroon prins met zijn oudsten zoon, als prins Eite' Friedrich aan de wijding deelnamen. De beide prinsen waren in uniform. In parade- marsch trok de eere-compagnie van de ryksweerbaarheid hun voorbij. In het ge heel namen zes afdeelingen van de rijks weerbaarheid aan de optocht deel. Op het plein voor de school, waarop het nieuwe monument staat, wapperden vlaggen van alle kleuren. De vlag der republiek ont brak echter. Een der officieren van de Schupo bracht eefi hoera uit op den gewe zen kroonprins. Bochum, Gelsenkirchen, ontruimd. De gemeentebesturen van Hattingen, Witten aan de Ruhr, Bochum, Gelsenkir chen en Recklinghausen hebben volgens de bladen van de beaettingsautoriteiten de mededeelingen ontvangen, dat alle wonin gen in den loop dezer week zullen worden teruggeven. De aftocht der troepen kan aan het eind dezer week worden verwacht. gestation- naar Draadloos wordt gemeld dat de minister van arbeid gisteravond in het Britsche La gerhuis heeft aangekondigd voornemens te zijn in het najaar een commissie te benoe men om een onderzoek in te stellen naar het administratief en financieel beheer van het stelsel der weHdoosheidsverzekering. De commissie zal vertegenwoordigers uit de drie betrokken partijen bevatten: werk gevers, arbeiders en publiek. Voorts is in het Lagerhuis opnieuw d verhouding tot Rusland ter sprake geko men. Tot den minister van buitenlandsche zaken werden een reeks vragen ge richt over de officieele betrekkingen en de plannen van Engeland tegen- (lOihsniE (iimiM. over Rusland en wel* hoofdzakelyk om dat in den laatsten tydpverschillende kran tenberichten zijn verschenen, volgens welke het kabinet verdeeld zöu zjjn ten aanzien van het tegenover Rusland in te nemen standpunt. Daarbij kwam, dat heden de Russische zaakgelastigde per vliegtuig is teruggekeerd uit Moskou, waar hij gemeen schappelijk met Tsjitsjerin en de Russische vertegenwoordigers te Berlijn en Parijs heeft Ijeraadslaagd. Ponsonby vroeg of Chamberlain naar aanleiding van de Maandag door hem afge legde verklaring, dat de toestand zeer kri tiek en gevaarlijk was, aan het Huis geen verdere mededeelingen over den loop der gebeurtenissen wilde doen. Chamberlain antiwoondde te meenen, daf het Huis alle inlichtingen had, die hij ge ven kon en dat hij niet wist welke bijzon dere inlichtingen de interpellant bedoelde. Een ander Labov.rlid antwoordde, dat alle noodige inlichtingen in het bezit der regeering zijn, doch dat de regeering gee- nerlei voorstel overweegt tot verscherping der diplomatieke betrekkingen. Wyir is wat ik onlangs gezegd heb, aldus de mi nister, dat de regeering zich haar vrijhei‘1 van handelen moet voorbehouden: wanneer er een of andere wijziging in haar politiek komt, zal ik hqt Huis zoo spoedig mogelijk mededeelingen doen. Het communistische Lagerhuislid Saklat- lava vroeg of het welllicht het voornemen der regeering was, de betrekkingen tot Rusland te wijzigen als het Lagerhuis geen zitting meer hield. Chamberlain wees deze verdachtmaking met kracht van de hand. De Fransche gedelegeerden ter Marok- kaansche conferentie hebben met Spanje ’n tweede overeenkomst gesloten nopens de blokkade en ’t toeaicht te land op den handel in wapens, munitie en levensmiddelen als mede betreffende de onderdrukking van verdachte handelingen. Morgen zal waarschijnlijk een conventie worden geratificeerd nopens de politieke samenwerking tusschen Frankrijk en Span je in Marokko. de dat Engeland op het oogenblik niet al leen niet zooveel meer in het buitenland koopt als vóór den oorlog, maar eveneens niet genoeg verkoopt om datgene te beta len wat het koopt. De vóór-oorlogsche ftan- delsbalans van 180 millioen is in 1923 tot 100 millioen teruggeloopen. Hij deed een beroep op het publiek om voor allies de Britsche industrie te bevoordeelen. De heer McCurdy, voorzitter van de Uni ted Newspapers, betoogde dat de toekomst van het land in groote mate .afhangt van de kunst van adverteeren en het goedkoo- per maken der producten zonder de loonen te verlagen. Geweldige brand te Glasgow. Een geweldige brand heeft in de beroem de Kelvin Hall, het gemeentelijk tentoon stellingsgebouw, dat verscheidene acres be slaat, totaal vernield. Ook een kerk ep verschillende blokken woningen werden verwoest. Volgens een Reuter-telegram was de Ke lim Hall in tyd- /an tien minuten ver woest. Honderden families moesten haar woningen verlaten, daar deze eveneens in brand geraakt waren. Daar da brandweer niet in staat was het vuur te bèoerken of meester te worden, werden draadloos S. O. S.-seinen gezonden aan alle naburige brand weercorpsen. iMenschenlevens zijn gelukkig niet te be treuren. De materieele schade is daaren tegen aanzienlijk en wordt op ruim 15 mil lioen guldlen geschat. Een aangrenzend kerkgebouw is in asch gelegd, terwijl het vuur ook oversloeg naar een groote huurkazerne, waar een groote paniek ontstond onder de talrijke arme bewoners uitbrak. VEREENIGDE STATEN. Een hittegolf in de oostel(jke staten. De oo-telijke staten worden bezocht door een geweldige hittegolf. De laatste paar dagen zijn er reeds tenminste negen perso nen door overleden. Tientallen gebouwen zij door den bliksem, getroffen. RUSLAND. üver de levenswijze van Zinowjew. Iemand, die kort geleden uit Petersburg naar Parys is gekomen en die de residen tie vah Zinojew goed kent, vertelt aan de „Posjednieja Nowosti” de volgende bijzon derheden over de levenswijze van Zinojew: Zinojew woont in een alleenstaand huis (een „osobnjak”) aan de Peterboergskaju Storona, naast het huis, waar vroeger de gevierde danseres Krzesinski heeft l?e' woond. Rondom zijn huis houden voortdu rend eenige rechercheurs de wacht. By het verlaten van het huis, rijden steeds ach ter elkaar drie gelijke wito’s en niemand weet, in welke auto de chef van de Derde Internationale zit. Dit wordt gedaan om Zinowjew te beveiligen tegen mogelijke aanvallen. Zinowjeiw is een groot liefheb ber van het tooneel en vooral van het bal let. Zyn schouwbu>-gbezoeken wordeh als

Goudsche Courant | 1925 | | pagina 1